sBompijpleidiiig langs Oostblok Protest Libanon tegen Israël Reagan opnieuw presidentskandidaat Plan Pentagon tegen Sowj et-tanks Duitse krant: videoband van echtpaar Sacharov Vooruitgang overleg Europese ontwapening Marinebeleid NAVO stelt niets voor Massale demonstratie tegen bewind Gandhi Ruzie in Duitsland over 'kankerverwekkende' stof Anti-Reagan demonstranten gearresteerd 84 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 n WASHINGTON (Rtr/AFP/DPA/ANP) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft n de Navo in overweging gegeven een ondergrondse pijpleiding aan te leggen als verdedi- r- ging langs het ijzeren gordijn, die in tijden van spanning zou moeten worden gevuld met een explosieve vloestof. Bij een invasie vanuit het Warschaupact zou de vloeistof tot ontploffing kunnen worden gebracht. Dit is vernomen van functionarissen van het Pen- - tagon. HAMBURG (UPI/Rtr) - Het West- duitse dagblad "Bild" heeft giste ren gemeld dat het een videofilm in zijn bezit heeft die aantoont dat Vde dissidente natuurkundige And- rei Sacharov en zijn vrouw medio juli nog gezond en wel waren. „Voor het eerst is er onaantast baar bewijs dat de Nobelprijswin naar Sacharov leeft en zijn honger staking heeft beëindigd", aldus Bild in een artikel voor de edities van vandaag. Bild schreef de film te hebben gekregen van dezelfde bron die het op 19 juni exclusieve foto's van Sa charov gaf. De bron werd toen geï dentificeerd als de Russische jour nalist Victor Louis, van wie wordt gezegd dat hy ongewoon goed op de hoogte is van Sowjetzaken. Volgens de krant is de speelduur van de overwegend in kleuren ge maakte videofilm minstens 20 mi nuten en is hij klaarblijkelijk in de eerste helft van juli met een ver borgen camera gemaakt. De film wordt in het begin bege leid met commentaar in het Rus sisch, waarin wordt gezegd dat Gorki, een stad op 400 kilometer ten oosten van Moskou waar Sa charov naar werd verbannen, "een van de belangrijkste handels- en culturele centra van Rusland" is. De beginbeelden lijken op die van een toeristische film, met schilderachtige opnamen van kloosters, kerken, fonteinen en bloeiende bloemen en vervolgens een zwart-wit onbewegend beeld van Sacharov en zijn vrouw, Yele- na Bonner. Op dit ogenblik zegt de commen tator: „Het lid van de Academie Sa charov en zijn vrouw Yelena wo nen hier sinds 1980 ook, krachtens besluit van de regering. Zij wonen aan de Gagarinlaan, huisnummer 214, in een vierkamerwoning op de parterre. Sacharovs inkomen is 800 roebel per maand". De videofilm laat een ogen schijnlijk gezonde Sacharov zien die op een open venster toeloopt en in de achtertuin springt. De ver borgen camera gaat dan naar rechts waar Sacharovs vrouw, het grijze haar los en half afgesneden, in de erker verschijnt in een peig noir. Televisie Het Amerikaanse televisiesta tion ABC heeft gisteren foto's ge toond van de verbannen Russische dissident Andrei Sacharov en zijn vrouw, Jelena Bonner, die volgens het station onlangs zijn genomen. De foto's tonen hen in een kenne lijk goede gezondheid. Volgens ABC zijn de foto's min der dan een maand geleden geno men. Op een foto is Sacharov te zien in een ziekenhuiszaal met een juli-nummer van het Amerikaanse weekblad Time. Hij is ook te zien zittend aan de maaltijd, wat Russi sche verklaringen ondersteunt dat hij zijn hongerstaking heeft opge geven. ABC zei niet hoe het aan de fo to's was gekomen, maar gaf wel aan dat ze mogelijk afkomstig zijn van een officiële Russische bron. De foto's tonen het echtpaar „le vend en, volgens de Sowjets, wel in Gorki", aldus ABC. Volgens ABC zijn de foto's mogelijk gemaakt in een poging van de Sowjets het Westen te tonen dat de Sacharovs in goede gezondheid zijn, nadat eerder in het westen ongerustheid was ontstaan over hun lot. De functionarissen zeiden dat een Amerikaanse generaal, Anthony Smith, belast met Europese en Na- vo-politiek, maandag in Washing ton over dit