10.000 Heffing veeboeren te veel is Vakmanschap herken je zo. PTT ruziet met Berenschot RSV-commissie vertrekt naar VS Melkproduktie nu 4 procent lager Schiphol gaat pieren drastisch vernieuwen Staat wil opnieuw lenen tegen rente van 8,5 pet Sterkere bedrijven: kredietschade daalt Wcs tla ncl-L l recht op weg naar winst Compromis fabrikanten over pakje zware shag PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 DEN HAAG (ANP) - Ruim tienduizend van de ongeveer 60.000 melkveehouders in ons land hebben officieel gevraagd meer melk te mogen leveren dan op grond van de Europese afspraken is toegestaan. Op overschrijding staat als straf een extra belas ting, de zogenaamde Superheffing. SCHIPHOL (GPD) - Op Schiphol worden de komende 2,5 jaar om vangrijke werkzaamheden verricht om de luchthaven aan te passen aan het luchtverkeer tot in het be gin van de volgende eeuw. De luchthaven besteedt 100 miljoen gulden (een miljoen manuren) aan grondige verbouwing en herinrich ting van twee van de vier pieren. Zij worden gemoderniseerd en grondig verbouwd zodat zij ge schikt zijn voor de breedromp- vliegtuigen die de maatschappijen op het ogenblik inzetten voor het verkeer op middellange routes. Schiphol, zo verklaarde direc teur ir. D. Stapel gisteren, heeft be sloten nu met de werkzaamheden te beginnen omdat voor het eerst sinds een reeks van jaren weer ge rekend wordt op stijging van het passagiersvervoer. De laatste grote uitbreiding was de verdubbeling van het station en de bouw van de D-pier, die in 1975 voltooid wer den. Voor de komende jaren wordt gerekend op een stijging van twee a drie procent per jaar in het passa giersvervoer. Daarnaast, en ver houdingsgewijs veel groter, is de stijging van het vrachtvervoer. Ook daarvoor zijn aanpassingen nodig omdat door de inzet van gro tere vliegtuigen het zuivere vracht vliegtuig en de nachtvluchten met vracht zijn vervangen door vluch ten waarmee passagiers en vracht gelijktijdig worden vervoerd. Van de vier pieren waarover Schiphol thans beschikt wordt de noordelijkste, de D-pier, melijk gebruikt voor het intercon tinentale verkeer. De zuidelijkste, de A-pier, wordt benut voor het verkeer van vliegtuigen tot circa 30 passagiers en het charterverkeer. De B- en de C-pier zijn in hoofd zaak voor het korte en middellange lijn- en charterverkeer. In die sec tor voltrekken zich thans grote ver anderingen. De lawaaiige vliegtui gen van het DC-9-type alsook de Boeings-707 en DC-8, die vanaf 1986 niet meer op Schiphol mogen komen, worden geleidelijk vervan gen door de Airbus-310 en de Boeings 757 en 767. Deze vliegtui gen zijn groter, zodat bij de huidige vraag naar vervoer kan worden volstaan met wat minder vluchten. De werkzaamheden aan de B- pier omvatten voornamelijk mo dernisering van het interieur, dat nog uit 1967 stamt. Tegelijk wor den de voorzieningen voor contro le van passagiers om terrorisme te voorkomen definitief gemaakt. Zij waren in het begin van de jaren '70 geimproviseerd aangebracht. Ook krijgt de B-pier twee vliegtuig- bruggen erbij, zodat het er 15 wor den. Direct nadat de B-pier in maart volgend jaar af is, begint het werk aan de C-pier. Deze wordt zowel in de breedte als in de lengte verdub beld. De vernieuwde C-pier krijgt aanlegplaats voor tien vliegtuigen, tegen vijf op dit moment. B- en C- pier krijgen ook airconditioning, waarmee het natspuiten van het dak door de brandweer op warme dagen tot het verleden zal behoren. De argumenten van de veehouders die vragen om ontheffing van de Europese richtlijnen, die een dam Alternatieve melk gelijk aan de gewone LEEUWARDEN (GPD) - Tus sen normale melk en melk ge wonnen op alternatieve bedrij ven bestaat voor de consument geen belangrijke