Suiiriamers niet erg overtuigend Schoo oogst kritiek en lof Lotto:... elke week opnieuw spannend Prinses Margriet opent containerhaven Curasao Krakers bekogelen in A'dam rondvaartboot 'Stoelendans' in Den Haag op Prinsjesdag DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 EMEE CDA en WD spraken met vakbondsleiders DEN HAAG (ANP) - De belangrijkste Surinaamse vakbondsleiders hebben de regerings partijen CDA en VVD er gisteren in Den Haag niet van kunnen overtuigen dat er in hun land vorderingen worden gemaakt op het gebied van de democratie. VVD-woordvoerder Weisglas zei na afloop van een ruim drie uur durend gesprek met de vakbondsdelegatie dat hij de situatie in Suriname 'absoluut niet positiever, maar ook niet negatiever' is gaan beoordelen. Het CDA-kamerlid Van Dam, die samen met zijn partijgenoot Gual- thérie van Weezei de delegatie te woord stond, noemde het gesprek weliswaar plezierig en zinvol, maar leek er evenmin van overtuigd dat de Surinaamse legerleider Bouter- se druk bezig is de democratie in zijn land te herstellen. De vakbondsdelegatie bestaat uit Fred Derby van de vakcentrale C47, Fred Russel van de Moeder- bond en Hendrik Sylvester van de ambtenarenbond CLO. Zij spraken met de regeringspartijen onder meer over de sociaal-economische situatie in Suriname en over de rol van de vakbeweging bij het herstel van de democratie. Vandaag zou de delegatie praten met de PvdA en ook met de FNV. Tijdens het informele gesprek met de CDA-kamerleden werd on der meer van gedachten gewisseld over de eventuele hervatting van de ontwikkelingssamenwerking en over de positie van bevelhebber Bouterse. Van hervatting van de ontwikkelingshulp kan - zo meent het CDA - slechts sprake kan zijn als controle op de besteding van hulp verzekerd is. Assemblee i de gesprek ken met CDA en WD niet op her vatting van de ontwikkelingshulp aangedrongen. De vakbondslei ders deden wel hun best de kamer leden ervan te overtuigen dat aan de belangrijkste voorwaarde voor hervatting van de hulp - herstel van de democratie - hard wordt ge werkt. Zo bezwoer vakbondsleider Derbu het WD-kamerlid Weisglas dat in december, aan het einde van de halfjaarlijkse kabinetsperiode- Udenhout, een 'interassemblee' van functionele groeperingen (werkgevers, vakbonden) als wet gevend en controlerend orgaan een nieuwe grondwet zal opstellen. Die grondwet moet uitzicht bieden op deelneming van de bevolking aan de democratisering. "Maar het is zeer onduidelijk of het de bedoe ling is dat de hele Surinaamse be volking daaraan deelneemt", zei Weisglas na afloop van het ge sprek. Het WD-lamerlid zei, dat hij niet heeft kunnen vaststellen of Derby fungeert als 'vakbondsbaas of zetbaas van Bouterse'. Dat de Surinaamse vakbeweging wel degelijk een rol van betekenis zou spelen ten opzichte van leger leider Bouterse, illustreerde de de legatie in het gesprek met de CDA- kamerleden met een voorval: zeer tegen de zin van Bouterse, maar met volledige instemming van de vakbeweging deed Suriname toch mee aan de Olympische Spelen in Los Angeles. Open brief De ledenwerkgroep Suriname van de FNV heeft er bij het federa tiebestuur van deze vakorganisatie op aangedrongen geen enkele steun te verlenen aan de Surinaam se vakbondsdelegatie. In een open brief aan het FNV- federatiebestuur zeggen de Suri naamse FNV-ers dat „de interna tionalistische solidariteit van de Nederlandse arbeidersklasse moet gaan naar de strijdende broeders en zusters in Suriname en niet naar diegenen die hun strijd ondermij nen en zelf door regeringsdeelne ming schaamteloos collaboreren met een anti-vakbond en een re pressief militair regiem". Derby reageerde gisteren kort op de brief: "Ik heb dit verwacht". Hij wierp zich