Peres verwerft steun Weizman Gandhi verdeelt en heerst 'SFEERVOL LICHT 1 Conservatisme viert hoogtij in Dallas dem meubelfabriek Sj amirs Likoed onder druk Proces valse Hitier- dagboeken verdaagd 'Massamoord in Kenia' Verkrachter veroordeeld: castratie Zuid-Afrika palet oppositieleiders op WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 TEL AVIV (Rtr./UPI) - De Israëlische Arbeiderspartij heeft gisteren bij haar pogingen een regering te vormen een belangrijke overwinning geboekt. De partij kreeg de steun van twee kleine partijen voor een coalitie zonder het regerende Likoed-blok. Ezer Weiz man, leider van de Jahad-partij die 3 zetels in de Knesset heeft, heeft gezegd te zullen deelnemen aan een coalitie op smalle basis van de Arbeiderspartij als de besprekingen voor een regering van nationale eenheid met het Likoed-blok mislukken. HAMBURG „Konnie, hierheen kijken", schreeuwt een van de tien tallen fotografen in de overvolle zaal van het gerechtsgebouw in Hamburg, De 46-jarige verzame laar van militaire curiosa, Konrad Kujau, die heeft bekend 60 zoge naamde dagboeken van Adolf Hit ler te hebben geschreven, reageert vriendelijk op dit verzoek. Hij is er ook niet te beroerd voor in het noti tieboekje van een Deense journa list de handtekening van Adolf Hit- Ier te zetten. Daaronder die van hem zelf, met de toevoeging: door Hans Amesz De voormalige Likoed-minister van financiën Jigal Hurwitz voeg de zich bij oud-minister van defen sie Weizman en verklaarde dat hij niet zal deelnemen aan een coalitie op smalle basis van het Likoed- blok onder leiding van de huidige premier Sjamir. Hurwitz behaalde met zyn Ometz-partij bij de onbe slist geëindigde verkiezingen van 23 juli één zetel. Zijn partij staat voor krachtige bezuinigingsmaat regelen om de door huizenhoge in- GENEVE (RTR) De vereniging tegen slavernij heeft gisteren ver klaard dat Keniaanse regerings troepen eerder dit jaar in het noor den van Kenia tussen de 300 en 1.400 nomaden hebben vermooord. Voor een VN-commissie ver klaarde de voorzitter van de in Londen zetelende vereniging, dat duizenden nomaden van Somali sche afkomst in februari bijeenge dreven werden en naar Wagalla werden gebracht. Daar werden ze drie dagen mishandeld. De doden en gewonden werden op vrachtwa gens geladen en gedumpt in de wil dernis. Volgens voorzitter Davis voerde de Keniaanse regering aan dat de nomaden bijeengedreven waren om te proberen hen te over reden wapens die ze opgeslagen hadden om een vete met een ande re Somalische stam uit te vechten, af te geven. Hij drong er bij de commissie ter voorkoming van discriminatie en ter bescherming van minderheden op aan de Keniaanse regering te vragen een onderzoek in te stellen. flatie geteisterde Israëlische eco nomie te saneren. Tot nu toe was Weizman voor stander van de vorming van een re gering van nationale eenheid on der leiding van Simon Peres van de Arbeiderspartij. Maar dinsdag beschuldigde hij in kranten het Li koed-blok van het gebrek aan vooruitgang bij het overleg over een grote coalitie. Weizman uitte zijn voorkeur voor Peres, waar schijnlijk gedeeltelijk om druk op de Likoed uit te oefenen zich soe peler op te stellen. De Arbeiderspartij staat nu voor de moeilijke keuze de coalitie-on derhandelingen met Sjamirs Li koed-blok voort te zetten of een coalitie op smalle basis te vormen met Weizmans partij en andere, zonder de Likoed. „Het is een waar dilemma voor ons", verklaarde een Ma'arach-functionaris. „Weizmans voorwaarden zijn niet licht". Een medewerker van de Arbeiderspar tij zei dat Weizman minister van buitenlandse zaken wil worden in een coalitiekabinet onder de Arbei derspartij. Voorts wil hij de functie van vice-premier