LEIDSCH DAGBLAD Blokkade in Rotterdam Politie rolt cocaïnelijn op Stakers in Suriname aan de s weer zijn gegaan dag IvenMSpedMltjehalen bij«fel>o Voor een tientje véél wijzei 'Politieleger' Actie tegen dreigende ontslagen bij stukgoedbedrijf arresteert jongelui na mishandeling van badgast Doodgestoken Nieuw apparaat maakt alcoholcontrole via bloedproef overbodig 'Brokkenrit' in Noordwijk LEIDSCH DAGBLA DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37480 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon KLM'er omzeilde douane op Schiphol Een rechercheur leegt een koker met cocaïne uit Colombia, terwijl een collega de drugs weegt. De politie heeft een grote slag geslagen. (foto anpi UTRECHT (ANP) - Met de arresta tie van vijf Nederlanders en vier Colombianen denkt de politie een belangrijke cocaïne-smokkelroute die van Colombia via Schiphol naar ons land liep te hebben opge rold. Toen de smokkelaars gisteren werden aangehouden hadden ze een partij van 20 kilo cocaïne bij zich met een „handelswaarde" van vier miljoen gulden. In de woning van een van de arres tanten werd later nog elf kilo hasj en een halve kilo marihuana met een waarde van ongeveer twee ton gevonden. „Dit is geen kruimelwerk. We hebben een behoorlijke slag gesla gen", aldus vanochtend hoofdin specteur H. Heijerman van de Utrechtse politie, die de zaak sa men met de rijkspolitie en de doua nerecherche oploste. Een belangrijke rol speelde een 42- jarige Amsterdammer, dié voor de KLM werkt op de luchthaven. Hij zorgde er voor dat de smokkelwaar die gisteren per vliegtuig uit Co lombia op Schiphol aankwam zon der problemen om de douane werd heengeloodst. De man moet er op toezien dat goederen van prnic klanten snel bij de douane worden ingeklaard. Misbruik makend van het feit dat hij op het douaneterrein een grote bewegingsvrijheid genoot smokkelde hij de cocaïne ons land binnen. De politie vermoedt dat de KLM'er al eerder bij drugssmokkel betrokken is geweest. De smokkelzaak kwam enkele weken geleden aan het rollen via een tip bij de Utrechtse politie dat er een grote drugssmokkellijn zou lopen van Pakistan naar ons land via Schiphol. Nader onderzoek leidde naar twee Amsterdammers die bij de politie bekend stonden als handelaren in verdovende mid delen en naar vier Colombianen - min of meer tussenpersonen - die in een woning in Weesp bivakkeer den. De politie arrresteerde vier Ne derlandse verdachten op het par keerterrein van een motel bij Schiphol. De in plastic zakjes ver pakte cocaïne was verborgen in dichtgelijmde pvc-buizen die in twee houten kistjes zaten en in een auto van een van de bendeleden la gen. Bij wijze van camouflage wa ren over die buizen nog een paar fraaie Colombiaanse wandkleden gedrapeerd. VOORSCHOTEN (ANP) 40 politie mensen hebben vanmorgen vroeg gelijktijdig invallen gedaan in zes woningen in Scheveningen. Er werden vier man aangehouden in verband met de ernstige mishan deling van een 39-jarige Voorscho tenaar afgelopen zondag. Volgens, de politie kon één van de beoogde arrestanten ontkomen, omdat zijn 14-jarig neefje de politie te lijf ging met een stalen staaf. Hij werd samen met een 23-jarige man, die de politie met een mes belaag de, meegenomen naar het bureau. De andere arrestanten zijn 16, 17, 21 en 23 jaar oud. De Voorschotenaar werd afgelo pen zondag ernstig mishandeld na dat hij zich na een dagje strand te genover een groepje jongelui had beklaagd over de diefstal van een radio uit zijn auto. De toestand van de man is nog ernstig en het ziekenhuis vreest dat hij invalide zal blijven. De Haagse politie verwacht nog aanhoudingen. Er waren zor ongeveer 25 mensen