'Chantage is niet mijn beschuldiging' duur Lagere olieproduktie van korte NMB slaagt in handhaven winst Van der Dussen (ABP) bij verhoor: Dealer Franse auto heeft klap al gehad Uittocht werknemers lmiitfabiiek Muiden Glasboer op de fles PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 ZWOLLE (GPD/ANP) - Dr. J.W. van der Dussen, de op non-actief gestelde hoofddirec teur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zegt dat hij nooit de term „chantage" heeft gebezigd, toen burgemeester J. Gruijters van Lelystad hem begin 1983 onder vroeg over de contacten tussen de zakenman Willem Meijer en de ABP-top. Hij verzekerde dit gisteren tegen over rechter-commissaris J. Schunck tijdens de eerste van een serie verhoren die de komende we ken op verzoek van Meijer voor de Zwolse rechtbank worden gehou den. De verhoren dienen als voor bereiding voor de procedure die Meijer tegen Gruijters wil aanspan nen omdat deze hem ten onrechte als chanteur zou hebben betiteld in zijn onderzoek naar onregelmatig heden bij het ABP dat hij juni 1983 in opdracht van minister Rietkerk uitvoerde. Meijer overweegt Gruij ters een eis tot schadevergoeding van tien miljoen gulden boven het hoofd te hangen. Van der Dussen zweeg gisteren langdurig toen rechter-commissa ris Schunck hem vroeg of hij bij Gruijters ook enige „vooringeno menheid" had bespeurd, toen deze hem in het kader van zijn onder zoek op 17 juni in Amsterdam on dervroeg over de transacties tus sen Meijer en het ABP. „Het is moeilijk voor mij de toonzetting van dat gesprek precies te beschrij ven", zei hij tenslotte. „Ik denk dat Gruijters nog bezig was zijn oor deel te vormen maar ik zou het niet weten". Robeco Het vermogen van het beleg gingsfonds Robeco is in de eerste zes maanden van dit jaar met 268 miljoen gulden gedaald tot 6,7 mil jard gulden. De winst bedroeg 157 miljoen tegen 137 miljoen over de zelfde periode van vorig jaar, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Het aantal uitstaande aandelen steeg met 4,3 miljoen tot bijna 111 mil joen. In het tweede kwartaal gaven bijna alle beurzen in de wereld koersdalingen te zien, ingegeven door de vrees dat de rentestijging in Amerika de economische groei in gevaar zal brengen. Begin au gustus was er een sterk herstel, al dus Robeco. Nixdorf De omzet van het Westduitse computerconcern Nixdorf is in de eerste helft van dit jaar ten opzich te van dezelfde periode van 1983 met twintig procent toegenomen tot 1,26 miljard mark. In West- Duitsland werd 628 miljoen mark omgezet en in het buitenland 635 miljoen mark. Het aantal arbeids plaatsen bij Nixdorf is in de eerste helft van dit jaar met ruim 1.400 toegenomen. Order Vialle Het Algerijnse bedrijf Naftal heeft bij Vialle in Son (NB) 750 au- togassystemen besteld. Ze zijn be stemd voor overheidsvoertuigen, maar ook zal ook een aantal taxi's met autogassystemen worden uit gerust. De komende weken zal een aantal monteurs in het trainings centrum in Son worden opgeleid. De eerste systemen zullen door personeel van Vialle zelf worden ingebouwd. Aan de hand van de opgedane ervaringen zal Naftal be sluiten of tot het op grotere schaal overschakelen van het Algerijnse autopark zal worden besloten. Kernenergie China China heeft een contract onder tekend voor de aankoop van con- trole-apparatuur voor een kerne nergiecentrale bij het Westduitse bedrijf Kraftwerk Union, een dochter van Siemens. De Chinese Volksrepubliek wil in het jaar 2000 zes kernenergiecentrales hebben om daarmee de ambitieuze pro- duktiedoelstelling van 10.000 me gawatt aan nucleair vermogen te verwerkelijken. Bonn en Peking hebben in mei