Oostblok-adeten slaan hard terug Feyenoord in toernooifinale Evelyn Ashford antwoordt snel Planckaert leidt Ronde Jansen voelt zich thuis in Leidse Hout Bij wedstrijden in West-Berlijn Oefen- Wereldrecord discuswerpen duels Manchester United zondagavond tegenstander Gouden plak zoek Rothengatter (nog) niet in GP Oostenrijk Triathlon nu 'officieel' ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 WEST-BERLIJN (SID/DPA) - Evelyn Ashford heeft Mar lies Göhr binnen vierentwintig uur van repliek gediend. De Oostduitse wereldkampioene liep donderdag in Praag de 100 meter 0,03 seconde sneller dan de gouden tijd van Ashford in Los Angeles: 10.97. De Amerikaanse wereldre cordhoudster antwoordde gisteravond op het atletiekgala in West-Berlijn met wereldtijden: 10.92 in de serie gevolgd door 10.94 in de finale. In de serie had Ashford de meeval ler van een rugwind van 1,2 meter per seconde. Het resultaat was haar beste tijd in dit seizoen: 10.92. In de finale werd ze opgedreven door Florence Griffith, winnares van het zilver. Ashford won in 10.94, Griffith kwam ook onder de 11 seconden met 10.99. Valerie Brisco-Hooks, drie maal goud in Los Angeles, haakte na de serie (11.18) af. Merlene Ottey uit Jamai ca werd vijfde in 11.18 achter Wil liams (11.11) en Cheeseborough (11.13). De 35.000 toeschouwers, liefst 23.000 minder dan het vorig jaar, zagen de 106e achtereenvolgende zege van Edwin Moses op de 400 meter horden. Bij de dames won Benita Fitzgerald op de 100 meter horden in 13.11. Marjan Olijslager werd tweede in de knappe tijd van 13.23, een fractie van 3/100e boven haar nationale record dat sedert 9 juni (Furth) op 13.20 staat. Voor een uitstekende prestatie zorgde de Amerikaan Mike Conley bij het hinkstapspringen. Hij land de na 17 meter en 44 centimeter in de zandbak en kwam daarmee een halve meter dan Willie Banks. Bij absentie van de te dure Carl Lewis, ondanks een budget van 1,1 mil joen gulden, won Calvin Smith de 100 meter in 10.24 seconden. Ulrike Meyfahrt stelde danig teleur door de 1 meter 90 driemaal af te sprin gen. Op de 110 meter horden revan cheerde Greg Foster zich voor zijn nederlaag in Los Angeles. Hij bracht met 13.16 seconden de snel ste seizoentijd op het elektronisch scorebord. Roger Kingdom, win naar van het goud, gaf weinig toe: 13.17. Dietmar Mögenburg was beter op dreef dan Meyfarth. Hij be dwong de hoogte van 2 meter 30- .Na zijn winst deed hij vergeefs met 2.37 een aanval op het Euro pees record. Patrick Sjöberg, win- nar van het zilver, stelde teleur met 2.21. Bij het verspringen haalde de Amerikaan Larry Myricks 8 meter 32, de 3000 meter steeple ging naar zijn landgenoot Brian Diemer in 8.19.33 MOSKOU (Tass/AFP/DPA/ANP) - De Russische sportlei ders hebben er schik in. Op de eerste atletiekdag van de Droezhba '84, de vriendschapspelen ter compensatie van het Olympisch festijn, bleek het doelwit van alle Oosteuro- pese atleten de winnende tijden in Los Angeles te verbete ren. Gisteren slaagden ze daarin in het Lenin-stadion in Moskou voor 40.000 toeschouwers op vrijwel alle num- Spartakiade HASSELT (ANP/Belga) - Eddy Planckaert is de nieuwe leider in de Ronde van België. De renner uit de ploeg van Peter Post nam vrijdag de leiders trui over van zijn landgenoot Ronny van Holen dankzij de tien seconden bonificatie voor de twee de plaats in de derde etappe. De rit van Rochefort naar Hasselt werd in de sprint gewonnen door Jan