Deel Zoeterwoude overhoop gehaald voor groot karwei I00Ü0S0 Pleidooi voor soepeler woonwagenbeleid Toch subsidie voor honkbalvereniging Verpleegster moet baan terugkrijgen PvdA, PPR en CDA la-aken minderhedenbeleid Ben W Stadspost Voorschoten ter ziele Startsein rioleringfietspad en gas Kabel-tv in Weipoort Wassenaarse brandweer straks niet langzamer Kerkehout wordt toch verbouwd PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 Alle Leiderdorpse partijen steunen voorstel LEIDERDORP - Het provincie bestuur kan binnenkort een brief van de gemeente Leiderdorp ver wachten met een pleidooi voor een flexibeler beleid ten aanzien van het provinciaal woonwagen plan. WD-fractievoorzitter Van Huigen-van Boven kreeg gister avond tijdens de raadsvergade ring steun van alle partijen voor dit voorstel. Het liberale raadslid vindt dat de provincie te weinig armslag heeft bij de uitvoering van de woonwagenwet en ziet het voorstel als een ondersteu ning van het provinciale beleid. Het provinciebestuur kan de brief doorsturen naar de staats secretaris, die erg star is met de uitvoering van de wet. Van Huigen-van Boven vindt dat toepassing van de wet zo fle xibel moet zijn, dat op lokaal ni veau beslist kan worden wat de beste oplossing is. Zij doelde daarmee met name op de situatie in Katwijk en Noordwijk. Deze twee gemeenten willen op het gebiedje De Krom op de grens tussen beide gemeenten een woonwagenkampje aanleggen met 25 plaatsen. De staatssecre taris heeft daar echter geen goed keuring aan gehecht, omdat vol gens de wet een kamp ten hoog ste vijftien plaatsen mag tellen. Katwijk en Noordwijk hebben deze beslissing aangevochten en de zaak loopt nog steeds. Ook anderen De WD-fractievoorzitter vroeg wethouder Gehner-Ellen- berger, die namens de gemeente in het woonwagenschap Leiden zit, ook andere gemeenten te vra gen een dergelijke brief te schrij ven. De wethouder vond dat een goed idee: "Als alle gemeenten aan de bel trekken, kan de kamer de staatssecretaris aan haar jasje trekken. Het wordt anders erg moeilijk voor onze regio". Zij vertelde dat het provinciale woonwagenbeleid in overleg met alle gemeenten tot stand is geko men 'en daar is vier a vijf jaar overheen gegaan'. Als tweede mogelijkheid om het ongenoe gen te uiten zag de wethouder een behandeling van de proble matiek in de Tweede Kamer via verzoeken van alle partijen aan hun geestverwanten aldaar. Na drie maanden VOORSCHOTEN - L>e Voor- schotense stadspost is ter ziele. Na drie maanden ploeteren heeft rijwielhandelaar C. Kloes er de brui aan gegeven. Hij zag geen winst meer in het brievenbezor- gingssysteem. Vooral het feit dat banken en gemeente het lieten afweten, kwam hard aan. Of de rijwielhan delaar veel verlies heeft geleden door zijn project, wil hij niet zeg gen. "Dat doet er niet toe", zegt hij nors. Achter deze norsheid lijkt hij een licht gevoel van spiit te ver bergen. Nadat hij besloten had te stoppen met zijn stadspost, hap ten namelijk enige forse klanten toe. "Achteraf zeg ik: had ik het nog maar even aangehouden", vertelt de Voorschotenaar die 10.000 brieven per week had moeten bezorgen om rendabel te draaien. Zijn spijt werd nog schrijnen der toen de klanten, artsen, fysio therapeuten en bedrijven, lieten blijken hoe erg zij het vonden dat de stadspost had opgehouden te bestaan. "Zij zeiden dat ze zeer tevreden waren over het sys teem", aldus Kloeze. Vierentwin tig uur nadat de post was opge haald kwam het aan op de plek van bestemming. De twee perso neelsleden op hun brommers, bleken perfecte postbodes, zo kreeg de rijwielhandelaar te ho ren. Ook over de prijzen was men tevreden: wanneer de klant meer dan 500 brieven per maand ver stuurde, betaalde hij 40 cent per bezorgde brief. Wanneer hij min der dan 500 brieven liat uitgaan, moest hij een stuiver meer op hoesten. ZOETERWOUDE - Burgemeester Houdijk heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de groot scheepse operatie die Zoeterwou de de komende maanden in een greep zal houden. Zo'n 400 wonin gen aan de Hoge Rijndijk-oost, de Het ziet er naar uit dat er nog een wens van de Weipoorters in vervulling kan gaan: de ge meente Zoeterwoude tracht Casema zo ver te krijgen dat dit landelijke gebied toch wordt bekabeld. De kabelexploitant heeft de Weipoort destijds overgeslagen omdat het onren dabel zou zijn om daar kabel-tv aan te leggen. De prijs per aan sluiting zou te hoog worden. Maar nu de Weipoort toch al 'overhoop' ligt zou het wel eens anders kunnen worden. De de finitieve beslissing over al dan geen kabel-tv wordt eind deze week genomen. Er is nooit een enquête over gehouden, maar de gemeente weet dat een groot aantal Weipoorters dolgraag ook naar buitenlandse zenders wil kijken. Weipoort en Ommedijkseweg krij gen riolering. De Weipoort wordt meteen aangesloten op het aard- gasnet en het bijna tien jaar lang verlangde fietspad aan de Nieuwe- weg komt er. Een groot aantal vliegen in één klap. Geen wonder dat burgemeester Houdijk gistermiddag liet blijken ontzettend blij te zijn dat hij de eer ste rioolverzamelput bij 'De Grote Molen' mocht plaatsen. Hij zei het grappig te vinden dat juist de mo len aan de Ommedijkseweg als startpunt dient. Aanvankelijk was die weg niet in het rioleringsplan opgenomen. Op het laatste mo ment besloot de gemeente om ook dit stukje Zoeterwoude, dat in het verlengde van de Weipoort ligt, mee te nemen. Door alle andere werkzaamhe den is het gejuich rond de komst van het fietspad vroegtijdig ver stomd, maar er is nu wel een einde gekomen aan een al jaren slepende zaak, die de gemoederen in Zoeter woude danig bezighielden. De be langrijkste verbinding tussen het dorp en de Rijndijk was altijd ui terst gevaarlijk voor fietsers door de hoge snelheid waarmee auto's over deze smalle weg reden. Meer malen hebben er (dodelijke) onge lukken plaatsgevonden. Burge meester Houdijk verklaarde gister middag dat het pad "in de emotio nele sfeer" is getrokken. Over een technische zaak als een riolering is nooit zoveel te doen geweest. "Toch zijn beide voorzieningen even gewenst", zo zei hij. "De riole ring moet er net zo hard komen, ómdat de vervuiling in dat gebied zich ophoopt. De waterkwaliteit moet een stuk beter worden". Overlast De aanleg van het fietspad hangt nauw samen met de komst van de nodige andere voorzieningen. Dit om het 'plaatje' financieel rond te krijgen. De bijna vier miljoen gul- dep kostende operatie zal de nodi ge overlast voor de bewoners met zich meebrengen, dat ontkende ook Houdijk niet. De bewoners van de Weipoort (vanaf de Nieuwe- weg tot de Noord Aa) hoeven ech ter niet bang te zijn dat ze door alle werkzaamheden tijdelijk van de buitenwereld worden afgesloten. Op 1 september wordt begonnen met de aanleg van een noodweg. Drie weken later zal die weg klaar zijn. De verharding voor het fietspad aan de Nieuwe weg komt er als de riolering en andere nutsvoorzie ningen zijn aangebracht. Met het voorbereidende grondwerk wordt wel alvast een begin gemaakt. Het verkeer zal door de hele ope ratie de Ommedijkseweg, favoriete sluiproute tussen Rijndijk eh Dorp, moeten mijden. Vanafmaan- dag is deze weg twee weken lang buiten gebruik. Tot begin oktober is de weg tot aan het Weddepad ge stremd. De buurtbus hoeft de weg alleen van 27 augustus tot 4 sep tember te mijden. Bij "De Grote Molen" gaf burgemeester Houdijk gistermiddag het startsein voor "de grote operatie". Hij plaatste de eerste rioolverzamelput. Vanaf 4 oktober zal het korte stukje Weddepad - Nieuweweg zijn gestremd. Een paar dagen later (8 oktober) wordt de noodweg actu eel, als de werkzaamheden zich toespitsen op het achterste stukje Weipoort. Haast Bij de Hoge Rijndijk