Ontwikkelingspot niet aangepast Voedselinfecties een onderschat probleem Medische hulp op campings in orde Akzo wil gifgrond kopen in Hengelo Belofte Ruding aan Schoo Bibliothekcaris gevangenis smokkelde drugs binnen WDers niet naar Rusland Heeft u genoten van uw welverdiende vakantie? Nepbom zorgt voor paniek bij oprollen radiopiraat Lichaam dode man gevonden in Almere Menselijk falen oorzaak vliegongeluk ZATERDAG 18 AUGUSTUS 198i PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) zal voorlopig afblijven van het ontwikkelingshulppotje van minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking, zo wordt uit goedingelichte kring vernomen. Ruding heeft dit tegen minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) gezegd toen zij bij hem om opheldering kwam vragen over alarmerende berichten dat zij voor het komende begro tingsjaar flink moest gaan inleveren, zo wordt vernomen. Schoo was op reis in Midden Ame- rika toen de kranten meldden dat ambtenaren van het ministerie van financiën hun oog hadden laten vallen op de ongebruikte ontwik kelingsfondsen op het departe ment van Schoo. Direct na haar te rugkeer in Nederland (woensdag) klopte zij voor nadere uitleg aan bij haar collega op financiën. Daar kreeg zij van Ruding de vezekering dat hij nog niets had besloten. Het zou slechts gaan om voor stellen van zijn ambtenaren. Deze hadden geopperd dat Schoo de fondsen in het stuwmeer, die om een of andere reden, niet zijn ge bruikt voor ontwikkelingshulp, van haar begroting zou moeten schrappen. Nu worden ze nog overgeboekt naar de volgende be grotingen hetgeen volgens finan ciën „begrotings-technisch ontoe- laatbaar"is. In het stuwmeer zit als gevolg van onderbesteding een be drag van 2,5 miljard gulden. Beide ministers spraken af om nieuwe bepalingen ten aanzien van het stuwmeer te laten afhangen van de resultaten van een studie over de problemen met het stuw meer. Verwacht wordt dat dit on derzoek door het ministerie van ontwikkelingssamenwerking pas in januari 1985 gereed zal komen. ZUTPHEN (GPD) - De bibliothe caris van de Zutphense gevangenis is door de rechter veroordeeld om dat hij hasj, heroïne en drank aan gedetineerden heeft verstrekt. Gedurende drie jaar slaagde de 51-jarige E. A. H. uit Zutphen erin ten behoeve van de gevangenen pakjes het huis van bewaring bin nen te smokkelen. Deze pakjes kreeg hij via relaties van de gedeti neerden in handen. Toen zijn activiteiten in februari dit jaar aan het licht kwamen, werd de bibliothecaris uit zijn functie geschorst. Voor de réchter ontken de hij hardnekkig te weten dat de pakjes ook hard-drugs bevatten. De rechter veroordeelde hem in plaats van drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar tot een alternatieve straf in de dienstverlenende sector. De offi cier van justitie had drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. DEN HAAG (GPD) - Het bezoek dat een WD-delegatie eind augus tus aan de Sowjet-Unie zou bren gen, gaat niet door. Volgens partij voorzitter Kamminga, die ook de delegatie zou leiden, hebben de Sowjet autoriteiten zich niet ge houden aan de met de WD ge maakte afspraken. De CDA-delegatie, onder leiding van partijvoorzitter Bukman, ver trekt wel naar Moskou. In de week van 23 tot 30 augustus spreekt de delegatie met leden van de Opper ste Sowjet en vertegenwoordigers van de ministeries van buitenland se zaken en defensie en van het Centraal Comité van de commu nistische partij. De bezoeken aan de Sowjet-Unie vinden plaats op uitnodiging van de Russische regering. De PvdA bracht onlangs al een bezoek aan Moskou. De uitnodigingen aan de drie grootste politieke partijen werden gedaan nog voor de rege ring een beslissing had genomen over de plaatsing van de kruisra ketten. De WD-delegatie zou in Mos kou aankomen een dag na de CDA- delegatie. De WD had de Russi sche autoriteiten laten weten in Moskou een bezoek te willen bren gen aan de dissidente Irina Grivni- na en aan „een dorp of stad op 621 kilometer ten noordoosten van Moskou om daar een of twee dagen rond te kijken". Met dat laatste raadseltje bedoelt Kamminga zon