Bogaerts. Het was na de overwinning van Theun van Vliet de tweede ritzege van de ploeg van Roger Swerts. De renners maakten er gisteren in de derde etap pe een slaapverwekkende vertoning van. Met uit zondering van kleine ontsnappingspogingen van Eddy Planckaert, Rudy Rogiers, Ludwig Wijnants en Gertjan Theunisse viel er weinig te noteren. Vanaf dat moment ging de ploeg van Peter Post op kop rijden. Voltallig bereikte het peloton voor de eerste keer de streep, waarna nog drie plaatselij ke ronden van twaalf kilometer gereden moesten worden. Verschillende renners probeerden in die fase te ontsnappen, maar hun pogingen mislukten. In de laatste ronde ging Gerrie Knetemann er van door, maar ook zijn versnelling werd beantwoord. Kort voor de streep reed Eddy Planckaert lek, maar met behulp van zijn ploeggenoten werd hij juist op tijd in de hoofdmacht teruggebracht. Wal ter Planckaert trok daarna de sprint aan, die broer Eddy leek te winnen, maar op de streep flitste Jan Bogaert zijn landgenoot voorbij. Het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. E. Planckaert (Bel) 13.04.34; 2. T. van Vliet (Ned) op 0.02; 3. Van Holen (Bel) z.t.; 4. Sergeant (Bel) op 0.04; 5. Wijnants (Bel) op 0.25; 6. De Wilde (Bel) op 1.00; 7. A. van Houwelin- gen (Ned) op 1.14: 8. Verlinden (Bel) op 1.15; 9. Vanden- broucke (Bel) op 1.20; lO.Knetemann (Ned) op 1.27. Alleen de 100 meter ging aanzien lijk langzamer. De Cubaan Osvaldo Lara won in 10.17 seconden, bedui dend trager dan Carl Lewis (9.97). In de overige finales waren de ver richtingen van de mannen (de vrouwen strijden in Praag) beter dan die van de gouden medaille winnaars in Californië. Vooral op de technische nummers vielen de verschillen met Los Angeles in Oosteuropees voordeel uit. De bes te prestatie kwam op naam van de Russische kogelslingeraar Joeri Seditsj, die dicht in de buurt kwam van zijn eigen wereldrecord. In Moskou overbrugde hij de afstand van 85 meter en 60 centimeter, slechts 74 centimeter onder zijn topverrichting. Nikoelin werd tweede met 82 meter 56. Bij het polsstokhoogspringen troefde Konstantin Volkov zijn landgenoot en wereldrecordhouder Sergei Boebka voor de tweede achtereen volgende keer af. Volkov liet de lat op 5 meter 80 liggen, Boebka moest na 5.70 afhaken. De 24-jarige Konstantin Semikin slaagde er eindelijk in bij het ver springen het uit 1967 stammende nationale record van Ter Ovane- sian, de huidige coach van de na tionale ploeg, te verbeteren. Semi kin sprong 8 meter 38 en kwam daarmee 3 centimeter verder dan Ter Ovanesian zeventien jaar gele den in het hooggelegen Mexico- Stad. Bij het speerwerpen bleef Uwe Hohn ruim tien meter onder zijn wereldrecord. De Oostduitser kwam toch tot de respectabele af stand van 94 meter en 44 centime ter. Wereldkampioen Detlef Michel volgde zijn landgenoot met 88 me ter 32. Spectaculair verliepen het kogel stoten en discuswerpen. Met de ko gel was de Rus Sergei Kasnauskas sterk op dreef. Zijn stoot van 21 meter 64 werd niet overtroffen. De Oostduitser Beyer moest vier cen timeter toegeven, de Rus Kisseljov zes centimeter. Bij het discuswer pen waren de verschillen eveneens gering. Doemtsjev won met 66 me ter 70 voor de Cubaan Martinez (66.04) en de Oostduitser Schuit (66.02). Op de 400 meter ging de zege voor Victor Markin in 44.78 secon den. De Rus werd gevolgd door twee landgenoten. Trosjilo (45.51) en Koerosjin (46.01). De Pool Bo- huslav Maminski was