en andere con cessies voor zijn jonge partij. Met de gedoogsteun van de com munistische Rakah-partij (4 zetels) en de linkse Progressieve lijst voor vrede (2 zetels) zou zij na zeven jaar weer de macht van de Likoed kun nen overnemen. Medewerkers van de demissio naire premier toonden zich teleur gesteld over Weizmans wending naar de Ma'arach. Sjamir zal Weiz man vandaag tijdens een ontmoe ting trachten over te halen zijn me ning te wijzigen. „Weizman verrast ons iedere dag", verklaarde een woordvoerder van Sjamir. „Maar we denken niet dat het veel dert. We zijn nog steeds v< vorming van een regering JK?nale eenheid". „Door die dagboeken is mijn hand schrift mooi naar de knoppen ge gaan". Verder vertelt Kujau dat als hij vrijkomt er nog vele Führer- handtekeningen uit zijn pen zullen vloeien. „Maar natuurlijk heb ik daar afnemers voor, ik moet toch ook leven". Er wordt veel gelachen om Kon rad Kujau. En daar lijkt hij zelf al lerminst onder gebukt te gaan. Het begin van het zeker maanden du rende proces over de vervalste Hit- Ier-dagboeken, die door het week blad Stern voor 9,34 miljoen mark zijn gekocht, is voor Kujau kenne lijk een grote gebeurtenis. Op de achtergrond mag meespelen dat Kujau 1,5 miljoen voor zijn activi teiten heeft ontvangen en het nog altijd onduidelijk is of van de vele Stern-miljoenen er nog niet een paar in zijn bezit zijn. De vreugde over het begin van het proces geldt minder voor de andere aangeklaagde Gerd Heide- mann (52). Die heeft in de 15 maan den die hij nu in voorarrest zit een baard laten staan en een psycho loog zou wellicht uit kunnen leg gen waarom. Volgens zijn verdedi gers voelt Heidemann, die de ver valste dagboeken voor zijn vroege re werkgever heeft opgespoord en daarvoor aanvankelijk de hemel in werd geprezen, zich miskend. „De taaist denkbare journalistieke speurhond" (aldus ex-Stern-hoofd- redacteur Peter Koek) is van me ning dat hij het slachtoffer is ge worden van een gigantische pers campagne. De reporter, die naar ei gen zeggen van begin tot eind heeft geloofd in de echtheid van de door Kujau geschreven dagboeken, heeft geconstateerd dat hij „al lang veroordeeld is". Heeft immers bij voorbeeld niet in een treurige serie in het schandaal- en boulevardblad Bild gestaan dat hij een 'nazi, een leugenaar, een spinner, een idioot' is. En heeft niet Konrad Kujau in talloze interviews beweerd dat Hei demann 'de kluit belazerde'. De advocaten van Heidemann eisten daarom eerst dat de rechters en de officieren van justitie verkla ren wat ze eigenlijk al allemaal over hun in keurig blauw geklede cliënt hebben gelezen en gehoord en in hoeverre zij daardoor wel licht zijn beïnvloed. Na kort beraad maakte de voorzittende rechter Schroder bekend dat deze eis is af gewezen. Dan wordt het proces over het 'grootste persschandaal uit de ge schiedenis' verdaagd omdat Heide mann en zijn verdediging zich moeten beraden. Om één uur 's middags wordt vervolgens in naam van de verdachte Gerd Heidemann de rechtbank gewraakt. Een eerlijk proces zou niet mogelijk zijn om dat ten eerste deze rechtbank alles heeft gedaan om de verdediging van de vroegere 'sterren-speur hond' te torpederen en ten tweede diezelfde speurhond ervan over tuigd is dat zijn rechters juist wel alles uit de tweede hand over hem op zich hebben laten inwerken en daardoor ongetwijfeld bevooroor deeld zijn. Dit betekende dat door niet min der dan 85 journalisten (waarvan 35 uit het buitenland en velen voor de deur) bijgewoonde eerste dag van het proces over de 'dagboeken van Hitier' voorbij was. Een andere kamer van de rechtbank moet nu nagaan of er inderdaad sprake is van bevooroordeling. Dat duurt een week en pas over zeven dagen wordt