bezuinig Groei van uitgaven bij gemeenten is gewoon doorgegaan L. Geradts in gemeenteraad Jongetje (3) aangereden: vleeswond Man slapend op balkon aangetroffen Auto rijdt zwaan dood Vernielingen in kraakpand Twee aanhoudingen na vechtpartij Doelensteeg Minder hapjes en drankjes DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 LEIDEN Vademecum Heroverwegingen bij gemeenten zet creatieve methoden op een rij LEIDEN/REGIO - Nu het sedert enige .jaren almaar slechter gaat met het land, heeft iedereen de mond steeds voller over steeds minder. Woorden als aanpas sen, bijsturen en heroverwegen hebben een onheilspellende bijklank gekregen, om nog maar te zwijgen van de begrip pen reorganiseren, afslanken, inkrim pen, de buikriem aanhalen, snoeien, kappen en rooien. Iedereen moet een stapje terug doen. Waar het bij het rijk om de miljarden operaties van 's lands schatkistbewaar der Onno Ruding gaat, komen we op ge meentelijk niveau vaak zeer kleinschali ge, creatieve bezuinigingsmethodieken tegen. De vindingrijkheid van een 25-tal plaatsen in ons land is onlangs gebun deld in het vademecum 'Heroverwegin gen bij gemeenten', om te voorkomen, zoals een van de samenstellers het uit drukt, "dat in elke gemeente het wiel op nieuw moet worden uitgevonden". Mentaliteit In alle hoofdstukken van het theoreti sche gedeelte van het vademecum wordt gepleit voor een mentaliteitsverande ring bij het ambtelijk en bestuurlijk ap paraat van de gemeenten. K. Verduin, een van de samenstellers van het boekje en directeur financiën van de gemeente Utrecht: "Een goede manier om te be zuinigen bestaat niet. De enige goede manier is het zo te doen, dat het geaccep teerd wordt door de ambtenaren, de po litiek en door de burgers. Het is beter om de mensen te inspireren om naar meer doelmatigheid te streven. Schrappen op de kleine posten en op voorzieningen van het bestuurlijke apparaat maken in grijpender bezuinigingen vaak makke lijker". En dat gebeurt dan ook. Een paar voorbeelden: in Hilversum wordt een bedrag van 14.450 gulden per jaar be spaard door de recepties ten gemeente huize wat later te laten beginnen. Er ko men dan minder ambtenaren, die boven dien iets langer hebben doorgewerkt. In Ede gaat men de straatnaambordjes een maatje kleiner maken. Besparing: 8000 gulden. In Arnhem worden de vloeren van stemlokalen niet meer met tapijten afgedekt. Er worden geen tijdelijke ver kiezingsborden meer geplaatst en het stembusmateriaal wordt voorlopig niet vernieuwd. Bezuiniging: 73.000 gulden. De vroede vaderen van de stad Zwolle laten zich voortaan per taxi vervoeren in plaats van per dienstauto, iets wat in Leiden ook is gebeurd. Besparing: 24.000 gulden per jaar. Leuke tijd Dit soort besparing leidt ertoe dat ambtenaren en bestuurders wennen aan het bezuinigen. "Het zijn weliswaar maar kleine bedragen, maar het gaat om de mentaliteit. De afdeling financiën treedt op als coördinator. Vaktechnisch gezien is het een leuke tijd om op finan ciën te zitten. Je moet ten eerste creatief zijn in het beoordelen van mogelijke be zuinigingen en ten tweede moetje de po litiek de kans geven om de zaken goed af te wegen. Naarmate het mes er dieper in gaat, moet de bezuiniging politiek beter afgewogen worden", aldus Verduin. In de eerste jaren van de recessie heb ben de meeste gemeenten hun begrotin gen vrij gemakkelijk sluitend kunnen houden. Voor een deel teerden zij in op hun reserves. Soms werd een gering - kortingspercentage toegepast op alle posten van de begroting. De afgelopen jaren is de situatie nijpender geworden. Volgens een onderzoek van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) worden de gemeenten zwaarder gepakt dan de departementen in Den Haag. Commentaar van Verduin: "Het hemd is nader dan de rok. Ik vind het echter on-' behoorlijk dat het rijk allerlei taken naar de gemeenten toeschuift zonder dat voor die taken de financiële middelen worden gegeven. Als het rijk van ons iets overneemt, zoals laatst bijvoorbeeld de symfonie-orkesten en de theaterge zelschappen, worden de gemeenten en provincies wèl gekort, in dit geval voor 56 