Zonnest(r)eek Nader gifonderzoek hangt in de lucht Politiek Warmond loopt niet warm voor De Kaag Vervuiling in Leiderdorp lijkt ernstig Melkman kan wagen (voorlopig) stallen Botsing tussen twee 'gelijken' in Leiderdorp PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 keurig de eigenaar van het café en de ANWB van een dealtje. Maar helaas, het blijft bij een zeer fraai uitzicht op de tiental len langsvarende boten en het uit de zeventiende eeuw daterende, pas opgeknapte hervormde kerkje: hoewel het toch niet bui tensporig druk is, valt er van be diening dermate weinig te mer ken dat we na enige tijd geduld oefenen onverricht terzake maar weer op de fiets stappen. Dan, na Woubrugge, weer langs het Braassemermeer. Veel water zien we niet door de dichte bebossing, die wordt afgewisseld door al even dichte rietkragen. Kijnsaterwoude laten we met een blik op de pas vernieuwde ophaalbrug links liggen. Dan, in Langeraar, de fout in. Al van te voren gewaarschuwd door een vriend dat Ter Aar problemen oplevert met de bewegwijzering, tellen we in tegenstelling tot het gezegde niet voor twee en mis sen ook wij een bordje. Niet echt een probleem, want de Lange- raarse weg is ook leuk. We ko men langs de gigantische katho lieke kerk, symbool van de eigen identiteit van deze katholieke en clave in het protestante Ter Aar. Uiteindelijk komen we op de Geerweg weer op de route uit. Papenveer gemist. De Generaal van Merleweg naar Bilderdam gaat weer vlak langs het water. Langs de mooi ste van de Langeraarse plassen nog wel, dat ook beschermd na tuurgebied is. Hier mag niet ge zwommen, gesurfd, gezeild, ge roeid of gevist worden. Wie er langs komt begrijpt wel waarom. Bijdrage: Sjaak Smakman Braassemroute 52 km fietsplezier Groene weilanden met lodderig ogende koeien, wuivende koren velden, pittoreske dorpsgezich ten en water, vooral veel water. Dat biedt een middagje ontspan nen peddelen langs de 52 kilome ter lange Braassemroute. Deze fietsroute behoort inmiddels tot de oudgedienden by de ANWB, want in mei 1966 werd hy al offi cieel geopend. Die 'oudheid' blijkt ook uit de bewegwijzering: op één na zijn alle routeborden nog blauw/wit, van metaal en rechthoekig in plaats van rood/ wit, zeshoekig en van polyester, zoals bij de nieuwere fietsroutes. Slechts op de Koudekerkse La- gewaard kan de fietser zo'n 'nieuw' bordje bewonderen. Maar dat doet niets af aan de at tractiviteit van de route, zoals een tochtje op de zonnige zater dag van het afgelopen weekein de bewees. We pikten de route op bij het pontveer in Oude Wetering. Je kunt de rondlopende route na tuurlijk overal beginnen, maar als je (zoals wij) uit Lisse komt, is Oude Wetering het dichtste bij. Vandaar. Voorwaarde om niet ra zendsnel het spoor bijster te ra ken is om de route linksom te fietsen: hij is alleen in die rich ting maar aangegeven. De weg voert al direct langs het 'hart' van de tocht: het Braassemermeer. Een vooral door gigantische zwermen vliegen en vliegjes be volkt fietspad (zonnebril opzet ten!) voert achter Roelofarends- veen langs het water. Zeilboten, surfplanken, molens: voor de eerste kaar maakt de fietser ken nis met dit regelmatig terugke rende beeld. Dan terug naar 'de Veen' en langs het gemeentehuis richting Rypwetering. Op de Ripselaan blijkt na jaren touwtrekken - vooral vanwege de kosten uiteraard - toch einde- wenoude boerderijen doet dat echter snel vergeten. Het is één van de mooiste stukjes van de fietsroute. Jammer dat de laatste paar honderd meter Lagewaard er niet in zijn opgenomen, maar dat kon niet anders. De weg voert bijna terug naar Hoogmade. Op een paar honderd meter van de eerder gepasseerde Doesbrug slaat de weg rechtsaf: het fietspad langs de Wijde Aa. Half Nederland liikt hier ter ere van het stralende weer zijn kam pement te hebben opgeslagen. Het is op het smalle, slingerende fietspad uitkijken geblazen om geen tegenliggers of voetgangers - en onvermijdelijk ook jezelf, dat is het nadeel van de fiets - te grazen