de snelste op de 3000 meter hindernisloop. Hij fi nishte na 8 minuten en 27,15 secon den en werd op de voet gevolgd door de Oostduitser John Melzer in 8.27,43. LEIDEN - In de Leidse regio wor den vandaag door de KNVB-clubs de volgende oefenwedstrijden ge speeld: Quick Boys-Excelsior, Noord- wijk-DOVO, RCL-Lugdunum, Roodenburg (Twentse Rostoer- nooi), Rijnsburgse Boys-GVW (wedstrijd om derde en vierde plaats NCRV-toernooi in Heeijans- dam), Schevingen-UVS, IJssel- meervogels-FC Lisse (zat.), Sizo- RKAVIC, Ter Leede-Amstelveen, Katwijk-'t Peeske, WSB-Voor- schoten, KMD-Valken, Oegstgeest- MVKV, Meerburg (vervolg toer nooi Zoetermeer).Voor morgen staan de volgende duels op het pro gramma: JOS-FC Lisse (zond.), Randstad Sport-RSZ, Teylingen-DIO, Uni- tas-Leidse Boys, SJC-Zwervers, Blauw Zwart-Foreholte, Hillegom- Alphense Boys, Docos-Haarlem C, UDO-DOSR, WSB-Alkmania, LFC (vervolg toernooi Texas), Wil- helmus-SVLV, RVC33-SJZ en VTL-ADO (comb.) BERLIJN (SID) - De Berlijnse re cherche is naarstig op zoek naar een van de drie gouden medailles, die de Amerikaanse Valerie Bris- coe-Hooks onlangs won bij de Olympische atletiekwedstrijden. Bij aankomst in Berlijn bleek de gouden plak van de 4x400 meter estafette uit haar handtas te zijn ge stolen. Het eremetaal van de 200 en 400 meter zat er wel nog in. Valerie Brisco-Brooks had de medailles voor reclamefoto's mee naar Euro pa genomen. ZELTWEG (SID) - Huub Rothen gatter heeft zich nog niet gekwalifi ceerd voor de Grote Prijs van Oos tenrijk op het circuit van Zeltweg. De Gooise formule 1-coureur kwam gisteren niet in actie voor de eerste officiële trainingen. Voor de race van zondag worden 26 wagens toegelaten. De Fransman Alain Prost, leider in het wereldkam pioenschap, was het snelst. Hij haalde op het 5,9 kilometer lange circuit een gemiddelde snelheid van 244 km/u. De uitslag van de eerste training is: 1. Alain Prost (Fra) McLaren 5,9 km in 1.26.203 (gem. 244,177 km/u); 2. Niki Lauda (Oos) McLaren 1.26.715; 3. Nel son Piquet (Bra) Brabham 1.26.928; 4. Elio de Angelis (Ita) Lotus 1.27.531; 5. Patrick Tambay (Fra) Renault 1.27.748. ROTTERDAM (GPD) Feyenoord heeft zijn eerste se rieuze test goed doorstaan. De Rotterdammers stoeiden tot nu toe met vijftien amateurclubs en eerste-divisieclub FC VW, het leverde meer dan honderd doelpunten op, anderhalve ton voor de penningmeester, maar de trek tocht door de regio maakte trainer Thijs Libregts niet veel wijzer. De partij tegen Anderlecht op de openingsavond van het zevende Rotterdamtoernooi gold als eerste krachtmeting. Door een overwin ning op de Belgische kampioen (2-0) en dank zij boeiend voetbal bereikte de vaderlandse voetbal kampioen voor de vierde maal de eindstrijd, waarin het morgen om 18 uur in Manchester United voor de vierde keer een Britse tegen stander (eerder Ipswich, Everton en Celtic) treft. Vijfendertigduizend toeschou wers - 20.000 minder dan bij de vo rige editie - zagen het debuut van John Rep. De van PEC overgeno men ex-international liep ver dwaald rond in de Feyenoordploeg die op negen plaatsen dezelfde was als vorig jaar in de zo succesvol verlopen competitie. Rep op de plaats van Johan Cruijff, daar moet Feyenoord dus fors inleveren. En Petur Petursson in de positie van de bekritiseerde Stanley Brard, daar gaan ze een stuk op vooruit, ook al kon de IJslander gister avond niet imponeren. Libregts was tevreden over de debutanten. „Vergeet niet