'Conflict M.-Oosten groot misverstand' Reagans aanloop op tweede termijn Zeven doden na ontslag premier Libanese professor na studie: 'Dodengrot' in Sowjet Centraal-Azië Tumult om leerkansen van Duitse jongeren Politie belaagd in protestantse wijken Belfast Wiesenthal: Trifa nooit op seminarie Republikeinse conventie begint maandag in Dallas ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET - Het conflict in het Midden-Oosten berust op een verschrikkelijk misver stand. De joodse staat Israël is op de verkeerde plaats gevestigd en moet verplaatst worden naar twee provincies van zuidwest Saoedi-Arabië de provincie Asir en de Zuidelijke Hedjaz want dat is het oorspronkelijke land van de Israëlieten. Daar speel den zich de gebeurtenissen af die beschreven staan in het Oude Testament. Tot deze conclusie komt de Liba nese professor Kamal Salibi, een geschiedgeleerde, bekend om zijn werk over Libanon en Arabiê, na een aardrijkskundige en taalkundi ge studie van vijfjaar, samengevat in zijn nieuwe boek „De Bijbel kwam uit Arabiê". Het boek zal de ze herfst gepubliceerd worden door het Duitse weekblad Der Spiegel. door Aernout van Lynden De uiterst controversiële theorie van Salibi heeft al een storm ver oorzaakt in Duitse academische kringen en zal na publikatie onge twijfeld de hele academische we reld op zijn kop zetten, omdat Sali bi al het voorgaande werk van bij- belgeleerden door de eeuwen heen weerlegt en daarmee de geschiede nis van onze voorvaderen en onze cultuur herschrijft. Toeval „Ik ben het bewijsmateriaal compleet bij toeval tegengekomen. In 1974 was ik aan de Amerikaanse universiteit van Beiroet begonnen met een cursus te geven over de ge schiedenis van Arabiê en had een boek geschreven om de cursus te begeleiden. Maar ik was altijd on gelukkig geweest met het hoofd stuk over de oude geschiedenis. Dat was in eerste instantie geheel gebaseerd geweest op het werk van anderen", vertelt Salibi, bij wie de telefoon nauwelijks meer stil staat nu de conclusies van zijn boek bekendgemaakt zijn. „Ik ben toen met wat eigen on derzoek begonnen. De basis daar van was de studie van plaatsnamen in het westelijk deel van Saoedi- Arabië, omdat de namen van vele dorpen, bergen en valleien niet Arabisch zijn, maar wel semitisch. Ik dacht dat ik door de namen te bestuderen kon uitvinden welke talen in dit gebied gesproken wer den en hoe deze talen fase na fase RIO DE JANEIRO (DPA) - Een gasexplosie op een booreiland voor de kust van Rio de Janeiro heeft vermoedelijk aan 61 arbei ders het leven gekost. Naar de Bra- zilaanse radio gisteren meedeelde zijn de lijken van 36 mannen ge borgen. Naar 25 arbeiders werd 24 uur na de explosie nog gezocht. Aangenomen wordt dat ook zij om gekomen zijn. De ontploffing op ongeveer 80 kilometer voor de kust van Rio de Janeiro werd door lek kend aardgas veroorzaakt. De meeste doden vielen toen een van de vijf reddingsboten van het boor eiland bij het neerlaten kapseisde. Toen de explosie zich voordeed werkten op het booreiland 240 mannen. veranderd zijn totdat zij Arabisch werden. En dat ik daardoor iets over de oude, pre-islamitische ge schiedenis van Arabiê te weten zou komen". De studie leidde echter tot een heel andere, geheel onverwachte ontdekking. „Het viel mij op dat ik steeds weer bekende namen tegen kwam, namen die ik uit de bijbel kende. En plotseling werd ik ge troffen door het idee dat ik het land van het Oude Testament gevonden had. Ik heb toen een test gedaan door één hoofdstuk Genesis 14 te nemen en de tekst te vergelijken met het geografische en taalkundi ge bewijsmateriaal dat ik gevon den had. Genesis 14 is een con troversieel hoofdstuk, omdat nie mand ooit de plaatsen die ge noemd worden heeft kunnen aan wijzen, noch de weg die Abraham (die in dit hoofdstuk ten strijde trekt tegen wat „vijf koningen" ge noemd worden) volgt op het oor logspad. Uit die test bleek, dat ik dat wel kon aangeven op basis van zowel plaatsnamen als geografi sche ligging". Tests Salibi bestrijdt in zijn boek niet dat tegen de tijd van Jezus de jood se geschiedenis stevig in Palestina geworteld was, noch dat er al ten tijde van het Oude Testament jo den in Palestijna woonden. Wat hij echter beweert is dat het Oude Tes tament het verhaal vertelt dat zich afspeelde in de vruchtbare heuvels van de aan de Rode Zee grenzende Asir en Hedjaz en dat men daar de oorsprong van het jodendom, het christendom en de islam moet zoe ken. De studie werd later door Salibi op een veel meer ingrijpende wijze voortgezet, waarbij hij trachtte zo veel mogelijk teksten uit de bijbel te testen. Hiervoor gebruikte hy de originele Hebreeuwse tekst van het Oude Testament. Het oude He breeuws, zonder klinkers, omdat hij gelooft dat de geleerden die tus sen de zesde en tiende eeuw de bij belse teksten nauwgezet gestan daardiseerd en tot spreektaal ver anderd hadden, bepaalde fouten hebben gemaakt door vele passa ges verkeerd op te vatten, doordat de gebeurtenissen die daarin ver teld worden in een geheel andere plaats hadden plaatsgevonden dan ook toen algemeen aanvaard werd. Tot zijn verbazing bleek dat hij snel de ligging van de plaatsen uit de verhalen nauwkeurig kon aan wijzen en dat de plaatsen in het westelijk deel van Arabiê precies in de juiste verhouding tot elkaar lagen. Zo is één hoofdstuk gewijd aan het plaatsje Gerar, dat noch ar cheologen noch bijbelgeleerden ooit in Palestina hebben kunnen vinden. Door elke melding in de bijbel van Gerar (het zijn er in to taal vier) te bestuderen en tevens de plaatsnamen in Arabiê^ komt Salibi tot de conclusie dat het om twee verschillende plaatsen in Ara biê en niet in Palestina gaat. Bergrug Op dezelfde wijze heeft hij ande re plaatsnamen uit het Oude Testa ment bestudeerd. Waarbij hij bij voorbeeld tot de conclusie kwam dat het Hebreeuwse woord msrym, dat steeds als Egypte vertaald wordt, verkeerd is opgevat. Soms betekent het inderdaad Egypte, maar in andere doorslaggevende passages is het een verwijzing, vol gens Salibi, naar het gebied rond twee dorpen in het zuidelijk deel van Asir, Misrima en Al-Misr. De professor redeneert dat de Is raëlieten hier en niet in Egypte ge vangen werden gehouden en dat zij door Mozes uit Misrima geleid werden op een tocht door de woes tijn, voordat Joshua hen uiteinde lijk over de hydrn naar het Heilige Land leidde. Hydrn wordt in de bijbel vertaald als de Jordaan, maar dat is volgens Salibi weder om een misvatting. Hij vertaalt het als „de bergrug" en beweert dat het de bergrug is die parallel loopt aan de Rode Zee in Asir. Dit is vol gens Salibi ook de reden dat er in de bijbel geen duidelijke verwij zing is naar de Jordaan als een ri jk geef toe dat mijn theorie over de Jordaan nog niet honderd pro cent is. Er is bijvoorbeeld een ver wijzing in het Boek der Koningen (2:10) over „zevenmaal baden in de Jordaan". Maar men moet niet ver geten dat mijn boek slechts een be gin is. Er zal verder onderzoek ge pleegd moeten worden en niet slechts door taal- en bijbelgeleer den, maar ook door archeologen". „Maar ik geloof dat het bewijs materiaal zó afdoende is, dat ik ge lijk heb en dat over tien of twintig jaar de wetenschappelijke studie van de bijbel het aanvaard zal heb ben". LONDEN (Reuter) - Politie en sta kende mijnwerkers hebben gisteren bij een mijn in het grootste steen- koolgebied van Groot-Brittanme slag geleverd toen 5.000 kompels bij Gascoigne Wood, in Yorkshire, wa ren samengestroomd om te verhin deren dat twee collega's het werk zouden hervatten. Minstens negen politieagenten en