Noodlijdend asiel gaat weer draaien Oplossing voor afgebrand buurthuis komt in zicht II Jl 1 ii Wassenaar: 900 huizen bouwen Postbrug gilt om opknapbeurt i Ti Zelfbouwen is in Oegstgeest 'in Komende vijf jaar Bushalte verplaatst - vanwege ongeluk? Bushalte verplaatst - vanwege ongeluk? Nieuwbouw 'oud' bedrijf PAGINA 2 REGIO LEIPEN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 198^ r Huisvestingsproblemen uit de wereld helpen VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten willen morgen beslis sen waar het buurthuis Bloemen- wijk-Boschgeest in de toekomst moet worden ondergebracht. Tot februari heeft het de beschikking over een lokaal van de Parkschool, daarna rest slechts een houten keetje aan de Sixlaan. Het klaslo kaal in de Robbedoeskleuter- school, dat het buurthuis geruime tijd in gebruik heeft gehad, is eer der dit jaar tot de grond toe afge brand. Tot nu toe heeft de gemeente, in het overleg met het buurthuisbe- stuur, twee plekken genoemd waar een nieuw buurthuis zou kunnen komen, zo vertelt bestuurslid C. van der Peet. Op de plekken, die zich bevinden aan de Brunita J. Gemmekelaan en in het Burge meester Van der Hoevenpark, zou eerst een tijdelijk gebouwtje moe ten komen. Later zou dit moeten worden afgebroken en worden ver vangen door een definitief huisje. De beide plekken liggen niet zo goed bij de bestuursleden. In het Van der Hoevenpark zouden ze zelfs voor geen goud willen zitten. Van der Peet: "Als je daar een ge bouwtje neerzet is dat vragen om brand en inbraak. Trouwens, het ligt ontzettend uit de wijk en het is gevaarlijk voor kinderen, vooral als het donker is". Maar ook aan het plekje aan de Brunita J. Gemmekelaan kleven bezwaren. "Wat krijg je daar?", stelt de Voorschotenaar. "Die men sen die daar wonen pikken dat na tuurlijk niet. En dan krijg je alle maal procedures. Dat kost alleen maar tijd". Bitter Wethouder L. Marselis wil beves tigen noch ontkennen dat de twee plekken zijn genoemd in het over leg. Wel geeft hij toe dat de ge meente weinig voelt voor de va riant van het buurthuis. Dit wil een stenen gebouwtje neerzetten in de buurt van de huidige barak aan de Sixlaan. In het gebouw moet ruim te zijn voor een kantoor, ma teriaalopslag, het geven van cur sussen en het opvangen van jeug digen en ouderen. Ook Van der Peet weet dat de ge meente woningbouwplannen heeft zo rond de Sixlaan. Het stemt hem bitter: "Men vindt geld belangrij ker dan een goede samenleving". De woorden zijn hard, maar Van der Peet heeft nooit geschroomd ze uit te spreken, ook niet in het bij zijn van wethouder Marselis. Tij dens gesprekken met deze be stuurder is hij "regelmatig kwaad geworden". "Want ja, ze hoüden ons gewoon aan het lijntje", zegt hij. "Ik vind dat triest. Je kunt dan beter tegen ons zeggen dat we be ter niet meer kunnen bestaan". Toch wil hij geen klaagverhaal ophangen. Berustend zegt hij de winter af te wachten. Dan moet blijken wat de bezoekers van het buurthuis nu eigenlijk vinden van de tijdelijke accommodatie in de Parkschool. Op voorhand is hij niet al te optimistisch. Verschillen de leden hebben geklaagd over de ligging van het lokaal. Het ligt ver uit de wijk en vooral voor ouderen en vrouwen levert de afstand een probleem op, verwacht de Voor schotenaar. Ook jongeren worden getroffen. Hun soos kan wegens ruimtege brek niet doorgaan en video-opna men kunnen ze wel op hun borst schrijven gedurende het verblijf in de Parkschool. Hoe het na februari zal lopen weet ook wethouder Marselis niet. Hij stipt aan dat men er nog niet is wanneer B en W een beslissing hebben genomen in deze zaak. De gemeenteraad moet volgens hem ook eens duidelijk maken hoe men aankijkt tegen buurthuizen. Dit kan wat hem betreft gebeuren aan de hand van een nota over buurt huis en jongerenwerk. Marselis wil deze nota in oktober presenteren. DONDERDAG Leiden Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19 spreekuur 20-21 