van dit jaar een ak koord voor nucleaire samenwer king ondertekend waardoor de weg voor de aankoop van West duitse technologie en apparatuur is vrijgemaakt. President Reagan heeft tijdens zijn bezoek aan China in april het initiatief genomen tot een (nog omstreden) Chinees-Ame rikaans nucleair akkoord. Tokio is in juli begonnen met de onderhan delingen. Investeringen Eurostat, het statistische bureau van de Europese Gemeenschap pen, verwacht dat de economische groei in de EG dit jaar flink zal worden gestimuleerd door een aanzienlijke verhoging van de uit gaven voor investeringen in het particuliere bedrijfsleven. Het bu reau maakt schat aan de hand van de investeringsplannen van de in dustrie in de tien landen dat de particuliere investeringen in de verwerkende industrie dit jaar reëel (dus na correctie voor de in flatie) met 7,2 procent zullen wor den verhoogd. In 1983 werd er reëel twee procent minder geïnves teerd dan in het voorgaande jaar. De sterkste stijging zal zich in De nemarken voordoen, namelijk zes tig procent. In Nederland zal er naar schatting 29 procent meer worden geïnvesteerd. Meijers bemoeienis bracht, zoals bekend, de ABP-affaire aan het rol len. Op 27 november 1982 schreef hij een brief aan Masson waarin hij een compromis voorstelde inzake de kwestie Poot. Deze Nuenense tennishallenexploitant claimt dat Masson steekpenningen van hem had aangenomen in ruil voor finan ciering van zijn onderneming door het ABP en hem een faillissement had ingedreven toen hij weigerde nog langer te betalen. Gruijters kreeg later, nadat ABP-advocaat J. Wouters alarm had geslagen, van minister Rietkerk opdracht te on derzoeken of het ABP voor die druk was gezwicht. Gruijters con cludeerde dat de leiding of gechan teerd of blind moest zijn geweest, en duidde Meijer in zijn rapport herhaaldelijk aan als chanteur. Van der Dussen ontkende giste ren dat hij kon worden aangemerkt als een van de bronnen van deze kwalificatie. „Gruijters vroeg mij op 27 mei hoe ik die brief van Meij er had ervaren nadat Masson mij er IJkwezen innoveert meten van weerstand DELFT (ANP) - Op het Van Swin- den standaardenlaboratorium van de Dienst van het IJkwezen in Delft is een nieuwe methode ont wikkeld, waarmee de electrische weerstand honderd keer nauwkeu riger kan worden gemeten. Ir. R. Kaarls, hoofd van de afdeling na tionale standaarden van de dienst, spreekt van een zeer veel beloven de ontwikkeling, waardoor de elektro-technische industrie grote vooruitgang kan boeken. In het Delftse laboratorium wordt met het nieuwe instrument geëxperimenteerd. De tot nu toe bereikte resultaten zullen worden besproken en vergeleken met soortgelijke ervaringen in de Ver enigde Staten, Japan en West- Duitsland op een internationale conferentie over elektro-magneti- sche preciesiemetingen, die deze week in Delft wordt gehouden. In het Van Swinden laborato rium maakt men bij ijken van de eenheid van weerstand gebruik van het zogenaamde Quantum Hall effect. In een sterk magnetisch veld wordt elektrische stroom door een speciaal gefabriceerde, gelaag de halfgeleider gestuurd. Dit ge beurt in een luchtledige ruimte, waar de temperatuur 270 graden Celsius onder nul is. NICOSIA (Rtr./DPA) - De minister van olie van Saoedie-Arabië, Ach- med Zaki Jamani, heeft in een in terview met het gezaghebbende tijdschrift Middle East Economie Survey (MEES) voorspeld dat het overschot op de wereldoliemarkt aan het eind van september zal zijn verdwenen. De minister voegde daar nog aan toe dat de Organisatie voor Olie- Exporterende Landen (OPEC) eer der aan vergroting dan aan verdere verkleining van haar