vier mijnwerkers liepen verwondingen op. De politie verrichtte zes arrestaties. In de Britse mijnindustrie wordt al bij na 23 weken gestaakt tegen de slui ting van onrendabele mijnen. Op de foto bekommeren twee politie mannen zich om een gewonde colle ga. (foto AP) Kohl zeker van komst Honecker BONN (DPA/AFP/UPI) - De West- duitse bondskanselier Helmut Kohl is ervan overtuigd dat het be zoek van de Oostduitse premier en partijleider Erich Ilonecker aan de Bondsrepubliek volgende maand dóórgaat. Dit heeft hij gisteren voor de Westduitse tv vanuit zijn Oostenrijkse vakantieverblijf ver klaard. Het bezoek (van 26 tot en met 29 september) zou het eerste van een Oostduitse leider aan de Bondsre publiek zijn. Kohl zei opnieuw dat hij met Honecker over alle mogelij ke onderwerpen zal spreken. Fun damentele kwesties, zoals erken ning van het Oostduitse staatsbur gerschap, komen naar zijn zeggen echter niet aan de orde. In Indiase deelstaat Andrha Pradesh NEW DELHI (UPI/Reuter) - In de Indiase staat Andhra Pradesh heeft de politie gisteren het vuur geopend op betogers tegen het ont slag van premier N.T. Rama Rao en daarbij vijf mensen gedood. Sinds donderdagavond laat, toen de ge welddadigheden ontstonden vol gende op het terzijde schuiven van Rao wegens verlies van zijn parle mentaire meerderheid, zijn zeven mensen om het leven gekomen. De regering in New Delhi bracht per luchtbrug honderden para commando's naar brandhaarden in Andhra Pradesh over. De oppositie riep daar op tot een staking van een dag uit protest tegen Rao's ont slag. De crisis in Andhra Pradesh ontstond toen de gouverneur van de staat, Ram Lal, Rao's minister van financiën Bhaskara Rao don derdag premier maakte met de steun van parlementariërs van pre mier Gandhi's partij Congres (I), en overlopers van Telegu Desam. Ra- o's ontslag leidde tot kabaal in het nationale parlement in New Delhi, waarvan de vergaderingen in de beide kamers drie keer werden verdaagd, totdat de oppositie be sloot de zittingen te boycotten. MOSKOU (Reuter/UPI) - Russi sche grotonderzoekers hebben mummies van primitieve mensen, paarden en tientallen wilde dieren aangetroffen in een grot in de berg keten van Kugitang-Tau in het bergland van Pamir-Altai in Sov jet-Centraal-Azië. Volgens het persbureau TASS dat het dagblad "Troed" aanhaal de, vonden zij ook gebruiksvoor werpen van alledag zoals een zadel, draagtassen en een grote houten pot. In het midden van de grot be vinden zich twee vier meter hoge grafheuvels. Het is tot dusver niet duidelijk hoe tientallen mensen en dieren in de grot konden geraken, omdat het van een mijt die zweren en uitein delijk de dood veroorzaakt. De spe leologen hebben volgens TASS hun hele voorraad desinfecterende middelen moeten aanspreken, wat toch niet verhinderde dat velen van hen leden aan pijnlijke zweren van tien millimeter doorsnee die op de plek van de beet verschenen. gaat om een afgesloten holte die al leen met de buitenwereld is ver bonden door twee nauwe, 75 meter diepe putten. Het moet zijn gegaan om vroege nomaden die vluchtten voor de aanstormende veroveraars van Alexander de Grote, koning van Macedonië, of mensen die om hun leven renden voor een natuur ramp en die door een aardver schuiving opgesloten werden. De grotonderzoekers werden ge treiterd door duizenden microsco pisch kleine half doorzichtige mij ten met mensen die wonen aan de voet de bergen hebben een legende vol gens welke het betreden van de grot wordt afgestraft met de beet gen en antropologen. BONN (GPD) - Tussen de politie ke partijen in Bonn is een heftige Het helen nam veel tijd in beslag. Met medewerking van geleerden van de Sovjetacademie van Weten- venijnige beet. De schappen zal een expeditie naar Kugitang-Tau worden gestuurd. Behalve