verschillen. Dat is de conclusie van een rap port, dat in opdracht van de Na tionale Raad voor Landbouw kundig Onderzoek gemaakt is. Het onderzoek is uitgevoerd in tien bedrijven, vijf normale en vijf alternatieve, die paarsge wijs over heel Nederland ver spreid lagen. Het rapport over de melk is een van de drie deelrapporten, waarbij de twee andere betrek king hebben op tarwe en win terwortels. In de alternatieve landbouw wordt zo weinig mo gelijk gebruik gemaakt van in dustriële hulpmiddelen. Het onderzoek richtte zich vooral op de verschillen die hierdoor zouden kunnen onstaan in be smetting en vervuiling met ni traat, pesticiden, mycotoxinen en antibiotica. Omdat de alternatieve land bouw aangeeft dat de teeltwijze van invloed is op de samenstel ling, uiterlijk en smaak van de produkten, zijn deze factoren ook onderzocht. Bij alle onder zoekingen zijn geen belangrij ke verschillen in de melk van beide groepen gevonden. Tus sen de normale (of gangbare) en de alternatieve bedrijven zelf bestonden wel belangrijke verschillen onder andere in het gebruik van kunstmest, stuks vee per hectare en krachtvoer- gift. De gemiddelde produktie op de gewone bedrijven was 56.150 kg, tegen 49.160 op de al ternatieve. Per hectare werd op de gewone bedrijven 14.690 kg gemolken en op de alternatieve 7440 kg. Kort zakelijk Spanje moeten opwerpen tegen de enor me overproduktie in de EG, zijn drieërlei. In veel gevallen betogen dat zij in de afgelopen jaren al vrij willig minder zijn gaan produce ren. Zij zien de superheffing een straf op een juist beleid. In 5.708 gevallen voerden zij aan dat zij de laatste jaren nog fors hebben geïn vesteerd in hun bedrijf. In 3.354 ge vallen wordt een calamiteit aange voerd, zoals brand of ziekte in de veestapel. Bovendien is ongeveer elfdui zend maal een beroep gedaan op artikel 19 van de beschikking. Dat artikel biedt de mogelijkheid om op grond van andere uiteenlopen de redenen een hoger quotum te vragen. De Nationale Commissie Superheffing zal minister Braks zo snel mogelijk advies uitbrengen over de verzoekschriften, waarna de minister een beslissing zal ne men, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. In vergelijking met vorig jaar moet de melkproduktie in ons land met gemiddeld 8,65 procent om laag. Volgens nog voorlopige cij fers van het Produktschap voor Zuivel produceerden de Neder landse melkveehouders vorig jaar 13,2 miljard kilogram melk. Inmid dels hebben een kleine 50.000 melkveehouders van het produkt schap, dat als een soort administra tiekantoor optreedt, bericht gekre gen hoe veel melk zij heffingvrij mogen produceren. Over elke liter die zij teveel produceren wordt de heffing gerekend, die ongeveer 56 cent per liter bedraagt. Op 22 september loopt de tweede periode van drie maanden af waar in de superheffing van kracht is. Daarna zal worden bekeken hoe veel melk de melkveehouders heb ben afgeleverd aan de zuivelfabrie ken en volgt een eerste verreke ning. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar is de hoeveel heid geleverde melk tot nu toe bij na vier procent lager. DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding (financien) wil opnieuw tegen 8,5 procent een kortlopende staatslening afsluiten op de openbare kapitaal markt. Op 28 augustus kan worden ingeschreven op deze tienjarige le ning, die tussen 1990 en 1994 zal worden afgelost. De houders krijgen het recht om in de periode 1 oktober 1989 tot 1 november 1989 de lening om te zetten in een 8,5 procent lening 1989 per 1995/1999. Het ministerie heeft dat vandaag bekend gemaakt. De nieuwe lening is de achtste lening van de staat op de openbare kapitaalmarkt met storting in dit jaar. De staat heeft hiermee in totaal 