Strijd om hart transplantaties Kankerbestrijder uit ambt gezet De Koning boekt weinig resultaat op de Antillen Den Uyl blijft tot '86 politiek leider Groningen en Utrecht sluiten verbond Brinkman wil verzet CDA tegen 3e tv-net Nijpels acht klimaat in Turkije verbeterd DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 GRONINGEN (GPD) - In de strijd tussen de academische ziekenhuizen om begin sep tember door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) te worden aangewezen als hartcentrum - waar harttransplantaties mogen worden verricht - hebben de acade mische ziekenhuizen van Groningen en Utrecht nu een verbond gesloten. Het aantal kandidaten in de race is hierdoor gedaald van vijf tot drie: de combinaties Rotterdam-Leiden (dat verraste met de uitvoering van de eerste harttransplantatie in ons land); Groningen-Utrecht en het niet-academische Sint Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein. Zowel de staatssecretaris als minister Deetman (onderwijs) is van het sa menwerkingsverband dat Gronin gen en Utrecht deze maand sloten op de hoogte gebracht. De samenwerking houdt ook in dat het wetenschappelijk onder zoek met betrekking tot harttrans plantaties in Groningen en Utrecht op elkaar zal worden afgestemd, evenals de specialistenopleiding. In beide ziekenhuizen zal een coör dinator worden benoemd (in Gro ningen is al aangesteld de cardio loog dr. F. Haagen) om de samen werking te vergemakkelijken. De specialisten van het Groninger zie kenhuis zijn „om niet" aangesteld bij het Utrechtse ziekenhuis en omgekeerd. „De race tussen de academische ziekenhuizen is in volle gang", al dus drs. Hamel, algemeen direc teur van het Groningse ziekenhuis, die het overigens geen zinvolle uit spraak vindt dat Groningen en Utrecht de harttransplantaties op betere wijze zouden kunnen uit voeren dan de combinatie Rotter dam-Leiden. „We zetten ons niet af tegen Rotterdam en Leiden", zegt ook dr. Haagen. Zestig transplantaties Verwacht wordt dat de uiteinde lijke behoefte aan harttransplanta ties vijftig tot zestig per jaar zal zijn. De academische ziekenhuizen van Groningen en Utrecht stellen dat het daarom beter is twee centra aan te wijzen: het is voor een enkel ziekenhuis ondoenlijk om perma nent twee operatieteams te hebben klaar staan. Ook daarom is nu ge kozen voor een samenwerkings verband waarbij de ingreep zelf in de aanvangsfase in een van de bei- DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) gaat komende week een poging doen de beide mediaspecialisten van de CDA- Tweede-Kamerfractie, Van der Sanden en Beinema, ervan te over tuigen dat er geen derde televisie net moet komen. De twee parle mentariërs zijn uitgenodigd te ko men praten op het departement van WVC in Rijswijk. Of het gesprek het door de be windsman gewenste resultaat zal opleveren, valt te betwijfelen. Nog begin deze week verklaarde Van der Sanden voor de NCRV-micro- foon dat er aan de eis van de chris ten-democraten in de Kamer, ge steund door de PvdA, niet kan worden getornd. Het derde net moet er (in 1986) komen, zo is het standpunt van de CDA-kamerleden: de omroeporga nisaties met leden zullen dan op de bestaande twee netten meer arm slag krijgen en zich daardoor beter kunnen profileren, wanneer de zendgemachtigden zonder lede- naanhang (NOS, Teleac, kerkelijke en maatschappelijke groeperin gen) uitwijken naar het derde net. De grotere mogelijkheden voor AVRO, TROS, VARA, NCRV, KRO, Veronica, VPRO en EO stelt deze organisaties in staat beter te concurreren met de exploitanten van commerciële abonnee-televi sie, die binnen afzienbare tijd op poten wordt gezet. Bovendien heeft onderzoek door de NOS en de Nederlandse Om- roepzendermaatschappij (Nozema) aangetoond dat er financieel - de kosten van eerï derde net zullen het tientje extra kijkgeld de eerste ja ren niet te boven gaan noch technisch beletselen zijn om Ne derland 3 van de grond te kriieen. de ziekenhuizen (aan te wijzen door de staatssecretaris) wordt ver richt en later in beide ziekenhui zen. Als de staatssecretaris het sa menwerkingsverband Groningen- Utrecht aanwijst voor de harttrans plantaties, kan de eerste transplan tatie nog dit jaar worden uitge voerd. Beide ziekenhuizen hebben, al dus drs. J. Hamel, medisch-tech- nisch en organisatorisch dezelfde opvattingen over harttransplanta ties. Samenwerking op het gebied van hartoperaties was er al: Utrecht hielp Groningen „een stukje wachtlijst wegwerken". Die samenwerking is nu uitgebreid en vorm gegeven. Als staatssecretaris Van der Reij den Groningen of Utrecht aanwijst als centrum voor harttransplanta ties, dan zullen de transplantaties in beide ziekenhuizen kunnen wor den verricht, waarbij de specialis ten volledig als één team zullen op treden. Beide ziekenhuizen nemen ook gezamenlijk de nazorg voor hun rekening. „De keuze van het Academisch Ziekenhuis Utrecht en het Academisch Ziekenhuis Groningen zal een goede geografi sche spreiding van het aanbod over Nederland kunnen garande ren", schreven de besturen van de beide ziekenhuizen samen aan de staatssecretaris en de minister. Tijdens de in maart van dit jaar gehouden debatten over de Media nota van Brinkman maakte de CDA-fractie van het derde net een zwaar punt. Van der Sanden wei gerde zelfs zijn motie over deze kwestie in te trekken toen de mi nister (zelf ook CDA-politicus) dreigde een van de aanbevelingen in de Medianota - uitbreiding van zendtijd op de bestaande netten met 20 uur per week in 1984 en '85 te schrappen. De CDA-kamerfractie staat sterk door de steun van de PvdA, die overigens 'kunstmatig' is verkre gen door een ruil-procedure. Kosto (PvdA) was slechts bereid het CDA-initiatief naar een meerder heid te tillen, als de christen-demo craten op hun beurt hun goedkeu ring wilden hechten aan het Pvd A- verlangen om de omroepen een be langrijke greep op de exploitatie van abonnee-televisie te laten be houden. De motie van Kosto, waar in staat dat de omroep zich „in eni gerlei samenwerking" met het be drijfsleven met abonnee-tv moet kunnen bezighouden," werd dan ook eveneens door een meerder heid van de Kamer aanvaard. De reden waarom Brinkman de CDA-fractie van haar plan wil af brengen is dat hij weinig waarde hecht aan de verzekering vanuit 'het Gooi' dat de kosten van een derde net inderdaad voorlopig tot tien gulden per jaar per omroepbij drage-betaler beperkt kunnen blij ven. Volgens hem geeft de praktijk bij de omroep aan dat begrotingen voortdurend worden overschre den. Overigens hebben ook ambte naren van zijn eigen ministerie be rekend dat zeker in 1986 en '87 'het tientje' niet overschreden hoeft te worden. Politieagenten vast in kluis DELDEN (ANP) - Twee politie agenten en de sleutelhouder van de Amro-bank in het Twentse Delden hebben giste ren vastgezeten in de kluis van het bankkantoor. De politie was gealarmeerd omdat het in braakalarm van de bank was gaan werken. Met de inmiddels gewaarschuwde sleutelhouder gingen de politiemensen de kluisruimte in. Toen het drietal eenmaal binnen was viel door onbekende oorzaak de deur in het slot en zaten de drie opge sloten. Vanuit de kluis meld den de agenten die onvrijwilli ge gevangenschap telefonisch aan de meldkamer van de rijks politie in Zwolle. Het duurde echter bijna anderhalf uur voordat een nieuwe sleutel was gevonden en het trio kon wor den bevrijd. Het inbraakalarm was overigens loos. DUWTJE VOOR DIENSTFIETS Presentje voor toeristen van rondvaartboot AMSTERDAM (ANP) - De ge- meente Amsterdam zal