Atletico Mineiros redt 709-toernooi Haat en nijd in profpeloton Ems Lewis trots op zichzelf Oostduitsen van ongekende klasse Messteek Bundesliga OM Den Bosch 'pikt geweld niet langer' Wat hier gebeurt, dat slaat aUes Peters: nog 1 jaar Genua ATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 IS 19 PAGINA 11 Wereldrecords bij Spelen '84 IOSKOU (IPA) - De zwemsters uit Oost-Duitsland hebben hun uitzon- erlijke positie in de wereld opnieuw op indrukwekkende wijze beves- u^gd. Bij de Vriendschapsspelen in Moskou maakte het Oostduitse viertal l et moeten ontberen van een Olympische gouden medaille ook goed op ?mare 4 x 1°° meter wisselslag estafette met liefst twee schitterende wereld je oflpcords. Als startzwemster zette rugslagspecialiste Ina Kleber een nieu- iv 3® richttijd voor de wereldelite met 1.00,59. Ze loste haar landgenote ^einisch, die bij de Olympische Spelen in Moskou 1.00,68 liet afdrukken, ™ls snelste ter wereld af op dit onderdeel. In Los Angeles leverde 1.02,55 p®7le Amerikaanse Theresa Andrews al goud op. De prestatie van Kleber werd een vervolg gegeven door Sylvia Ge- asch, die eerder al het record op de 100 meter schoolslag aanscherpte, •"("nes Geissler en Birgitt Meineke. De tijd van het estafetteviertal (4.03,69) "betekende een verbetering van de beste wereld prestatie, die met 4.05,79 ~1 in handen was van de Oostduitsen, met ruim twee seconden. De Oost- °^Suitse ploeg was tevens ruim vierenhalve seconden sneller dan de Ameri- .aanse zwemsters, die enkele weken geleden - bij onstentenis van Neder- at d^nd *n 4e finale - in Los Angeles de gouden medaille kregen omgehan- Ook de overige damesnummers leverden gisteren een Oostduitse zege p. Op de 200 meter wisselslag persoonlijk was Ute Geweniger, die een ag eerder werd onttroond als wereldrecordhoudster op de 100 meter 2 choolslag door haar jeugdige landgenote Gerasch, ongenaakbaar in .11,79. De vijftienjarige Astrid Strauss was in 8.29,35 de snelste op de 800 leter vrije slag. Dirk Richter completeerde de positieve score van de )DR-zwemploeg. De Europees kampioen tikte in 55,67 seconden als eer- te aan op de 100 meter rugslag. De enige gouden medaille voor de Sow- »t-Unie veroverde Alexander Prigoda, die op de 200 meter vlinderslag mesiet 1.58,83 zijn landgenoot Sergej Fesenko net voor bleef. 1 ze Sovjet-Unie heeft donderdag in Havana de alternatieve Olympi- che waterpolotitel veroverd. De wereldkampioen, die het vriendschaps- 1(jeroemooi domineerde, zegevierde in de laatste wedstrijd met 8-7 over Cu- lvjco»a. Het gastland eindigde op de derde plaats door een slechter doelge- ïtiti^iddelde dan Hongarije, waartegen met 12-12 werd gelijkgespeeld, tand Ajax en Feyenoord van de wijs AMSTERDAM (GPD) De gezellig Uitmarkt, die de organisatoren van het Amsterdam 709-toernooi voor ogen stond, is op de eerste avond een vervelende aangelegenheid ge worden. Voor slechts 25.000 toeschouwers konden vooral de twee Nederlandse vertegen woordigers, Ajax en Feyenoord, niet duidelijk maken dat zij in het komende seizoen wat nieuws hebben aan te bieden. De enige ploeg die in het Olympisch Stadion nog voor enige verstrooiing wist te zorgen was Atletico Mineiro. Petur Peturssen verschalkt Olivera en kopt Feyenoord op voorsprong (1-0), Minei- ■os zou zich dank zij een 3-2 overwinning toch plaatsen voor de finale. (foto ANP) De Brazilianen hadden aan 25 mi nuten, waarin speelsheid aan zake lijkheid werd gekoppeld, voldoen de om ten koste van Feyenoord (3- 2) de finale te bereiken. Daarin