Protest afgewezen tegen reconstructie Lammenschansplein Over Werk Leiden weer weekeinde in teken van de folklore Oriëntatiejaar schoolverlaters Minerva: boete in 23-voud Internationaal volksdansfestival Auto belandt in water Oude Rijn SDJ helpt jongeren bij zoeken naar baan de ware kennis van een kenner De badmeester DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Staatsraad J.M. Polak van de Raad van State heeft het verzoek verworpen van flat Cronesteinbewoner F.C. Deppe en de Woonvereniging Cronestein om de vergunning voor de reconstructie van het Lammenschansplein op te schorten. De beide beroepen waren gericht tegen de komende reconstructie van het plein omdat de plannen volgens de flatbewoners betekenen dat er gevaarlijke fiets-voetgangerstunnels worden aangelegd, zij na de reconstructie verder zullen moeten lopen om de winkels te bereiken en zij een waardedaling van hun woningen vrezen. Het beroepschrift dat flatbewoner Deppe bij de provincie tegen de plannen had ingediend zal zeer waarschijnlijk ook worden verwor pen. Een provinciaal woordvoer der verklaarde gisteren tijdens de behandeling van het bezwaar schrift door de Raad van State, dat de provinciale beroepscommissie dit unaniem aan Gedeputeerde Staten had geadviseerd. Het dage lijks bestuur van de provincie zal binnen enkele weken de uiteinde lijke beslissing hierover nemen. De provincie legde gisteren staatsraad Polak nog eens de rede nen voor de voorgenomen recon structie uit. Uit onderzoekscijfers is gebleken dat op het Lammen schansplein de meeste ongelukken gebeuren in vergelijking met soort gelijke rotondes in Zuid-Holland. Wat betreft de ernst van die onge vallen prijkt het plein op de tweede plaats. Voorts was men al aan de bezwaren tegen de onveilig geach te fiets-voetgangerstunnels tege moet gekomen door deze extra te verlichten. Een nieuwe oversteek plaats op de Lammenschansweg gaat bovendien die ter hoogte van de flat vervangen en wordt ook nog eens met verkeerslichten bevei ligd, hetgeen bij de huidige niet het geval is, zo pleitte de provinciale woordvoerder voor het doorgaan van de plannen. De loopafstand naar de winkels in Leiden Zuid- West wordt daardoor weliswaar met 200 meter tot 1.400 meter ver lengd, maar dat woog volgens hem niet op tegen de door de recon structie verwachte grotere ver keersveiligheid op het plein. Na een kwartiertje was de stu dent Nederlands recht al weer te rug. Op een tentamenpapiertje had zijn vriendje even snel een machtiging gekrabbeld zodat hij toch nog zijn optreden voor de kantonrechter kon verzorgen. 'De zaak van de 23 parkeerover- tredingen' had trouwens al eer der in het rechtsgebouw aan het Rapenburg gespeeld. Toen was de kantonrechter er niet uitgekomen. De penning meester van het studentencorps moest worden geraadpleegd. On duidelijk was namelijk of het huidige bestuur van Minerva een parkeerontheffing heeft. Het vo rige bestuur had dat niet en dat was de reden van alle bonnen. De bestuursleden vonden dat er een auto in de nabijheid moest staan om direct te kunnen uit rukken. Alleen werd de parkeerschijf niet altijd tijdig aangepast en zo was het zeer geregeld kassa voor de parkeerwachten. Op het laatst was het postvak van de eigenaar van de auto onbegaanbaar door alle accept-girokaarten, zoals zijn 'praatpaal' dat gistermiddag uit drukte. De bijzondere omstan digheden het nut en het belang van een dienstauto had hen doen besluiten de zaak te laten voorkomen. De bodem onder het pleidooi viel echter al meteen weg: ook het huidige bestuur heeft geen ontheffing. De gemeente vindt dat helemaal niet nodig. De jon geman gooide nog al zijn studen tenkennis in de strijd, maar de officier van justitie