Festival actuele Afrikaanse popmuziek Sterrenslag in snikhitte Concertagenda Voorhout Festival in Den Haag Volgende week in Amsterdam Programma van het Africa Roots Festival S 'blJDAC 24 AUGUSTUS 1984 i:M.n.a^niuki. PAGINA 19 ^■ENETIE (GPD) Als maandag augustus het Filmfestival van (■enetiè aan haar 41ste editie be- ^Mint, gebeurt dat in de zekerheid H|at de status van het concurreren de Festival van Berlijn voorbij is lestreefd. Luigi Rondi, directeur .jan de Mostra Internazionale del ^"iinema, heeft een programma sa mengesteld waar zelfs Cannes zich Jüet voor zou hoeven schamen. Het Jestival is bovendien uitgebreid o het enige belangwekkende nieu- ~9ve secties (tv-films en een Week ^Han de Filmkritiek), maar Neder- Vndse films had men nergens no- *Hi g' Dat is zeer teleurstellend, vooral .^mdat Rondi in het vakblad Varie ty in mei al had aangekondigd dat y .^it jaar een Nederlandse speelfilm ian de competitie zou deelnemen. pat het toch weer is misgelopen Seeft verschillende redenen. De II- 'J^usionist stond kandidaat, maar "Venetië heeft hem laten schieten, Vermoedelijk omdat bekend werd "pat Stellings film ook al was gese lecteerd voor twee andere Italiaan- 3e festivals; die van Taormina en ^jatimini. DEN HAAG (ANP) - Het twaalfde Voorhout Festival wordt op zater dag 1 september gehouden op het Lange Voorhout in Den Haag Op dit festival, ook wel bekend als de symbolische opening van het nieu we theaterseizoen, is een Theater- markt, de Informatiemarkt van het M.A.I.C., de schrijversmarkt, een openluchtbioscoop, poppenkast en straattheater te zien. Het Algemeen Haags Comité, de organisatie van het festival, ver wacht op de schrijversmarkt onder meer Yvonne Keuls, Levi Wee moed. Jules Deelder, Margo Min- co, Adriaan van der Veen en John ny van Doorn. Verder geeft Thea ter Diligentia voorstellingen, maar ook Mamadeus. 't Reisgezelschap, Cabaret Purper, Heddy Lester, ue- rard Cox/Rients Gratema, Geert de Jong en Marloes Fluitsma, Cabaret Dubbel en Dwars, Robert Paul en het Amstel Toneel. De Haagse Co- medie speelt een gratis voorstel ling in het zoldertheater van de Ko ninklijke Schouwburg om 16.30 uur. Het festival begint om 13.00 uur en loopt tot 22.00 uur. op zaterdagavond 1 september ge geven in de Leidse Pieterskerk. Het geheel staat onder leiding van Piet Kiel jr. WASSENAAR - De organisten Wim Landsman en Rijk Jansen zullen zondagavond 26 augustus concerteren in de Dorpskerk van Wassenaar. Het programma ver meldt werken van Buxtehudc, Krebs, Frescobaldi, Froberger, Scheideman, J.C. Kellner en J.S. Bach. Het concert begint om zeven uur. Q\ •kt Grote hilariteit ontstond toen WD-kamerlid Erica Terpstra tijdens de Sterrenslag het schuimkanon ter hand nam om er het zwembad mee te bespuiten. Naast de voormalige zwemster omroep-medewerkster Viola van Emmenes rechts). (foto anp> UDEN (GPD) - Onder tropische omstandighe den zijn gisteren in het Brabantse Uden de opna men begonnen voor de amusementsproduktie AVRO's Sterrenslag. De deelnemers, geformeerd uit omroepmedewerkers, artiesten, ex-sporters en politici, maakten door de hoge temperaturen zware ogenblikken door. Vooral de niet-getrainden liepen reeds na het eerste onder deel, de estafette hardlo pen, hevig transpirerend en met een hoogrood kleurtje rond. Na het. handballen en penalty schieten begaf het deelnemers veld zich dan ook met grote gre tigheid in de richting van hél zwembad, waar een estafette en een zwemcrosscountry moesten worden afgewerkt. Hier viel ech ter niet iedereen uitsluitend ver koeling ten deel. Zo worstelde TROS-radiomedewerkster Viola van Emmenes met de vraag op welke wijze zij zich door het wa ter zou moeten voortbewegen. Voormalig zwemkampioene en de thans in de politiek werkzame Erica Terpstra hielp Viola door het verstrekken