dat Johnny Rep in een voor hem vreemde positie moest voetballen. Een speler die gelanceerd moet worden, nu moet hij zelf mensen wegsturen". Tahamata Zolang Simon Tahamata (dins dag dient het kort geding in Brus sel) niet speelgerechtigd is, lijkt de ze ploeg zeker: Hiele in het doel, een defensie met Troost, Nielsen, Van de Korput en Wijnstekers, een middenveld met Stafleu en Hoek stra als lopers rond Rep en Hout man, Petursson en Gullit in de aan val. Feyenoord werd tegen Ander lecht vooral op rechts gevaarlijk. De diepgaande Hoekstra en de uit blinkende Ruud Gullit maakten van de Nederlander-in-Belgische- dienst Wim Hofkens een hoopje voetbalellende. De met stip geno teerde zanger-voetballer bood zo- DEN HAAG (ANP) De winnende cij fers van mid-lotto 32 A zijn: 10 -12 - 23 - 31 - 34 - 37 en reservegetal: 25 Aantal deelnemers: 323.770. Inleg: f. 1.458.346,00. Prijzengeld: f. 692.714,35. De winnende cijfers in cijferspel 32 A zijn: 6 8 3 0 9 0. Aantal deelnemers: 133.167. Inleg: f. 199.751,00. Pryzengeld: f. 79.900,40. Extra prijzen zijn gevallen op de wel Rep als Petursson kans op een droomdebuut respectievelijk droomrentree. Rep lichtte de bal over het doel, de IJslander schoot het leer voor een leeg hok naast. Gullits derde demarrage bracht wel rendement. Hij bracht Hoek stra in stelling (1-0). Nog meer dan vorig jaar kan Ruud Gullit dit seizoen de parel van de Nederlandse competitie worden, waarbij Kees Rijvers nog maar eens moet overdenken of hij een dergelijk aanvalswapen gaat gebruiken om de tegenstander van doelpunten af te houden. Anderlecht, dat woensdag de competitie begint tegen het gepro moveerde Racing Jet, bood in de tweede helft van de aantrekkelijke partij meer tegenstand. Zonder de geblesseerde Frank Vercauteren en de zieke Frank Arnesen kwam men aan doelpunten niet toe. Feye noord kreeg de mogelijkheden wel en steeds via de niet af te stoppen tandem Gullit-Hoekstra. Doelman Munaron en Rotterdamse noncha lance voorkwamen doelpunten tot Ruud Gullit zelf twee minuten voor tijd de 2-0-eindstand op het scorebord bracht. Manchester United dankte zijn finaleplaats aan Jesper Olsen. De aan zijn pootje geopereerde „vlo" bleek zich wonderwel hersteld te hebben. Maar een zwakke eerste helft van de Engelse nummer vier in de competitie-eindstand en VFB Stuttgart dwong de Deense buiten speler de Duitse kampioen tot een tegenzet. Olsen hield een pass van Alan Brasil binnen en legde de bal panklaar voor de voeten van inval ler Mare Hughes. De Deen had simpel buitenspel gezet kunnen worden als Guido Buchwald een stapje naar voren gemaakt had. De Duitse international sliep, niet zo verwonderlijk, want na afloop van de competitie vertrok hij met hat A-team naar het Europees kam pioenschap, liet zijn koffer inge pakt en reisde met de olympische ploeg naar Los Angeles. Een zomer hard werken, het zal Buchwald op breken. Volgende week begint de Duitse competitie en ook in Enge land gaat men aan de slag. Manchester doet dat met Olsen in goede doen. Hij scoorde vijf mi nuten voor het einde de winnende goal en in stijl, bal veroveren op in zet, kapbewegingen en een effect volle knal in de linkerbeneden hoek. Voor de Duitsers, die via aanwinst Nico Claessen van het Belgische St. Seraing gekomen, op gelijke hoogte kwamen, was de resterende tijd te kort om gelijk te maken. Manchester in de finale, mis schien dan met Arnold Muehren. De Volendammer bleef op de bank en