ITtalië wil gif in zee storten' j Suriname geen democratie naar westers model Reagan roept Russen op tot overleg r r 1 fVolgens Duitse politicus ii Bonn: geen bomleiding VS: vrouw Sacharov veroordeeld 'Thatcher overwoog gebruik kernwapen' Vakbondsleider Derby: '98VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 ten SG-' O aag Jit- ing inBRUSSEL (AFP/Belga) In de reactor van een chemische fabriek in de Italiaanse plaats Seveso zit nog drie kilo van de dodelijk giftige stof dioxine, die in juli 1976 een der ergste ■nilieurampen ter wereld veroorzaakte. Dat zegt de Westduitse Europarlementariër Ru- lolf Wedekind, die de aandacht van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van ie EG, heeft gevestigd op een document van de Italiaanse regering, gedateerd op 3 augustus 1982, waarin wordt voorgesteld het gif in zee te lozen. r:> B Zelfs als het gif op een diepte van duizenden meters onder de zee spiegel wordt gebracht bestaat er nog gevaar voor een milieuramp, aldus Wedekind, die waarschuwde dat het gif mogelijk via een Belgi er-sche haven naar zee gebracht zou >n- kunnen worden. >n- De Europese commissaris voor le- milieuzaken, Karl-Heinz Narjes, er-antwoordde de Europarlementa- en rier gisteren dat de Europese Ge- de meenschap geen eigen regelingen >n- kent om iets aan dit probleem te en kunnen doen. Nadat vorig jaar 41 ite iet vaten dioxine uit Seveso ongecon troleerd binnen de grenzen van de Gemeenschap gebracht konden worden heeft de EG in juni beslo ten tot een strenge controle op het vervoer van giftige of gevaarlijke stoffen, maar daarbij werden geen regels gesteld voor het dumpen in Het Belgische ministerie van Volksgezondheid en Leefmilieu deelde desgevraagd mee dat haar niets bekend is over een mogelijk transport van Italiaans dioxine via een haven in België. Volgens het 1* BONN (AP) - West-Duitsland K heeft gisteren ontkend dat de NA- ls VO overweegt een plan van het Pentagon uit te voeren om een k pijpleiding langs het IJzeren Gor- dijn aan te leggen, die in crisissi- it tuaties kan worden volgepompt l- met explosieven. e Jürgen Reichardt, de woordvoer der van het ministerie van defen- sie, noemde het plan "absurd". Later werd in een schriftelijke verklaring gezegd dat de berichten e over de aanleg van een bomleicling n langs de grens met de DDR onjuist Het Amerikaanse ministerie van defensie zei woensdag dat de NA- e VO was aanbevolen een dergelijke pijpleiding langs het IJzeren Gor dijn aan te leggen. De pijpleiding zou in tijden van spanning kunnen worden volgepompt met vloeibare explosieven en kunnen worden ontstoken. Wat betreft het Westduitse mi nisterie van defensie "zullen zulke plannen er niet komen", aldus Rei chardt. Hij zei ook dat er tussen de NAVO-regeringen niet over de plannen was overlegd. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag legde er de nadruk op, dat het gaat om één van een gehele serie aanbevelingen die het Ameri kaanse ministerie van defensie, aan het Congres heeft gedaan. ministerie zal het gif krachtens de ook door België ondertekende con ventie van Oslo niet in het land mo gen worden ingevoerd. Het speciale bureau van het ge bied Lombardije voor Seveso heeft ontkend dat Italië van plan is drie kg dioxine uit de reactor van de chemische fabriek in Seviso in zee te lozen. „Wij spreken het bericht volkomen tegen", zei Simonetta Meroni, woordvoerster van het bu reau desgevraagd. „Er is geen dioxine meer in Seve so. De reactor is afgelopen herfst volkomen ontmanteld en de ele menten zijn onder de grond opge borgen in een verzegeld vat waar uit niets kan ontsnappen. Het le vert geen enkel gevaar op. Alle be smette elementen bevinden zich nu in dat vat". Zij zei voorts niets te weten van „geheime onderhandelingen" tus sen Italië en een ander Europees land voor het uitvoeren van dioxi- BOEKAREST (DP AlAF PI RTR) - Het socialistische Roemenië heeft giste ren zijn 40e verjaardag van de „anti-imperialistische bevrijdingge vierd met een grote militaire parade in de hoofdstad Boekarest. Naast vertegenwoordigers van alle legeronderdelen marcheerden honderddui zenden Roemenen en de volledige, met 20 gouden medailles zeer succesvol le, Olympische ploeg aan de eretribune met staats- en partijleider, Nicolai Ceausescu, voorbij. Op 23 augiLStus 1944 verbrak Roemenie zijn