van een spoed cursus crawlen op het droge. Staatssecretaris Brokx, die tra ditiegetrouw tijdens de Sterren slag gewoon Gerrit wordt ge noemd, had ook zo zijn proble men. Hoopvol werd hij ingezet op het onderdeel kanovaren, maar Brokx bleek slechts het omslaan behoorlijk onder de knie te hebben. Zijn partijgenoot CDA-fractievoorzitter Bert de Vries liet een heel wat betere in druk na. Hij bewoog zich na een geduchte training in een afgele gen hoekje verrassend montei voort op een paar opgeblazen waterski's en gaf zijn ontredder de tegenstanders het nakijken. Oudejaar Vastberaden stapt CDA-fractievoorzitter Bert de Vries hier over het water, een van de moeilijkste onder delen van de Sterrenslag. (foto gpd» De eerste dag van het Sterren- slaggebeuren werd door een handjevol toeschouwers ge volgd. Vooral de jeugdigen on der hen hielden zich voorname lijk bezig met het verzamelen van handtekeningen. Populair bleken de zangeres José, Veroni- ca-omroepster Leonie Sazias en de jongste TROS-aanwinst Erik de Zwart. De televisiekijkers zul len overigens nog wat geduld moeten opbrengen voordat het resultaat op het scherm ver schijnt. De AVRO heeft dit pro gramma namelijk geprogram meerd op Oudejaarsavond. AMSTERDAM (GPD) Anders dan het African Music Festival, dat onlangs duizenden belangstellenden naar Delft trok met een programma waarin ethische muziek een voorname plaats innam, vormt het Africa Roots Festi val in Amsterdam een podium voor moderne Afrikaanse popmuziek. Het Amsterdamse centrum De Melkweg dat voor de tweede maal een dergelijk meerdaags evene ment opzet en vorig jaar daarmee wijl Akréma een percussiegroep is die zowel religieus getinte winti- muziek als de dansbare kawina maakt. Akréma werkt met een per- meer dan 14.000 mensen trok, geeft cussie-instrumentarium dat volle toe dat ook in de Afrikaanse pop tal van volksmuzikale trekjes voor komen, maar is juist geinteres- seerd in de wisselwerking tussen Europa en Amerika enerzijds en Afrika anderzijds. Vanaf woensdag 29 augustus tot en met zondag 2 september doen minstens tien bands uit verschil lende Afrikaanse landen Amster dam aan, zij het dat de meeste deel nemende artiesten woonachtig zijn in Parijs of Londen. Deze groepen tonen aan dat er de laatste twintig jaar tal van mengvormen ontstaan zijn, waarbij traditionele Afrikaan se ritmen gemixt zijn met westerse stijlen. Vooral door het gebruik van modern instrumentarium ont stonden nieuwe en bruisende mu ziekvormen. De topattracties op dit tweede Africa Roots Festival van De Melk weg zijn George Darko Bus Stop en Kanda Bongo Man. Darko is af komstig uit Ghana, een Westafri kaans land dat vroeger in de Engel se invloedsfeer lag. Om die reden is het niet verwonderlijk dat hij van Londen, waar een grote Afrikaanse minderheid woont, zijn thuishaven maakte. In 1980 vormde hij de band Bus Stop, waarmee hij twee elpees vervaardigde, waarop een wisselwerking zichtbaar werd tus sen funk en reggae enerzijds en Ghanese hi-life anderzijds. Op de inbreng van de Engelse saxofonist Stephan Szabo na, bestaat Darko's Bus Stop uit Westafrikanen. Hij behoort tot de jongere garde Zairese muzikanten en heeft domi cilie in Parijs gekozen. In tegen stelling tot de traditionele Congo Jazz, die duidelijke rumba-patro nen vertoont, heeft Kanda Bongo Man de Zairese soukous (dansmu ziek) van snellere ritmen voorzien en afgezien van de vaak overheer sende blazerssectie. Kapda Bongo Man begon zijn carrière in 1973 in het ook buiten Zaire bekend ge raakte Orchestre Bella Bella uit Kinshasa, dat baanbrekend werk leverde met rockinvloeden en dan- schoreografieën a la James Brown. Tegenwoordig mengt Kanda Bon go Man zelfs synthesizergeluiden en elektronische percussie door zijn gitaarmuziek. Evenals Darko vormt Kanda's komst naar