Nedlloyd verrast met stevige winst Topman ABN laakt hoge dollarrente Botsing in RSV-commissie Scheepvaart leeft weer op Spaarder eet appel voor de dorst nu op PAGINA 6 ECONOMIE vrijdag 24 augustus 19bvri ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nedlloyd Groep heeft over de eerste helft van dit jaar een verrassende nettowinst van ruim 52 miljoen gulden behaald. Over dezelf de periode van 1983 boekte het scheepvaartconcern een verlies van 73 miljoen. Op de Amsterdamse effectenbeurs ging de koers van Nedlloyd na dit bericht dan ook als een raket omhoog. AMSTERDAM (ANP) - De spaar- neiging is het afgelopen jaar ver minderd. Veel spaargeld is ge bruikt waarvoor het bestemd is: een reserve om op terug te vallen in moeilijke tijden. De recessie, de werkloosheid en de inkomensma tiging hebben het netto besteedba re inkomen van velen aangetast. Dit moest bij handhaving van het bestaande uitgavenpatroon leiden tot het aanspreken van de als spaartegoed aangehouden reserve, aldus een door de Nederlandse Spaarbankbond verschaft uittrek sel uit haar jaarverslag. Bij de aangesloten spaarbanken werd f 459 miljoen meer opgeno men van spaarrekeningen dan ge stort. De bijgeschreven rente van f 1.190 miljoen compenseerde dit ruimschoots. Per saldo steeg het totaal aan toevertrouwde middelen tot ruim f 25 miljard. Voorzover spaarders wel ruimte hadden om tot sparen te komen, toonden zij in toenemende mate in teresse in beleggingsalternatieven als aandelen en obligaties. Een groeiende belangstelling voor overheidsobligaties betekent ook dat overheid en spaarbanken el kaar meer en meer op de spaar- markt ontmoeten, aldus de Spaar bankbond. De bond pleit voor de opheffing van de fiscale achterstelling van het sparen bij spaarinstellingen ten opzichte van het sparen bij levens verzekeraars. Voorts acht de bond verhoging van de fiscale vrijstel ling van rente-inkomsten van f 700 geboden. De financiële resultaten van de aangesloten spaarbanken waren gunstig. Het exploitatieresultaat verdubbelde naar f 314 miljoen en werd aan de reserves toevoegd. Rabobank De Rabobankorganisatie heeft in de eerste helft van 1984 een gema tigd positieve ontwikkeling te zien gegeven. De nettowinst steeg ten opzichte van dezelfde periode in 1983 met 4 procent van f301 tot f312 miljoen. Dit cijfer is echter volgens de bank niet zonder meer Maaskant kan bouw treilers voortzetten MIDDELBURG (ANP) - De Maaskantgroep (scheeps- nieuwbouw, scheepsreparatie en scheepslierenbouw), de grootste bouwer van vissers schepen in Nederland uit Stel lendam en Bruinisse, kan blij ven voortbestaan. Gisteren hebben 390 van de 425 credi teuren ingestemd met een ge deeltelijke kwijtschelding van de schuld van elf miljoen gul den. De schuldeisers zijn tij dens een crediteurenvergade ring op de rechtbank in Middel burg akkoord gegaan met een restbetaling van dertig procent van de totale schuld van Maas kant. De rechtbank in Middelburg verleende Maaskant 20 juni surséance van betaling. Het be drijf is in moeilijkheden ge raakt, nadat de tweedehands vissersschepen die bij aankoop van een nieuw schip werden in genomen, onverkoopbaar ble ken. Daar was een bedrag mee gemoeid van 9,5 miljoen gul den. Maaskant vroeg voor 33 van de 120 personeelsleden ontslag aan. Die procedure loopt nog. Volgens bewindvoerder mr. J. Vreyling betekent de beslissing van de crediteuren de redding voor de hele Maaskantgroep. Vandaag zullen de crediteuren van nog eens drie Maaskant- bv's uit Stellendam op de rechtbank in Rotterdam een crediteurenvergadering hou den. De verkoop van de tweede hands vloot verloopt volgens mr. Vreyling op dit moment bijzonder goed. De bewind voerder is momenteel in be spreking met een participant die in het bedrijf mede leiding gaat geven. Vreyling kon giste ren nog niet meedelen wie die participant is. Een