Mijnstaking krijgt 'militair' gezicht Garnalenhandel weer onder vuur Boer houdt steeds minder over VNO wil doorgaan met korter werken Weer actiedreiging in havens Werloiemers steunen sanering bij Citroën Vijf bedrijven in markt voor koop Okto-karton Amerikaanse Yuppies maken het helemaal Suikerprijs blijft nog maand vrij Douglas wil concurrent Fokker-100 gaan bouwen Snel herstel Westduitse autoproduktie PAGINA 6 ECONOMIE D DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 - LONDEN (GPD/AP) - Het is gisteren in drie mijndorpen in het noorden van Engeland tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen politie en stakende mijnwerkers. Een groep van vijftig bestormde, volgens ooggetuigen in „para-militaire stijl", twee mij nen in Zuid-Yorkshire. De ingangen naar de mijnen werden gebarricadeerd en de mijnen zelf werden zwaar beschadigd. PARIJS (Rtr) - Vertegenwoordi gers van de vakbondsleden bij de Franse autofabrikant Citroen zijn met grote meerderheid van stem men akkoord gegaan met een om streden ontslagplan voor 2417 van de 43.000 werknemers van de dochteronderneming van Peugeot SA, zo is woensdag in Parijs be kendgemaakt. Van de twintig vak bondsvertegenwoordigers in de werknemersraad van Citroën gin gen er achttien met het plan ak koord. De twee overige vertegenwoordi gers, die van de communistische CGT, waren bij de vergadering niet aanwezig uit protest tegen het plan. De CGT wil dat er „echt wordt onderhandeld" voordat er in de Franse auto-industrie arbeids plaatsen worden geschrapt. Overi gens moet er van de regering nog definitief toestemming komen voor de uitvoering van het plan. In principe is die toestemming al wel gegeven. Citroën. die vorig jaar een verlies leed van 1,2 miljard frank, 458 miljoen gulden, bij een omzet van 30,4 miljard frank, onge veer 11,6 miljard gulden, wil eigen lijk zesduizend arbeidsplaatsen kwijt door vervroegde pensioene- ring, natuurlijk verloop en het la ten vertrekken van buitenlandse werknemers. De regering wilde daar niets van weten omdat daarbij geen enkele tegemoetkoming voor de werknemers in zat. Het plan waar de regering nu wel wat voor voelt houdt onder meer in dat degenen die met overheids- goedkeuring worden ontslagen ge durende tien maanden een her scholing krijgen met behoud van zeventig procent van het bruto sa laris. Of de tegenstand van de commu nistische CGT enige invloed heeft op de beslissing van de regering is nog maar de vraag. In het verleden is er voor ontslagen op grote schaal in andere belangrijke sectoren al tijd overheidsgoedkeuring ver leend, ondanks de tegenstand van de CGT, die vindt dat de noodzaak van ontslagen bij Citroën niet is aangetoond. De regering heeft zich toegelegd op de modernisering van de indus trie. Ze heeft al toestemming ver leend voor duizenden ontslagen in de kolenmijnbouw, de staalindus trie en de scheepsbouw. Overigens komt er steeds meer kritiek op haar beleid, nu blijkt dat de werk loosheid in Frankrijk alleen maar groter wordt. Over het algemeen wordt het ontslagplan van Citroën gezien als het begin van een moderniserings programma op grote schaal voor bijna de gehele Franse industrie. Peugeot, eigenaar van Citroën, en de staatsautoproducent Renault zijn al lange tijd aan het proberen hun slinkende omzet te vergroten en hun verliezen om te zetten in winst. De CGT meent dat definitieve beslissingen niet mogen worden genomen voordat de werknemers van hun vakantie terug zijn. De werknemers van Citroën moeten op 28 augustus weer beginnen. Een woordvoerder van Citroën ver klaarde dat het niet is uitgesloten dat de fabrieken later opengaan ge zien de slecht lopende verkoop. De ernstigste ongeregeldheden de den zich voor in Armthorpe waar 700 mijnwerkers slaags raakten met de politie. De mijnwerkers renden met tientallen tegelijk de straten van het dorp door om aan arrestatie te ontkomen. Anderen probeerden ongevraagd in wille keurige huizen een veilig heenko men te zoeken. Het dorp