blijft de overlast beperkt. De opbrekingen gelden daar voornamelijk de trot toirs en parkeerstroken. De Rijn straat zal wel een tijdlang geblok keerd worden door een kraan. Enige haast is wel geboden: aan nemer Fronik moet het riolerings- karwei voor 1 januari achter de rug hebben. De door de provincie ge hanteerde 'verfijningsregeling' voor dit soort projecten gaat vol gend jaar drastisch omlaag. Nu is het nog zo dat de provincie het grootste deel van de kosten voor haar rekening neemt. Het totale project (inclusief fietspad) zal me dio april volgend jaar zijn afge rond. WASSENAAR - De Wassenaarse brandweer hoeft niet langzamer te worden wanneer 1 januari 1986 de vierentwintig uurs dienst vervalt en 's avonds, 's nachts en in het weekeinde in piketdienst wordt gewerkt. B en W willen namelijk een brandweerpost bouwen op de ge- meentewerf, een plek die omgeven is door woningen van brandweer lieden. Maar liefst twintig leden van het korps wonen in de buurt van de .post. Whnneer het alarm gaat is er dus een flinke ploeg in de buurt, die in minder dan drie mi nuten bij de post kan zijn. Door de ze gunstige ligging kan binnen de voorgeschreven zes minuten de eerste uitrukploeg op pad zijn. De kosten van dit plan bedragen 82.500 gulden. 23.000 gulden moet worden opzijgelegd voor het ge- chikt maken van een bestaand brandweervoertuig voor de nieuwe taak. De auto die nu alleen kan worden gebruikt als spuitauto, moet in de toekomst ook dienst doen bij het bevrijden van mensen die bij een verkeersongeval be kneld zijn geraakt. Naast de kosten voor de auto moeten ook kosten worden ge maakt voor de werf. Het toegangs hek moet worden aangepast en er moet een telefoonaansluiting ko men. Daarnaast moet het gebouw een beetje worden omgebouwd om brandweerauto's en brandweerlie den te kunnen ontvangen. DINSDAG Leiden Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden de jazzformatie Stairs, 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aartslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48. tel 149987, geopend op werkdagen van 14 16 uur, di ook 20-21 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie ABA over gemeentelijke herindeling, 20 uur. WOENSDAG hooglandse kerk - pauzeorgelconcert door Hans de Jong, 12.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Buurthuis Mirt Honken - kinderpro gramma: handenarbeiden voor 3-12 jaar, 13.30 uur. Vanaf kantine VTL - Voorschoterweg, 3e zomeravondwandeltocht, start tus sen 18-19 uur. Parkeerterrein Groenoordhallen - cir cus Holiday, voorstellingen om 16 en 20 Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, zwemmen kin deren 5-8 jaar, knutselen oudere kinde- Zwembad De Does - Hoogmadeseweg, vakantietoernooi kinderen 10-14 jaar, 13 uur; roeien en knutselen 10-12 uur 13.30- 15.30 uur. v.d. Marckstraat 19 - vakantie-by bel- school voor kinderen, 10-11.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - vakantieland voor kinde ren, hele dag. i de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 17 tot 24 au gustus door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Lei den, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Ondanks felle protesten WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet geen subsidie meer geven aan honkbalvereni ging ABF (American Baseball Fe deration). Dit keiharde standpunt heeft D'66 raadslid R. Nieuwenho- ven gisteravond ingenomen tij dens de gemeenteraadsvergade ring. Hij beklaagde zich erover dat de vereniging, die volgens ramingen 800 leden heeft en daarom volgend jaar ruim 5.000 gulden subsidie krijgt, geen officiële ledenlijst heeft en niet is ingeschreven bij de overkoepelende bond voor honk balverenigingen. WD-wethouder C. Barning voerde hierop aan dat ABF een uitzonderlijke vereniging is. Volgens hem is zij buitenge woon lid van de