EIDSCH DAGBLAD Staking dreigt in haven Voor een tientje véél wijzer Indiase Boeing gekaapt Eigenaar schenkt personeel bedrijf Winkelier beroofd en ntvoerd in eigen auto Bliksem treft motor rijdster: twee doden TNY stelt Rotterdamse werkgevers ultimatum EIDEN VERWELKOMT VOLKSDANSERS] Sj# Weer arrestatie voor mfljoenenzwendel met onroerend goed REAGAN Brandweerlieden stelen bij brand acht pistolen LEIDSCH DAGBLAD IJDAG 24 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37482 G. Koopman iur: drs. J. W. E. Metselaar I hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PosttiusM 2300 AB Leiden Voor lel .ras. zie colofon i/an r verslaggevers) IDEN - Een winkelier uit de Ko- molen is gisteravond toen hij geldcassettes bij de NMB aan Rijnsburgersingel wilde afleve- overvallen en beroofd. >en hij de eerste cassette in de had gedeponeerd, sprong op is een man met een bivakmuts zijn hoofd en een pistool in de ld, op hem af. De politie ver- edt dat het om een alarmpistool g. Hij bedreigde de winkelier t het pistool en een tweede man die daarop tevoorschijn kwam, maakte hem de tweede cassette af handig. Vervolgens werd hij ge sommeerd op de achterbank van zijn eigen auto te gaan liggen. De mannen sprongen ook in de auto, gooiden een lap over de win kelier en reden vervolgens naar de parkeerplaats van de begraafplaats Rhijnhof. Daar brachten zij de auto tot stilstand en namen de benen. In de ontvreemde cassette zat een be drag van bijna 5000 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vuurzee grijpt te snel om zich heen ZEEWOLDE (ANP) - Bij het af branden van een stoppelveld in de omgeving van Zeewolde Flevolandzijn gisteravond twee auto's volledig uitge brand. De gebroeders IJ. uit Nijkerkerveen, die van de eige naar van het land dit veld moesten afbranden, parkeer den hun auto's op een weggetje naast het terrein en gingen aan het werk. Toen het veld eenmaal brandde, greep het vuur echter zo snel om zich heen dat zij er niet meer in slaagden hun auto te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een onge val ten gevolge van blikseminslag heeft gisteravond op de provincia le weg Katwijk - Noordwijkerhout het leven gekost aan twee vrouwen op een motorfiets. Toen het tweetal in de gemeente Noordwijk reed sloeg volgens de politie tijdens een hevige onweers bui om ongeveer half tien 's avonds de bliksem in onder de helmrand r C. de T.ancro fSm uit Leiderdorp, die de motorfiets be stuurde. De motor reed nog even door, kwam in de berm terecht en sloeg daarna om. De duopassagie- re, mevrouw F. Grader (34) uit Den Haag, kwam onder de motor te recht. Toen de politie ter plaatse arri veerde, waren beide slachtoffers al dood. De bestuurster als gevolg van hersenletsel, de passagiere als gevolg van een gebroken nekwer- vel. ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Scheepvaart Vereniging Zuid heeft vandaag zijn leden bijeengeroepen voor in tern beraad over het ultimatum dat de Vervoersbond FNV gisteravond heeft gesteld. Als de Rotterdamse ha venwerkgevers de 130 met ontslag bedreigde werkne mers van Rotterdam Terminal niet elders onderbrengen, zullen er maandag stakingen uitbreken in het stukgoed. 'IDEN De deelnemers aan het Internationale Volksdansfestival dat dit weekeinde in Leiden wordt gehouden '.tmoetten elkaar vanmiddag voor het eerst in de Groenoordhallen. Burgemeester Goekoop verwelkomde de ilksdansers uit vele landen. Daarna was het de beurt aan de vertegenwoordigers van de deelnemende groepen hun traditionele geschenken aan te bieden. Dit alles omlijst met vrolijke dansdemonstraties, waarin de idse burgemeester zich bij de Israëlische dansgroep Omarim voegde. (foto Holvast) IEW DELHI (AFP/Rtr.) - Een In- iase Boeing 737 met 112 passa- iers en vijf bemanningsleden an boord is vandaag tijdens een tinnenlandse vlucht gekaapt. Het Destel landde vanochtend in de 'akistaanse grensplaats Lahore. Het vliegtuig was op weg van Ihandigarh, de hoofdstad