duidelijke verbetering van de gang van zaken in de lijnvaart en het meevallen van opbrengsten uit de oliewinning waren er de voor naamste oorzaken van dat het half jaarresultaat aanzienlijk hoger uit kwam dan de eerdere verwachtin gen. Wat de lijnvaart betreft heeft de koers van de Amerikaanse dollar een positief effect gehad. Boven dien kon op een aantal routes voor deel worden getrokken uit de stij ging van de vrachttarieven en de toeneming van het ladingaanbod. Als gevolg van de reorganisatie van 1983 konden besparingen wor den bereikt. Daarentegen bleef de gang van zaken in de sector gestor te lading slecht. De resultaten van de booractivi- teiten op zee (Neddrill) toonden enige achteruitgang maar waren gezien de situatie op de markt voor boormaterieel nog altijd bevredi- gend. De produktie van olie op de Noordzee, die dit jaar haar maxi mum bereikt, bracht meer op dan de verwachting was, enerzijds doordat er meer werd geprodu ceerd en anderzijds doordat de dol lar hoog noteerde. Afgezien van de resultaten van Mammoet, waar de sector zeetrans port een aanzienlijke achteruit gang vertoonde, bleven de resulta ten van de overige divisies op het peil van de eerste zes maanden van 1983. Eind vorig jaar omvatte de vloot van Nedlloyd 101 eenheden (inclu sief boormaterieel). In het eerste halfjaar van 1984 werden zes lijn- vrachtschepen van de vlootsterkte afgevoerd en werd er een contai nerschip aan toegevoegd. Eind ju ni waren nog een containerschip en een zware-ladingschip in aan bouw; zij zijn inmiddels opgele verd. Yerkade weer in het rood ZAANDAM (ANP) - Verkade heeft het herstel van vorig jaar niet kunnen vasthouden. In de eerste zes maanden van dit jaar is een verlies geleden van f 1,4 miljoen tegen f 0,9 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. Later brak vorig jaar een herstel baan wat de winst vorig jaar nog op f 1,4 miljoen bracht tegen een verlies van f3,2 miljoen in 1982. Voor het tweede halfjaar van 1984 verwacht het bestuur geen verbete ring van betekenis. De consumentenbestedingen vertonen geen herstel en op een daling van de grondstoffenprijzen hoeft niet te worden gere kend. Daarom wordt verwacht dat het negatief resultaat van het eerste halfjaar niet geheel zal worden goedgemaakt. De omzet van f 109 miljoen (fill miljoen) bleef iets achter bij de eerste zes maanden van 1983, in welk jaar nog werd bijgedragen door de later gesloten banketbakkerij. De deelneming Rena SA is per 1 januari gecon solideerd. Buhrmann Tetterode in lift AMSTERDAM (ANP) - Het grafische concern Buhrmann-Tetterode heeft nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar met 63 procent kunnen opvoeren van 6,4 miljoen naar 10,5 miljoen gulden. De omzet nam met 13,2 procent toe naar 1,48 miljard. Aan- en verkoop van ondernemingen zijn dat mede-oorzaak van, zo blijkt uit het halfjaarbericht De handel in kantoorartikelen liep verbeterde niet hetgeen Buhrmann wijt aan de dalende koopkracht. Dank zij de in het verleden genomen maatregelen en een herstel in de investeringsvraag naar grafische machi nes konden op dit terrein omzet en winst wel groeien. Ook op het gebied van papier, karton en verpakkingen worden goede zaken gedaan. Gezien de ontwikkelingen in het eerste halfjaar handhaaft Buhrmann- Tetterode de verwachting dat over geheel 1984 sprake zal zijn van een wezenlijke verbetering van de winst. In 1983 verdiende het c miljoen netto. vergelijkbaar omdat voor het eers^ de cijfers van de per eind decern ber overgenomen ADCA-bank zijr y meegeconsolideerd. Voor het ge hele jaar 1984 wordt voorshand: met een vergelijkbare resultaten ontwikkeling rekening gehouden. Het in de tweede helft van 1981 op gang gekomen herstel in dt J groei van de kredietverlening dooi de Rabobankorganisatie zette zich in de eerste helft van 1984 voort. Ir de agrarische sector