Bijbel blijft de mensen boeien De macht van Janmaat taant HP Reportage Blik in de weekbladen L/n Lezers schrijven Computers IÏLSEVIERS DE TIJD sSSirSs'! Ruzies verscheuren Centrumpartij DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 voor die brede maatschappelijke discussie. Ik heb het altijd onzin gevonden. Maar Gijs van Aardenne vond het destijds nog te vroeg. Dan gaat het waarschijnlijk mis, zei-ie" Verder in HP de dissidente schrijver Zinojev, die vindt dat Sa- charov volkomen terecht verban nen is en aandacht voor kunst, mo de en schaken. VRIJ NEDERLAND "Het zou natuurlijk kunnen dat Konst een maatschappijvisie heeft, maar dan zou ik graag willen weten welke". Het is zo ongeveer het vriendelijkste wat de fractievoor zitter over de partijvoorzitter te vertellen heeft. De Haagse Post in terviewde Hans Janmaat over de troubles in de Centrumpartij. "Er zijn door Konst voortdurend opmerkingen gemaakt die niet door de beugel kunnen. Een voor beeld. Hij zei: ik ben gek op unifor men, vooral op Duitse. Dat is iets... dat kun je gewoon niet doen". "Nico Konst is niet aardig, daar kun je niet mee lachen. Dat is ook geen gezelligheidsmens. Die is ge woon veel te fanatiek". HP heeft verder een interview met de Libanese professor Kamal Salibi, die de theorie heeft ontwik keld dat het joodse volk oorspron kelijk niet in Palestina leefde, maar in een vruchtbare streek langs de Rode Zee, een deel van het huidige Saoedi-Arabië. De columnisten Hofland en Brugsma zitten elkaar in de haren over de conferentie van Jalta, die plotseling weer actueel is, sinds Reagan er een strofe aan gewijd heeft. Volgens Hofland valt aan de machtsverdeling in Europa niet te tornen, terwijl Brugsma hoop houdt op een geringere dominantie van de grootmachten. CDA-senator Kaland legt in VN uit hoe de lobby in zijn partij er uit ziet om uiteindelijk het doel, de bouw van nieuwe kerncentrales, naderbij te krijgen. Hij heeft zelf geen moeite met het afvalpro bleem: "Kijk. Wy zijn een stipje op de wereldkaart. Overal om oms heen zijn kerncentrales gebouwd en worden kerncentrales gebouwd en er wordt radioactief afval gepro duceerd dat men nergens kwijt kan. Of er dan in Nederland twee of drie kerncentrales bijkomen, maakt op het probleem niet zoveel uit'. Ivar Samrén vertrekt als direc teur van de Bijenkorf. Het gaat weer wat beter met het bedrijf, zegt hij: "Ik durf te zeggen dat we nu tussen zeven en tien procent boven de omzet van vorig jaar zitten en dat we drie procent boven de ver wachtingen uitkomen". De HEMA is nu binnnen KBB de melkkoe, maar volgens Samrén was dat vlak na de oorlog andersom. Hans Smits en Igor Cornelissen beschouwen de Duits-Duitse be trekkingen aan de vooravond van het voorgenomen bezoek van DDR-leider Honecker aan de Bondsrepubiek, Diewertje Blok beschrijft in het kader van de serie ''De dag dat ik geboren ben", het jaar 1957 en Ischa Meijer sprak met actrice/regisseuse Janci Geraerdts. "Je hebt regisseurs die zeer bege nadigd over hun bezigheid kunnen vertellen. Ik niet ik heb geen op vattingen, geen ideeën, geen be doelingen. Ik zet alleen maar in be weging". Het kleurkatern staat in het te ken van "de loods", de man die schepen veilig naar de havens brengt. Hans Wiegel wordt geportret- ^■^^1 teerd als het orakel van Ljouwerd. I H De commissaris van de Koningin P I in Friesland spreekt over tal van onderwerpen, waaronder de kern- energie. "Ik kan me voorstellen dat de minister van economische za ken in totaal vier nieuwe centrales Hervormd Nederland was niet voorstelt". En: "Ik was nooit zo op tijd beschikbaar Beste mensen, u bent hopelijk alle maal bezig met een computercur sus? Nee? Bent u soms "ouder wets"? Gaat u "niet mee met de tijd"? Och? och, wat moet dat wor den met u, in het jaar 2000. Als u niet snel begint, wordt u in het kas- tesysteem van de computermaat schappij een kasteloze. Tenminste, dat wordt ons door de