Profronde vals van start Feyenoord na rust op drift 5^J ARC trekt zich op aan Sparta Jury helpt Oosterbosch in leiderstrui Blommendaal krijgt geen cadeautjes in Warmond Vogels' bedwingen Ajax: 2-1 Nieuwe wereldrecords bij Vriendschapspelen WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 Een door Kon Coppejans versierde hoekschop van Riny Oosterlee be landde met invaller-doelman Bert Potuyt - Bas van Noortwijk bleef als enige in het Sparta-kamp op de bank - achter de doellijn: 1-0. Potuijt bleek later bij hoek schoppen opnieuw niet sterk, maar ARC kon voor rust toch weinig ge vaar stichten. Het Rotterdamse eenrichtingverkeer leidde steeds weer naar het domein van Prook. Die moest pas capituleren toen ar biter Rijsdam een overtreding van Jan Willem Bogers contra Louis van Gaal met een strafschop hono reerde. John de Wolf vond het gaatje: 1-1. Vanaf dat moment ging Sparta- trainer Theo Vonk wisselen. Vijf minuten voor rust leidde een van die invallers, Bert Veldhoen, de tweede Sparta-treffer in. Tot twee maal toe kopte hij tijdens een doel- worsteling tegen de lat. In de re bound knalde Ron van den Berg raak: 1-2. Na rust bleef de wedstrijd aan trekkelijk. ARC kon het conditio neel allemaal best aan. Toch moest Eric Bosma, vervanger van Cor Prook. al na tien minuten naar het net lopen toen John de Wolf een voorzet van Ron van den Berg in kopte. ARC bezat veerkracht en kwam acht minuten later terug tot 2-3. Bogers zocht en vond Ruud van Es, die op zijn beurt heel knap Nico Oosterlee in stelling bracht. Enige tijd zag het er naar uit dat de Racing die knappe stand tot het einde toe zou weten te consolide ren. Maar het laatste restje uithou dingsvermogen van de Spartanen verhinderde dat. In de laatste tien minuten sloegen Louis van Gaal en Leen van der Weel nogmaals toe: 2-5. En omdat ARC vijf minuten voor tijd van arbiter Rijsc^am geen strafschop kreeg toen de situatie (Ardy Oosterlee onderuit tegen John de Wolf) daarom vroeg, was daarmee de eindstand bekend. WIM VAN WANROOY Druppers niet meer in actie in naseizoen UTRECHT (GPD) - Voor Rob Druppers is het atletiekseizoen de finitief voorbij. Zij hamstring-bles sure, opgelopen in het Amerikaan se San José als voorbereiding op de Olympische Spelen in Los An geles, is ernstiger dan werd aange nomen. In het olympisch dorp werd in eerste instantie gezegd dat zijn blessure een verrekking was en dat dit na een korte rustperiode wel zou genezen. Rob Druppers sprak toen nog over enkele wed strijden in het naseizoen om te be wijzen dat h|j wel degelijk een kanshebber was voor olympisch eremetaal op de 800 meter. Bij zijn vervroegde thuiskomst in Utrecht begin deze maand, con stateerde Rein Strikwerda geen verrekking maar een scheuring. De ongelukkige loper van Hellas kreeg zes weken absolute rust voorgeschreven. Eind september, begin oktober mag hij zijn training licht hervatten, maar het seizoen is dan voorbij. Van Dorp vol goede plannen LISSE - Yvonne van Dorp bewees gisteravond tijdens instuifatletiek- wedstrijden in Lisse ook in de tweede helft van het baanseizoen nog grote dingen van plan te zijn. De AV Holland-atlete kwam in de verspringbak ondanks een slechte afzetbalk en een lichte tegenwind tot een persoonlijk record van 5.97 meter terwijl zij op de 200 meter ver voor de concurrentie naar 24.6 seconden sprintte. Knap was ook de tijd die Marian van de Niet (Bataven) op de 100m horden neerzette: 14.6 seconden. Paul Grimbergen (Spartaan