van de oerige deelstaat Punjab, naar rinagar in de naburige deelstaat. Lanvankelijk hadden de Pakis- aanse autoriteiten geweigerd oestemming voor een landing te :even. De kapers dreigen alle inzitten- van het toestel om het half een voor een dood te schieten niet onmiddellijk het toestel vordt bijgetankt, aldus het India- persbureau PTI. De kapers behoren vermoede- ijk tot de radicalen onder de ikhs-bevolkingsgroep, die de orming van een onafhankelijke ikh-staat in Punjab eisen. /rij wel overal droog 'erioden met zon en slechts een kleine ans op een bui. In de nacht en ochtend ilaatselijk mist. Minimumtempera- uur omstreeks 16 graden. In het bin- tenland een middagtemperatuur van mgeveer 25 graden en weinig wind. «angs de kust wat koeler en matige loordelijke wind. 25 augustus 1984 ton op: 06.40 uur, zon onder: 20.42 uur. Maan op: 04.04 uur, maan onder: 50.42 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater )2.35 en 15.14 uur, laagwater 10.54 en 13.20 uur. Goed lopend ingenieursbureau DEN HAAG (GPD) - De direc teur-eigenaar van het Haagse ontwerp- en ingenieursbureau Swart Engineering wil zijn goed lopende bedrijf met een waarde van een kleine miljoen gulden cadeau doen aan zijn 25 werkne mers. De 55-jarige Swart wil zijn personeel op die manier bedan ken voor het 'teamwork' in de af gelopen jaren, de inspanningen en de behaalde resultaten. Het bedrijf zal niet van de ene op de andere dag maar zeer gelei delijk en stukje bij beetje in han den komen van het personeel. Een proces dat in feite al sinds 1978 aan de gang is toen Swart zijn plan bekendmaakte en dat over vijf jaar, het moment waar op hij 60 jaar wordt en uit het be drijf wil stappen, moet worden voltooid. Swart zegt over zijn initiatief: „Ik vind datje de opvolging niet, zoals nog te vaak gebeurt, op het laatste nippertje moet regelen. Wij willen dat een beetje planma tig aanpakken. En juist omdat het bij ons altijd een kwestie van hechte samenwerking is ge weest, stuit het idee mij tegen de borst om het bedrijf zomaar aan een vreemde te verkopen". Swart heeft twee dochters maar hij voelt er niet veel voor het bedrijf aan hen over te doen. "Ik ben er nooit zo kapot van ge weest om een familielid in het bedrijf te tillen en die er dan de boventoon te laten voeren, ter wijl hij of zij er misschien hele maal niet geschikt voor is" De directeur wil voorkomen dat zijn werknemers met een groot bedrag aan vermogensbe lasting worden geconfronteerd. Dat zou gebeuren als hij het be drijf ineens aan hen zou over doen. Daarom heeft hij gekozen voor een geleidelijke overdracht. Via de bestaande bedrijfsspaar- regeling en de regeling voor inci dentele extraatjes zal er een kapi taal voor het personeel worden opgebouwd waarmee ze het be drijf te zijnertijd kunnen overne men. De SVZ heeft tot nu toe resoluut geweigerd zich te ontfermen over de havenwerkers, die bij het bijna- failliete Rotterdam Terminal op straat komen te staan. Daarmee onttrekken zij zich volgens de Ver voersbond FNV aan de afspraken, die zijn neergelegd in het sociaal akkoord voor de haven. Dat sluit gedwongen ontslagen volgens de bond vrijwel uit, zeker nu er vol gens de berekeningen sprake zou zijn van een tekort aan havenwer kers. In de afgelopen nacht zijn de werknemers van Rotterdam Ter minal het wel eens geworden met de directie van moederbedrijf In- cotrans over een soort afvloeiings regeling, die de Vervoersbond FNV en de ondernemingsraad hen hadden voorgelegd. De blokkade (sinds maandag) is nu opgeheven bij Incotrans, dat twintig werkne mers van Rotterdam Terminal overneemt en tevens de salarissen voor augustus garandeert van alle andere werknemers. Verder kan het financieel ook niet sterke stukgoed bedrijf, dat 850 mensen in dienst heeft, niet gaan. Daarom heeft de Vervoers bond FNV aan dit akkoord de voorwaarde verbonden dat ook een oplossing gevonden moest worden voor de resterende 130 werknemers van Rotterdam Ter minal. Omdat de