te nemen. We vallen met onze neus in de boter: tot lering ende vermaak van zeer velen blijkt een bootje in brand te zijn gevlogen. Als vliegen komen de recreanten op deze stroop af: het ziet er behalve van de rook ook zwart van de mensen. Blussen blijkt problematisch, want de brandweerwagen is te breed voor het fietspad. Nou ja, er is ge lukkig water zat. Bordje gemist Even verder: wegomlegging. De kade langs de Wijde Aa wordt momenteel opgeknapt, en dat betekent rechtstreeks richting dorpskern Woubrugge. Stukje nieuwbouw, dan oud-Woubrug- ge. Op de Van Hemessenkade fiets je bijna dwars over het zeer fraaie, aan het water gelegen ter ras van café Het Oude Raedhuys. Je moet wel een verstokt terras jeshater zijn om niet even de fiets te parkeren en verdenkt onwille Vlak voor Bilderdam word je geacht af te slaan naar Leimui- den, maar het is de moeite waard om vijftig meter door te fietsen en even een blik te werpen op het gehucht (en het ophaalbrug getje van) Bilderdam. Bij het mi- niscule dorpscafé met terras ha len we de in Woubrugge geleden schade (Spa-rood) in. Terug dan, over de Vriese- koop. Op de dijk fietsend rechts boerderijen en het riviertje de Drecht, links in de diepte akkers en weilanden. Op de achtergrond het dreigend oprijzende profiel van Alphen. De Rijnstreek op zijn karakateristiekst. We scham pen Leimuiden en fietsen linksaf richting Rijnsaterwoude. Ook deze Braassemgemeente laat de j route echter (voor de tweede keer) links liggen. Ruim voor de jachthaven duiken we de diepte in voor de laatste kilometer naar het beginpunt van de tocht: het i pontveer van Oude Wetering, i Van het Braassemermeer zien we op dit stukje geen druppel. Wél de molen die als voormalig onderkomen van André van Duin ooit het bolwerk van 's Neerlands volkshumor was. De laatste loodjes blijken licht te wegen, want die bestaan uit overvaren van de Wetering met het pontveer. Twee kwartjes per persoon. Daar kun je niet voor j gaan zwemmen. Een uitgebreide beschrijving van de Braassemroute is te koop bij alle ANWB-kantoren. Deze route staat be schreven in de folder over fietsroutes in Midden-Holland, waarin ook toch ten in onder meer de Krimpener- waard, de Zuidplaspolder, de Gouwe en de Reeuwijkse Plassen zijn opge- Een mooi gedeelte van de Braassemroute is de Lagewaard in Koudekerk. lijk met de aanleg van een vrijlig- gend fietspad te zijn begonnen. Er is bijna geen verkeer op de Ripselaan, zodat je je al een voor stelling kunt maken hoe het voelt om straks langs de laan te kunnen fietsen zonder dat auto mobilisten de vouwen uit je broek riiden. Rijpwetering met zijn typische lintbebouwing en vele brug getjes, en Hoogmade volgens el kaar snel op. Dan gaat de weg de polder in: een nauwelijks één meter breed fietspad voert al hobbelend naar Leiderdorp. En daar wacht een valstrik: op de T- kruising Ruigekade/Hoofdstraat wijst het routebord onverbidde lijk naar rechts. Tegen beter we ten in volgens we de aanwijzing op en komen na een kleine kilo meter tot de ontdekking dat we inderdaad beetgenomen zijn en tóch linksaf richting Koudekerk hadden moeten gaan. Maar de (foto Wim Dijkman) zon schijnt en we hebben tijd zat. Overigens: een telefoontje naar de ANWB heeft de belofte opge leverd dit bord door een 'links' exemplaar te vervangen. Via het nog vrij nieuwe, vrijlig- gende fietspad de Oude Rijn vol gend, komen we in Koudekerk. Niet het mooiste stuk, want een deel van het Koudekerkse indus trieterrein moet doorkruist wor den. De Koudekerkse Lage waard met zijn schitterende, eeu- LEIDERDORP - Enkele tuinen in de Leiderdorpse Kerkwijk zijn zodanig verontreinigd met de chemische stoffen, tetrachlooretyleen, trichlooretheen en chloroform dat zeer waarschijnlijk een nader onderzoek moet worden ingesteld. Het eerste onderzoek, dat zojuist is afgerond door het ingenieursbureau DHV, heeft dit aan het licht gebracht. Tweemaal raak op één punt OEGSTGEEST - De kruising Ter- weeweg/Prins Hendriklaan in Oegstgeest is gisteren tot twee maal toe het toneel geweest van een aanrijding. Twee keer was de reden dat de uit de Prins Hendrik laan komende bestuurder geen voorrang gaf aan zijn op de Ter- weeweg rijdende 'tegenpartij'. Bei de keren liepen de ongevallen zon der persoonlijk letsel af. 