olieproduktie denkt. Ook de olieminister van Koeweit, sjeik Ali Chalifa Al Sabah zei gisteren dat de OPEC over weegt in oktober het produktiepla- fond te verhogen. kort na ontvangst van in kennis had gesteld. Ik heb toen gezegd dat ik het zag als een poging om het ABP onder druk te zetten om za ken te doen. Gruijters zei bij die ge legenheid dat de brief „hem niet smaakte", en dat hij in onze plaats onmiddellijk alle contacten met Meijer zou hebben verbroken". Volgens hem heeft Gruijters de essentie van hun onderhoud in zijn rapport juist weergegeven. "Het woord chantage is wel over tafel gegaan en ik had wel de indruk dat Gruijters die mogelijkheid niet uitsloot", aldus Van der Dussen. "Ik zal wel iets gezegd hebben in de trant van: als er sprake is van chantage dan is dat niet op jou (Masson) maar op het ABP". Het getuigenverhoor, waarvoor in totaal vijf zittingsdagen zijn uit getrokken, moet tenslotte het ant woord leveren op de vraag of Gruijters' onderzoek voldoende diepgaand is geweest en recht heeft gedaan aan de betrokkenen. Het verhoor van Van der Dussen, die op zeer veel vragen het ant woord schuldig moest blijven om dat zijn geheugen hem in de steek liet, heeft daarover duidelijk nog geen definitief uitsluitsel gegeven. Van der Dussen verzekerde dat hem niets bekend was over de in houd en opzet van de onderzoek sopdracht die Gruijters van Riet kerk had ontvangen. Ook de vraag waarom Gruijters slechts een be perkt aantal betrokkenen heeft ge raadpleegd voor zijn onderzoek en hoofdrolspelers als Meijer, Masson en ir. J. van Zon, de mede-verdach te van Masson, buiten beschou wing heeft gelaten moest hij het antwoord schuldig blijven. Op de lange baan Hoofdverdachte Masson ontbrak gisteren op het appel omdat zijn raadsman, mr. A. Pfeil, verhinderd was en daarom voor zijn cliënt uit stel van verschijnen had gevraagd. In beginsel werd maandag beslo ten dat de ex-directeur beleggin gen nu op 2 oktober zal worden ge hoord, maar of het op die datum ook zover zal komen is nog geens zins zeker. Raadsman Pfeil stelt pogingen in het werk om het ver schijnen van zijn cliënt nog verder op de lange baan te schuiven, tot diens eigen strafzaak is afgerond en dat kan nog wel even duren. Het is niet denkbeeldig, dat Masson tij dens het getuigenverhoor ver plicht is dingen te zeggen, die hem bij de behandeling van zijn straf zaak zouden kunnen schaden. Het voorlopig getuigenverhoor wordt op 24 augustus (vrijdag) voortgezet. Dan wordt de mr. W.E.G. Weijers, een employee van het ABP, verhoord. Geringe vraag Zondag werd via het persbureau Kuna in Koeweit nog bekend ge maakt, dat de OPEC zou overwe gen de produktie in oktober te ver minderen van 17,5 miljoen vaten van 159 liter tot ruim 16 miljoen va ten per dag. Dat zou, gelet op de geringe vraag, nodig zijn om de of ficiële prijs van 29 dollar per vat te kunnen handhaven. Jamani en Chalifa verwachten echter dat in het laatste kwartaal van dit jaar het verbruik van en de vraag naar olie zullen toenemen waardoor de produktie van de OPEC zal kunnen groeien tot ne- DEN HAAG (GPD) - De Neder landse vestigingen van Peugeot en Renault zeggen niet te geloven dat de massale ontslagen bij de Franse produktiebedrijven gevolgen zal hebben voor bedrijven en werkne mers van deze automerken in Ne derland. Deze opvatting wordt ge deeld door de Bovag, waarin de ga ragebedrijven zijn verbonden. De Nederlandse importeurs van Re nault en vooral Peugeot hebben in de afgelopen jaren hun marktaan deel sterk zien slinken. Deze ontwikkeling is niet exclu sief voor Nederland. De afgeno men belangstelling voor de mer ken Peugeot en Renault en