LEIDSCH DAGBLAD Bakker breidt bezit fors uit 7.9% Ruding wil eenmalige uitkering schrappen Giftig gas vrij bij brand in Alphen Voor een véél wijzer Bloedige gevechten in noorden Libanon Oprichter Centrumpartij raakt baan aan VU kwijt Partijen in de haven praten weer BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE 'Satanskerk' wil af van invallen door de politie LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37481 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttws 54 2300 AS Leiden Voor let.nrs. zie cototon AMSTERDAM (GPD) - Een van de oprichters van de Centrum partij, dr. F. H. Brookman, stapt binnen afzienbare tijd op als we tenschappelijk medewerker van de Vrye Universiteit in Amster dam. Tegen het aanblijven van Brookman werd vooraï geageerd door studenten. Veel buitenland se werknemers en studenten aan de VU voelden zich door Brook- mans aanwezigheid bedreigd. De wetenschappelijk medewerker is het derde kopstuk uit de partij die in zijn werk in de problemen is gekomen. Vorige week werd in Utrecht de vice-voorzitter van de partij, de geschiedenisleraar H. de Wij- er door het gemeentebestuur ge schorst als leraar. Voorzitter N. Konst, ook geschiedenisleraar van beroep, is deze week in Nij megen geconfronteerd met een verzoek van de docentenraad aan het bestuur van zijn school om hem te ontslaan. Brookman kwam voor het eerst in opspraak toen jonge aan hangers van de door hem opge richte Nationale Centrumpartij in 1980 een groep asielzoekende Marokkanen in de Mozes en Aar- onkerk in elkaar sloegen. Dat ge beurde nadat Brookman die avond een toespraak tot die jon geren had gehouden. Brookman ontbond na dat in cident de Nationale Centrumpar tij maar richtte even later de hui dige Centrumpartij op. Onder druk van de universiteit zegde hij later zijn lidmaatschap op maar op de achtergrond bleef hij actief voor de CP. (Van t r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een brand in een opslagloods van het chemisch bedrijf Vos en Co aan de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn zijn gisteravond gifti ge zwaveldioxydegassen vrijgeko men. Een brandweerman kreeg na afloop van het blussingswerk braakneigingen en werd naar het ziekenhuis gebracht. Na onder zoek en raadpleging van het Natio naal Vergiftigingen Informatiecen trum in Utrecht mocht hij naar huis. Ook de andere aanwezige brandweermensen, alsmede poli tiefunctionarissen, zijn voor con trole in het ziekenhuis geweest. De brand ontstond omstreeks kwart voor twaalf in een op slagloods van het chemisch be drijf, dat nog maar kort geleden vanuit Zoeterwoude is verhuisd naar het industrieterrein Rijnha ven in Alphen. Twee drums gevuld met vijftig kilo natriumdithioniet raakten in brand. Door de rookont wikkeling in het magazijn trad het automatisch brandalarm in wer king. Beschermd met persluchtappa- ratuur bestreed de brandweer de brand die men na een uur meester was. De ontsnappende zwaveldio- xyde veroorzaakte irritatie aan ogen en slijmvliezen. Volgens de politie zijn er van omwonenden geen klachten binnengekomen en was er geen reden om omwonen den te waarschuwen. De schade bleek achteraf vrij ge ring. Het natriumdithioniet uit drie drums is overgeladen in grotere va ten en afgedekt met zand. Volgens de brandweer is natriumdithioniet een tot zelfontbranding vatbare stof. Een of meerdere drums zijn van een stapel gevallen en lek ge raakt. Hierdoor kon er zuurstof bij komen, waarna brand ontstond. W. van den Broek, woordvoerder van het chemisch bedrijf, kon wei nig over de brand zeggen. De che micus van het bedrijf is ziek. Vol gens de woordvoerder is er van spontane ontbranding van het che mische middel geen sprake en hij sprak de brandweer ook tegen dat er zwaveldioxyde was vrijgeko men. De arbeidsinspectie zal een onderzoek stellen. Vermoedelijk zijn de drums niet volgens de voor schriften opgeslagen. Vanmorgen ontsnapte opnieuw een grote hoeveelheid zwaveldio xyde toen een chauffeur een hef truck uit de loods wilde halen. Het hoofd van de Alphense ge neeskundige gezondheidsdienst, mevrouw D.W. Tichler-Moerman, was desgevraagd niet