'Grote leegkomende panden verbouwen tot woonruimte' Terreinen van gasfabriek worden nader onderzocht Grondmonsters om vervuiling vast te stellen Leidenaar (19) bekent ruim veertig inbraken ZEG MAAR TEGEN 'N MSTEEGACCASION DE NATUUR ALS BUUR Pleidooi provincie na onderzoek in Zuid-Holland West WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 LEIDEN LEIDEN - Heidemij Adviesbu reau is gisteren begonnen met een nader onderzoek naar de vervui ling van het terrein van de voorma lige gasfabriek aan de Lange- gracht. De bodemonderzoekers zullen bovendien een eerste onder zoek uitvoeren op het terrein aan de Koningstraat, waar voorheen de gashouders hebben gestaan. Een eerste, oriënterend onder zoek naar de verontreiniging aan de Langegracht heeft uitgewezen dat er teerresten en cyanide in de bodem zit. Deze stoffen worden overigens vrijwel overal gevonden waar in het verleden gasfabrieken hebben gestaan. Uit het oriënte rend onderzoek is niet gebleken dat de vervuilde grond onmiddel lijk moet worden verwijderd. De teerresten en de cyanide vermen gen zich niet met het grondwater, zodat verspreiding van de vervui ling niet plaats heeft, aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de provincie. Het nader onderzoek heeft tot doel meer informatie te krijgen. "Het is nodig om de omvang van de verontreiniging vast te stellen. Aan de hand daarvan kunnen we bepalen wat de verder te nemen maatregelen zijn", aldus de provin ciale woordvoerder. Er zijn twee mogelijkheden: of de verontreiniging is dermate ern stig dat de grond moet worden ver wijderd of de vervuiling is zo ge ring dat er geen verdere maatrege len nodig zijn. In het eerste geval zal de provincie eerst een sane ringsonderzoek uitvoeren. Tijdens dit onderzoek wordt bekeken hoe de vervuiling het best kan worden aangepakt en hoeveel dat gaat kos ten. Koningstraat Behalve het nader onderzoek aan de Langegracht worden deze week ook grondmonsters geno men op het terrein aan de Konings traat. De gashouders zijn nu vrij wel verwijderd. De verwachting is dat daar ook de grond is verontrei nigd. In welke mate en met welke stoffen is niet bekend. De omwonenden hebben overi gens in de projectgroep, die het on derzoek begeleidt, geklaagd over de verwijdering van vervuilde grond. Volgens sommige bewo ners zou het Energiebedrijf Rijn land (EBR) de grond weghalen om te voorkomen dat de vervuiling ontdekt wordt. Het verwijderen van de grond zou al sinds begin juli plaats hebben. Een woordvoerder van het EBR ontkent dat echter. "De gashou- LEIDEN - Een 19-jarige Leide naar die vrijdagmiddag op heter daad werd betrapt bij een inbraak in een woning aan de Witte Singel, heeft inmiddels meer dan veertig inbraken bekend. De politie ver wacht dat er daar de komende da gen nog eens enkele tientallen bij zullen komen. Ook het onderzoek naar de helers is in volle gang. De Leidenaar is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie en on middellijk in bewaring gesteld. De jongen, een drugsverslaafde, had hoofdzakelijk belangstelling voor woningen, waarvan de bewo ners op vakantie waren. Hij ver schafte zich altijd toegang via de achterzijde van het pand en had een vast inbraakpatroon. De schar nieren van een klein raam werden onklaar gemaakt of de glaslatten werden eraf gehaald, waarna hij het raam dan wel het ruitje eruit ADVERTENTIE VOORSCHOTEN Kamsteeg Zuid B.V. Holweg 39 Voorschoten (t.o. Zilvertabriek) Teieloon 071 - 769307 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! HET OCCASIONCENTRUM ders en de fundamenten worden nu gesloopt. Er wordt geen grond onder de gashouders verwijderd. Wat de mensen voor 'vervuilde grond' aanzien, zijn de afvalresten die in de gashouders zaten. Dat wordt netjes afgevoerd naar de vuilverbranding Rijnland". De grondmonsters die deze