de for se verliezen die zij lijden doordat de produktie op grotere aantallen is afgestemd is voor de Franse so ciale en economische raad, een ad viesorgaan van de regering, aanlei ding geweest te concluderen dat bij deze twee bedrijven in de ko mende jaren zeer veel arbeids plaatsen moeten worden opgehe ven. Daarnaast zijn van overheids wege financiële injecties nodig om de bedrijven overeind te houden. Blijkens gegevens van de RAI verkocht Peugeot-Nederland in 1978 74.815 auto's, 12,8 procent van Hoogste mode- prijs voor C. Kanteman AMSTERDAM (ANP) - De he ren- en jongens bovenkleding- j industrie in Nederland heeft vorig jaar een moeilijke tijd doorgemaakt. De omzet daalde met een kleine tien procent, de produktie verminderde per sal do twaalf procent. Het eerste kwartaal van 1984 vertoonde echter een geringe produkties- tijging. De Vereniging Nederlandse Herenmodebeurs publiceerde deze cijfers gisteren in Amster dam bij de uitreiking van de eerste „Grand Seigneur", die de hoogste mode-onderschei ding in Nederland moet wor den. De Enschedese „mode- mentor" Cecile Kanteman (66) kreeg de onderscheiding giste ren uitgereikt tijdens de Mode- beurs Amsterdam (Modam) in de Rai. De Modam duurt tot en met zondag. Het totale „kledingverbruik" van de heren in ons land daalde vorig jaar met ongeveer twee procent. Deze vermindering was vooral een gevolg van een slecht vooijaarsseizoen. De Vereniging Nederlandse He renmodebeurs wijt de con sumptiedaling vooral aan een verminderde belangstelling voor kostuums en regenjassen. Er was in 1983 wel een hogere afzet van colberts. Mevrouw Kanteman geldt in brede kring als een zeer stimu lerende persoonlijkheid in de kledingwereld. In 1948 werd zij gevraagd te helpen bij de we deropbouw van de textielin dustrie. Zij was mede-grond legster van de mode-instituten en ontwikkelde mede het on derwijs op de mode-academies. Kanteman richtte twaalf jaar geleden een eigen raadgevend bureau op modegebied op. gentien miljoen vaten per dag of nog meer. In juli heeft de OPEC ge middeld 17,8 17,9 miljoen vaten per dag geproduceerd. Jamani schrijft de verbetering van de vooruitzichten toe aan de vermindering van de olieproduktie van Saoedie-Arabië en Iran. De Sa- oedische produktie bedroeg in juli slechts 4,2 miljoen vaten per dag en deze zal in augustus verder af nemen tot ongeveer vier miljoen vaten per dag. De Iraanse oliepro duktie wordt voor augustus ge schat op minder dan twee miljoen vaten per dag na in juni en juli maandelijks 2,5 miljoen vaten per dag te hebben bedragen. het totaal. Tot vorig jaar was dat met tweederde afgenomen: in to taal nog 25.284 auto's of 5,5 pro cent. Het marktaandeel van Re nault was van '78 tot eind 1982 vrij stabiel (8,1 tot 8,7 procent bij een sterk teruglopende markt), maar daalde daarna tot 6,3 procent. Re- nault-Nederland verkocht in 1979 50.713 personenauto's en vorig jaar 29.196. Renault heeft vorig jaar tot een gewijzigde modellen-politiek be sloten, die erop neerkomt dat het merk elk jaar een nieuw type wil introduceren of een oud type wil vervangen. Dit jaar wordt de 22 jaar oude Re- nault-4 TL uit de produktie geno men, ofschoon twee andere, waar onder de 4 GTL en de bestelauto, in produktie blijven. Volgend jaar komt er een opvolger voor de Re- Noordzee-olie Ook de aanvoer van Noordzee- olie zal in augustus en september afnemen als gevolg van onder houdswerkzaamheden aan de pro- duktieplatforms. Daarbij komt dat de Britse vraag naar olie nog steeds 300.000 vaten per dag groter is dan gewoonlijk in verband met de sta king in de kolenmijnen. De olie produktie van de OPEC als geheel in augustus