der twijfel Gorki, de stad waar Sa- charov en zijn vrouw in balling schap zitten. Volgens Kamminga had de Rus sische ambassadeur Beletski hem verzekerd dat beide bezoeken mo gelijk zouden zijn. De afgelopen weken is echter duidelijk gewor den dat de werkelijkheid anders is. Kamminga vindt het zinloos naar Rusland te vertrekken zonder dat er duidelijke afspraken gemaakt zijn. De CDA-delegatie voor Moskou bestaat naast voorzitter Bukman uit partijsecretaris Smits, voorzit ter van de CDA-buitenlandcom- missie Schmelzer en de adviseur van deze commissie prof Teunis- sen. Wij van het Leidsch Dagblad weten dat u tijdens uw vakantie uw krant heeft gemist, tenminste als u uw krant niet heeft laten toesturen. Maar misschien heeft u tijdens uw vakantie een buur of familielid er blij mee gemaakt. Deze kennismaking willen wij nu voortzetten. Alleen ons pro bleem is, wij weten niet aan wie u het Leidsch Dagblad hebt gegeven. Vandaar deze oproep. Als u ons 2 namen met adressen uit uw kennissenkring kunt geven die naar uw weten ook eens kennis willen maken met het Leidsch Dagblad, dan ontvangt u geheel gratis een mooie, aan de zomer herinnerende badhanddoek. Deze bon opsturen voor 1 oktober 1984 naar: Uitgeverij Leidsch Dagblad BV Antwoordnr. 10050, 2300 VB Leiden. Naam Straat Plaats Tel.nr abonnee ja proef Naam Straat Plaats Tel.nr abonnee ja proef Mijn naam is:. Straat: PlaatsTel.: Mocht een van uw kennissen of vrienden zich direct abonneren dan kan dat natuurlijk ook. In dat geval ontvangt u ook deze mooie badhanddoek. Schoo en Ruding kwamen verder overeen om de kwestie te laten rus ten tot de behandeling van de voor jaarsnota in april, zo wordt verno- GRONINGEN (GPD) - De medi sche hulpverlening op Nederland se kampeerterreinen is over het al gemeen uitstekend geregeld. Ook in de weekeinden. Er is eigenlijk geen verschil met „thuis" voor de kampeerder. Dit stelt de huisarts mevrouw Van Beek uit Haamstede-Renesse, die samen met haar collega's Vlag en Stenger een onderzoek naar de situatie op campings instelde. De ze mening wordt bevestigd door de ANWB en is overgenomen door de Landelijke Vereniging van Huisartsen. De situatie die er het afgelopen weekeinde toe leidde dat een Hoogkerker huisarts zich niet naar sen camping aan het Leekstermeer spoedde toen hij werd opgeroepen 'een Groninger overleed aan een nartaanval), lijkt duidelijk een uit zondering. Te vergelijken met het niet komen van een bij een patiënt thuis ontboden huisarts. Al heeft het feit dat de patiënt op een cam ping was, wel bijgedragen tot het ontstaan van misverstanden. Het onderzoek van de Zeeuwse huisartsen Vlag, Stenger en Van Beek werd dan ook niet uitgevoerd naar aanleiding van klachten en bezorgheid over de medische hulp verlening op campings. Integen deel: het was een uitvloeisel van een proces dat het ziekenfonds Rijnstreek aanspande tegen een huisarts in Harskamp, die juist veel te vaak op campings zou zijn verschenen. Hij declareerde elk contact met een patiënt op een camping als een „visite", terwijl hij als hij op de camping spreekuur zou hebben gehouden slechts een „consult" zou hebben mogen berekenen. Dat verschil - het tikt aan bij 10.000 of meer patiënten werd het ziekenfonds te gortig. Het onderzoek van de Zeeuwse huisartsen vloeide ook voort uit een opmerking in een brief van de staatssecretaris voor volksgezond heid, waaruit bleek dat deze be windsman dacht dat kampeerders wat al te vaak doktershulp inrie pen. Uit het onderzoek bleek dat niet juist te zijn. Normaal heeft een campinghou der of -beheerder een vaste af spraak met een of meer huisartsen, van wie de telefoonnumers dan op het prikbord van de camping of bij de telefoon hangen of in een alge meen informatievouwblad worden vermeld. In grotere campings is het heel normaal dat een huisarts dagelijks spreekuur houdt. Een en kele camping beschikt naast de EHBO-post over een uitgebreide ziekenboeg. De ANWB-erkenningsnormen voor campings bevatten geen re gels voor zulke afspraken of voor zieningen. Er is - aldus de heer Van Riet van de ANWB - wel eens gebrainstormd over vernieuwing en