de 35 voor al buitenlandse toeristen die maan dagmiddag met verf werden be smeurd toen hun rondvaartboot in de Leliegracht door krakers tot stilstand werd gebracht, als „blijk van medeleven" een presentje aan bieden. Amsterdam zal zich verder tegenover deze buitenlanders in een briefje verontschuldigen, al dus gistermiddag een woordvoer der van de gemeente. De politie zoekt nog steeds naar de ongeveer twintig krakers die verantwoordelijk waren voor de actie tegen de rondvaartboot. Wij nemen de zaak hoog op, aldus de politie die nu vooral het bekende kraakpand Singel 114 „heel kri tisch" in de gaten houdt. De politie heeft het sterke vermoeden dat de actievoerders in dit pand wonen of daar veel komen. Vanuit het pand Singel 114 werd dinsdagavond gepoogd een tweede rondvaartboot te bekogelen. De kapitein keerde snel zodat er geen schade aan dit schip ontstond. GOUDA - Op het gisteren in Gouda gehouden pottenbakkersfestiyal vertoonden zo'n 60 pottenbakkers hun kunde en kunsten bij de uitoefening van dit oude ambacht. Marius van Doorn draaide vlakbij het Goudse stadhuis naar hartelust op een middeleeuwse pottenbakkersschijf (Foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Joop den Uyl is niet van plan binnen kort het leiderschap van de PvdA neer te leggen. Hij blijft tot de ka merverkiezingen van 1986 fractie voorzitter van de PvdA in de Twee de Kamer, zo heeft hij gisteren in een brief aan zijn fractie meege deeld. Op het partijbureau van de PvdA in Amsterdam bleek giste ren dat Den Uyl, zo nodig, ook na 1986 zal aanblijven en bij de verkie zingen het lijsttrekkerschap op zich zal nemen. Den Uyl, die onlangs 65 jaar is geworden, hield in 1982, toen hij als fractievoorzitter werd gekozen, de mogelijkheid open dat hij in de lopende, vierjarige parlementaire periode tussentijds zou opstappen. Dat leidde al meteen en vooral be gin dit jaar tot uitgebreide specula ties over zijn opvolging. Als kandi daten werden onder anderen ge noemd de oud-minister van onder wijs Van Kemenade en FNV-voor- zitter Wim Kok. Van Kemenade kon echter niet de goedkeuring wegdragen van partijvoorzitter Van den Berg en Wim Kok liet we ten niet beschikbaar te zijn. In de brief aan de fractie schrijft Den Uyl dat „nadere afweging mij tot de conclusie heeft gebracht dat ik zolang de fractie daar prijs op stelt, het voorzitterschap wil blij ven vervullen". Over een eventueel lijsttrekkerschap rept hij in zijn brief niet. In Elseviers Magazine van deze week laat Den Uyl zich overigens positief uit over een toekomstige coalitie van PvdA en WD. Hij zegt dat een dergelijk politiek verbond hem emotioneel 'grote voldoening' zou geven. Den Uyl geeft daarvoor twee redenen: er zou een einde ko men aan zestig jaar machtspolitiek van de confessionelen en er zou binnen de PvdA hierover een 'ver levendiging en vitalisering van de discussie' op gang kunnen worden gebracht. Voorlopig toont Den Uyl zich niet optimistisch omdat de WD in de politieke praktijk vol gens hem nog te veel aansluiting zoekt bij rechts. Indonesische (4) mag nog blijven DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) is bereid te wachten met de voorge nomen uitwijzing van een vierjarig Indonesisch meisje totdat de Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens uitspraak heeft ge daan over de klacht van de pleeg ouders van het kind tegen de wei gering van een verblijfsvergun ning. De staatssecretaris ant woordt dit op schriftelijke vragen van de PPR. Het meisje, Netha Lei- wakabessy, werd in 1981 door haar Nederlandse oom en tante geadop teerd. Verzoeken om een verblijfs vergunning werden tot twee maal toe afgewezen. DEN HAAG (GPD) - Het bewind van de Turkse premier Ozal is op de goede weg. Het sociale en politieke