De Mos: 'Ajax overbelast Machtsvertoon van Carl Lewis Toernooi Dekker zeer matig bezet Motorbootpiloot overleden Vergeefse aanval van Cruz FC Lisse ontvangt Feyenoord Periodetitels: alle duels Volle winst Volle Bak tellen nu mee Trainer niet tevreden over oefencampagne Moses en Ashford: geen geld Zwemrecord voor Berndt Derde stek wielrenner Alex Jansen DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 BOEDAPEST (Reuter) - Viervou dig Olympisch kampioen Carl Le- gisteravond door de 50.000 op 3 juli in Cork het wereldrecord XT i-J kogelslingeren op 86,34 meter bracht, zegevierde met 85,02 meter. Sedyk had een serie van 83,06- 83,86-83,52-82,96 en 85,02 meter. Een poging was ongeldig. Twee Italiaanse Olympische kampioe nen leden een nederlaag. Op de 800 meter, die in 1.59,99 gewonnen werd door de Russin Borissova voor de in dezelfde tijd als tweede veertig meter de eindigende Oostduitse Christine het veld leek Wartenberg, eindigde Olympisch 1500 meter kampioene Gabriella Dorio als zesde in 2.01,67. Alberto Cova's eindsprint schoot op de 3000 meter te kort tegen die van de Ier Frank O'Mara. De Europese-, wereld- en Olympische kampioen op de 10.000, meter moest bijna een seconde toegeven op zijn tegen stander, die in 7.50,66 zegevierde. Cova noteerde 7.51.55. toeschouwers in het Nep-stadion in Boedapest tijdens internationale atletiekwedstrijden als een held ontvangen. Toen de Amerikaan in een blauw shirt en een hel oranje broek op de baan stapte, kreeg hij een ovatie van de 50.000 toeschou wers. Lewis gaf in de Hongaarse hoofdstad weer een demonstratie van zijn enorme snelheid op de 100 meter. Hij nam na leiding en de rest daarna stil te staan. Lewis zege vierde in 10,05 seconden. De Hon gaar Atilla Kovacs werd tweede in 10.27 seconden. Jarmilla Kratochvilova, de Tsje- choslowaakse wereldkampioene en- recordhoudster op de 400 en 800 meter, werd op de 400 meter verslagen door haar landgenote Tatjana Kocembova. De 33-jarige atlete, die dit jaar langdurig is ge plaagd door blessures, was geen schaduw van de loopster van een jaar geleden. Tatjana Kocembova, die altijd in de schaduw van haar landgenote heeft moeten leven, danste na haar winst in 49,23 se conde over de baan en was een ge liefkoosd doelwit van de vele foto grafen. Kratochvilova, die met 49,35 seconden ook een tijd van ab soluut wereldniveau liep, verliet na haar nederlaag stil en bijna onop gemerkt de baan. Afgelopen vrij dag was Kratochvilova bij wed strijden in Praag als vijfde geëin digd op de 200 meter. Steve Cram, de Engelsman die bij de Olympische Spelen in Los Angeles tweede werd op de 1500 meter achter zijn landgenoot Se bastian Coe, won de 1500 meter in 3 minuten en 33,13 seconden. De Engelse wereldkampioen, die in de eerste 800 meter werd getrokken door zijn landgenoot Rob Harrison toonde aan dat hij momenteel in topvorm is. De Brit wil vrijdag avond bij de internationale Ivo van Damme Memorial wedstrijden in Brussel een aanval doen op het we reldrecord, dat met 3.30.77 in han den is van zijn landgenoot Steve Ovett. NICE (AFP) - De Braziliaan Joa- quim Cruz, de Olympische kam pioen op de 800 meter, heeft gister avond in Nice een vergeefse aanval gedaan op het wereldrecord op de 1000 meter, dat met 2.12,18 sedert 11 juli 1981 op naam staat van de Engelsman Sebastian Coe. Cruz passeerde de 800 meter in de Zuid franse stad in 1.46,58 en leek goede uitzichten op een verbetering van het record van Coe te hebben. Op de laatste 200 meter verzwakte de 20-jarige Zuidamerikaan echter dermate dat hij hij met zijn tijd van 2.14,09 bijna twee seconden te kort kwam. Ik ben niet teleurgesteld", aldus Cruz. Komende woensdag ga ik het wereldrecord van Coe op de 800 meter aanvallen. Overigens was de tijd van Cruz de'derde ooit gelopen. Van uitstekend gehalte was de 1.44,71, waarmee