uur. Parkeerterrein Groenoordhallen - voor stellingen circus Holiday, 16 en 20 uur. VRIJDAG Binnenstad - optocht deelnemers Inter nationaal Volksdansfestival Leiden, 15 16 uur, optreden op Stadhuisplein, 18 Buurthuis Mirt Honken - uitstapje vooi de hele familie naar De Efteling, 8 uur. Leiderdorp v.d. Marckstraat 19 - vakantie-bijbel) school voor kinderen, 10-11.30 uur. Sjelter - Heemraadlaan, rommelmarkt kinderen 10-12 uur. Voorschoten Lindehoeve - vakantieland voor kinde. ren, hele dag. Zoeterwoude Zuidbuurtseweg - wielerkampioen schappen tijdrit, 18.30 uur. OEGSGEEST/WARMOND Na een periode waarin het dan weer dicht en dan weer open was, heeft De Stichting Dierentehuis Lei den en omstreken besloten dierentehuis Postbrug aan de Oegstgeester Haarlem mertrekvaart definitief weer in gebruik te nemen. De 'klanten' die door wat rommel willen heenkijken kunnen er terecht. En dat zijn er meer dan men op het oog zou denken, want het die rentehuis fungeert als opvanga- dres voor de plaatsen Oegstgeest, Warmond, Katwijk, Voorschoten, Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout en Woubrugge. Het zal de komende tijd nog wel rommelig blijven. Sterker: het moet eigenlijk grondig worden op geknapt. Het staat er nu wat have loos bij. De kozijnen zijn verrot. Het dak moet hoognodig worden geïsoleerd. Behoorlijke deuren zijn er niet en een verfje zou totaal niet overbodig zijn. De onderkomens van de dieren moeten worden bete geld en ze hebben ook een buiten- ren nodig. En er is praktisch geen ruit meer heel. Maar voor dergelijke voorzienin gen is (nog) geen geld. De aller noodzakelijkste dingen zijn wel ge daan. Zo kwam er een nieuwe ver warming en werden de elektrici teitsleidingen vernieuwd. De Stichting wil wel meer, zegt be stuurslid Anneke Eefting, "Maar onze energie is bijna op. Er is in Leiden en omgeving zoveel ellen- Open dag: Play-backen De Zoeterwoudse jongerenver eniging KPJ organiseert zaterdag een play-back festival. Het gebeu ren speelt zich 's middags af bij sporthal De Klaverhal of, als het slecht weer is, binnen in 'De Wes tender'. Voor informatie en aan melding: Ad Blijleven, tel. 01715- 3183 of Peter Rotteveel, tel. 2426. Rommelmarkt Wassenaarse kinderen tot en met 12 jaar krijgen zaterdag de kans om hun overtollig speelgoed en ongebruikte boeken te verko pen op de Langstraat-promenade. Deze kinder-rommelmarkt wordt gehouden van tien tot vier uur. Fanfare begint de, die we op onze nek hebben, dat we echt zitten te aarzelen of er nu een actie moet komen. We zijn ook maar met ons vijven. Misschien over een half jaar., ik weet het nog niet", aarzelt ze. Ze hoopt dat de boel voorlopig weer gaat draaien en dat de inwo ners van Oegstgeest en omstreken zich uit zichzelf meer bij het asiel betrokken gaan voelen. In Leiden bestaat bijvoorbeeld de mogelijk heid om een hok te adopteren en dat wil de Stichting in Postbrug ook doorvoeren. Voorts is alle hulp welkom. Giften natuurlijk, maar ook bijdragen 'in natura'. Anneke Eefting: "Als iemand bijvoorbeeld een partij tegeltjes of wat deuren over heeft, dan zijn we daar ook heel blij mee. Donateurs hebben we ook dringend nodig. En we zit ten ook te springen om nazorg- mensen, die controleren of de die ren goed terecht zijn gekomen". Haar telefoonnummer (01728-8209) staat open voor aanmeldingen en inlichtingen. Het Oegstgeester dierentehuis dateert uit 1958. Tot vorig jaar mei viel het onder het beheer van de Dierenbescherming Oegstgeest. Daarna nam de Stichting Dierente huis Leiden en omstreken het over. Het moest toen 'puin rui men'. Veel kon er niet worden ge daan: de stichting draait al met ver lies (vorig jaar 22.000 gulden) en Postbrug kost tot nu toe alleen maar geld. De problemen werden nog gro ter toen de toenmalige beheerder vertrok. Er waren wel vrijwilligers die Postbrug elke dag een paar wilden bemannen, maar de stich ting vond het onverantwoordelijk om de dieren 's nachts alleen te la