milioen. gulden". Harde Keuzen Door de taakverzwaring en door de kortingen op het gemeentefonds zijn de reserves teruggelopen tot het wettelijke minimum en biedt het toepassen van een algemeen kortingspercentage op al le begrotingsposten geen soelaas meer. Er moeten harde keuzen gemaakt wor den. De meeste gemeenten hebben daar voor het systeem van de zogenaamde 'sectorale prioriteitstelling' gevolgd. Een sector is een beleidsveld, soms wel clus ter genoemd of hoofdstuk van de begro ting, bijvoorbeeld cultuur, verkeer, eco nomische zaken, algemene dienst. Per sector worden de begrotingsposten door B en W en de gemeenteraad in volgorde van belangrijkheid gezet. Aan de hand van die lijsten wordt bezuinigd. Meestal wordt ergens op de lijst de beruchte ro de streep getrokken. De onderste posten worden behoorlijk gekort of gewoon ge schrapt. Als in de raad een voorstel wordt aangenomen dat bijvoorbeeld de" subsidie aan een club- of buurthuis van onder naar boven laat schuiven, zakt au tomatisch iets anders onder de rode streep. Bij andere methodes moeten de gemeenteraadsleden, als ze voorstellen om een bezuiniging niet door te laten gaan, tevens aangeven waar ze het geld daarvoor vandaan denken te halen. Door middel van de prioriteitenlijsten per sector kan de gemeenteraad ook be palen welke sector veel en welke weinig moet inleveren. Vindt men economie be langrijker dan welzijn, dan komen er in de eerste sector minder posten onder de rode streep te staan dan in de tweede. Plafond Bezuinigen is naast een creatief, vaak een pijnlijk proces. Het wordt voor de gemeenten steeds moeilijker om nog aanvaardbare bezuinigingsmogelijkhe den te vinden. In het theoretische ge deelte van het vademecum 'Heroverwe gingen bij gemeenten' wordt gepleit voor het opstellen van een lijst van mo gelijke bezuinigingen voor een bedrag dat twee keer zo groot is als het bedrag waarnaar men streeft. Het doel daarvan is de politieke keuze zo ruim mogelijk te maken. Die methode lijkt achterhaald. Volgens Verduin is er geen sprake van dat er nog zoveel mogelijkheden zijn. Het plafond lijkt bereikt. Efficiëntieverhoging houdt ooit op. Te veel kappen in de subsidiesfeer (vooral welzijn en cultuur) is volgens Verduin politiek onhaalbaar en voor het voorzie ningenpatroon van een gemeente on wenselijk. De vergoedingen (roor ambte naren en raadsleden zijn meestal al dras tisch teruggeschoefd. Uiteindelijk blijft er nog maar één post over: de salarissen van ambtenaren. In veel gemeenten is een vacaturestop in gesteld, ook al weet men dat men hier mee de arbeidsmarkt voor ambtenaren verziekt. Hier en daar wordt gepraat over gedwongen ontslagen, een dreiging die steeds dichterbij komt. In sommige gemeenten, zoals Leiden is het al zover. Verduin: "Ik proef zo nu en dan binnen het ambtenarenapparaat wel wat angst voor de toekomst. Er wordt erg gelet op wat de wethouder voor personeelszaken zegt over eventuele gedwongen ontsla gen bij de gemeente. Toch is de sfeer over het algemeen goed. Ik denk dat veel mensen best tevreden zijn met hum goede rechtspositie bij de overheid". Wachtgeld Die goede rechtspositie houdt onder meer in dat ambtenaren in plaats van een WW-uitkering wachtgeld krijgen. De hoogte daarvan is afhankelijk van het aantal dienstjaren. Het wachtgeld moet door de werkgever, de gemeente dus, betaald worden. En dat is een extra ar gument om gedwongen ontslagen te ver mijden: de eerste jaren bezuinig je er vrijwel niets mee. Intussen gaat het besparen op de klei ne en grote andere posten ook door. Er wordt bespaard op logopedie, verkeers- zuilen, verkeerstellers, verkeersonder- zoeken, en in Eindhoven op het ver- keersspreekuur. Zwemlessen worden afgeschaft, de temperatuur van het wa ter gaat omlaag. Er wordt bespaard op het welzijnswerk, de club- en buurthui zen, culturele verenigingen, monumen tenzorg, bibliotheken, het onderwijs. B en W van Leiden hebben fors in hun ei gen consumpties gekorte besparing: 24.000 gulden. Het geschraap van de gemeenten is in heel Nederland hoorbaar. De burgers gaan meer betalen voor geleverde dien sten. Belastingen, leges