plan heeft gediscus sieerd tijdens een ontmoeting met parlementariërs uit Navo-landen. Volgens de Pentagon-functionaris- sen zijn onlangs proeven genomen met het buizensysteem in West- Duitsland en Zuid-Korea, met me dewerking van beide landen, en bleek het effectief in de verdedi ging tegen tanks. Bij de proeven veroorzaakten de ontploffingen van de 150 mm-buizen kraters van twaalf meter breed en vier meter diep. Het plan voor het buizensysteem wordt genoemd in een recent rap port van het Pentagon voor het Amerikaanse Congres over metho den om de conventionele verdedi ging van de Navo te verbeteren, al dus de eerder genoemde functio narissen. In het rapport wordt ove rigens opgemerkt dat er oppositie zal zijn in West-Duitsland tegen duidelijke zichtbare verdedigings werken. „In de Bondsrepubliek in het bijzonder vormt het verzet te gen een verdieping van de verde ling van West-Duitsland een mach tige beperking voor elke Westduit- se regering", zo staat in het rap port. Vanwege de politieke gevoe ligheid van het onderwerp hadden de militaire autoriteiten van de Na vo nog niet opgeroepen tot speci fieke inspanningen ter versterking van de grens, aldus het rapport. Het plan voor een ondergrondse pijpleiding met explosieve vloei stof was naar buiten gebracht door het Nederlandse VVD-kamerlid Voorhoeve. Hij is een van de Navo- parlementariërs die momenteel een bezoek brengt aan Washing ton. WASHINGTON (UPI/ANP) - De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben tijdens besprekingen in Washington bekeken of er mo gelijkheden liggen voor een ak koord op de Europese Ontwape ningsconferentie (EOC) in Stock holm. De besprekingen duurden twee dagen en werden gisteren af gerond. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken sprak van „nut tig" overleg. De besprekingen werden ge voerd door de Amerikaanse dele gatieleider in Stockholm, ambassa deur James Goodby, en zijn Sow- jet-collega, ambassadeur Oleg Ki- nevsky. Het was hun tweede ge spreksronde, zo zei Alan Romberg, woordvoerder van het State De partment waar het overleg plaats vond. Volgens Romberg hebben de twee delegatieleiders onderzocht hoe de voorstellen die de VS en de Sowjet-Unie op de EOC hebben in gediend, kunnen worden gecombi neerd. Deze voorstellen zijn nogal uiteenlopend omdat de Amerika nen en Sowjets tot dusverre uitgin gen van een totaal tegengestelde benadering. Washington deed voorstellen voor concrete en gede tailleerde vertrouwenwekkende maatregelen, zoals het ver van te voren aankondigen van troepen- manoeuvres en het uitwisselen van waarnemers daarbij. De Sowjet- Unie gaf daarentegen de voorkeur aan grootscheepse projecten als een verdrag over het afzien van ge weld. Pas als overeenstemming was bereikt over dergelijke alge mene intentieverklaringen (zoals een Nederlandse diplomaat het eens noemde), wilde Moskou pra ten over concrete vertrouwenwek kende maatregelen. De VS en hun NAVO-bondgenoten redeneerden andersom: een niet-aanvalsverdrag bijvoorbeeld kon slechts dienen als de bekroning van een pakket concrete maatregelen. Romberg zei woensdag dat Was hington nu bereid is te spreken over de voorstellen van de Sowjet- Unie als zij in ruil daarvoor wil in gaan op de concrete zaken die door de VS zijn geopperd. „We zijn be reid in te gaan op de Sowjet-bena- dering van algemene beginselen als het leidt tot een discussie over specifieke procedures", aldus de woordvoerder. De EOC, die in januari werd ge opend, is nu op zomerreces. De af gevaardigden van de 35 deelne mende landen (33 Europese staten, plus de VS en Canada) keren 11 september in de Zweedse hoofd stad terug. Brits jaarboek: LONDEN (RtrAJPI) - De Sowjet- Unie zal binnenkort met haar kern- raketten het hele grondgebied van het NAVO-bondgenootschap be strijken. Dat staat in de 87e editie van „Jane's Fighting Ships", een gezaghebbend jaarboek over mari tieme zaken. De nieuwste uitgave, die van daag in Londen werd