noch de kan tonrechter raakte er van onder door Bart Jungmann de indruk. Vijftig gulden in 23- voud luidden eis en vonnis. Gedeelde smart is halve smart (de bestuursleden delen de scha de), maar de gemachtigde vond 1150 gulden wel erg gortig. "Waar moet ik nu naar toe", riep hij hulpeloos. Alsof de hooglera ren daar nooit over gesproken hebben. Cassatie (in beroep) bij de Hoge Raad of gratie vragen aan de koningin, wist de kanton rechter. Ik zou als Minerva-be- stuurslid een balletje bij Bea op gooien. Ze kent de situatie ter plekke. De klos De Katwijkse motorrijder had een stukje alleen op zijn achter wiel gereden en er staat nergens in de wet dat dat niet mag, sprak het brutaaltje tot de kantonrech ter. Die wist het weer beter: met een 'kapstokartikel' was daar heus wel een mouw aan te pas sen. Maar het ging helemaal niet om dat ene wiel. Hij had gewoon te hard gereden, een motoragent had dat hoogstpersoonlijk vast gesteld. Dat kan nooit, zei de hardnek kige Katwijker, want de agent reed mij tegemoet. Hierop citeer de de kantonrechter de ambtse- dige verklaring: en was vervol gens op zijn tweewielig dienst voertuig (beide wielen op de grond) achter u aan gereden. "Je bent altijd de klos omdat die vent de eed heeft afgelegd", zag de Katwijker de bui al han gen. En zo was het maar net: boe te van vijftig gulden. LEIDEN - Een op de Oude Rijn geparkeerde auto raakte gistermid dag door nog onbekende oorzaak even voor vijf uur te water. De poli tie waarschuwde de eigenaar die er voor zorgde dat zijn eigendom weer op de kade werd getakeld. LEIDEN - Wie van school afkomt, al dan niet met een diploma op zak, heeft er vaak nog geen idee van hoe het is om te werken, om elke dag op hetzelfde tijdstip op te staan en om opdrachten van 'ho ger' personeel aan te nemen. Als er al werk is, dan is zo'n eerste baan vaak een duik in het onbekende en niet zelden kom je met een harde klap op je hoofd terecht. Voor deze schoolverlaters, die overigens vaak nog maanden niet aan het werk komen, heeft het So ciaal Diakonaal Jaar West (SDJ) een oriëntatiejaar op touw gezet, bedoeld om jongeren te helpen zich op de toekomst te oriënteren. Al 25 jaar biedt het SDJ, dat voort komt uit de kerken, jongeren de kans zich te oriënteren in de ge- Politie pakt rijbewijs af LEIDEN - De politie heeft van nacht het rijbewijs van een 41-jari- ge Leidenaar ingenomen en de man zelf ter ontnuchtering ingeslo ten. Met te veel drank in het lijf reed hij rond half twee over het Ra penburg. De man was al twee keer eerder de rijbevoegdheid ontzegd en bovendien stonden er van hem nog vier boetes met een totaalbe drag van 370 gulden. De officier van justitie moet uitmaken of de man zijn rijbewijs al of niet terug krijgt. Man schiet met zondheidszorg. De formule van de beginjaren: 'je inzetten voor een ander' is langzaam veranderd in 'oriëntatie en realistische voorbe reiding op de toekomst'. Dat is ook de reden dat nu 'oriëntatieplaat sen' zijn gevonden bij andere dan gezondheidsinstellingen alleen. Het Leidse Rijksmuseum van Vol kenkunde bijvoorbeeld heeft plaatsen vrij - zowel in de techni sche als in de administratieve sec tor - en ook bij de Stichting Duin- beheer kunnen jongeren uit Lei den en omstreken aan de slag. Twee perioden Het is de bedoeling dat een stuk of twintig, vijfentwintig schoolver laters tweemaal vijf maanden aan het werk gaan. Dit is zo geregeld om de jongeren in een jaar tijd meer ervaringen te laten opdoen, ze kunnen echt rondkijken. Wie eerst een administratief baantje heeft gehad, kan het na vijf maan den eens in de gezondheidszorg proberen. Drie dagen per week werken de jongeren, één dag bren gen ze op het vormingscentrum Troef door, waar