andere Rotter damse overslagbedrijven dat tot nu toe hebben geweigerd, is hun een ultimatum gesteld, dat zondag nacht om twaalf uur afloopt. Als de werkgevers voor zondag avond niet positief reageren op het ultimatum, dan wordt zondag avond een kaderledenvergadering gehouden waarop de acties zullen worden voorbereid. De vervoers bond denkt in eerste instantie aan kortdurende acties in de stukgoed- Kabinet steekt half miljoen in bouw moskeeën DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil een half miljoen gulden uittrek ken om de bouw van kleine ge bedshuizen voor in ons land ver blijvende moslims te subsidiëren. Op 1 januari j.l. werd de financiële regeling 'tijdelijke voorziening moskeebouw' stopgezet. Een po ging van het CDA om de steun voort te zetten werd in de Tweede Kamer getorpedeerd door PvdA en WD. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken), belast met de minderhe den, heeft zich steeds verzet tegen een financiële bijdrage in de bouw van moskeeën. Wel werd vorig jaar in de Minderhedennota aangekon digd dat de wenselijkheid van sub sidie voor de gebedshuizen zou worden onderzocht. Ambtelijke adviseurs zijn nu met een positief advies gekomen. Het kabinet heeft dit advies overgenomen. De Twee de Kamer zal binnenkort een be slissing moeten nemen over het ka binetsplan. sector en dan alleen bij de bedrij ven waar schepen voor de kant lig gen. De bond is zeer verontwaardigd over de houding van de SVZ, die volgens Voormeulen een van zijn leden Incotrans in de kou laat staan. „Dit is typerend voor de eco nomische machtstrijd in de haven. De SVZ is kennelijk woordvoerder van de meest machtigen in de Rot terdamse haven. Nu al liggen de aasgieren, zoals ECT, op de loer om de ladingpakketten van Rotterdam Terminal over te nemen", aldus Voormeulen. De bond spreekt van een "interessante ontwikkeling", nu de havenwerkgevers zich voor beraad hebben teruggetrokken. 20 PAGINA'S Desnoods afkoopsom voor Van der Velde. (foto ANP) Jan Raas aast op Johan van der Velde PAGINA 9 Nog eens 75 advies clubs kunnen weg PAGINA 5 Ook Italië wil nu gif in zee storten Afghaans bewind stevig in zadel PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse poltie heeft vanochtend de 40-jarige J.S.G. in zijn woning in Vo- lendam aangehouden, om dat hij ervan wordt ver dacht betrokken te zijn bij een grootscheepse zwendel in onroerend goed. In juli van dit jaar werden in ver band met deze zaak al vier Canade zen en de 36-jarige J.A.v.D uit Mar ken gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de Amsterdam se politie zijn bij de zwendel zeker zestig Nederlandse investeerders de afgelopen jaren het schip inge gaan voor in totaal zo'n acht mil joen gulden. De in juli aangehouden Canade zen hadden in Nederland een dochtermaatschappij opgericht van hun Weber Bancorp Canada Limited onder de naam Weber Bancorp Financial Nederland bv, uit Marken directeur Met een fraaie brochure, de inhoud voornamelijk op nep berustte, werd geprobeerd mensen te verlokken bedragen van tussen 30.000 en 150.000 gulden te investeren in onroerend-goedpro- jecten in Canada. Zij konden dan jaarlijks een rente van 16 tot 20 pro cent tegemoet zien. De vanochtend aangehouden man verleidde vol gens de politie mensen in zijn woonplaats Volendam en omge ving om in de projecten te investe- De eerste jaren' ging het goed en werd er inderdaad rente uitge keerd. Maar vorig jaar kregen de investeerders een brief waarin stond dat het met de projecten niet goed ging, dat er geen rente zou worden uitbetaald en dat de inves teringscertificaten die zij hadden ontvangen, mogelijk waardeloos zouden zijn. Later probeerden de verdachten op een bijeenkomst de investeerders te bewegen hun cer tificaten in te leveren, omdat ze niet meer waard zouden zijn dan wc-papier. In ruil daarvoor zouden ze dan aandelen krijgen van een nog op te richten oliemaatschappij. JèffiéL Een verkiezingsstrijd is zel- den aanleiding tot het