tref fen zij morgenavond Ajax, dat door een buitenspeldoelpunt van Boeve in de 90ste minuut (de grensrech ter vlagde na een pass van Gasse- lich terecht, maar herriep zijn be slissing al snel) met 1-0 van het na tionale Roemeense elftal won. Ajax, dat altijd pretendeert Bra ziliaans te voetballen bleef op de openingsavond ver bij de Zuida merikanen achter. De enige over eenkomst met Atletico was, dat ook Ajax in de defensie vaak open huis hield. Door het ontbreken van Ophof, die afgelopen dinsdag te gen IJsselmeervogels zijn neus brak, was trainer De Mos gedwon gen om het centrum van de verde diging te reorganiseren. Spelbos was nu voorstopper en Rijkaard der- '®eT3REMEN (SID/DPA) - Voor zes 3unverenigingen is de competitie in de /ooikundesliga gisteravond al begon- ^"nen. De uitslagen zijn: Werder Bre- "etmen - Uerdingen 1-0; VFL Bochum i wv Eintracht Frankfurt 3-3; Borussia 1 *"°Mönchengladbach - Schalke 04 3-1. DEN BOSCH (ANP) - Het open baar ministerie in Den Bosch "pikt het gewelddadig optreden van voetbalsupporters niet lan ger". Dat heeft mr. J. Jansen, per sofficier van justitie in Den Bosch, gistermorgen desgevraagd meegedeeld. Een dag eerder had hij al via een communiqué laten weten dat vijf Ajax-supporters die ervan worden verdacht vorige week een 18-jarige Eindhovenaar hersenletsel te hebben toege bracht in bewaring zijn gesteld. Dat betekent dat zij tot hun be- VpilifrhpiH rechting in voorarrest blijven. De v Ciiigiiciu zitting vindt pas over twee a drie Bij een bijeenkomst gisteren maanden plaats. "Het openbaar tussen de commissie Veiligheid ministerie moet hierop wel streng van de KNVB en clubvertegen- reageren", zei mr. Jansen. woordigers, waar voornamelijk open deuren werden ingetrapt over het voetbalvandalisme, bleek dat de meeste clubs 'de aan schaf van een veiligheidsfunctio naris niet kunnen betalen. Vraag was dan ook of de overheid deze nieuwe arbeidsplaats niet kon subsidiëren. Typerend voor het verloop van de vergadering was het ontwijkende antwoord van WVC-vertegenwoordiger Henk Mannen, die stelde dat dit in eer ste instantie een zaak is van de KNVB en belangenorganisatie van de clubs, de FBO. laatste man, zoals zij ook in de competitie voorlopig zullen moe ten gaan samenwerken. De start van het duo was even wel bepaald niet veelbelovend. De voor hun doen erg aanvallend inge stelde Roemenen, die door de af wezigheid van hun belangrijkste krachten, Balaci en Bölöni toch be hoorlijk waren verzwakt, kregen tal van kansen (vooral voor Cama- taru), maar waren bij deze gelegen heid even improduktief als tijdens het Europese kampioenschap. Ajax werd voornamelijk gevaar lijk van afstand waarbij het in de personen van Vanenburg (twee maal), Gasselich en Koeman maar liefst vier maal de bal op paal en lat schoot. Die momenten en de fortuinlijk verkregen zege konden echter niet verhinderen dat Ajax regelmatig werd uitgestoten. Desondanks kwamen de Amsterdammers nog heel wat beter voor de dag dan Feyenoord dat zichzelf nu al in ne gatieve zin overtrof. De cijfers, 3-2 in het voordeel van Atletico waren dan ook erg verte kend. Alleen Gullit en Van de Kor- put konden zich aanvankelijk me ten met de Zuidamerikanen. Toen het tweetal na rust door blessures wegviel (de aan de enkel gekwetst geraakte Van de Korput moest zich laten vervangen door Duut, terwijl Gullit de tijd onopvallend vol maakte) was het vaak erg aandoen lijk om de landskampioen aan het werk te zien. Van de nieuwelingen had Rep opnieuw geen enkele moeite om zich aan