18,5 miljard binnengekregen. Op twee leningen na bedroeg de rentecoupon steeds 8,5 procent. Om het financieringstekort voor dit jaar te dekken zal de staat naar schatting nog tussen de 10 en 11 miljard gulden moeten lenen op de openbare en onderhandse markt. Het financieringstekort voor dit jaar wordt geschat op f32 miljard, maar dit bedrag kan uiteindelijk nog afwijken. Bovendien zal de staat aflopende leningen van f5,7 miljard moeten vernieuwen. In totaal moet de staat dus een bedrag van ruim f37 miljard lenen in dit jaar. Op de openbare markt is dus al 18,5 miljard gecontracteerd en op de onderhand se markt (inclusief de voorinschrijving bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds) 8,5 miljard. Het restant zal in de rest van dit jaar binnenge haald moeten worden. ZUG - Zelfs op vakantie in Zwitserland ontkomt de Britse premier Margaret Thatcher niet aan protesten tegen de sluiting van kolenmijnen. Jonge Zwitserse socialisten hielden haar in Zug een spandoek voor. In Groot-Brittannië gaan de schermutselingen tussen stakende mijnwerkers en politie intussen onverminderd voort. Gisteren v r 69 arrestaties. De staking l De komst van een groot aantal toeristen en een toename van de export met 26 procent leveren Sparye dit jaar goede economische vruchten. Daar komt nog by dat de import van landbouwprodukten en in het bijzonder graan vrijwel overbodig zal zijn dankzij zeer goe de oogsten. De Spaanse economie is volgens gisteren gepubliceerde cijfers in het eerste halijaar van 1984 ten opzichte van dezelfde pe riode van 1983 reëel gegroeid met 3,5 procent. Meer arbeidsplaatsen leverden dat niet op in het land, terwijl het begrotingstekort nog steeds toeneemt. In de maand juli nam het aantal werklozen zelfs toe met 10.618 mensen, 2,4 procent. Tuindersvrouwen De campagne van „Tuinders- vrouwen in aktie" tegen de hoge gasprijzen heeft al 3000 handteke ningen opgeleverd. Vertegenwoor digsters van „Tuindersvrouwen in aktie" spraken dezer dagen met di recteur gasverkoop binnenland J. P. van den Berg van de Gasunie. Hem werden de grote sociale pro blemen voorgelegd die bij veel ge zinnen (ook die van werknemers) ontstaan doordat ondernemers het niet meer kunnen bolwerken. De hoge gasprijs die ruim een kwart van de totale kosten vormt, is een van de belangrijkste oorzaken. De Gasunie en de Vereniging van Gas bedrijven (VEGIN) voeren nu on derhandelingen met het Land bouwschap over een nieuw con tract voor de tuinbouwgasprijs. Per 1 oktober loopt de huidige overeenkomst af. Haringvangst De vangst van haring in het noor delijke en centrale deel van de Noordzee moet met ingang van za terdag door de Nederlandse ha ringvissers worden stopgezet. De visserij heeft in dat gebied het voor dit jaar door de EG toegestane quo tum (hoeveelheid) haring gevan gen. Er was toestemming verleend voor de vangst van 23.000 ton ha ring. Alleen in het zuidelijk deel van de Noordzee (ten noorden van de Waddeneilanden) rest voor de Nederlandse haringvisserij nog een hoeveelheid van 15.000 ton. In dat gebied mocht 18.000 ton haring worden gevangen. Eerder dit jaar is van die hoeveelheid al 3.000 ton 'opgesoupeerd. De visserij in dit ge bied mag 1 oktober beginnen. AMSTERDAM (ANP) - De resulta ten van de Nederlandsche Crediet- verzekering Maatschappij NCM en haar particuliere herverzekeraars hebben in het eerste halfjaar een verdere verbetering vertoond. Het aandeel van de uitkeringen in de premie-inkomsten daalden ten op zichte van dezelfde tijd van 1983 van 85 tot 49 pet. De verbetering ontstond door de versterkte positie van het Nederlandse bedrijfsleven en van de tariefsverhogingen, die in 1983 en 1984 zijn doorgevoerd. De schade-uitkeringen voor reke ning van