schat Jamani op. min der dan 17,5 miljoen vaten per dag. De minister is er zeker van dat de OPEC haar minimumprijs van 29 dollar per vat niet zal hoeven wijzi gen. nault-5 en in 1986 voor de Renault- 18. Bij Peugeot, aldus woordvoerder H. Flachs, zit het euvel vooral bij Talbot. Peugeot nam Talbot over juist op het moment dat de au toverkopen door de economische crisis begonnen terug te lopen en bovendien leed Peugeot marktver- lies toen de Peugeot-504 werd ver vangen door de 505. Inmiddels heeft Peugeot cirka 10 miljard gul den geinvesteerd in de Talbotfa- briek te Poissy bij Parijs, zodat af stoting van deze fabriek rergel- rechte kapitaalvernietiging zou be tekenen. In Poissy staat inmiddels een nieuw autotype op het bouwpro gramma, die voorlopg als G-28 wordt aangeduid. Wanneer deze volgend jaar uitkomt zal het een Talbot zijn. Maar Flachs erkent dat vervanging van het merkplaatje De glasboer probeert gebruikte lege flessen en potten na reini ging voor hergebruik te slijten, terwijl het in de bakken verza melde glas als grondstof dient voor de produktie van nieuw glaswerk. De Vereniging Milieudefen sie (VMD), die begin vorig jaar haar medewerking verleende aan de oprichting van het eer ste glasboerbedrijf in ons land, geeft toe dat de financiële pro blemen in die sector erg groot zijn. De onderneming Recyc ling Service in Leek bij Gronin gen zit thans met een voorraad van 250.000 keurig gesorteerde, maar onverkochte glazen fles sen en potten. Vele andere pro jecten in het land zijn nog niet van de grond gekomen. Bert Schukking, oprichter van de Groningse hergebruik- onderneming, verkoopt thans maar een gering deel van zijn enorme voorraad. De tweede hands spoelinstallatie, die hij heeft aangeschaft, werkt niet goed en hij heeft het geld niet om een nieuwe te kopen.- een eenvoudige zaak is. Anderzijds hebben de Talbotfabrieken in Groot-Brittannië en Spanje vorig jaar voor het eerst in lange tijd op nieuw winst gemaakt. De verkoop van de Peugeot-205 is volgens Flachs internationaal erg goed en Peugeot ziet dit als een symptoom dat het merk door het diepe dal heen is; „we zijn aan de beterende hand, eerder dan ande ren". Mede daarom gelooft Flachs niet dat de maatregelen in Frank rijk uiteindelijk gevolgen zullen hebben voor Nederlanders die in allerlei functies bij dit merk be trokken zijn. De Bovag deelt die opvatting. „Door de economische crisis", al dus woordvoerder R. Boon, „zijn in de afgelopen jaren tien- tot vijf tienduizend arbeidsplaatsen bij dealers en garagebedrijven verlo ren gegaan, maar ik moet daarbij zeggen dat daar een groot aantal vakatures bij inbegrepen was. Het werkelijke verlies is kleiner. „In Nederland zijn op het ogen blik, evenals zes jaar geleden, zo'n 55.000 mensen werkzaam bij dea lers en garagebedrijven. Als er een bedrijf verdween, kwamen er el ders een paar andere voor in de plaats". 'Nog 2000 winkeliers vallen in prijzenslag' WOERDEN (ANP) - Ongeveer tweeduizend zelfstandige levens middelenzaken zullen tussen nu en 1988 het loodje leggen. Het gaat vooral om de kleinere winkels met een omzet tot 30.000 gulden in de week en niet meer dan zeven filia len. Dit voorspelt het projectbureau voor distributie-ecomomie van de levensmiddelenhandel (prodis) in een bijgesteld rapport. Algemeen secretaris F.J. School- enaar van het Vakcentrum voor de levensmiddelenhandel in Woerden noemt als belangrijkste oorzaak voor deze „dramatische" ontwik keling de koopkrachtdaling en de steeds sterker wordende positie van grootwinkelbedrijven, zoals Albert Heijn. Doordat het publiek steeds min der uitgeeft aan levens- en genots middelen