bereid infor matie te verstrekken over de even tuele schadelijkheid van het gas. "Ik ben niet gewaarschuwd door de brandweer, dus neem ik aan dat de volksgezondheid geen gevaar heeft gelopen. Ik heb geen tijd om dat alleen voor u uit te zoeken", 'was haar reactie. Een woordvoerder van TNO in Delft achtte het vrijwel uitgesloten dat het natriumdithioniet zelf is gaan branden. Het brandt pas bij 200 tot 300 graden. Hij vermoedt dat eerste iets anders in brand heeft gestaan. Blokkade blijft Voor tientallen miljoenen guldens bedrijven gekocht ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV, de onderne mingsraad van Rotterdam Termi nal en de directie van Incotrans, het moederbedrijf van Rotterdam Terminal zijn vanochtend opnieuw' in bespreking gegaan. Dat gebeur de op verzoek van Incotrans met als doel de blokkade van het stuk- goed bed rijf Rotterdam Terminal aan de Wilhelminakade opgeheven te krijgen. De Vervoersbond is slechts be reid de blokkade op te heffen als de 152 met ontslag bedreigde werknemers van Rotterdam Ter minal bij Incotrans een baan kun nen krijgen of elders in de Rotter damse haven kunnen worden ge plaatst. Een gesprek tussen Ver voersbond en Incotrans gisteren leverde geen resultaten op, zodat de blokkade van het bedrijf bleef gehandhaafd. Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn van mening dat de werkgeversorganisatie SVZ wel een iets actievere rol mag spelen in het conflict. De SVZ is partij, om dat de werknemers zich beroepen op een sociaal contract dat afspra ken bevat over de totale werkgele genheid in de stukgoedsector. Het stadsbestuur zegt geen partij te kiezen in het conflict, maar stelt zich wel op op achter de rekenme thode die is vastgelegd in het so ciaal akkoord. Volgens de laatste berekeningen is er een tekort aan havenwerkers. De werkgevers be weren dat er sprake is van een overschot. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM De bekende onroerend-goedmagnaat en bollenexporteur Co Bakker is opnieuw aan het kopen geslagen. De afgelopen weken heeft hij voor tientallen miljoenen guldens bedrijven in uiteenlopende branches gekocht. Twist wil niet kwijt hoeveel geld met al die transacties is gemoeid. "De bonden zijn tevreden. Enkele bedrijven zullen zelfs worden uit gebreid en dat betekent dat meer personeel moet worden aangetrok ken". Het imperium van J.H. Bakker steunt op twee grote pilaren: de bouwsector en de bollenexport. Met de aankoop van Charcon- Ringvaart en Paul Apeldoorn ver wacht Bakker een omzet van zo'n 250 miljoen gulden te halen in de bouw. Wat de bollen betreft voor ziet hij een omzet van 200 miljoen. Na de aankoop van bouwmateria- lenhandel Charcon-Ringvaart in Hillegom, heeft Bakker nu ook het postorderbedrijf in bloembollen van de Stassengroep in Hillegom, bouwbedrijf Paul bv Apeldoorn en het televisiestation 'Holland on Sa tellite' van presentator Henri Rem mers aan zijn bezit toegevoegd. Ook hotel Klein Palace aan de Parallel boulevard van de Noord- wijker N.C. van Hese maakt inmid dels deel uit van de bezittingen van de in Aerdenhout woonachtige miljonair. Dat hotel is genoemd naar het zes jaar geleden uitge brande Palacehotel. Bij de overgenomen bedrijven werken in totaal meer dan 300 mensen van wie de werkgelegen heid tot 1 januari 1986 is gegaran deerd. Alleen bij de Stassengroep worden acht mensen ontslagen. Maar die ontslagaanvrage was al bij het arbeidsbureau ingediend voordat Bakker het bedrijf via het eveneens in Hillegom gevestigde bollenbedrijf Van Waveren over nam. De bonden zijn uitgenodigd voor een gesprek. 