's Mor gens botste een 16-jarige Leidenaar met zijn bromfiets op de auto van een 55-jarige automobilist. De schade bleef hier beperkt tot blik schade voor de auto en een kapotte koplamp voor de bromfiets, 's Avonds Was het weer raak, toen een 19-jarige Voorschotenaar zijn wagen tegen die van een 29-jarige Oegstgeester stuurder. Ook hier viel alleen blikschade te betreuren. Hoe ernstig de situatie ter plaatse precies is wil de gemeente nog niet zeggen. Ze wil niet vooruitlopen op een brief die vrijdag in de bus rolt bij de bewoners van Van Leeuwen park 1 tot en met 43, Kastanjelaan 1 tot en met 5 en Eikenlaan 1 tot en met 10. In deze brief staat precies wat de komende weken zal gebeuren in de drie straten. Indien er inderdaad een nader onderzoek komt, zijn de bewoners nog wel even zoet. Het speuren kan zo'n negen a tien we ken in beslag nemen. Een flinke tijd, vooral omdat de eerste fase ook al zo'n zes weken duurde. Ook de kosten lopen aardig op. De gemeente verwacht dat de affai re in totaal minstens 50.000 gulden zal gaan kosten. Dit bedrag komt geheel voor rekening van Leider dorp. Zoals bekend kwam de zaak aan het rollen toen P. Kriek, bewo ner van het Van Leeuwenpark 17, bij de gemeente klaagde over een doordringende stank. LEIDERDORP - Vooropgesteld dat er geen nieuwe bezwaren van omwonenden binnenkomen zal de Leiderdorpse melkman C.A. van Rijn binnenkort zijn SRV-wagen aan de andere kant van de Eiken laan mogen stallen. Hiermee komt voorlopig een einde aan het al tij denlang slepende conflict over het al dan niet verlenen van een par- keerontheffing. Van Rijn heeft zo'n ontheffing nodig, omdat zijn wa gen groter is dan volgens de plaat selijke verordening mag Voorheen stalde hij zijn wagen bij zijn garage aan de Eikenlaan. Nadat een omwonende geprotes teerd had tegen de belemmering van het uitzicht, besloot de ge meente Leiderdorp om Van Rijn geen ontheffing meer te verlenen voor die parkeerplaats. Van Rijn kwam daarop in het ge weer bij de comissie voor beroep en bezwaarschriften. Deze com missie adviseerde burgemeester en wethouders om te kijken of de wa gen aan de overkant van de Eiken laan, naast de kerk, kon worden ge stald. Voor Van Rijn betekent die verplaatsing dat hij op zijn nieuwe stek een electrische aansluiting moet maken voor het koelsysteem van zijn wagen. Dat brengt extra kosten met zich mee. Bovendien was niet duidelijk of het energiebe drijf daarmee akkoord zou gaan B en W volgden het advies van de commissie in zoverre op dat ze lieten weten Van Rijn een tijdelijke ontheffing te willen verlenen, ma ximaal voor een jaar. De melkman tekende hiertegen opnieuw be zwaar aan, omdat, zoals hij gister avond de commissie duidelijk maakte, "De investering te hoog is als het maar voor een jaar geldt Een bedrijf runnen op jaarbasis is erg moeilijk''. Wethouder Meerburg legde daar op uit dat het college bij het verle nen van ontheffingen altijd die pe riode van een jaar aanhoudt. "Na elk jaar wordt dan opnieuw beke ken of de ontheffing weer kan wor den verleend", aldus de wethou der, die van mening was dat een dergelijke wagen eigenlijk niet in de straat thuishoort. "Als er een ontheffing voor een langere perio de wordt verleend is elke prikkel om met alternatieven te komen verdwenen". Nadat het misverstand over het maximum van een jaar uit de weg was geruimd kon Van Rijn vrede hebben met het plan van burge meester en wethouders. Nu wordt de procedure, voorafgaand aan het verlenen van een ontheffing, in gang gezet. Het enige dat nog roet in het eten kan gooien is een nieuw protest van een omwonende. Vieze luchten Met name bij vochtig weer ste gen vieze luchten op in het deel van zijn achtertuin dat grenst aan een chemische