is echter teger het einde van het tweede kwartaal de drukkende invloed van de EG- maatregelen op de kredietvraag merkbaar geworden. f In de overige bedrijfssectoren is een licht aantrekkende investe-^ ringsvraag waarneembaar. Dank I zij produktvernieuwingen is de af- I zet van woninghypotheken groter J dan in de eerste helft van 1984. Uit eindelijk steeg de kredietverlening aan bedrijven en particulieren in3E totaal met ruim 3 procent. Tii io ie Hans Wiegel, commissaris der koningin in Friesland, plaatst het zadel op de vijfmiljoenste fiets die het tachtig jaar oude bedrijf gisteren afleverde. Met de bromfiets gaat het veel minder goed dan met het rijwiel. De produktie is in tien jaar tijd gekelderd van 400.000 naar 40.000 per jaar. (foto anp> HEERENVEEN (ANP) - De fict- senfabriek Batavus in Heeren veen moet de bromfietsenafde ling in de loop van dit jaar sluiten als de overheid niet snel met een nieuwe categorieën-indeling komt voor gemotoriseerde twee- wielers. Op de huidige afdeling waar zowel brom- als snorfietsen worden gemaakt, werken 30 mensen. Voor deze tweewielers is momenteel geen markt meer. Nu worden er jaarlijks 40.000 bromfietsen gemaakt tegen 400.000 tien jaar geleden. Directeur ir. B.J. van den Berg liet dit gisteren secretaris-gene raal R. den Besten van het minis terie van Verkeer en Waterstaat weten, die (in de plaats van mi nister Smit-Kroes) de vijfmil joenste door het bedrijf geprodu ceerde tweewieler in ontvangst Batavus in problemen met brommer Volgens Van den Berg bestaat er voldoende belangstelling voor een gewijzigd type snorfiets, als die 25 kilometer per uur mag rij den (nu is dat 20 km) en de be stuurder wordt vrijgesteld van de helmverplichting. Een derge lijke gemotoriseerde tweewieler kan wel degelijk een functie heb ben in het vervoer over afstan den waar de fiets net niet aan toe komt. Alleen als de wetswijzigin gen snel afkomen zal de directie overwegen de draad opnieuw op te pakken. De ondernemingsraad van Ba tavus, ook ongerust over de gang van zaken, wil dat de minimum leeftijd naar 14 jaar wordt ver laagd om een snorfiets te mogen besturen. In een petitie aan de secretaris-generaal pleit de on dernemingsraad daar voor. Door versoepeling van de wettelijke voorschriften zal er mogelijk een nieuwe markt ontstaan voor de bromfiets. Daarmee kan tevens de werkgelegenheid worden uit gebreid, aldus de OR van Bata- Volgens de directeur van de 80 jaar geleden opgerichte fietsen- fabriek is de fiets er een belang rijke oorzaak van dat de brom fiets aan het verdwijnen is. Per jaar maakt het bedrijf een kwart miljoen rijwielen, waarvan er 50.000 worden geëxporteerd. Kort zakelijk Kassen Nieuwe typen kassen in de glas tuinbouw met dubbele dekken lei den weliswaar tot een aanmerkelij ke energiebesparing, maar door het lichtverlies blijft de opbrengst aanmerkelijk achter. Met de huidi ge ter beschikking staande kennis en middelen is het telen onder der gelijke omstandigheden daarom in zijn algemeenheid geen lonende zaak. Tot deze conclusie komt L. Koop, projectleider van het De monstratieproject Energiearme Kas (Denar). Slaapbus Bustoeristen kunnen dit jaar voor het eerst slapend op ligban ken naar de wintersport reizen. OAD-busreizen heeft gisteren de Nederlandse primeur, een 'slaap bus' geïntroduceerd. Deze bus, waarvan het bedrijf er voor het be gin van het winterseizoen achttien hoopt te hebben, vervoert veertig passagiers. De stoelen kunnen met enkele handgrepen worden ge maakt tot slaapbanken, die als twee rijen stapelbedden in de leng te van de bus worden opgesteld. Eerder kwam de OAD met de fiets- bus en die is een groot succes ge bleken. Werkloosheid Het aantal werklozen in de Euro pese Gemeenschap bedroeg eind juli 12,3 miljoen, ongeveer 200.000 meer dan eind juni. Daarmee is de werkloosheid toegenomen van 10,7 