Equador bevangen door goudkoorst 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nieuwe milieueisen treffen varkensboer Winst Bayer neemt toe met 73 procent 'PAGINA 10 DO/ST WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1984 LEIDEN (ANP) - Een verscher ping van de milieueisen, bedoeld om concentraties van mestover schotten tegen te gaan, dreigt de grote (intensieve) varkenshouders flink op kosten te jagen en in een ongunstige concurrentiepositie te brengen. Tot deze conclusie komt de afde ling milieubiologie van de Rijksu niversiteit in Leiden na een onder zoek naar de economische gevol gen van nieuwe bemestingsnor men, neergelegd in de ontwerp- wet bodembescherming. De studie werd verricht op verzoek van de ministeries van Milieubeheer en Landbouw en van de provinciale planologische dienst van Zuid- Holland. De meeste intensieve var kenshouders zijn overigens te vin den in Brabant. In zijn rapport pleit de onderzoe ker, A. Filius, voor een geleidelijke invoering van de normen. Hij be veelt de overheid aan het mesttransport op gang te brengen en uitbreiding of vestiging van mestvarkenshouderijen in bepaal de gebieden tegen te gaan. Ook zal de regering subsidie moeten verle nen voor de aanpassingen in de on dernemingen en voor de opslag en transport van drijfmest, aldus Fi lius. De Leidse milieubioloog consta teert in zijn rapport dat de bewer king van de drijfmestoverschotten door middel van scheiden of ver gisten of een combinatie hiervan, economisch vooralsnog geen haal bare kaart is. De mestoverschotten zullen dus onbewerkt moeten wor den afgevoerd. Bedrijven in bijvoorbeeld het zuiden zullen bij invoering van de scherpe normen voor zoveel extra kosten komen te staan dat zij ten opzichte van ondernemingen in het Drents centraal zandgebied in een ongunstige concurrentieposi tie terechtkomen. Gefaseerde in voering van de bemestingsnormen kan op dit gebied enig soelaas bie den. Overigens merkt Filius op dat de varkenshouder zich zal moeten in spannen om de mestproduktie per dier en per bedrijf tot een mini mum terug te brengen. Bovendien kan hij de mestkwaliteit verbete ren door op andere stal- en mest- systernen over te schakelen. LEVERKUSEN (ANP) - Het West- duitse chemische concern Bayer heeft in de eerste helft van dit jaar over de hele wereld een winst vóór belastingen geboekt van 1,487 mil jard mark, bijna 73 procent meer dan de winst in dezelfde periode van 1983. Het resultaat van de moe dermaatschappij, Bayer AG, ver beterde met ruim dertig procent van 507 miljoen mark tot 660 mil joen mark, zo heeft de onderne ming vandaag bekendgemaakt. De omzet van de AG groeide met 15,5 procent tot 8,64 miljard mark. De omzet in de Bondsrepubliek steeg met 8,7 procent tot 2,97 mil jard mark, terwijl de export met 19,4 procent toenam tot 5,67 mil jard mark. Daardoor nam het aan deel van de export in de omzet toe van 63,5 procent tot 65,7 procent. In het tweede kwartaal van dit jaar boekte de moedermaatschap pij een omzet van 4,11 miljard mark, 12,9 procent meer dan de omzet in dezelfde periode van 1983. De verkopen in het binnen land namen met 4,1 procent toe tot 1,38 miljard mark en de export groeide met 17,9 procent tot 2,73 miljard mark. Hieruit blijkt dat de gunstige ontwikkeling bij de ex port zich in het tweede kwartaal heeft voortgezet, maar dat de om zetgroei in de West-Duitsland dui delijk is verminderd. De omzet van Bayer over de hele wereld is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1983 met 18,4 procent ge stegen tot 21,9 miljard mark. In het tweede kwartaal was er sprake van een omzetstijging met 16,3 procent tot 11,1 miljard mark. Hoechst Het Westduitse chemieconcern Hoechst heeft in de eerste Zes maanden van 1984 vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar de winst vóór belastingen met onge veer 84 procent zien stijgen van 804 miljoen mark tot 1,48 miljard mark, zo heeft het concern bekend gemaakt. Bijna alle maatschappij en in binnen- en buitenland heb ben een bijdrage geleverd aan deze ontwikkeling. De winst van de moedermaatschappij, Hoechst AG, steeg met 41,9 procent van 454 mil joen mark tot 644 miljoen mark. De wereldomzet van het concern groeide van 18,1 miljard mark tot 20,7 miljard mark, terwijl de omzet van de AG toenam van 6,4 miljard mark tot 7,2 miljard mark. De bin nenlandse omzet was in het tweede kwartaal kleiner dan in de eerste drie maanden vam dit jaar, maar dit werd ruimschoots gecompen seerd door de verbetering van de resultaten in het buitenland. Voor al de verkoop in Noord- en Zuid- Amerika groeide sterk. De pro- duktsector die de grootste groei vertoonde was die van de bestrij dingsmiddelen. De staking in de Westduitse