was voor enige tijd afgesloten van de buiten wereld toen het openbaar vervoer werd stilgelegd en de politie alle wegen blokkeerden. Volgens het Britse steenkoolbe- drijf, de NCB, waren degene die de mijnen hadden geblokkeerd ge kleed in „para-militaire stijl" met camouflaeejacks en maskers. De politie omschreef de gewelddadig heden als „een nieuwe boosaardige ontwikkeling" in de zes maanden oude mijnstaking. „We lijken nu te maken te hebben", aldus politie woordvoerder Tony Clement, „met een bende goed uitgeruste en zeer vastberaden mannen die als doel hebben zoveel mogelijk schade aan de mijnen toe te brengen". De politie gelooft dat de „para militaire groep" een „gevaarlijke, nieuwe dementie" heeft gegeven aan de staking, die een halfjaar ge leden begon uit protest tegen de voorgenomen sluiting van 20 mij nen en het afstoten van 20.000 werknemers. De laatste weken zijn WINSCHOTEN (ANP) - Vijf bui tenlandse bedrijven hebben be langstelling getoond voor de over name van het papier- en kartonna- gebedrijf Okto in Winschoten. De bedrijven zien mogelijkheden om de fabriek weer te laten draaien voor de produktie van test-liner, de grondstof voor bepaalde soorten papier. Dat zou betekenen dat het bedrijf „uit de mottenballen" kan worden gehaald. Omdat het uit sluitend gaat om de produktie van testliner zal een en ander geen ge volgen hebben voor de werkgele genheid in de papier- en kartonin dustrie in de rest van Groningen. Dat heeft burgemeester T.J. Koek van Winschoten vandaag op een persconferentie bekendgemaakt. Okto werd in 1976 geopend. In 1980 ging het echter zo slecht dat besloten werd tot een „mottenbal- lenoperatie", die inhield dat de ou tillage niet werd ontmanteld, en zo danig onderhouden dat de moge lijkheid om de produktie te hervat ten bleef bestaan. Op 27 juni dit jaar werd bekend dat minister Van Aardenne van Economische Zaken het hart van de fabriek beschik baar wilde stellen aan KNP (Ko- Superheffing Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap wil van minister Braks van landbouw en visserij binnen veertien dagen duidelijk heid over het door de minister aan gekondigde aanvullend beleid in verband met de superheffing. Vol gens het Landbouwschap zijn er ongeveer 30.000 (van de 60.000) melkveehouders die tot nu toe hebben verzocht om toestemming voor een grotere melkproduktie dan hun krachtens de beschikking superheffing is toegewezen. Het ministerie spreekt van 11.000 ver zoekschriften. De situatie dreigt volgens het schap voor veel bedo ven onhoudbaar te worden. Fabriek Unilever Unilever bouwt in Geleen een fa briek voor gespecialiseerde kunst stofemulsies. Daar zijn 30 miljoen gulden en vijfhonderd manjaren mee gemoeid, zo heeft Unilever woensdag bekendgemaakt. Neder land wordt hiermee voor het con cern het centrum voor de produk tie van een aantal hoogwaardige chemische produkten voor het vasteland van Europa. Zij vinden toepassing als grondstof in de pa pier- en textielverwerkende indus trie (van niet geweven textiel tot vloer- en wandbedekking) en bij de vervaardiging van een grote ver scheidenheid van kleefstoffen, hulpstoffen voor de bouwnijver heid en van verven. Order Ballast Nedam Ballast-Nedam heeft voor f 290 miljoen opdracht gekregen voor de bouw van douanevoorzieningen op het eiland halverwege de oeverver binding tussen Saoedi-Arabië en Bahrein (Saudi Arabia-Bahrain Causeway), die zij momenteel in uitvoering heeft. Het werk moet in april 1986 worden opgeleverd. Het eiland is al gereed. De nieuwe op dracht omvat onder meer de bouw van verschillende douanegebou wen, twee moskeeën en een ontzil- tingsinstallatie. Fina Fina, onderdeel van de Belgische oliemaatschappij Petrofina, neemt de verkoopactiviteiten op het ge bied van olieprodukten van Gebr. Broere over per 1 oktober van dit jaar. Broere beschikt over een net van ruim honderd pompstations met het zwaartepunt in Noord-Bra bant en Zeeland. Door deze over neming wordt de positie van Fina