Lisse) was op de 1500 meter heren de bes te regionale atleet met 3.55.4. Bij het polsstokhoogspringen ging de zege naar Marc van Vliet (Holland) die weer eens 4.30m overschreed, gevolgd door Paul de Koning (Spartaan) met 4.10m en Aijan de Haan (Holland) met 3.80m. Laatst genoemde won de 110m horden heren in 16.6 seconden. Tot redelijke prestaties op ande re nummers kwamen de Spartaan- leden Jolanda van de Weerd 100m horden meisjes B in 16.8), William Augustmus (1500m jongens B in 4.20.8) en Peter Smit (speer jon gens B met 40.70m). Rob van Schooten van het Alphense AAV- '36 noteerde op de 1500m heren 4.06.1. LEIDEN - "Volgend jaar maak ik er in B een invitatie-toernooi van", zei Bob Dietrich gisteren op het Dekker 30+ tennistoer nooi in Warmond. Want de B- categorie zal bij Dekker volle dig ontbreken. Dat mag nu wel als vaststaand worden aange nomen. De in het herenenkelspel C no 1 geplaatste Ronald Blom mendaal krijgt het in dit toer nooi zeker niet cadeau. Voor de derde ronde moest hij weer drie sets op de baan blijven. Beugelsdijk zat hem twee sets op de hielen, 4-6, 6-4, maar moest Blommendaal in de der de set toch duidelijk voor laten gaan, 6-2. Bij de dames in C was de no 2 geplaatste Doris Knott te vast voor Anneke van Overloop: 6-1 6-3. Zij bereikte als eerste de halve finale. Helma Kallenberg zal met Sietsk^ Huiskamp moe ten gaan uitmaken wie Doris Knott in de halve finale mag proberen te kloppen. Zij ver sloeg gisteren zelf C. Seckei met 6-3, 6-2. Guyt en Van Duyvenvoorde, no 2 geplaatst in het herendub- bel C, verdwenen gisteren zon der spelen uit het toernooi. Dat bracht het koppel Otter en Van den Berg een plaats in de kwartfinale tegen Den Duik en Verstrate, die wonnen var) Zoet en J. van der Lippe (7-5, 6-1). In het gemengd dubbel C bereik ten Blietz en De Lint de kwart finale door een benauwde ont snapping aan Vink en Van Baa ien: 6-4, 7-6. In het toernooi in Zoeterwou- de kwamen in het herenenkel spel D Joris Aperghis, no 4 ge plaatst, Philip van der Ven, Alexander van der Berg en En- dy van Rijn in de kwartfinale. Joris Aperghis won zoals hij wilde van E. Munk, 6-1, 6-2. Van der Ven kwam niet in moeilijkheden tegen de no 2 ge plaatste Luc van Wijk, 6-3, 6-4. Alexander van der Berg daar entegen kon na zijn partij tegen Frank Oei weinig anders dan opgelucht ademhalen. Hij won met 4-6, 6-3, 6-3. Endy van Rijn hoefde de derde set tegen G. Heemskerk niet meer te spelen omdat laatstgenoemde een ste vige enkelblessure opliep. De geplaatsten in het here nenkelspel C die gisteren in ac tie kwamen handhaafden zich, zij het niet allemaal zonder moeite. Nummer één M. Gla stra won van Eelco Adrichem (7-5,7-6), Koen van Santen, no 2 geplaatst, klopte A. Pley, 6-3, 6- 1, Hans van Bijsterveldt, no 3 geplaatst, had drie sets nodig tegen Philip Nagtegeller, 6-4, 3- 6, 6-1 en Martijn Krans, no 5 ge plaatst, was snel klaar met Mark Euser. 6-3. 6-0. FRANK BONTE Woensdagavond 22 augustus 19.00 uur. W Valken 68 Noordwijk 2 in Sportpark Duifrak te Valkenburg Aangeboden door: I. s. LIPS ASSURANTIËN B.V. MOSKOU (SID/RTR/AFP) - De Vriendschapspelen in Moskou zijn dins dag opgeluisterd met twee wereldrecords en één Europees record zwem men. Eerst raakte de Amerikaanse Olympisch kampioen Rick Carey zijn wereldrecord op de 200 meter rugslag kwijt aan de Sowjetrus Sergej Zabolotnov, die 1.58,41 nodig had. Carey was twee maanden eerder in Indianapolis tot 1.58,86 gekomen. Direct daarna verscherpte