Neder land een primeur. Suriname Tijdens het festival is één avond, donderdag 30 augustus, speciaal gewijd aan muziek uit Suriname. De organisatoren beogen daarmee de muzikale relatie die Nederland via de Surinaamse bevolking heeft met Afrika, nog eens nadrukkelijk te onderstrepen. Oema Prisirie is een in Rotterdam woonachtige ka sekogroep met een frontlijn van drie zangeressen, die scanderende riffs zingen tegen een achtergrond van trompet, sax, bas, gitaar, toet sen, drums en skratjie (percussie). Het al wat langer bestaande Trafas- si mengt Creoolse kaseko met Wes- tindische beguine en calypso, ter- dig Afrikaans is qua vorm en af komst. Andere attracties tijdens Africa Roots zijn het ritmische collectief Fatala uit Guinee, Feso Trombone (ex-Fela Kuti) uit Nigeria en de Sunsum Band uit Ghana. BRIGHTON - Vivienne Rooke (22) kreeg het er warm van, toen zij giste ren in het Engelse Brighton werd gekozen tot Miss United Kingdom. Met kroon en sjerp stapte ze in het zilte nat, wellicht ook om het hoofd koel te houden na de overwinning (Foto AP' Africa Roots Festival 1984, van 29 augustus tot en met 2 septem ber in De Melkweg in Amster dam: Woensdag 29-08, 21 uur: Ope ning met Cisse' en Makhu; Ifang Bondi; George Darko Bus Stop en Cooperatyion Fandji. Donderdag 30-08, 21.30 uur: Surinaamse avond met Oema Prisirie; Trafassi en Akre'ma. Vrijdag 31-08, 21.30 uur: Busi Mhlongo; M'Bamina en Mhuri Yava Matare. Zaterdag 01-09, 21.30 uur: Fa tala; Kanda Bongo Man en Mhu ri Yava Matare. Zondag 02-09, 21.30 uur: Feso Trombone; Sunsum Band en Mhuri Yava Matare. Extra concerten in openlucht theater Vondelpark te Amster dam: Donderdag 30-08, 19 uur: George Darko Bus Stop. Zondag 02-09, 14 uur: Fatala; M'Bamina en Kanda Bongo Man. Vanaf 29 augustus tot en met 2 september vertoont de Cinema van De Melkweg een groot aan tal Afrikaanse speelfilms, ter wijl er gedurende het festival workshops Afrikaanse dans en Afrikaanse percussie worden gegeven elders in het gebouw. Het centrum aan de Lijnbaans gracht heeft ook een expositie opgezet: Energie in Afrika, een educatieve tentoonstelling over hout als bron voor de elemen taire energiebehoefte voor bij na de helft van de wereldbevol king. ROCK ROLL TIJDENS TAPTOE BREDA BREDA - Solist F. Mineur van de Koninklijke Luchtmacht geeft een nummertje rock roll weg op de jaarlijkse Nationale Taptoe Breda, die gisteravond is begonnen en tot en met zaterdag 1 september duurt. Voor het eerst is het aantal burgerdeelnemers groter dan het aantal militaire (Foto anp> Balletduo brengt nieuw programma AMSTELVEEN (ANP) - In het Cultureel Centrum in Amstelveen gaat op 7 september een nieuw bal letprogramma van Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar, 'Duetten voor ballet en muziek' getiteld, in première. Het balletechtpaar wordt begeleid door de violist Christiaan Bor en de pianist Fréde- ric Meinders. Een dag eerder is de voorpremière. LEIDEN Het Nederlands Balkt orkest verwisselt soms de orkes' bak in de grote theaters voor hei podium van de concertzalen. Zo neemt het Balletorkest op vrijdag avond 31 augustus plaats op het podium van de Stadsgehoorzaal waar een zomeravondconcert zal', worden gegeven. Er zal onder lei ding van de Amerikaanse dirigent. Bruce Ferden een Russisch pro gramma worden uitgevoerd met werken van Sjostakovitsj (Feeste lijke Ouverture), Tsjaikowski (No tenkrakersuite) en Prqkovjev (Vijf de Symfonie). Kaarten zijn ver krijgbaar bij K&O. LEIDEN - De christelijke orato riumvereniging 'Con Amore' gaat met medewerking van Albert de Klerk de grote orgelmis van J.S. Bach uitvoeren. Het concert wordt MET KROON EN SJERP IN ZEE Ben Verbongs 'De Schorpioen' werd bekeken en afgekeurd, naar verluidt omdat men het werkstuk onbegrijpelijk vond. Ben Verbong: „Ik begrijp het