in Nederland aanzienlijk versterkt, aldus Fina. Fina beschikt al over circa 350 verkooppunten in ons land. ninklijke Nederlandse Papierfa briek) en Bührmann-Tetterode. Dat zou betekenen dat Okto ge deeltelijk wordt ontmanteld en dat de machines worden overgeplaatst naar Roermond. De vakbonden steunen dat voornemen, daar zij in Okto een bedreiging zien voor de werkgelegenheid bij de andere kartonfabrieken in de regio. zo'n duizend stakers weer aan de slag gegaan, maar van de 183.000 mijnwerkers zijn er nog altijd 100.000 in staking. Havenstaking De kans op een nationale haven staking werd gisteren groter toen het Britse metaalbedrijf, de BSC, besloot om zelf een schip met steenkool voor de Ravenscraig- hoogovens in Zuid-Wales te lossen. Arbeiders van de transportarbei dersvakbond wiens taak het is het schip 'De Ostia' te lossen, hebben dit uit solidariteit met de stakende mijnwerkers geweigerd. Besprekingen tussen de betrok kenen die sinds de Ostia 19 dagen geleden de haven van Belfast bin nenvoer begonnen, liepen gisteren vast toen de Britse staalindustrie besloot niet langer op de steenkool te kunnen wachten en zelf de steenkool uit het schip begon te le gen. Volgens een woordvoerder van de transportarbeidsvakbond in Schotland waar de steenkool vandaag gelost zal worden, zal dit leiden tot een onmiddellijke ha venstaking daar. In Londen zal Engelands groot ste bond zich morgen beraden over het uitbreiden van de staking in de rest van het land. Het Britse staal bedrijf heeft voor de Ravencraig- hoogovens 22.500 ton steenkool per week nodig. Verwerking van garnalen bij de firma Heiploeg i zeefruit. WASHINGTON (DPA) - Door de straten van Washington loopt een bruinverbrande jongeman. Hij draagt een joggingpak van Italiaanse snit, op z'n hoofd een walkman van een bekend Japans merk en hij loopt op het duurste model sportschoenen van een Westduits concern. Het is duide lijk: hier ontspant zich een yup pie, een „young urban professio nal" (een jonge stadsbewoner die uitermate succesvol is in zijn werk). Voor de yuppie is slechts het beste goed genoeg. Na de ver kwikkende loop spoedt hij zich naar één van de betero sport scholen, gebruikt bij het dou chen een Franse spoeling, trekt zijn kostuum in pasteltint aan en wijdt zich vervolgens aan nóg een belangrijke activiteit van de yuppie - geld verdienen. 's Avonds heeft de yuppie zijn sociale contacten, al naar gelang zijn interesse en voorkeur. Want er zijn veel yuppies. Er zijn mup- pies (voor male, mannelijk), fup- pies (voor female, vrouwelijk), buppies" (voor black, zwart) en guppies (voor gay, homosexu- eel). Reclamemensen, zakenlui en ondernemers zien met gepaste tevredenheid op die ontwikke ling toe. Niet ten onrechte. Con clusies van sociologen en resul taten van opiniepeilingen komen zeer sterk overeen: een yuppie is afgestudeerd aan de universiteit, werkt met plezier (en vooral hard, hetgeen hem of haar jaar lijks tenminste 25.000 dollar op levert). Wanneer een „Muppie" en een „Fuppie" samenwonen, zo blijkt in veel gevallen, rolt er een jaar inkomen van 100.000 dollar of meer uit. Sparen is er voor de succesvolle generatie niet bij. Yuppies preferen de koop van een in het verleden verwaarloosd huis in het centrum van de grote stad en knappen die met hulp van dure binnenhuis-architecten weer op. Sociologen brengen de yuppie rage vooral in verband met de verschijning, eind vorig jaar, van een „Yuppie-handboek" van Ma- rissa Piesman en Marilee Hart ley. Het boekje trok de aandacht van de media en die publikaties leidden weer tot een toename van „een gemeenschappelijke identiteit en klassebewustzijn". KK vindt ziektekiemen FAIRLOWN (AP) Deze nog geen honderd kilo zware plastic automotor ontwikkeld door het Amerikaanse Amoco Chemical, zal binnenkort zijn vuurproef ondergaan. Dat geschiedt tijdens een uithoudingsrace op 26 augustus in Elkhart Lake. De motor, die bij 9500 toeren 318 paardekrach- ten ontwikkelt, zal voor die gelegenheid