op als vertegenwoordi ger van de Stichting samenwer kende vakcentrales in Suriname, die sinds jaar en dag goede contac ten onderhoudt met de FNV. "Soli dariteit kent geen grenzen", aldus de welbespraakte Derby. DEN HAAG - De Aktie Lekker Dier posteerde zich gisteren met een eerder ontvreemde mobiele varkensgaska mer voor het centraal station in Den Haag om te protesteren tegen de volgens de actiegroep wrede vergassings methode waarmee aan pest lijdende varkens worden gedood. De vrachtauto stond met leeggelopen banden enige tijd voor het station, maar werd later door de politie ingenomen en teruggegevn aan de rechtmatige eigenaar, het veedestructiebedrijf Gekro in Rotterdam. «foto anp> CURACAO (GPD) - Prinses Mar griet heeft gisteren officieel de con tainerhaven van Curasao geopend. Aan het feest rondom de opening van deze 140 miljoen gulden kos tende haven, gefinancierd met Ne derlandse ontwikkelingshulp, na men ook minister De Koning, de missionair premier Don Martina en andere hogere regeringsfunctiona rissen deel. Prinses Margriet onthulde een herinneringsplaquette met de naam „Curacao Container Termi nal". Daarna gaf zij minister van sociale zaken Harold Anastatia in het papiaments opdracht om de nieuwe kraan in werking te stellen. „Hisa e container por favor" (Hijs de container op, alstublieft). Aruba Prinses Margriet vertrekt mor genochtend in gezelschap van mr. Pieter van Vollenhoven met het daar gestationeerde marineschip Tjerk Hiddes naar Aruba. Vrijdag gaat zij naar Bonaire, waar zij het weekeinde verblijft en volgende week bezoekt zij de drie Boven- Tilburg geeft bewoners geld voor verplicht onderhoud huis TILBURG (ANP) - De gemeente Tilburg wil mensen die ongerief ondervinden als gevolg van ver plicht groot onderhoud aan hun woning een financiële tegemoetko ming geven van minimaal 500 gul den en maximaal 1.000 gulden per woning. Voorwaarde is dat de in vestering per woning minimaal 5.000 gulden bedraagt. Het uit te keren bedrag is gesteld op vijf pro cent van die investering. Met deze regeling, die ruim 500.000 gulden kost, loopt Tilburg als enige gemeente in het land vooruit op een in de maak zijnde rijksregeling, die niet vóór 1 janua ri 1985 wordt verwacht. Dat heeft de Tilburgse wethouder van volks huisvesting Van Hassel gisteren meegedeeld. Volgens Van Hassel komt de ge meente met een eigen regeling naar aanleiding van de slechte fi nanciële situatie waarin veel Til burgse gezinnen, met name in zo genoemde sociale buurtwoningen, verkeren. „De regeling houdt op te bestaan zodra het rijk met een re geling komt", aldus Van Hassel. De maatregel, waarover de ge meenteraad nog moet oordelen, wordt gefinancierd uit een over schot van het fonds stadsvernieu wing. De regeling geldt alleen voor complexen woningwetwoningen en aangekocht particulier bezit van de gemeentelijke woningdienst en woningbouwverenigingen. Nederlander met 760 kg hasj in Spanje gepakt ALGECIRAS (AFP/ANP) - De Ne- derlander C.M. van de V. (43) is joor e*n<* V0I"ige week in de Zuidspaan- se kustplaats Algeciras aangehou- -lly Wemps den nadat in een vrachtwagen van 3hem 760 kilo hasjiesj was gevon- Met de nieuwe containerhaven den. Dit heeft het directoraat-gene raal van de Gardia Civile (de Madrid gisteren bekendgemaakt. De woonplaats in de Nederlander is niet gemeld. Van de V. was volgens de politie markt bestemd is. Het is echter de met een boot vanuit de Noordafri- hoopt Curacao haar concurrentie positie op de wereldmarkt te hero- Spaanse politie) veren. Er kunnen nu 22.000 contai ners per jaar worden verwerkt, de helft voor de lokale De Surinaamse vakbondsleiders Sylvester, Derby en Van Russel v.r.n.l.) spraken gisterochtend met de Tweede- Kamerleden Van Dam