niet. De Italiaan Ni kolai Piovani, die voor ons de mu ziek geschreven heeft en goede contacten heeft in Venetië, wist ons als vaststaand te vertellen dat 'De Schorpioen' het zou halen". Marleen Gorris' 'Gebroken Spie gels' (over een maand de slotfilm van de Nederlandse Filmdagen) werd eveneens gezien en onge schikt bevonden. Rondi (zelf criti cus) schijnt misselijk te zijn gewor den van dit feministische bordeel- drama waarin een lustmoordenaar gedetailleerde aandacht krijgt. Producent Matthfjs van Heinin gen bevestigt het incident met de onpasselijk geworden festivaldi recteur: „Ik was nog zo stom ge weest om een videokopie met Ita liaanse ondertitels te laten maken. Ik heb achteraf begrepen dat ik dat nou juist beter had kunnen laten, want meneer Rondi had vooral moeite met het inderdaad nogal pittige taalgebruik in 'Gebroken Spiegels', heb ik begrepen". Geen Nederlandse filmkunst dus op de Mostra. Ruimte moet er in ^theorie wel degelijk geweest zijn, want het doet wat overdreven aan om uit Italië zelf maar liefst zes films in competitie te zetten, plus drie andere Italianen eveneens nog in het hoofdprogramma, maar dan buiten mededinging. Het gaat om nieuwe films van onder meer Fer- reri (De Toekomst aan de Vrouw), Leone (Once Upon A Time In America), Comencini (Cuore) en de gebroeders Taviani (Chaos). Ook Frankrijk doet een stevige duit in het zakje met vijf competi tiefilms, waaronder Les Nuits de la Pleine Lune (van Rohmer), L'A- mour Par Terre (Rivette), L'Amour a Mort (Resnais). Bovendien wordt onder de Franse vlag de Carmen- film van de Italiaans Rosi gepre senteerd en Les Favoris de la Lu ne, van de Rus Otar Iosselliani. Er hebben trouwens in geen tijden zo veel Russen het hoogste podium van een belangrijk filmfestival ge haald. Terwijl namens de Verenigde Staten Nikita Mikhalkov-Koncha- lovski (de man van Oblomov) aan de competitie deelneemt met de Cannon-film Mana's Lovers, vaar digt Rusland zelf Alexander Alov en Wladimir Naomov af met Bereg (De Kust). De Russische film die echter de meeste aandacht zal trek ken is Detski Sad, het regiedebuut van de befaamde dichter Jevgeni Jevtosjenko, die de Russische au toriteiten getrotseerd heeft door voor de verandering een oorlogs film te laten zien, waarin de Sowje- trussische-burgers zich alles behal ve helfhaftig gedragen. De recen sent van de Pravda heeft drie we ken geleden Jevtosjenko's film dan ook volledig neergesabeld. door Pieter van Lierop Het is maar goed dat Detski Sad niet in competitie zit, want dan had de maker er zelf over moeten oor delen. Jevtosjenko zit in de jury, samen met andere literatoren als Isaac Bashevis Singer (de Nobel prijswinnaar), Erica Jong, Gunther Grass en Rafael Alberti, de filmers Taviani (alle twee, hun Chaos draait dus buiten mededinging) en Antonioni, silder Balthus, compo nist Petrassi en acteur Erland Jo- sephson. Naast de reeds genoemde com petitiefilms zullen ze moeten oor delen over onder meer Los Zancos (van de Spanjaard Carlos Saura), Het Jaar van de Vredige Zon (van de Pool Zanussi), Greystoke: The Legend of Tarzan (van de Engels man Hugh Hudson) en films uit verder nog China, Denemarken, Finland, Duitsland, De Filippijnen en Portugal. Er is een speciale Zil veren Leeuw te vergeven in een ca tegorie voor cineasten, die pas hun eerste of tweede film presenteren. Buiten de competitie zal er nog bijzondere nieuwsgierigheid uit gaan naar nieuwe films van onder meer Lelouch (Vive la Vie), Wolf gang Petersen (Neverending Sto ry), Menzel en Chytilova, Lizzani (de vorige festivaldirecteur van Ve netië) en nogmaals Zanussi (Blauwbaard). Als een bijzonder evenement geldt ook het retros pectief dat gepresenteerd zal wor den van Luis Bunuels complete oeuvre.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19