worden gemonteerd in een Lola- racewagen. BEETSTERZWAAG (ANP) - Het akkoord dat in november 1982 in de Stichting van de Arbeid (overlegorgaan van werkgevers en werknemers) over rendementsherstel en verdeling van de arbeid werd bereikt staat nog recht overeind. Ook na 1984 zijn een voortgaand rendementsherstel en herverdeling van arbeid uitermate belangrijk. Dit heeft VNO-voorzit- ter mr C. van Veen gisteren verklaard op een regionale bijeenkomst van het VNO te Beetsterzwaag. Ten aanzien van de herverdeling van arbeid merkte Van Veen op dat deze goed op gang komt. „Ik ben ervan overtuigd dat de hele nieuwe lichting schoolverlaters van dit jaar zal kunnen worden opgenomen. Het zij in een voortgezette opleiding, hetzij in praktijkervaringsplaatsen. De berichten hierover uit de ledenkring zijn erg positief'. Van Veen noemde het een mythe dat het rendementsherstel nu al vol doende zou zijn. „We komen uit een diep dal", aldus Van Veen, „en de winstcijfers die op dit moment worden gepubliceerd zijn optisch verte kend. Men komt immers van een zeer laag uitgangsniveau, waardoor het herstel al gauw omvangrijk lijkt. Bovendien worden de winstcijfers beïn vloed door een conjuncturele opleving waarvan nog onbekend is of zij zal doorzetten. De thans bekende cijfers hebben vooral betrekking op een beperkt aantal grote ondernemingen. Hoe de situatie bij de vele middel grote en kleine ondernemingen is weten we nog niet. Totdat de bedrijven over de hele linie weer een gezonde financiële basis hebben zal het stre ven naar herstel van de rendementen moeten worden doorgezet. Dit pro ces zal nog jaren vergen", zo zei hij De VNO-voorzitter liet zich verder positief uit over de jongste nota van minister Schoo, waarin een grotere plaats aan het bedrijfsleven in de ontwikkelingssamenwerking wordt toegekend. Met de minister en haar medewerkers zal het bedrijfsleven nu geschikte projecten in ontwikke lingslanden moeten gaan opsporen om een concrete inhoud te geven aan de nieuwe beleidsdoelstellingen, aldus Van Veen. Hij zag daarbij ook een rol weggelegd voor de middelgrote en kleine ondernemingen. DEN HAAG (ANP) - De suikerpijs blijft tot 14 september vrij. De Commissie Economische Mede dinging van de Sociaal-Economi sche Raad die op verzoek van staatssecretaris Van vZeil advies moet uitbrengen over de tijdelijke verlenging van de minimumprijs- regeling wil namelijk niet eerder advies uitbrengen. Dit zeer tegen de zin van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel en het Vak centrum Levensmiddelen dat woensdag de commissie had ge vraagd zo snel mogelijk advies uit te brengen. Sinds de vorige regeling twee weken geleden is afgelopen wordt volgens het Vakcentrum van alle suiker in ons land momenteel ze ventig procent onder de toen nog geldende minimumprijs van 2,31 gulden per kilo verkocht. In win kels worden nu prijzen gerekend vaö 1,99 en in sommige gevallen zelfs 1,79 gulden per kilo. De commissie stelt zich op het standpunt dat de bewindsman zijn adviesaanvraag te laat heeft inge diend. Gisteren is volgens een woordvoerder van Economische Zaken een sub-commissie bijeen geweest die een concept-advies heeft opgesteld waarover de Com missie Economische Mededinging 14 september een besluit neemt. DEN HAAG (GPD) - Het eten van gepelde Hollandse garnalen moet voorlopig worden afgeraden. Tot deze conclusie komt de consumen tenorganisatie Konsumenten Kon- takt na een kwaliteitsonderzoek van zeventien partijen Hollandse garnalen. Op alle onderzochte par tijen kwamen te veel bacteriën voor; soms honderdmaal zoveel dan binnenkort wettelijk is toege staan. Ook de kleur, geur en smaak van de Hollandse garnalen voldoen niet aan de eisen: 75 procent van de onderzochte partijen week af van de daarvoor gehanteerde norm. Dertig procent was zelfs geheel of gedeeltelijk bedorven. Naar aanlei ding van het onderzoek komt vol gende week de visserijcommissie uit de Tweede Kamer voor spoed overleg bijeen. De