gepubli ceerd, schetst het beeld van een Sowjet-vloot die gestaag groeit dank zij een strak uitgevoerde „maritieme politiek". In vergelij king daarmee stelt het marinebe leid van de NAVO niets voor, aldus Jane's. In het voorwoord schrijft hoofd redacteur John Moore, kapitein- ter-zee in de Britse marine, dat de zeestrijdkrachten van de Sowjet- Unie volgend jaar de beschikking krijgen over vijf verschillende ty pen ballistische raketten die vanuit onderzeeërs worden gelanceerd. Sommige daarvan kunnen van on der het poolijs worden afgevuurd op ieder willekeurig doelwit op het noordelijk halfrond. Verder zullen de Sowjet-kernonderzeeërs spoe dig worden uitgerust met twee ty pen kruisraketten voor de lange af stand, die zijn bedoeld voor het bombarderen van vijandelijke kus ten. „Deze capaciteit, gevoegd bij de plaatsing van Sowjet-raketten in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowa- kije, betekent dat het hele grond gebied van de NAVO binnenkort zal worden bestreken door zowel hoog als laag vliegende kernraket ten met vele gevariëerde eigen schappen", aldus Moore. Hij schrijft verder dat de Sowjet- Unie het enige land ter wereld is dat terecht kan zeggen dat zij een maritiem beleid voert, waarbij de marine, koopvaardij en vissers vloot zijn samengevoegd in een operationeel geheel. Het Westen is er niet in geslaagd een dergelijke gecoördineerde maritieme politiek te ontwikkelen, niet in de laatste plaats wegens „politieke manipu laties". Moore hekelt in dit ver band onder meer het gedrag van het Amerikaanse Congres dat zich het recht heeft „aangematigd" be sluiten van het Pentagon te schrap pen of te wijzigen. Moore prijst de Pentagon-plan- nen ter versterking van de Ameri kaanse oorlogsmarine en valt de critici aan die aanvoeren dat het wederopbouwprogramma beveel geld kost. „Het is een opdracht die de VS niet uit de weg mogen gaan als zij weerstand willen bieden aan chantage, terrorisme en agressie", aldus de Brit. BUENOS AIRES (AFP) - De Ar gentijnse generaal Luciano Benja min Menéndez moest dinsdag avond door zijn lijfwachten in toom gehouden worden toen hij met een mes betogers te lijf wilden gaan die hem uitscholden voor "moorde- De generaal wordt er door men senrechtenorganisaties in Argenti nië van beschuldigd dat hij een uit roeiingscampagne heeft geleid te gen 2.000 gedetineerden in een kamp in de provincie Córdoba, ten tijde van de "smerige oorlog" van leger en politie tegen een guerrilla tussen 1976 en 1979. Menéndez was indertijd com mandant van het derde legerkorps dat in Córdoba lag. Dinsdagavond, toen de generaal in Buenos Aires een televisiestudio uitkwam, werd hij door betogers van de communistische partij en de partij Intransigente uitgemaakt voor "Moordenaar, moordenaar". Menéndez verloor zijn koelbloe digheid en kwam met een mes de auto uit waar hij net was inge stapt. Zijn lijfwachten hielden hem tegen. De politie trad hardhandig tegen de betogers op en nam een van hen mee. (foto ap> SUEZ/PARIJS (DPA/Rtr) - Egyp te heeft in de Golf van Suez en in de Rode Zee de veiligheidsmaatre gelen voor de internationale scheepvaart versterkt. Naar een militaire woordvoerder in Suez meedeelde is het zoeken naar mij nen in de Egyptische wateren uit gebreid tot aan de Soedanese grens. Volgende week zullen drie Ita liaanse mijnenvegers zich aanslui ten bij de multinationale vloot van Amerikaanse, Britse, Franse en Sowjetschepen die na de geheim zinnige explosies aan boord van een twintigtal schepen aan de zoekactie deelnemen. BEIROET (UPI/Rtr) - De Libanese regering van nationale eenheid heeft gisteren tijdens haar beraad besloten een klacht in te dienen bij de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties over de twee jaar oude Israëlische bezetting van Zuid-Li- banon. Het Libanese kabinet „besloot het ministerie van buitenlandse za ken opdracht te geven een protest in te dienen bij de Veiligheidsraad in verband met de veiligheidssitua