week worden genomen gaan naar labora toria, tenminste als de grond ver dacht ruikt of er verdacht uitziet. In de laboratoria worden de mon sters chemisch onderzocht. Het Hoogheemraadschap Rijnland zal tegelijkertijd met het bodemonder zoek bekijken in hoeverre de bo dem en de oevers van de Maresin- gel zijn verontreinigd. De uitkomsten van de onderzoe ken zullen overigens wel enkele maanden op zich laten wachten. Werknemers van Heidemij Adviesbureau bezig op het terrein van de gasfabriek aan de Langegracht. De grond wordt omhoog gehaald en vluchtig onderzocht. Op basis van dat onderzoek besluiten ze de grondmonsters wel of niet verder te laten onderzoeken in laboratoria. ,foto Holvast) wipte. Als dat niet lukte sloeg hij het ruitje op de plaats van het hef boompje kapot. Eenmaal in de woning ging hij rustig zijn gang. Hij had het steeds voorzien op spul dat makkelijk te verhandelen was, zoals camera's, verrekijkers, cheques, gereed schappen, munten, video's, siera den en fietsen. Deze artikelen wer den doorverkocht aan helers of drugshandelaren De politie heeft bij terugvinden van de gestolen waar zelfs al enig resultaat geboekt. In een woning van een heler werden cheques, ca mera's en een onlangs in Leiden, gestolen viool ter waarde van 13000 gulden aangetroffen. De jongen had 150 tot 400 gulden per dag nodig voor zijn verdoven de middelen. Zijn buit wordt op ruim 100.000 gulden geschat. Cursussen (1) Vormingscentrum Troef, Sta tionsweg 32, begint in september met een groot aantal cursussen. Een kleine greep: typen en taal, fotografie, klussencursus voor vrouwen, oudercursus, begelei ding van jongeren die een So ciaal Diakonaal Jaar doen, Open school en nog veel meer. Er zijn cursussen speciaal voor jon geren, voor vrouwen en voor bui tenlanders. Voor meer informatie en het volledige cursuspakket kan men zich wenden tot Troef. Dagelijks is het vormingscen trum van negen tot vijf uur ge opend. Telefonisch is Troef ook bereikbaar: 130494. Cursussen (2) Ook het Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66, begint in september met het nieuwe cursus seizoen. Nieuw in het pakket zijn de workshops geïmproviseerde muziek en percussie. Verder kan men zich inschrijven voor de cur sussen gitaar, saxofoon, mime en clowning, tekenen en schilderen, jazzballet, zelfverdediging voor meisjes en acrobatiek. Er zijn aparte cursussen voor gevorder den en beginners. Van 27 tot en met 31 augustus kan men zich op geven bij het LVC tussen twee en vijf uur en van zeven tot negen uur. Op deze tijden kan ook tele fonisch informatie worden inge wonnen: 1464481146449. Volksdansen (1) De Leidse dansgroep Tarantel la begint woensdag 5 september in het Leids Vrijetijds Centrum met het volksdansen. Er is echter alleen nog plaats in de begin- nersgroep, die van kwart voor ze ven tot kwart voor acht danst. Aanmelden kan bij Toos Knij- nenburg, Lindestraat 34, tel. 123377. Volksdansen (2) Ook de dansgroep 'Oud Poel geest' begint weer met het volks- dansseizoen, en wel op maandag 27 augustus. Er zijn groepen voor beginners en gevorderden. Het dansen heeft plaats in de gym zaal van de Prinses Ireneschool aan de Herenstraat en begint om half acht. Geïnteresseerden kun nen komen kijken of telefonisch inlichtingen inwinnen: 146477 of 131398. Duivensport Postduivenvereniging De Rijnklievers hield een wedvlucht met 178 jonge duiven uit Menne- cy. Uitslag: 1 J. Kok; 2,3,5, 6, 9 J. v.d. Wal; 4 comb. Koak; 7 A. de Vries; 8 H. van Mil; 10 P. Juffer mans. Ook hield De Rijnklievers een wedvlucht met 460 duiven uit Minderhout. Uitslag: 1. 4 W. Pie- lanen; 2. 3, 7. 