iedereen zijn er varingen kan uitwisselen, de rest van de week zijn ze vrij. "Dat is een aantrekkelijke for mule", vindt Theo Lieverts die het project begeleidt. "Ze mogen werken met behoud van uitkering en nemen niet het werk van ande ren over, want vooropgesteld staat dat het om boventallige plaatsen gaat". Daarmee bedoelt hij dat de instelling zich verplicht de deelne mer niet in te zetten op een ar- beids- of formatieplaats of op een plek die door ziekte of ontslag van werknemer is opengevallen. die al langer werkloos zijn of schoolverlaters van dit schooljaar worden niet van deelname uitge sloten". De SDJ heeft met een dergelijk project al goede ervaringen met an dere streken in ons land. Het is voor het eerst dat nu in de regio Leiden een oriëntatiejaar wordt opgezet. Met dit alles hoopt de SDJ te bereiken dat een betere over gang van school- naar werksituatie tot stand komt en bovendien de positie van de jongeren op de ar beidsmarkt te verbeteren. Al kun je er door de slechte arbeidsmarkt niets aan doen, het staat altijd be ter bij een sollicitatie als je kunt zeggen: "Ik heb afgelopen jaar er varing opgedaan bij dit en dat be drijf'. Want de werkgevers ver plichten zich aan het eind van de oriëntatieperiode met een getuig schrift op de proppen te komen. Inlichtingen over het oriëntatie- jaar zijn telefonisch te verkrijgen bij: het Sociaal Diakonaal Jaar in Den Haag (070-614351), de Vrijwil- ligerscentrale (071-149064) en bij Theo Lieverts (01718-73125). LEIDEN- Veel vreemde talen zul len komend weekeinde weer te ho ren zijn, want Leiden is dan 'folk- lorestad'. Het grootste deel van het Internationaal Volksdans festival Leiden 1984 zal zich afspelen in en rond de Groenoordhallen, maar ook in het stadscentrum zullen de buitenlandse bezoekers zich mani festeren. Het festivalgebeuren barst vrij dagmiddag in volle hevigheid los. Burgemeester Goekoop zal het fes tival in de Groenoordhallen om twaalf uur officieel openen en met zijn ongeveer driehonderd gasten een echt Hollands glaasje drinken ophet welslagen van het festival. Optocht Om drie uur's middags begint de optocht van de deelnemers naar het Stadhuisplein via de volgende route: parkeerterrein Ir. Driessen- straat, Pelikaanstraat, Haarlem merstraat, Turfmarkt, Beesten markt, Steenstraat, Blauwpoorts- brug, Haarlemmerstraat, Donker- steeg, Hoogstraat, Vismarkt, Bo termarkt, Gangetje, Nieuwe Rijn, Korenbeursbrug, Stadhuisplein. Op het Stadhuisplein zullen de groepen rond vier uur met een de monstratie van ongeveer vijf minu ten (maar dat loopt altijd uit) een voorproefje geven van wat er 's avonds (20.00 uur) in de hal staat te gebeuren. In die avondvoorstelling zullen op het podium staan: Frula (Joego slavië); Miorita (Roemenië); No- bleza Baturra (Spanje); Folclorico Da Regiao do Vouga (Portugal); Malopolska (Polen); Eilat Dance Company en de groep Omarim (beide uit Israël) Czuplak (Enge land, maar zoals de naam doet ver moeden, het is de dansgroep van de Oekrainse gemeenschap in Not tingham). Nederland wordt verte genwoordigd door twee groepen: Achalay (Leiden) en Popoldancan- toj (Rotterdam). De Haagse groep De Roemeense groep Miorita Nitsanim zal zaterdag en zondag optreden. Voor de voorstellingen zullen be kende orkesten het publiek alvast in een folkoristische stemming brengen. Vrijdag half acht het Roe meens orkest Miorita, zaterdag om zeven uur het Roemeens orkest van Andrei Serban en zondag om twee uur Kiryat Ono Youth Orche stra, een 55 man tellende big band uit Israel. Die orkesten zullen ook verder tijdens het weekeinde een belangrijke plaats innemen. Niet alleen bij het begeleiden van groe pen, maar ook door eigen optreden in het folkcafé. Bejaardendans