tie in het zuiden", zo haalde de Li banese radio premier Rashid Kara- mi aan. In de klacht beschuldigt het kabinet Israel ervan de rechten van de zuidlibanese burgers te schenden en voorbereidingen te treffen voor het afleiden van de ri vieren de Wazzani en de Hasbani ten behoeve van de watervoorzie ning van Galilea. Voorts zegt Bei roet dat Israël de oude grens bij de bron van de Wazzani verscheidene kilometers naar het noorden heeft verschoven. Tegen de verwachting in nam de Libanese regering nog geen besluit over de uitvoering van het veilig heidsplan voor de bergen zuid oostelijk van Beiroet. De maandag in Tripoli uitgebro ken strijd tussen islamitische mili ties duurde gisteren onverminderd voort. Tot dusver zijn bij de ge vechten zeker 100 mensen omge komen en werden ruim 380 ge wond, zo verluidde in politiekrin gen. De milities van de anti-Syri- sche „beweging voor islamitische eenwording" en de pro-Syrische „Arabische democratische partij" zetten bij de strijd opnieuw zware artillerie, mortieren en raketten in. De bevolking van de noordelijke havenstad is in schuilplaatsen on dergedoken of tracht per auto het gebied te ontvluchten. De brand weer was niet meer in staat de in de hele stad woedende branden te lijf te gaan. NEW DELHI (Rtr) - In het parle ment van India is gisteren tumult ontstaan nadat de politie een mars had verboden van oppositiegroe pen die protesteren tegen het afzet ten van de premier van de deel staat Andhra Pradesh. Daarop ver zamelden zich naar schatting 100.000 mensen voor het grootste openbaar krachtsvertoon van op positionele groeperingen sedert premier Indira Gandhi in 1980 aan de macht kwam. Op het sprekers- platform stonden leiders van poli tieke partijen die varieerden van de rechtse Hindoe Bharatiya jana- ta-partij tot de Moskougezinde communistische partij van India. Op een groot spandoek stond te le zen „Rama Rao wij zijn met u". Enkele uren na het begin van de bijeenkomst arriveerde de zieke Rama Rao met een ambulancewa gen. Hij werd door de menigte be groet met kreten als „lang leve Ra- ma Rao" en „weg met Gandhi's dictatuur". In het parlement ontstaken aan hangers van Rao in woede toen le den van Indira Gandhi's Congres- I-partij zeiden dat parlementariërs die dinsdag door Rao naar presi dent Zail Singh waren gezonden om te bewijzen dat hij nog over een meerderheid beschikt, bedriegers waren. Daarop wisselden politici van de Congrespartij en van de op positie beledigingen uit. De gouverneur van de Andhra Pradesh had Rama Rao een week geleden heengezonden. Hij zei dat hij na het overlopen van een aantal leden geen meerderheid meer had. Op de bijeenkomst werd een re- FRANKFORT (Rtv.) - Het West- duitse ministerie van volksgezond heid heeft gisteren tegengespro ken dat het een rapport achter houdt dat een chemisch produkt dat in tal van huishoudelijke en in dustriële produkten wordt aange troffen mogelijk kanker kan ver oorzaken. Het geruzie over het rapport ont stond nadat op een kleuterschool in Wiesbaden een hoge concentra tie formaldehyde in de lucht was geconstateerd. Daardoor werd op nieuw de aandacht gevestigd op eerdere beweringen dat dit pro dukt kanker zou kunnen veroorza ken. In de Westduitse pers werd de beschuldiging geuit dat het minis terie van volksgezondheid een rap port had achtergehouden waarin werd geconcludeerd dat dit che misch produkt hersenbeschadi ging en kanker kan veroorzaken en verboden zou moeten worden. Het ministerie ontkende informatie achter te houden en noemde de persberichten „kwaadaardig en ongefundeerd". Het chemisch concern BASF, de grootste producent van formalde hyde ter wereld, kwam naar aanlei ding hiervan ook in het geweer Het gaf opnieuw een 25 pagina's tellend rapport uit, om tegengas te geven aan de bezorgdheid. BASF stelde in het rapport dat het jaarlijks een miljard mark aan formaldehyde en daarmee verwan te produkten verdient. Een verbod op het gebruik ervan zou