verbintenis met de As-mo- gendheden en trad. onder druk van de al diep op Roemeens grondgebied doorgedrongen Sow jettroepen, toe tot de geallieerde legers. Hoewel de Roemenen uitdrukkelijk hebben gevraagd hoge afvaardigin gen naar de herdenkingsfestiviteiten te sturen, waren de Oostduitse staats- en partijleider, Erich Honecker, en de Chinese president, Li Xian- nan, de enige staatslieden van formaat die naar Boekarest zijn gekomen. De Sowjetunie stuurde het lid van het Politburo Vitaly Vorotnikov. Waar nemers zien hierin een uiting van afkeuring door de meeste overige lan den van Oost-Europa voor de zelfstandige rol van Roemenië. (foto api WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bericht ontvangen dat de vrouw van And- rei Sacharov, Jelena Bonner, in het geheim door een Russische recht bank is veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning wegens laster van de Sowjet-staat. Het mi nisterie heeft geen bevestiging maar beschouwt het bericht als be trouwbaar. Dit heeft de woord voerder, Alan Romberg, verklaard. „We zijn woedend", zei Rom berg. De 63-jarige Sacharov is zelf in 1980 verbannen naar Gorki. Tot die maatregel ging het Kremlin over nadat de dissidente natuur kundige zich had uitgesproken te gen de Russische invasie in Afgha nistan. Romberg ging ook in op een vi deo die de tv-maatschappij ABC heeft vertoond, die zou moeten be wijzen dat Sacharov in leven en goede gezondheid is. De woord voerder stelde twee dingen: aange zien de film zeker een maand oud is, is er geen bewijs over Sacharovs huidige toestand: de banden lijken een poging van de Russische rege ring „de aandacht af te leiden" van andere zaken. Onder die andere za ken is het bericht over de veroor deling van mevrouw Bonner, zei de woordvoerder. Het ministerie gelooft het bericht dat Bonner tot vijf jaar binnenlandse verbanning op een onbekende plaats is veroor deeld. Volgens Romberg wordt aangenomen dat het proces vorige week plaatsvond. „Dergelijke be richten veroorzaken doorgaans grote woede in het Westen en het praktisch gelijktijdig vrijgeven van deze banden (over Sacharov) zou afleiding scheppen en zo de Russi sche doelen dienen". „Wij blijven van de Russische autoriteiten vra gen onafhankelijke waarnemers met de Sacharovs contact te laten maken", aldus de woordvoerder. Russische dissidenten meldden begin mei dat Sacharov, Nobel prijswinnaar voor kernfysica, een hongerstaking was begonnen na de weigering van de Russische au toriteiten mevrouw Bonner in het buitenland medische behandeling te laten ondergaan voor de proble men aan haar hart. Bonner noch Sacharov is sinds die tijd gezien. TEHERAN (Rtr./DPA) - De verantwoordelijkheid voor de bomaanslag in Teheran, waarbij gisteren achttein doden en driehonderd gewonden vielen, is opgeëist door twee Iraanse oppositiegroeperingen In Parijs stelde de groepering Arya zich verantwoordelijk voor het plaatsen van de bom. Dit is een monarchistische organisatie die het be wind van de sjah wil herstellen in Iran. In een telefoontje aan een interna tionaal nieuwsagentschap zei een woordvoerder dat de groepering op nieuw zal toeslaan. „We willen dat (de Iraanse leider) Chomeini zich onze naam herinnert en stopt met het vermoorden van ons volk. We zullen doorgaan", zo zei de man in gebrekkig Engels. Maar in Londen ontkende een woordvoerder van dezelfde organisatie iets met de aanslag te doen te hebben. De andere verzetsgroepering die zegt achter de aanslag te zitten, is een onbekende organisatie genaamd „Eenheid van martelaar Kalaghi". ADVERTENTIE LONDEN (UPI) - De oppositie in het Britse parlement heeft gisteren een spoedonderzoek geëist naar beschuldigingen als zou premier Margaret Thatcher overwogen hebben kernwapens in te zetten te gen de Argentijnse stad Cordoba tijdens de Falklands-oorlog. De zaak kwam donderdag aan het rollen met een bericht in het Britse socialistische weekblad „New Statesman". Het blad meld de dat geheime regeringsdocu menten eerdere berichten beves- GENERAAL - De Argentijnse jus titie heeft opdracht gekregen een gerechtelijk onderzoek te openen het optreden van de gepensioneer de generaal Luciano Menendez, die afgelopen dinsdag een mes trok tegen een menigte die hem uitschold voor moordenaar. Me nendez wordt beschuldigd van „gewapende agressie". Dat is giste ren van de