tot 10,9 procent van de beroepsbe volking. De sterkste toeneming van de werkloosheid werd de afge lopen maand geregistreerd in Bel gië en Luxemburg. In Nederland bleef de werkloosheid staan op 14,6 procent. De grootste werkloos heid heerst nog steeds in Ierland, waar 16,7 procent van de beroeps bevolking zonder werk is. .Sporthuis Centrum Holding Sporthuis Centrum Re creatie heeft de nettowinst vorig jaar kunnen opvoeren van 4,9 mil joen naar 13,9 miljoen gulden. De omzet ging van 150 miljoen naar 185 miljoen. De voornaamste in komsten bestaan uit huuropbreng sten van de circa 3800 vakantie bungalows verspreid over de acht bungalowparken. In 1983 zijn in vesteringen gereedgekomen voor f 90 miljoen. Dit betrof uitbreiding en renovatie van de bungalows als mede uitbreidingen aan twee sub tropische zwembaden die onder deel uitmaken van de parken. 'Interview Van Dijk niet volgens afspraak' Voorzitter Van Dijk (rechts) van de RSV-enquêtecommissie, hier i claaf met vice-voorziter Van Dam <Fot DEN HAAG (ANP) - In de RSV- enquêtecommissie, die een onder zoek instelt naar de ondergang van het Rijn-Schelde-Verolme-concern en naar de rol daarbij van de over heid, is een fors meningsverschil ontstaan tussen enerzijds de com missie-voorzitter, het CDA-Kamer- lid Van Dijk en anderzijds het CPN-Kamerlid mevrouw E. Es- huis, lid van de parlementaire en quêtecommissie. Het meningsverschil betreft de in de commissie gemaakte af spraak, dat vooralsnog geen mede delingen worden gedaan over de voortgang van de werkzaamheden van de commissie en dat ook zou worden afgezien van het geven van commentaren en voorlopige con clusies. Mevrouw Eshuis meent, dat deze afspraak door de commis sie-voorzitter met voeten is getre den. „De afspraak om niet mèt com mentaren en conclusies naar bui ten te treden, is door vrijwel alle leden meer dan een jaar zeer zorg vuldig in acht genomen. Het is pijnlijk te constateren dat juist de voorzitter hier de grens over schrijdt", aldus mevrouw Eshuis in een brief aan de commissie. Zij verbindt hieraan de conclu sie, dat de destijds gemaakte af spraak voor haar op losse schroe ven staat. Haar kritiek geldt de uit spraken van Van Dijk in een vraag gesprek in het opinie-weekblad Vrij Nederland van 18 augustus, waardoor zij „onaangenaam" werd getroffen. „Mijn grootste ergenis betreft de passage waarin de oplos sing voor RSV in het „lozen van 'Banken moeten schuldenvraagstuk mee oplossen' NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Het internationale schuldenvraag stuk is beheersbaar mits alle partij en - de overheden van de schulden landen en van de geldgevende lan den alsmede de internationale in stellingen en de banken - blijven meewerken aan een ordelijke op lossing. Het economische beleid van alle betrokken landen moet een ordelijke oplossing niet in de weg staan. Dat heeft dr. C.J. Oort, lid van de raad van bestuur van de ABN Bank, gisteren gezegd op een Van zeer groot belang noemde hij de hoogte van de dollarrente. De onvoorziene en onvoorzienbare koerswijziging in het Amerikaanse beleid, die ertoe heeft geleid dat de reële rente de laatste tijd tot onge kende hoogte is gestegen, heeft het schuldenprobleem in sterke mate verergerd en dreigt volgens dr. Oort als politiek excuus te worden gehanteerd voor eenzijdige acties van de kant van schuldenlanden. De banken kunnen aan een orde lijke oplossing van het schulden- vraagstuk bijdragen door mee te werken aan herstructureringspro gramma's voor een langere ter mijn, de handelsfinanciering op peil te houden, de marges op nieu we leningen terug te dringen op voorwaarde dat de debiteurlanden voldoen aan bepaalde voorwaar den ten aanzien van hun economi sche beleid en door in het kader van herstructureringsovereenkom- AMSTERDAM (ANP) - Fokker heeft in de eerste helft van 1984 een nettowinst