Meer vrijheid voor het dier; meer te zien voor de mens Warmond ontevreden over grenscorrectie Leiden 'verleidt' straks bedrijven Dierenpark-nieuwe-stij 1 Geen park bij Sternstraat PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 18 AUGUSTUS IZA1 WASSENAAR - Het gaat niet zo snel als ze zouden willen. De wandelsafari zal bijna een halfjaar later klaar zijn dan de bedoeling was en voordat de meest noodzakelijke verbou wingen achter de rug zijn spreken we over eind 1985. Het slechte weer van de afgelopen maanden en de vertraging bij het aanvragen van allerlei vergunningen gooiden roet in het eten. Maar directeur J.M. van Dooyeweert en adjunct-directeur J. Rens van Dierenpark Wassenaar zien hun grote wens, zoveel mogelijk vrijheid en openheid voor dier en mens, zo langzamerhand wel degelijk gestalte krijgen. Steeds meer tralies zijn gesloopt en sommige dieren hebben daadwerkelijk al meer ruimte gekregen. Niet langer achter gaas: deze aap slingert zich onbekommerd van boomtop tot boomtop. (Eigen foto) WARMOND - De concessies die Gedeputeerde Staten (GS) willen doen ten aanzien van de voorge nomen grenswijziging tussen Warmond en Alkemade kunnen in de ogen van het Warmondse colle ge geen genade vinden. GS willen de grenswijziging beperken tot het afpakken van het Warmondse grondgebied ten noorden van Ze venhuizen. Warmond behoudt in de nieuwe plannen haar deel van de Zweilanderpolder en polder Boterhuis. In het kader van de gemeentelij ke herindeling van de Rijnstreek moet de overkant van de Kager- plassen een 'Braassemgemeente' komen, bestaande uit Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge. Deze nieuwe gemeen- VW-NOORDWIJK - De ope ningstijden van het VW-kantoor in Noordwijk worden vanaf maan dag 27 augustus gewijzigd, dit in verband met het einde van het hoogseizoen. Het VW-kantoor is in het vervolg van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Op zondag is het kan toor voortaan gesloten. Op zater dag 8 en 15 september is het VW- bureau geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dit omdat er die dag in Noord- wijk NCRV-Kerkepad wordt ge houden. Zo rennen de tapirs al vrolijk rond in hun veel ruimere behuizing. Van de mogelijkheid om regelmatig kopje-onder te gaan - de tapir is een waterdier wordt driftig ge bruik gemaakt. De apen op het naastgelegen eiland slingeren zich door Miep Hoenson onvermoeibaar door de bomen van hun op natuurlijke wijze afgeba kende territorium heen. "Het heeft wel even geduurd voordat ze begrepen dat ze nu ook naar buiten konden", zegt Rens. "En de eerste tijd waren ze uiterst voorzichtig. In een boom klimmen, daaraan waagden ze zich de eerste tijd niet. Maar nu ze de mogelijkhe den eenmaal hebben verkend zijn ze ook stukken levendiger gewor den. Ze kunnen nu immers veel meer kanten op?" Wat dat betreft snijdt het mes bij dit dierenpark-nieuwe stijl aan twee kanten. Niet alleen de bees ten, ook de bezoekers hebben veel meer te zien en te ontdekken. Apen bijvoorbeeld, die achter het glas in hun hokje een apatische indruk maakten en praktisch de hele dag sliepen, tonen nu hoe actief ze in de 'vrije' natuur kunnen zijn. te zou, stelde het provinciebestuur in een vorig jaar verschenen dis cussienota, ook het Warmondse grondgebied ten oosten van de Ka- gerplassen moeten krijgen plus een strook water langs de oevers van de Zweilanderpolder en de polders Boterhuis en Waterloos. Verlies Warmond reageerde boos over deze als 'technische grenscorrec tie' opgevoerde wijziging van haar gemeentegrens. Het betekent een aanslag op het 'watersportkarak ter' van de gemeente Warmond en betekent dat het planologische be heer van de Kagerplassen straks over meer gemeenten wordt ver deeld. Dat komt een eenduidig be leid niet ten goede, vond de ge meente. Bovendien kost het verlies van de oostoever van de Kager plassen veel geld. Juist in dit ge bied de liggen de campings De ho rizon en Spijkerboord, die