8 J. Kok; 5 J. Zeven hoven; 6 H. Sladek; 9 S. v.d. Hey- den; 10 H. Westemeng. P.V. Leiderdorp vloog uit Cor- beil-Mennecy. Uitslag: 1,2,3, 6, 7, 9 B. van Vliet; 4 comb. B en G; 5 W. van Oosten; 8 comb. Reijka; 10 J. van Alphen. Wedvlucht uit Minderhout: 1 D. Zwaan; 2, 4, 8 P. Sloos; 3, 7 J. van Alphen; 5 A. Petit; 6,10 comb. Reijka; 9 H. van Laar. Trams De afdeling Rijnland van de spoorweg-vriendenclub NVBS laat vanavond enkele films zien over trams in Den Haag, waar onder een zwart-wit film uit de jaren twintig en een kleurenfilm over een jubileum-optocht van historische HTM-trams. Verder is er een video-presentatie van ac tuele zaken. Deze eerste avond van het nieuwe seizoen wordt ge houden in Wienerwald, Steen- straat 2 en begint om acht uur. De straatchampignon, Agaricus bitorquis, is op de vreemdste plaatsen en op de meest onver wachte momenten in Leiden aan te treffen. Wie zou er bijvoor beeld aan gedacht hebben om af gelopen zondagavond in de Ke- telboetersteeg naar paddestoelen te gaan zoeken? door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Er stonden ter plekke drie goed ontwikkelde exemplaren, precies voor de voordeur van de Leidse rechtswinkel. Van het fraaie, droge zomerweer dat we momenteel hebben trekt deze soort zich blijkbaar geheel niets aan. Op zich is het niet vreemd om in de zomer straatchampig nons te vinden. Reeds in mei hebben we al verscheidene ex emplaren gezien, maar toen was het beduidend vochtiger. Het zijn ietwat gedrongen paddestoe len met een witachtig tot geel bruine, vezelige hoed die een dia meter van 12 centimeter kan be reiken. De steel is kort en dik en draagt twee ringen. Door dit laat ste kenmerk is hij goed te onder scheiden van andere vertegen woordigers van het geslacht Aga ricus. Evenals die andere soorten heeft de straatchampignon aan vankelijk vuilrose plaatjes; deze worden later door de sporen don ker gekleurd. Dit is bijvoorbeeld goed waar te nemen aan de ge kweekte champignon, Agaricus bisorus. Als men een wat ouder exemplaar hiervan neemt is op een eenvoudige manier de spo- renproduktie zichtbaar te ma ken: snij de steel van de hoed; leg de hoed vervolgens op een stuk (wit) papier en plaats hier een kopje of iets dergelijks over heen; laat het zo ongeveer 24 uur staan; til vervolgens de hoed van het papier. Als alles goed is ge gaan is er nu op het papier een negatieve afbeelding van het pa troon van de plaatjes te zien, ge vormd door ontelbare, chocola debruine sporen. Als een spore op een geschikte plaats terecht komt, dan groeit er een netwerk van schimmeldraden uit, de zwamvlok of het mycelium. Aan het einde van deze draden wor den op een gegeven moment de vruchtlichamen, de paddestoe len, gevormd. De zwamvlok is de eigenlijke 'plant'. Het is in feite niet juist om van planten te spre ken; schimmels worden tegen woordig niet meer tot het plan tenrijk gerekend, maar als een ei gen, geheel op zichzelf staande groep beschouwd. Afvaleters Straatchampignons zijn zoge naamde saprofyten, hetgeen wil Straatchampignons op de Herensingel zeggen dat ze van organisch afval leven. Gezien de vreemde groei plaatsen nemen ze waarschijn lijk met bijzonder weinig genoe gen. Niet zelden gebeurt het dat de vruchtlichamen zich met zichtbare moeite door de spleten tussen de straatstenen omhoog worstelen, zoals afgelopen dagen in de Ketelboetersteeg. Een groeiende straatchampignon ontwikkelt bijzonder veel kracht en is zelfs in staat om door asfalt heen te breken! Afgelopen jaren hebben we ze op de meest uiteenlopende plaat sen in de stad waargenomen. In de Doezastraat staan ze jaarlijks bij het hek van de parkeerplaats van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie; in de Kaiser- straat in een perkje rond een es doorn bij het Zoölogisch Labora torium; op het Rapenburg op een vergelijkbare plaats bij de instru- mentmakersschool en langs de Herensingel in tuintjes bij de woonboten. Ongetwijfeld zijn er wel meer plaatsen waar hij aan te treffen is, maar