wasserij. Bij het spitten in de lap grond, die zeven meter lang is en drie meter breed, was hij zo ongeveer bedwelmd ge raakt. In maart sloeg het ingenieursbu reau DHV voor het eerst aan het spitten. Twee maanden later werd een tweede, voorlopig onderzoek, gehouden. Half juni kwamen hier van de resultaten binnen. Zowel in de grond als in het grondwater zit ten tetrachloreen, trichlooretheen en chloroform, ontdekte DHV. Di rect gevaar voor de volksgezond heid leverde het echter niet op, al dus de inspectie Volksgezondheid. Toch reageerde de gemeente "verontrust" op de voorlopige con clusies. "Verontreiniging in een woonwijk is altijd reden tot zorg", zo heette het. "Bovendien willen we een einde maken aan de onze kerheid. Want risico en onzeker heid scheppen zorg". Ze besloot dan ook een groot on derzoek op te zetten in de buurt. In verschillende tuinen werden de af gelopen weken boringen verricht tot een maximum diepte van tien meter. Overigens zijn de onderzoe kers volgens de gemeente keurig te werk gegaan: de ontstane gaten zijn stuk voor stuk gedicht. Inspraak voor buren van woonwagenkamp WASSENAAR - De gemeente Was senaar organiseert eind september een inspraakavond voor bewoners van de Dirk de Raetlaan en omge ving. Hier kunnen zy hun eventue le bezwaren spuien tegen de plan nen van B en W om achter de Dirk de Raetlaan, op de hoek met de Oostdorperweg, een woonwagen kampje aan te leggen met acht staanplaatsen. Tot nu toe zijn er al twee be zwaarschriften binnengekomen by de gemeente. Het ene bezwaar schrift is ondertekend door twee bewoners van de Dirk de Raetlaan, het tweede draagt handtekeningen van bewoners van Dirk de Raet laan en naaste omgeving. WD-wethouder mevrouw W. van der Wiel-Van der Flier ver wacht dat een compromis kan wor den gesloten met de omwonenden - De vervuilde grond, afkomstig uit het 'ganggat' rechts op de foto, wordt onderzocht. Waarschijnlijk moet e nader onderzoek worden ingesteld in Leiderdorp (Archieffoto) WARMOND - De suggestie van het Warmondse college om in het ka der van de gemeentelijke herinde ling van de Rijnstreek eventueel Kaag-eiland bij de gemeente War mond in te lijven, is gisteravond door de commissie algemene be stuurlijke zaken bepaald niet met gejuich ontvangen. Wel werd una niem het voorstel van Gedeputeer de Staten (GS) afgewezen om een flink stuk van Warmonds grondge bied aan de overkant van de Kager- plassen toe te wijzen aan de nieuw te vormen gemeente Alkemade/ Rijnsaterwoude/Leimuiden/W ou- brugge. De provinciale plannen kosten Warmond veel geld: op het 'be dreigde' grondgebied staan twee campings, die veel geld in het laatje brengen. Wanneer het 'land- jegappen', zoals raadslid Vreeken dat betitelde, doorgaat, verliest Warmond ruim tachtig mille aan inkomsten terwijl de gemeente toch al voor een grote bezuini gingsoperatie staat. Vooral dit ar gument stond centraal in de reactie die het college naar de provincie wilde sturen. Het college kwam in die reactie ook met een oud plan: haal niets van Warmond af, maar geef het Kaag-eiland erbij. Daar door komen de Kagerplassen in hun geheel onder Warmonds be heer. wat bestuur en beheer ge makkelijker maakt. Maar, aldus de reactie, het liefst laat Warmond al les zoals het nu is. Over de noodzaak van het be houd van de grond in de polders Boterhuis, Waterloos en de Zwei- landpolder waren de commissiele den het gisteren snel eens. Wel drong Saris (WD) er op de argu mentatie sterker te maken en GS met hun eigen uitgangspunten voor de herindeling om de oren te slaan. Zo stelden GS daarbij onder meer dat gemeenten buiten de Rijnstreek niet in de herindeling worden betrokken wanneer er geen knelpunten zijn. "En die twee campings zijn geen knelpunt", merkte Saris op. GS vinden ook dat de nieuwe gemeenten er finan cieel zo gunstig mogelijk moeten voorstaan. "Maar dat mag natuur lijk niet ten koste gaan van de fi nanciële positie van andere ge meenten. Het saldo van de Braas semgemeente is zo positief, dat die de