het spectaculaire media-tri bunaal, waarin onder andere opge helderd moet worden waar min stens 6 miljoen door Stern aan Hei demann beraalde marken zijn ge bleven en hoe het mogelijk was dat een toch gerenommeerd weekblad in twee afleveringen de door Kujau geschreven onzin afdrukte. Gedogen Weizmans steun komt Peres zeer gelegen nu diens 21 dagen durend mandaat van president Herzog voor de vorming van een kabinet zondag afloopt. De Israëlische president kan Pe res opnieuw 21 dagen de tijd geven óf een andere kandidaat de op bracht geven, naar wordt aangeno men Sjamir. Met de steun van de Jahad-partij, de Ometz-partij en drie andere kleine partijen zou de Arbeiders partij, die bij de verkiezingen 44 ze tels behaalde, kunnen rekenen op 55 van de 120 zetels in de Knesset. NEW YORK (DPA) - Een rech ter in Anderson in de Ameri kaanse staat South Carolina heeft een man die bij herha ling in seksuele misdrijven vervalt, opgedragen zich tot een arts te wenden die hem ontmant. De 27-jarige Ameri kaan was door de rechter voor de keus gesteld zich te laten castreren of voor 30 jaar de ge vangenis in te gaan. Hij koos voor het eerste. De jongste misdaad van de veroordeelde was verkrach ting samen met twee andere mannen van een 23-jarige vrouw. De andere beklaagden zijn van een soortgelijk in beroep gegaan. MANILLA (DPA) - Ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de moord op de Filippijnse opposi tieleider Benigno Aquino hebben gisteren in Manilla minstens een half miljoen personen gedemon streerd tegen het bewind van presi dent Marcos. Onder het roepen van leuzen als „Marcos is een moorde naar" trokken de betogers door het centrum van de hoofdstad, (foto ap> JOHANNESBURG (Rtr./DPA/ UPI/AP) - De Zuidafrikaanse poli- Als de Britse premier Margaret Thatcher de benaming 'ijzeren dame' verdient, dan mag de In diase premier Indira Gandhi ge rust met roestvrij staal worden aangeduid. De hardhandige ma nier waarop zij tegenstand de kop in drukt maakt een bijna dic tatoriale indruk. Maar tegelijk dwingt de premier van de groot ste democratie van Azië respect af door de handigheid, waarmee ze haar tegenstanders keer op keer tegen elkaar uit weet te spe len. door Leo Maat De verkiezingen in India zijn in [aantocht (januari 1985) en dat is le merken. Het wegsturen van dej regering van de deelstaat Andra Pradesj is er een voorbode van. De premier van de deelstaat, de 60-jarige ex-filmster Rama Rao, werd vorige week kort na zijn terugkomst uit de Verenigde Staten, waar hij een maand lang verbleef in verband met een open hartoperatie, uit zijn ambt gezet. Rama Rao moest bij de gouverneur op het matje komen (de federale regering in New Del hi benoemt in elke deelstaat een gouverneur, hij is dus de rechter hand van Gandhi). Deze zei hem dat hij de steun van meerderheid in het parlement van Andra Pra desj kwijt was. Anderhalfjaar ge leden had de razend populaire Rama Rao met zijn Telugu Des- am-partij (Telugu is de belang rijkste taal in Andra Pradesj) nog de verkiezingen gewonnen met een overweldigende meerder heid van 201 van de 295 zetels in het parlement van de deelstaat. Indira's Congrespartij kwam niet verder dan 58 zetels. Maar gouverneur Ram Lal ver kondigde blijmoedig dat Rama Rao door 91 partijgenoten in de steek was gelaten. Dus: de man die in bijna 300 smartlapperige films de rol van éen Hindoes- taanse half-god had gespeeld werd van het politieke toneel ge stuurd. Zonder dat er een ver- trouwensstemming in het parle ment aan te pas kwam. De gou verneur weigerde een spoedzit ting van het parlement. De hart-patiënt ontstak in ra zernij en marcheerde even later met zijn aanhangers naar het bu reau van de gouverneur om te bewijzen dat