zijn zwakke collega's aan AMSTERDAM (ANP) - Een 23- jarige man is gisteravond tij dens de wedstrijd Feyenoord- Atletico Mineiros levensge vaarlijk gewond geraakt bij een steekpartij in het vak met Rot terdamse supporters. In ver band met de steekpartij arres teerde de Amsterdamse politie drie mannen in de leeftijd van 26, 35 en 32 jaar. De laatste be kende de messteek te hebben toegebracht. Hij verklaarde dat hij dat had gedaan omdat hij zich bedreigd voelde. De gewonde man is met spoed overgebracht naar een ziekenhuis in de hoofdstad. Na operatief ingrijpen raakte hij buiten levensgevaar. te passen. Hij viel pas op toen hij in de 69ste minuut werd afgelost door Been. In het Rotterdam-toernooi excuseerde Rep zich voor zyn te leurstellende optreden door te wij zen op een griepaanval. Gister avond wees hij op zijn conditionele achterstand en op de onwennig heid in zijn nieuwe rol van midden velder en spelmaker. „Ik liep te ba len omdat ik nog niet lekker voet bal. Hopelijk gaat het volgende week beter, als de competitie be gint. Ik denk dat ik dan inmiddels wel voldoende conditie heb", zo keek Rep terug op een wedstrijd hij het slotgevecht miste. LELYSTAD (GPD) - Dat Bert Oosterbosch geen leider meer is in de Ronde van Neder- .land, vindt zijn directe oorzaak in een vijandige stemming binnen het peloton. Ooster bosch voelde zich zó bedreigd, dat hij in een ploegbespreking die voorafging aan de [vijfde etappe naar Lelystad, vrijwillig afstand deed van zijn kansen op de eindoverwin ning. Ploegleider Peter Post besloot iaarop de koers te gaan afstem men op Lammerts, Lammertink en rheunisse, na Oosterbosch de best geklasseerden. Die coup slaagde volledig. Johan Lammerts nam in Lelystad de oranje trui over van Oosterbosch; ploeggenoot Walter Planckaert won de etappe en Pana sonic heeft nu in het algemeen klassement drie renners bij de eer ste vijf. Oosterbosch offerde zijn positie op uit angst voor wat hij meemaak te sinds hij via een gewonnen tijd rit in Zundért op de eerste plaats kwam. „Er is op de meest gemene manier geprobeerd om me uit die oranje trui te rijden", onthulde de rossige Brabander een tot dan stil gehouden conflict. In zijn recon structie komt Oosterbosch uit bij ;nners die vorig jaar Peter Post de rug toekeerden. Het thema dus, dat aan het begin van dit seizoen centraal stond. Als grote schuldige wijst Ooster bosch naar zijn voormalige ploeg genoot Gerrie Knetemann. „Die is helemaal op hol geslagen", zegt Oosterbosch, en hij vertelt met het nodige leedvermaak hoe zijn ploeggenoot Walter Planckaert donderdagavond in het rennersho tel als wraak een kom mayonaise over het hoofd van Knetemann uit goot. Zelf kreeg Oosterbosch het aan de stok met Adrie van der Poel, zijn oude ploeggenoot van Daf, met wie hij in deze Ronde van Ne derland zó in onmin is geraakt, dat er klappen zijn gevallen. Wed strijdleider Wim Roosenburg heeft dat in de wedstrijd bestraft met een officiële waarschuwing en na de koers nam hij het tweetal apart. Roosenburg: „Maar ik heb het me ningsverschil niet kunnen oplos sen. Ze bleven elkaar beschuldigen van onsportief gedrag". Willie de Wit professional GRAND PRAIRIE (SID) - De Canadese zwaargewicht Willie de Wit heeft een profcontract getekend bij de Texaanse olie baronnen Ben Tamney en Bil- lie Joe Fox. De Wit, van Neder landse komaf, hield bij de Olympische Spelen in Los An geles de Limburgse bokser Ar nold Vanderlijden met een be nauwde puntenzege uit de fina le, maar veroverde slechts zil ver. Ondanks zijn