EG luidt noodklok over werkloosheid Nieuwe belangrijke schakel in reuzenproject Flevolijn 'Sociale crisis snel aanpakken' Vooral middengroepen gingen fors achteruit Betere positie bepleit buitenlandse jongeren Ouderen zijn de grootste 'theeleuten' Duitse tv: aanslag paus werk van Grijze Wolven Prijzen Gij selaarsbank OSL WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 BRUSSEL (Reuter) - Er moet in de Europese Gemeenschap een actiever, meer omvat tend sociaal beleid worden gevoerd ter bestrijding van werkloosheid en armoede. Dit zegt de Europese Commissie in haar verslag over de sociale ontwikkelingen in de tien lidstaten in het afgelopen jaar. De sociale crisis van armoede en grote werkloosheid wordt erger en „breidt zich als een inktvlek uit" ondanks enige economische ver schijnselen die doen veronderstel len dat er betere tijden in het ver schiet liggen, aldus het rapport. Er is geen tijd meer te verliezen, ver der uitstel kan rampzalig worden, aldus de commissie. Zij wijst erop dat uitingen van nationalisme en racisme gevaarlijk gewoon worden in gebieden en be drijfstakken die het zwaarst door de economische crisis zijn getrof fen. De sociale structuren in de EG staan onder „uitzonderlijke druk" van de zich voltrekkende proces sen van vergaande economische aanpassing en industriële wing. Of het nu gaat om het vinden van werk voor jonge mensen, het waar borgen van de rechten van andere kwetsbare groepen of het beharti gen van de belangen van de samen leving als geheel, er is erg weinig ruimte om te manoeuvreren en elk verder uitstel kan grote problemen scheppen, zo meent het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schappen. De commissie dringt in haar rap port aan op verbetering van scho ling en training van werknemers, verdergaande harmonisering van sociale-verzekeringsstelsels, krachtigere pogingen om werktij den te verkorten en opnieuw in te delen en opstelling van nationale DEN HAAG (GPD) - Mensen met inkomens rond de 70.000 gulden hebben in drie jaar tijd een forse veer gelaten. Uit cijfers van het ministerie van financiën blijkt dat zij gedurende de afge lopen drie jaar 6 procent meer hebben ingeleverd dan de achtereenvolgende kabinetten hadden berekend. De groepen rond het minimum kwamen er daarentegen iets beter uit. Het ministerie vergelijkt in het overzicht de voorspelde koop krachtontwikkeling in de perio de 1981 tot en met 1983 met de definitieve uitkomsten. Daaruit komt naar voren dat in 1981 elke inkomensgroep meer moest inle veren, dan uit de begrotingsstuk ken bleek. In 1982 gold dit alleen nog maar de inkomens rond 70.000 gulden en 140.000. Modaal (f 35.000) leverde in dat jaar 2,2 procent in, en dat was ook voor speld. Voor twee keer modaal kwam de klap vorig jaar vooral hard aan. In plaats van een koop krachtdaling van ongeveer 3 pro cent, daalde de koopkracht maar liefst 5,1 procent. Het minimum, dat 4,5 procent achteruit zou gaan, ging daarentegen slechts 2,7 procent achteruit en sprong er dus veel gunstiger uit. In totaal laten de cijfers voor deze periode zien dat de positie van de inkomens forse afwijkin gen vertoont: - minimum: berekende daling 8,5 procent, gerealiseerd 7,3 pro cent; iets boven minimum: geen 6 procent daling, maar 6,7 procent; modaal: geen 7,5 procent da ling, maar 9,8 procent; twee keer modaal: geen 6 pro cent daling, maar 12,8 procent; vier keer modaal: geen 1,5 pro cent daling, maar 8,4 procent da ling. Volgens het ministerie zijn de ze verschillen een gevolg van wijzigingen in het beleid nadat de begrotingen zijn opgesteld. Dat kunnen zijn belastingmaat regelen, maar ook kortingen die niet doorgaan en eventuele tus sentijdse maatregelen. Ook het inleveren van loon voor korter werken heeft tot gevolg gehad dat de koopkrachtdaling voor de hogere inkomens veel forser