de staat (deze neemt de politieke risico's op betalingen bij exporttransacties voor zijn reke ning) stegen van f 186 miljoen tot f 443 miljoen. De schade-uitkeringen voor par ticuliere rekening gingen van f87 miljoen naar f71 miljoen. De totale premie-inkomsten namen toe van f 154 miljoen tot f 206 miljoen. Het aandeel van de staat hierin steeg van f 60 miljoen tot f 83 miljoen. De totale waarde van de bij de NCM verzekerde transacties bedroeg f 32 miljard tegen f 29 miljard in de eerste zes maanden van 1983. Tweederde van het bedrag had be trekking op binnenlandse transac ties. Buitenland De NCM noemt de cijfers teke nend voor de zeer moeilijke finan ciële positie waarin veel landen, met name buiten West-Europa, zich bevinden. De maatschappij verwacht niet, dat het landenrisico verbonden aan exporttransacties zal afnemen. Voor commerciële ri- sicos is het huidige conjuncturele herstel van belang. Hierdoor kan met name het binnenlandse be drijfsleven zijn positie wat verbete ren. Gezien echter het kwetsbare karakter van het herstel en daar door de structureel onzekere voor uitzichten blijven de kredietrisi co's aanwezig en is grote waak zaamheid ten aanzien van het ver loop daarvan geboden. Oliedollars verzachten indianenleed RIO DE JANEIRO (RTR) - De Franse oliemaatschappij Elf Aquitaine heeft twee indianen stammen in Brazilië in totaal 150.000 dollar (ongeveer 490.000 gulden) betaald als ver goeding voor de schade die de afgelopen drie jaar in hun woongebieden is aangericht bij het zoeken naar olie. De Indianen hadden schade vergoeding geeist omdat door Elf gebruikte produkten naar hun zeggen de dood van vier stamleden hebben veroorzaakt plus een aantal ziektegevallen. Verder werd de oliemaatschap pij verstoring van het natuurlij ke milieu aangewreven. Elf Aquitaine heeft naar olie gezocht op basis van een in 1981 gesloten contract met de Braziliaanse staatsoliemaat schappij Petrobras. De explo ratieconcessie had betrekking op een stuk van het Amazone gebied dat wordt bewoond door twee indianenstammen, de Munducuru en de Sapere Maue. Olie is er niet gevonden. AMSTERDAM (ANP) - De West- land-Utrecht Hypotheekbank (WUH) heeft volgens de verwach tingen in het eerste halfjaar van 1984 winst geboekt. Hierbij moet worden aangetekend dat is afge sproken dat nationale Nederlan den recht heeft op een resultaat van 10 miljoen gulden per jaar. Het bedrijfsresultaat steeg van 10,3 miljoen in de eerste helft van 1983 tot 20,2 miljoen gulden nu. De hypotheekbank, die zich vrijwel heeft teruggettokken op het ge bied van onroerend goed, heeft 15 miljoen gulden gereserveerd voor calamiteiten. Vorig jaar zat er eind juli al 25 miljoenm in de stroppen- pot. Ook houdt het bedrijf reke ning met belastingafdracht (een miljoen), nu er weer winst wordt geboekt. Per saldo resteert een zo een positief nettoresultaat van 4,2 miljoen gulden tegen 14,7 miljoen negatief over de eerste zes maan den van 1983. In de eerste helft van 1984 wer den 700 hypothecaire leningen af gesloten tot een totaalbedrag van 245 miljoen gulden. Na aftrek van aflossingen en verkopen van hypo theken nam de portefeuille met 887 miljoen gulden af. De totale kre dietportefeuille bedroeg per 30 ju ni 7651 miljoen. Sedert de verkoop, eind -vorig jaar, van het merendeel van de on roerend goed-belangen bestaan de WUH-activiteiten in deze sector voornamelijk uit het beheer voor anderen. Daardoor is in de afgelo pen zes maanden de hoeveelheid geleend kapitaal afgenomen met 774 miljoen gulden. Op de balans staat nu nog een bedrag van 8041 miljoen gulden aan op geld- en ka pitaalmarkt opgenomen middelen. DEN HAAG (GPD) - De tabaksfa brikanten Niemeyer uit Groningen en Van Nelle uit Rotterdam heb