zijde van justitie verno- tigden dat ten tijde van de oorlog een Polaris-onderzeeër met kernra ketten aan boord gestationeerd was bij het eiland Ascencion, hal verwege Groot-Brittannië en de Falklands. De berichten waren oorspronke lijk afkomstig van Labour-parle- mentariër Tam Dalyell. Hij zei over informatie te beschikken dat er waarschijnlijk gedreigd zou zijn met de inzet van kernwapens als een van de hoofdschepen van de Britse oorlogsvloot twee vlieg dekschepen en een troepenschip - vernietigd werden door Argentijn se raketten. De New Statesman bevestigt dit en weet te melden dat de Noordar- gentijnse stad Cordoba het „waar schijnlijke doelwit" was van de kernaanval. Volgens het blad wer den details over de positie van de Polaris gegeven in een „serie zeer geheime telegrammen die naar de Britse ambassade in Washington werden gezonden". MOSKOU (UPIIAFP/Rtr.) - De 67- jarige partijleider van de Mongool se Volksrepubiek, Joemsjagin Tse- denbal, is om gezondheidsredenen afgetreden als secretaris-generaal van de Mongoolse communistische partij en lid van het Politbureau. Tsedenbal, die meer dan 32 jaar aan het bewind was, trad volgens TASS op eigen verzoek terug. Hij is als secretaris-generaal opgevolgd door de premier van Mongolië, Zjambyn Batmunch. Het besluit Tsedenbal als secreta ris-generaal en lid van het Mon goolse Politbureau van zijn func ties te ontheffen, werd donderdag in Oelan Bator genomen tijdens een buitengewone zitting van het centraal comité van de communis tische partij. Tsedenbal behoudt de iiooral ceremoniële functie van voorzitter van het Mongoolse parle ment staatshoofd). (foto api De Surinaamse vakbondsdelega tie die de afgelopen week Neder land bezocht en besprekingen voerde met de Nederlandse vak bonden, vertegenwoordigers van politieke partijen en ambtenaren van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag zegt tevreden te zijn over de de ma nier waarop zij in staat is geweest de positie van de Surinaamse vakbeweging in de huidige Suri naamse regeringsconstellatie na der toe te lichten. De driemansdelagatie werd ge leid door Fred Derby, voorzitter van de belangrijkste vakbewe ging C 47. Verder waren in de de legatie opgenomen de voorzitter van De Moederbond, Frederik van Russell, en de voorzitter van de ambtenarenorganisatie CLO, Hendrik Silvester. Volgens dele gatieleider Derby was het niet de allereerste bedoeling van de vak bonden geweest in Nederland een pleidooi te houden voor de hervatting van de ontwikkelings hulp aan Suriname. door Ruud de Wit „Nederland en Suriname heb ben duurzame banden met el kaar, die door niets zyn door te knippen. Nederland heeft ons gedurende de koloniale tijd en daarna opgescheept met een westers parlementair systeem, dat evenwel niet voldeed. Verder zijn wij door Nederland beland in een economische inrichting die ons afhankelijk heeft ge maakt. Maar sociaal, econo misch, politiek en menselijk zijn de beide landen zo met elkaar vervlochten, dat zij beiden de plicht hebben een voortdurende dialoog te blijven voeren". In die zin achtte Derby het de morele plicht en verantwoorde lijkheid van Nederland om zich anders op te stellen dan het de laatste twee jaar heeft gedaan. „Wij zijn hier niet gekomen om te praten over de hervatting van de Nederlandse ontwikkelings hulp, hoewel wij vinden dat Suri name daar recht op heeft. Wij hebben met de politici, ambtena ren en vakbondsmensen hier ge praat over de totale situatie in Suriname, omdat we de indruk hebben dat de moeizaam opge bouwde relatie tussen de beide landen ernstig afgebrokkeld is". Begrip „Met name de positie van de vakbeweging hebben we toege licht en ik geloof uit de reacties na de gesprekken te kunnen zeg gen, dat we meer begrip hebben gekregen. Als bijvoorbeeld de woordvoerder in de Tweede Ka mer voor de WD, de heer Weisglas een half jaar geleden durfde te stellen, dat ik een ma rionet zou zijn van legerleider Bouterse, dan ben ik blij dat de zelfde meneer Weisglas nu tot de overtuiging is gekomen dat dat niet het geval is". Derby lichtte het democratise ringsplan toe, dat de gezamenlij ke vakbeweging enige maanden geleden in de zogenaamde 'denk tank' heeft ingediend. Deze denktank heeft tot doel een in ventarisatie te maken van de ideëen en plannen van de drie deelnemende partijen in de hui