klimaat is tijdens zijn bewind sterk verbeterd. Dat verklaarde VVD-fractieleider Nijpels eind vorige week in een interview met het rechtse Turkse dagblad Tercüman. In het interview heeft Nijpels ook een aantal uitspraken gedaan over Turks-Cyprus. Naar zijn mening is de wereldopinie over délWkse rol op Cyprus al jarenlang verkeerd beinvloed. Nijpels vindt dan ook dat de EG het Turkse deel van Cyprus even sterk moet steunen als het Griekse deel. Nijpels gaf het interview aan het Turkse dagblad tijdens een vakantie die hij met zijn echtgenote doorbracht in de Turkse badplaats Cesme. Van daaruit maakte hij een weekeind-uitstapje naar het Turkse deel van Cyprus. Nijpels werd in de krant bestempeld als een vriend van de Tur ken die Grieks-Cyprus niet binnen mocht. In het interview verklaarde Nijpels zijn positieve indruk van Turks- Cyprus te baseren op eigen onderzoek en gesprekken waarin hij alle punten van kritiek op de Turken heeft nagetrokken. Hij sprak op Cyprus onder anderen met de premier van de onafhankelijke republiek Turks- Cyprus, Denktash. Nijpels in het interview: „Premier Denktash heeft mij uitgebreid geïn formeerd, maar zonder mij te beïnvloeden. Het wordt tijd dat de wereld èn de Grieken de waarheid gaan accepteren". Turks-Cyprus is na het uitroepen van de onafhankelijkheid alleen als staat erkend door Turkije. De besprekyigen van minister De Koning (Antilliaanse zaken), die sinds vorige week alle zes Antilliaanse eilanden afreist, hebben weinig politieke resulta ten opgeleverd. De voorbereidin gen van de status aparte van Aru ba per 1 januari 1986 ondervin den duidelijk vertraging. door Elly Wempe Al meer dan een half jaar be staat er onenigheid tussen de Ne derlandse regering en de Antil liaanse eilanden over het solida riteitsfonds. Een fonds om de be grotingstekorten te dekken van de kleinere eilanden, zoals Saba, St. Eustatius en Bonaire, als Aru ba uit het Antilliaanse staatsver band stapt. Nederland, Aruba en Curacao zouden volgens de af spraken op de ronde-tafelconfe rentie vorig jaar in dit fonds moe ten bijdragen. Minister De Ko ning: „Als we daarover praten lijkt het alsof twee doven met el kaar in gesprek zijn. Beiden handhaven hun eigen stand punt". De Nederlandse regering voelt er niets voor ontwikkelingsgel den te gebruiken om de huis houdboekjes van de kleinere ei landen kloppend te maken. Het geld kan beter worden besteed aan projecten die de structuur van de eilanden op de lange duur versterken. Minister De Koning verklaarde opnieuw, dat een symbolische bijdrage van 10 procent aan het fonds voldoende moet zijn. De eilanden vinden, dat het solidari teitsfonds buiten de begroting van Antilliaanse zaken moet val len. Met andere woorden, dat er extra geld voor deze zaak op tafel moet komen. Demissionair pre mier Don Martina: „Nederland heeft een historische verant woordelijkheid. Zij heeft de ei landen bij elkaar gebracht. En als Nederland ermee akkoord gaat, dat Aruba een status aparte krijgt, mogen de andere eilanden niet de dupe worden van de fi nanciële gevolgen". Minister De Koning vindt dit een zeer principiële kwestie. Ne derland kan volgens hem niet meer bijdragen aan het fonds, omdat het zich anders ook moet bemoeien met het bestuur van de kleine eilanden. Dat zou pre cies het omgekeerde zijn van het verzelfstandigingsproces dat Ne derland juist nastreeft. De minis ter van Antilliaanse zaken wil be gin oktober opnieuw naar de An tillen, om dan tot definitieve be slissingen te komen wat betreft het fonds. Samenwerking Een tweede knelpunt is de po litieke samenwerking tussen Aruba en de overige vijf eilan den. Na het bezoek van Betico Croes aan Nederland in mei van dit jaar besloten de vijf eilanden dat van een politieke unie, zoals