ten en sloot de boel. Beheerder Inmiddels is er een nieuw be heerdersechtpaar aangesteld. Dat is nu druk doende om zich te in stalleren en de meest dringende werkzaamheden uit te voeren. "We doen gewoon stukje voor stukje", zegt de nieuwe beheerder, mevrouw Lubbers, dapper. "We kunnen zelf best veel. Maar ja, er is niet zoveel geld om iets te doen". Want de financiële problemen zijn voor Postbrug nog allerminst achter de rug. De gemeenten Oegstgeest en Warmond hebben wel subsidie toegezegd, maar met gemeenten als Katwijk, Lisse en Sassenheim worden nog onder handelingen gevoerd. Verder wil de Stichting hard aan het werk om Postbrug, dat zo'n 30 hokken telt, meër bekendheid te geven. "Want dan krijgen we ten minste ook meer pensionhonden en -katten. Het geld daarvoor kun- nen we weer voor de zwerfdieren gebruiken", aldus mevrouw Eef ting. b'-JliSfiilajié nig n Antieke Eefting: Onze energie is bijna op". OESGTGEEST - Zelfbouwen is in Oegstgeest duidelijk 'in'. De vraag overtreft het aanbod. Voor deelge bied 11 van nieuwbouwwijk Haas- wijk, waarin 25 kavels beschikbaar zijn voor zelfbouwwoningen, heb ben zich maar liefst 80 enthousias te mensen gemeld bij de gemeente Oegstgeest. Niet alle kijkers zijn ook kopers: er zijn nu nog maar ze ven koopcontracten getekend. De meeste kavels variëren in grootte van 250 tot 400 vierkante meter. Eén meter grond komt op zo'n 250 gulden. Overigens ziet het er bij dit pro ject niet naar uit dat er, zoals bij de vijf houtstapelwoningen die er goeddeels staan, wederom hoog standjes van zelfbouw worden ver toond. Volgens een woordvoerder van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die de verkoop in han den heeft, zijn de meeste adspi- rant-kopers er op uit de bouw van huis uit te besteden. In principe kan er veel bij dit zelfbouwplan. maar van experi mentele woningen is nog geen sprake. Of er bijvoorbeeld ooit een paal- of bolwoning in Haaswijk zal verrijzen blijft eerrvraag. De gemeente hoopt deze maand nog de gesprekken over de zelf- bouwplannen af te ronden. Oegst geest blijft een flinke vinger in de pap houden, want de gemeente be paalt uiteindelijk wie er wel en wie niet mag kopen in Haaswijk. Men sen die economisch gebonden zijn hebben voorrang. Bovendien moet de welstandscommissie ook nog groen liéht geven. Als de leden van de welstands commissie zich met de plannen kunnen verenigen, staat de zelf bouwers niets meër in de weg om waarschijnlijk op 1 december de eerste paal de grond in te slaan. Als alles meezit kan het zelfbouw- project er eind volgend jaar staan. Gading, het aktiviteitencen- trum voor gehandicapten in Lei derdorp, houdt zaterdag een open dag. Deze dag is bedoeld voor in woners van Leiderdorp en om streken. Ze kunnen zien en horen wat Gading allemaal te bieden heeft. Ook is het mogelijk om zelf mee te doen aan allerhande akti- viteiten. De kleintjes worden in tussen beziggehouden in een spe ciale hoek. Gading staat aan de Hoogmade- seweg 70. De open dag is van tien tot vier uur. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest is begonnen met de aanleg van een nieuwe bushalte aan de Haas- wijklaan, dicht bij de kruising met de Kerckwervelaan De bushalte, die de eerstkomende tijd dienst zal doen als eindhalte voor de bussen 30 en 88. is altijd al gewenst door de gemeente, zegt een voorlichter. Hij weigert een link te leggen tussen de aanleg van de halte en een dodelijk ongeval van vorig jaar november. Toen werd een 23-jange Oegstgeestse overreden door een achterui trijdende NZH-bus, op het moment dat zij stond te wachten bij de tijdelijke bushalte aan de Haaswijklaan. Deze halte kon eigenlijk nauwelijks een halte worden genoemd. Naast de zanderige weg stond een paal. een stoep of hokje was in geen velden of wegen te bekennen. Direct na het ongeluk besloot het Oegstgeester gemeente bestuur de halte te verplaatsen naar de overkant van de weg. Hier bevond zich wél een stoep. Ook stelden B en W voor de kruising Haaswijklaan/Kerkwervelaan wat minder krap te maken. (foto Holvast» WASSENAAR - De gemeente Was senaar wil tussen 1985 en 1989 224 vrije sectorwoningen bouwen en 618 woningwetwoningen. Boven dien moeten er in die vijf jaar 52 premiehuurwoningen komen. 