de Oostduit- se damesploeg op de 4x100 meter vrije slag het eigen wereldrecord tot 3.42,41. Vier jaar eerder liet het Oostduitse kwartet in hetzelfde bad tij dens de Olympische Spelen 3.42,71 afdrukken Bovendien bracht de Oostduitse Astnd Strauss haar Europees record 400 meter vrije slag naar 4.07,66. Sergej Zabolotnov is na de voormalige superster van Oost-Duitsland Roland Matthes de eerste Europeaan, die zich wereldrecordhouder 200 meter rugslag mag noemen. Sinds Matthes, die in 1976 onttroond werd, was het record in bezit geweest van de Amerikanen Naber en Carey. Het wereldrecord, dat Naber op 24 juli 1976 tijdens de Olympische Spelen van Montreal op 1.59,19 bracht (hij werd de eerste zwemmer, die onder de twee minutengrens kwam), hield ruim zeven jaar stand. Toen was het de beurt aan Carey, die op 3 augustus van het vorig jaar in Clovis 1.58,93 zwom. Ook in het wielertoernooi vielen twee wereldrecords. De Sowjetrussi- sche achtervolgingsploeg was in de kwalificatie over de 4000 meter met een tijd van 4.14,26 sneller dan ooit. En Nadezda Kibardma won de indivi duele achtervolging by de dames over drie kilometer in 3.58,025, een tijd, die ook nog nooit was gerealiseerd. werking op het vertoonde spel. Gullit, Hoekstra, Wijnstekers, Van der Korput (hielblessure), Hout man, Stafleu en Hiele bleven aan de kant en relatief onbekende spe lers als Johan Steur en Ron Carli mochten hun kunsten komen ver tonen. Libregts bracht tot opluch ting van het publiek wel de aan winsten Rep en Tahamata in het veld, maar de beide ex—internatio nals hadden een off-day en kon den geen moment hun faam waar maken. Vooral Simon Tahamata, die morgen uitspraak krijgt in het pro ces aangaande zijn schorsing, zal met gemengde gevoelens aan dit oefenpotje terugdenken. Zijn uit blinkende tegenspeler Geep van Rooyen had met de donkere bui tenspeler geen enkele moeite en de schamele voorzetten die Tahamata losliet misten allen de goede rich ting. Voor Rep gaat dit niet op, want die kwam door zijn lauwe spel niet eens aan voorzetten toe. Rep zou de regisseur op het middenveld moeten worden, maar hij wekte geen moment de indruk de rol werkelijk te ambiëren. Hij onttrok zich duidelijk aan het gebeuren en liet Mario Been de ruimte om zich in de kijker van Libregts te spelen. Been ontpopte zich tot de smaak maker van de wedstrijd en liet de toeschouwers verschillende malen van zijn niet geringe talenten ge nieten. LISSE*- Voor FC Lisse is de oe fenpartij tegen Feyenoord on danks de verwachte ruime 0-9 ne derlaag op uiterst bevredigende wijze verlopen. Ruim 2500 betalen de toeschouwers passeerden de poort van Sportpark Ter Specke en daarmee is de vereniging wat dit duel betreft uit de kosten. De toe schouwers hadden geen spijt van hun gang naar het Lisser complex, want met name in de tweede helft zorgden de vedetten van Feye noord voor wat leuke voetbalstaal tjes en een rits fraaie treffers. De eerste helft was duidelijk van minder kaliber. De opstelling van de landskampioen was daaraan niet vreemd. Thijs Libregts stuur de de eerste vijfenveertig minuten wat mindere goden binnen de lij nen en dat had duidelijk zijn uit- LEIDEN - IJsselmeervogels zorg- 'de gisteravond voor een stunt van de eerste orde door Ajax een ne derlaag toe te dienen. De zaterdag- kampioen bij de amateurs won in Spakenburg voor 6500 toeschou wers met 2-1 dankzij doelpunten van Henk van der Groep en Jaan de Graaf. Bosman scoorde voor de Amsterdammers