dige regering-Udenhout, te we ten het militair gezag, de werkge vers en de vakbeweging. Het vakbondsplan voorziet in een ge faseerde terugkeer naar de de mocratie. Uiterlijk 1 oktober zal de regering-Udenhout zich bui gen over de drie voorstellen en nog voor het begin van het vol gend jaar, wanneer het mandaat van de regering afloopt, zal zij een keus moeten maken. Het vakbondsplan gaat uit van twee fasen. In de eerste, die twee jaar zal duren, zal een Assemblee zich bezig gaan houden met de opstelling van een grondwet. De ze Assemblee zal bestaan uit le den van functionele groepen en er zullen ook leden van gekozen districtsraden zitting in kunnen hebben. Op dit moment is nog niet duidelijk welke functionele groepen zitting moeten krijgen in deze Assemblee, maar volgens Derby behoren daar ongetwij feld de vakbeweging en de werk geversorganisaties toe. De grondwetgevende Assem blee moet ook een wet op de poli tieke partijen gaan opstellen, maar individueel zullen leden van politieke partijen a titre per- sonel via de gekozen districtsra den zitting kunnen nemen in de Assemblee. De tweede fase voor ziet onder meer in een recht streeks gekozen president. VN-commissie De kritiek op de deelname van de Surinaamse vakbeweging in de regering-Udenhout legde Der by naast zich neer. „Sinds wij in februari van dit jaar zitting heb ben genomen in de regering, is er veel in Suriname veranderd. Wie had in december kunnen voor spellen dat er een democratise ringsproces in Suriname van de grond zou komen?", aldus Der by. „Dat de VN-commissie onder leiding van Amos Wako nu naar Suriname kon komen, is door ons toedoen". Derby, die weigerde in te gaan op de gebeurtenissen van 8 de cember 1982, waarbij van de 16 gearresteerde Surinamers, slechts hij alleen aan de moorden kon ontkomen, wilde evenmin ingaan op de houding van de vakbeweging, mocht het VN- rapport vernietigend voor leger leider Bouterse uitpakken. „Ik wil daar niet op vooruit lopen. Als de VN-commissie vaststelt, dat legerleider Bouterse daad werkelijk betrokken is geweest bij de moorden, dan zullen we ons alsnog beraden". Ook wilde Derby niet in gaan op de mogelijkheid dat de mili tairen aan het einde van dit jaar uiteindelijk toch zullen beslui ten, de macht in handen te hou den en niet mee te werken aan het voorstel van de vakbewe ging: „Je moet realistisch zijn, maar als wij er niet van overtuigd zijn, dat wij met argumenten ons standpunt over de tafel kunnen krijgen, waren we er niet aan be gonnen. Wij geloven in een recht staat maar ook in overeenstem ming. Ik ben ervan overtuigd dat we uiteindelijk met de betrok ken groeperingen tot een grote gemene deler zullen kunnen ko men. Maar onze beginselen staan centraal. Als die niet terug te vin den zijn in de nieuwe democrati sche structuur van Suriname, zullen onze leden ons zeker geen toestemmming geven verder mee te werken", aldus Fred Der by. vrijwielen in eigen land Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratisbij de fietsen vakman, de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-4255 50). WASHINGTON - President Rea gan heeft gisteravond de Sowjet- Unie opgeroepen tot onderhande lingen met de VS om de wereld te verlossen van de dreiging van kernwapens. Hij deed dit in Dallas, tijdens zijn toespraak aan het slot van het Republikeinse partijcon gres, waarin hij de kandidatuur voor een tweede ambtstermijn for- door Henk Kolb meel aanvaardde en zijn democra tische tegenstanders onder donde rende toejuichingen agressief te lijf ging. De laatste peilingen geven Reagan en Bush een voorsprong van 16 procent op Mondale en Ge- raldine Ferraro. In de komende 75 dagen wil Rea gan de Amerikaanse kiezers ervan overtuigen, dat zij voor de duide lijkste politieke keuze staan van de laatste halve eeuw: het onder scheid tussen de twee partijen en de afwijkende filosofie van de poli tieke tegenstanders vormen de kern van deze campagne en van de toekomst van Amerika. „Het gaat niet tussen twee verschillende per soonlijkheden of twee verschillen de partijen", zei Reagan, „maar om fundamenteel verschillende visies op de toekomst, twee fundamen teel afwijkende wijzen van rege ren. Hun regering van pessimisme, angst en beperkingen, of onze van hoop, vertrouwen en groei". Reagan ontwikkelde de thema's van zijn verkiezingsactië