Twee exacte vakken moet in lyceum Asiels zitten vol met katten Valsemuntersbende gepakt Vereniging: verkeer voor land gevaarlijk de bril die u voor de prijs die u Explosieve groei in toevoer van dieren leidt tot problemen WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Na samengaan havo en vwo ZEIST (ANP) - Iedere leerling van het nieuwe lyceum moet voor zijn einddiploma behalve in wiskunde worden geëxamineerd in ten minste nog één exact vak: natuur kunde, scheikunde of biologie. Dit stelt staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) voor in haar plan voor het sa mengaan van havo en vwo tot het nieuwe lyceum, dat bin nenkort wordt gepubliceerd. Ze wil er het belang mee on derstrepen van een opleiding in de exacte vakken. DEN HAAG (ANP) - Nederland is heid kinderen naar school te gaan. op het gebied van verkeer een on- De overheid moet zich daarom ook veilig land en het verkeer is vooral verplichten de dagelijkse route die voor kinderen gevaarlijk. De kans de kinderen moeten volgen s Ginjaar-Maas deelde dit gisteren mee in haar openingstoespraak voor de negende internationale conferentie over natuurkunde-on- derwijs, die in Zeist wordt gehou den. De deelnemers buigen zich over problemen met het leren en onderwijzen van mechanica. Het zijn meer dan 180 natuurkundigen en natuurkundeleraren die het on derwijs op het niveau van de mid delbare school willen verbeteren. De staatssecretaris toonde zich er voorstander van de eerste drie jaren van het voortgezet onderwijs de leerlingen behalve wiskunde Het lijkt haar verstandig de be staande verdeling in drie vakken te handhaven voor de volgende jaren. Voor het belang van onderwijs in de exacte vakken wees Ginjaar- Maas op de snelle ontwikkelingen, ook die in het onderwijzen van na tuurkunde. informatie De introductie van informatica als vak op school noemde de staatssecretaris een nieuw en boeiend aspect van de exacte we tenschappen. „Computers en in formatica zijn evenwel niet CURASAO - Minister De Koning (Antilliaanse zaken), samen met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven op bezoek op de Nederlandse Antillen, liet zich gisteren verleiden tot een folkloristisch dansje op Curagao. Ook de Antilliaanse premier Don Martina (links) deed mee. (toto anp> verkeersongeluk hen tien keer groter dan voor vol wassenen. Vergeleken met andere landen gebeuren in ons land ten opzichte van het totaal aantal ver keersongelukken de meeste onge lukken met kinderen. Aldus gisteren de voetgangers- vereniging VBV. Zij gaat daarom op scholen actie voeren om iets aan de verkeersveiligheid voor kinde ren te doen. Alle kleuter- en lagere scholen krijgen in de loop van de volgende week een speciaal nummer van het voorlichtingsblad van de VBV in de bus. Daarin wordt informatie gegeven over de verkeersveilig- heidsproblemen die de ouders van kinderen dagelijks tegenkomen op i de weg van en naar school. Ook gearresteerd worden aan het adres van ouders en leerkrachten suggesties gedaan hoe onveilige verkeerssituaties kunnen worden verbeterd. „Vanaf zes jaar verplicht de over- mogelijkheden en onmogelijkhe den van kinderen aan te passen", vindt de VBV. Zij denkt daarbij aan het creëren van veilige oversteekplaatsen en het invoeren van lagere maximum snelheden in woonwijken. De woonerfregeling en de 30-kilome- terzóne zijn daarvoor bij uitstek ge schikt, aldus de VBV. „Wanneer verkeerssituaties onveilig zijn moeten de ouders en leerkrachten daarover contact opnemen met de gemeente". Ontvoerder van Limburgs paar paldcet exacte vakken ^an afgeleiden van wetenschap- aan te bieden. Zij denkt daarbij aan integratie van de vakken natuur kunde, scheikunde en biologie tot het algemene vak kennis der na- tuur. Dit zou volgens haar ook het meisjes^dan voordeel kunnen hebben dat leer- cialisatie is v. lingen er minder moeite mee heb- z0 zej ze' pen. Het onderwijs erin moet wor den ontwikkeld tot een afzonder lijk vak. Dat zal dit vak ook aan trekkelijker maken met name voor wis- of natuurkun- Van Mierlo lijsttrekker voor D'66? DEN HAAG (ANP) - Hans van Mierlo, oud-minister van defensie en nu voor D'66 lid