22 van deze premiehuurwoningen zouden door een non-profit organi satie moeten worden gebouwd, de overige dertig door een belegger, zo schrijven B en W. Zij hebben de bouwwensen op een rijtje gezet omdat het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer (VROM) daarom heeft gevraagd. Dit ministerie verdeelt de subsi dies voor de woningbouw aan de hand van de lijst, die overigens nog moet worden goedgekeurd door de plaatselijke politieke partijen. Als het aan B en W ligt wordt in 1986 begonnen met de bouw in het We teringpark. Naast een hoofdstukje over bou wen heeft het college van burge meester en wethouders ook enige alinea's besteed aan het opknap pen van woningen. In 1985 moeten 358 woningen een beurt krijgen. Het betreft 80 woningen aan de Zonneveldweg, Broekweg, Kas- straat, dr. Mansveltkade; 90 huizen in de 's Heerenbergstraat en 125 woningen in de Van der Duvn van Maasdamstraat en omgeving. Bo vendien moet het Sophiekehuis worden gerenoveerd evenals. 63 woningen in de vierde fase van Oostdorp. 1989 Ook in 1986 krijgt Oostdorp een beurt. 57 woningen in het vijfde deel van deze wijk worden dan ge renoveerd. 137 woningen in de Suyskstraat, Van der Wervestraat, Ter Weerlaan en Sandelandstraat wacht hetzelfde lot. Het jaar daar op zijn 8 woningen aan de St. Willi- brordusstraat en Broekweg aan de beurt. In 1989 tenslotte, kunnen bewoners van 40 woningen aan de Stompwijckstraat, Hughenzstraat en Suykstraat een opknapbeurt te gemoet zien. Tenminste, wanneer het ministerie wat voelt voor de plannen van B en W. Den Haag zal zich echter pas in een laat stadium uitlaten over het jaar 1989. Bij het verdelen van de subsi dies, aan het einde van het jaar, laat het zich hier in ieder geval niet over uit. Het vertelt alleen hoeveel woningen de verschillende ge meentes mogen bouwen en op knappen in 1985. Tevens maakt het ministerie bekend of het in princi pe achter de plannen voor de drie daaropvolgende jaren staat. Twee ton voor onderzoek naar grafveld VALKENBURG/DEN HAAG Gedeputeerde Staten, het da gelijks bestuur van Zuid-Hol land, willen 200.000 gulden be schikbaar stellen voor het on derzoek naar overblijfselen van een voor west Nederland uniek Romeins grafveld in Valken burg. Voor het onderzoek is in to taal drie miljoen gulden nodig. Het overgrote deel van dat geld moet door het rijk worden op gebracht uit werkgelegenheid fondsen. Daarnaast worden er bijdragen verwacht van onder meer de gemeente Valkenburg en van particulieren. Het onderzoek, dat ongeveer ruim twee-jaar zal duren, biedt aan 20 mensen werk. Er is op dit moment haast geboden bij het onderzoek omdat het graf veld op het tracé ligt van de S4, de omleidingsweg van Katwijk naar Leiden via Valkenburg. Verwacht wordt dat eind 1986 of begin 1987 met de aanleg van deze weg wordt begonnen. melding: Ad Blijleven, tel. 01715- 3183 of Peter Rotteveel, tel. 2426. Rommelmarkt Wassenaarse kinderen tot en met 12 jaar krijgen zaterdag de kans om hun overtollig speelgoed en ongebruikte boeken te verko pen op de Langstraat-promenade. Deze kinder-rommelmarkt wordt gehouden van tien tot vier uur. Fanfare begint De Zoeterwoudse fanfare VIOS begint morgenavond weer met frisse moed. De repetities worden gehouden in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Leerlingen van de drumfanfare oefenen daar op vrijdagavond van half zeven tot half acht. De grote band repe teert daarna, tot half tien. Dins dagavond oefenen de majorettes (vanaf half zeven). De groep die 'iets meer' wil komt die avond van acht tot tien bijeen. Geïnte resseerden zijn welkom tijdens de repetities. VIOS hoopt dit seizoen weer aan diverse wedstrijden en con coursen mee te doen. In elk geval gaat de Zoeterwoudse band naar het carnaval in Duitsland. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest is begonnen met de aanleg van een nieuwe bushalte aan de Haas wijklaan, dicht bij de kruising met de Kerckwervelaan De bushalte, die de eerstkomende tijd dienst zal doen als eindhalte voor de bussen 30 en 88. is altijd al gewenst door de gemeente, zegt een voorlichter. Hij weigert een link te leggen tussen de aanleg van de halte en een dodelijk ongeval van vorig jaar november. Toen werd een 23-jange Oegstgeestse overreden door een achterui trijdende NZH-bus, op het moment dat zij stond te wachten bij de tijdelijke bushalte aan de Haaswijklaan. Deze halte kon eigenlijk nauwelijks een halte worden genoemd. Naast de zanderige weg stond een paal. een stoep of hokje was in geen velden of wegen te bekennen. Direct na het ongeluk besloot het Oegstgeester gemeente bestuur de halte te verplaatsen naar de overkant van de weg. Hier bevond zich wél een stoep. Ook stelden B en W voor de kruising Haaswijklaan/Kerkwervelaan wat minder krap te maken. (foto Holvast» plaatselijke politieke partijen. Als het aan B en W ligt wordt in 1986 begonnen met de bouw in het We teringpark. Naast een hoofdstukje over bou wen heeft het college van burge meester en wethouders ook enige alinea's besteed aan het opknap pen van woningen. In 1985 moeten 358 woningen een beurt krijgen. Het betreft 80 woningen aan de Zonneveldweg, Broekweg, Kas- straat, dr. Mansveltkade; 90 huizen in de 's Heerenbergstraat en 125 woningen in de Van der Duvn van gemoei zien. lenminsie, wanneer het ministerie wat voelt voor de plannen van B en W. Den Haag zal zich echter pas in een laat stadium uitlaten over het jaar 1989. Bij het verdelen van de subsi dies, aan het einde van het jaar, laat het zich hier in ieder geval niet over uit. Het vertelt alleen hoeveel woningen de verschillende ge meentes mogen bouwen en op knappen in 1985. Tevens maakt het ministerie bekend of het in princi pe achter de plannen voor de drie daaropvolgende jaren staat. hebben met gereedschap uit het handwerklokaal geprobeerd het kamertje van de directeur open te breken. Ook de deur van de er naast gelegen kantoortje werd be werkt. Het lukte de indringers echter niet de deuren te forceren en ze verlieten vrijwillig het pand. Het is een dag na de insluiping nog on duidelijk of er iets is ontvreemd. Evenmin is duidelijk hoe de inbre kers het schoolgebouw zijn bin nengekomen. WARMOND - Panagro, het bouwbedrijf dat al sinds de jaren '30 in War mond is gevestigd, loopt met nieuwbouwplannen rond. In de Veerpolder, op de plek waar het kantoor staat, moet nieuwbouw komen. Maar omdat deze nieuwbouw precies twee meter en tien centimeter hoger wordt dan volgens het daar geledende bestemmingsplan 'Zuid', moet dat worden veranderd. De gemeente Warmond heeft daarvoor een zogeheten voorbe- reidingsbesluit genomen. De gemeenteraad heeft inmiddels al groen licht voor die wijziging ge geven. Men vindt het niet zo'n probleem dat het gebouw, dat 12 bij 43 meter groot wordt, een paar meter hoger wordt dan officieel mag. Ge meentesecretaris Zoetemelk noemt de nieuwbouw "wel een verbete ring", temeer dat het hele terrein rond het gebouw een opknapbeurt krijgt. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN itische overschrijving Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. n maand voor het verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV Maandabonnement 21.21 (Autom. betaling) Losse nummers 1 ,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W. E Metselaar Ad|. Hoofdredacteur Commentaren J. Kroon (stad) B W T Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin. buit /eco P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M Hoenson-de Graaff (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 21S Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2