overkoepelende bond. Om Nieuwenhoven tegemoet te komen stelde hij voor om samen met de honkballers ledenlijsten op te stellen. Daarnaast zou hij ABF vragen lid te worden van het Was senaars sportcontact, een door de gemeente erkende vereniging waarbij plaatselijke sportvereni gingen zijn aangesloten. Het redelijk alternatieve raadslid werd echter allerminst overtuigd. Hij stipte aan dat in de raad al jaren geleden was gezegd dat ABF lid zou moeten zijn van het Wasse naarse sportcontact. De honkbal lers zouden op die manier meer deel gaan uitmaken van het Wasse naarse (sport)leven. Voorkomen moest worden dat ze een Ameri kaans eiland in het dorp zouden vormen. Tot grote verassing van Van Nieuwenhoven bestreed WD-wet houder W. van der Wiel-Van der Flier dat ABF een louter Ameri kaanse aangelegenheid zou zijn. "Er zijn ook veel Nederlandsers lid van de vereniging", zei zij. Nieu wenhoven reageerde met de woor den: "Dat is zeer nieuw voor mij". WARMOND/DEN HAAG - De ver pleegster M. IJssel, die werd ont slagen omdat zij een maand te laai van vakantie terugkeerde, moei haar baan terugkrijgen bij War mondse bejaardenoord Marien gaarde en Mariënweide. Ook dienl het oord haar achterstallige loon uit te betalen. Indien het dit vonnis naast zich neerlegt moet het een dwangsom van 100 gulden per dag betalen. Dit heeft de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. C. Stolk, gisteren beslist. Hij had wel oren naar het betoog van de Sassen- heimse verpleegster. Zij verklaar de dat zij door overmacht een maand te laat uit Suriname terug kwam. Het vliegtuig was vol doordat de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij (SLM) meer mensen had laten boeken dan er stoelen waren in het vliegtuig. Na deze vreselijke ontdekking had de verpleegster er alles aan gedaan naar Nederland terug te keren, zo betoogde zij. Overigens zal de kantonrechter zich nog moeten uitspreken over de zaak. Zomernachtfeest In het Voorschotense jongeren centrum de Lindehoeve wordt za terdag een groots zomernacht- feest gehouden, als opening van het nieuwe seizoen. Twee reggae- bands treden daar op: El Zagazir en Mandingo Warrior. Er worden heel wat mensen verwacht. Kaar ten voor dit feest zijn daarom nu al te koop bij Plato Leiden, de Lin dehoeve en Eureka in Voorscho ten. Het feest begint 's avonds om tien uur en het zal tot diep in de nachtelijke uurtjes duren. ToerilOOiDe Leiderdorpse jeugd van tien tot veertien jaar kan morgen terecht in zwembad De Does. Daar wordt een vakan tietoernooi georganiseerd. Aan vang morgen één uur. Kinderen van 5 tot 8 jaar kunnen morgen zwemmen. De deelnemertjes moe ten zich rond tien uur verzamelen bij de Sjelter (Heemraadlaan). Oudere kinderen kunnen daar vliegers maken, 's Middags kun nen de kleineren in de Sjelter creatief bezig zijn, terwijl de ou deren (9-12 jaar) gaan roeien. Bijbelschool De Vakantie Bijbelschool in Leiderdorp is in volle gang. Tot en met vrijdag kunnen kinderen elke ochtend om tien uur terecht op het grasveld naast wijkcen trum 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat. Het programma bestaat uit onder meer zingen en knutselen. Vrijdag is er een spe ciale slotavond, waarop ook de ouders welkom zijn. Inbraak in school LEIDEN Inbrekers hebben van de schoolvakantie gebruik ge maakt om zich enkele spullen toe te eigenen die in een dependance van de Emilie Knappert-scholen- gemeenschap aan het Rapenburg stonden. Pas gisteren ontdekte de schoolleiding dat twee video-recor ders, een video-camera, een kleu rentelevisie en een dia-projector verdwenen waren. Wat gebeurt er eigenlijk met het geld?' Zoeterwoude - Geboren: Schamper Jeroen Adriaan, Vander Steen Frederik, Van Es Guda Maria, Rozenboom Ma- Gehuwd: De Kiewit Hans Hendrik met Berg Margaretha Maria Anna, War- ris Ronald Francis 30 aug 1945 met Ver- steegen Anna