van de Eerste Kamer, sliiit niet uit, dat hij voor D'66 lijsttrekker wordt bij de in 1986 te houden kamerverkiezin gen. Dit is in kringen rondom het partijbestuur van D'66 meege deeld. Volgens procedure-afspraken binnen de partij beslist een in het voorjaar van 1986 te houden partij congres over de aanwijzing van de lijsttrekker. De plaatselijke afde lingsbesturen van de vier grote ste den (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) hebben het hoofdbestuur gevraagd de aanwij zing te vervroegen en te verschui ven naar het najaarscongres van 1985. „Op deze wijze kan geruime tijd gewerkt worden aan het werven van nieuwe kiezersaanhang en worden de campagnes voor de ge meenteraadsverkiezingen niet be last met breed in de pers uitgeme ten verwikkelingen rond het partij- leiderschap", aldus de afdelingsbe sturen. Zij noemen het partijleider- schap binnen de partij, dat wordt bekleed door Maarten Engwirda - „of wij dat nu leuk vinden of niet" - op dit moment op zijn minst om streden. Voor de conferentie in Zeist hou den de komende dagen elf deskun digen inleidingen over problemen met en oplossingen voor het onder wijs in de mechanica als onderdeel van natuurkunde. Deelproblemen worden dagelijks in series van ze ven parellellopende bijeenkom sten behandeld door deelnemers. Internationaal is erkend, dat het mechanica-onderwijs een struikel blok is. In Zeist wordt in het bij zonder aandacht besteed aan de rol die de micro-computer hierbij kan vervullen en aan de vraag hoe de kloof tussen het denken van leer lingen in hun dagelijkse leefwereld en het denken in de wereld van de natuurkunde valt te overbruggen. Gastheer van de conferentie is de vakgroep natuurkunde-didactiek van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De meer dan 180 deelne mers komen voor het overgrote deel uit het buitenland. Betrekke lijk groot zijn de afvaardigingen uit de Oostbloklanden, met name Po len en Hongarije, en de Volksrepu bliek China. NIEUWE VAN DALE (ANP) - Tweeverdieners, aftoppen, arbei derisme, de echte minima, tweede lijnsgezondheidszorg, doemden ken en vrouwencafé. Dit is een greep uit de duizenden nieuwe woorden die zijn opgenomen in de nieuwe druk van de Van Dale, grootwoordenboek der Nederland se taal. Deze elfde herziene en bijge werkte uitgave van de grote of dik ke Van Dale ligt in de tweede week van september bij de boekhandel. Het eerste exemplaar wordt op 7 september op het Delftse stadhuis aangeboden aan minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). Wie betaalt bewaking van palestijn DEN HAAG (GPD) - De frac tie van D'66 in de gemeente raad van Den Haag heeft vra gen gesteld over de bewaking van een palestijn, die werk zaam is op het informatiebu reau van de PLO in de residen tie. Volgens D'66 bedragen de kosten aan bewaking van de man duizend dollar per dag, ruim 3000 gulden. De palestijn, de heer Khoury, behoort tot de categorie bur gers, die zich bedreigd voelen. Daarom geniet hij een blijven de bescherming, die bestaat uit twee politieauto's en vier agen ten. Óp jaarbasis bedragen de kosten voor die bescherming één miljoen gulden. D'66 wil graag weten wie die kosten betaalt, omdat het bu reau van de PLO geen diploma tieke status heeft. Om die reden geniet de staf van dat bureau geen immuniteit. Dat heeft het college van B en W althans geantwoord op vragen, die daarover in 1981 zijn gesteld. Brandkastje gekraakt in gevangenis DEN HAAG (ANP) - Uit een kluisje in het Scheveningse ge vangeniscomplex is het afgelo pen weekeinde een bedrag van dertigduizend gulden ont vreemd. Het kluisje is op onbe kende wijze geopend. De dief stal is maandag ontdekt. Volgens een politiewoord voerder zit de kluis in de cen trale administratieve ruimte van het complex, die in princi pe niet toegankelijk is voor ge vangenen. In de gevangenis was er gis teren niemand die kon verkla ren waarom er zoveel geld in de kluis lag. Ook op het ministerie van justitie kon niemand ver tellen waarvoor het geld was bestemd. ADVERTENTIE Onder meer in Leiden namaak-dollars gevonden DEN BOSCH (ANP) - Met de aan houding van twee verdachten en de inbeslagneming