hij nog over vol doende steun beschikte. De gou- verneur reageerde ijskoud. Hij liet Rama Rao arresteren wegens overtreding van het verbod op samenscholing (dat was inge steld in verband met bloedige botsingen tussen hindoes en isla mieten). Na korte tijd werd hij weer vrijgelaten. Duidelijk is wel dat een aantal partijgenoten Rama Rao in de steek hebben gelaten en hem 'dictatoriaal optreden' verwijten. Maar onduidelijk is nog of hij in derdaad zijn riante meerderheid kwijt is. Rao zelf zag er een sa menzwering van mevrouw Gandhi in. Kasjmir De operette-achtige taferelen in de grote, zuid-oostelijke deel staat Andra Pradesj, lijken inder daad verdacht veel op de gang van zaken in de noordelijke deel- Indira Gandhi staat Jammoe en Kasjmir. Daar werd vorige maand de regerende Faroek Abdoellah ten val ge bracht tijdens een chaotisch de bat in het parlement. Toen de kruitdampen waren opgetrok ken, bleken twaalf leden van Ab- doellah's partij te zijn overgelo pen naar Gandhi's Congrespartij. Alle twaalf overlopers werden beloond met een ministerspost. De beschuldiging dat Gandhi hier rechtstreeks de hand in had, krijgt des te meer geloofwaardig heid door de omstandigheid dat Abdoellah en Rama Rao geza menlijk pogingen ondernamen om een verenigd politiek front te vormen, dat de Congrespartij in januari een nederlaag zou moe ten toebrengen. In het vooijaar werd in de klei ne deelstaat Sikkim ook al een regering ten val gebracht, die niet uit aanhangers van Gandhi bestond. In heel India zijn 22 deelstaten, waarvan er nu nog maar drie in handen zijn van (landelijk gezien) oppositie-par tijen. In het zuid-westelijke Kar- nataka regeert de Janata-partij, die zich in het politieke midden bevindt en in de oostelijke deel staten West-Bengalen en Tripura domineren de communisten. De verdeeldheid onder haar te genstanders heeft Gandhi altijd in de kaart gespeeld. De dreiging van een verenigd front onder lei ding van twee bij het volk popu laire deelstaat-premiers nam Gandhi kennelijk ernstig. En zij slaagde er vooralsnog in beide opponenten ten val te brengen door gebruik te maken van de onderlinge verdeeldheid. Maar de prijs die zij daarvoor betaalt zou wel eens aan de hoge kant kunnen blijken. In Andra Pradesj is een algemene staking uitgebroken. Een 25.000 man sterke para-militaire troepen macht moet de gemoederen in bedwang houden. De onrust in Andra Pradesj en Kasjmir komt nog eens bovenop de onlusten in Punjab, de sikh-staat, die onder direct bestuur van Gandhi is ge plaatst nadat het leger bloedig optrad tegen extremistische sikhs. De bestorming van de Gouden Tempel, het opperste sikhs-heiligdom, heeft de popu lariteit van Gandhi onder de eens zo loyale sikhs tot het vriespunt doen dalen. Maar zelfs hier, wat wordt beschouwd als de ernstig ste crisis waarmee de regering- Gandhi te maken kreeg, slaagde Gandhi erin verdeeldheid te zaai en. Gematigde sikhs liggen over hoop met ex-gematigde sikhs over het herstel van de Gouden Tempel. Tamils In de zuidelijke deelstaat Ta mil Nadu maakte Gandhi zich ook al niet populair door werkeloos toe te zien hoe in het naburige Sri Lanka, de uit Zuid- India afkomstige Tamils onder drukt worden door de Srilan- kaanse overheid. India zou tus senbeide moeten komen, vond men in Tamil Nadu, maar Gand hi hield de boot af. In India, dat immense land, be staat van noord tot zuid en van oost tot west grote onvrede met de politiek van Gandhi. Mogelijk heeft Gandhi met haar streken nu sentimenten opgeroepen, die zij niet langer kan bedwingen. Maar de uiteenlopende motieven van haar opponenten en daar mee het ontbreken van een na tionaal alternatief, gevoegd bij haar gewiekste methoden ('moord op de democratie', roept