eerder werd afgesproken, geen sprake kon zijn. De Arubaanse politieke leider vroeg de Neder landse regering toen om maatre gelen tegen de overige vijf eilan den, omdat zij volgens hem niet voldoende meewerkten aan de voorbereidingen voor de aparte status. Minister De Koning geeft toe, dat de ronde-tafelconferentie-af spraken over de uniesamenwer- king een gok waren. De eilanden werden gedwongen tot een in tensieve samenwerking, wat van economisch en geopolitiek be lang is. Als die politieke unie ver valt, is er bijvoorbeeld geen ge meenschappelijk parlement meer, dat de unieministers ter verantwoording kan roepen. De Koning: „De Antilliaanse eilanden hebben mij nog niet voldoende kunnen overtuigen dat een politieke unie niet meer haalbaar is". Er is echter een werkgroep ingesteld door de An tilliaanse eilanden die over twee weken met alternatieve formule ringen komt voor de afspraken over het unieverdrag. De Neder landse regering vindt het belang rijk dat de samenwerking tussen Aruba en de overige vijf eilanden wordt geïnstitutionaliseerd. Er moet regelmatig over essentiële onderwerpen van gedachten worden gewisseld. Veel aandacht moet volgens De Koning ook worden besteed aan de rechtszekerheid. Volgens de bestaande plannen zou het Hof van Justitie een unie-instel ling zijn. Volgens de minister van Antilliaanse zaken moet men dat zo houden, evenals de coördi natie bij wetgeving en recht spraak. Ook het Nederlandse parlement lijkt niet erg gelukkig met het afschaffen van uniesa- menwerking. De staatsrechtelij ke banden tussen de Antilliaanse eilanden zouden daardoor ver vallen. Wat ervoor in de plaats komt benadert meer een volken rechtelijke samenwerking. Minister De Koning geeft toe dat Nederland de eilanden niet kan dwingen tot een intensieve samenwerking als ze dat zelf niet willen. „Het vervallen van het unieparlement is een verschra ling van de samenwerkingsstruc tuur, maar als de direct betrok kenen iets niet willen heeft het weinig zin dat Nederland dit op legt". Formatie Op St. Maarten werkt forma teur Claude Wathey verder aan de vorming van een nieuwe An tilliaanse regering. Hij streeft naar een kabinet op brede basis, dat kan rekenen op een tweeder de meerderheid in het parle ment. Wetswijzigingen die vol gend jaar nodig zijn om de status aparte van Aruba te realiseren, zouden daardoor gemakkelijk kunnen worden doorgevoerd. De kabinetsformatie is volgens De Koning een ideale omstan digheid waardoor politieke be slissingen, nodig voor de aparte status van Aruba, onder druk snel kunnen worden genomen. De grensafbakening en de boe delscheiding (welke bezittingen en schulden zijn van Aruba) zijn technisch allang mogelijk. Maar de politieke beslissingen daar over moeten nog vallen. Eind van dit jaar moeten de po litieke beslissirgen zijn geno men. Wetswijzigingen zouden dan volgend jaar moeten worden uitgewerkt en door het Antil liaanse parlement goedgekeurd. Tuchtcollege: grove nataligheid in alternatieve praktijk APELDOORN Directeur P. ren Hove van de Sparta-rijwielfabriek geeft overste M. Beuvingplaatsvervangend commandant van de rijkspolitie in Apeldoorn, een duwtje bij de overdracht van de eerste van ruim 2500 dienstfietsen. Met ingang van 1 oktober zullen de fietsen officieel bij de rijkspolitie worden ingezet. Per die datum komt ook de rijwieltoelage van 20 gulden per maand te vervallen. Van de fietsen zijn er 466 in damesuit voering. (foto ANP) LEEUWARDEN (GPD) - Wegens onder meer „grove nalatigheid" en „een handelwijze die het vertrou wen in de medische staf onder mijnt" heeft het Medisch Tuchtcol lege in Groningen de arts J. W. Vis ser (55) uit Leeuwarden verboden nog langer te praktiseren. De alter natieve arts schrijft geen chemi sche geneesmiddelen