van 25.000 val se biljetten van 100 dollar, afgelo pen vrijdag in Rosmalen, meent de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) een internationale val semuntersbende zo goed als on schadelijk te hebben gemaakt. Dit heeft rijksrechercheur H. van Zan ten van de CRI gistermiddag op een persconferentie in Den Bosch meegedeeld. De twee verdachten worden be schouwd als leidinggevende figu ren in de valsemuntersbende die de biljetten heeft gemaakt. Eerder werden in verband met de activi teiten van deze bende in Neder land, België en Duitsland al een stuk of 40 verdachten aangehou den. De bende was volgens Van Zan ten aanvankelijk van plan 200.000 valse biljetten te drukken en in In dia te verkopen. Dat plan mislukte. Uiteindelijk zijn in totaal 94.000 biljetten gedrukt. Daarvan zijn er inmiddels 47.000 teruggevonden. Van de overblijvende biljetten is een deel vernietigd omdat de kwa liteit niet goed was. Hoeveel er nog in omloop zijn is niet bekend, al dus Van Zanten. Volgens Van Zanten is de bende actief geweest sinds begin 1983. De voor het drukken benodigde pla ten zijn vervaardigd door de 43-ja- rige A.M. uit het Belgische Diepen beek. Hij is ruim drie weken gele den aangehouden. De biljetten zijn volgens Van Zanten van goede kwaliteit. Toen het oorspronkelij ke plan om het geld in India af te zetten mislukte - er zijn wel biljet ten in India terechtgekomen maar daar konden ze niet worden gewis seld - besloot de bende de verval singen te verkopen aan tussenhan delaren in West-Europa. In oktober vorig jaar dook de eerste grote partij op in Rotterdam. De politie kon toen 10.000 biljetten in beslag nemen. Later werden in Leiden 2.000 biljetten teruggevon den, in het Westduitse Emmerich 5.000 en in het Belgische Heusden- Zolder nog eens 5.000. In al die ge vallen konden de tussenhandela ren worden aangehouden. De aanzet tot het feitelijk oprol len van de bende kwam op 3 au gustus in Brussel met de aanhou ding van de 40-jarige K.A., een En gelsman die woont in het Belgi sche Namen. Hij had ruim honderd biljetten bij zich. Op 14 augustus volgde in Heusden-Zolder de aan houding van drie Belgen en de Ne derlanders P.S. (54) en J.O. (43), respectievelijk afkomstig uit Maas tricht en het Belgische Bilzen. Zij bleken in het bezit te zijn van ruim 5.000 valse biljetten. Later trof de politie in een auto ter hoogte van Rosmalen de hoofd figuur, de 48-jarige A.M., aan, als mede de 38-jarige H.C. uit Maas tricht. In de auto vond de politie bovendien een koffer met daarin de 25.000 valse biljetten van 100 dollar. Volgens rijksrechercheur Van Zanten probeerde A.M. dit geld in veiligheid te brengen: „Hij had door het grote aantal aanhou dingen lont geroken en probeerde zelf kennelijk de dans te ontsprin gen". SWALMEN (ANP) - Een van de drie voortvluchtige ontvoerders van het echtpaar Vaessen-Mertens uit het Limburgse Swalmen is in de nacht van maandag op dinsdag in het Belgische Philippeville (pro vincie Namen) gearresteerd. Het is de uit Luxemburg afkomstige P.F (36). Zijn vaste compagnon R van O. (29), met wie hij begin mei uit de gevangenis van Arlon wist te ont snappen, wist aan de politie te ont komen, samen met een metgezel. Of dit de derde ontvoerder, de Heerlenaar P. B. (31) is, kon de po litie van Roermond niet meedelen. Zij sluit dit evenwel niet uit. De drie reden op 6 augustus met een auto in het Limburgse Beeg- den en begingen daar een ver- keersfout die door een politiepa trouille werd opgemerkt. Zij ne- geerder^ het stopteken van de poli tie en namen de politiewagen met een onder vuur. In Asselt bij Swal men sloegen zij met hun wagen over de kop. Daar dwongen zij Ger Vaessen en zijn echtgenote tot af gifte van hun auto, waarmee zij hun vlucht voortzetten. Om de af tocht te dekken namen zij het echt paar Vaessen als gijzelaars mee. Het drietal wisselde nog twee keer van auto en liet de gijzelaars ten slotte in het Belgische Opglabbeek vrij. Enkele dagen later wisten Van O. en F., die toen in een gehuurd pand in het Brabantse Gemert verble ven, opnieuw aan de politie te ont komen. Ook bij die gelegenheid maakten zij van vuurwapens