nederlaag te gen de Amerikaan Henry Till man geldt zwaargewicht De Wit als de grote „blanke hoop" in het beroepscircuit. Bert Oosterbosch verwijt Adrie van der Poel en een aantal anderen („Met name Knetemann, die heeft iedereen tegen me opgezet") dat ze hem op een ontoelaatbare manier zijn gaan aanvallen. Zijn ploeglei der Peter Post signaleert daarbij dat de renners die bij hem vertrok ken hun ploegen in deze ronde la ten samenwerken om de kansen van zijn renners te torpederen. „En ze doen dat", zo oordeelt hij streng, „op een zó lage manier, die ik nog maar zelden ben tegengekomen. Combines zullen er in de wieler sport altijd wel blijven, daar kan ik ook wel tegen, maar wat hier ge beurt, dat slaat alles. Dat heb ik nog nooit meegemaakt" Oosterbosch: „Alles werkt sa men tegen ons. Ik ben de afgelo pen dagen steeds opgezocht en als ze me hadden werden er zwiepers uitgedeeld of lieten ze om bewust te pesten op een gevaarlijke ma nier gaten vallen. Dat werd zo eng voor me, dat ik in de ploegbespre king heb gezegd: Ik wil wel uit die Oranjetrui". Een uitermate veront waardigde ploegleider Peter Post: „Niet alleen is er onsportief ge drag, maar ook onderlinge samen werking tussen verschillende ploegleiders tégen ons. Het draait daarbij vooral om de ploegen van Knetemann en Raas. Dat was in de Ronde van België al zo. Daar kwam het voor, dat de ploegleiders onderweg uitstapten om snel een bespreking te voeren over de geza menlijke taktiek tegen ons. Dat vind ik min, van ploegen die graag zo groot willen zijn". Kwantum-ploegleider Jan Gis- bers (van wie Post zegt: „Ach, die man kun je er niet op aan spreken, want in zijn ploeg zijn het de ren ners die de dienst uitmaken en niet hij") vindt dat Post schimmen ziet. „Wij willen die leiderstrui niet eens hebben. Er staat namelijk reclame voor onze concurrent op. Zo zit dat". Ook zijn renner Adrie van der Poel snapt niets van de veront waardiging. „Oosterbosch mag mij verwijten dat ik ten nadele van hem gaten heb laten vallen, maar nergens in het reglement staat dat dat niet mag". Oosterbosch: „Daar heeft hij gelijk in, maar het gaat om de manier waarop. Raas laat zo'n gat op een correcte manier vallen. Hij houdt zijn lijn en je kunt er dus langs. Daar heb ik ook geen be zwaar tegen. Maar Van der Poel geeft ordinaire zwiepers. Die kwakt je zo tegen het trottoir als je niet uitkijkt". Toen Bert Oosterbosch zich on der de invloed van dat alles op weg naar Lelystad gedeisd hield en tot grote verrassing van de concurren ten in het peloton bleef hangen bij het ontstaan van de beslissende ontsnapping, nam Johan Lam merts zijn rol over. Hij kwam als nieuwe Oranjetruidrager uit kopgroep van 18 renners die m van de 250 kilometer ontstaan en die met een voorsprong van 6 minuten arriveerde. Winnaar Walter Planckaert sig naleerde aan de finish de laatste ac tie tegen de ploeg-Post: „In onze groep werd Ad Wijnands (van de ploeg-Raas, red.) duidelijk ge steund door anderen. Er waren er zelfs twee van die andere Neder landse ploeg (bedoeld werden Van Meer en Broers, red.) die de sprint voor hem aantrokken. Als dat geen combine is weet ik het niet meer". ter, is: 1. Walter Planckaert (Bel, Post) 5 uur, 55 minuten en 55 seconden (met 10 se conden tijdvergoeding 5.55,45), 2. Ad Wijnands (Ned, Gisbers) 5.55,55 (met 5 seconden tijdvergoeding 5.55,50). 