uit pakte dan was geschat. Voor de lagere inkomensgroe pen heeft arbeidstijdverkorting minder effect omdat het mini mumloon als ondergrens onaan getast is gebleven. Pas op 1 ja nuari 1984 is het minimumloon met 3 procent verlaagd. AMSTERDAM (ANP) - De Raad voor het Jeugdbeleid, een advies orgaan van de regering, wil een sterkere rechtspositie van buiten landse jongeren in Nederland. Hierdoor zou hun 'aarden' in Ne derland en hun daadwerkelijke deelneming aan de Nederlandse samenleving worden bevorderd. De raad denkt daarbij concreet aan een soepele nationaliteitswet geving. Het Nederlanderschap le vert de sterkste rechtspositie op. Wie Nederlander wordt moet, als men dat wil, ook zijn oorspronke lijke nationaliteit kunnen behou den vindt de raad, want in een dub bele nationaliteit komt de maat schappelijke positie van buitenlan- ders precies tot uitdruking: leven in twee werelden. De raad schrijft dit in zijn advies aan de overheid, 'Buitenlandse jongeren als minderjarige vreem delingen, een advies over de rechtspositie van buitenlandse jon geren'. De rechtspositie van permanent in Nederland verblijvende vreem delingen moet zoveel mogelijk ge lijk zijn aan die van Nederlanders, vindt de raad/Verder zouden min derjarige vreemdelingen nooit het land mogen worden uitgezet, want zolang de ouders in Nederland wo nen hoort het verblijf van hun kin deren hier te zijn gegarandeerd. Dit thema gaat nu voor de raad spelen omdat de nieuwe wet op het Nederlanderschap bij de Eerste Kamer in behandeling is en omdat een overzicht van het beleid voor de verblijfsrechtelijke positie van migrantenkinderen binnenkort wordt verwacht. Staatssecretaris Korte - Van Hemel (justitie) had die vorig jaar op voorstel van de CDA-fractie aan de Tweede Kamer toegezegd. Over toelating en verblijf van buitenlandse jongeren stelt de raad voor een zo snel mogelijk herstel van het gezinsleven van de hier duurzaaam verblijvende vreemde lingen te bevorderen. Hij bepleit een vaststelling van een algemene leeftijdsgrens voor de toelating van migrantenkinderen. „Aan migran ten die hun huwelijkspartner naar .Nederland willen laten komen HW0CCTT geen eisen worden gesteld die de toelating van de partner in de praktijk onmogelijk maken". plannen voor het scheppen van werkgelegenheid. Armoedegrens Het is volgens de commissie on mogelijk om optimistisch te zijn als de EG twaalf miljoen mensen zonder werk telt, onder wie 4,7 mil joen jonger dan 25 jaar waarvan een kwart al meer dan een jaar geen werk heeft. Het aantal men sen dat beneden de armoedegrens leeft is nu waarschijnlijk een stuk groter dan de tien miljoen waarop het in 1978 werd geschat, aldus het rapport. Het sociale beleid mag noch een lapmiddel zijn om gewetens te sus sen noch een passief antwoord op de gevolgen van het economische beleid uit het verleden, zo meent de Europese Commissie. „Het moet rechtstreeks ingrijpen in het proces van aanpassing, op gelijke voet met andere vormen van struc tureel beleid die op de modernise ring van de industrie of het verster ken van de research zijn gericht". De commissie wijst in haar rap port op de schrille tegenstelling tussen enerzijds de successen bij het tot stand brengen van econo mische groei, de verkleining van betalingstekorten en de verminde ring van de inflatie en anderzijs de voortdurende toeneming van het aantal mensen dat te maken krijgt met economische en sociale onze kerheid. AMSTELVEEN (ANP) - Nederlan ders hebben vorig jaar per dag ge middeld 2,3 kopjes thee gedron ken. De leeftijdsgroep van mensen van 60 jaar en ouder toonde zich de grootste liefhebber. Deze groep dronk 3,1 kopjes thee per dag. In 1980 bedroeg de theeconsumptie in Nederland nog gemiddeld 2,2 kopjes thee. Dit staat in het vandaag versche nen jaarverslag van het Thee Infor matie Bureau. De