Ramp dreigt in droog Ethiopië Ferraro betaalt belastingschuld Honduras benoemt nieuwe ministers Republikeins verkiezingscongres geopend Miljoenen mensen verhongeren Libanees vredesplan besproken Bijna honderd doden na vlucht uit Irian Jaya Kernoorlog DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 NAIROBI (UPI/DPA) - Meer dan zeven miljoen mensen staan voor verhongering in Ethiopië waar in noordelijke delen al 11 jaar geen regen gevallen is. Dit heeft het Kinder fonds van de Verenigde Naties Unicef in Nairobi gisteren in een rapport meegedeeld. MANILLA (UPI) - Duizenden Fi lippijnen zijn vandaag begonnen met een mars door Manilla ter gele genheid van het feit dat het precies een jaar geleden is dat oppositielei der Benigno Aquino bij terugkeer uit ballingschap op het vliegveld werd vermoord. Meer dan 10.000 mensen woonden een herden kingsmis bij die werd opgedragen door kardinaal Jaime Sin. Verder zijn duizenden boeren, arbeiders en studenten op weg ge gaan naar het Rizal Park in Manila, waar organisatoren later op de dag tussen de 500.000 en een miljoen mensen verwachten. Het Filippijn se leger is in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Meer dan 8.000 mensen liepen vanochtend door het financiële centrum van Manilla. Zij werden bestrooid met confetti en toege juicht door meer dan vijftiendui- Filippijnen herdenken dood Aquino zend mensen die langs de weg stonden naar het vliegveld. Daar willen de demonstranten een bron zen beeld van Aquino meenemen. In de Santo Domingo kerk woonden meer dan 10.000 mensen de mis bij. Kardinaal Jaime Sin prees de idealen van „vrede en een heid" van Aquino. Hij waarschuw de president Marcos dat het land in een diepere chaos zal terechtko men, indien er geen nationale ver zoening tot stand komt. Hij deed een beroep op de president amnes tie te verlenen aan alle politieke ge vangenen om vrede in het land te bereiken. De mis werd door de ker kelijke radio uitgezonden. Ook de weduwe van Aquino voerde tij dens de mis het woord. Inmiddels gingen duizenden mensen op weg naar het Rizal Park in Manila, waar een half tot een miljoen demonstranten worden verwacht. In minstens zeventien andere steden staan demonstraties tegen de regering op het program ma. De militaire autoriteiten heb ben onthuld dat maandagavond in Manila op twee plaatsen waar zou worden gedemonstreerd explosie ven zijn ontdekt. Volgens de auto riteiten heeft de politie voorts en kele vuurwapens in beslag geno men bij controleposten op toe gangswegen naar de hoofdstad. Op het voormalige internationale vliegveld van Manila ontplofte vanmorgen een bom. Er waren geen slachtoffers. VS moeten Iran S 8 min. betalen DEN HAAG (AFP) - Het Ameri- kaans/Iraanse geschillentribunaal in Den Haag heeft de Verenigde Staten bevolen aan Iran bijna 8 miljoen dollar, ongeveer 25 miljoen gulden, terug te betalen. Het geld was door de Iraanse organisatie voor atoomenergie (AEOI) tien jaar geleden vooruit betaald aan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Het geschillentribunaal. in 1981 opgericht na de gijzelaffaire van Amerikanen in Teheran, deelde gisteren mee dat het om een „ge deeltelijke beslissing" gaat. De zaak van twee andere Iraanse ei sen, een voor betaling van bijna 11 miljoen gulden aan rente en ruim 16 miljoen gulden „om de devalua tie van de dollar tussen 1974 en 1981 te compenseren", is uitge steld. In het zuidelijke gebied van Sida- mo aan de grens met Kenya is 93 procent van de kinderen onder voed en is er weinig hoop op her stel. De droogte verspreidde zich in de afgelopen vijf jaar van de noordelijke provincies Tigre en Eritrea naar Sidamo en Gemu Gof- fa in het zuiden. Acht van de 13 ge bieden van het land worden be schouwd als rampgebieden als ge volg van droogte. In delen van Wal- lo en Gonder in het noorden heeft het in 11 jaar niet