aanpassing van deze erken ningsnormen, waarbij ook de indi viduele hulpverlening ter sprake is gekomen. Niet alleen de medische hulpverlening, maar ook die van bijvoorbeeld politie. Het mag na tuurlijk niet voorkomen dat de slagbomen van een camping dicht zijn en blijven omdat de beheerder onvindbaar is als er een ambulance of een politieauto het terrein op moet. Er is over gesproken, maar alleen op basis van theoretische si tuaties, niet wegens klachten uit de praktijk. AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft gistermiddag in een woning aan de Vechtstraat in de hoofdstad opnieuw de illegale radiozender Unique FM" opge rold. Werd de politie vorige week enige tijd opgehouden door een op een giftige zwarte mamba lijkende slang bij de zender, ditmaal moest de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg er aan te pas komen. Op de foto medewerkers en wagen van de EOD. Bij de apparatuur in de Vecht straat werd namelijk, naar later bleek, een nepbom gevonden, be staande uit „bedrieglijk echt lij kende namaakdynamietstaven" aldus een politiewoordvoerder. De politie nam geen risico en zette de omgeving af. Omwonenden moes ten tijdelijk hun huizen uit. Nadat de EOD de woning had vrijgege ven, werd de zender in beslag geno- men. De vijftien meter hoge zend mast werd neergehaald. Er zijn geen arrestaties verricht. Het is volgens een - anonieme - woordvoerder van Unique FM de tiende keer deze maand dat de zen der wordt aangepakt. „De politie en de radiocontroledienst van de PTT pakken steeds hetzelfde sta tion. Andere zenders, die veel meer storen laten ze zitten", zegt de ver ontwaardigde medewerker van het illegale station, dat overigens steeds binnen de kortste keren op nieuw, maar dan van een andere plaats, in Amsterdam uitzendt. Het oprollen van Unique verliep uiteindelijk erg rommelig. Mede standers van het illegale radiosta tion strooiden buiten op straat kop- spijkertjes, die onder andere een jongen op blote voeten verwond den. Een freelance persfotograaf, die volgens de politie bleef weige ren zich te verwijderen, werd enige uren vastgehouden op een politie bureau. Ten slotte werd na afloop van de actie ook nog eens de auto van de Radiocontroledienst enige tijd in de stad achtervolgd door opnieuw kopspijkertjes strooiende motorrij ders en een auto. De wagen wist de achtervolgers uiteindelijk kwijt te raken, aldus de politie. HENGELO (GPD) - Akzo Zout Chemie is met de gemeente Henge lo in onderhandeling over de aan koop van een aantal percelen in dustriegebied ten zuiden van het Twente Kanaal, waarvan sommige met HCH verontreinigd zijn. De percelen, die alle grenzen aan be staande Akzo-terreinen, hebben een totale oppervlakte van bijna 8 hectare. Met de transactie, die nog door de Hengelose gemeenteraad moet worden goedgekeurd, is een bedrag gemoeid van 2,5 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van Akzo-Hengelo hebben de grond aankopen niets te maken met een mogelijk op handen zijnde rege ling om de gemeente Hengelo van het probleem van de HCH-bodem- verontreinigingen af te helpen. „In de meeste gevallen gaat het om ter reinen die Akzo jaren geleden al in optie heeft genomen voor het ont wikkelen van nieuwe bedrijfsacti viteiten. De meeste daarvan zijn nooit tot ontwikkeling gebracht, maar de opties lagen er nog wel en van de eindeloze discussie daar over wilde het bedrijf wel eens af', aldus de Akzo-woordvoerder. Door de aankopen krijgt Akzo nu de beschikking over een nieuw ALMERE (GPD) - In de bosjes bij de begraafplaats in Almere-Haven hebben voorbijgangers gisteren even voor zes uur 's avonds het stoffelijk overschot van een man gevonden. Hoewel er nog geen ver dere gegevens konden worden ver strekt, vermoedt de politie dat het hier om een misdrijf gaat. Dit ge zien de aard van de verwondingen die op de man werden aangetrof fen. bedrijfsterrein dat aansluit bij het bestaande. Akzo wil het terrein in reserve houden. Concrete plannen daarvoor zijn, volgens de Akzo- woordvoerder, op het ogenbük niet ontwikkeld. De mogelijkheid bestaat wel, al dus de woordvoerder, dat Akzo het gebied