computer-"goeroe" Paper voor gehouden, zoals u in de editie van 18 augustus kon lezen. Natuurlijk, er zijn mensen die van nature een anders gerichte aanleg hebben, andere kwaliteiten hebben, dan de computer-incrowd. Die zullen het nooit leren, althans nooit leren doorzien. Dat is dan jammer voor ze. Maar voor u is het nog niet te laat. We beginnen met een met de cursus elementaire computerkunde. Zet een computer naast een tel- raam (dat is tegenwoordig meestal gemakkelijker dan andersom). Vraag 1. Welke van de twee kan meer? Antwoord 1. Het telraam. Met beide apparaten kan je optellen en aftrekken, in beide apparaten zit een geheugen, maar het telraam is ook bruikbaar als de stroom uit valt. Vraag 2. Wat is het nut van com puters op school? Antwoord 2. Buitengewoon han dig voor het maken van een les rooster, en het trekken van een ge middelde uit een rijtje cijfers. Voorts zou hij kunnen worden in gezet als de meester bij de reken lessen met een tekort aan telramen te kampen heeft, wegens geldge brek van de school. Vraag 3. Wat is het nut van com puters in de maatschappij? Antwoord 3. Een aantal domme reken- en uitzoekkarweitjes doen, zodat zoveel mogelijk mensen de tijd krijgen zich met de oplossing van de nijpende problemen van de ze tijd bezig te houden, zoals het stimuleren van tolerantie voor an dersdenkenden (bijvoorbeeld door te protesteren tegen eenzijdig ge richt onderwijs!), het verlichten van de honger in de tropische lan den, het bevorderen van een mi- lieubeschermende produktieme- thode. Stilstand of passiviteit is ook hier achteruitgang. Samenvatting van de cursus: de taak van de computer is, dat wij er zo min mogelijk mee bezig hoeven te zijn! P.S. Vervolgcursussen zijn alleen bedoeld voor mensen die zich er beroepsmatig mee bezig moeten houden. En wie nog een betere cursus elementaire compu terkunde kent: ik hou me aanbevo'- len. H. Bezemer Nieuwsteeg 27a Leiden "De bijbel blijft de boeien". Zo begint het jaarver slag 1983 van het Nederlands Bij belgenootschap. Vorig jaar koch ten meer mensen dan ooit een bijbel van dit genootschap. Om precies te zijn: 221.367. Als men daarvan de bijbels aftrekt die aan het buitenland geleverd werden, dan blijven er voor Nederland nog altijd ruim 200.009 exempla ren over. Het jaar 1983 zal voor het bij belgenootschap de geschiedenis ingaan als het jaar van de Groot Nieuws Bijbel. Toch handhaaf den de andere vertalingen zich bijzonder goed. Van de oude Sta tenvertaling werden ruim 4800 exemplaren verkocht. Van de bijbel in de nieuwe vertaling van 1951 gingen iets minder dan 100.000 exemplaren de deur uit. Opvallend is, dat ondanks de verschijning van de Groot Nieuws Bijbel meer bijbels in de vertaling van 1951 werden ver kocht dan in het begin van de ja ren 70 (vorig jaar 98.000, in 1970 ruim 80.000). Van de Friese bijbel worden jaarlijks ongeveer 1000 exempla ren verspreid. De verkoop van nieuwe testamenten liep met 5000 terug. "In ons land is de be- langstelling voor de hele bijbel altijd veel groter geweest dan voor een afzonderlijk nieuw tes tament", zegt het jaarverslag. Voor kinderen van 10 tot 12 jaar heeft het bijbelgenootschap - bij wijze van experiment een aantal boeken van zowel het Ou de als het Nieuwe Testament ver taald en uitgegeven in de serie 'Bijbeluitgaven in eenvoudig Ne derlands'. Er wordt nu gewerkt aan een 'kernbijbel' in die verta ling. Deze kan dienen als zelf- leesbijbel voor die leeftijd, maar moet in bepaalde vorm -ook bruikbaar zijn voor het gods dienstonderwijs op scholen. Waarschijnlijk komt dit vertaal- projekt volgend jaar klaar. Het ledental van het bijbelge nootschap is vorig jaar met 9000 achteruitgegaan. Dat is niet verontrustend, als men weet dat het in 1970 op een veel kleiner ledenbestand evenveel terugliep. Toen waren er 240.000 leden, 10 jaar later (1980) meer dan 450.000. Zorglijker is, dat tussen de 8 en 10 procent van de leden verzuimt de contributie