geregend en zijn 34 van de 51 rivieren volkomen droog gevallen. Volgens Unicef worden de po gingen tot hulpverlening bemoei lijkt door slechte wegen, activiteit van opstandelingen en de volko men afgelegenheid van sommige gebieden. Slechts ongeveer een miljoen van de 7,2 miljoen slacht offers kon gemakkelijk door de hulpverleners worden bereikt. Veel slachtoffers wonen op plaat sen die zo afgelegen zijn dat zij een voudig niet bereikt kunnen wor den. Vervoer per vliegtuig en heli kopter is uitgesloten vanwege de enorm hoge kosten. De regeringscommissie voor hulp en herstel schat dat het aantal door droogte en honger getroffen mensen van 4,8 miloen tot 5,2 mil joen steeg. Aan dit cijfer moet nog twee miljoen worden toegevoegd van vluchtelingen en terugkeren- den uit Djibouti, Somali en Sudan. Unicef besteedde in het afgelo pen anderhalf jaar een bedrag van omgerekend ca zes miljoen gulden voor noodhulp. Het grootste deel van het vijf-jarenprogramma van de organisatie waarmee 130 mil joen gulden is gemoeid, is bestemd voor ontwikkeling voor lange ter mijn. Unicef onderstreepte dat de droogte in grote delen van het land slechts een van de oorzaken van de catastrofale situatie is. De droogte is een „natuurfenomeen" dat steeds weer zal optreden. Het „ei- In grote delen van Ethiopië ont breekt het aan de nodige watertoe voer, aan wegen en medische ver zorging. Men heeft voedingshulp nodig maar ook meer staatssteun en een betere infrastructuur. Bo vendien zijn er bedreigende mi lieuproblemen zoals erosie en kap pen van bossen. Ook de bevol kingstoename met ca 2,5 procent per jaar verslechtert de voedingssi tuatie. Geen oefening ATHENE (Rtr) - De Griekse pre mier, Andreas Papandreoe, heeft, plannen voor een gezamenlijke mi litaire oefening met de Amerika nen in het noorden van het land geannuleerd omdat Athene geen dreigement van zijn communisti sche buurlanden verwacht. Het Moskougezinde communis tische dagblad Rizos, dat zich kant tegen Griekenlands lidmaatschap van de NAVO, had gemeld dat Griekenland en de Amerikaanse militairen volgende maand een oe fening zouden houden die gericht was op het tegengaan van een hy pothetische aanval van landen van het Pact van Warschau. BEIRUT (UPI) - Een hoge Syri sche militaire functionaris heeft gisteren met de Libanese presi dent, Amin Gemayel, en premier Karami overlegd om weer gang te brengen in het plan om troepen van het Libanese leger te statione ren in de bergen rond Beirut. ir Damascus terug te keren met gonnen met de bouw van een 17 i boodschap van Gemayel voor kilometer lange tunnel. Het water >ad. van de rivier de Litani zou later )e afgelopen drie nachten kwam naar Noord-Israël worden ge in de heuvels zuidoostelijk van pompt. De tunnel moet volgens de Libanese hoofdstad tot gevech- plan beginnen bij het dorp Deir Mi- ten tussen de Druzen-militie r de Litani de Israëlische Generaal Mohammed Kholi, ho ge adviseur van de Syrische presi dent Hafez al-Assad noemde de be- genlijke kwaad" is volgens het sprekingen positief. „Er zijn hin- zijds en het Libanese leger en grens het dichtst nadert, christelijke milities anderzijds. In de Noordlibanese havenstad Daarbij werden de afgelopen nacht Tripoli zijn gisteren bij gevechten tien mensen gewond. Drie grana- tussen pro- en anti-Syrische mili- ten kwamen terecht bij het presi- tiegroepen een aantal voetgangers dentiële paleis in Baabda, maar er gewond. vielen geen gewonden. De christelijke radio in het ge- Syrië, dat krachtig Karami's re- bied, die in eerste berichten Liba- gering' van nationale eenheid nese veiligheidskringen aanhaal- LONDEN (AFPIUPI) - Bij een on geluk op de Central Line" van de Londense metro is gisteren de be stuurder van een trein omgekomen en werden 26 mensen gewond. Een uit 8 rijtuigen bestaande trein botste op het achterste gedeel te van een trein die