en andere hef fingen gaan omhoog. Zou het op den duur nog wel leuk zijn om in Nederland te wonen? Volgens Verduin wel. Hij ver haalt van zijn vakanties in het buiten land. "Als je door een buitenlandse stad rijdt, kijk je toch even hoe zij het doen. Ik vind de prijzen voor het openbaar ver voer en voor concerten en dergelijke vaak onvoorstelbaar hoog. Daarnaast zijn de meeste steden in Nederland in vergelijking met die in het buitenland erg schoon. Ondanks de recessie ziet het er allemaal nog netjes uit. Met wat pas sen en meten komen we nog een heel eind". "Heroverwegingen bij gemeenten", uitga ve Samson Uitgeverij bv, Alpben aan den Rijn. Prijs: 82,50 gulden. LEIDEN Zeven tot tien krakers hebben in het pand Rijnsburger- weg 140 een spoor van vernielin gen aangericht. De eigenares, de stichting Voorzieningen Gehandi capten Noordelijk Zuid-Holland, heeft daarvan gisteren aangifte ge daan. Het pand werd gekraakt op 14 augustus en afgelopen dinsdag na een bezoek van de politie vrijwillig door de krakers verlaten. Toen ver tegenwoordigers van de stichting in het huis gingen kijken, troffen ze een chaos aan. WC's, ramen, tl- buizen, contactdozen en vele ande re dingen waren vernield. LEIDEN - Loek Geradts, voorzit ter van de Leidse Woningstichting, neemt zitting in de Leidse gemeen teraad voor de Partij van de Ar beid. Hij volgt Ronald Plasterk op, die voor het zomerreces wegens werkzaamheden in het buitenland zijn functie neerlegde. L.G. Geradts werd halverwege 1983 voorzitter van de Leidse Wo ningstichting, daarvoor was hij vi- cevoorzitter. Hij is werkzaam bij de AbvaKabo. Geradts zal op 3 sep tember worden geïnstalleerd. LEIDEN Een driejarig jongetje heeft gisteravond rond half zeven een vleeswond aan zijn voet opge lopen toen hij plotseling de Mors- weg overstak. Het jongetje kwam uit een snackbar en keek niet goed uit. Een bestelauto," bestuurd door een 36-jarige Amsterdammer, kon niet meer op tijd remmen. Volgens de politie is het een geluk dat de Amsterdammer langzaam reed, an ders waren de gevolgen voor de driejarige veel erger geweest. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Vegetarisch Noord.afrikaa.nse vegetari sche gerechten staan vrijdag avond op het menu in het eet huis van Repelsteel, Breestraat 19 eerste etage). Tussen half zes en half acht kan er worden aan geschoven. Collectanten Het Koninklijk Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrij ding zoekt collectanten voor de week van 3 tot en met 8 septem ber. Wie een of twee avonden tijd heeftkan zich melden op de volgende telefoonnummers: 761354. 121044 of 760636. Daar kan ook informatie worden ver kregen over het collecteren. LEIDEN - Een 67-jarige man uit Londen is gistermorgen slapend aangetroffen op een balkon van een fiat in de Merenwijk. De bewo ners van het huis waren op vakan tie. De buren, die op de fiat pasten, waarschuwden de politie. Aan hen vertelde de man dat de fiat van zijn dochter was en dat hij op visite kwam. Hij was de fiat binnengeko men via een raam. De politie heeft de man ongemoeid gelaten. Hij mag in de flat blijven. LEIDEN Een zwaan is gister morgen op de Hooghkamerbrug doodgereden. De zwaan vloog laag over de brug toen een betonwagen, bestuurd door een 43-jarige Lei- muidenaar, passeerde. De chauf feur probeerde nog te remmen, maar dat mocht niet baten. De zwaan klapte tegen de grill, die in gedeukt werd. De Dierenhulp- dienst heeft het kadaver afgevoerd. LEIDEN - Na jaren van wachten is het dan zo ver: het Caeciliacomplex in De Camp wordt gerestaureerd. Nadat staatssecretaris Brokx vorig jaar december de officiële eerste handeling verrichtte, heeft hel nog ruim een halfjaar geduurd voordat het werk daadwerkelijk begon. Nu staat het complex in de steigers en is het Leider- dorpse architectenbureau Van der Sterre-Peetoom begonnen met het 'uitpeilen': alles wat niet meer bruikbaar is wordt verwijderd. De restauratie zal worden uitgevoerd door het Leidse aannemersbedrijf Da Prie. Het Boer- haavemuseum zal in het Caeciliacomplex worden gevestigd (Foto Holvast) LEIDEN - Twee Leidse jongens (zeventien en