te betalen. De mi nimum-contributie werd ver hoogd van f 10 tot f 12.50, maar nog altijd dragen 70.000 leden minder dan f 10 per jaar bij. Vo rig jaar kreeg het genootschap f365.000 aan giften (in 1982 was dat f392.000). Pelgrims Op zijn algemene audiëntie heeft de paus gisteren een groep pelgrims uit het Brabantse Ou denbosch in het Nederlands toe gesproken. "De paus draagt Ou denbosch in zijn hart en verze kert u nu reeds van zijn bijzonde re zegen", zei hij. Met hun bezoek aan Rome wil den de Oudenboschers hun vuri ge wens dat de paus volgend jaar ook hun plaats zal bezoeken, kracht bijzetten. In Oudenbosch staat een honderd jaar oude kerk, die wat de vorm betreft een getrouwe nabootsing is van de Sint Pieter in Rome. Voor de Missie. In het ko mende weekeinde houdt de Mi- va, de 'Missie Verkeersmiddelen Aktie', haar jaarlijkse landelijke inzameling in de rooms-katholie- ke kerken. De Miva wil 457 mis sionarissen en 'landeigen krach ten' in de Derde Wereld vervoer middelen verschafffen om hun veelomvattende werk te kunnen voortzetten. In dit deel van Zuid-Holland vraagt de Miva speciale aandacht voor de vervoersproblemen van H. Vergeer uit Alphen aan den Rijn (werkzaam in Oeganda), zuster C. Klever uit Hazerswou- de (werkzaam in Papua-Nieuw- Guinea), L. van Winden uit Lei den (Brazilië), zuster M. Walen kamp uit Leiden (Malawi), zuster M. Jongenelen uit Oegstgeest (Zaïre), zuster Th. Meyer uit Oegstgeest (Malawi), P. van der Westen uit Oegstgeest (Kenya), J. Prins uit Voorhout (Brazilië), zuster L. van Uffelen uit Voor hout (Centraal Afrikaanse Repu bliek), dr. I. Bosman uit Voor schoten (Ghana) en zuster D. van der Ven uit Wassenaar (Zaïre). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Zeist M. Vlietstra Bunschoten. Intrede. Op 9 september zal ds. W. Wagter afscheid nemen van de hervormde gemeente in Stedum (Gr.). Daarna verhuist hij naar Rijnsburg, waar hij op 14 oktober intrede hoopt te doen. Samen. Voor het eerst geven de hervormde gemeenten en de gereformeerde kerken in de re gio Den Haag gezamenlijk een 'toerustingskrant' uit. Daarin worden alle cursussen en activi teiten genoemd voor het werk van gemeenteleden in kerk en samenleving. Wie zo'n krant wil hebben, kan het bureau Conrad- kade 53 in Den Haag schrijven of bellen (070-614351). Sekten De socialistische oppositie partij SPD heeft de Westduitse regering gevraagd om een onder zoek naar de 'economische acti viteiten van destructieve jeugd- sekten'. De bedoeling is, 'jonge ren te beschermen tegen econo mische uitbuiting en psychische verwoesting'. Predikant. De Mecklenbur- ger Kerkenkrant in Schwerin (Oost-Duitsland) komt tot de conclusie, dat de media en de li teratuur in dat land de laatste tijd een positiever beeld ophangen van de predikant. Jarenlang werd het ambt van predikant be lachelijk gemaakt, "maar", schrijft de krant, "nu lijkt het maatschappelijk aanvaardbaar te zijn geworden". Homo's. De Verenigde Kerk van Canada (een fusie van me thodisten. congregationalisten en presbyterianen, 4 miljoen le den) heeft een rapport afgewe zen, dat toelating van homosek suelen tot het kerkelijke ambt bepleit. Maar de synode kwam ook niet tot een definitief ver bod. De beslissing wordt overge laten aan de plaatselijke gemeen ten. MACA71NF. Joop den Uyl, 65, verklaart in EM dat een coalitie tussen PvdA en WD hem emotioneel grote vol doening zou schenken. 