stilstond op 500 meter van het station Ley ton in de voorstad Oost-Londen. De bestuur der van de trein die zich in de stil staande trein boorde werd leven loos aangetroffen door reddings ploegen die zich een weg baanden door het verwrongen staal. Onge veer 26 gewonde passagiers wer den in ziekenhuizen opgenomen. Van een oudere dame werd de toe stand „zeer ernstig" genoemd. (foto UPI) WASHINGTON - Geraldine f er raro, de democratische kandidaat voor het vice-presidentsschap van de VS, en haar man John Zaccaro, een rijk handelaar in onroerend goed, zullen ongeveer 200.000 gul den betalen aan achterstallige be lasting en rente over dat bedrag. De schuld is tijdens een onderzoek naar hun belastingaangifte over 1978 aan het licht gekomen. Hun eigen accountantsonder zoek en nog vijf andere belastin gaangiften van het echtpaar zijn in de afgelopen weken het middel punt geworden van een scherpe controverse over hun persoonlijke Financiën, die de democratische verkiezingscampagne ernstige schade berokkent. Ferraro en Zaccaro betalen se dert 1978 ongeveer 40 procent van hun inkomen aan de belastingen, zo blijkt uit de gegevens die giste ren bekend zijn gemaakt. De docu menten laten zien dat Ferraro's in komen varieêrde tussen 56.228 dol lar in 1979 en 71.015 dollar in 1981. Zaccaro volgens de verslagen miljonair - rapporteerde een be lastbaar inkomen van 41.060 dollar (in 1981) tot 203.039 dollar (in 1983). De kandidatuur van Ferraro dreigt intussen kwetsbaar te blij ven: weliswaar maakte zij gisteren na dagenlang vergaderen met ac countants de cijfers openbaar, maar de beloofde uitleg en de for mulieren waarop congresleden steunt, wil spoedig een aan de ge vechten zien om de vrede in Bei roet niet in gevaar te brengen. Sinds begin juh is het Libanese le- Beiroet gelegerd. de, meldde dat gewapende strij ders van de sunnitisch-islamiti- sche Verenigingsgroep en de pro- Syrische „Pink Panthers" (roze panters) zich op straat begaven TEGUCIGALPA (AFP/UPI/Rtr.) - De Hondurese president, Suazo Cordova, heeft gisteren vier nieu we ministers benoemd en functio narissen op belangrijke economi sche posten vervangen. Volgens diplomaten is de maatregel be doeld om de slechte economie te verbeteren. Volgens een officiële mededelin gen wordt Miguel Orellana Maldo- nado de nieuwe minister van eco nomische zaken. Manuel Fomte- cha, een ex-vice-president van de Centrale Bank, krijgt de post van financiën. Verder zyn nieuwe mi nisters van binnenlandse zaken en van het presidentschap benoemd. Bovendien hebben de hoge raad voor economische planning en het nationaal agrarisch instituut een nieuwe leiding gekregen. De aan kondiging volgt nadat Suazo Cor dova vorige week donderdag ver rassend het aftreden van het hele kabinet aankondigde. Het Hondurese leger heeft een kamp van Nicaraguaanse rebellen die vanuit Honduras opereren, ver plaatst naar een oostelijke provin cie. De actie maakt deel uit van een campagne van de regering activi teit van rebellen in te perken, aldus persberichten in Honduras. Een kantoor van de rebellenorganisatie FDN is van de hoofdstad ver plaatst naar een onbekende locatie. Een Hondurese krant maakt mel ding van rebellen die zich schuldig hadden gemaakt van diefstal onder de bevolking van Honduras. Het Hondurese leger heeft een onder zoek geopend naar de beweringen. Ongeveer tweehonderd Ameri kaanse commando's zijn gisteren in Honduras oefeningen begonnen in de bestrijding van subversie. Hiermee wil Washington zijn steun onderstrepen aan bevriende naties in Midden-Amerika, aldus bron nen op het ministerie van defensie in Washington. Zuid-Libanon is zoals eerder be- elkaar beschoten met automati- kend werd van de rest van het land sche wapens. Een aantal voetgan- geïsoleerd nu Israëlische troepen gers liep bij de uitbarsting van het de enige doorgang, die bij het