binnenlandse af leveringen van thee daalden in 1983 voor het eerst sinds 1978. In 1983 werd 9.438 ton afgeleverd ten behoeve van de binnenlandse con sumptie tegen 9.598 ton in 1982. i Almere wordt Een van de brugliggers voor de 350 meter lange spoorbrug over het IJmeer tussen 'ingevaren'. De nieuwe spoorbrug zal Hollandse Brug gaan heten. (foto anp> WEESP (GPD) Grote belang stelling bestaat er deze week voor de aanleg van de spoorbrug over het IJmeer tussen Weesp en Alme re, die een belangrijke schakel vormt in de totstandkoming van de Flevolijn. De werkzaamheden daarvan verlopen tot nu toe vol gens schema, wat betekent dat er in 1987 vanuit Weesp reizigerstrei nen naar Almere gaan rijden en in '88 ook naar Lelystad. Een even tuele verlenging naar Groningen is op dit moment niet actueel. Volgens project-manager ir. H. Versnel wordt de Flevolijn een van de veiligste spoorlijnen in ons land. Evenmin als de Schiphol- en de Zoetermeerlijn krijgt de Flevo lijn overwegen. Er zijn en worden uitsluitend ongelijkvloerse krui singen met wegen aangelegd, wat neerkomt op meer dan honderd viaducten, tunneltjes en bruggen. De totale kosten worden geraamd op bijna 700 miljoen gulden. De aanleg van de Flevolijn heeft twee jaar vertraging opgelopen, want aanvankelijk was het de be doeling dat Almere al in 1985 op het landelijk spoorwegnet zou zijn aangesloten. Die vertraging ont stond niet door de bezwaren tegen het voorgestelde tracé door de Oostvaardersplassen, maar door de lawine van bezwaarschriften die werd ingediend tegen de voorge stelde tracé's op het ,oude land'. Aan de bezwaren van natuurlief hebbers om de treinen dwars door het vogelbroedgebied Oostvaar dersplassen te laten lopen, werd grotendeels tegemoet gekomen door een verschuiving van de lijn naar het oosten, het zogenoemde .badkuiptracé'. Het traject is er 900 meter langer door geworden. Project-manager Versnel zegt er achteraf van: „Het heeft 11 a 12 miljoen gulden extra gekost en de twee grote bogen die de spoorlijn nu moet maken betekenen ook meer onderhoud. Maar het was een compromis waarmee ik vrede kon hebben". 160 km per uur De spoorlijn, die vanaf '87 de Fle- vopolders invoert, is zodanig ont worpen dat zij geschikt zal zijn voor een maximale snelheid van 160 kilometer per uur, na het verla ten van de Gooilijn. Uitgangspunt bij de aanleg is een snelle en goed geoutilleerde rail- verbinding van de steden in het .nieuwe land', Almere en Lelystad, met het landelijk NS-net geweest. Verwacht wordt dat Lelystad in het jaar 2000 zo'n 100.000 inwoners zal hebben. Voor Almere wordt zelfs een uiterste getal van 250.000 genoemd. Burgemeester Gruyters zei over het belang van de Flevolijn voor Lelystad: „De trein is wezenlijk voor onze ontwikkeling. De Flevo lijn zal bedrijven over de brug hel pen om zich hier te vestigen. Zo'n bedrijf redeneert ook: Als we ons hier vestigen, wat is er dan aan voorzieningen voor onze werkne mers die elders wonen? Het is na tuurlijk ook sterk gevoelsmatig. De bus is aardig hoor, maar het is geen trein". Deze week steekt de Flevolijn het IJmeer over. Twee reusachtige drijvende bokken, de Amsterdam en de Ajax, elk met een capaciteit van 300 ton, varen de T-vormige brugliggers aan en plaatsen ze op pijlers, waardoor in een week tijd een spoorbrug wordt gevormd, vlak naast de door Rijkswaterstaat gebouwde verkeersbrug in de A-6. Een spectaculair karwei, dat in zijn opzet iets weg heeft van de werk zaamheden die een paar honderd kilometer zuidelijker worden ver richt voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. Maar al spitst de aandacht zich deze week toe op de spoorverbin ding tussen het oude en nieuwe land, over het hele 47 kilometer lange traject wordt nu hard ge werkt. Twee dubbelsporige stalen ophaalbruggen liggen er straks over de Vecht in Weesp. Een is er al en de volgende wordt gebouwd als de oude, uit 1938 daterende draai brug is gesloopt, een karwei waar mee volgende maand wordt begon- Nederland wil Soedan helpen bij mijnenvegen in Rode Zee DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft Soedan aangeboden het Soe- danese deel van de Rode Zee mij- nenvrij te maken met moderne Ne derlandse mijnenjagers van de Alkmaar-klasse. Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken worden hierover „informele besprekin gen" gevoerd met de Soedanese re gering. Eerder had Den Haag Egypte Nederlandse mijnenvegers aange boden, maar dat land het weten daarop geen prijs te stellen. Cairo maakte liever gebruik van de dien sten van de reeds in het gebied aanwezige Amerikaanse, Franse en Engelse marineschepen. Hoewel in het Soedanese deel van de Rode Zee nog geen mijnen zijn aange troffen, zou dat land vrezen dat pro-Iraanse groeperingen daar, evenals in de kustwateren van an dere Arabische landen, mijnen hebben gelegd. De woordvoerder ontkende dat Nederland met de mijnenjagers „aan het leuren" is. Maar hij gaf toe dat ook commerciële overwegin gen een rol spelen: eventuele Ne derlandse activiteiten in de Rode Zee zou buitenlandse belangstel ling voor de in Nederland gebouw de mijnenjagers kunnen aanwak keren. Deze mijnenjagers zijn geza menlijk ontwikkeld door Frank rijk, België en Nederland. De Ne derlandse jagers zijn gebouwd bij de werf Van der Giesen-De Noord. Partij kachels gestolen ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft drie inwoners van de Maasstad van 22, 36 en 39 jaar aangehouden die ervan worden verdacht dat ze - waarschijnlijk met het oog op de komende winter - 120 olie- en kolenkachels uit een loods aan de Kralingseweg hebben gestolen. Het meren deel van de buit is volgens de politie teruggevonden in op slagplaatsen van de verdachten in Rotterdam en Bergschen- hoek. De kachels hadden een gezamenlijke waarde van onge veer 125.000 gulden. 'Alleen hulp aan democratisch Suriname' ben de vakbondsfunctionarissen in het gesprek de algemene politie ke en economische situatie in Suri name uiteengezet en hebben zij be nadrukt dat in hun land serieus ge werkt wordt aan de terugkeer van de democratie. „Wij wachten met belangstelling de resultaten af', al dus de woordvoerder. Er is niet ge sproken over mogelijke hervatting van de ontwikkelingshulp aan dat land, zo werd gezegd. Eerder op de dag hadden de Su rinaamse vakbondsleiders een ge sprek gehad met het PvdA-kamer- lid Knol. Deze gaf hun te verstaan dat de ontwikkelingshulp pas kan worden hervat als deelneming van de Surinaamse bevolking in de be sluitvorming daarover zeker is ge steld. Dat betekent tegelijkertijd dat er geen plaats is voor een mili taire dictatuur, aldus Knol, die voorzitter is van de Suriname-com- missie van zijn partij. Gisteren, aan de vooravond van zijn tachtigste verjaardag, ver scheen de Chinese leider Deng Xia oping in de Chinese pers. De be jaarde leider blijkt net als zijn voorganger Mao een liefhebber van zwemmen. De foto zou vorige maand gemaakt zijn. toen Deng zijn vakantie doorbracht in de Golf van Bohai, ten oosten van Peking (Foto ap» ATHENE - Vier jaar lang zijn geologen al bezig met de versteviging van de kalkstenen heuvel Acropolis, waarop het Pathenon en andere beroemde klassieke bouwwerken rusten. Het werk werd aangepakt na een aardbeving. Toen bleek dat de huizen onderaan de heuvel door vallend gesteente werden bedreigd. Het project is volgend jaar gereed en zal dan 30 miljoen dollar hebben gekost. (foto ap>. DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) blijft van oordeel dat ontwikke lingshulp aan Suriname alleen kan worden hervat als de democrati sche structuren in dat land zijn hersteld. Dat verklaarde gisteren de woordvoerder van