negentien jaar) zijn vannacht om half drie aangehou den na een vechtpartij in de Doe lensteeg. In een huis vernielden ze daar spullen van de bewoners en over en weer vielen klappen. De gewaarschuwde politie scheidde de partijen en nam de twee jongens mee naar het bureau. In de politiewagen trok de zeven tienjarige jongen een mes. Na een korte schermutseling, waarbij de messentrekker een bloedende mond opliep, kon een van de poli tiemannen het mes afpakken. De jongens zijn ingesloten ter kalme ring en ontnuchtering. Vandaag worden ze verhoord. De bewoner van het huis in de Doelensteeg heeft geen aangifte gedaan. Bekeken wordt nog of de zeventienjarige Leidenaar bedrei ging van een politieman ten laste kan worden gelegd. LEIDEN/REGIO Behalve de opsomming van reeksen bezuinigingen staat er ook een aantal theoretische verhalen in het vademecum. Het meest opvallende in die verhalen is toch wel de conclusie dat er in feite nog maar weinig bezuinigd is op gemeentelijke niveau, integendeel de groei van de uitgaven bij gemeenten heeft alleen maar doorgezet. Alleen in 1978 en 1982 verminderde de groei van de uitgaven iets. "Uit deze cijfers blijkt dat het be zuinigingsbeleid nog niet veel suc ces heeft in de zin dat het uitgaven niveau wordt gedrukt. Hooguit vindt enige vertraging van het groeitempo plaats", concludeert drs. M.H. Meijerink, loco-gemeen tesecretaris van de gemeente Gro ningen, dan ook. Opvallend is verder dat de veel gehoorde kreet "oud voor nieuw beleid" niet echt waar is gemaakt door de gemeenten. "De enorme groei van de overheidsuitgaven, die nu als een van de oorzaken van de economische misère wordt ge zien, is tenminste voor een groot deel ontstaan doordat de over heidssector niet in staat bleek zelf ruimte voor nieuw beleid te ma ken. Het bestaande beleid werd, succesvol of niet, in het algemeen domweg voortgezet", aldus Meije rink, die twee van de hoofdstuk ken in het vademecum heeft ge schreven. Hij karakteriseert de ver antwoordelijke ambtenaren zeer cynisch: "Overheidsmanagers zijn in één ding goed getraind: het clai- Heeft het bezuinigingsbeleid dan echt gefaald? Zijn al die verhalen over de noodzaak de gemeentelijke lasten te verhogen dan verzonnen? Ambtenaren van de gemeentelijke afdelingen financiën in Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn ontkennen dat, al geven ze wel toe dat het moeilijk is geweest om hun collega's er van te overtuigen dat bezuinigingen echt nodig waren. Besef De Katwijkse ambtenaar R. Kamphues: "Na twee heroverwe- door Henny van Egmond gingsoperaties en twee bezuini gingsoperaties is nu toch ook het besef ontstaan, bestuurlijk en amb telijk, dat de bomen niet meer tot in de hemel groeien. Maar die dui delijke verandering is eigenlijk pas ontstaan na de tweede bezuini gingsoperatie". Hij vertelt dat toen alle ambtena ren benaderd zijn om voorstellen aan te dragen. Er moest twee pro cent op de totale begroting worden gekort. "Het heeft niet helemaal gewerkt", vertelt Kamphues ver der. De twee procent is niet ge haald. Hij begrijpt dat ook wel: "Het is nogal moeilijk om zelf te gaan snijden op je eigen terrein. B en W hebben nu nog niet ingegre pen, maar als het rijk doorgaat met het bezuinigen op de uitkering aan de gemeenten dan zullen er over een of twee jaar toch maatregelen moeten worden genomen". Kamphues ziet twee mogelijken- heden om dan toch de begroting weer sluitend te krijgen. "Het is een keus die de politiek moet ma ken: of minder voorzieningen of al le voorzieningen behouden, maar dan wel hogere gemeentelijke be lastingen". Zelf kiest hij, zo blijkt uit zijn woorden, voor het laatste. "Katwijk heeft bijvoorbeeld een la ge onroerend-goedbelasting. Dat kunnen wij jaarlijks verhogen. Dat zal ook nodig zijn want er wordt toch elk jaar weer een stukje nieuw beleid gevoerd. Dat vloeit onder andere voort uit allerlei rijksrege lingen. En daarnaast wil het ge meentebestuur toch ook geld heb ben om nieuw beleid te voeren". Schrik Ook in Leiden is de totale uitga venpost niet fors gedaald. Ambte naar P. Spoek weet de reden wel: "Het totaal van de uitgaven is dan