3. Greg Lemond (VSt, Guimard) 5.55,55 (met 3 seconden tijdvergoeding 5.55,52), 4. Peter Pieters (Ned, Buckert) 5.55,55, 5. Paul Haghedoorn (Bel, De Witte), 6. Teun van Vliet (Ned, Swerts), 7. Johan Lammerts (Ned. Post), 8. Henri Man- ders (Ned, Gisbers), 9. Leon Nevels (Ned, Ehlen), 10. Gert-Jan Theunisse (Ned, Post) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Lammerts (Ned, Post) 18 uur, 22 Etappewinnaar Walter Planckaert en de nieu verraadt de scheve verhoudingen in het peloton. minuten en 38 seconden, 2. Lammertink (Ned, Post) op 0.05,3. Pieters (Ned, Buc kert) op 0.38, 4. Theunisse (Ned, Post) op 0.50, 5. Van Vliet (Ned, Swerts) op 1.07, 6. Lemond (VSt, Guimard) op 1.10, 7. Poissonnier (Fra, De Gribaldy) op 1.19. 8. Broers (Ned, De Goede) op 1.29, 9 Haghedoorn (Bel, De Witte) op 1.36, 10. Nevels (Ned, Ehlen) z.t. Prima vertesprong (8.65 m) in Brussel BRUSSEL (GPD) Een voetleng te bleef Carl Lewis gisteravond in Brussel verwijderd van het magi sche wereldrecord verspringen dat Bob Beamon in 1968 in Mexico vestigde. De 23 jaar oude „gestaal de perfectie" uit Houston sprong in Brussel 8.65 meter ver, 25 centi meter minder dan het wereldre cord, en die prestatie betekende een van de hoogtepunten tijdens de Ivo van Damme Memorial, een wedstrijd ter nagedachtenis van de in 1976 om het leven gekomen Bel gische topatleet. Carl Lewis werkte zijn verplichte nummer in het Heizelstadion, waar de wind af en toe vreemd dwarrel de, zonder een spoor van emotie af. De ster van de Olympische Spelen in Los Angeles is de laatste dagen „aan het werk" in Europa om zijn sponsors een plezier te doen en niet in de laatste plaats om er zelf financieel beter van te worden. „Ik hou met van die verre reizen", zei Lewis gisteravond in Brussel. In de afgelopen week was de Golden Boy van de Amerikaanse atletiek al te zien in Engeland, Hongarije, Zwitserland en België. Morgen loopt hij nog een 200 meter in West-Duitsland. „En dan ben ik blij dat het erop zit en ik weer naar huis kan". Carl Lewis kwam naar Europa „om als olympisch kampioen niet te verliezen". Dat lukte maar ten dele, omdat hij zich in Crystal Pala ce verkeek op een 300 meter. Daar werd hij vierde. Vervolgens bleef hij echter ongeslagen. „En met die 8.65 die ik vanavond sprong ben ik meer dan tevreden", verklaarde Lewis, die de eerste de beste gele genheid nu zal aangrijpen om zich voor enkele maanden in de anoni miteit terug te trekken. Het is inmiddels wel duidelijk geworden dat Lewis zich in het tu multueuze seizoen '84 uitstekend staande heeft weten te houden. De enige smet is wellicht het uitblij ven van een wereldrecord op de persoonlijke sprintnummers en het verspringen. „Toch kan ik met vier gouden olympische medailles trots op mezelf zijn. Dit is een ver schrikkelijk druk jaar geweest. Volgend seizoen kan ik weer aan wereldrecords gaan denken". Cruz De Braziliaan Joaquim Cruz dacht in Brussel wel aan een we reldrecord. De 21-jarige Zuidame rikaan bleef op de 800 meter, net als woensdag in Zurich, slechts en kele tienden van seconden verwij derd van het wereldrecord van de Brit Sebastian Coe. Cruz toonde in Brussel opnieuw aan dat zijn olym pische kampioenschap niet op een toevalstreffer berustte. De Brazi liaan realiseerde 1.42.41 en die tijd had ongetwijfeld scherper kunnen zijn als hij in zijn race niet, met nog iets minder dan 300 meter te gaan. aan de leiding was gekomen. De olympische titelhouder sleepte be halve de zege in Brussel ook de derde prestatie aller tijden in de wacht op deze 800 meter. De Fransman Joseph Mahmoud zorgde voor een hoogtepunt op de 3000 meter steeple. De nummer twee van Los Angeles verbeterde het Europese record, dat sinds 