uit speleologen zal zij be staan uit archeologen, paleontolo- Rao en leiders van de oppositie zeggen dat Gandhi achter het ont slag van de vroegere filmacteur zit, om de machtspositie van haar par tij te versterken in het licht van de nationale verkiezingen die tegen 21 januari zullen worden gehouden De oud-premier van Jammu/ Kashmir, Farouq Abdullah, die in juli werd ontslagen op dezelfde manier als nu Rao, is in Hyderabad aangekomen voor overleg met Rao. Beiden waren leiders van In diase staten met regeringen van andere partijen dan die van Indira Gandhi. BELFAST (RTR) - Patrouilles van de Noordierse politie zijn gisteren in protestantse wijken van Belfast onder vuur genomen en met benzi nebommen bestookt door gewa pende mannen. De agenten ant woordden met plastic kogels en hielden 20 personen aan. Bij drie gelegenheden werd de politie volgens haar zeggen be schoten met automatische wapens, maar niemand liep letsel op. Op roerkraaiers bouwden barricades en trokken brandschattend door een buurtschap. Een auto en een winkel brandden uit. Volgens een woordvoerder van de Ulster Defense Association, een protestantse paramilitaire organi satie, waren de aanvallers kwaad op de politie omdat zij tipgevers gebruikt voor het arresteren van protestantse burgerwachten. Het was de zesde opeenvolgende dag van geweldpleging in Noord- Ierland en de tweede waarbij pro testanten betrokken waren, die achter Brits bestuur in Noord-Ier- land staan. streden dient te worden. Net als de Duitse eenheidsvakbond (DGB) eist de sociaal-democratische SPD een urgentieprogramma om min stens 150.000 jongens en meisjes een opleidingsplaats te verschaf fen. De verantwoordelijke minister van onderwijs, Dorothee Wilms, heeft zo'n programma echter afge wezen en de CDU beschuldigt de SPD van een „blind activisme". Ook de werkgevers hebben zich te gen overheidsprogramma's ge keerd en verklaarden dat alleen het bedrijfsleven dit probleem kan op lossen. Volgens het federale arbeidsbu reau in Neurenberg hebben op dit moment 213.000 sollicitanten nog geen opleidingsplaats kunnen vin den. De plaatsvervangend fractie leider en economisch woordvoer der van de SPD, Wolfgang Roth, noemt dat „buitengewoon drama tisch" en heeft het over een „cata strofale balans" van de onderwijs politiek van de Bondsregering. De regering ontkent dat het om een „buitengewoon dramatisch" probleem gaat en gelooft via een beroep op het bedrijfsleven een op lossing te hebben gevonden. Mi nister Wilms is ervan overtuigd dat een nieuwe discussie over het te kort aan praktijkplaatsen voor de opleiding van jongens en meisjes een averechts effect zal hebben. Ook de Duitse Industrie- en Han delskamer is van mening dat er geen „paniek gezaaid mag wor den". WENEN (AFP) - Valerian Trifa, de Roemeens-orthodoxe aartsbis schop die maandag uit de Verenig de Staten is gezet wegens collabo ratie met de nazi's in de Tweede Wereldoorlog, heeft nooit een priesterseminarie bezocht, maar wel een zegen uitgesproken over Richard Nixon en diens tweede ambtstermijn als president, zo ver klaarde gisteren in Wenen ir. Si mon Wiesenthal, directeur van het Joods Documentatiecentrum in de Oostenrijkse hoofdstad. Voor Wie senthal staat vast dat de 70-jarige aartsbisschop verantwoordelijk is geweest voor twee pogroms in Roemenië. „Deze pogroms, in ja nuari 1941 in Boekarest en Iasi, leidden volgens uiteenlopende schattingen tot de dood van tussen de 2.000 en 8. Aanslag op PLO-lid MADRID (UPI) - Bij een aanslag in Madrid is gisteren een man zeer ernstig gewond geraakt. Hij werd van dichtbij in zijn auto neerge schoten door twee onbekende mannen op een motor. De Spaanse politie neemt aan dat de man, die in het bezit is van een Zuidjemeni- tisch paspoort, behoort tot de Pale stijnse