20 PAGINA'S Staatssecretaris Ginjaar-Maas: Lyceum: 2 exacte vakken verplicht PAGINA 5 Heffing voor veel boeren te veel Kansen van Peres iets toegenomen Profronde heeft een valse start PAGINA 9 Babyion DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft het kabinet voorgesteld mensen met de laagste inkomens volgend jaar geen eenma lige uitkering te geven. Uit berekeningen van het Centraal Plan Bu reau, opgesteld voor de komende begroting, blijkt volgens hem dat deze 'echte minima' in 1985 netto meer zullen kunnen besteden dan dit jaar. In zijn begrotingsbrief aan het ka binet legt de bewindsman uit dat de eenmalige uitkering bedoeld was om de koopkracht van mensen met een minimumloon of een mini mumuitkering in een bepaald jaar op peil te houden. Voor dat doel heeft het kabinet dit jaar ongeveer 400 miljoen gulden uitgetrokken. Omdat volgend jaar naar verwach ting een koopkrachtdaling zal uit blijven, is een extra tegemoetko ming niet nodig nodig, meent Ru ding. Het kabinet is gisteren begonnen aan het vaststellen van de begro ting voor 1985. Het is niet uitgeslo ten dat de ministers nog deze week tot overeenstemming komen. De besparing van f 400 miljoen door het uitblijven van een eenma lige uitkering maakt deel uit van een pakket aanvullende voorstel len waarmee Ruding de uitgaven voor 1985 met in totaal f2 miljard wil verlagen. Zijn voorstellen gaan verder uit van een beperking van Kans op onweer Enkele buien, mogelijk met onweer. Ook af en toe zon. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden, middagtem- peratuur omstreeks 23 graden. Matige zuidoostenwind. 23 augustus 1984. Zon op: 06.37 uur, zon onder: 20.46 uur. Maan op: 01.36 uur, maan onder: 19.24 de lastenverlichting voor het be drijfsleven met f 400 miljoen. Hij wil dit bereiken door de aangekon digde, verdere verlaging van de vennootschapsbelasting niet te la ten doorgaan.Ter compensatie zou den voor de werkgevers de sociale premies moeten worden verlaagd. De werknemers zouden dan meer premie moeten betalen. Verder pleit hij voor aanvullende bezuinigingen op de departemen ten ter grootte van byna f 500 mil joen. Nog eens enkele honderden mil joenen wil de minister besparen door af te zien van wensen van de partementen voor nieuw beleid. Hij wil bijvoorbeeld dat het zoge noemde startplan om langdurig werkloze jongeren aan werk te hel pen, wordt geschrapt. De 'beleidsbijstellingen' van Ru ding gaan verder dan de voorstel len van premier Lubbers, die er vanuit gaat dat aanvullende bezui nigingen van f 1 miljard voldoende zijn. Lubbers wil de koopkracht iets beperken, zodat het overheids tekort toch nog ruimschoots onder tien procent van het nationaal in komen kan uitkomen. - Ruding is tegen een verdere koopkrachtbeperking. Met uitzon dering van de ambtenarensalaris sen en hogere uitkeringen wil hij het bestedingsniveau van alle in komensgroepen verbeteren ten op zichte van dit jaar. Met zijn bezui nigingsvoorstellen denkt hij het overheidstekort te kunnen laten zakken van 10,1 procent nu naar 9,4 procent. Minister Ruding. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Leiden, Botermarkt 2, (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassaupiein 13, (070) 65 08 00. nV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten KAAPSTAD - 'Het volk zal rege ren'. Studenten op de campus van de universiteit van Kaapstad laten duidelijk weten het niet eens te zijn met de verkiezingen die vandaag in Zuid-AJrika worden gehouden. De zwarte Zuidafrikanen staan nog steeds volledig buiten spel. Vandaag worden wel voor het eerst sinds de invoering van de apartheid verkiezingen gehouden voor een kleurlingenkamer van het parlement. De 907.000 mensen die zich hebben laten registreren heb ben de keus uit 207 kandidaten van vier partijen of onafhankelijken. Vier kandidaten zijn bij voorbaat zeker van een zetel omdat ze in hun district de enige kandidaat zijn. De stemlokalen zijn om zeven uur geopend. Iedereen kijkt vooral uit naar de opkomst. Uit de eerste be richten viel daar nog geen peil op trekken. In de Kaapprovincie, waar de meeste kleurlingen wonen, werd de afgelopen nacht een huis van een kandidaat met een benzi nebom bekogeld, waarbij de zoon werd gewond, aldus de politie. De voorbereidingen voor de ver kiezingen is de laatste weken ge paard gegaan met protestbijeen komsten. Zeker 30.000 scholieren en studenten die aan instellingen voor niet-blanken studerendeden mee aan boycotacties en demonstraties tegen de verkiezingen. (foto ap> (Zie ook pagina 7 en 11) Een kleine twee jaar geleden kwam de 55-jarige Bakker ook al in het nieuws in verband met de aan koop van het Haagse kantoren- en