en Gualthérie van Weezei (links) van het CDA. (foto anpi Varkens schrikken zich dood van knal luchtballon LAAG-SOEREN (ANP) - De dienst luchtvaart van de rijks politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van een inci dent met een hete luchtballon, dat afgelopen weekeinde in Laag-Soeren aan elf varkens het leven kostte. De ballon zou veel te laag hebben gevlogen op het moment dat met een lui de knal de brander werd ont stoken. De varkens schrokken daar zo van, dat zij in paniek trachtten weg te vluchten en el kaar daarbij doodden of ver wondden. De schade voor de veehouder bedrahgt 30.000 gul den, aldus een woordvoerder van de politie gisteren. Volgens de politie zweefde de ballon, bestuurd door een ballonvaarder uit Breda, veel lager dan de wettelijk toegesta ne minimumhoogte van 150 meter. Pal boven het bedrijf van de veehouder in Laag-Soe ren werd de brander ontstoken om weer hoogte te winnen. Actie tegen toerisme verrast politie AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft niemand aan gehouden van de ruim dertig kra kers en sympathisanten die gister middag in de Leliegracht een rond vaartboot dwongen te stoppen en deze bekogelden met verf en min stens één brandbom. Het was een bliksemactie. Wij hadden vrij snel twintig politiemensen ter plaatse maar toen waren de actievoerders al naar alle kanten verdwenen, al dus vanochtend een woordvoerder van de politie. Een inval kort na de actie in een kraakpand aan de Le liegracht bracht ook niet het ge wenste resultaat. In de rondvaartboot zaten onge veer 35, hoofdzakelijk buitenland se toeristen, die volgens de politie behoorlijk waren geschrokken. Al le passagiers en de kapitein had- hebben den verf op hun kleren aangifte gedaan. De actievoerders wilden duide lijk maken dat de belangen van de Amsterdamse bevolking worden genegeerd ten behoeve van de toe ristenindustrie. Woningen worden havenvakbonden. Directeur Voges gesloopt om plaats te maken voor van de Curacao Port Authority grote hotels, aldus de actievoer- geeft toe dat er de laatste jaren bedoeling om ook de overslagcapa citeit van de haven te vergroten. Afgelopen week nog toonde een groep Japanners interesse om Cu rasao als overslagplaats te gebrui ken voor containers, bestemd voor Midden- en Zuid-Amqrika en het Caralbisch gebied. Minister De Ko ning (Antilliaanse zaken), die giste ren op verzoek van de prinses ook bij de opening aanwezig was, heeft daarom toegezegd dat er een twee de kraan komt. Het in gebruik nemen van de nieuwe havenfaciliteiten heeft wel wat weerstand opgewekt bij de ha venvakbonden. In verband met de automatisering zouden er dit jaar nog 70 van de 450 mensen die er nu werken moeten worden ontslagen. Pas na deze afslankingsprocedure is een commerciële exploitatie van de Curagaose haven mogelijk. Vorige maand werd in verband met deze kwestie een dag gestaakt nog steeds is er onvrede bij de kaanse stad Tanger in Algeciras aangekomen. De partij hasj, die een waarde heeft van ruim vier miljoen gulden, zat verstopt in de de vrachtwagen. windse eilanden. Sint Maarten, Sa ba en Sint Eustatius. Minister De Koning spreekt van middag met vertegenwoordigers van Aruba en de overige vijf Antil liaanse eilanden over het solidari teitsfonds, een fonds ter financie ring van de begrotingstekorten van de kleinere eilanden, als Aruba uit het Antilliaanse verband treedt per 1 januari 1986. De Koning is niet bereid meer bij te dragen dan een symbolische bedrag van 10 pro cent van het totaal, omdat Neder land anders een te grote invloed zal krijgen in het bestuur van de klei nere eilanden. De Antilliaanse ei landen vinden echter dat Neder land de grootste verantwoordelijk heid draagt voor dit fonds. Minister De