deze schoten ons zo te binnen. De straatchampignon is goed eetbaar. Hier in de stad lijkt het ons echter uit hygiënisch oog punt niet raadzaam om ze voor de consumptie te verzamelen. Vier dagen zwemmen in Leiden en Voorschoten LEIDEN/VOORSCHOTEN - In diverse plaatsen in het land wordt volgende week de Nationale Zwemvierdaagse, onder auspiciën van de KNZB gehouden. Ook in Leiden en Voorschoten staat dit evenement, dat vijftien jaar gele den voor het eerst plaats had, op het programma. In Leiden wordt de vierdaagse afgewerkt van 27 tot en met 31 au gustus in de zwembaden De Vliet en De Zijl. Dat gebeurt 's avonds tussen zeven uur en half negen. Het Comité Zwemvierdaagse heeft het gebeuren de titel 'Zwemmen met muziek' meegegeven, omdat elke avond diverse muziekvereni gingen, uit Leiden, Voorschoten en Hoogmade, hun medewerking zul len verlenen. De organisatoren hopen dat zij dit jaar de twintigduizendste deel nemer— of neemster kunnen ver welkomen. Het is de negende maal dat de zwemvierdaagse in Leiden wordt gehouden. De deelnemers moeten op vier van de vijf beschik bare avonden 500 meter afleggen in hun eigen tempo en in het zwembad van hun keuze. Na vier 'stempels' ontvangen zij een me daille. In Voorschoten wordt de zwem vierdaagse in dezelfde periode ge houden in zwembad 't Wedde. De organisatie is in handen van EVZV. Dezelfde regels die in Lei den gelden zijn ook hier van toe passing, zij het dat de start in 't Wedde tussen zes uur en half acht is. In de hal van het zwembad zijn er diverse andere activiteiten. Voor de meest origineel verklede zwem mers zijn er vrijdagavond prijzen beschikbaar. Op deze slotavond treedt bovendien muziekvereni ging Laurentius op. Noordwijker belandt in Galgewater LEIDEN - Een 19-jarige motorrij der uit Noordwijk is vanmorgen om kwart voor vijf tegen de leu ning van de Blauwpoortsbrug aan gereden en in het Galgewater be land. Hy is met een vleeswond in zijn been overgebracht naar het Diaconesseziekenhuis. De Noordwijker die, volgens de politie, met hoge snelheid moet hebben gereden kon niet tijdig remmen om de scherpe bocht naar links te nemen. De motor sloeg te gen de reling aan en de bestuurder vloog er van af, regelrecht het Gal gewater in. Onderwij smarkt Stadhuisplein LEIDEN De jaarlijkse Leidse onderwijsmarkt wordt zaterdag 1 september op het Stadhuisplein gehouden. Op de markt wordt in formatie gegeven over onderwijs aan volwassenen. De markt wordt opgeluisterd met Nederlandse en buitenlandse muziek, zang, dans en poppenkast. De informatiemarkt, die van tien tot vier uur duurt, is er voor ieder een die van plan is het komend sei zoen weer iets te gaan leren. Club- en buurthuizen en onderwijsinstel lingen laten zien wat er op dat ge bied in Leiden mogelijk is. Zij ge ven onder meer informatie over lees-, schrijf- en rekencursussen; taallessen voor buitenlanders open school; algemeen vormende cursussen, talencursussen en op leidingen voor allerlei diploma's. De onderwijsmarkt wordt geor ganiseerd dbor het Leids Eduka- tief Sentrum, kortweg LES ge naamd. DEN HAAG/LEIDEN - Hergebruik van leegkomen de grote panden door ze te verbouwen tot woonruimte is een belangrijke mogelijk heid om in Zuid-Holland West een deel van de be hoefte aan woonruimte op te vangen. Dat heeft het provinciale onderzoek „Nieuwe woonruimte in ou de panden" uitgewezen. Gebleken is dat in Leiden, Delft, Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer minimaal 7.000 door verbouwing tot stand te brengen woningen kunnen worden gereali seerd. Voor 2.200 woningen heb ben de genoemde gemeenten al concrete bouwplannen, voor bijna 400 woningen is de realisering waarschijnlijk en voor de overige 4300 nog niet zeker. Leiden heeft bouwplannen in oude panden voor in totaal 711 wo ningen. Gebouwen waar nog geen