bij het dent aanwezig. Engwirda (D'66): 'Weer discussie is onverstandig' DEN HAAG (GPD) - D'66-fractie- leider Maarten Engwirda vindt het onverstandig en schadelijk voor zijn partij als zijn 'positie opnieuw ter discussie wordt gesteld. Hij rea geerde met deze verklaring van ochtend op een initiatief van een aantal afdelingen van D'66 om eer der dan de bedoeling is een lijst trekker aan te wijzen voor de eerst komende landelijke verkiezingen. Het initiatief is uitgegaan van de partijafdelingen in de vier grote steden. Zij constateren in een brief aan het hoofdbestuur dat het Eng wirda ontbreekt aan aantrekkings kracht om de kiezers te binden. Vanwege de omstreden positie van de huidige politiek leider willen deze afdelingen dat al in 1985 op een speciaal congres de lijsttrekker voor de verkiezingen van het jaar daarop wordt aangewezen. Het dagelijks bestuur van D'66 heeft inmiddels op procedurele gronden het verzoek van de vier af delingen van de hand gewezen. Donderdag beraadt het hoofdbe stuur zich over het voorstel. ROTTERDAM (ANP) - Boze werknemers van het Rotter damse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal hebben van morgen tijdens de ochtendspits de Koningsbrug in de. Maasstad met containers geblokkeerd. van 106 havenwerkers.In Amster dam wordt aan de hand van de overslagcijfers van het Gemeente lijk Havenbedrijf elk half jaar het verschil berekend tussen het aan tal mensen dat in de haven werk zaam is en werkzaam zou moeten zijn op grond van het werkaanbod. Dat is afgesproken met de werkge- De Koningsbrug in Rotterdam was geruimte tijd geblokkeerd door containers, die boze werknemers i stukgoederenbedrijf Rotterdam Terminal op de oprit hadden gedeponeerd. <f Directie Kirpalani wil praten over nieuwe cao PARAMARIBO, DEN HAAG (ANP) - De sinds vo rige week donderdag sta kende werknemers van het Surinaamse grootwinkelbe drijf Kirpalani zijn weer aan de slag gegaan. De staking is volgens de werknemers opgeschort omdat de direc tie zich bereid heeft ver klaard weer te onderhande len over een nieuwe cao. Eerder had men gezegd teiten geheel moeten stoppen. Vol- geen middelen te hebben gens deze kringen zit het bekende om aan looneisen tegemoet te komen winkel- en handelsbedrijf Kersten (2400 werknemers) bijna geheel aan de grond. Inmiddels heeft minister van ar beid, Gilds, gisteren met de vakbe weging en het bedrijfsleven over leg gevoerd over de situatie bij ver- bètêre aATeidsTCrhou- scheidene bedrijven Gesproken Febtfs fijne keuken... dagvers FEBOF Fred Derby, leider van de Suri naamse vakcentrale C47, is ervan overtuigd dat de stakingen geen politiek karakter dragen. „De sta king is voor betere arbeidsverhou- dingen. Wat ik achter heb gelaten is geen politieke staking", aldus rn<111 a Derby gistermiddag na afloop van het gesprek van de Surinaamse vakbondsdelegatie met WD-ka- merlid Frans Weisglas. Volgens deskundigen in Para maribo zijn vooral bedrijven die af hankelijk zijn van importen in moeilijkheden gekomen. Als ge volg van de deviezentekorten zijn de importen in Suriname vrijwel stilgelegd. In Paramaribo wordt het nog voorbarig geacht te spreken de situatie bij meubelfabriek (Valen), waar al enkele weken wordt gestaakt we gens een loonconflict. Arbeiders hebben het bedrijf overgenomen. (Zie ook pagina 5) Nog Perloden met zon, maar later mogelijk onweer. Minimumtemperatuur om streeks zestien graden. Middagtempe- 22 augustus 1984 Zon op: 06.35 uur, zon onder: 20.49 uur. Maan op: 00.45 uur, maan onder: 18.26 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.48 uur, laagwater 07.10 en 19.42 uur. LELYSTAD (ANP) - De 37-jarige R.M. Karamali