tegen. Edo Ophof brak drie minuten voor het einde bij een botsing een neusbeen. In de Leidse regio won Rijns- - burgse Boys met 3-2 van Rooden- burg. Bij de rust stonden de Leide- naars nog met 0-2 voor (doelpunten Wim Pikaar en Fred Ouwerkerk), maar na de pauze sloeg RB via Wim Driebergen (2x) en Marcel van der Blom toe. Lugdunum en het tweede elftal van DS'79 vochten een verbeten strijd uit in de Kikkerpolder. Beide ploegen kwamen een 3-3 deling overeen. Daan Kooimans bracht Lugdunum op voorsprong. DS kwam hierna snel op gelijke hoog te, maar Henri van der Weijden schoot zijn ploeg hierna weer op voorsprong. Gijs Collé bouwde de stand hierna zelfs uit tot 3-1, maar in de slotfase kwam DS nog terug. Alphense Boys klopte in een te hard duel Vitesse Delft (2-1). Peter de Rijk en Kees van Vliet maakten de doelpunten, nadat Ronald Ve- meulen de Delftenaren op voor sprong had gebracht. UDO kende geen enkel pro bleem met Oranje Groen (6-1). Paul Rikken (2x), Jos Witteman, Wilbert Witteman, Arthur van der Spek en Cees van Rijn (strafschop) doel puntten voor de Oegstgeestenaren. SVLV won met 2-5 van Stom- pijkse Boys. Rob Lamboo (2x), Loek Helder, Wim Oranje en Peter Tegelaar scoorden voor de Voor- schotense vierdeklasser. MVKV kwam in een matige wed strijd niet verder dan een 1-1 gelijk spel tegen LSW'70. Ron van der Kolk nam het Katwijkse doelpunt voor zijn rekening. De karakteristieken van wed strijden van eredivisie-clubs: Kollum-FC Utrecht 0-9. Doelpunten makers: Rietveld (3x), Tuinman (2x), Godee (2x), De Kruyk (2x) en Van der Ham. DKB-PEC Zwolle 1-8. Doelpunten PEC: Wiggemansen (3x), Waslander (2x), Wilkins, Mulder en Nijboer. Almens streekelftal-Go Ahead Eagles 2-8. Doelpunten Eagles: Kamstra (4x), Ten Cate (3x) en Woudsma scoorden. In en rond Leiden worden vanavond de volgende oefenwedstrijden ge speeld: SJC-Quick Boys, Noordwijk- DCG, RCL-VUC, Sizo-Katwijk, UVS- Voorburg, Amstelveen-Ter Leede, TAW-Teylingen, Valken'68-Noordwijk 2, Westerkwartier-Voorschoten, Meer- burg-MMO, SJZ-Oliveo en Bodegraven- VTL. ALPHEN AAN DEN RIJN - Na de magere prestatie van anderhal ve week terug tegen Excelsior kwam ARC gisteravond voor twaalfhonderd toeschouwers te gen Sparta heel wat beter voor de dag. Dat de cijfers nauwelijks ver schilden (1-5 toen om 2-5 nu) deer de weinig Racing-aanhangers. Ex celsior kwam met een halfbakken formatie naar Alphen en speelde navenant. Het gerenontmeerdere Sparta trad voltallig aan en daar trok de Alphense derdeklasser zich knap aan op. ZUNDERT (GPD) De profwielerronde van Nederland, heeft het imago van een vriendelijke koers. Dat gaven de renners er in de loop van de jaren aan en gisteren, op een dag vol zon, in wieler- provincie Brabant waar het volk weer massaal te hoop liep, lever de na de eerste etappe ook de jury een bijdrage aan dat beeld van de Ronde van Nederland. Toen het erop aankwam werd niet streng het reglement gehanteerd, maar liet men genade gelden voor recht. En zo werd Bert Oosterbosch tegen de logica van de uitslag in, gehuldigd als oranje trui-drager. Eigenlijk had Eric Vanderaerden op het podium moeten staan als leider van het algemeen klasse ment en niet Bert Oosterbosch die de etappe naar Zundert mocht be ginnen in het oranje vanwege zijn succes eerder op de dag, in de pro loog. Hij raasde toen met een ge middelde van meer dan 46 kilome ter per uur de 15 kilometer lange tijdrit af. In de finale van de rit Bre- da-Zundert verspeelde hij echter