buitenlandse zaken na afloop van de besprekin gen die een Surinaamse vakbonds delegatie had met functionarissen van het ministerie. De delegatie staat onder leiding van Fred Derby van C-46, de grootste vakcentrale in Suriname. Volgens de woordvoerder heb- Nu de cent er uit is, zie je in adver tenties toch nog vele zaken met ar tikelen op 76, 77, 78, 79 cent in de aanbiedingen. Waarom? Zijn dat lokkertjes? Die prijzen worden toch afgerond op nul. Ik vind dat dit eens bekend gemaakt moet worden. Het zijn de grootwinkel bedrijven die dit doen. W. Jansen Levendaal 163 Leiden Teruggekomen van vakantie be merkte ik dat in uw editie van woensdag 8 augustus j.l. in de ru briek 'Lezers schrijven' een brief was opgenomen over de Gijse- laarsbank onder mijn naam. Deze brief is niet door mij geschreven en mij volledig onbekend. Met de in houd ervan kan ik mij ook niet ver enigen. Mr. J. G. Geelkerken Rapenburg 36 Leiden In het kader van de El Cid-week is de naam van de OSL weer enkele malen in het nieuws gekomen. Ge zien de meestal foutieve berichtge ving, afkomstig van felle bestrij ders, hebben de lezers ook recht op eerlijke informatie. Allereerst de naam. In een ver verleden is het Oud Strijders Legioen opgericht, door mensen uit het actieve verzet tegen Duitsland, Italië en Japan. Daarbij kwamen de oud-militairen die in geallieerd verband tegen de As-mogendheden gestreden had den. Nog weer later voegden zich daarbij de Korea-veteranen. Al weer vele jaren geleden werd het OSL omgezet in de OSL-gtichtin- gen, later aangevuld met "voor vrijheid en veiligheid". Alleen on welwillende journalisten blijven de stichtingen hardnekkig als Oud- strijders aanduiden; niet uit onwe tendheid, want er zijn genoeg pers berichten over de naamswijziging uitgegaan. Trouwens, hoeveel oud strijders zijn er nog in leven? Maar "Oud-Strijders" doet het lekker wanneer je mensen wilt mobilise ren van het denk- en werkniveau van "Onkruit". De doelstellingen volgen al uit de naamgeving: Voor vrijheid en veiligheid. Zowel naar binnen als naar buiten. Enerzijds een toereikend politie- en justitie apparaat; anderzijds een even ge loofwaardige defensie. Beide om kwaadwillenden de moed te ontne men, aanslagen op die vrijheid en veiligheid te ondernemen. Wie de krant bijhoudt, weet dat we daar nog ver van af zijn, en dat we er dagelijks verder van afdwalen. De criminaliteit wordt met de dag driester en vindingrijker. Een poli- tie-apparaat van ongeveer 27.000 mensen moet heel Nederland leef baar houden. In drie ploegen werkend zijn er dus maximaal zo'n 10.000 mensen voor ons in touw. Daarmee houd je zelfs Amsterdam niet veilig, laat staan heel Neder land. Over de veiligheid naar bui ten kunnen we kort zijn. Voor zover er nog oud-strijders in leven zijn, zijn zij de beste pleitbezorgers TEGEN de oorlog. En dus VOOR een stevige preventie, een geloof waardige defensie. Als wij in 1940 reeds beschikten over 450 hoog waardige tanks, hoe ver zouden de Duitsers dan gekomen zijn? Het spreekt voor zichzelf dat de OSL- stichtingen haar felste bestrijders vinden in die kringen waar men noch van de krankzinnig toegeno men criminaliteit, noch van een eventuele nieuwe bezetting wak ker ligt. Het zij zo. Voor het bereiken van genoemde vrijheid en veiligheid, populair ge zegd: van een in elk opzicht leef baar Nederland, baseren de OSL- Stichtingen zich op twee "zuilen": de parlementaire democratie en de rechtsstaat. De dienst moet op het Binnenhof worden uitgemaakt, niet ergens op straat. En de onaf hankelijke rechter moet bepalen of toegepaste middelen oirbaar wa ren of niet. Wat dat betreft een op merking: men tracht het Neder landse volk bang te maken voor de "fascisten" van de OSL-Stichtin- gen. Niemand is in staat aan te to nen dat er ooit door of namens de OSL-Stichtingen één ruit werd