is een felle concurrentie strijd ontstaan. De detaillisten zijn gedwongen steeds meer artikelen uit het levensmiddelenassorti ment, zoals suiker, waspoeder en luiers tegen kostprijs aan te bie den, aldus Schoolenaar. Volgens het prodis-rapport had in 1975 het grootwinkelbedrijf een marktaandeel van 39 procent tegen 61 procent voor de zelfstandige le vensmiddelendetaillisten. Het aan deel van het grootwinkelbedrijf be draagt inmiddels 55 procent en groeit, aldus de voorspelling, tot 70 procent in 1988. Secretaris S. ten Have van de Vereniging van Groot bedrijven in Levensmiddelen in Amstelveen zegt dat veel zelfstan dige levensmiddelenwinkeliers er waarschijnlijk minder dramatisch voor staan dan hun organisatie zegt. Volgens hem zijn er voor veel zelfstandigen tal van mogelijkhe den om het hoofd boven water te hoüden. Groei industrie naar 7 procent DEN HAAG (ANP) - De stijgende trend in de ontwikkeling van de in dustriële produktie in ons land die sedert het laatste kwartaal van 1983 zichtbaar is, zet zich voort. Dat kan worden afgeleid uit de groei van het volume van de indus triële produktie in het tweede kwartaal van 1984, met drie pro cent ten opzichte van het eerste kwartaal. Zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek maandag meegedeeld. Vooral in april en mei nam de be drijvigheid toe. In juni nam het vo lume van de produktie ten opzich te van mei licht af. In het eerste half jaar van 1984 lag het volume van de industriële produktie zeven procent boven het niveau van het eerste halfjaar van 1983. De vuile flessen en glazen potten stapelen zich in de grote voorraadschuur van Recycling Service op. Alleen aan voe dingsmiddelenbedrijven, die de glasverpakkingen zelf wil len omspoelen, kan de Gro ningse glasboer nog wat kwijt. De scherven gaan naar de glas- verwerkende industrie, maar breuk hoopt Bert Schukking natuurlijk zo beperkt mogelijk te houden. Alles bij elkaar een somber beeld voor de glasboer, zo stelt Wim Haalboom, bestuurslid van de Vereniging Milieudefen sie en auteur van de eerder uit gegeven Glasboemota, vast. Het ophalen van de glazen ver pakkingsmiddelen verloopt weliswaar goed, maar het pro bleem zit hem in goede spoelin- stallaties en de afzet van de schoongemaakte flessen en potten. Wim Haalboom schuift de schuld gedeeltelijk op de terug houdendheid van de overheid, die weinig of geen steun ver leent aan het directe herge bruik van de glazen verpakkin gen. Het RIVM-rapport, dat voor de glasboer niet erg posi tief is uitgevallen, zal er even min toe bijdragen het glasop- haalsysteem op gang te bren gen. UTRECHT (ANP) - De werknemers van de Muider kruitfabriek De Krijgsman (Muiden Chemie), die na de reeks van ongevallen in het be drijf de afgelopen jaren de spanningen psychisch niet meer aan kunnen, moeten een beroep kunen doen op de Werkloosheidswet Dat bepleit de Industrie- en Voedingsbond CNV. Volgens districtsbestuurder J. Sloof van de bond hebben de laatste tijd 18 van de 270 werknemers van Muiden Chemie hun baan opgezegd zon der uitzicht op nieuw werk omdat ze na de laatste ongelukken niet langer bij de fabriek durfden te werken. De bedrijfsvereniging heeft weliswaar toegestemd in WW-uitkeringen voor deze 18 mensen, maar nergens staat zwart op wit dat werknemers in vergelijkbare gevallen op de ww kunnen terugvallen. Bij de bond bestaat het vermoeden dat de angst er bij wel meer werkne mers De Krijgsman in zit, maar dat zij om financiële redenen niet willen opstappen. Sloof: „Er moet dus een regeling komen die zorgt dat werkne mers in die situatie niet meteen worden teruggewezen naar de bijstand. Daar horen dan