behaald van 10,4 mil joen gulden tegen 6,3 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Dit betekent een stijging van 64 pro cent. Fokker sleepte onlangs een ste vige order van Sw'issair voor de nieuwe Fokker 100 (opvolger van de Fellowship) in de wacht. Van een werkelijke doorbraak in de verkoop van nieuwe vliegtuigen was in het afgelopen halfjaar ech ter nog geen sprake, al is er in de luchtvaart enige opleving te be- Fokker doet goede zaken; Airbus wil eigen 'jumbo' speuren. De omzet was 813 miljoen gulden tegen 788 miljoen een jaar geleden. Airbus Het Europese vliegtuigbouwcon- sortium Airbus Industrie zou graag zien dat Japan deelneemt aan het ontwerpen van een viermotorig vliegtuig voor de lange afstand dat minder zitplaatsen heeft dan de Boeing-747 maar in de exploitatie even rendabel is. Daarbij wordt ge dacht aan de Japanse ondernemin gen Mitsubishi, Fuji Heavy Indus tries en Kawasaki, zo heeft een woordvoerder van Airbus gisteren verklaard. sten deel te nemen in nieuwe lenin gen indien en voor zover deze strikt noodzakelijk zijn voor een ordelijke oplossing van het schul denvraagstuk op langere termijn. Het instellen van een plafond voor de hoogste van de verschul digde rente en het doorschuiven van het meerdere naar de toe komst, noemde dr. Oort een onge wenste formule. Een methode om de lopende rentelast mogelijk te verlichten is het verschaffen van nieuw geld niet geheel in dollars te laten geschieden maar in de natio nale valuta's van de betrokken banken. Mogelijk zou een deel van de oude schulden aldus geleidelijk kunnen worden omgezet in niet in dollars luidende leningen. Dit heeft het voordeel dat de lopende rentelast wordt verlicht, want de rente in bijna alle andere belangrij ke valuta's ligt onder de dollarren te. In het geval van de gulden gaat het om een verschil van vier tot vijf procent. Bovendien wordt een potentieel gevaar van de huidige situatie naar dr. Oort zei verminderd. Dat ge vaar schuilt in het feit dat niet- personeel" gezocht wprdt en de be lemmering (voor die oplossing) bij de overheidssteun gelegd wordt", aldus het CPN-Kamerlid. Naar haar oordeel kunnen die uitspraken noch in deze vorm, noch in zorgvuldiger bewoordin gen als conclusie van de commis sie gepresenteerd worden. Er is - zo zegt zij - sprake van een standpunt dat zij „in elk geval" niet deelt. Ook enkele andere uitspraken van Van Dijk noemt zij concluderend van aard. Van Dijk zegt, aan de vooravond van zijn vertrek naar Amerika, des gevraagd dat er sprake is „van een wat verkeerde lezing van een wat ongelukkige zinsnede in het inter view". Het was - zo vult hij aan - totaal niet de bedoeling nu reeds conclusies te trekken. Amerikaanse banken geen beroep kunnen doen op het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten om voor hun dollarverplich tingen op te treden als „lender of last resort", kredietgever van de laatst mogelijke toevlucht, terwijl zij een dergelijk beroep wel kun nen doen op hun eigen nationale bank in de eigen nationale valuta. De banken hebben op een aantal punten lering getrokken uit de in ternationale schuldenproblema tiek. De eerste eis is dat de banken meer aandacht besteden aan hun beleid met betrekking tot landenri- sico's. Zij moeten steeds hun eigen oordeel vormen en in mindere ma te afgaan op de banken die optre den als leidsters van internationale syndicaten. Marktaandeel is niet alleszaligmakend, zo liet dr. Oort zijn toehoorders weten. Een tweede les is dat de banken meer aandacht moeten besteden aan het financieel-economische be leid van de schuldenlanden, vooral voor zover dit leidt tot kapitaal- vlucht. Die heeft in veel gevallen een overheersende rol gespeeld in de schuldenproblemen van de laat ste tijd." Nederlandse garnaal is best te eten, vindt TNO 1 DEN HAAG (GPD) - Het onder-sc zoeksinstituut