met de eindstreep in zicht zijn kan sen door een valpartij waarbij on geveer de helft van het peloton was betrokken. Zijn achterstand op sprintwinnaar Eric Vanderaerden bedroeg door dat incident onge veer een minuut en Oosterbosch had reglementair gezien de pech dat de valpartij plaatsvond op 20 meter voor de rode vlag die de laat ste wedstrijdkilometer aanduidt. Binnen de 1000 meter-zone krijgen de renners die door een valpartij achterop raken, de tijd van de eer ste. Over dat minieme verschil van 20 meter bestond geen misver stand. Assistent-wedstrijdleider Wim Jeremiasse had het vanuit de volgauto goed kunnen zien. „Maar", reageert Jeremiasse met een na aankomst, „ik zal de jury adviseren die twintig meter door de vingers te zien. Anders is de ronde na een dag al een groot deel van zijn spanning kwijt nu er veer tig man achterop raakten". Zo geschiedde. Oosterbosch kreeg z'n achterstand kwijtge scholden waardoor hij leider bleef en de organisatie was niet in één klap een stel renners kwijt voor de strijd om de eerste plaats. Dat zou téveel narigheid zijn geweest na de teleurstellende constatering dat vedette Sean Kelly zijn rugnum mer niet kwam afhalen. Hij gold als een van de grote trekpleisters voor deze ronde, maar volgens zijn ploegleider had hij op het allerlaat ste moment er de voorkeur aan ge geven om zich in Frankrijk voor te bereiden op het wereldkampioen schap. Tot de achterblijvers in Zundert behoorden ook de twee Nederland se debutanten bij de beroepsren ners, Jelle Nijdam en Peter Pieters. Pieters finishte met bloed op de beide knieën en een schaafwond bij de linkerslaap; Nijdam kwam op drie minuten en 48 seconden binnen omdat hij als knecht op Ad Wijnands moest wachten toen die een lekke band kreeg. Pieters en Nijdam begonnen allebei aan hun eerste meerdaagse bij de beroeps- renners na een korte aanloop in de criteriums die ze alletwee steeds bij de eerste vijftien afsloten. Het debuut van Pieters in deze ronde was voorzien, de entree van Jelle Nijdam kwam ietwat verras send. Ook voor hemzelf. Ploeglei der Jan Gisbers liet er zelfs de ron dewinnaar van vorig jaar, Adrie van Houwelingen voor thuis, zodat Nijdam met diens ererugnummer één mocht starten. Nijdam over zijn debuut: „Men vond dat het goed zou zijn voor mijn ontwikke ling als ik meteen in deze ronde zou vertrekken. Ik zag daar wat te gen op, omdat ik in de criteriums erg moest wennen aan de andere Bert Oosterbosch op weg naar winst in de tijdrit. Met behulp van de jury zou hij zich ook na de eerste etappe nog eens in het leiderstricot mogen laten hijsen. (foto anp> koersmethodes van de beroepsren ners. De eerste dag in deze ronde is me echter meegevallen. Ik kon het tempo goed volgen". Dat gold ook voor Peter Pieters De Zwitserse profwielrenner Max Hür- zeler heeft gisteren op de Oerlikon- baan in Zurich Fred Rompelberg de wereldrecords over een uur en 100 ki lometer met motorgangmaking ontno- mend. In zestig minuten legde de Zwit ser een afstand van 83 kilometer en 192 meter af. Het oude record van Rompel berg stond sedert 1976 op een afstand van 79 kilometer en 613 meter. Ook het record over 100 kilometer werd door de Zwitserse wielerprof ruimschoots verbeterd. Met zijn tijd van 1 uur 12 minuten en 04,115 seconden was Hür- zeler ruim drie minuten sneller dan Rompelberg, die in 1976 tot een tijd van 1.15.24,4 nodig had voor de 100 ki lometer. die even de witte trui van het jon- gerenklassement mocht dragen