van in vloed zijn op de produktie van goe deren waarmee in de Bondsrepu bliek jaarlijks 300 miljard mark mee gemoeid is, aldus het rapport. In een verklaring stelde het con cern dat niet wetenschappelijk is aangetoond dat formaldehyde kan ker kan veroorzaken bij mensen, hoewel het al meer dan 90 jaar ge bruikt wordt. solutie aangenomen waarin werd gezegd: door het toevlucht nemen tot corruptie, overlopen, misbruik van het officiële apparaat, macht van geld, fysieke macht en boven alles van het bureau van de gouver neur heeft de Congres-I-partij inge hakt op de democratie. Gandhi's schoondochter Mane- ka, die met Indira Gandhi gebro ken heeft en een eigen oppositie partij heeft opgericht, zei dat de si tuatie in het land niet Gandhi's fout is, het is onze fout te tolereren wat zij doet. Wij hebben in 1980 van muizen leeuwen gemaakt toen wij stemden voor het aan de macht komen van Congres-I. Wij kunnen de leeuwen weer muizen laten wor den. Chandra Shekhar, voorzitter van de Janata-partij, zei dat de huidige politieke crisis de herinnering doet herleven aan 1975 toen Gandhi een noodtoestand uitriep. Hij leidde de Janata-coalitie die Gandhi bij de nationale verkiezingen in 1977 ten val bracht. „Gandhi is dol op het herhalen van de beschuldiging dat het land gevaar loopt in te storten door krachten van buiten maar de waarheid is dat het land zal instor ten als onze harten breken en Gandhi draagt bij tot dat proces". DDR wil nog meer politieke gevangenen kwijt BONN (DPA) De DDR heeft de regering in Bonn aangeboden tot het eind van het jaar nog ongveer duizend politieke gevangenen te gen betaling van geld naar het Wes ten te laten gaan. Van welingelich te zijde in Bonn is een bericht daar over in het blad „Die Welt" giste ren bevestigd. De regeringswoord voerder Jürgen Sudhoff wilde geen commentaar geven. Tot juni jl. had Bonn al elfhonderd gevan genen uit de DDR vrijgekocht. In 1983 waren het er ruim duizend. In Bonn duurde intussen de dis cussie van partijen over de onder werpen van gesprek tijdens het voorgenomen bezoek van de voor zitter van de staatsraad van de DDR, Erich Honecker, aan de Bondsrepubliek voort. De vroege re regeringswoordvoerder Klaus Boiling (van de oppositionele SPD) meende dat Honecker niet zou komen als hy geen gelegen heid zou krygen voor gesprekken over belangrijke onderwerpen. De woordvoerder voor buitenlandse zaken van de socialistische fractie in de Bondsdag, Karsten Voigt. nep bondskanselier Helmut Kohl (CDU) op met Honecker ook het voorstel voor een zone zonder che mische wapens in Europa te spre ken. DALLAS (AFP/DPA) - Een hon derdtal demonstranten die protes teerden tegen de politiek van presi dent Reagan, is gisteren gearres teerd in Dallas waar de conventie plaatsvindt van de Republikeinse partij. De demonstranten liepen door het centrum van Dallas en droegen spandoeken bij zich met leuzen te gen de president. Zij beschadigden gebouwen en kalkten leuzen op muren. De demonstranten gingen vervolgens naar de plaats waar de conventie wordt gehouden en sta ken er de Amerikaanse vlag in brand. Politieagenten in burger hadden zich onder demonstranten begeven. Voor het stadhuis wer den de demonstranten omsingeld door ongeveer 200 agenten en gear resteerd. De betogers worden be schuldigd van het verstoren van de orde op de openbare weg. WASHINGTON - Het is officieel: sedert gisteravond is president Ro nald Reagan opnieuw namens de Republikeinse partij kandidaat voor het Witte Huis, met George Bush als zijn secondant. Het is de vierde maal dat Reagan als presi dent wordt voorgedragen en daar mee evenaart hij Franklin D. Roo sevelt. Het is ook voor het laatst: Amerikaanse presidenten krijgen niet meer dan twee ambtstermij- door Henk Kolb De stemming bood bij gebrek aan tegenkandidaten geen enkele verrassing. Reagan kreeg 2233 van de 2235 stemmen (er waren twee onthoudingen) - Bush moest een stem prijsgeven aan VN-ambassa- deur Jeane