Bevrijdingsorgansiatie PLO. De man, de 44-jarige Awadh Ahmad Salem, verkeert na een spoedoperatie in kritieke toestand. De chauffeur van zijn auto en een medepassagier bleven ongedeerd. President Ronald Reagan wordt, met naar menselijke maatstaven onomstotelijke ze kerheid, volgende week for meel bevestigd in zijn kandida tuur voor een tweede ambtster mijn in het Witte Huis. Zijn Re publikeinse Partij congresseert dan in Dallas op de grote schaal waaraan Texas faam ontleent, maar zonder enig vooruitzicht dat deze conventie nog nieuws van betekenis kan opleveren. door Henk Kolb De Republikeinen gaan we derom in zee met het duo Rea- gan-Bush. Zij hebben een rij van sprekers laten aanrukken, onder wie drie prominente vrouwen, om bij de media al thans nog enige belangstelling gaande te houden. De vergade ring van deze minderheidspar tij in het stelsel van de Ameri kaanse democratie, is er niet op uit ver in de toekomst-te kijken. Reagan wordt triomfantelijk tegen de achtergrond gezet van een partij, die een belangrijk stuk van de politieke macht in handen heeft. Het begeleidend spektakel moet de herinnering doen vervagen aan het congres van de Democraten in San Francisco, waar wel degelijk sprake was van historische be slissingen (Ferraro's kandida tuur als vice-president), drama (Jackson) en het aantreden van een nieuwe lichting politieke aanvoerders (Cuomo en Hart o.a.). Noodgreep De president krijgt van zijn partij, waarin de conservatieve sector overweegt, een program ma mee, dat belastingverho ging (gegeven het enorme be grotingstekort vrijwel onver mijdelijk) slechts toelaat als laatste noodgreep. Dat heeft enige betekenis, omdat de de mocratische kandidaat Walter Mondale heeft gezegd dat hij de belastingen zal opschroeven als hij wordt gekozen. Hij heeft Reagan ervan beschuldigd in het geheim zo'n ingreep voor te bereiden, hoewel deze bij de kiezers de indruk poogt te wek ken dat zijn voor zo'n aanslag op hun inkomen niet behoeven te vrezen. Nadat vice-president George Bush een eerdere verklaring van Reagan onderuit had ge haald met de mededeling dat belastingverhoging een optie is die een president niet mag prijsgeven en minister van fi nanciën Donald Regan slechts een algemene belastingverho ging uitsloot, is het nu duide lijk dat Mondale kans heeft ge zien in het offensief te gaan. En nog wel op een punt waar gege ven de onmiskenbare verbete ringen in de Amerikaanse eco nomische omstandigheden, zulks niet waarschijnlijk leek. Onthulling Het presidentiële imago heeft ook niet gewonnen bij de ont hulling van zijn naaste mede werker Michael Deaver, dat het thans 73-jarige staatshoofd bij kabinetsvergaderingen zo nu en dan in slaap sukkelt. Om standig hebben de Amerikaan se media bericht hoe Reagan met stomheid leek geslagen toen hem dezer dagen werd ge vraagd hoe hij dacht de impas se te kunnen doorbreken, die het begin van besprekingen met de Sowjet-Unie over ruim tewapens blokkeert. Veel meer onthutsing nog, wekte de president toen hij een stemtest voor zijn wekelijkse politieke radiopraatje gebruik te om bij wijze van grap aan te kondigen dat hij de Sowjet- Unie buiten de wet had gesteld en de bombardementen over vijf minuten zouden beginnen. Formeel houdt het Witte Huis vol dat de zaak buiten zijn pro porties is opgeblazen. Maar in vertrouwelijker sfeer zeggen Reagans politieke strategen dat dit 'grapje', niet voor de open baarheid bedoeld, mogelijk alle diplomatieke inspanningen te niet heeft gedaan om de ver houdingen met de Sowjets te verbeteren. Reagan heeft zich met de ver kiezingen in het vooruitzicht en bij groeiende ongerustheid over zijn krijgshaftige taal, veel moeite getroost om te doen ver geten dat hij in maart 1983 de Sowjet-Unie aanduidde als 'het rijk van het kwaad'. Hij