Dru- geweld verwondingen op, aldus de zen-dorp Bater in het Shouf, is ge- zender. blokkeerd. Over berichten dat Is- Bij straatgevechten kwamen raël het afleiden van de Jordaan- twee weken geleden in Tripoli 43 zijrivieren de Hasbani en de Wazza- het leven. De strijd ni voorbereidt, verluidde gisteren noopte de Libanese premier, Ras- in veiligheidskringen in zuid-Liba- hid Karami, zich naar zijn woon- PORT MORESBY (AFP/UPI) - Van de 8.000 tot 10.000 vluchtelin gen die sinds februari uit Irian Jaya (Indonesië) zijn gevlucht naar Papua New Guinea zijn er 93 in vluchtelingenkampen overleden. Dit heeft de minister voor provin ciezaken, John Nilkare, in het par- MOSKOU (UPI) - De weduwe van de afgezette Russische par tijleider Nikita Chroesjtsjov is op 84-jarige leeftijd overleden en bijgezet in het graf waar haar man 13 jaar in alle stilte is begraven. Nina Petrovna Chroesjtsjeva overleed volgens de familie in de loop van augus tus. Waaraan hebben ze niet meegedeeld. Verslaggevers werd zoals ge woonlijk de toegang belet tot het Novodevitsji-kerkhof om het graf in zwart en wit marmer te zien van de enige Sovjetlei der die niet in de nabijheid van de muur van het Kremlin werd Weduwe overleden van Chroesjtsjov bijgezet. Chroesjtsjov werd in 1964 af gezet en hij overleed in vreed zame vergetelheid zeven jaar later op 77-jarige leeftijd. In zijn doodsbericht werd hij aange duid als "pensioengerechtigde particulier". Zijn weduwe leef de voort op een klein pensioen in de villa van de familie buiten Moskou. Nikita Chroesjtsjov was sinds 1953 eerste-secretaris van de partij en premier sinds 1958 geweest. Leonid Brezjnjev nam de partijleiding over na de af zetting van de pochende, ex- troverte Chroesjtsjov, wiens kribbige regeerstijl niet geliefd was bij zijn collega's in het Po litburo. Nina Chroesjtsjov, die een gezette, moederlijke *vrouw zonder belangstelling voor po litiek was, laat een zoon, Sergei, en een dochter, Rada, achter. Rada is adjunct-hoofdredactri ce van het tijdschrift Weten schap en Leven, het werk dat ze al deed toen haar vader werd lement van Papua New Guinea ge zegd. De meeste doden zouden zijn ge vallen onder zeer oude mensen en kleine kinderen. Ondervoeding zou een van de doodsoorzaken zijn. De afgelopen maanden hebben duizenden inwoners van Irian Jaya een veilig heenkomen gezocht in Papua New Guinea, na berichten over acties van het Indonesische leger tegen seperatisten. Minister Nilkare zei over de vluchtelingen: „Zij hebben een zeer uitputtende ervaring achter de rug en verkeren niet in een goede gezondheid. In een dergelijke groep mensen is het niet verwon derlijk dat het dodencijfer hoger is dan normaal". Hij sprak woedend plaatselijke persberichten tegen als zou de regering niets doen om de vluchtelingen te helpen in de opvangkampen langs de grens met Irian Jaya. Hij karakteriseerde die berichten als „complete leugens". Hij zei dat de regering voedsel en andere middelen had vertrekt en daarmee zou doorgaan. hun verkiezingscampagne finan cieel moeten verantwoorden ont breken vooralsnog. Een woord voerder van presidentskandidaat Mondale kwam in Washington zelfs meedelen dat het echtpaar Zaccaro-Ferraro mogelijk wel meer achterstallige belasting zal moeten betalen als de andere aan giften eenmaal zijn doorgenomen. Het geharrewar over Ferraro's fi nanciën hangt Walter Mondale als een molensteen om de nek. Mon- dales woordvoerder zei kort en goed in ernstige verlegenheid te zijn geraakt vanwege het voortdu rende uitstel en niet in de positie te zijn om alle vragen te kunnen beantwoorden. Mondale zelf verklaarde welis waar vertrouwen te hebben in een bevredigende afloop van de affaire nadat hij bij voorbaat was ingebcht over de eerste resultaten van het accountantsonderzoek, doch een van zijn zegsbeden merkte op dat Mondale niet om Ferraro's terug treden