Koning zal de Antil liaanse politici ook uitleg vragen waarom zij hebben besloten af te wijken van de afspraken van dc Ronde Tafel-conferentie vorig jaar, over de vorming van een politieke De vijf Antilliaanse eilanden voor moord hebben een commissie ingesteld om te zoeken naar een wat lossere samenwerking tussen Aruba en de DEN BOSCH (ANP) - De procu- overige vijf. Zodra deze commissie reur-generaal bij het gerechtshof in over twee weken verslag heeft uit- Den Bosch, mr R. Wolfs, heeft gis- gebracht, kan er over politieke teren wegens moord tien jaar ge- banden tussen Aruba en de overige vangenisstraf gevolgd door een on- vijf eilanden concreter van gedach- voorwaardelijke terbeschikkings- Voor particuliere woningen geldt de regeling niet. Alleen wo ningen waarvan de gunning voor groot onderhoud tussen 1 decem ber 1983 en 1 januari 1985 heeft plaatshad komen in aanmerking. De gemeente verwacht dat onge veer negenhonderd gezinnen voor een ongeriefstegemoetkoming in aanmerking zullen komen. Tien jaar cel en tbr geëist ten worden gewisseld. ders, die volgens de politie vooral te maken hebben met het in de hoofdstad bekende kraakpand aan de Singel 114. De schade aan de rondvaartboot wordt door een woordvoerder van de betrokken rederij Noord-Zuid geschat op tienduizenden guldens. De boot is voor reparatie zeker en kele dagen uit de vaart. De rederij bekijkt nog, aldus de woordvoer der, of de Leliegracht in de route wordt gehandhaafd. sprake is van een achteruitgang de havenactiviteiten. Werkten er vier jaar geleden nog 600 mensen, aan het einde van dit jaar zullen er mogelijk niet meer dan 200 zijn. Curacao hoopt met de nieuwe ha ven nu mee te profiteren van de op leving in de wereldeconomie. Ze ventig procent van de economi sche bedrijvigheid op het eiland is op een of andere wijze verbonden met de haven. De olieraffinaderij, de handel en de scheepsreparatie. Nota ontwikkelingshulp en werkgelegenheid DEN HAAG (GPD) De nota ont wikkelingssamenwerking en werkgelegenheid waarin minister Schoo aankondigt het Nederland se bedrijfsleven meer te willen in schakelen bij de ontwikkelingssa menwerking in de Derde Wereld is gisteren door de vakbeweging kri tisch ontvangen, maar door de werkgeversorganisaties daarente gen met instemming begroet. De FNV vindt dat de armoede bestrijding te weinig wordt toege- spist op de allerarmste ontwikke lingslanden en armste groepen. Die moeten volgens FNV te veel wijken voor het belang van het Ne derlandse bedrijfsleven. De uit werking van het industrieprogram ma bijvoorbeeld wordt te weinig in dit kader geplaatst, vindt de FNV Ook gaat de minister er te makke lijk vanuit dat het aanbod van de Nederlandse industrie parallel loopt met de behoeften van de ont wikkelingslanden. „Ontwikke lingssamenwerking dreigt op be krompen wijze een verlengstuk te worden van het beperkte Neder- ladse eigen belang", aldus FNV. Maar de vakbeweging ziet in de nota ook veel positieve uitangs- punten zoals het vooropstellen van het werkgelegenheidsbelang en het voortzetten van de armoedebe strijding in de lage inkomenslan- den en de rol van de vrouw in het ontwikkelingsproces. Het Nederlandse christelijk werkgeversverbond NCW en de werkgeversorganiatie VNO zijn blij met de nota van Schoo. Het NCW vindt dat Schoo met de nota een belangrijke stap zet om het be drijfsleven meer in te schakelen bij de ontwikkelingssamenwerking. „Het bedrijfsleven wordt voor het eerst als volwaardig partner in de ontwikkelingssamenwerking be schouwd", aldus het NCW. Het vindt overigens dat de Nederland se betrokkenheid in de besteding van de hulp meer nadruk verdient, omdat deze is afgenomen van 91 procent in 1976 tot 56 prcent vorig jaar. Het VNO uitte zijn