ge bruik. B. was er toen niet bij. Gisteren kon F. ten slotte, dank zij een tip, in de kraag worden ge vat. OV-optometrist ANVC-contactlensspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 58, 071-140148 Wassenaar: Langstraat 7, 01751-14396 Katwijk: Voorstraat 80, 01718-12765 Sassenheim: Hoofdstraat 253,02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115,01717-2024 De ruimtenood is hoog. Extreem hoog. Om alle katten - die dagelijks binnenstromen - toch aan een on derkomen te helpen, heeft het Leidse dierenasiel aan de Besjes laan - ten einde raad - maar wat hondenhokken gehalveerd. Hal verwege is een plafonnetje aange bracht: eronder zit de hond, op de eerste etage huist de kat. Achter de tralies van wat leegstaande konij- nenverblijven kijken zwerfkatten angstig naar buiten. door Jan Westerlaken "Verre van ideaal", noemt me vrouw Eefting - bestuurslid van de Stichting Dierentehuis voor Lei den en Omstreken - dit beeld. "Maar we moeten toch wat", voegt ze eraan toe. "De kat is op rust ge steld. Nou, die vindt hij niet als zijn benedenbuurman een blaffende hond is. Wat er aan de hand is, ik weet het echt niet. Het is werkelijk jaren geleden dat we zoveel katten in huis hadden. De groei is explo sief. Een paar dagen terug kregen we op een dag niet minder dan ne gen katten aangeboden. Weigeren kun je ze niet. Maar je zit op zo'n moment wel met je handen in het haar. Waar laat je al die dieren? Dan ga je naar oplossingen zoeken en moet je uiteindelijk naar lap middelen grijpen om elke kat een plekje te kunnen geven." Mevrouw Eefting zegt alleen maar te kunnen gissen naar de oor zaak van deze gigantische katten- groei. "Het zou te goedkoop zijn om het dier hier de schuld van te geven. De mens is er verantwoor delijk voor. Hij laat de kat maar jongen krijgen omdat hij het zo leuk vindt voor de kinderen. Dat is het natuurlijk ook. Maar als na een paar weken een baas voor die kleintjes moet worden gezocht, dan is Leiden in last. Het valt niet mee om die poesjes kwijt te raken. Gevolg: ze komen met die beestjes naar de dierenasiels. Eigenlijk zijn die jonge dieren niets eens het al lergrootste probleem voor ons. Die raken we uiteindelijk wel kwijt. We blijven vooral met de wat oudere katten zitten. Soms wel een jaar." Beestenspul Juist die wat oudere katten zal de Stichting Dierentehuis in sep tember proberen te slijten. Op Beestenspul - een jaarlijkse mani festatie van dieren in de Groenoordhal - krijgt het Leidse asiel de gelegenheid wat zwerfkat ten aan een nieuwe baas te helpen. Beter wat dan helemaal niks, is het standpunt van mevrouw Eefting. Dag in, dag uit is men in de weer om de katten ergens onder te bren gen. De resultaten zijn niet om over naar huis te schrijven. En dat frustreert wel eens. Me- De negentig asiels van de Dierenbescherming zitten op dit ogenblik propvol met katten. De Asielraad zegt dat er zelfs sprake is van een paniekerige situatie. Als oorzaak wordt niet alleen de gebruikelijke vakantiepiek genoemd, maar ook de tendens dat men jonge katten veel minder dan voorheen laat steriliseren of castreren. Ze bezorgen de die renbeschermers heel wat hoofdbrekens. Een kijkje in de asiels in en om Leiden leert dat men ook hier met de handen in het haar zit. vrouw Drieduite van de Dierenbe scherming in Alphen aan den Rijn geeft dat volmondig toe. "We zijn dolblij als we wat katjes bij iemand kunnen onderbrengen. Het lachen vergaat je alleen snel. Binnen een maand heeft de helft het beestje al weer teruggebracht. Ik denk dan maar altijd aan die andere helft: die heeft in elk geval wel een baas. Vooral in het begin - toen ik pas bij de Dierenbescherming was - had ik het daar vaak moeilijk mee. Ze ne men een dier en brengen het terug. Of het een stuk vuil is dat je weg gooit. De argumenten over het waarom ze de kat weer kwijt wil len, zijn om te huilen. Je leert je pappenheimers wel kennen. Ik heb zó in de gaten wie me probeert te beduvelen en wie niet. De mees ten komen met een mooie smoes om op die manier van hun beest af te komen. Triest, maar waar." - Allergie Allergie is hét argument dat in negen van de tien gevallen wordt