natuurlijk ook duidelijke regels bij voor de te volgen procedure. Zoals het er nu voorstaat kan de bedrijfsvereniging een ww- aanvraag in dergelijke gevallen zonder meer weigeren. De kans dat dat gebeurt, bij voorbeeld bij bedrijven die minder de aandacht trekken, is groot. Dit vraagt dus om uitbreiding van de sociale wetgeving". De Industrie- en Voedingsbond CNV is er tevreden over dat staatsse cretaris Kappeyne van de Copello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) de directie van Muiden Chemie definitief heeft opgedragen een „arbeids veiligheidsrapport" op te stellen, dat het de arbeidsionspectie mogelijk maakt de bedrijfsvoering in de kruitfabriek te controleren. Jamani (OPEC) verwacht opleving vraag in najaar AMSTERDAM (GPD) - De Neder- landsche Middenstands Bank heeft over de afgelopen zes maan den een netto-wijist behaald van 55,1 miljoen gulden; een half pro cent meer dan over dezelfde perio de van vorig jaar. Daarmee springt de NMB, voornamelijk actief op de minder riskante binnenlandse markt, er gunstig uit. Amro en ABN, die riskante kredieten in het buitenland hebben uitgezet en fors wat achter de hand houden, meld den vorige week een daling van de winst. Het bruto-resultaat vertoonde bij NMB over het eerste halfjaar van '84 wel een teruggang van 7 pro cent en nam met 27,6 miljoen gul den af tot 357,7 miljoen. De NMB wijt het verminderde bruto-resul- taat voornamelijk aan de verkrap- ping van de rentemarge, waardoor de rente-opbrengsten met vier pro cent terugliepen. Het totaal van de gecombineerde balans per 30 juni steeg ten opzichte van 31 decem ber vorig jaar met 4 procent tot 65,9 miljard. De aan de bank toever trouwde en opgenomen gelden na men in deze periode toe met 2,7 miljard tot 63,5 miljard gulden. De kredietverlening van de NMB steeg in het eerste halfjaar met 4 procent tot 42,5 miljard gulden. Vooral de verstrekking van wo ninghypotheken nam toe, zij het minder dan in het eerste halfjaar van '83. De daling in de binnen landse kredietverlening aan het be drijfsleven die vorig jaar n'og op trad, werd de afgelopen zes maan den omgezet in een lichte stijging. Het aantal personeelsleden bij de NMB bedroeg eind juni 11.522 te gen 11.359 vorig jaar. Deze stijging is vrijwel geheel het gevolg van de overname van Inter Alpha-banken in Hong Kong en Singapore. Gezien de ontwikkeling van de rentemarge en de-kredietverlening verwacht de NMB ook in het twee de halfjaar van '84 een daling van het bruto-resultaat. De bank acht het nog te vroeg een uitspraak te doen in hoeverre een gelijkblijven de winst kan worden gerealiseerd. MenSes Gans De gang van zaken bij de exclu sieve Bank Mendes Gans is in de eerste helft van dit jaar bevredi gend geweest. De activiteiten zijn verder toegenomen en faillisse- .menten komt de bank niet tegen: er werden wederom geen debiteu- renverliezen geleden. De netto winst per aandeel in deze periode steeg, evenals in het eerste halfjaar 1983, met circa 5 procent. De verwachting is dat, indien zich geen onverwachte gebeurte nissen voordoen, deze winstgroei in de tweede helft van dit boekjaar zal worden voortgezet. Bank Men des Gans behaalde over geheel 1983 een nettowinst van 4,55 mil joen gulden (f204,50 per aandeel) en keerde f 38 dividend uit per aan deel van f 100 waarin begrepen een jubileumdividend van f 10 ter gele genheid van het honderdjarig be staan van de bank. AMSTERDAM (ANP) - De glasboer is in tegenstelling tot de glasbak niet lonend. Tot de ze conclusie komt het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) na ppn ver^eliikend onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6