'En wel om twee redenen: er zou een eind ko men aan een bijna zestig jaar ge- praktizeerde machtspolitiek van het CDA en er zou hierover binnen de PvdA een vitalisering en verle vendiging van de discussie op gang kunnen worden gebracht'. Den Uyl, die om niet nader ge noemde redenen aan de tand wordt gevoeld door de oud-fractie- leiders Geertsema (WD) en Schmelzer (KVP), zegt verder geen voorstander te zijn van een linkse parlementaire meerderheid, inclu sief CPN, hoewel hij het ook weer niet 'onder alle omstandigheden' uitsluit. Het omslagverhaal gaat over het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De dubieuze transacties, de duistere praktijken van ABP-be- leggingsdirecteur Masson en de nog te verwachten ontknoping. EM dook met vier 'reporters' in de ze affaire, maar, de aankondiging op de omslag ten spijt ('ABP, dek sel van de beerput'), er kwam niks nieuws uit. Het blad besteedt ver der aandacht aan de zakenman miljonair van Surinaamse afkomst Ron Doerga, die twee weken gele den met zijn twee zoons veronge lukte toen zijn vliegtuigje tegen een bunker klapte. De schrijver suggereert dat er sabotage in het spel kan zijn geweest, omdat Doer ga door zijn speculaties veel vijan den had en bovendien een Finan ciële rol van betekenis speelde in het verzet tegen legerleider Bou- terse. EM bevat verder een interview met de voorzitter van de Industrie bond FNV, Dick Visser, een ver haal over de 'kroning' van Ronald Reagan op de Republikeinse con ventie en komt met de resultaten van wat genoemd wordt 'Elseviers nationale koffietest'. Hier in de buurt: badhotel Zeerust in Noord- wijk, dat van het blad een 9 kreeg. Ook staan er in EM kleurrijke fo to's van (oude) auto's, ditmaal als een honderd jaar oud cultuurver schijnsel. De 'uittocht' van (duur opgelei de) topambtenaren naar het profi terende bedrijfsleven is voorlopig niet te stuiten. Dat beweren in specteur van 's Rijks belastingen in de Tijd, die gewaagt van een 'exodus' op het departement van financiën. "De overheid zal nooit kunnen opbieden tegen het be drijfsleven. Mensen die naar het bedrijfsleven overstappen gaan nooit onder de ton weg". Niet al leen het geld speelt een rol, ook het gebrek aan waardering en de be perkte bevoegdheden. "Van de wieg tot het graf is men ingebed in schalen. Of je nu goed bent of slecht, daarin zitje verankerd". En: "Ik kwam nooit verder dan die controletaken, terwijl de advies sector wel een belangrijk onder deel van de studie is. De afstand die je moet bewaren maakt dat je iets mist". De polder is geen paradijs, be weert De Tijd. Maar het blad ging dat paradijs dan ook zoeken in Lelystad, onlangs in het nieuws door de hoge criminaliteit. Afge zien van inbraak en diefstal blijkt het met die misdaad wel mee te vallen, terwijl de bevolking het 'woongenot' in de groeikern hoog waardeert. Toch zijn - op auto's na - de straten leeg, is het aantal echt scheidingen groot, de verveling on der jongeren groot. Er ontbreekt 'iets' in Lelystad. Geograaf Hans Beukers: "Menig Amsterdammer wil het liefst wonen in een villa met vijfhonderd vierkante meter tuin, gelegen op de Dam". Verder in de Tijd meer over de misdaden van Klaus Barbie, Zeeuwse onrust over Belgische kerncentrales en het relaas van een zwarte man en een blanke vrouw die er samen een LAT^relatie op na houden. Noodgedwongen, want ze wonen in Zuid-Afrika en daar zijn gemengde relaties verboden. "Een tip van de buren en de politie komt binnenvallen". Rogier van Bakel interviewde Luck van Ackers, ge vierd Belgisch popmuzikant. "Hoe dommer mijn teksten, hoe beter". deuren in alle kleuren van de re genboog. De meeste etagewo ningen zijn oud, goedkoop en bewoond door de economische minst weerbaren, de donkere Nederlanders en buitenlanders dus. In zo'n buurt, midden in zijn eigen vijandbeeld, woont Hans Janmaat. Hij is net teruggekeerd van vakantie. Terwijl we praten over de interne partijruzies die enkele weken geleden in alle he vigheid losbarstten en een paar meter verderop bureaumede werker Van Aken telefoneert, ook al over de ruzies, vouwt Janmaat op de kantoortafel naast de archiefkasten een paar net gewassen broeken weg. Het partijbureau van de CP is in zijn bovenwoning gevestigd. Makkelijk en kostenbesparend. Dat zal echter niet lang meer zo zijn. Het partijbureau wordt in september of oktober ver plaatst uit zijn huis naar een nieuw nog voorlopig geheim ge houden adres in Den Haag. Het nieuwe dagelijks