1976 in handen was van de Zweed Anders Garderud met 8.08.0 tot 8.07.62. Op de drie kilometer bleef Said Aouita, de olympische kampioen op de vijf kilometer, net boven het wereldrecord van de Keniaan Ro no (7.32,1). De Marokkaan liep wel de derde beste tijd ooit gelopen. De Nederlanders Stijn Jaspers her stelde zich uitstekend van de te genvallende vijf kilometer in Zu rich en werd tweede in 7.47,4. Marian Olyslager bewees in Brussel opnieuw het ongelijk van de NOC-keuzecommissie, die haar niet goed genoeg achtte voor uit zending naar de Olympische Spe len. Op de 100 meter horden werd Olyslager vierde en evenaarde ze haar eigen Nederlandse record dat op 13.20 staat. Daarin reageerden de Feyenoor- ders op initiatief van Duut, die een van de Brazilianen tegen de gras mat tikte, hun onmacht af. Vreemd genoeg mocht Duut de wedstrijd van scheidsrechter Thomas uitspe len. De terechtwijzing kreeg de verdediger net als alle andere spe lers pas later van trainer Libregts: „De zwakte van mijn spelers is dat zij zich in de tweede helft van de wijs hebben laten brengen. De ploeg moet zichzelf blijven. Ook als een tegenstander, zoals van avond, hard speelt". Dat de toernooiwinnaar van 1983 ondanks zijn schamele inbreng toch maar met één doelpunt ver schil verloor kwam omdat de Bra zilianen in verdedigend opzicht erg kwetsbaar waren (een kwaal, die ploegen uit dat land vaak op breekt) en aanvallend de nodige pech hadden. Daardoor bleef de produktie van Atletico beperkt tot goals van Reinaldo en Everton (tweemaal). Voor Feyenoord scoor- den Petursson en Houtman. GENUA (ANP) - Jan Peters heeft zijn contract met de Italiaanse club Genua met één jaar verlengd. Na afloop van het seizoen zal hij ver moedelijk definitief naar Neder land terugkeren. Hij wil dan bij een club in de buurt van zijn woon plaats Groesbeek zijn carrieère als betaald voetballer afsluiten. De 30- jarige ex-international heeft van het bestuur van Genua de toezeg ging dat hy na de competitie in Ita lië, die half september van start gaat, voor een redelijk lage vergoe dingssom mag vertrekken. Aan vankelijk weigerde Jan Peters een nieuw contract bij Genua van zijn handtekening te voorzien, omdat hij de helft van zijn salaris moest inleveren. De premies die de Groesbeker in het vooruitzicht werden gesteld, waren echter der mate hoog dat hij toch wel aan zijn trekken zou kunnen komen. Maar Peters vond die wijze van honore ren geen basis om nog een jaar by Genua te blijven. Na langdurige besprekingen hebben beide party en elkaar uiteindelijk toch gevon den. Nelson Piquet supersnel ZANDVOORT (ANP) - Grenzen ly- ken niet te bestaan in de formule 1. Elke snelheid begrenzende maat regel van de internationale auto- sportfederatie (FISA) verliest door de inventiviteit van de construc teurs binnen de kortste keren zyn effect. Wereldkampioen Nelson Pi quet bewees dat gisteren, bij de eerste training voor de Grote Prijs van Nederland. De vorig seizoen aan nieuwe regels onderworpen formule 1 is op een niveau, dat nooit eerder werd bereikt. De Braziliaan stuurde zijn Brab ham/BMW over het 4252 meter lan ge circuit van Zandvoort in de re cordtijd van 1 minuut en 13,872 se conden. Vorig jaar veroverde Pi quet de beste startpositie voor de Nederlandse formule-1-race met de tyd van 1.15,630. Het trainings- record van Zandvoort stond sinds 1982 op naam van de Fransman Re- né Arnoux, die toen met zyn Re nault-turbo 1 minuut en 14,233 se conden nodig had.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11