onderzoeksresultaten hebben voor onrust gezorgd in visserijkrin gen, vooral omdat de garnalenhan del nog bezig is orde op zaken te stellen na de affaire begin dit jaar, toen veertien Utrechtse bejaarden om het leven kwamen na het eten van besmette buitenlandse (zgn. Noorse) garnalen. Naar aanleiding van deze affaire had Konsumenten Kontakt opdracht gegeven tot het onderzoek. Secretaris De Baare van de Zeeuwse vereniging voor visserij- belangen Zevibel vindt het een droevige zaak dat zo spoedig na de ze garnalenaffaire een onderzoek is gehouden naar de kwaliteit van Noordzee-garnalen: „We zijn nog volop bezig met proeven.om de ZONNEKRACHT - In de Calfor- nische Mojave-woestijn is dinsdag de grootste zonnekrachtcentrale ter wereld in bedrijf gesteld. „Solar 1", zoals de centrale is genoemd, le vert genoeg elektriciteit voor een stad met 5.0Ó0 inwoners. „Solar 1", een gemeenschappelijk proefpro ject van de stad los Angeles en het plaatselijke energiebedrijf, heeft 141 miljoen dollar gekost. garnalen verwerking te verbeteren. En dan komt dit onderzoek. De bacteriën die op de Hollandse gar nalen voorkomen, zijn normale bacteriën die geen ziekten verwek ken, dat is wetenschappelijk aan getoond. De garnalen worden ook gekeurd door de Keuringsdienst van Waren. Dit onderzoek is een steekproef, die gelukkig niet repre sentatief is voor de garnalenhan del, maar op deze publikatie zaten we nou net niet te wachten". De consumentenorganisatie is met name verontrust over het hoge kiemgetal dat werd aangetroffen. Als medio 1985 het nieuwe garna- lenbesluit in werking treedt, mag één gram garnalen niet meer dan een bepaalde hoeveelheid bacte riën bevatten. KK trof nergens Hollandse garnalen die hieraan voldoen. In enkele monsters zaten grote hoeveelheden van de soms ziekte veroorzakende staphylococ. Konsumenten Kontakt wil dat er vaart achter een betero garnalen- verwerking wordt gezet „zodat we weer risicoloos garnalen kunnen eten". De hygiëne is volgens KK al jaren slecht, het kan al fout gaan bij de vangst op het schip, Vervol gens bij de opslag, bij het thuispel- len op warme, vieze achterkamers, dat „nog steeds op grote schaal in ons land gebeurt". Staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij js van de resulta ten van het onderzoek geschrok ken, maar vindt ook dat de steek proef niet representatief is voor de gehele garnalenhandel. De staats secretaris is het niet eens met KK om voorlopig geen Hollandse gar nalen meer te eten. „Daarmee kan je een panieksituatie oproepen", aldus Ploeg, die zei gewoon garna len, ook Hollandse, te blijven eten. Ploeg kondigde een onderzoek aan van zijn ministerie naar de ge hele garnalenketen: vanaf de vangst aan boord van de kotters, de verwerking en de handel tot aan de consument. AMSTERDAM (GPD) - De Ameri kaanse vliegtuigfabriek McDon nell Douglas hoopt binnen enkele maanden orders binnen te krijgen voor zijn MD-87, een vliegtuigont werp voor 120 tot 130 passagiers, dat volgens insiders een stevige concurrent kan worden voor de Fokker-100. De vrijwel eendere Fokker-100 is goed voor rond 100 passagiers. Volgens woordvoerder Don Hanson van McDonnell Douglas zijn orders voor 12 vlieg tuigen voldoende om met de bouw te beginnen. Douglas is in onderhandeling met twee Amerikaanse maatschap pijen en een Australische; een be slissing zal volgens Hanson niet lang op zich laten wachten. De MD-87 is bij aanschaf goedkoper dan de Fokker-100, omdat de eer ste een verkorte versie van een be staand vliegtuig is, waardoor de ontwikkelingskosten betrekkelijk laag konden blijven, terwijl de Fokker-100 vrijwel geheel nieuw is ontworpen. Woordvoerder Knook van Fok ker meent echter dat MDD zijn eer ste slag om de MD-87 al heeft verlo ren, toen Swissair begin vorige maand besloot tot de aankoop van zes Fokkers-100. De derde mede dinger was Boeing met de 737. De MD-87 is afgeleid van de MD 80 voor 165 passagiers waarmee ook Martinair vliegt, die op zichzelf voortkwam uit