bestuur vindt het raadzamer om het secreta riaat, de administratie van de partij, het financiële beheer en de betaalde bureaumedewer kers weg te halen uit de directe invloedssfeer van het kamerlid. Janmaat wordt in de maanden durende conflictenreeks weder om een machtsmiddel uit han den geslagen. door José Smits Op de dag dat wij praten zal Janmaat voor het eerst nadat hij wekenlang een ontmoeting met het dagelijks bestuur van de CP omzeilde, zijn gezicht weer laten zien aan partijvoorzitter Nico Konst en bestuurslid De Wij er. Wat brengt hij vanavond in tij dens het overleg met het tweetal dat hem vlak voordat hij met vakantie ging nog dreigde met schorsing zoals ze inmiddels al hebben gedaan met zijn Leider- dorpse medestander drs. M. Giessen? „Ik zal ze", zegt Janmaat strijd baar „vanvond vertellen hoe de partijtop zich voortaan dient op te stellen. Ik wil geen voorzitter die zegt dat hij in zijn afdeling net zo lief twee in plaats van acht man heeft als die twee maar hard genoeg zijn. Dat noem ik geen partij opbouwen, dat noem ik een partij afbreken". Maar was dat nou niet precies wat Konst en De Wijer wilden doen: Janmaat vertellen hoe de ze zich voortaan dient te gedra gen? „Dat zullen we dan eerst moeten zien. Ik zal niet buigen voor de politieke koers van Konst en De Wijer. Ik ben een fatsoenlijk politicus". Het is een merkwaardige scheidslijn die het kamerlid trekt. Hij is fatsoenlijk. Konst, De Wijer, dr. H. Brookman, dr. W. J. Bruyn en andere 'harde' mi litaristische met nazi-methoden dwepende CP-kaderleden uit het midden en oosten van het land zijn het niet. Financiën Voorzitter Konst doet op zijn beurt ook zijn best over te ko men als een echte, gematigde po liticus. „Janmaat legt veel te veel nadruk op het vreemdelingen standpunt. Wij willen over veel meer dingen meepraten, de eco nomie, het milieu. Janmaat moet niet zeggen dat hij ons extremis tisch vindt, dat is hij zelf'. Konst wil Janhiaat nu eens duidelijk maken „dat hij niet zo maar naar geheime vergaderin gen kan gaan en dan persberich ten opstellen waar wij niets van weten. Toch zullen wij hem echt niet zomaar schorsen. Hij is ka merlid, dan doe je dat niet een- twee-drie". Dat is dan niet zozeer uit res pect voor zijn verdiensten maar uit financiële voorzichtigheid. Janmaat is tenslotte degene die in de Kamer zit en blijft zitten, ook al wordt hij uit de CP gezet. Janmaat krijgt als eenmansfrac tie bijna driehonderdduizend gulden per jaar aan rijksgelden binnen (plus zijn eigen salaris als kamerlid van bijna honderddui zend gulden) en laat niet na dat voortdurend in- en extern uit te roepen („Ze zullen wel gek zijn mij eruit te zetten. Ze raken de subsidies kwijt"). Aan zijn ka merlidmaatschap is bovendien de niet te onderschatten waarde van de zendtijd op radio en tele visie verbonden. Wat het kamerlid frustreert is het gebrek aan waardering voor zijn politieke werk. Hij vindt dat hij met zijn gedrag in de Tweede Kamer veel heeft bereikt. Hij is ervan overtuigd dat het kiezers succes in Almere en laatselijk in Rotterdam aan hem te danken is en aan zijn politieke opstelling die ontevreden burgers aan spreekt. „Deze ruzies, dat stopt de groei", zegt Janmaat. Wapenstilstand Een dag later blijkt de ontmoe ting te hebben geresulteerd in een voorlopige wapenstilstand. Janmaat bindt in en Konst rea geert ook al niet meer zo scherp. Het conflict zal worden voorge legd aan het hoofdbestuur dat 1 september bijeenkomt. Beide partijen hopen daar waarschijn lijk de meeste steun te verwer- Wat nu wel snel zal gebeuren is het weghalen van het partijbu reau uit de woning van Janmaat. Want één ding moet goed wor den begrepen, volgens Konst. Janmaat was vroeger zowel ka merlid als partijvoorzitter maar na het congres in Boekei is alleen zijn eerste functie overgebleven. Konst: „Hij moet er gewoon aan wennen dat er een nieuwe voor zitter is die ook wat te zeggen heeft. Het