waardering voor het feit dat in de nota bij her haling wordt gewezen op de bijdra ge die het Nederlandse bedrijfsle ven in goed samenspel met de overheid in het kader van de ont wikkelingssamenwerking kan le veren. Het VNO acht het van groot belang dat overheid en bedrijfsle ven op korte termijn komen tot een vorm van overleg die het mogelijk maakt in de voorbereiding en uit voering van hulpprogramma's en projecten optimaal gebruik te ma ken van de in de ondernemingen beschikbare kennis van markten en sectoren. Een dergelijke werk wijze zal de kwaliteit en effectivi teit van de hulp ongetwijfeld ten goede komen en in het algemeen de Nederlandse aanwezigheid op nieuwe, zich ontwikkelende mark ten kunnen versterken, aldus VNO. Vol lof De WD fractie in de Tweede Ka mer is vol lof over de nota. Volgens de WD-ontwikkelingsspecialist Weisglas stelt de nota terecht vast dat het bij de problematiek van ontwikkelingssamenwerking en werkgelegenheid niet alleen gaat om ontwikkelingshulp. Het doet de WD-fractie deugd dat de nota de noodzaak erkent dat ontwikke lingssamenwerking en bedrijfsle ven elkaar niet uitsluiten maar in eikaars belang zijn, aldus de reac tie van de WD-fractie. Minister Schoo verklaarde giste ren bij de presentatie van de nota dat voor het welslagen van haar plannen nauw overleg noodzake lijk is tussen de departementen on derling en het bedrijfsleven. Al haar collega's die op bezoek gaan in de ontwikkelingslanden en daar intitiatieven willen ontplooien die nen dat via haar ministerie te doen, zei de minister. Het CDA kon nog geen reactie geven op de nota omdat het nog niet over een exemplaar beschikt. De presentatie van de nota kwam nogal onverwacht, verklaarde de ontwikkelingsdeskundige van het CDA, Aarts. RSV Pvd A-ontwikkelingsspecialist Knol, die de nota ook nog niet heeft gelezen maar er wel via de pers kennis van heeft genomen, verklaarde geen heil te zien in het sturen van managers naar de ont- wikkelingsslanden. Hij slaat de kwaliteit van de Nederlandse ma nagers niet hoog aan.,. Kijk maar naar de managers van de RSV", zei hij. Bovendien is volgens hem het gevaar groot dat de westerse mana gers, zonder rekening te houden met de lokale gewoonten, probe ren om hun ideeën door te druk ken. Knol meent verder dat het vestigen van een op westers model geschoeide industrie in ontwikke lingslanden geen werkgelegenheid creeërt, maar eerder de werkgele genheid verstoort. De westerse be drijven zijn modern en efficiënt waarbij er weinig mankracht aan te pas komt. In de arme landen heb ben ze juist arbeidsintensieve in dustrieën nodig, zei hij. DEN HAAG (ANP) - Op komen de Prinsjesdag, de derde dinsdag in september, is er in de Haagse Ridderzaal een even unieke als omvangrijke staatsrechtelijke 'stoelendans'. Op aandrang van uit beide Kamers der Staten-Ge- neraal en in overleg met konin gin Beatrix ondergaat de tot nu toe gebruikelijke opstellling van kamerleden, regering en Raad van State bij het voorlezen van de Troonrede in de Ridderzaal een aanzienlijke wijziging. De nu gekozen opstelling bete kent een betere erkenning van de onderlinge staatsrechtelijke verhoudingen. De rigoureuze wijziging komt er in hoofdzaak op neer dat regering en Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, niet meer de vooraanstaande plaats ten over staan van het staatshoofd zullen De leden van de beide colleges 'verhuizen' namelijk van het midden van de Ridderzaal naar -gerekend vanaf de troonzetel - de linkerzijde. De aldus vrijko mende plaatsen -recht tegenover de vorstin- zullen voor zover er plaats is door de Kamers worden ingenomen. De wijziging houdt ook in dat de eerste rijen van het midden vlak zullen worden bezet door de aanwezige