voor, maar behandelt uitsluitend met vitami nen. Met name kankerpatiënten zouden baat hebben bij die behan deling. Visser zegt in beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van het tuchtcollege. Volgens hem is er sprake van een hetze tegen hem, omdat zijn behandeling afwijkt van de gangbare methoden. In overleg met zijn advocaat mr. Max Moszcowicz sr. uit Maastricht heeft Visser besloten beroep in te stel len. Dat beroep zal waarschijnlijk over enkele maanden dienen voor het gerechtshof in Leeuwarden. De inspecteur voor de volksgezond heid in Friesland, dr. Hielke Kijl- stra, wil zolang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan, geen com mentaar geven. De arts W. Visser, van 1975 tot 1979 werkzaam als patholoog-ana toom in Friesland, zegt met behulp van vitaminen goede resultaten te boeken bij onder anderen kanker patiënten. Op grond van verklarin gen van ex-patiënten en medici veroordeelde het tuchtcollege Vis ser vorige week echter tot de zwaarst mogelijke straf, die in houdt dat hij nooit meer een prak tijk mag beginnen. 'Maffia' In een reactie op de uitspraak vergelijkt Visser het Medisch Tuchtcollege met de maffia: „Het tuchtcollege verkoopt protectie aan de „normale" geneeskunde Artsen die niet in de pas lopen moeten worden gestraft. Maar is het een misdaad als ik mensen bo ven de grond hou?" „De geneeskunde van vandaag is dermate ziekmakend, dat de hele maatschappij verziekt is. Het mot to van de reguliere artsen is: 'Hou de mensen ziek, dan is je bedje ge spreid'. Ik probeer de mensen een beetje levensgeluk bij te brengen. Er is at zoveel ellende op de we reld. Maar die opstelling wordt me niet in dank afgenomen. Integen deel: barbertje moet hangen", al dus Visser. Centraal op de zitting van het tuchtcollege stond de behandeling van een 40-jarige patiënte, bij wie een gezwel in de borst was gecon stateerd. De huisarts van de vrouw had geadviseerd een specialist te raadplegen. Op aanraden van Vis ser zag zij daar echter van af. Na een jaar door hem op alternatieve wijze te zijn behandeld, bleek het gezwel echter zö groot te zijn ge worden, dat de borst moest wor den afgezet, zo bleek uit de getui genverklaringen ter zitting. Volgens een verklaring van het Antonie van Leeuwenhoekzieken huis in Amsterdam, waar de opera tie anderhalfjaar geleden werd uit gevoerd, had men het gezwel een jaar eerder nog onder controle kunnen krijgen. Visser zegt over deze zaak, dat de patiënte met ver moeidheidsklachten bij hem was gekomen. „Ze had al een brief voor de chirurg op zak. Toen liet ze na mijn behandeling toch die bor- stamputatie uitvoeren en diende vervolgens een klacht tegen mij Tarieven Volgens de patholoog-anatoom wordt er door de reguliere artsen veel te snel besloten tot operatie Visser zegt, dat dat niet gebeurt om het welzijn van de patient, maar om het spekken van de kas. Over zijn eigen tarieven wil hij niet veel loslaten. Hooguit dat een behande ling „enkele duizenden guldens kost". Visser zegt ook niet te weten hoeveel patiënten hij behandelt. Wat hij wel zeker weet: „Ze leven bijna allemaal nog". En dat terwijl hij zich af en toe toch min of meer een vuilnisman voelt. „De mensen die opgegeven zijn door de regulie re geneeskunde, die komen vaak bij mij. Die zeggen ook: u bent on ze laatste hoop". De werkwijze van Visser is als volgt, legt hij uit: „Als mensen bij me komen, stel ik geen diagnose. Ik onderzoek ze niet, maar laat ze een lijst met 22 vragen invullen. Uit de antwoorden kan ik opma ken aan welke vitamine de patient gebrek heeft. Dat tekort vul ik dan aan. Ik kijk niet naar de klachten van mensen, ik kyk hoe ze in el kaar zitten", aldus de alternatieve genezer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5