nog eens gaat gebruiken voor zoutwinning door middel van mijnbouw, hoewel ook dat plan nog geenszins vaste vormen heeft aangenomen. Het rijk heeft on langs bekend gemaakt de moge lijkheden van de opslag van che misch afval in zoutlagen te gaan onderzoeken. Zoutmijnen zouden daarvoor het meest geschikt zijn. Het Hengelose bedrijf heeft on langs aangekondigd de traditione le zoutwinning door middel van uitspoeling voorlopig enkele jaren te zullen staken. HILVERSUM (GPD) - Onderzoe kers van de Rijks Luchtvaart Dienst houden de oorzaak van het vliegongeluk vorige week op het vliegveld Hilversum voorlopig op menselijk falen. Een woordvoerder van de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie heeft dat gistermiddag meegedeeld. Bij het ongeluk kwa men de piloot en zijn twee zoons om het leven. Het wachten is nog op een uit slag van het gerechtelijk laborato rium. Het is mogelijk dat er zich 'een stof in het lichaam van de vlieger bevond die van invloed is geweest op dat falen. Volgens een woordvoerder was er van een tech nisch mankement aan het vliegtuig geen sprake. Ook is er geen strafbaar feit ge pleegd, zoals sabotage of iets der gelijks. Voedselinfecties en -vergiftigin gen vormen een groot probleem. Naar schatting worden elk jaar enige honderdduizenden men sen in ons land door deze infec tieziekten getroffen. Dit zegt ir. H. J. Beckers, hoofd afdeling levensmiddelenhygiëne van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne aan het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. door Harry Bouts De omvang van voedselinfec ties of -vergiftigingen is niet al leen veel groter dan het aantal in cidenten waarover in de kranten wordt gesproken, maar zelfs veel omvangrijker dan de tiendui zend gevallen die jaarlijks via de geneeskundige hoofdinspectie en de keuringsdiensten van wa ren worden geregistreerd. „Het topje van de ijsberg", noemt Beckers de officiële cij fers in het blad Voedings Infor matie. Het gaat daarbij naar schatting om slechts een tot vijf procent van het aantal gevallen. In de meeste gevallen blijkt de oorzaak van de besmetting te lig gen op plaatsen waar voedsel voor directe consumptie wordt klaar gemaakt; vooral in de res taurants, thuis en in verzorgende instellingen. Het aandeel van le- vensmiddelenbedrijven bij het ontstaan van infecties of vergifti gingen blijkt aanzienlijk kleiner te zijn. Met deze laatste opmerking ruimt Beckers een misverstand uit de weg over de rol van die be drijven, die door berichten in de media zou kunnen ontstaan, schrijft het voorlichtingsbureau. Als voorbeeld noemt het blad de berichtgeving over „de shigella- bacterie-explosie begin dit jaar in een bejaardentehuis, mogelijk als gevolg van het consumeren van gekookte garnalen uit Zuid- oost-Azië". Met die conclusie in het blad Voedings Informatie wordt de krant als boodschapper van dit verschrikkelijke voorval tegelijk als de boosdoener gedoodverfd en niet de handel. Het voorlich tingsbureau denkt daarbij nog in de trant van de oude Grieken. In die tijd werd immers de bood schapper van slecht nieuws ge dood. Volgens Beckers vinden men sen het in het algemeen onwaar schijnlijk dat zij zelf de oorzaak zijn van een infectie of vergifti ging. Eerder bestaat de neiging een klacht bij een keuringsdienst van waren in te dienen. Dat ge beurt onder meer als men bui tenshuis heeft gegeten, en vooral wanneer het een Chinees restau rant betreft. Is er iets mis in een Chinees restaurant dan openbaart zich dat veelal snel, aldus Beckers. Bij een diner in een Nederlands restaurant is het verband minder snel duidelijk, omdat het langer duurt voor men zich ziek voelt. Voedselinfecties en -vergifti gingen worden in het algemeen als vrij onschuldig gezien. Met een paar dagen buikkrampen en diarree of misselijkheid en bra ken is het meestal weer voorbij. Op zichzelf zijn deze infectie ziekten volgens het voorlich tingsbureau inderdaad mild. Toch kunnen zij voor kwetsbare groepen - waaronder bejaarden en zuigelingen - ernstige gevol gen hebben. Uit officiële cijfers blijkt dat per jaar 25 tot 30 men sen in Nederland aan