ben een vergelijk getroffen in het conflict dat was uitgebroken rond om hun merken zware shag. Nie- meyer's merk „Jakobs" zal, zo werd afgesproken, zijn uiterlijk wat aanpassen en zal deze verande ring tevoren nog aan „de Weduwe" tonen. Er lijkt een „wapenstil stand" bereikt. Deze overeenkomst volgt op het kort'geding dat 27 juli jl. voor de president van de Haarlemse recht bank speelde. Daar eiste „de zware Weduwe" (Van Nelle-Lassie) dat Jakobs, het merk „zware" van Nie meyer alle winkelmateriaal zou te rugnemen en met een andere ver pakking zou komen. Het (nieuwe) artikel lijkt te veel op het pakje zware shag dat Van Nelle op de markt brengt, aldus Van Nelle. Volgens de uitspraak was de rechter het met die eis eens. Hij be paalde dat er veranderingen moes ten komen en dat partijen het daar over samen eens moesten worden. Niemeyer overwoog aanvankelijk in hoger beroep te gaan, maar liet dat plan varen. De raadslieden van partijen staken de koppen bij el kaar: Niemeyer bood toen een con cessie aan, die zal worden uitge voerd. Nu lijkt de rust aan dit front te rug te keren. Maar het kan ook neerkomen op een „wapenstil stand", want tegelijkertijd heeft het Groningse concern gezegd dat er „een hete herfst" komt. Zijn merk „zware" heeft in enkele maanden tijd „geruisloos" al vyf procent van alle rokers in die cate gorie naar zich toe getrokken. Nie meyer zegt dat dit „op dit stukje van de markt nog niet eerder is ver toond" en neemt aan dat „iemand als de Weduwe" dit niet ongemerkt over haar kant kan laten gaan". Super-legbatterij van de baan Spreiding zou 500 miljoen kosten DEN HAAG (GPD) - Het bureau Berenschot dat in opdracht van de regering berekent hoeveel de kosten bedragen van dé verhuizing van de Centrale Directie van de PTT naar het noorden, goochelt met cijfers. De kosten van de spreiding bedragen geen 500 miljoen gulden, zoals Berenschot heeft berekend, maar ruim 1,5 miljard gulden. Dat zeggen de gezamenlijke dien stencommissies van de PTT. Het kabinet heeft in het vooijaar voorwaarden ver bonden aan de verhuizing van de PTT. De kosten daarvan mogen niet meer dan 250 miljoen gulden be dragen. Aan het bureau Berenschot werd gevraagd te onderzoeken of de verhuizing voor dat bedrag moge lijk is. Hoewel het rapport van Berenschot op 1 augus tus gereed had moeten zijn, zijn de berekeningen van dat bureau officieel nog niet bekend. Betrouwbare bronnen hebben echter gemeld, dat de spreiding vol gens Berenschot 500 miljoen gulden gaat kosten. Volgens de dienstencommissies van de PTT heeft Berenschot een aantal posten niet in de berekening opgenomen. Dat is bijvoorbeeld het geval met de uit keringen aan degenen, die niet naar het noorden mee verhuizen. Die uitkeringen wuiduu uemaiu uil de so ciale fondsen en vallen volgens Berenschot daarom niet onder de verhuizingskosten. Ook heeft het bureau geen rekening willen houden met de 500 personeelsleden, die begin 1986 moeten worden aangenomen. Deze groep nieuwe PTT-ers moet worden opgeleid en ingewerkt om de eerste ga ten te vullen, die ontstaan als meer dan duizend erva ren PTT-ers het bedrijf bij verhuizing gaan verlaten. De dienstencommissies menen verder daft Beren schot ook geen rekening houdt met het plan van de PTT-leiding om ongeveer 500 werknemers, die niet meeverhuizen, nog enkele jaren in Den Haag te hou den. Deze groep specialisten moet garanderen dat de onmisbare know-how niet in één klap verloren gaat. De kosten daarvan, enkele honderden miljoenen gul dens, is door Berenschot niet in de verhuizing inbe grepen. Toch zullen al deze kosten, die volgens Berenschot niet tot de spreiding behoren, betaald moeten worden. De PTT overweegt deze kosten in te houden op de afdracht aan het rijk