Kirkpatrick (die demo craat is) en een aan het conservatie ve congreslid Jack Kemp. In haar partijprogramma voor ziet de Republikeinse partij een 'nieuwe dageraad van de Ameri kaanse geestkracht', maar als de congressisten in Dallas die belicha men, dreigt een korte dag. Zij ver tonen een merkwaardig gebrek aan eigen leven in een massale re gie, die hen niet zozeer deelnemers maakt aan een wederzijds be vruchtend politiek proces als de cor-elementen in een op twee uur nationale televisie per avond toe gesneden vertoning. Zij zwaaien mechanisch met Amerikaanse vlaggetjes, heffen plichtsgetrouw de plakkaten, die de organisatie produceert, applau disseren op tijd, maar het is duide lijk dat geen van de sprekers de ziel van deze massa heeft kunnen beroeren. Als Ronald Reagan van daag eenmaal het in aards-bruin gehouden podium beklimt wordt dat anders - hij is kennelijk de ene ster waarover deze partij beschikt, die voor iedereen om zeer uiteenlo pende redenen aanvaardbaar is. Hij werd woensdag in zijn hotel met een grote rally verwelkomd. Reagan is al sedert in 1964 de verkiezingscampagne van conser vatief Barry Goldwater in een ver pletterende nederlaag eindigde, de vliegenvanger voor de conservatie ve elementen in een partij die juist aan verlichte liberale denkers zijn opkomst in de politiek voor een goed deel te danken had. Diezelfde Barry Goldwater, senator nog steeds voor Arizona, mocht giste ren optreden, op de avond van de luidruchtige bevestiging van Rea gan en Bush in hun tweede kandi datuur. Twintig jaar geleden sprak hij de woorden die hem politiek hebben gedefinieerd. 'Extremisme ter ver dediging van vrijheid is geen zon de - matiging in het streven naar gerechtigheid is geen deugd.' Gis teren herhaalde hij de eerste helft van deze boodschap in de veilige zekerheid dat het geen kwaad kon. Twee decennia terug bezegelde hij er zijn politieke lot mee. De toen machtige liberale vleugel van zijn partij wilde geen kandidaat steu nen die zulke rechtse extremisten als de John Birch Society en de Ku Klux Klan een vrijbrief leek te ge- Ronald Reagan en George Bush Gisteravond was een aanloop naar de demonstratieve verheerlij king van de bejaarde partij-leider vandaag. Acteur Charlton Heston droeg de eed van trouw aan de vlag voor, die ook Amerikaanse school kinderen elke dag plichtsgetrouw opdreunen. Wayne Newton (de zanger met het conservatieve merk van goedkeuring sedert hij in Was hington de Beach Boys moest ver vangen, die volgens de minister Plein van binnenlandse zaken teveel los se elementen uit de samenleving aantrokken) vertolkte het volks lied. 'First Lady' Nancy Reagan werd gehuldigd, sprak enkele woorden en zwaaide via de enorme tv-scher- men in de zaal naar haar in zijn ho telkamer toekijkende echtgenoot Dominee Jerry Falwell, de voor man van de Moral Majority die in Dallas zulke grote dagen beleeft, sprak een stichtelijk sluitings woord nadat hij een hele avond lang zo ongeveer om de andere fra se in applaus was voorgegaan. Hij bestempelde Reagan en Bush zon der aarzeling als 'instrumenten van God', alvorens te onbranden in een als gebed opgediste politieke toe spraak. Daar tussenin toespraken van Goldwater en Reagan-vertrouwe- ling senator Paul Laxalt, die de de mocraten en hun kandidaat met veel politieke retoriek hard te lijf gingen. De kandidaatstelling van Reagan ontketende een zeer luid ruchtige demonstratie, van de eer ste tot de laatste ballon en hoempa- noot gepland en opgezweept door 600 jonge republikeinen die spe ciaal daarom de zaal in waren ge stuurd. Van alternatieve cultuur is geen sprake - de democraten, zegt het manifest, zijn de mensen van de schemering, aan de republikeinen valt de dageraad toe. Maar zoals te Dallas dag aan dag wordt bewezen komt aan het wakker worden niet veel spontane vreugde te pas Wat dat betreft verschilt dit conclaaf inig van een parade op het Rode

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7