aan woonforensenbelasting en kam- peerexploitatievergunningen de gemeente dit jaar zo'n 67.000 gul den in het laatje brengen. Met nog wat andere inkomsten - onder meer rijksuitkeringen - levert het betrokken gebied in 1984 ruim 82.000 gulden op. En dat is nog niet alles: als de uitbreidingsplannen van beide campings doorgaan, ko men er nog eens 110 standplaatsen bij en die zijn goed voor extra ge meentelijke inkomsten van nog eens ruim 37.000 gulden. Werelddelen Het publiek wandelt nu door een gebied dat in grote lijnen al is op gedeeld in werelddelen: Azië, Afri ka, Australië, Noord- en Zuid- Amerika. Het wordt geconfron teerd met grotere aantallen dieren per soort, minimaal 15 per groep. Dat is voor de beesten de meest na tuurlijke wijze van leven. Veel soorten dieren kunnen onbekom merd bij elkaar op één groot ter rein worden ondergebracht. Rens heeft uitgebreid uitgepuzzeld wel ke soorten elkaar verdragen. Giraf fen en zebra's kunnen bijvoorbeeld prima naast elkaar rondstruinen in het Afrika-gedeelte. In de Azië- vlakte zullen herten en antilopen grazen. Lama's en struisvogels ko men in de Zuidamerikaanse pam pa, terwijl de kangaroes in de Au stralische savanne gaan rondsprin gen. Het publiek kan tussen de die ren door van de ene naar de andere safari wandelen. Hekken en tralies zullen in die werelddelen angstval lig worden vermeden. In Azië en Australië zijn ze zelfs helemaal niet nodig. In andere delen bestaat de enige zichtbare barrière tussen mens en dier uit een aantal lage muurtjes. Rens: "De dieren heb ben geen hoge hekken nodig. Ze zien die muurtjes al als een natuur lijke grens, die ze nooit zullen over- En we staan er financiel al zo be roerd voor, betoogde het gemeen tebestuur. De onroerend-goedbe- lasting zit al aan het maximum en om het hoofd boven water te hou den moet de gemeente bijna een half miljoen gaan bezuinigen. Ver dwijnen ook de camping-inkom sten nog, dan 'komt een aantal ba sisvoorzieningen te vervallen', stel de het gemeentebestuur. Dat argu ment raakte bij een commissie uit provinciale staten een gevoelige snaar. Die adviseerde GS om al leen het noordelijke deel van de grenswijziging de laten doorgaan, zodat Warmond de Zweilanderpol der de polder Boterhuis zou be houden. GS hebben dat advies overgeno men, maar in Warmond is men daar niet gelukkig mee. Dat bete kent namelijk wel dat Warmond toch de twee campings kwijtraakt. De dreiging van het moeten schrappen van belangrijke voorzie ningen blijft levensgroot wanneer de provinciale plannen doorgaan, aldus het college. B en W willen GS laten weten ook tegen het herziene plan grote bezwaren te hebben en alles te wil len laten zoals het is. Moet er be slist gewijzigd worden, dan wil het Warmonds college de grens naar het oosten opschuiven, zodat de gemeente de Boekhorsterweg en de Leidseweg binnen haar grenzen krijgt. Eventueel wil Warmond ook Kaag-eiland er wel bijnemen. LEIDERDORP - Op het terrein van het voormalige Leider- dorpse kleuterschooltje Op 't Meijeweitje aan de Sternstraat moeten acht eengezinshuizen komen. De aanleg van een park of plantsoen op het momenteel braakliggende terrein is te duur, aldus het college in een voorstel aan de raad. De omwo nenden hebben in het verleden de gemeente wel gevraagd hier een groenvoorziening aan te leggen. Nadat het kleuterschooltje buiten gebruik werd gesteld, bleek het niet mogelijk om in het gebouwtje iets anders te vestigen. Aan vandalisme ten prooi verpauperde het snel, waarna de raad vorig jaar be sloot het gebouwtje maar te slo pen. De gemeente besloot op deze plaats woningen te bou wen, ook al omdat de aanleg van een door de buurt gevraag de groenvoorziening te duur zou worden. STREEK - De luchthaven Schip hol heeft Alphen aan den Rijn, Lei den en Hillegom aangewezen als de Zuidhollandse gemeenten die mogen meedoen aan een plan om buitenlandse bedrijven te verlei den zich hier te vestigen. Voor Schiphol geldt dat het al ja renlang 'een motorfunctie bij het aantrekken van bedrijven uitoe fent', aldus R. Wijnholt, hoofd ex terne betrekkingen van de luchtha- Hij legt uit waarom juist Alphen, Leiden en Hillegom zijn uitgeko zen. 