gehanteerd. Maar bij mevrouw Van Beelen - beheerster van het Kattenhuis in Katwijk - zijn ze daarmee niet klaar. "Als ze met zo'n opmerking bij mij binnenstap pen vraag ik altijd naar een dok tersverklaring. Ja, waarom niet? Wanneer ze dat papiertje niet kun nen laten zien, dan weiger ik ge woon om de kat op te nemen. Kijk, als de mensen écht allergisch zijn voor katten, dan is het natuurlijk geen punt. Maar als allergie als smoes wordt gebruikt, nou, dan hoeven ze bij mij niet aan te klop pen". Het aanbod van katten is explo sief. Maar eens zijn de asiels vol. Waar blijft men dan met de aange boden of gevonden dieren? Of het de gewoonste zaak van de wereld is, zegt mevrouw Van Bee len: "Als ik in het Kattenhuis geen plaatsje meer heb, dan neem ik ze mee naar huis. Iemand die hier ook helpt doet hetzelfde: zij verzorgt de de katten in haar garage. De dieren laten inslapen is er bij ons niet bij, dat is tegen ons principe." De anderen denken daar precies eender over. Mevrouw Drieduite van de Dierenbescherming in Al phen spreekt nu ook haar reserve adressen aan. 'Afspuiten' is er - wat haar betreft - ook niet bij. "Alleen verwilderde en ernstig zieke katten laten we een spuitje geven. Ik zit wel zo wat de hele dag aan de tele foon om mensen te vragen tijdelijk een kat in huis te nemen. In die tijd proberen wij de eigenaar op te spo ren. Helaas lukt dat praktisch nooit. We weten het tot op heden van dag tot dag te redden. Mijn hoop is er op gericht dat wanneer de scholen weer beginnen - volgen de week - de meeste ellende gele tien is en er weer wat vraag naar katten komt." Een waarschuwing komt er van de Katwijkse mevrouw Van Bee len om zwerfkatten - zij heeft er op dit moment zo'n veertig zitten - toch vooral niet aan hun lot over te laten. Over het waarom zegt zij: "Onlangs reed er door ons dorp een busje dat alle loslopende kat ten oppakte en ermee vandoor ging. Het laat zich niet zo moeilijk raden wat er met deze dieren is ge beurd. We hebben er alles aan ge daan om de bestuurder van die bus op heterdaad te betrappen. Maar we verdenken hem ervan dat hij met verschillende nummerborden heeft rondgereden. Het is ons - jammer genoeg - niet gelukt hem te achterhalen. De laatste dagen is hij niet gesignaleerd. Maar we blijven op onze hoede. Zodra we vermoe den dat hij opnieuw actief wordt, zullen we posten om hem alsnog te pakken te krijgen. Twee katjes van een paar dagen oud - die ergens in de bosjes waren gelegd - hebben we uit zijn handen kunnen hou den. Zoiets geeft wel voldoening." Als elke afdeling van de Dieren bescherming nu eens een actie op touw zou zetten opdat katten óf worden gesteriliseerd óf worden gecastreerd, zou dat in de toe komst de druk op de asiels niet wegnemen? Mevrouw Eefting - die behalve bestuurslid van de Stichting Die rentehuis voor Leiden en Omstre ken ook actief lid is van de Dieren bescherming in Hazerswoude - zegt: "Wij doen dat in ons dorp al een jaar of elf. Ik moet zeggen dat het best goed liep. Maar nu ineens is er die enorme geboortegolf van jonge katten. Die beesten gaan niet uit zichzelf naar de dierenarts, de schuld ligt bij de mensen. Als zij er geen moeite voor willen nemen, zullen we dit probleem nooit kun nen oplossen." Steriliseren De Dierenbescherming afdeling Alphen en omgeving wil dit najaar een sterilisatie-actie in heel haar gebied op gang brengen. "Tegen een prijsje", zegt mevrouw Drie duite, "dat iedereen wel kan beta len. Normaal moetje toch wel een gulden of negentig neertellen voor een dergelijke ingreep, tijdens on ze actie niet meer dan dertig gul den. Als iedereen daar nu eens aan meedoet, dan kunnen wij volgend jaar misschien de vruchten er al van plukken." Zwerfdieren - het merendeel kat ten - kosten de asiels handenvol geld. Het is dan ook niet verwon derlijk dat de Stichting Dierente huis Leiden jaarlijks met forse te korten te kampen heeft. Tiendui zenden guldens. Mevrouw Eefting: "Het water is ons tot de lippen ge stegen. Ik vergelijk ons maar met Moeder Theresa. Net als zij moeten ook wij dweilen terwijl de kraan openstaat".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5