fractievoorzitters uit de beide Kamers van de Staten- Generaal, door de leden van het zogenoemde senioren-convent uit de Eerste Kamer en door het presidium van de Tweede Ka mer. Ook de commissie van in- en uitgeleide krijgt op de eerste rij een plaats. Met de nieuw gekozen opstel ling komt men tegemoet aan reeds in 1975 geuite verlangens over 'de opvoering van het abele spel' aan het Haagse Binnenhof. Het was met name oud-kamer- voorzitter dr. ir. A. Vondeling die destijds wijzigingen bepleitte, omdat, zo schreef hij, „de Haagse dag staatsrechtelijk aan alle kan ten rammelt". Zijn principiële bezwaren gol den in het bijzonder het feit dat de tot op de huidige dag gelden de opstelling in de Ridderzaal doet vermoeden, dat de koningin zich in de eerste plaats richt tot de ministers, de staatssecretaris sen en tot de leden van de Raad van State. Vondeling vond die opstelling uitermate verwarrend. „Het is net of de koningin zich richt tot de leden van haar rege ring in plaats van zich - namens die regering- tot de Staten-Gene- raal te wenden", zo schreef hij destijds. Volgens de vroegere kamer voorzitter had de Raad van State een oneigenlijke plaats in de Rid derzaal: „Er is echter geen reden dit college zo'n vooraanzittende plaats te geven", zo betoogde hij. VERMIST (ANP) - Op het Haringvliet wordt sinds gistermiddag half zes een man uit Obdam vermist na een ongeval bij het waterskiën. De man zat in de speedboat die de waterskiër voortrok en sloeg evenals zijn me depassagier door nog onbekende oorzaak overboord. Hij werd overvaren door de boot die onbestuurbaar verder bleef varen, aldus de rijkspolitie te water in Dordrecht. De andere inzittende en de waterskiër wisten zich te redden. telling van de regering (tbr) geëist tegen de 37-jarige Marcel van N. uit Maastricht. De man is in april van dit jaar door de rechtbank in Maastricht tot acht jaar cel en tbr veroordeeld omdat hij in maart vorig jaar zijn 34-jarige ex-echtgenote Marjo, fy siotherapeute in Maastricht, in een bos in België door wurging van het leven heeft beroofd. De officier van justitie, die des tijds vijftien jaar gevangenisstraf had geëist was tegen het vonnis in beroep gegaan. Ook Van N.'s raadsman, mr M. Mosckowicz, had appel aangetekend. Hij vindt dat Van N. onmiddellijk onder behan deling moet worden gesteld, om dat hij als ziek mens niet in de ge vangenis thuis hoort. De verdachte liet tijdens het ho ger beroep het stellen van vragen over aan zijn verdediger en rea geerde niet als de president direct het woord tot hem richtte. Twee psychiaters, die door de verdediging als getuigen waren op geroepen, stelden dat Van V. door de scheiding van zijn vrouw zieke lijk was beledigd. Bovendien had hij de verwijdering tussen hem en zijn 5-jarige zoon als gevolg van de scheiding als bijzonder on rechtvaardig ervaren. Te meer daar hij en zijn moeder zich veelal met de opvoeding hadden bezig gehou den omdat zijn vrouw het met haar praktijk te druk zou hebben gehad om voor het kind te zorgen. Samen met twee 18-jarige jon gens uit Maastricht, had de man daarom het plan opgevat zijn vrouw te straffen door haar naar een in de bossen van België gegra ven kuil te ontvoeren en haar zo bang maken, dat zij zou toestaan bij de man terug te keren. Een maal bij de kuil sloegen bij de man de stoppen door. Hij wurgde haar en begroef haar in de kuil. Volgens de psychiaters was de man op het moment van zijn daad zeer sterk ontoerekeningsvatbaar, maar kan men niet spreken van een totaal ontbreken van wil. De procureur-generaal vond dit laat ste een belangrijke reden om op nieuw een forse gevangenisstraf met daarna tbr te vorderen. Uitspraak 3 september. ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5