de zevenvoudige Amerikaanse kampioen James Ro binson, die zich niet voor de Olym pische Spelen van Los Angeles kwalificeerde, de 800 meter op zijn naam bracht. Roger Kingdom, de Olympische kampioen op de 110 meter horden, won in Nice zijn specialiteit in 13,19 seconden. LEIDEN - FC Lisse krijgt van avond bezoek van Feyenoord. De ploeg die de landkampioen partij gaat geven bestaat uit een combi natie van voetballers uit de zater dagafdeling en uit de zondagsectie. De wedstrijd wordt gespeeld op 'Ter Specke' in Lisse en begint om 19.30 uur. Oefenduels RCL bleek gisteravond niet op gewassen tegen het naar de vierde klasse gepromoveerde Unitas Lei den. In de eerste helft toonden de Leiderdorpers zich de betere ploeg, maar na de pauze waren de rollen omgedraaid. Richard Klein en Wally Gallert schoten hun ploeg in die periode naar een 0-2 voor sprong. Ron van der Post scoorde daarna nog tegen, maar verder kwam RCL niet. Vanavond worden in de Leidse regio de volgende oefenduels ge speeld: FC Lisse-Feyenoord, ARC- Sparta, Rijnsburgse Boys-Rooden- burg, Lugdunum- DS'79 2, LSW70-MVKV, Hillegom-WA, Sizo-Katwijk, UDO-Oranje Groen en Stompwijkse Boys-SVLV. Op de springnummers werden in het zomerse Boedapest uitsteken de prestaties geleverd. De Rus Ale xander Kroepski won het polsstok hoogspringen met 5,82 meter. De pogingen om het wereldrecord, dat met 5,90 meter op naam van zijn landgenoot Sergei Boebka staat, te verbeteren mislukten. De Cubaan Lazaro Betancourt zegevierde bij het hinkstapspringen met een af stand 17,37 meter. De Australiër Gary Honey, die Los Angeles bij het verspringen tweede werd ach ter Carl Lewis, won in Boedapest met 8,27 meter voor de Hongaar Szalma (8,23 m) en de Amerikaan McRae (8,22 m). Wereldrecordhou der Uwe Hohn (OD1) was de beste speerwerper met 93,16 meter. Delt- lef Michel, eveneens uit Oost- Duitsland, werd tweede met 91,38 meter. De derde plaats ging met 90,80 meter naar de Amerikaan Bob Roggy. Gebruikelijk beeld de laatste tijd bij atletiekwedstrijden. Carl Lewis passeert als eerste de finish. ZEIST (ANP) - De strijd om de pe riodetitels zal dit jaar op dezelfde manier worden afgewerkt als in de voorgaande seizoenen. Doordat RKC echter in de eerste divisie speelt, is niet. langer sprake van een oneven aantal verenigingen. Daardoor zullen met ingaan van dit seizoen alle wedstrijden voor de Competitieleider Jan Huijbregts heeft de verdeling als volgt ge maakt, de eerste en de derde perio de gaan over acht wedstrijden, de LEIDEN - De damesploeg van de tweede en de vierde over negen, softbalvereniging Volle Bak wist gisteravond haar voorlaatste com- De winnaars spelen, tenzij promo- petitiewedstrijd tegen het Haagse tie direct verkregen wordt, spelen' VUC met een overtuigende score de vier winnaars in een na-compe- van 12-1 te winnen. Met name pit- titie om een plaats in de eredivisie, cher Tanja ten Berge speelde een Bij gelijk eindigen is het doelsaldo uitstekende partij beslissend, is ook dat gelijk, dan J ,-i- volgt een beslissingswedstrijd. Afgelaste wedstrijden, ook een programma dat in zijn totaliteit is verschoven, zullen zo snel moge lijk worden ingehaald. deed scheidene speelsters op 3 slag uit gaan. Rivaal VUC werd daarmee door Volle Bak definitief naar de laatste plaats op de ranglijst verwe zen. Het lot van de op de voorlaaste plaats staande Leidse dames hangt af van het al dan niet promoveren van andere teams. LEIDEN- "We hebben niet zoveel B- spelers en speelsters boven de dertig", zei gisteren directeur Bob Dietrich van Dekker Tennis in Warmond. Dat was ook aan de in schrijving voor het 30 toernooi te merken. Het moet nog worden af gewacht of er in Warmond op B- niveau zal worden gespeeld. Dat zal dan overigens alleen maar ge beuren in het herenenkelspel B. De andere B nummers, het heren- en