Zaterdag en zondag bestaat de mogelijkheid lessen te volgen, de groepen wat nader te leren kennen, hun kostuums te fotograferen en een toer te maken over de folklore- markt waar o.m. de festival-lp voor een tientje te koop is. Wat bij de vorige festivals nooit mogelijk was, kan nu wel: voor een klein bedrag kan iedereen een deel van de dag komen kijken, een hele dag in de Groenoorhallen door brengen is niet nodig. Nieuw in het programma is ook de bejaardendans. Speciaal voor de ouderen is op zondag tijd uitge trokken, zodat ook zij kunnen mee doen aan volksdansen. De voorstelling van zaterdag be gint om 20.00 uur en zondagmid dag om 15.00 uur staan de groepen voor het laatst op het podium. Wie kaarten wil bestellen kan dat tot 23 augustus doen bij de VVV- I.<eiden tel. 071-146846 en Stadhuis Leiden, tel. 071-254180 en 25482. Vanaf 24 augustus uitsluitend aan de kassa van de Groenoorhallen. Wie de buitenlandse gasten nog beter wil leren kennen, kan zich melden als gastgezin voor een fes tival-deelnemer op het stadhuis (071-254180). buks Op boot Begeleiding LEIDEN - Een onbekende jonge man heeft gisterochtend met een luchtbuks geschoten op een mo torjacht. Een veertienjarige jongen uit Den Haag liep daarbij een wondje aan zijn voorhoofd op. Zijn moeder deed aangifte. De schoten zouden zijn gelost toen het schip onder de Wilhelminabrug door voer. De gealarmeerde politie kon geen aanhoudingen verrichten. Het bedrijf verplicht zich de jon gere te begeleiden en tweemaal per periode van vijf maanden zal een functionaris van het bedrijf een ge sprek moeten hebben met iemand van de SDJ over de ervaringen en bereikte resultaten. In principe zijn de oriëntatie- plaatsen voorbehouden aan schoolverlaters van vorig jaar, die dus al een jaar zonder werk zitten. "Maar", zegt Lieverts, "jongeren Kleding en mode Aan de Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs be gint in september een cursus kle ding en mode. De cursus leidt op voor het leerlingenstelseldiploma van de Stichting Vakopleiding Confectie-industrie. Tot voor kort was het alleen mogelijk een der gelijke cursus te volgen als de cursist ook een baan had in de industrie. Maar omdat er op dit moment veel meer schoolverlaters zijn dan banen in de.confectie is de cursus ook opengesteld voor werklozen. De cursus beslaat drie dagen in de week. Behalve de theorie komt ook de praktijk ruim aan bod. Meer inlichtingen over de cur sus kunnen worden verkregen bij de streekschool. Lammenschans- park 1. tel. 769242. LEIDEN - De badmeester: "Dat water kan ik maar moeilijk uit m'n hoofd zetten, 's Avonds, als ik rustig thuiszit, dwalen m'n gedachten nog wel weer eens af naar het zwembad. Dan denk ik bijvoorbeeld: morgen vroeg toch even opbellen om te zeggen dat..." Harry Heidweiller, 57 jaar oud, is sinds de oprichting werkzaam in het zwembad De Vliet. Twintig jaar dus inmiddels. Zijn officiële titel is bedrijfsleider, maar ieder een kent hem als de badmeester. "De kern van dit vak: het water nooit in de steek laten, altijd blij ven kijkeh". Het zomert niet echt op deze dag. "Vanmiddag breekt de zon wel door", meent Heidweiller. "Ja, al zeg ik het zelf: door dit werk heb ik ook een aardige kijk gekregen op het weer. M'n vrouw zegt wel 'ns dat ik het vaak beter weet dan Pelleboer". Heidweiller, gekleed in gym- pak, legt hierna uit wat het mooie van zijn vak is. "Kinderen leren zwemmen, zodat ze niet hoeven te verdrinken als ze ooit eens in het water terecht komen. De badmeester....laat ik even iets zeggen over dat woord: eigenlijk ben ik dus bedrijfsleider, maar badmeester dekt de lading toch ook wel. Je werkt in een bad en je bent meester". "Ja, meester ben ik zeker. Je