duidelijke bouwplannen voor zijn gemaakt of die nog niet in proce dure zijn genomen maar waar van de verbouwing tot woonruim te toch waarschijnlijk is zijn bij voorbeeld de boerderij Leidse Hout, het Gemiva Kruisheren Klooster en de telefooncentrale aan de Boommarkt. Het gaat hier bij in totaal om 63 woningen. De verbouwing tot woningen van ruimten boven winkels, het ver bouwen Vein scholen en de split sing van flats moet Leiden nog eens 808 woningen opleveren. Over de laatste plannen is echter nog veel onzeker. Bovendien komt in het onderzoek ook een deel van het huidige hoofdbureau van de politie aan de Zonneveldstraat, cir ca 40 panden van de universiteit, een gebouw van de belastingen, panden van gemeentelijke dien sten en de betonfabriek aan de Zoeterwoudseweg naar voren als mogelijk tot woningen te verbou wen panden. Over het aantal hierin te realiseren woningen is echter op dit moment nog helemaal niets te zeggen. Afremmen Gedeputeerde Borgman van de provincie Zuid-Holland ziet in de ze mogelijkheid om woningen te bouwen een goede kans om de groei van nieuwe buitenwijken te kunnen afremmen. En dat past precies in het provinciale beleid om de woonfunctie van de stad te behouden en te versterken. Hij gaf gisteren aan dat een en ander niet betekent dat plannen voor nieuw bouwwijken nu van de baan zijn. Wel meende hij dat deze hierdoor mogelijk in een langzamer tempo kunnen worden gerealiseerd. Volgens de onderzoekers is het nu geregistreerde aanbod van leeg staande of leegkomende panden slechts het topje van een ijsberg. Zij verwachten dat, mede als ge volg van bezuinigingen, de komen de jaren nog vele grote panden be schikbaar zullen komen. Er zitten overigens naast de voordelen van het tot woningen verbouwen van bestaande grote panden, zoals pla nologische, culturele, economi sche en maatschappelijke, ook na delen, zoals financiële. Verbouw is over het algemeen duurder dan nieuwbouw. De conclusie van het onderzoek is niettemin dat het meer dan de moeite waard is om hergebruik van bestaande panden voor de volkshuisvesting krachtig te stimuleren. Een onderzoek zoals nu in Zuid- Holland West is gehouden is ook in Zuid-Holland Oost gaande. Het maakt deel uit van een serie onder zoekingen door de provincie naar de mogelijkheden van verdichting, bebouwing van kleine stukjes grond, en hergebruik van oude panden. Kantoren In dit kader past ook het stage- onderzoek 'Wonen in kantoren?' van Helen Kruythof, sociaal-geo grafe en planologe. Hierin wordt de conclusie getrokken dat het ver anderen van verouderde kantoor panden in woonruimte vaak om zetverlies tot gevolg heeft voor winkels in de niet-dagelijkse goe derensector in de omgeving en voor de horeca. Kantoorpersoneel besteedt dikwijls meer in dergelij ke winkels, restaurants en coffee De boerderij in de Leidse Hout wordt in het provinciale rapport genoemd als een van de (zij het niet zo grote panden die tot woonruimte kunnen worden verbouwd. De boerderij is overigens jaren bewoond geweest. shops dan de in hun plaats komen de vaste bewoners. Levensmidde lenwinkels kunnen daarentegen een stijging van hun omzet ver wachten als kantoren worden om gezet in wonigen. Alleen in wijken waar de bewoners zich zeer sterk op de eigen winkels richten, zoals bijvoorbeeld in het centrum van Leiden, behoeft volgens de onder zoekster niet te worden gevreesd voor teruggang van de omzet van winkels wanneer kantoorpanden tot woonhuizen worden verbouwd. Zij verwacht voorts dat het ge bruik van het openbaar vermindert bij het omzetten van kantoorpanden in woonruimte. Kantoorpersoneel is nu eenmaal een goede klant van het openbaar vervoer, vooral in centrumgebie den. Daar komt de helft van het personeel met bus, trein of tram naar het werk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3