zou vragen als de uitkom sten zouden achterbbjven bij het bewijs van goed financieel gedrag dat de Amerikaanse kiezers ver wachten. De chaos rond Ferraro's finan ciën heeft alle luister ontnomen aan haar historische kandidatuur als eerste vrouw voor de op een na hoogste positie in de VS. Ferraro zelf heeft aan haar misère ruim schoots bijgedragen met een reeks verzekeringen omtrent de open baarmaking die zij later weer heeft moeten intrekken omdat haar man aanvankelijk niet wilde meewer ken. Onder druk van onder andere het Mondale-kamp heeft hij ten slotte toch toegegeven. Ferraro's reputatie leidt ook voortdurend schade door onthul lingen over de financiële praktij ken van haar echtgenoot, waarop naar zij verzekert technisch niets valt aan te merken. Hij verhuurde onder meer een pand aan het hoofd van een bekende maffia-famibe, de Gambino's en leende honderddui zend dollar van een bejaarde vrouw wier financiën hij beheerde. Ferraro is bd van het Huis van Afgevaardigden. Zij werd driemaal herkozen als afgevaardigde van de Newyorkse buurtschap Queens, een district van in doorsnee con servatieve snit, dat als achtergrond diende voor de denkwereld van de televisieheid Archie Bunker. ERICE (DPA) - Wetenschapsmen sen uit Oost en West en voor het eerst een als waarnemers deelne mende delegatie uit China beraden zich tot donderdag in de Sicibaan- se plaats Erice over de gevolgen van een kernoorlog. Het is de vier de keer dat het zgn „Majorana-cen- trum" van Erice deze discussie heeft georganiseerd. Niet weg te denken op partijconventies in de VS zijn de kleurrijk uitgedoste partijgangers die met vlaggen, buttons, hoedjes en wat dies meer zij hun voorkeur belijden. (foto ap> WASHINGTON - Ronald Rea- gans beleid heeft het aanzien van de VS in de wereld versterkt dank zij economisch herstel en restaura tie van mibtaire macht. Dit is de kern van de boodschap die Jeane Kirkpatrick, VN-ambassadeur bij de Verenigde Naties, op de feeste lijke openingsdag van het repubb- keinse verkiezingscongres in Dal las heeft voorgedragen. „De demo craten hebben zich in San Francis co meer gedragen als struisvogels dan als duif of havik", aldus Kirk patrick. door Henk Kolb En in een rede die de toon moest zetten voor de hele conventie heeft Katherine Ortega, de Amerikaanse thesaurier wier handtekening voor zestig miljard aan dollarbiljetten opluistert, gezegd dat de democra tische kandidaten zoveel verphch- tingen hebben aan speciale belan gengroepen, dat zij zoals in 1980 doorsnee-democraten en onafhan kelijke kiezers bij miljoenen naar de republikeinse partij zullen drij ven. 'Liberale retoriek zet geen mensen aan het werk en je kan er de rekeningen niet mee betalen', aldus Ortega. Op het gebied van buitenlandse pobtiek is Reagan bij gebrek aan enig succes van betekenis en gege ven de sterk verslechterde verhou ding met de Sowjet-Unie, volgens zijn strategen kwetsbaar. Kirkpa trick, conservatief én een demo craat nota bene, is een van de meest uitgesproken voorstanders van agressief gebruik van Ameri kaanse macht en zo ongeveer de enige vrouw met werkelijke poh- tieke invloed in Reagans kabinet. Schuld Als Reagan wordt herkozen is deze 57-jarige professor, gepous seerd door de conservatieve vleu gel, kandidaat als minister van bui tenlandse zaken of presidentieel adviseur voor nationale veihgheid. Zij heeft gisteravond vast bij voor baat duidelijk gemaakt dat in haar opvatting de schuld voor het ver val van de betrekkingen met de Sowjet-Unie in Moskou moet wor den gezocht en niet in Washington. Ortega, politiek niet prominent maar van Spaanssprekende origi ne, bevestigde een thema dat ook andere sprekers op de eerste con gresdag met hartstocht aanroer den. Zoals Howard Baker, de aftre dende repubbkeinse fractieleider in de Senaat, kandidaat naar men aanneemt voor de verkiezingen van 