dirigeert al die mensen als het ware hè. Jij zorgt ervoor dat alles goed verloopt, zodat ze zich ver maken, en jij bent het ook die on gelukken moet voorkomen". "Mensen die denken dat de badmeester de hele dag met z'n lijf in de zon kan liggen en wordt betaald om zich lekker te verma ken...nou, die mensen hebben dus geen kaas gegeten van dit door Wim Brands vak. Lekker op die toren zitten? Helemaal niet lekker op die to ren zitten! Je moet voortdurend opletten. Wat gebeurt daar en daarginds? De hele tijd ben je alert". "Ik denk ook vaak na over m'n vak. Dat moet je ook wel doen, want anders ben je een slechte badmeester. Je bent overigens ook een slechte badmeester als je geen autoriteit uitstraalt. Voor mij is dat niet zo moeilijk, autori teit uitstralen. Kijk, ik ga altijd op gelijke voet met de bezoekers om, joviaal desnoods, maar ze weten wel dat ik de baas ben. Dat voel je hè". Harry Heidweiler: "Zonder water ben ik geen mens" Oogopslag "Ook belangrijk is dat je het bad in éën oogopslag kunt over zien. Ik werk hier al een tijdje en dat lukt me dus wel. Zonder gek heid: als ik één voet op de toren heb gezet, dan zie ik: aha, daar is een hiaat, daar is wat aan de hand, op die plek ligt vuiligheid en die douche doet het niet". Als een veldmaarschalk zoge zegd. "Ja, die vergelijking is nog niet eens zo gek. Zonder dikdoenerij: door mijn ervaring heb ik een snelle blik' gekregen. Komt ook bij andere gelegenheden wel van pas, die eigenschap. Als we gaan winkelen, zegt m'n vrouw vaak: kijk jij eens even of je dat artikel ziet. Ze weet dat ik een snelle blik heb gekregen door m'n werk". De term 'een bad vol spanning' valt. Heidweiller legt uit wat hij daarmee bedoelt. "Je hebt soms wel jongetjes die lopen te klie ren. Die maken bommetjes vlak voor de neuzen van oude men sen, zodat die zwemmers zich het apezuur schrikken. Daardoor krijg je spanningen. Dan treed ik op. Die jongens krijgen één waarschuwing. Flikken ze het nog een keer, voor mijn part de volgende dag - die gezichten ver geet ik niet - dan mogen ze-naar huis". "Maar ik maak ze hier niet zo veel mee hoor, lastige ventjes. En het is ook een kwestie van aanpak hè. De juiste toon aan slaan. Joviaal, mag best, die kin deren hoeven toch helemaal niet bang van je te zijn! Problemen moet je taktisch oplossen. Dat leer je ook wel". "Ik weet nog goed dat een troep jongeren d'r op een keer een enorme troep van had ge maakt. Peuken op de grond, vlakbij de ingang. Ik naar ze toe". Rotzooi Ik zeg: jongens laat me eens een shaggie draaien. Nou, rook ik niet, maar het was taktiek. Ik ging bij ze zitten. Wat praten, gewoon vriendelijk. Op een goed moment zeg ik: jon gens, wat een rotzooi, daar heb ben we nog een hele klus aan straks. O maar meneer, zeiden ze vervolgens, dat ruimen wij wel op hoor. Dat bedoel ik nou. Dat is je vak goed uitoefenen". Als Heidweiller in een vreemd bad zwemt, op vakantie bijvoor beeld, dan lukt het hem meestal niet om zijn oude rol los te we ken. "Ik blijf dan het gevoel hou den dat ik de badmeester ben. Zie ik bijvoorbeeld dat iemand schuin van een duikplank springt, dan zeg ik meteen: jon gen, bloedlink, doe dat nou niet meer". "Maar ja, wat wil je: zo langza merhand ben ik helemaal met dit vak vergroeid. Zonder water ben ik geen mens. Ja natuurlijk, ik kan ook wel een tijdje zonder het zwembad, maar niet te lang. Het blijft een boeiend vak. Ik kom er niet meer van los". "Ik blijf me ook voortdurend bewust van m'n verantwoorde lijkheid. Vanochtend werd ik wakker met een zware hoofd pijn. Toch ga ik dan naar m'n werk, want ik weet dat ze me op deze ochtend niet kunnen mis sen. Zo simpel zit dat".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3