dames dubbelspel en het ge mengd dubbelspel zijn nu al van het schema geschrapt vanwege het gebrek aan inschrijvingen. In C is de bezetting redelijk te achten. In D moest op de inschrij vingen worden gesnoeid. De plaatsingen zijn als volgt HEC R. Blommendaal, L. Kallen berg, v. Trigt en L.A. Heemskerk. DEC N. Bennink, D. Knott, M. Kal lenberg en L. Voorham. HED J. Dahlhaus, W. Batelaan, K. Spek en P.A.M. Overloop. HDC Rooden- burg- van Duin, Guyt- van Duiven voorde. GDC Teekens- Blommen- daal, M. Meyer- Roodenburg. Dat de strijd om de punten ook bondsgedelegeerden even 'over de rooie' kunnen brengen en de regels van het tennisspel kunnen doen vergeten, bleek gisteren tijdens de drie uur durende partij in het da mesenkelspel C tussen Truus Tön- jann en Anneke van Overloop. Laatstgenoemde won met 4-6, 7-6, "Maar", zo zei zij na afloop, "daar was het incident met de bondsge- delegeerde Van den Berg mede de bet aan. Middenin een slagwisse ling vroeg hij om een bal die van zijn baan op onze baan zou zijn te rechtgekomen". Zijn partij in het gemengd dubbelspel D was toen afgelopen (en verloren). Truus Tönjann, als altijd sterk geconcen treerd, vroeg hem toen of hij hele maal gek geworden was en voegde daaraan toe dat hij daar alleen AMSTERDAM (GPD) - Trainer Aad de Mos heeft gister middag tijdens de persconferentie voor het vrijdag en zon dag te houden Amsterdam-709-toernooi van de gelegen heid gebruik gemaakt om zijn onvrede te uiten over het feit dat Ajax vóór de competitie maar liefst 21 oefenduels moet afwerken. Ajax, dat met Feyenoord, het nationale Roemeense elftal en het Braziliaanse Atletico Mineros in het Olymisch Stadion in actie komt, is volgens de Haagse oefenmeester overbelast geraakt. Dat was in zijn ogen ook een van de voornaamste redenen dat het team het afgelopen weekeinde in het PSV-toernooi zo matig voor de dag kwam, na eerder bij Manches ter United nog zoveel indruk te hebben gemaakt. Bij het spuien van zijn kritiek verloor De Mos de belangen van zijn werkgever overigens niet uit het oog. Belangen die vooral in de ze oefenperiode botsen met zijn vi sie op voetbal. „Ik begrijp best dat we vanwege de commercie veel moeten voetballen. Toen jongens als Neeskens hier nog speelden, trok Ajax 12.000 toeschowers. Dat aantal komt nu ook, maar het ver schil is dat de spelers nu wel twee maal zoveel verdienen, terwijl de inkomsten het afgelopen seizoen, vooral in het Europa Cup-toernooi, zijn tegengevallen. Het bestuur probeert daarom in deze weken wat extra binnen te krijgen". HANNOVER (DPA) - Het lu cratieve Europese wedstrijden circuit, waarin de Olympische atletiekkampioenen de bank- waarde van hun medailles ko men verzilveren, heeft Edwin Moses en Evelyn Ashford in Hannover slechts een lege beurs bezorgd. Het Amerikaan se tweetal kwam zondag, tot grote ergernis van de 16.000 toeschouwers bij de IHLAS- meeting, niet aan de start. Ash ford, die voor de 100 meter in de Westduitse stad 8000 dollar (26.000 gulden) zou incasseren, haakte af met een spierblessu re. Moses, goed voor de dubbe le gage van Ashford, klaagde over misselijkheid. Een glas melk bij het ontbijt was hem zondag koud op de maag geval len. De beide Amerikanen wilden toch geld zien, maar de West duitse organisatie wenste niet verder te gaan dan het uitbeta len van de kosten van de reis (een enkeltje West-Berlijn - Hannover) en verblijf. Voor Moses, de Olympisch kam pioen op de 400 meter horden, betekende de teleurstelling in Hannover het eind van de wed strijdenserie in Europa. „Nogmaals, volkomen begrijpe lijk, maar het is niet altijd op te brengen. Als ik het voor het zeggen zou hebben zou ik alleen tegen Bayer Leverkusen en in het PSV- toernooi en in het Amsterdam- toernooi spelen. Dat is voldoende voor Ajax om zich goed voor te be reiden op de competitie. Nu