zal het toch moeilijk krijgen om by United een vaste plaats te vero veren. Jesper Olsen stelde zijn kan didatuur voor de linkerpositie overduidelijk, toch de stek waar Muehren furore maakte. Voor de aanval heeft United dan ook nog de nu geblesseerde Frank Staple- ton, de Schot Alan Brasil en de Noordierse jongeling Norman Whi teside. Op het middenveld zijn de van Aberdeen gekochte Gordon Strachan en de niet voor de Ita liaanse lires bezweken Bryan Rob- son zeker van een plaats. Tussen die raspaardjes past een draver als Remy Moses niet. Op de tweede dag van de atle tiekwedstrijd voor dames in Praag, onderdeel van de Spartakiade, heeft de Oostduitse Irina Meszy- niski het wereldrecord discuswer pen verbeterd. De 22-jarige atlete wierp de schijf vrijdag naar 73 me ter en 36 centimeter. Daarmee kwam ze 10 centimeter verder dan het oude record, dat op 22 mei 1983 in Lessilidze door de Russin Gali- na Savinkova op 73 m 26 was ge bracht. Galina Savinkova bereikte in Praag de vierde plaats. Zij bleef met 68 meter 90 duidelijk onder haar niveau, al was haar worp aan zienlijk beter dan de gouden van Ria Stalman in Los Angeles. Voor haar eindigden nog haar landgeno te Galina Moerasjova (72.14) en de Tsjechische Zdenka Silhava (70.14) Meszyniski nam het werelrecord over met haar vierde worp. De su per-worp van de 1 meter 76 lange en bijna 100 kilogram wegende at lete uit Karl-Marx-Stadt kwam niet onverwacht. Eerder in dit jaar had ze al de afstand van 72 meter 02 overbrugd. In '79 was Meszyniksi Europees kampioene bij de junio res. Drie jaar later behoorde ze tot de gerenommeerde 70 meter werp sters met 71 meter 40. In 1982 ein digde ze bij het EK in Athene slechts als achtste. Bij het WK in Helsinki in '83 ontbrak ze wegens een knieblessure. Een tweede wereldrecord werd in Praag op een haar gemist. De Russin Maria Stepanova liep de 400 meter horden met 53.67 secon den in de op een na beste tijd ooit gelopen. Alleen haar landgenote Margarita Ponomareva was 9/100e seconde sneller geweest De we reldrecordhoudster eindigde in Praag als derde. Heike Drexler-Daute kwam na haar huwelijk voor de eerste keer in actie en won het verspringen met 7 meter 15 voor Helga Radtke met 7.11. Barbel Wöckel was op haar specialiteit, de 200 meter, voor iedereen te sterk: 22.15. VOETBAL - In Frankrijk is gister avond de competitie in de eerste divisie van start gegaan met over winningen voor zeven thuisspelen- de ploegen, twee gelijke spelen en de zege van Nancy in Parijs op Pa ris Saint Germain (2-4). Landskampioen Bordeaux, zon der middenvelders Tigana en Chalana, won thuis met 2-1 van Toulouse. Monaco, nummer twee vorig seizoen door een slechter doelgemiddelde, begon met een nederlaag. Op Corsica verloor de ploeg met 0-1 van Bastia. De uitslagen op de eerste speel dag zijn: Nantes - Toulon 3-1, Brest - Lille 0-0, Paris SG - Nancy 2-4, Bor deaux - Toulouse 2-1, Bastia - Mo naco 1-0, Tours - Laval 1-1, Auxerre - Strasbourg 2-0, Metz - Racing Club Paris 2-0, Lens - Rouen 1-0, Marseilles - Sochaux 3-1 ALMERE (GPD) In de raadszaal in het stadhuis van Almere is giste ren aan de vooravond van de Hol land-Triathlon de Europese Triath- lon-Unie officieel opgericht. Af gevaardigden van tien Europese landen kozen een bestuur en we zen Nederland aan als land waar volgend jaar het eerste Europese kampioenschap triathlon met de zogenoemde iron-man-afstanden (3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42,195 kilometer hardlopen) wordt gehouden. Dit kampioenschap zal in Almere plaatsvinden. Aanleiding voor het bundelen van de krachten op Europees ni veau is het feit dat er met betrek king tot het triathlongebeuren wildgroei dreigde te ontstaan. Van nu af aan zullen geen landen hun triathlon meer ten onrechte Euro pees kampioenschap noemen en zullen de wedstrijden volgens een sluidende reglementen en eisen worden gehouden. 