'We hebben gweoon een cirkel met een straal van dertig kilometer rond Schiphol getrokken. Alphen, Hillegom en Leiden vielen daar binnen wat betreft de provincie Zuid-Holland. Natuurlijk vielen er ook andere gemeenten binnen die cirkel, maar voor deze drie geldt dat ze ruimte op hun industrieter reinen hebben, huisvesting kun nen bieden aan eventuele nieuwe inwoners (werknemers van de be drijven) en een goede bereikbaar heid hebben, zoals goede verbin dingen met Schiphol. Hij vertelt dat het aquisitie pro ject in een pril stadium verkeert. Momenteel wrodt hard gewerkt aan een brochure die onder meer in diverse brievenbussen in Japan en de Verenigde Staten zal worden gestopt. In het boekwerkje zal de nadruk worden gelegd op 'de gun stige centrale ligging van Neder land in Europa', aldus Wijnholt. Pas in een later stadium zullen de drie gemeenten concreet 'aan de man worden gebracht'. Hoe dat in zijn werk zal gaan hangt onder meer af van de interesse. Voorschoten Geboren: Sara M. d.v. G.E.M. Willems-de Lorm, Sheena S d.v. H.J. Scheffer-Cheung, Evelien d.v. R.W. Schröder-van Dijk, José d.v. J.P.M. Sloos-Karremans, MariskaJ. d.v. L.F.R. Koopman-Flakker, Andreas M.P. z.v. H.G.A. Roozendaal-Masurel. Ondertrouwd: W.H.T. Lamboo met P.A.F. van Aken, J.A.J. Vink met C.J.C.M. Duyvestijn, M.J.A. Oort met C.A Leeuwerik. Overleden: M. Bierman, (93), C.J. de Kroes, (78), J.A.F.F. Schaffer w.v. Ade- na (89). Geboren: 31 juli Gido J. z.v. C.W. Zwaal-Verstoep, Hofweg 11. Ondertrouwd: 7 aug. 84 W. Meijdam met J.D. Lagerwerf, 7 aug 84 R.H.G. Wolkenfeit met J.P.M. van Wissen, 7 aug 84 J.B. Ruiter met A. Ravensber- gen. Gehuwd: 3 aug 84 J.A. de Schipper met R. Sluijs, 7 aug 84 J.J. Wenkenbach met H. van Duinen. Overleden: 4 aug 84 M.A. Axford e.v. Gates, oud 38 jaar, 7 aug 84 W.A.G. Kniphorst w.v. Blaauw, oud 87 jaar, 7 aug 84 H.D. Smit w.v. Doove, oud 82 jaar, 8 aug 84 A.L.H. Wildon e.v. Wolte- rink, oud 88 jaar. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 u 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur Commentaren: W. F. J. Wirtz en A A van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T Jungmann (plv) H I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bm buit /eco Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, 1st 219 Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cam VANDAAG Leiden we Vrouwenhuis Hooigracht 79, a,.,a avond, 21-1 uur. we Leidse Werkgroep Homoseksualitei Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, LE! 149987, open soos, vanaf 22 uur. het Wassenaar Van Hogendorpstraat - autoduwemP muzikale show, 20 uur. ZéV boi eve tot ZONDAG Leiden Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 141 ten do Kantine v.v. Meerburg - Laan de Goe ayi. Herder, start Molenwandeltochten v 'Vl' 5-40 km; start tussen 9-10 uur voor km; overige afstanden 9-14 uur. Parkeerterrein Klaverhal - recordwt j6 strijd bierglazen stapelen met hijskrai t De nieuwe entree staat er goeddeels. Hierin worden ook het informatiecentrul, een leslokaal en een ruimte voor tentoonstellingen ondergebracht. (foto Holvast) MAANDAG on Leiden j®e Buurthuis Mirt Honken - kinderpi gramma: film voor kinderen van 4 t) Wc 12 jaar, 13.30 uur. WC Voorschoten he Lindehoeve - vakantieland voor kind ed ren, hele dag. Leiderdorp Sjelter - tekenfilms, sport- en speli stuif, 10-12 uur, handenarbeid, 13.3 15.30 uur be schrijden. Een kameel bijvoor beeld heeft genoeg aan een greppel om zijn gebied te herkennen. Een tapir zou over zo'n laag muurtje kunnen heenspringen, maar dat doet hij niet". Bij (alweer) de apen heeft hij precies berekend hoe ver ze springen en al te verleidelijke takken zijn van de bomen gezaagd. Het is nu ook weer