heeft sancties tegen Polen en beper Reagan: gehavend imago. (foto AP) kingen van Russische visserij in Amerikaans water ongedaan gemaakt, teneinde zich aan de vooravond van een mogelijke tweede ambtstermijn te pre senteren als een gematigde, mens-vriendelijke leider van het Westen. Speelsheid Zijn medewerkers zeggen, dat de president dikwijls met zulke grappen de absurde kan ten van de politiek markeert. Niettemin belicht Reagans ma- kabere speelsheid een gering begrip voor de omzichtigheid waarmee de eindeloze gevoe ligheden die in de verhoudin gen met de Sowjet-Unie een rol spelen, moeten worden bena derd. Voor hun conventie te Dallas hebben de Republikeinen tot op het laatste moment met hun draaiboek gegoocheld. De re devoeringen van VN ambassa deur Jeane Kirkpatrick (een conservatieve Democraat nog wel), minister van gezond heidszorg Margaret Heckler en VS-thesaurier Katherine Orte ga, die de politieke thema's mag uitstallen, zijn naar voren gehaald. De schaduw van Ge- raldine Ferraro valt ook over Dallas kennelijk. En verder? Verder zullen de republikeinen alle profijt trek ken van de locatie. Dallas, in Texas, in het zuiden dat naar het heet de doorslag zal geven bij de verkiezingen. Dallas, rechts, conservatief. Een stad waar een president werd ver moord, krampachtig bezig nog steeds om zich van die reputa tie te ontdoen. Dallas, decor van de gelijknamige televisie serie, J.R.-country kortom, waar menige samenzwering tot leven komt. Voor vier dollar, kan men zich laten rondleiden op de thans wereldwijd be faamde ranch Southfork. Op de lijst van plaatselijke attracties heeft Southfork onlangs de eer ste plaats overgenomen van de plek waar John Kennedy werd vermoord. 'Boom-town' Dallas, een 'boom town' nog steeds vol met spiegelglas ge dekte hoogbouw, stad vol Tex- Mex cultuur, is ordelijk en schoon. Het stalt zijn ietwat provinciale sjiek breed uit. Het Dallas dat de wereld heeft leren kennen is Noord-Dallas. Waar men geen wijn proeft, maar mosterd, waar een vader van wege de bruiloft van zijn doch ter een symfonie-orkest uit Tul- sa (Oklahoma) overvloog om de muziek te spelen van de films 'Rocky', 'Chariots of Fire' en de tv-serie 'Dallas'. Neiman-Marcus, een waren huis van allure, verkoopt er voor 250 dollar trainingspak ken van velours, tienjarigen to nen elkaar trots de designer- jeans en Rolex-horloges, daar wordt polo gespeeld, Frans ge geten, en op sommige universi teiten hebben studenten een grotere toelage dan het salaris van hun professoren. Dallas? Luister naar het plaatsvervangend hoofd van de politie, Leslie Sweet ('What's in a name?'), sprekend over dak lozen in de stad, die er ook wo nen: 'Zij slapen in het openbaar en dat is in strijd met de wet. Zij bedelen en dat is tegen de wet. Helaas is er geen wet tegen dakloosheid.' Snel schieten En dan is er ook nog mend burgemeester Jim Hart, een man van ferme beginselen als het er om gaat de politie te verdedigen, die er regelmatig van wordt beschuldigd te snel te schieten en dan vooral op zwarte medeburgers: 'Als ik politieman was zou iedereen met een wapen onmiddellijk een enkele reis krijgen naar de begrafenisondernemer. Zoals u weet kun je de aandacht van zulke mensen alleen trekken, als je iemand op de stoep van het gerechtsgebouw opknoopt en hem laat hangen waar ze hem twee of drie dagen kunnen Tegen dit decor van soms weerzinwekkende patserigheid gaat Reagan aan de slag volgen de weck. Het Witte Huis heeft zijn econbmische voorspellin gen wat gunstiger bijgesteld, het is tijd voor de laarsjes en de breed gerande hoeden en de goed gevulde portefeuilles en talrijke nieuwe beloften om trent toenemende, zij het vol gens velen onmiskenbare iet wat voze welvaart.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7