als beloning voor zijn goede prestatie in de tijdrit: hij werd achtste in een veld van 88 deelnemers waarmee hij opvallend startte. Dat deed trouwens ook Jelle Nijdam die de elfde plaats bezette. De meest opvallende tijd echter maakte Henk Lubberding. De koerscaptain van Peter Post kwam door een verkeerde timing bij het inrijden vier minuten te laat aan de start en dat werkte door in zijn uit slag. Want zo royaal dat ook dat werd vergeven, was de jury nou ook weer niet. Het algemeen klassement na de eer ste dag is: 1. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 3 uur 9 minuten en 32 seconden, 2. Gerrie Knetemann (Ned-De Witte) op 28 secon den, 3. Adri van der Poel (Ned-Gisbers) op 0.30, 4. Eric Vanderaerden (Bei-Post) op 0.32, 5. Peter Pieters (Ned-Buckert op 0.36, 6. Phil Anderson (Aus-Post) op 0.43, 7 Joop Zoetemelk (Ned-Gisbers) op 0,43, 8. Jacques Hanegraaf (Ned-Gis bers) op 0.46, 9. Greg Lemond (VSt-Gui- mard) op 0.50, 10. Hennie Kuiper (Ned- Gisbers) op 0.51, 11. Steve Bauer (Can- Buckert) op 1 minuut en 1 seconde. 12. Johan Lammerts (Ned-Post) op 1.05, 13. Johnny Broers (Ned-De Goede) op 1.09, 14. Teun van Vliet (Ned-Swerts) op 1.10, 15. Ludo Peeters (Bel-Gisbers) op 1.12. Uitblinker Gepi van Rooyen komt hier te laat om een actie van Johan Steur en John Rep te onderscheppen, maar met René V/armerdam zal hij constateren dat de bal naast verdwijnt. (foto Holvast) In die tamme eerste helft hield het combinatie-team van de Lis ser zondag- en zaterdagselectie aar dig stand. Nico Groeneweg hield twintig minuten zijn doel schoon, maar moest toen capituleren voor een kopbal van de tegenvallende Peter Petur. Tien minuten voor de pauze knalde Been van zón dertig meter nummer twee in de kruising en daar zou het bij blijven. In de tweede helft liep het dus allemaal even anders. Libregts bracht zijn 'kanjers' in het strijd perk en het publiek ging er eens goed voor zitten. Met name de rechterkant met Gullit en Wijnste kers draaide op volle toeren bin nen vier minuten verzorgde dit koppel de 0-3 (Wijnstekers). De voor Groeneweg in het veld geko men Mark van Berkel kreeg een waar bombardement te verwerken, keepte bekwaam, maar moest op zeven projectielen het antwoord schuldig blijven. Been (een beau ty), Houtman tweemaal, Gullit, Eric Wijnhout (eigen doel) en Hoekstra zorgden voor een 0—9 eindscore. Dat de Rotterdammers de magische tien niet haalden was te wijten aan scheidsrechter Van Kreuningen die twee goals om twijfelachtige reden afkeurde. In die tweede rondgang kwamen de Lissenaren er niet meer aan te pas. Jan Formannoy kreeg in het Feyenoord-doel niet meer dan wat afzwaaiers te verwerken en ook de rest van de defensie had een lekker zomeravondje. Een stunt zoals het Leids team dit enkele maanden geleden tegen het Neder lands team verzorgde bleef dus uit, maar geen toeschouwer die daar problemen mee had. Hetgeen voor geschoteld werd was prima te ver teren geweest, en de negen krenten waren ruim voldoende. WILL MOERER Tevreden gezichten dus na af loop. Vooral ARC-doelman Cor Prook was erg in z'n nopjes. De on verwoestbare doelbewaker, die als geen ander kan pieken op belang rijke momenten, toonde zich in de eerste helft onvermurwbaar. Met werkelijk fantastische reddingen hield hij zijn onder druk staande ploeg in de fase op de been. Aan vankelijk zelfs op voorsprong, want na negen minuten kwam ARC onverwacht aan de leiding.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9