metaalindustrie heeft enkele on derdelen van het Hoechst-concern niet onberoerd gelaten. Zo hebben onder meer sectoren die zich bezig houden met de produktie van lak, kunsthars en foliën voor de auto- industrie te kampen gehad met omzetverlies. De produktiecapaci- teit werd in het tweede kwartaal van 1984 voor 86 procent gebruikt tegen 79 procent in dezelfde perio de van 1983. Het aantal werkne mers verminderde met 0,5 procent tot 59.775. Geld als olie SEATTLE/LONDEN (UPI/RTR) - Saudia, de nationale luchtvaart maatschappij van Saoedi-Arabië, koopt van Boeing tien vliegtuigen van het type 747-300 - de jumbo jet met het verlengde bovendek - en betaalt er voor met olie, zo heeft een woordvoerder van Boeing in Seattle bekendge maakt. De vliegtuigen kosten hon derd miljoen dollar per stuk, zodat Boeing recht heeft op olie ter waar de van een miljard dollar. De hoeveelheid olie wordt vast gesteld aan de hand van de officië le basisprijs van Saoedische lichte olie van 29 dollar per vat van 159 liter. De nieuwe vliegtuigen wor den in 1985 afgeleverd. QUITO (IPS) - Nambija is een klein stadje in het bergachtige zuiden van Equador. Een jaar gele den werd bekend, dat onder Nam bija naar schatting 900 ton goud in de grond zit. Het bericht veroor zaakte een stroom van gelukzoe kers naar het stadje. Nambija ging door alle tijdelijke met plastic afge dekte onderkomens van goudzoe kers de „stad van plastic" heten. Naar schatting bevolken 10.000 goudzoekers het stadje. Stromend water en elektriciteit is er niet. Een fles mineraalwater kost er 15 keer zoveel, dertien gulden, als in elke andere stad in dit Latijnsameri- kaanse land. Wegen en openbare voorzieningen ontbreken zoals in de meeste plotseling ontstane ste den. De snelgebouwde huizen en hutten staan kriskras door elkaar. Met de wet wordt het niet zo nauw genomen in Nambija. Politie, artsen en priesters zijn op de vingers van een hand te tel len. Wel wemelt het van de borde len en de weinige dokters die in Nambija rondlopen, krijgen talloze gevallen van geslachtsziekten en alcoholisme over de vloer. Volgens een studie van Agustin Paladines, de voormalige rector van het mij- ninstituut van de centrale universi teit in Equador is de goudmijn in dit stadje in de zuidelijke provincie Zamora-Chinchipe ongeveer 3.000 meter breed en 100 meter diep. Het goud zou van hoge kwaliteit zijn, iets meer dan 23 karaats. Puur goud is 24 karaats. De kostbare delfstof bevindt zich in het gebied dat zich uitstrekt van de noordelij ke grens met Colombia tot die in het zuiden bij Peru. Ook de oevers van de verschillende rivieren in het oerwoud van de Amazone zouden overspoeld zijn met zand. dat gouddeeltjes bevat. Om de chaos niet geheel uit de hand te laten lo pen, heeft het overgrote deel van de goudgravers zich verenigd in een coöperatie. Tegelijkertijd is er een commis sie in het leven geroepen, die de stedelijke ontwikkeling van Nam bija in de gaten moet houden en een begin moet maken met belang rijke openbare diensten. De mees te goudzoekers zijn echter niet van plan lang te blijven. Het doel is goud vinden en dan wordt het pro visorisch onderkomen weer afge broken. Het graafwerk is geen technologisch staaltje van vernuft. De erts wordt met de schop naar boven gehaald uit anderhalve tot twee meter brede tunnels gegraven in de bergwand. Er vinden veelvuldig ongeluk ken plaats omdat de ingang van de mijnschacht nogal eens versperd wordt door afval. Het gedolven goud wordt bijna allemaal ver kocht aan drie grote juweelfirma's in Equador. De vondsten zijn aan zienlijk, hetgeen volgens deskun digen wijst op het enorme poten tieel van de mijn in Nambija. Het goud, dat in dit gebied wordt ge vonden zit in kwarts, een steen soort. Met de eenvoudige technieken die in Nambija worden gebruikt, kan slechts vijf gram goud gewon nen worden uit een ton kwarts. Als de goudwinning professioneler zou worden aangepakt, kunnen de mijnen in Nambija per dag 4000 ton kwarts en een goudproduktie van 60 kg opleveren, hebben des kundigen uitgerekend. Dat zou 20 ton per jaar zijn. Met de huidige prijs van het goud betekent dat, dat de stad van plastic is gebouwd op de top van een berg die goed is voor 15 miljard dollar. Wehebbe dezeweekonz prijzen pak 1 liter zonïoraoatje pak 1 liter ananasje pak 1 liter tomatientje pak 0.5 liter Appelsap, 1 OQ SC! pak 1 liter 149 ^Sinaasappelsap,! CA Sü pak 1 liter im l.Q*? Pp*- OOK pak 3 x 0.2 liter Cm*iLsJ abrikoos/sinaasappel, perzik/sinaasappel, tropische cocktail of appel/druif, 1 "7Q pak 1 liter «■»-»2^20 JL«i Exclusief bij AH. lumaro maracujanectar, bananendrink of ananas/ naranjilla, 2.25

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10