of ze te betalen uit tariefsverho gingen. DRONTEN (ANP) - De bouw van een superlegbatterij met 2,4 mil joen legkippen in Dronten is van de baan. Dat blijkt uit een medede ling van gisteren van de gemeente Dronten dat het contract van deze gemeente met het bedrijf, dat het pluimveeproject zou realiseren, is ontbonden. Het bedrijf, Grisaac Organisatie Bureau BV in Ede is er niet in geslaagd een nieuwe finan cier te vindén, nadat eerder dit jaar een Duitse financier zich terugtrok in verband met de milieu-tëchni- sche eisen die de gemeente Dron ten stelde aan de realisering van de superlegbatterij. Voor de exploitatie van de batte rij kreeg Poultry Training Farm BV in Ede van de gemeente Dron ten een vergunning in het kader van de hinderwet. Die vergunning werd in juni door de Raad van Sta te geschorst op verzoek van omwo nenden en de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Zwolle (die hinder vreesden) en land bouworganisaties (bang voor een overproduktie aan eieren). Poultry Training Farm heeft inmiddels la ten weten geen gebruik meer te zullen maken van de vergunning, hetgeen volgens de gemeente in houdt dat die als vervallen moet worden beschouwd. Verdeer be handeling van de bezwaarschriften doof de Raad van State is dan ook niet meer nodig, aldus de gemeen te Dronten. ADVERTENTIE Van Dijk: eindrapport voor 60 procent klaar DEN HAAG (ANP) - De Parlemen taire Enquêtecommissie RSV is voor zestig procent klaar met haar eindrapportage. Dit heeft de voor zitter van de commissie, het CDA- kamerlid Van Dijk, gisteren mee gedeeld aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Het ziet er echter naar uit dat er in de derde week van september nog een aantal verhoren zal moe ten plaatsvinden. De analyse van de openbare verhoren die in juli voorlopig zijn afgesloten levert een aantal zaken op die nader onder zoek vragen dat betrekkelijk tijd rovend is, aldus Van Dijk. „Teza men met de uitkomsten van het be zoek aan de Verenigde Staten zul len deze aanleiding zijn tot een aantal aanvullende verhoren, waar schijnlijk in de derde week van september". De omvang daarvan staat nog niet vast. De commissie zal hier over binnen enkele weken berich ten. Na deze aanvullende verhoren zal de commissie haar onderzoek afsluiten en haar bevindingen aan de kamer doen toekomen. Vijf leden van de RSV-commissie, te weten de leden Van Dijk, Van Dam (PvdA), Van Dis (SGP), Joe- kes (VVD) en Tazelaar (PvdA), zul len van 26 tot en met 31 augustus een bezoek brengen aan de Ver enigde Staten teneinde aanvullen de informatie in te winnen over de ontwikkeling van het RSV kolen- graafproject in de periode 1978 - fe bruari 1983. Veel van wat zich in die jaren heeft voorgedaan in en rond de Amerikaanse organisatie, die voor dit project was opgezet, onttrekt zich nog aan de waarne ming van de commissie en zij ver wacht dat persoonlijke gesprekken met betrokkenen en aanvullende documentatie nieuwe relevante in formatie zouden kunnen opleve- Op 27 augustus zijn gesprekken voorzien op de Nederlandse am bassade in Washington. De com missiedelegatie reist vervolgens naar Atlanta voor gesprekken op 28 augustus met leden van de zoge heten „Leviticus-werkgroep", die een onderzoek instelt naar fraude in de kolenwereld. Op 29 augustus heeft de delegatie in Lexington (Kentucky) een ontmoeting met F.K. Friedemann en T. Hollis, die beiden nauw betrokken zijn ge weest bij het kolengraafproject. Op 30 en 31 augustus hoopt de delega tie J.D. Stacy en J.A. Freeman te ontmoeten: plaats en tijdstip van deze ontmoeting stonden gisteren nog niet vast, aldus commissie voorzitter Van Dijk in zijn schrij ven aan kamervoorzitter Dolman.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6