verfij nen van nuances. Om de eigen zaak helder en scherp over het voetlicht te krijgen, wordt een com plexe werkelijkheid vereenvoudigd en samengevat in enkele pakkende kre ten. Het zou dan ook onjuist zijn om al te voorbarige conclusies te trekken uit de buitenissigheden van de laatste conventie van de Amerikaanse Repu blikeinse Partij in Dallas, Texas, waar de coryfee van deze partij, Ronald Reagan, alvast is bejubeld als de pre sident van de afgelopen én van de komende vier jaar. Een verkiezingsprogramma is nog geen beleid dat ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd, en hetzelfde geldt voor de retoriek die Reagan en zijn vice-president in spe George Bush succces moeten opleveren in de strijd met de kandidaten van de Democra ten, Walter Mondale en Geraldine Ferraro. Toch geeft het verloop van de Re publikeinse conventie te denken, niet alleen voor de betweterige Europea nen die vanaf grote afstand werkeloos moeten toezien hoe hun grootste bondgenoot een (nieuwe) president kiezen. Ook de Republi keinse Partij zal na de onvermijdelijk geachte overwinning van Reagan moeten terugkeren tot de politieke werkelijkheid van alledag. En dan zal blijken dat de 'Grand old party', on danks het verwachte succes bij de presidentsverkiezingen, te kampen krijgt met grote spanningen in eigen gelederen. In de wandelgangen van de con ventie werden al de eerste pionnen geschoven op het bord van de vol gende conventie, in 1988, maar ook op de conventievloer zelf dachten nu al vele gedelegeerden wat verder vooruit getuige het enthousiasme voor namen als Kemp, Dole en Ba ker. De vlotte overwinning van Reagan kent intussen ook de schaduwzijde dat deze is behaald op de vleugelen van een ongekende verrechtsing. De Republikeinse Partij heeft zich on machtig getoond tegen de opkomst van ultra-conservatieve krachten en Reagan zelf is er de man niet naar, noch qua karakter noch qua intellec tuele bagage, om aan deze krachten weerstand te bieden. Reagans vrome en ongetwijfeld oprecht bedoelde praatje bij het ontbijt over de relatie tussen politiek en religie zal niet al leen menige 'losgeslagen' liberale Democraat de rillingen over het lijf ja gen, ook de Republikeinen zelf als grote politieke partij raken hiermee in gevaarlijk vaarwater Onder de slogan 'America is back', 'Amerika is terug', zal een vitale Rea gan de komende maanden de aarze lende Mondale en in diens kielzog mevrouw Ferraro, stevig aanpakken. Het is daarbij de vraag of de polari satie niet zodanig zal worden aange wakkerd dat grote groepen Ameri kaanse burgers zich vervreemd zul len voelen van het politieke bedrijf. Een dergelijke ontwikkeling zou, bij alle begrijpelijke vreugde van de Re publikeinen, nog de grootste scha duw werpen over hun succes. nü voor de halve nylon trimschoen met suèdine versterkt, óók geschikt voor zaalsport. Kleuren zwart/zilver en blauw/zilver. Winkelpr. 39.95 Bristolpr. 30 - Maten 30 - 46 Alléén deze week I Ml yf Lange Gracht 5 Leiden Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. AMSTERDAM (GPD) - Vier Am sterdamse brandweerlieden heb ben bij het blussen van een brand in een wapenhandel afgelopen za terdag acht pistolen gestolen. De eigenaar van de wapenhandel meldde de politie dat hij een van de brandweermannen een wapen had zien wegnemen. Bij een onder zoek van de recherche kwam de diefstal van de acht pistolen aan het licht. Drie mannen hebben in middels bekend. De vier brand weerlieden zijn bij B en W van Am sterdam voor schorsing voorgedra gen. Bij de brand in de legale wapen winkel aan de Amsterdamse Mid denweg was door tal van kleine ex- tie ontstaan, waarvan de vier brandweerlieden gebruik hebben gemaakt, zo werd vanochtend op een persconferentie van de Am sterdamse brandweer bekendge maakt. Justitie heeft de zaak ver- U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 plosies een onoverzichtelijke situa- der in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1