TNO vindt de con-kt clusie van het Konsumenten Kon- takt dat 30 procent van de door de- m ze consumentenorganisatie onder- ari zochte garnalen bedorven zijn enri< als zodanig een gevaar voor dem volksgezondheid opleveren, on- k« juist. Hooguit mag gesteld worden kt dat 30 procent van de onderzochte— gepelde Hollandse garnalen niet-— voldoet aan wat men van een gar- ft naai mag verwachten qua smaak, m geur en kleur, zo meent TNO. Het hangt er maar helemaal van- b af waar je bij een onderzoek als KK heeft gedaan de normen legt, aldus v de heer Houwing van de afdeling p voedselonderzoek van TNO. „Ik p geef toe dat de onderzochte garna- d len niet het predikaat topkwaliteit t( verdienen, maar dat wil niet zeg- n gen dat ze schadelijk zijn voor de volksgezondheid". d Volgens het TNO is uit niets ge- s bleken dat in de garnalen produk- ten of bacteriën zaten die schade- lijk zijn voor de gezondheid: „De c conclusies van het Konsumenten i Kontakt in dit onderzoek zijn over- dreven", aldus Houwing. Konsumenten Kontakt onder- zocht zeventien partijen Hollandse garnalen bij viswinkels en viskra- men. Volgens de consumentenor ganisatie kwamen er veel te veel bacteriën op de garnalen voor, mankeerde er nogal wat aan smaak, geur en kleur en was 30 procent van de onderzochte partij en bedorven. KK: prijs van suiker moet vrij blijven DEN HAAG (ANP) - Konsumen ten Kontakt(KK) ziet geen enkele aanleiding om de minimumprijs voor suiker na 14 september op nieuw in te voeren omdat er slechts in beperkte mate met sui ker gestunt wordt. De consumen tenorganisatie heeft dit donderdag geschreven in een brief aan staats secretaris Bolkestein van Econo mische Zaken, die het mededin gingsbeleid in zijn portefeuille heeft. De consumentenorganisatie wijst de staatssecretaris erop dat er geen aanleiding is te veronderstel len dat een vrij prijsbeleid op dit moment leidt tot een prijzenoorlog en chaos. Het stunten met suiker heeft de afgelopen weken volgens KK slechts op zeer bescheiden schaal plaatsgevonden. Er is geen sprake van dat suiker op' grote schaal als lokartikel wordt gebruikt door de grotere super markten. Alleen enkele grote grootwinkelbedrijven hebben de afgelopen maand hun prijs met 34 cent per kilo verlaagd. Bij de grote supermarkten schommelt de prijs nu tussen de 1,95 en 1,99 gulden. De kleinere kruidenier heeft zijn prijs de afgelopen maand nauwe lijks aangepast. Doorgaans wordt nt>g steeds een prijs gevraagd van rond de 2,30 gulden met een enkele uitschieter naar boven. De hoogst- genoteerde prijs die KK waarnam bedroeg 2,50 gulden. Ten opzichte van een aantal Westeuropese landen is de suiker prijs in Nederland erg hoog. In West-Duitsland, België en Frank rijk is een kilo suiker te koop voor ongeveer twee gulden. De hoge Nederlandse consumen tenprijs komt door de hoge accijns en btw-heffingen en zeker ook door de gestelde minimumprijs. Zeker voor het grootwinkelbedrijf, dat korting kan bedingen op de in koop van grote partijen, was de mi nimumprijs volgens KK veel te hoog. Opel: record RUESSELSHEIM (DPA) - De Westduitse Adam Opel AG, doch teronderneming van de Ameri kaanse General Motors (GM), heeft vorig jaar voor 14,7 miljard mark omgezet, 15,5 procent meer dan in 1983. Het was de grootste omzet die Opel ooit heeft gehaald, zo heeft algemeen directeur Ferdi nand Beickler bekendgemaakt. De winst kwam uit op 299 miljoen mark, drie keer zoveel als in 1982. Over de eerste helft van dit jaar is er evenwel weer een aanzienlijk verlies te boek gesteld. Volgens Beickler komt dat doordat de pro duktie kleiner is uitgevallen door de stakingen in de metaalindustrie en door de afwachtende houding van de kopers, die weer een gevolg is van de discussie over de vermin dering van de schadelijke werking van de uitlaatgassen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6