wel niet zo spectaculair afgeno men, maar de werkloosheid is met sprongen gegroeid. Dat betekent meer bijstandsuitkeringen en dat betekent dat de gemeente weer meer moet betalen. Bovendien is Eén van de leukste bezuinigingen uit het vademecum is ongetwijfeld de verlaging van de post consumpties van het Leidse college van burge meester en wethouders. De zeven collegeleden geven jaarlijks 24.000 gul den minder uit aan drankjes en hapjes. Overigens moeten we niet denken dat ze met z'n zevenen hebben zitten slempen, vertelt een woordvoerder van de afdeling financiën nadrukke lijk. "Die drank is echt niet alleen door hen opgedronken", zegt hij hoor baar lachend. Hoeveel de vijf heren en twee dames na het laatste 'bezuinigingsrondje' nog over hebben gehouden voor hun natje en droogje wist hij niet te vertellen. Bezuinigen op de salarissen van ambtenaren is een van de mogelijkheden om te bezuinigen. Dat gaat niet zonder slag of stoot, zoals de demonstraties vorig jaar bewezen. Op de foto een optocht van reinigingsambtena- ren door de Breestraat in Leiden (Foto Holvast) de sociale dienst de laatste jaren flink gegroeid. En dat kost ook geld". In Leiden is de laatste drie jaar dertig miljoen gulden bezuinigd. Een niet onaanzienlijk bedrag. En toch is het vrij simpel gegaan, als je een dergelijk woord in dit verband mag gebruiken. "Ik wil niet zeggen dat hier geen problemen waren, maar als iets echt moet gebeuren, als de pressie aanwezig is, dan is de slagvaardigheid om tot een oplos sing te komen ook groter. Als de nood niet echt hoog is, dan komt het er ook niet van. In Leiden was de nood hoog", aldus Spoek. Hij vertelt dat B en W een sterke vin ger in de pap hebben gehad bij de keuzen die moesten worden ge maakt. De uitvoering werd aan de ambtenaren overgelaten. Spoek verbaast zich overigens niet over de uitspraken van de Gro ningse loco-gemeentesecretaris. "Groningen staat er financieel veel beter voor dan wij. De grote om vang waar het hier in Leiden om gaat, daar schrikt men elders toch wel van". Financieel ambtenaar Mulder (Alphen aan den Rijn) ziet zichzelf graag als "een spin in het web. We houden de zaak goed in de gaten". Op ambtelijk niveau wordt de noodzaak van kortingen wel goed beseft, op bestuurlijk niveau ligt dat wat moeilijker. Mulder vertelt dat er een raadscommissie is ge weest, die speciaal werd ingesteld om met bezuinigingsvoorstellen te komen. "Dat heeft toch niet die re sultaten gebracht die we verwacht hadden". Alle ambtelijke afdelingen moet nu bewijzen dat een uitgaaf echt nodig is. En dat werkt goed, zegt Mulder. Toch is ook in Alphen aan den Rijn de uitgavenkant van de begroting niet veel verlaagd. Hij er kent dat ook grif, maar weet de oorzaak: "Een groot gedeelte van de uitgaven ligt vast. Dat zijn in vesteringen waarover je jaarlijks lasten moet betalen. Op een klein deel kun je maar bezuinigen. En dat is eigenlijk het sociaal cultureel werk en de sportverenigingen". Mulder heeft overigens forse kri tiek op het rijk. Hij vindt dat er veel te veel bezuinigingen worden overgeheveld naar de gemeenten, terwijl die "juist altijd goed op hun geld hebben gepast. De rijksover heid is over de schreef gegaan". Maar vooral de manier waarop de rijksoverheid bezuinigt, schiet Mulder steeds weer in het verkeer de keelgat. "Het rijk bezuinigt met een botte bijl. Als je in een riante leunstoel zit en je geeft maar weer eens een circulaire uit met: sorry gemeenten, maar jullie krijgen weer minder, dan is dat wel heel erg simpel". De ambtenaar ziet overigens in de toekomst nog grote problemen voor Alphen aan den Rijn. Mulder: "Vroeger werd er gezegd: je moet kappen in dor hout. Dat stadium is echter voorbij. Nu is het gewoon snijden in levend hout". Een ver hoging van de gemeentelijke las ten, daar wil Mulder liever niet aan denken: "Verhoging van gemeen telijke lasten is de allerlaatste mo gelijkheid. Als gemeentelijke over heid moet je zo weinig mogelijk naar dat middel grijpen, ondanks dat de rijksoverheid constant druk op je uitoefent om dat wel te doen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3