niet de bedoe ling dat de apen op eigen houtje door Wassenaar gaan r De adjunct-directeur heeft wel precies uitgezocht welke beesten er voor zo'n vrij leventje in aanmer king komen. Want ook dieren heb ben zo hun specifieke karakterei genschappen, en Rens wil alleen "De liefste van de liefsten" in de wandelsafari neerzetten. Hij wil ook bekijken of het zelfs bij een dier als de leeuw mogelijk is met zo'n natuurlijke afscheiding te vol staan. Hij heeft uitgerekend dat een leeuw nooit verder springt dan zeven meter en dertig centimeter. Een acht meter brede gracht moet dus voldoende zijn om verscheu rende taferelen te voorkomen. Als straks alles klaar is zal Wassenaar beschikken over het meest unieke dierenpark van ons land. Incompleet Maar zo ver is het nog niet. Voor lopig worden de bezoekers nog ge confronteerd met een incompleet dierenpark, waarin oud en nieuw zich grillig afwisselt. Niet alle pa den zijn even goed begaanbaar. Bij Op de voorgrond de apen bij hun eiland, dat ze sinds kort in gebruik hebben. Op de achtergrond een tapir, die au ook alle ruimte heeft. (foto Holvast) De eerste verjaardag van het Dierenpark Wassenaar in de nieuwe bestuursvorm, 1 sep tember aanstaande, is voor de Dierenbescherming afdeling Leiden en omstreken aanlei ding geweest om voor het pu bliek een 'bijna-gratis' bezoek te arrangeren. Het park is die dag tussen half negen en half zes toegankelijk voor een rijksdaalder per persoon, in clusief drankje. De hele dag door zijn er shows, spelletjes, muziek, en play-back-wedstrijden, ter wijl er ook een kindershow wordt gegeven. Om drie uur overhandigt het bestuur van de Dierenbescherming de di rectie van het dierenpark een cheque van 1500 gulden, waar mee een dier wordt geadop teerd. Kaarten voor deze dag zijn verkrijgbaar bij alle plaatse lijke Nutsspaarbanken en bij VW-kantoren. een aantal köoien zal men vruchte loos uitkijke naar de bewoner(s). Sommige dieren zijn zo lang ver plaatst. Diverse hokken zijn uitge broken om de beesten, die op een plaatsje in het safaripark wachten, zo lang wat meer ruimte te gunnen. Anderen, de wolven bijvoorbeeld, zijn in andere dierentuinen onder gebracht. Men betaalt echter wel de 'volle mep' voor een entreekaartje. Hoe reageert men daarop? Heel ver schillend, zo vertelt directeur Van Dooyeweert. Waar de één de ver nieuwingen toejuicht vindt de an der het juist vervelend dat een groot deel van de aloude hokken verdwijnen. Er komen ook klach ten binnen over het incomplete produkt dat de bv nu levert, en een beetje gelijk heeft die categorie wel, vindt Van Dooyeweert. Anderzijds is er ook veel begrip. "De mensen vinden het ook wel leuk om te zien dót er nu daadwer kelijk iets gebeurd", zegt de direc teur. De bezoekersaantallen heb ben desondanks een flinke deuk opgelopen. De grootste klap kwam vorig jaar, toen dat van 250.000 naar 175.000 kelderde. "Maar dat kwam ook doordat de mensen niet wisten of we nog steeds open wa ren. De telefoontjes die je daar trouwens nog steeds over krijgt.." Consternatie Het moge duidelijk zijn dat de nieuwe bv (1 september precies een jaar oud) er niet over peinst om het dierenpark ooit nog dicht te gooien. Ook deze verbouwings maanden is het geen dag gesloten. En dat terwijl het er lange tijd zo somber uitzag voor de enige die rentuin die deze regio rijk is. Jaren lang moest er geld by. Toen de toenmalige difecteur Louwman aankondigde dat het zo niet langer kon en Wassenaars Dierenpark ging sluiten was de consternatie groot. De dierentuin werd over stroomd met reacties. Heel wat mensen begonnen spontaan over inzamelingsacties, maar de finan ciële problemen waren structureel. Bovendien diende er ingrijpend te worden verbouwd. Het zou uiteindelijk provinciaal bestuurder Borgman worden die hard aan het werk ging om vol doende geld los te peuteren. Bijna 5Vz miljoen (1,8 van de provincie, 2,7 van het ministerie van land bouw) vergaarde de gedeputeerde. Daarop