477, 912,9374,9417. LEIDEN - Waldo Jansen, die na een seizoen bij OLTC getennist te hebben weer in de Leidse Hout gelederen zal terugkeren, prolongeerde zijn succes op het toernooi van zijn oude club. Door Dekker-speler Berry Janse met 7-5, 6-3 voor te blijven rang schikte hij zich verrassend bij de laatste vier. Wie ook opzien baarde, maar dan in negatieve zin, was de nummer drie van de lijst Herman van der Capellen: doordat de Leidse B-coryfee zijn geblesseer de schouder nog steeds niet ont ziet, strandde hij op Katwijker Jan Willem Lugthart: 3-6,3-6. De Zee Duin-speler zal nu in de voorlaatste ronde moeten aantre den tegen Bob van Overbeeke. Laatstgenoemde bereikte die positie ten koste van de zeven tienjarige Kees Heemskerk: 7-6, 3-6, 6-3. Ofschoon de junior hem een set had ontfutseld, was hij toch dik tevreden: „Hij is een las- tig baasje; hij heeft een moeilijke service en returns, die op die van Lendl lijken. Aan de andere kant speelt 'ie ook een lekker spelletje voor me. Hard, strak, diep achterin en geen drop shots. Dat mag ik wel. Zo kan ik er goed inkomen met mijn slice re turn. Bovendien brengt hij nog te weinig variatie in z'n spel. Je kan goed anticiperen op die uit de baan draaiende ballen. Maar volgend jaar, na zijn trainingssta ge op de wereldberoemde Ame rikaanse tennisschool van Nick Bolettieri, slaat hy me ongetwij feld van de baan". Ook de jeugdige Freek Tanis van de Merenwijk kon het nog niet bolwerken tegen de routine van Amsterdammer Hans Pluy- ker; de voor Thor-roodwit spe lende Mokummer kwam welis waar traag op gang, maar maakte de Merenwijker vervolgens in hoog tempo een illusie armer: 3- 6, 6-1, 6-0. Bij de dames weerde Rijns- burg-speelster Liz Weare zich bijzonder goed tegen de als twee de geplaatste Brigitte van der Maarel. Zij sleepte er zelfs een beslissende set uit, maar toen was de Hazerswoudse koek echt op; met 6-2, 2-6, 6-3 verwierf de nummer twee zich een halve fi nale plaats. Was het optreden van Irma van Seeters in haar eigen klasse van korte duur geweest, in de hoog ste categorie wil zij van geen wij ken weten. Zij realiseerde de hal ve door met 6-4, 6-4 van C-speel- ster Wil den Hollander te win- men. Unicum-speler Martijn Krans speelde ondanks een val, waarbij h(j een handblessure opliep, een goede partij tegen Mare Nagel- kerken. De Leidenaar kwam met 4-1 achter, maar zag zijn oppo nent instorten, toen de stand 4-4 werd. Krans scoorde vervolgens nog acht games op rij, waardoor de voorlaatste ronde een feit werd. Thomas Koemans bereikte overtuigend diezelfde fase van de strijd. De Koudekerker gunde Robert van Splunter maar vier games: 6-2, 6-2. OLTC-er Marco Visser heeft de kwartfinales be reikt. Hij sloeg zich zoals ver wacht langs Winand Steggerda: 6-3, 6-1. Doris Knott is de eerste finalis- te van het toernooi. De veterane van ESTEC bleek na een lange strijd de meerdere van Sietske Huiskamp: 6-3, 4-6, 6-3. MARIJKE DE BEER

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9