in gegooid, één verfbom werd gewor pen, één kantoor van andersden kenden werd bezet, een biblio theek in de gracht werd gegooid, defensiebunkers werden openge broken, geheime documenten wer den verspreid, mensen aan een be tonblok werden vastgeketend we gens hun politiek andersdenkend zijn, ordeverstoringen werden ver oorzaakt, vergaderingen werden verstoord, winkeliers werden ge boycot, keurig onderhouden tui nen van andersdenkenden werden omgespit, opzettelijke vernielin gen werden aangericht, politie en ME tot vechten geprovoceerd, en zovoorts, enzovoorts. Alle genoem de wandaden werden bedreven door actiegroepen van linkse sig natuur. Het is het neo-fascisme van de "kloeke daad", zoals het in de dertiger jaren door de bruinhem- den werd geïntroduceerd. De OSL- Stichtingen laten niet na in hun ge schriften steeds weer aan te tonen dat er wel degelijk neo-fascisme in Nederland is, maar dan van linkse huize; het fascisme van het botte fysieke geweld, waarmee de meer derheid het zozeer gewenste zwij gen moet worden opgelegd. El Cid bewees het: er was diepe veront waardiging omdat er naast het linkse standpunt ook nog ruimte werd geboden voor een ander ge luid. Democratie berust op hoor en wederhoor; een gegeven Waaraan sommige linkse actievoerders maar niet kunnen wennen. Zij den ken het terrein al veroverd te heb ben. Terecht schreef een student: "Mogen we dat nog zelf uitmaken, wat we willen lezen en horen? Wat een pretentie!" Als de linkse actie- kermis van de El Cid terreinen ver wijderd wordt, heeft de OSL daar ook geen boodschap meer. Het ging louter om het evenwicht; de jonge studenten duidelijk maken dat er in Nederland nog steeds plu riform gedacht mag worden. Wie daar moeite mee heeft, emigrere liever naar zo'n land waaruitje m^t een zelfgemaakt vliegtuigje moet zien te ontsnappen. H. J. Peeters Rynzichtweg 38 Oegstgeest KEULEN, ROME (DPA) - De moordaanslag op paus Johannes Paulus II is beraamd en gepleegd door een kleine groep Turkse rechtse extremisten (Grijze Wol ven) die religieuze en politieke be weegredenen hadden en niet door de Bulgaarse geheime dienst, ont hulde dinsdag de Westdeutsche Rundfunk (WDR) in zijn televisie programma "Monitor". Geheime diensten in het Westen zouden van de moordvoomemens op de hoog te zijn geweest. In Rome kon geen bevestiging worden verkregen van de onthul ling, die door de WDR werd toege schreven aan verklaringen van Ita liaanse en Turkse getuigen en een geheim rapport van het Parket in de Italiaanse hoofdstad. Volgens het tot nu toe geheimge houden document waarover de re dacteuren van Monitor beschik ken, berust de bewering dat de Bulgaren bij de aanslag betrokken zijn geweest, bijna geheel op de verklaringen van de pleger van de aanslag. Mehmet Ali Agca. In het stuk wordt toegegeven dat Mehmet Ali Agca een groot deel van zijn verklaringen overeen Bul gaarse tussenpersoon heeft herroe pen of gewijzigd en komt het Par ket van Rome tot de slotsom dat het een "feit" is, dat de veiligheids diensten aan gene zijde van de Al pen op de hoogte waren van de sa menzwering, aldus de WDR. De redactie van Monitor heeft in Italië en in Turkije getuigen gevon den, onder wie een medeplichtige van Agca, die heeft gezegd dat de aanslag op de paus "geheel en al" op rekening te schrijven is van een bijzonder strijdbare groepering binnen de rechts-radicale Turkse organisatie "Grijze Wolven". KOERDEN - Iraanse troepen heb ben gisteren in het noordwesten van Iran 20 Koerdische opstande lingen gedood. Dit heeft radio-Te- heran gemeld. De slachtoffers behoorden tot de Koerdische Democratische Party (KDP). Onder de doden waren vier leiders van deze party. Volgens de berichten hebben de troepen 36 Iraniers bevrijd die door de Koerden gevangen werden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13