1988: Mondale „probeert een ander Amerika uit te vinden een bevend, wanhopend en miserabel Amerika dat de reddende hand van de Democratische Partij nodig heeft. Het enige waarvan Amerika recentelijk moest worden gered is van Carter en Mondale". Naar rechts Tijdens politieke conventies worden scheidslijnen doorgaans wel scherp maar niet zeer nauw keurig getrokken. In Dallas is on middellijk duidelijk geworden dat de republikeinen althans op papier voor een scherpe zwaai naar rechts niet terugschrikken en dat de con servatieve krachten in de partij de gematigder denkers zonder meer onder de voet hebben gelopen. De overmacht van uiterst rechts heeft zulke vormen aangenomen, dat in de marge van het congres te Dallas én in Washington reeds breedvoerig wordt gesproken over een scheiding van liberalen en con servatieven in de partij. Gematig der politici, die zich nu met het oog op 1988 komen laten zien, zoals o.a. Baker, senator Dole en in de eerste plaats vice-president Bush, span nen zich dan ook in om hun partij zo dicht mogelijk bij het midden van het politieke spectrum te hou den. Bush, een liberaal van origine, haalde gisteren vlak voor een ge sprek met zwarte en joodse gedele geerden, uit naar de rechtervleu gel: „Voor een aantal mensen aan die uiterste rand van de Ameri kaanse politiek heb ik niets te bie den. Velen hunner zijn niet eens re publikeinen en zijn van tijd tot tijd de scherpste critici van de presi dent. Ze doen niet ter zake. Ze heb ben lange adreslijsten en veel ko pieermachines - ze hebben wel grote hoeden op maar geen vee. Ik trek me van hen niets aan en ik zal dat nooit doen". Orgie De repubbkeinse conventie is een orgie van schouderklopjes, die weinig ruimte laat voor nederig heid. Met het oog op de 'Ferraro- factor' tijdens de verkiezingen sle pen de republikeinen de ene vrouw na de andere naar het po dium. Maar toen de beurt was aan een zwarte mevrouw (de republi keinse partij is voor 94 procent blank en maar voor twee procent zwart) om te verkondigen dat haar grootmoeder nog slaaf was en dat de wereld dus vooruit was gegaan, hadden de vooraanstaande repu blikeinen zich reeds verwijderd naar een modeshow van de zoge naamde 'Adelaars Club', die per lid 10.000 dollar aan de partijkas heeft bijgedragen. Niettemin zou het een vergissing zijn om te denken dat hier alleen oudere, welgestelde en behouden de Amerikanen vergaderen. Van degenen die zich Republikein noe men is 58 procent tussen 18 en 44 jaar oud, gelijkelijk over de seksen verdeeld. De gedelegeerden die het rechtse verkiezingsprogramma op stelden (dat grondwettelijke beves tiging van gelijke rechten voor vrouwen afwijst, terugkeer eist naar de gouden standaard, zich te gen belastingverhoging keert en een sluitende begroting bij wet verplicht wil stellen) weerspiege len die leeftijdsopbouw tamelijk nauwkeurig. En dit heeft sommige commentatoren dan ook al verleid tot de conclusie dat daarmee voor de eerstkomende twintig jaar wat de republikeinen betreft het poli tieke patroon is getekend. Midden Vooralsnog drijft deze 'Grand Old Party' op het sterke persoonlij ke charisma van Ronald Reagan In de al betrekkelijk nabije toe komst zal de vraag aan de orde ko men of een kandidaat die aan de eisen van die partij beantwoordt wel verkiesbaar zal zijn. Eén van de uitgangspunten, voor beide po litieke partijen van betekenis in het Amerikaanse stelsel, is immers de bezetting van het midden. Aan de strategie voor dit jaar 1984 kan na een dag repubbkeins congres al geen twijfel meer be staan: Reagan voert ook voor zijn tweede ambtstermijn campagne tegen Jimmy Carter en bij implica tie dus tegen diens vice-president Mondale. De eerste vergaderdag heeft trefwoorden opgeleverd: op timisme, idealisme, traditionele waarden. En vooral: polarisatie

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7