winkelcomplex Babyion voor meer dan 100 miljoen gulden. Die aankoop is na tussenkomst van de rechter teruggedraaid omdat Bak ker in die penode kampte met psy chische problemen. Hij is enige tijd opgenomen geweest in het psychiatrisch ziekenhuis Vogelen zang. Er werd op verzoek van fami lie een stichting in het leven geroe pen die toezicht hield op de zaken van de 55-jarige Bakker. Die stichting is pas ontbonden en sindsdien is de schatrijke koop man weer actief. Volgens alge meen manager D. Twist van houd stermaatschappij Bakker Sassen- heim in Hillegom was de aankoop van de verschillende bouwbedrij ven noodzakelijk om de onderne ming sterker te maken. Het ver werven van de Stassengroep is ge schied met het oog op een verster king van de positie op de Europese bollenmarkt. Kabeltelevisie Wat de aankoop van 'Holland on Satellite' betreft: Bakker wil aan de wieg staan van nieuwe ontwik kelingen op het gebied van kabel televisie. Met behulp van dat me dium wil hij zijn produkten aan prijzen in Amerika. De plannen van Remmers zullen aanzienlijk worden uitgebreid en tevens zal worden gepoogd multinationals voor- 'Satellite' te interesseren. BEIROET/TRIPOLI (UPI/Rtr.) - De strijd tussen rivaliserende mili ties in de Noord-Libanese haven stad Tripoli is vandaag opnieuw in alle hevigheid opgelaaid, ondanks een bestand dat een dag eerder werd bereikt. Vangochtend kwa men bij vuurgevechten ten minste vijf mensen om het leven en raak ten 17 personen gewond. Het officiële dodencijfer van de afgelopen drie dagen hep op tot 35, maar kranten in Beiroet spreken van 75 90 doden en 200 gewon den, waaronder veel kinderen. De schade aan gebouwen in de stad is groot. Op veel plaatsen woeden branden. De meeste slachtoffers zijn bur gers die tussen de ünies van de Is lamitische Eenheidsbeweging Tahweed en de pro-Syrische De mocratische Arabische Partij te rechtkwamen. Na het bereiken van een bestand tussen de strijdende partijen was het enkele uren rustig in Tripoli, iViaar vanochtend werd het bestand al op grote schaal ge schonden. "Het is verschrikkelijk", ver klaarde een inwoner van TYipoli. "In het Islamitisch Ziekenhuis was overal bloed en mensen werden op de grond gegooid omdat er geen ruimte meer was". Het Libanese kabinet komt daag bijeen om over een uitbrei ding van het Syrische veiligheids plan te spreken. Het kabinet van premier Rashid Karami wil ook in de heuvels rondom de hoofdstad een troepenscheiding tot stand brengen. De Libanese regering buigt zich tevens over een voorstel om een klacht bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in te dienen over de bezetting van Zuid- Libanon door Israëlische troepen. - GOUD 120,- kontant per 3 gram (f) voor uw gouden sie raden. Munten, tandgoud. sloop- goud, platina, zilver en briljant. Hoogste koers. Hotel Meow-Minerva Boommarkt 20, Leiden Donderdag en vrijdag van 13.00-17.00 uur VAN DALEN AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse advocaat L. Velleman wil door een rechtbank laten uitmaken of de ook in ons land gevestigde „Kerk van Satan" een religieus genootschap is. In afwachting van die procedure moet het Openbaar Ministerie zich onthouden van enigerlei actie tegen de Kerk, aldus Velleman. De president van de rechtbank in Den Haag behandelt vrijdagmorgen een kort geding tegen de staat dat Velleman heeft aangespannen namens de Kloosterorde der Zusters van Sint Walburga, een onderdeel van de Satanskerk. De „zusters" wensen verschoond te blijven van invallen door de vreemdelingen- en zedenpolitie in hun pand in de Amsterdamse rosse buurt (Oudezijds Achterburgwal). Het Openbaar Ministerie in Amsterdam beschouwt de „Kerk van Sa tan" in het geheel niet als religieus genootschap. De kloosterorde van Sint Walburga behandelen wij is elke andere seksclub in de omgeving, aldus officier van justitie Wooldrik. De „zusters" van Sint Walburga lo pen onder andere naakt rond en gebruiken sterke drank. Dit alles in overeenstemming met de gebruiken van de Kerk van Satan. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proel in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1