uit Lelystad is van morgen vroeg in zijn woning in de wijk Kempenaar door steken met een keukenmes om het leven ge bracht. De politie in Lelystad heeft als verdachte zijn 22-jarige inwo nende zwager S.J. gearresteerd. Volgens eén woordvoerder is een familievete oorzaak van de steek partij. Het slachtoffer liep ver scheidene steekwonden op en overleed ter plaatse. MEDEPLICHTIG - De politie van Almere heeft de 30-jarige J.K. uit Almere aangehouden omdat hij er van wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de moord op de 56-jarige H. Frankot. Frankot werd vorige week donderdag met enkele mes steken om het leven .gebracht. Eer- op handen zijnde stakingsgolf pehield de ^politie de 26-jarige naar het voorbeeld van de sterk po litiek getinte staking in de bauxiet- sector in december vorig jaar. Bij het groothandelsbedrijf Fer nandez dreigen nog steeds proble men omdat de vakbond geen ge noegen wil nemen met een voorge stelde afvloeiingsregeling voor een deel van de werknemers. Volgens de directie is de afvloeiing nodig om het bedrijf draaiende te hou den. In kringen van het bedrijfsleven wordt de vrees uitgesproken dat op korte termijn bedrijven als ge volg van de importstop de activi- Almere Het verkeer tussen beide Maasoe vers werd tot de opheffing om ne gen uur omgeleid via de Maastun nel, de Beneluxtunnel en de Van Brienenoordbrug. De politie, die niet optrad tegen de actievoerders zegt dat dit zonder al te veel pro blemen is gebeurd. De actie vormde een hoogtepunt in het al enkele weken slepende conflict, dat is ontstaan door de fi nanciële problemen waarin Rotter dam Terminal verkeert. Ontslag dreigt voor hondervijftig van de tweehonderdvijftig werknemers. Zij eisen op grond van cao-afspra ken vervangende werkgelegen heid. De Vervoersbond FNV steunt de acties van de werknemers, die af gelopen nacht al de toegangs poort en de bedrijfsgebouwen van het moederbedrijf Incotrans aan de Wilhelminakade blokkeerden. Ook de bewindvoerder van Rotter dam Terminal, mr. De Liagre Böhl, is van oordeel dat de cao gedwon gen ontslagen feitelijk niet toe staat. De 250 werknemers van het stuk goedbedrijf besloten gisteren deze over te gaan tot acties. „Wij laten ons niet als willoze schapen naar de slachtbank leiden. Heel Rotter dam zal merken dat ze niet om ons heen kunnen. En na de actie gaan we weer aan het werk, want onze klanten mogen geen schade onder vinden", zo zei de voorzitter van de ondernemingsraad Nico Mulder vanmorgen. Volgens bestuurder Kees Voor- meulen van de Vervoersbond FNV heeft de bond nog geen beslissing genomen over het voeren van een kort geding tegen de havenwerk- gevers over het nakomen van het sociaal akkoord. Volgens de bond is hierin overeengekomen, dat er tot juli 1985 geen gedwongen ont slagen in de haven zullen vallen. De bond is van mening dat de ove rige havenbedrijven de verplich ting hebben het overtollige perso neel van Rotterdam Terminal over te nemen. De werkgevers in de Rotterdam se haven betwisten dit standpunt en hebben laten weten dat er voor het personeel van Rotterdam Ter minal geen plaats is bij de andere havenbedrijven. Ook het moeder concern Incotrans is niet bereid personeel over te nemen. Intussen poogt de vervoersbond in de Amsterdamse haven te ko men tot uitbreiding van de werkge legenheid. Volgens de bond is er sinds de zogenaamde peildatum van 1 juli van dit jaar een tekort 'CP'er moet weg NIJMEGEN (ANP) - De docenten van het Elshofcollege in Nijmegen hebben het bestuur van die school per brief gevraagd 'met alle be schikbare middelen' het vertrek te bewerkstelligen van geschiedenis leraar Nico Konst, voorzitter van