de oppositie) om tegenstanders uit te schakelen, maken waar schijnlijk dat Gandhi toch met de beste kansen de verkiezingen van januari tegemoet kan zien tie heeft gisteren ongeveer 35 leden gearresteerd van het UDF (Ver enigd Democratisch Front) dat campagne voert voor het boycot ten van de verkiezingen voor kleurlingen en Indiërs die vandaag en volgende week worden gehou den. Naar een woordvoerder van het UDF meedeelde zijn onder de arrestanten de voorzitter van het UDF, Archie Gumede, de secreta ris voor publiciteit, Terror Lekota en andere leiders. De arrestaties zijn gisteren in alle vroegte verricht, enkele uren nadat de Zuidafrikaanse minister van or de en recht, Louis le Grange, het UDF er van had beschuldigd van plan te zijn de verkiezingen te ver storen. Een woordvoerder van Le Grange bevestigde dat er mensen zijn aangehouden. Intussen kondigden tienduizen den leerlingen en studenten van scholen en universiteiten ove het gehele land aan dat zij vandaag uit protest tegen de verkiezingen hun lessen zouden boycotten. Gaddafi liet zakenman doden' LONDEN (AFP) - De Libische za kenman, Ali El Giahour, wiens stoffelijk overschot maandag in .Londen werd gevonden, wilde de namen doorgeven van de personen die verantwoordelijk waren voor bomaanslagen afgelopen maart in Londen tegen tegenstanders van het bewind van kolonel Gaddafi. Dat hebben anonieme Libische in formanten verklaard die gister avond zijn geciteerd door de BBC- televisie. Volgens de informanten stond de zakenman niet langer achter het Libische regime. Ali El Giahour zou zijn vermoord op last van het bewind in Tripoli. Uit niet-officiële bron is vernomen dat de anti-terroristenbrigade die het onderzoek naar de dood van de zakenman leidt, niet uitsluit dat Tripoli bij zijn dood is betrokken. Ali El Giahour was er afgelopen maart van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een complot om bommen te laten ontploffen, maar werd op borgtocht vrijgelaten. Li bië heeft overigens geprotesteerd tegen de moord op de zakenman en de Britse autoriteiten verant woordelijk gesteld voor leven en veiligheid van Libiërs in Groot- Brittannië, aldus het Libische persbureau Jana. Uruguay wijst Suarez uit MONTEVIDEO (AP) De militai re regering van Uruguay heeft gis teren de voormalige Spaanse pre mier Suarez uitgewezen, omdat hij heeft geprobeerd de gevangen zit tende leider van de nationale par tij, Wilson Ferreira, rechtskundig te steunen. Ferreira werd in juni gearres teerd toen hij najaren van vrijwilli ge ballingschap naar Uruguay was teruggekeerd om zijn partij te lei den in de presidents-verkiezingen van 25 november. Hij is beschul digd van collaboratie met "subver sieven" (staatsvijandige elemen ten) en belediging van de strijd krachten. Suarez arriveerde zondag en kreeg onmiddellijk van regerings functionarissen te horen dat hij zich niet diende te mengen in 's - lands interne aangelegenheden. De Spaanse ex-premier kreeg geen toestemming om Ferreira te bezoe kers ADVERTENTIE ADVERTENTIE bekledingsstof die past bij i bezoek een toonzaal of bel eerst 03450-17484 voor gratis dokumentatie WASHINGTON - De Amerikaan se republikeinen hebben gisteren een waslijst van conservatieve ver langens tot verkiezingsprogramma verheven. Begrotingsexperts heb ben becijferd dat realisering de Verenigde Staten in elk van de ko mende twee jaar maar liefst hon derd miljard dollar zou gaan kos ten. Het partijcongres in Dallas is tegen belastingverhoging als mid del om het enorme begrotingste kort te dekken, maar heeft presi dent Reagan nu opgezadeld met de duurste politieke manifest dat een partij ooit heeft geproduceerd. door Henk Kolb De conservatieven zijn zich te buiten gegaan