zo'n ziekte overlijden. De „kwetsbaarste" prodükten vindt het voorlichtingsbureau die van dierlijke oorsprong: vooral varkens- en pluimvee vlees. Dat komt door de manier waarop de dieren worden gefokt. De intensieve veehouderij leidt ertoe dat de dieren gemakkelijk besmet kunnen raken met zoge naamde pathogene (ziektever wekkende) bacteriën, waaronder salmonella. Ons oppervlaktewater zit vol met dergelijke micro-organis men. Die worden door varkens en kippen gemakkelijk opge pakt. De dieren zijn daar niet ziek van, verzekert Beckers, het zijn normale gezonde dieren. Tij dens het slachten raken de kar kassen echter besmet met uit werpselen. Dat is bij de huidige manier van slachten onvermijde lijk. Via de uitwerpselen komen de bacteriën op het vlees. Bij het slachtproces en de latere verwer king wordt deze besmetting ver volgens van het ene op het ande re dier overgebracht. Ook met diepvriesprodukten moet de consument oppassen. De consument moet er daarom van uitgaan dat rauw vlees met pathogene kiemen is besmet. En die vormen een belangrijke oor zaak van infecties en vergiftigin gen. Een waarschuwing laat Bec kers dan ook horen ten aanzien van rauwe vleeswaren zoals tar taar en filet américain. "Het zou niet de eerste keer zijn dat mensen door het proe ven of het eten ervan een infec tieziekte oplopen. Dit geldt ook voor het proeven van rauw ge hakt. Bovendien is het risico niet denkbeeldig dat er parasieten in het vlees zitten, die bijvoorbeeld een lintworm kunnen veroorza ken". Het rauwe vlees kan dus be smet in de keuken komen. Door braden of koken worden de mi cro-organismen gedood. Het ge vaar bestaat dan dat het vlees op nieuw wordt besmet door patho gene bacteriën aan handen, vork, mes of op het bord. Dit risico zit ook aan het ont dooien van ingevroren vlees of kip, omdat het dooiwater daar van zich gemakkelijk laat ver spreiden op het aanrecht. Dit is net zo besmet als het vlees zelf. In dergelijke gevallen kunnen al lerlei andere prodükten ook met bacteriën besmet raken. Griezelige opmerkingen die bijna lijken op een anti-vleesac tie, maar de functie van Beckers laat alleen maar ruimte voor een objectieve houding en als vleese ter, en vooral -bereider, kan men zich daarom hoogstens voorne men voorzichtig te wezen. Bij het barbecuen is het raadzaam rauw en gebraden vlees gescheiden te houden door twee borden en twee vorken te gebruiken en in elk geval met de handen van het rauwe vlees af te blijven. Het risico van besmetting door rauwe groente of andere rauwe plantaardige prodükten met pa thogene bacteriën is aanmerke lijk kleiner. Wordt de groente ge ruime tijd vóór het oogsten met 'slootwater besproeid (dat ziet men als koper nóóit) dan zijn de bacteriën dood voor de groente de keuken heeft bereikt. Bij besproeiing korte tijd voor het oogsten of bij het spoelen van bijvoorbeeld worteltjes in slootwater bestaat de kans op be smetting met salmonella. Het is daarom belangrijk de groente die rauw wordt gegeten goed te was sen (ook te adviseren voor te ko ken groente). Van belang noemt het voor lichtingsbureau een frequente reiniging van het aanrecht. Een velletje keukenpapier, dat na ge bruik wordt weggegooid, voor het opnemen van dooiwater wordt aanbevolen boven het vaatdoekje. Vocht en vuil in het vaatdoekje vormen ideale om standigheden voor de groei van bacteriën. Het is zaak de temperatuur van te bewaren voedingsmiddelen, zoals soep, vlees en gekookte groente, snel op of beneden ze ven graden te brengen en te hou den. Gebeurt dat niet, dan kun nen de nog aanwezige bacteriën zich toch vermeerderen. Omdat besmet voedsel niet bedorven is, merkt men de ellende pas als men het gegeten heeft. Kans op bederf is ook aanwe zig bij vacuum verpakte prodük ten. Zo'n verpakking voorkomt alleen uitdroging en aantasting door de lucht. Bederf en uitgroei van pathogene bacteriën worden er niet door voorkomen. Vele bacteriën kunnen ook zonder zuurstof groeien. Ongekoeld zijn vacuum verpakte prodükten dan ook even sterk aan bederf onder hevig als andere voedingsmidde len.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5