spelen we soms zes keer in negen dagen, dat is te veel. Het bestuur heeft echter gezegd dat het allemaal wel is op te brengen. Zelf heb ik er niets over te zeggen". De Mos verwacht niet dat de door Ajax geleverde inspannnin- gen het komend weekeind hun tol zullen eisen. „Uiteraard moetje dat afwachten, maar het is beslist niet zo dat dit Amsterdam-toernooi voor ons ongelegen komt. Dat gold wel voor andere wedstrijden. Ik denk juist dat dit evenement een aardige graadmeter wordt. We heb ben tot nu toe eenmaal erg goed ge speeld en een keer slecht. Nu moet blijken hoe Ajax echt is". De technische leider van de Am sterdamse formatie gaat er vanuit dat vrijdagavond in elk geval moet kunnen worden afgerekend met het Roemeense elftal. De Mos maakt daarmee duidelijk dat de Oosteuropanen niet al te hoog wor den ingeschat, zeker niet na hun zwak optreden tijdens het Europe se kampioenschap in Frankrijk. Op het moment dat ze daar hun vooruitgesnelde roem (ze hadden immers onder meer afgerekend met wereldkampioen Italië) niet konden waarmaken, waren de con tracten voor het Amsterdam-toer nooi echter al getekend. „Ik heb er", aldus organisator Jack van Zanten, „ook helemaal geen spijt van dat we ze hebben uitgenodigd. Roemenië speelt weliswaar erg be houdend, maar is technisch gezien misschien wel de beste van de vier. Het aardige is ook dat we nu voor het eerst een nationale ploeg in ons toernooi hebben". De grote vraag is echter of men met dit Roemenië, een Feyenoord zonder Cruijff (Van Zanten: „Vorig jaar hadden we het geluk dat hij kort voor ons toernooi door Feye noord werd gecontracteerd en dus ook bij ons speelde"), een ver moeid Ajax en het op papier aan trekkelijke Atletico Mineros even veel toeschouwers zal trekken als een jaar geleden. Toen draafden zo'n 63.000 voetballiefhebbers op en kon net als in voorgaande jaren ongeveer een ton aan liefdadige in stellingen en de amateursport wor den overgemaakt. Nu zes en een halve ton is uitge trokken voor het aantrekken van het kwartet elftallen is een bezoe kersaantal van 48.000 vereist om fi nancieel quitte te spelen. Van Zan ten: „Dat betekent dat wij een om zet moeten hebben van 1,6 a 1,7 miljoen gulden. Ik denk dat het geen probleem is dat we evenveel mensen trekken als een jaar gele- LUIK (Reuter) - De Britse motor bootpiloot Tom Percival is gisteren in het Bavaria-ziekenhuis van Luik aan de gevolgen van een ongeval tijdens de Grote Prijs van België overleden. Bij de snelheidswed strijden van zondag, op de Maas bij Luik, kwam de motorboot van Per cival in botsing met het vaartuig van de Italiaan Fabrizio Bocca. De boot van de Brit vloog door de lucht en kwam op de oever terecht. Percival liep levensgevaarlijke ver wondingen op, waaraan hij giste ren bezweek. De gezondheidstoe stand van Bocca is stabiel. De race om de Grote Prijs van België werd na het ongeval ge stopt. Het ongeluk gebeurde op een plek in de Maas, die bekend staat om zijn gevaarlijke stromin gen. De Nederlander Cees van der Velden raakte twee jaar geleden-, ook bij wedstrijden op de Maas, ernstig gewond. den. In alle toernooien tot nu toe hebben we maar een keer een te kort gehad. Dat was toen het toer nooi samenviel met Sail Amster dam. Het zou mooi zijn als Meeuws en Tahamata nog vóór zondag toe stemming krijgen om bij hun clubs Ajax en Feyenoord te mogen spe len. Dat zou ons toernooi een ge weldige impuls geven" Het programma voor Amster- dam-709 luidt: Vrijdagavond 19.00 uur Feyenoord-Atletico Mineros; 21.00 uur Ajax-Nationale Roe meense elftal. Zondag: 18.00 uur wedstrijd om derde en vierde plaats en 20.00 uur finale. maar met ja of nee op hoefde te antwoorden. Dat antwoord kwam niet. Wel verlies voor Truus Tön jann die niet meer in haar ritme kon komen. De beide dames hadden het gis teren in hun partij toch