zegden bijna alle regioge meenten subsidie toe, in totaal ook een half miljoen. Diverse instellin gen en particulieren droegen ook hun steentje bij: de verbouwing kon beginnen. Louwman trok zich terug en een nieuwe bestuurlijke vorm van Wassenaars Dierenpark werd toen snel een feit. In de toekomst moet de dieren tuin zichzelf kunnen bedruipen. Dat is tenminste het streven. Maar dat Wil niet zeggen dat inzame lingsacties niet meer hoeven. Ook al doet de directie het 'rustig aan' en vindt de verbouwing in fasen plaats, sommige onderdelen kun nen niet langer worden uitgesteld. De recente tv-actie voor het olifan ten verblijf bijvoorbeeld was geen 'aardigheidje'. De situatie waarin de twee olifanten nu verkeren is volgens Rens "diep treurig". Het stel is er volledig uit z'n jasje ge groeid. Het mannetje werd zelfs zo agressief door het gebrek aan ruimte dat het aan de staart van het vrouwtje ging knabbelen. Man en vrouw zijn nu zo lang gescheiden. De grond voor hun toekomstige verblijf is al gereserveerd. In de loop van 1985 zal het olifantenhuis worden opgeleyerd. De noodin- gang kan binnenkort al plaatsma ken voor een groots opgezet en treegebouw, waarin ook ruimte is voor tentoonstellingen, een infor matiecentrum en een leslokaal. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdien van de apotheken in de regio Leide wordt waargenomen van vr 17 tot 24 ai gustus door: Apotheek Tot Hulp der Menschheii Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Le den, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidsewe 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Burgerlijke stand De tapir weet een verfrissend bad te waarderen. Leiden - Geboren: Wietske Johanna d\ L.C. Blok en W.J. Koekebakker, MichiÉ Hendrik Willem zv. L.J.M. Aarts e W.A.M.M. Raaijmakers, Petrus Comeli Hendrik zv. P.G.F. Duijndam er Smits, Latoya Joyce dv. G.P. Turk Paauw, Rik zv. L.F. Goddyn en R. Stol ker, Danièlle Silvana Patricia dv. P. F: lemon en E.G. Sloos, Sander z\ Boetzer en K. de Groot, Sanne Mariek dv. J.P. van der Zee en M.C. Huffels Mark zv. A. J.P. Floor en A.A.M. van d Berg, Edwin zv. J. Schaap en C.L. v Beelen, Peter Hendrik zv. B. ter Haar M.E. Vink, Fairoiz dv. M. Essaoui en K Bouda, Samira dv. A. Azdad en J. El Ha ouch, Johannes Comelis zv. G.N.M. vai der Horst en C.J.M. Harteveld, Manoi Theodora Wilhelmina dv. A.J.M. Wal laart en M.B.R.L.M. Nieuwenhuijsen Reza Renaldo zv. L. Soeters en S. vat der Hoek, Steven zv. M. Ramondt et J.M. Dingemanse, Linda Johanna Mari; dv. G.F.M. Solen en P.J. Horstman, Ma ria Carolina Cornelia dv. G.C.M. van de Geer en C.C.M. van der Vlugt, Ivo Chris tiaan zv. J. van Rijn en M.J. van de: Plas, Linda Johanna Maria dv. A.P.C' van Leeuwen en C. van Reeken, Luca< zv. J. Boersma en R.A. Dozij, Shona dv W.P. Ranselaar en E.A.L. de Lannée de Betrancourt, Johanna Maria dv. A.C. df Bruijn en P.W.H.M. van Remundt, Wil helmus Johannes zv. A.R.A. Uittenbo- gaard en J.P. Turenhout, Theodorus Pe trus zv. P. Mejan en H.M.A. Kemp, Tom zv. A.T. Luinstra en J. Hogendijk. Overleden: M. Anneeze, geb 3-6-1902 vil. geh. gew. met J. Beij, G.C. Gorree. geb 2-2-1918 man, M.H. van den Burgh. geb 5-2-1902 man, G. Batenburg, geb 31- 5-1918 man, F. Sloos, geb 8-8-1916 man, T. Koet, geb 12-8-1906 man, J. Slottje, geb 21-4-1919 man, P.J. Warmerdam, geb 4-2-1902 man, W.G.A. van de Kooy, geb 26-12-1921 man, I.J. Schonenberg, geb 9-5-1896 man, J.E. Zwart, geb 8-7- 1917 man, H. Dietz, geb 9-2-1910 man,, A.M. Joustra, geb 23-1-1923 vrl. echtg. van J.J. kruining, H.P. van der Leest, geb 15-6-1917 man, P.J. van Went, geb 19-11-1930 vrl. eohtg. van B. van Rhijn, W. Sieben, geb 8-9-1915 vrl. echtg. van G.C.P. Christ, A.J.M. Negenborn, geb. 6- 2-1919 man. Gehuwd:» J. Pardon en P.A.M. van Hoorn, R.L. Jansen en E.D. Koornstra, L. Janssen en C. Wolters, P.M. van Put- (eigen foto) ten en J.H.G. Ahrens.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2