de Centrumpartij. De leraren wil len niet langer met Konst samen werken omdat hij de school schade berokkent. Het leerlingental is dit schooljaar met zeker 15 procent te ruggelopen. Volgens de schoollei ding en de docenten is dit mede te wijten aan de aanwezigheid van Konst. In de stukgoedsector zijn 76 mensen minder in dienst dan het feitelijk werkaanbod wettigt en in de overige sectoren, zoals kolen en graan, zijn het er dertig, zo heeft de bond berekend. In de loop van de ze week hoopt de bond over deze cijfers overeenstemming te berei ken met de ha ven werkgevers, ver enigd in de Scheepvaartvereniging Noord. Trainer De Mos: 'Ajax overbelast' 'Surinamers niet erg overtuigend Dealer Franse auto heeft klap al gehad Hongersnood na droogte Ethiopië PAGINA 6 LEEUWARDEN (GPD) - Nieuwe elektronische apparatuur voor het aantonen van overmatig alcoholge bruik in het wegverkeer zal naar verwachting de bloedproef als ge rechtelijk bewijs overbodig ma ken. Onderzoek met nieuwe test apparatuur voor een zogenoemde ademanalyse in Groningen heeft uitgewezen dat deze zeer betrouw baar is en nauwkeurig werkt. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft naar aanleiding van de onderzoeksre sultaten aan het kabinet voorge steld deze apparaten gerechtelijke bewijskracht te geven. Naar ver wachting zal het ministerie van justitie in het midden van 1985 een voorstel voor een wetswijziging in dienen waarin de bloedproef over bodig wordt gemaakt. De rijkspolitie in de districten Leeuwarden en Groningen heeft de nieuwe apparaten aan de prak tijk getoetst, waarbij zeer goede re sultaten zijn geboekt. De politie verrichtte dit onderzoek in samen werking met het verkeerskundig studiecentrum van de Rijksuniver siteit van Groningen. In de twee noordelijke provin cies zullen alle rijkspolitiegroepen nog dit jaar met de nieuwe elektro nische apparaten worden uitge rust. Binnen enkele maanden zal de politie de nieuwe apparaten in gebruik gaan nemen. Bij de proef werden vrijwilligers onder invloed van alcohol of medi cijnen aan een onderzoek onder worpen nadat ze enige tijd in een auto hadden gereden. De testappa raten gaven daarbij zeer nauwkeu rig het alcoholgehalte in het bloed van de beschonken bestuurders Het Genootschap van Hoofdre dacteuren maakte gisteren ernstig bezwaar tegen het feit dat het ver keerskundig studiecentrum in Groningen de uitkomsten van het onderzoek exclusief heeft afge staan aan de VARA. Deze omroep zendt vanavond in de actualiteiten rubriek Achter het Nieuws een re portage uit waarin de onderzoeks resultaten openbaar worden ge maakt. Voorzitter G.A. de Kok van het genootschap zei er grote bezwaren tegen te hebben dat onderzoek "dat met openbare middelen is ge financierd. ter beschikking wordt gesteld aan één omroep en dat wij (de overige media red.) nu allemaal naar Hilversum moeten om tijdens een persconferentie van de VARA onder embargo te horen wat het Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. (Van een c r verslaggevers) NOORDWIJK - Een 25-jarige man uit Voorhout heeft vannacht met zijn auto op de Schiestraat in Noordwijk grote schade aangericht. De Voor- houter, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, reed eerst een lichtmast en een acht meter lang houten tuinhek omver. Daarna reed hij tegen twee geparkeerde auto's aan, die zwaar werden beschadigd. Zijn 'brokkenrit' kwam ten einde toen hij met zijn auto tegen een huis botste. De deurpost en de voordeur van de woning werden daar bij zwaar beschadigd. In totaal heeft de automobilist over een afstand van 80 meter schade aangericht. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1