al erg moei lijk met de concentratie, want de partij in het gemengd dubbel D die op de andere nabijgelegen baan werd gespeeld tussen Stuyver/ Stuyver en Velthuysen/ Velthuy- sen verliep ook niet bepaald glad jes. "In of uit" is ook niet van ie dere positie op de baan even ge makkelijk te beoordelen. Stuyver/ Stuyver wonnen wel, 4-6, 6-0, 7-5. Blommendaal rechtvaardigde zijn plaatsing als no 1 door in de eerste ronde moeiteloos te winnen van Parlevliet (6-1,6-2). De nationa le veteranenkampioen in de cate gorie 55 ,Jan de Groot, had met H. de Roode meer last dan werd verwacht. Hij won met 5-7, 6-0,6-4. In het herenenkelspel D rekende de no 1 geplaatste Dahlhaus simpel af met van Winsen (6-0, 6-1). Koos Spek, derde geplaatst, had ook weinig moeite met P. Schouten (6- I, 6-1). Uitslagen: HEC Beugelsdijk- Kralt, 6-2, 6-3, Den Duik- Links, 6- 2, 6-4, R. Engel- L. Zwart, 6-1, 6-2. HDC Guyrakovics/ Dietrich- Kulk/ Wijssen, 6-1, 6-4, J.v.d. Lippe sr/ G. Zoet- G. de Ridder/ P. Koster, 6-2, 6-3. HED Dofferhoff- Biesheuvel, 6-0, 6-1, Wielinga- Bogers, 6-3, 3-6, 6-1, van Winsen- Challik, 6-3,6-3, R. de Leeuw- C. Snijder, 6-0, 6-1, Th Sanders- T.van Oort, 6-1, 6-2. GDD van Marwijk/ van Marwijk- Vriens/ Vriens, 6-2, 6-0, Accensie/ Knott- Ruygrok/ v.d. Berg, 7-5, 6-2, Poots/ Weekhart- van Winsen/ van Win sen, 6-4, 6-2, Rijnders/ Schouten- de Boer/ v.d. Pol, 6-4, 6-2. FRANK BONTE (AFP) - Op de tweede zwemdag tij dens de Spelen van de Vriend schap in Moskou heeft de 21-jarige Oostduitser Jens-Peter Berndt voor een hoogtepunt gezorgd door zijn Europese record op de 400 me ter wisselslag scherper te stellen. Berndt was met zijn tijd van 4.18,29 ruim een seconde sneller dan het oude record, dat hij 23 mei in Maagdenburg op 4.19,61 bracht. Berndt was overigens beduidend langzamer dan Olympisch kam pioen Alex Baumann uit Cadana, die op 30 juli in Los Angeles met 4.17,41 een nieuw wereldrecord zwom. „Ik had me er op ingesteld het Europees record te verbete ren", aldus Berndt na afloop, die verder aankondigde nu op het we reldrecord te gaan jagen. De prestaties van de Oostduitse zwemsters vallen tot nu toe tegen. Volgens waarnemers zouden zij niet optimaal gemotiveerd naar Moskou zijn gegaan. Wel behaalde Kristin Otto gisteren haar tweede overwinning, ditmaal op de 200 meter vrije slag. Zij dook als enige onder de grens van twee minuten (1.59,48). De eerste twee zwemsters op de 200 meter schoolslag, de Russin Larissa Belokon (2.29,13) en de Oostduitse Silvia Gerasch (2.29,92), waren in de finale sneller dan Olympisch kampioene Anne Ottenbrite uit Canada, die in Los Angeles 2.30,38 zwom. Een dag na het verbeteren van het wereldrecord leed de Oostduit ser Bernd Dittert in de finale ach tervolging wielrennen over 4000 meter een verrassende nederlaag tegen de Sowjetrus Gingaoetas Oe- maras. De „thuisrijder" maakte een tijd van 4.33,63 en dat beteken de weer een nieuwe record. Dittert bleef daar 1,25 seconden op achter. Het wereldrecord uit de series van Dittert stond op 4.36,471. LEIDEN Amateurwielrenner Alex Jansen komt in de landelijke criteria steeds dichter bij de zege krans. Na eerst tijdens de hoogge- noteerde ronde van De Lier een vijfde stek in de wacht te hebben gesleept, was de Leidenaar in de ronde van 's Gravendeel goed voor een derde plaats. Vlak voor het ein de van de koers leek er zelfs nog meer voor Jansen in te zitten, toen hij met medevluchter Arie Versluis een flink gat ten opzichte van de rest van de kopgroep had geslagen. Beide rappe finishers gingen daar na echter in de fout door elkaar te beloeren, waardoor Pothuis en Hermans hen vlak voor de meet nog passeerden en Jansen het bij de derde stek moest laten. Karei Teeuwen kwam in de ronde van de Waarderpolder als zevende over de meet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9