Agatha. Overleden: op 18 juli 1984 te Leiden Van Velzen geb l'Amie Geertruida Cor nelia Petronella 17 apr 1940, Opdam Hendricus Marinus 09 mrt 1925, Van der Salm geb van der Hulst, Margaretha Ma ria 15 jul 1894, Koek geb Vogelaar Hen- drika 21 nov 1914. LEIDERDORP - De Leider dorpse fracties van PvdA, PPR en CDA zijn niet tevre den over het gemeentelijke minderhedenbeleid. Tij dens de gemeenteraadsver gadering, gisteravond, eis ten PvdA en PPR meer dui delijkheid over de beste ding van het geld. Het CDA vond dat de loonkosten veel te hoog waren. ^j|L Het felst was raadslid Holierhoek-Van Rijn. Zij moest op korte termijn weten waar de 30.000 gulden voor het minderhedenbe leid naar toe gaat. "Mijn geduld is al voldoende op de proef gesteld", sprak zij. "Ik wil niet wachten tot ik een ons weeg voordat de inmid dels drie jaar oude 'Nota etnische minderheden' besproken gaat wor den". Een jaar geleden had zij het zelf de geëist. Ook toen moest zij zich PvdA-raadslid Holierhoek: ge- behelpen met een overzicht van de duld voldoende op de proef ge- extra bestuurskosten minderhe- Zande niet blijkt welke effecten de uitgaven hebben gehad. Wethouder I. Gehner-Ellenber- ger voerde hierop aan dat de effec ten van activiteiten erg moeilijk te meten zijn. "Misschien kun je dat over tien jaar wel", sprak zij. "Op korte termijn weet je niet wat het gevolg is van bijvoorbeeld de taal lessen en van de vorig jaar gehou den manifestatie 'Leiderdorp aan genaam' Zij verwacht dat het nog wel een jaar duurt voordat de 'Nota etnische minderheden' zal worden besproken. CDA-raadslid P. van der Kwaak had problemen met de besteding van het geld. "Tachtig procent van het geld gaat weg aan loonkosten. Daardoor blijft er veel te wéinig over voor grotere activiteiten. Ge probeerd zou moeten worden dat percentage wat terug te schroeven. Dan wordt de verdeling veel eerlij ker en kunnen er meer activiteiten ontplooid worden". De loonkosten zijn zo hoog om dat binnen het gemeentelijk appa raat drie dagdelen per week gere serveerd zijn voor het minderhe denbeleid. Van der Zande gelooft dat met die tijd meer gedaan kan worden en dat er veel meer uit kan komen. WASSENAAR - Het Wasse naarse buurtcentrum Kerke hout wordt verbouwd. De frac ties van de WD en de Partij Wassenaar lieten gisteravond tijdens de gemeenteraadsver gadering hun bezwaren vallen tegen de opknapbeurt, die ruim vier ton gaat kosten, 34.150 meer dan geraamd. De WD, die het tijdens com missievergaderingen onbegrij pelijk en onverteerbaar noem de dat B en W pas op het laatste moment erachter kwamen dat ze niet toekonden met de opzij gelegde 375.000 gulden, ver klaarde de ommezwaai als volgt: "Wegens het succes van de zelfwerkzaamheid en inzet van de buurtvereniging zijn we L. Hoogeweegen (CDA) stip te aan dat hij de gang van zaken betreurde. "Maar, zo sprak hij. "Er is geen weg terug. De Ker- kehouters hebben recht op hun buurtcentrum". J. Harting (Partij Wassenaar) viel hem bij: "Dat buurtcentrum moet er koste wat het. kost knmon" LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving mcassokostei Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren Per post 85,50 W. F. J. Wirtz en Maandabonnement 21,21 van ®russe (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Rubriekchefs Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag v Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van 16.30-18 00 u ::G. Koopman Hoofdredacteur Drs J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie iï J. Kroon (stad) B. W T. Jungmann (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W F J Wirtz (bin. buit./eco P. J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama ^feature) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941,1st. 219 Pers irrespondenlen o a Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2