de DC-9. De KLM wilde enkele jaren geleden de MD- 80 niet omdat de technologie wat verouderd leek, maar wat daar te genover staat is dat het brandstof- gebruik aanzienlijk geringer is ter wijl de geluidsproduktie van de motoren ruimschoots onder het ni veau blijft dat in 1986 als maximale waarde zal gelden. McDonnell Douglas heeft tot dusver 172 van deze vliegtuigen af geleverd terwijl in Long Beach wordt gewerkt aan 190 bestelde vliegtuigen. „Wat we op het ogen blik verkopen kunnen we niet eer der dan in 1987 afleveren", zegt Hanson, die toegeeft dat luchtver voerders dat te lang beginnen te vinden. FRANKFORT (Rtr) - Door de pro duktie enorm te laten toenemen zijn de Westduitse automobielfa brikanten erin geslaagd een deel van het produktieverlies goed te maken dat is ontstaan door de sta kingen in de Westduitse metaalin dustrie. De Vereniging van Duitse Automobielfabrikanten (VDA) heeft gisteren meegedeeld dat ver schillende ondernemingen erin zijn 'geslaagd om hun fabrieken open te houden gedurende de vakantieperiode. De produktie nam in juli toe tot 271.900 wagens. In juli 1983 be droeg het aantal geproduceerde auto's 225.655. Over de eerste ze ven maanden van 1984 bedroeg de produktie 2,17 miljoen stuks. Dat was nog wel tien procent minder dan het aantal in dezelfde periode van 1983. De Westduitse auto-industrie was het belangrijkste doelwit van de staking in de metaal. De acties begonnen in mei met als oogmerk een verkorting van de arbeidstijd van veertig tot 35 uur per week. Het is uiteindelijk 38,5 uur gewor den. De VDA schat de kosten van het produktieverlies op 10,5 mil jard mark. De produktie duikelde als gevolg van de staking tot 43.300 stuks in juni. Opbrengst dekt kosten niet meer DEN HAAG (ANP) - Op hei ge middelde Nederlandse landbouw bedrijf wordt geen volledige belo ning gerealiseerd voor de inzet van eigen arbeid en kapitaal van de boer en zijn gezin. De laatste jaren is slechts negentig procent van de kosten door opbrengsten gedekt. Dit blijkt uit een studie van het Landbouw-Economisch Instituut naar de meerjarige ontwikkeling van de bedrijfsuitkomsten en de fi nanciële positie. Het gezinsinkomen is weliswaar sinds het begin van de jaren zeven tig gestegen, maar deze stijging, die qua koopkracht grotendeels door de inflatie teniet werd ge daan, werd vooral behaald door ho gere neveninkomsten (uit neven functies. bezittingen en sociale voorzieningen) en door hogere ar- beidsvergoedingen voor meewer kende gezinsleden. In het laatste jaar dat in het on derzoek is meegenomen (1982/83) was het beeld volgens het LEI nog betrekkelijk gunstig. 92 procent van de kosten werd door opbreng sten gedekt. Na dat jaar zijn de re sultaten van de meeste landbouw bedrijven verder verslechterd. On derling zijn er volgens het LEI zeer grote verschillen, zowel waar het sectoren als individuele bedrijven per sector betreft. De resultaten van de pluimveehouderij stelden sterk teleur. Op de kleinere melk veehouderijbedrijven zijn de inko mens onvoldoende om de voortzet ting op langere termijn te verzeke- De spreiding van de bedrijfsre sultaten blijft volgens het LEI erg groot. Op een kwart van alle bedrij ven werden de kosten wel volledig goedgemaakt door de opbreng sten. In de akkerbouw kwam bij voorbeeld de onderste twintig pro cent van de bedrijven in '82/'83 ge middeld 59.000 gulden tekort voor een sluitende exploitatie, terwijl de bovenste twintig procent een net to-overschot boekte van gemid deld 71.000 gulden. Voor andere bedrijfstypen noteerde het insti tuut soortgelijke grote onderlinge verschillen. Op landbouwbedrijven in andere landen van de Europese Gemeen schap is de spreiding van de inko mens volgens het Landbouw-Eco nomisch Instituut eveneens groot. In 1981/82 bedroeg het netto-be- drijfsinkomen per bedrijf gemid deld 35.000 gulden, maar op meer dan de helft van de bedrijven be droeg het minder dan 17.000 gul den.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6