aan de macht van hun meerderheid bij deze partij- vergadering waarin voor gematig der republikeinen geen plaats van betekenis werd ingeruimd. De voorzichtige tekenen van een re volte zijn er dan ook. Robert Dole. voorzitter van de financiële com missie van de Senaat en mogelijk kandidaat voor het presidentschap in 1988, noemde de combinatie van belastingvermindering en uitga ven „een flink stuk geld. Maar dat hindert een aantal van deze men sen niet in het minst. Ze willen al leen maar voor zichzelf zorgen. het is allemaal wat verwarrend en onthutsend". Lowell Weicker, senator en libe raal, bestempelde het programma als zó conservatief dat tenslotte al leen Ronald Reagan wordt herko zen en er geen politieke partij meer is. En Elliot Richardson, kandidaat voor de senaat (en door Nixon tij dens de dagen van Watergate als minister van justitie ontslagen) zei in een officiële mededeling het par tijprogramma niet met een goed geweten te kunnen steunen. Voor malig president Gerald Ford liet weten dat Reagan als hij eerlijk en realistisch is, de belastingen zal moeten verhogen. De conservatieve vleugel heeft nog een andere stunt bedacht: zij heeft een voorstel aangenomen ge kregen om vanavond Reagan, teza men met vice-president Bush in zijn kandidatuur te bevestigen. Dc congres-regels zeggen dat de kan didaat vice-president een dag na de presidentskandidaat wordt aange wezen. Maar Bush, zelf druk aan de slag voor zijn greep naar het Witte Huis in 1988, wordt als een liberaal beschouwd en de conservatieven hebben er nu voor gezorgd dat zijn optreden zal verdrinken in Rea- gans optreden. Een conservatief gala dus in Dal las, waarin vooraanstaande vrou wen in de partij met groot vertoon van opportunisme worden ge bruikt als politieke pin-up's. Het partij-programma wil nog aanmer kelijk meer militaire opbouw, met meer kernraketten, alsmede meer law and order' en een terugkeer naar het schoolgebed, maar geen abortus en geen nieuwe belastin gen. Het belooft belastingvermin dering en beperking van uitgaven die nodig zullen maken dat in tal van sociale programma's nog ver der wordt gesneden. Het conserva tieve uitgangspunt is dat belasting vermindering genoeg economi sche groei teweeg zal brengen om het belastinginkomen van de staat te verhogen en de tekorten te ver minderen. Reagan behoeft zich van dit pro gramma als president niets aan te trekken, maar hij zal er niet aan ontsnappen zijn verkiezingscam pagne althans ten dele te baseren op de uitgangspunten die nieuw en oud rechts voor hem hebben klaar gelegd. Voor de democraten biedt dit reactionaire programma aan grijpingspunten en het zet grote groepen kiezers van gematigder al lure in de kou. Voorzover zij in Dallas aanwezig zijn kunnen zij bij wijze van troost gaan kijken naar een satire van li berale republikeinen op een dag in het Witte Huis bij dreigend gevaar van oorlog met de Sowjet-Unie. In een theater nabij het congrescen trum hebben voorstanders van een bevriezing van kernwapens deze scherts op de been gebracht. Niet om Reagan aan te vallen, maar om dat een opiniepeiling aantoont dat een meerderheid van de congres sisten voorstander is van een 'free ze', hoewel de conservatieven elk debat erover hebben voorkomen. De voorstelling wordt mogelijk gemaakt door een gematigde groep republikeinen, die tegenstander is van het extreem rechtse vertoon. Jim Leach, lid van het Huis van Af gevaardigden en vanwege zijn lui de oppositie tegen de conservatie ve overheersing van dit politieke festival, vrijwel een banneling in eigen huis zegt: „Als het deze con ventie aan nog iets anders heeft ontbroken dan compassie, dan is dat humor". levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7