inkomsten van de campings best kan missen", oordeelde ze ver der. Ook moeten nieuwe gemeen ten in staat zijn het gemeentelijk takenpakket naar behoren uit te voeren. Wel, aldus Saris, als War mond de campings kwijtraakt komt het in zulke grote financiële problemen dat dét niet meer kan. Kaag-eiland Ze voelde niets voor het opnieuw opvoeren van de annexatie Kaagei land, omdat een dergelijk voorstel in het verleden al bakzeil heeft ge haald. Eventueel wilde ze het plan nog wel memoreren in de reactie, maar om deze suggestie zo nadruk kelijk te presenteren als het college deed, wilde ze onder geen beding. CDA'er Bonnet stelde zich achter dat standpunt. Ook Vreeken voelde niets voor het Kaag-eilandplan: "Stel je voor dat GS ja zeggen. Je zou je toch doodschamen, je zou totaal niet weten wat je er mee zou moeten". Vrijwel iedereen vroeg zich trou wens af wat voor zin het heeft om nog te reageren, nu in het voor overleg GS zich zo halsstarrig heb ben opgesteld. Wethouder Van Schagen wees er echter op dat het vooroverleg een 'extraatje' is ge weest en dat het officiële overleg nu pas is begonnen. "We moeten niet zeggen: wat kunnen we nu nog doen, maar juist: nu is het moment dat we wat kunnen doen", aldus Van Schagen. Hij geloofde dat de kansen voor Warmond nog niet verkeken zijn 'wanneer u er via uw politieke kanalen moeite voor doet' en wees erop dat de met her indeling belaste gedeputeerde Boone veel begrip heeft getoond voor de financiële kant van de- zaak. "Persoonlijk onderschreef hij ons standpunt in hoge mate", aldus de wethouder. WOENSDAG Leiden Wienerwald - Steenstraat, filmavond af deling Rijnland NVSB, 20 uur. Vanaf kantine VTL - Voorschoterweg, 3e zomeravondwandeltocht, start tus sen 18-19 uur. Parkeerterrein Groenoorhallen - voor stelling circus Holiday, 20 uur. DONDERDAG Leiden Buurthuis Mirt Honken - kinderpro gramma: rollerskate-disko, 13.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Parkeerterrein Groenoordhallen - voor- stelling circus Holiday, 16 uur. Leiderdorp v.d. Marckstraat 19 - vakantie-bijbel- school voor kinderen, 10-11.30 uur. Sjelter - Heemraadlaan, uitstapje Lin- naeushof voor kinderen, 9.30-15.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - vakantieland voor kinde ren, hele dag. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 17 tot 24 au gustus door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Lei den, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: A.J.J. van den Burg, geb 5-2-1909 man. J. Vollenga, geb 24-6-1895 man, H. van Gent, geb 21-5-1908 man, W. Nell, geb 3-12-1910 man, L.D.B. Ber- ding, geb 27-4-1960 vrl, W.E. Wieden, geb 12-2-1929 vrl. echtg. van C.W.J. Jeursen, M.A. Axford, geb 7-3-1946 vrl. echtg. van M.J. Gates, W.C. van Welie, geb 10-7-1921 vrl. geh. gew. met C. Noort, T.N. van den Berg, geb 29-12- 1932 man, J.A. Pison, geb 21-8-1900 man, T.' Remmelzwaal, geb 14-4-1913 vrl. geh gew. met H. van Rhijn. LEIDERDORP - Twee vrachtwa gens van het circus Holiday zijn vannacht op de kruising van de Leidseweg met de provinciale weg in Leiderdorp op elkaar gebotst. De twee wagens reden achter el kaar op de Leidseweg. Gekomen bij de kruising met de provinciale weg remde de voorste wagen af. Omdat de remlichten van deze wa gen defect waren, merkte de chauf feur van de achterste wagen dat te laat op en botste er achterop. De man moest met een beenbreuk naar het ziekenhuis worden over gebracht. Bij een onderzoek van de politie werden overigens aan beide wagens meerdere technische man kementen geconstateerd. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag v 16 30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Lossen Directie: G. Koopman Adj.dir.. N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, t! 219 H v.d. Post (plv) W, F. J. Wirtz (bin. buit./eco Jaarabonnement 240,50 Plv. Alg redactiechef Per post f 330,- J M. J Post Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cair< Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2