gaat helemaal niet om een harde of zachte lijn. Er moet een duidelijke scheiding komen. Daarom 90k wordt het partijbu reau verplaatst en wordt daar een aparte chef de bureau be noemd. Het dagelijks bestuur stelt daarvoor de kandidaat". Afglijden Janmaat lijkt daarmee beetje bij beetje de strijd te verliezen. De Centrumpartij die onder lei ding van Janmaat al als hoogst onfris en extreem overkwam, is volgens het kamerlid zelf op weg af te glijden naar een verzame ling harde knokploegen die geïn spireerd door fascistische me thoden korte metten wil maken met de verloederde Nederlandse samenleving. Als Konst zegt dat „wij niet meer alleen over het vreemdelin genstandpunt willen praten maar over meer" dan betekent dat, dat niet langer alleen buiten landers het mikpunt zullen zijn maar ook allerlei andere groepen die een bedreiging worden geacht voor een gezond Neder land. Jongeren bijvoorbeeld die niet willen werken, of vrouwen die dat juist wel willen, pressie groepen die het te slappe parle ment in hun greep houden. De gramschap zal zich ook richten tegen de zogenoemde ordeloze chaos en slordigheid op straat, tegen kunstenaars die 'abstracte rommel' maken. Janmaat is bang dat daarmee niet voldoende stemmen te wer ven zijn. De ontevreden burger die op hem stemt, zal zich nog eens op het hoofd krabben als blijkt dat de Centrumpartij zich al te veel via voozitter N. Konst inlaat met onvervalste antisemie ten en nazi-ideologen zoals de NSB-weduwe Rost van Tonnin gen of haar perschef Joop Zwart. De kiezer zal zich ook nog eens op het hoofd krabben als dr. H. Brookman weer actief wordt in de Centrumpartij (Janmaat kon het onlangs nog met veel moeite verhinderen), de man die ook al contact zocht met Rost van Ton ningen en graag met groepen jongens de Duitse bossen intrekt om te picknicken bij een bekend nazi-monument en te mijmeren over de orde en tucht die daar vroeger heersten. Of als dr. W. J. Bruyn, direc teur van het wetenschappelijk bureau, blijft doorgaan met het spuien van zijn onzinnige rassen theorieën waarbij hij zich niet ontziet om het jodenvraagstuk erbij te betrekken. Het zou Janmaat allemaal spij ten als hij dpor dat soort mensen zijn zetel als kamerlid verliest. Hij geniet steeds meer van zijn politieke rol. Hij is een bekend Nederlander geworden die welis waar wordt verguisd door kran ten en politici van andere partij en maar zich graag wentelt in de sympathiebetuigingen van men sen die hem bellen, elke keer als kranten, televisie, of antifascis ten hem aanvallen. En ook: het is voor hem een dikbetaalde baan. Een kamerlid verdient bijna 95.000 gulden per jaar. De andere activisten van de Centrumpartij liepen tot nu toe alleen maar gevaar hun bron van inkomsten te verliezen: de lera ren Konst en de Wijer worden met onstlag bedreigd als ze één misstap maken (De Wijer is in middels al geschorst door zijn schoolbestuur in Utrecht). Op richter Brookman is zijn baan aan de Vrije Universiteit in Am sterdam inmiddels kwijtgeraakt. Binnen de partij zijn er die vin den dat Janmaat er mooi uit springt. Ook het feit dat het ka merlid tot nu toe alle partij finan ciën (drie ton aan rijkssubsidies plus alle donaties) beheert en weigert de financiële administra tie over te dragen aan de nieuwe penningmeester, mr. Pim van Lier, versterkt het wantrouwen binnen de partij. Janmaat: „Onzin, dat ik zou weigeren. Ik zou de financiën blijven coördineren. Voor zover er nu wat te coördineren valt, want de subsidies van Binnen landse Zaken zijn gestopt". Wat nu, heeft minister Riet kerk dan toch besloten de subsi dies stop te zetten nadat een lan ge rij organisaties hem daarom had verzocht? Het antwoord van de woordvoerder van de minister zal het wantrouwen tegen Jan maat wel versterken: „Nee hoor, er is geen sprake van dat de sub sidies zyn stopgezet, dat kan niet. Ze worden gewoon be taald".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13