volgens het patroon van vrede, optimisme, toekomst, familie, verbeterde eco nomische omstandigheden. De tijd voor de democraten is voorbij, be toogde eerder George Bush. Zijn chef greep ver terug om Mondale en zijn partij wederom te kunnen vastnagelen aan het fiasco van de Carter-jaren en een reputatie als verspillers van overheidsgeld. De grootste toejuichingen kreeg Reagan toen hij eraan herinnerde dat sedert zijn aantreden in Was hington en de versterking van de militaire macht van de VS geen centimeter grond meer onder het Sowjet-juk is geraakt. Volgens Reagan waren Amerikanen eraan gaan twijfelen of hun kinderen nog wel een beter leven zouden hebben dan zijzelf. Daaraan heeft zijn be wind een eind gemaakt: „Amerika is terug", zo betoogde hij „en heeft meer vertrouwen dan ooit in zijn toekomst" Inhoudelijk bevatten zijn woor den geen nieuws, maar zij werden wederom het voertuig dat hem ver heft boven het niveau van de door snee politici, die zijn partij beman nen. Het republikeinse bewind heeft Amerika zijn zelfvertrouwen en optimisme teruggegeven, be toogde Reagan met behulp van een reeks economische statistieken die vooruitgang bewijzen, maar waar een zeker even lange reeks gege vens naast kan worden gezet, die het tegendeel aantonen. De democratische leiders, zo be toogde Reagan, zijn van hun partij afgedwaald. Hij gooide de deur wijd open voor democraten die zich binnen hun partij niet meer thuis voelen, want die moeten hem de coalitie van kiezers verschaffen waarmee hij kan worden herkozen. Geen van de politieke trefwoor den bleef ongebruikt: het gaat om vrede in de wereld, die alleen via een sterk militair apparaat tot stand kan komen; Israël zal nooit in de steek worden gelaten; de NA VO bevindt zich in reparatie; in Centraal-Amerika zullen de VS hun vrienden niet verraden, de vij anden van vrijheid niet belonen of angst en terugtrekking tot Ameri kaans beleid maken op het weste lijk halfrond. Grenada was een trots ogenblik in de Amerikaanse geschiedenis en mag niet worden vergeleken met het Russisch op treden in Afghanistan. Omstandig onderstreepte Rea gan zijn afkeer van belastingverho ging en zijn overtuiging dat minder belasting meer welvaart brengt. Belastingverhoging is niet, zoals de democraten zeggen, nieuw rea lisme, aldus Reagan, maar gewoon oud liberalisme. „Ik zou kunnen zeggen. Ze geven geld uit als dron ken zeelieden", schamperde hij, „maar dat zou oneerlijk zijn tegen over die zeelieden want die spen deren althans hun eigen geld". Volgens Reagan betekent een democratische overwinning: meer belasting, meer inflatie, meer staatsbemoeienis meer werkloos heid, minder defensie „en meer eenzijdige en onverstandige con cessies aan de Sowjet Unie". Bush en Reagan waarschuwden dat hun partij weliswaar voor ie dereen openstaat, maar dat er geen plaats is voor fanatieke dwepers als de Ku Klux Klan. Dat moest te genwicht vormen voor het omstan dig signalement van een sterk ver rechtste partij, dat in de afgelopen dagen in alle media, is opgetrok ken. Net als de conservatieve Barry Goldwater greep Reagan terug naar het verkiezingsjaar 1964, toen hij met een televisietoespraak ten bate van deze senator zijn intrede deed in de republikeinse politiek. „Het gaat", zei hij toen zowel als nu, „niet om een keus tussen links of rechts, want we hebben gezien waar dat ons brengt - links Stalin, rechts Hitier. De keuze is tussen omhoog of omlaag". „Omlaag via de welvaartsstaat, naar de staatsmaatschappij, naar meer en meer vrijgevigheid van de overheid, altijd vergezeld van meer regenngsgezag, minder individue le vrijheid en uiteindelijk totalitai- risme, altijd opgedist als voor onze bestwil. Het alternatief is de droom van de stichters van dit land, om hoog naar het uiterste in persoon lijke vrijheid, dat te verenigen valt met een ordelijke samenleving". Reagan besloot ferm met zinnen die hij in de komende maanden nog veelvuldig zal moeten herha len als hij door het land trekt, ja gend op ontevreden democraten en gesteund door een gestroom lijnd goed gefinancierd partij-ap paraat, waar de democraten niet aan kunnen tippen. „Wij bevinden ons midden in de lente van hoop voor Amerika. De grootheid ligt voor ons. De VS zijn onbevreesd, zonder schaamte en ongeëve naard".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7