Omroepgidsen worden dikker /PRO stelt gidsomslagen ten toon Bij explosieve groei tv-aanbod 'Malle meid' Cisca Beaudoux zoekt weg met eigen show Gekke beelden bij TROS TROS herhaalt 'Vredenhof IATERDAO 18 AUGUSTUS 1984 RADIO-TV-KUNST USSUM (GPD) - Honderd om agen van de VPRO-gids vormen ;t nogal ongewone hoofdbestand- an een expositie die van 25 ^^ïgustus tot en met 15 september li Bussum te zien zal zijn. Zeker in lederland, dat door zijn unieke ^imroepsysteem veruit de meeste ^rerscheidenheid aan dit soort eekbladen vertoont, zou je kun- »n verwachten dat een dergelijke •ntoonstelling verder zou strek- dan uitsluitend VPRO-werk. ngewoon dus. Nelleke van der Drift, verant- oordelijk voor het wekelijkse ïgezicht van het handzame 'RO-gidsje en mede-samenstel- er van de naderende expositie: Vij onderscheiden ons juist van al ie andere omroepgidsen. Daar orden voor de voorkant jarenlang eel simpel kleurenfoto's van looie mannen en vrouwen ge- ruikt. Ooit zijn wij ook zo begon- ïaar tien jaar geleden zijn we vergestapt op een kleiner formaat jn simpel krantenpapier. Voor de wekelijke omslag hebben we toen ook gekozen voor een artistieke oplossing. Elke week pakken we nu een omslag die verband houdt met een bepaald programma dat die week wordt uitgezonden op ra dio en televisie. Dat hoeft niet per se een VPRO-programma te zijn; daar doen we niet lullig in". „Op de redactie van de VPRO- gids kiezen we wekelijks zo'n pro gramma uit. Ik stel me dan terdege op de hoogte van de intentie van dat programma door of te gaan pra ten met de regisseur of het pro gramma zelf vooraf te gaan bekij ken. Steeds met de bedoeling de sfeer van het programma goed aan te voelen, opdat ik vervolgens een goeie opdracht kan geven aan een van de ontwerpers. We maken daarbij gebruik van een inmiddels vrij groot gezelschap. Het klinkt misschien opschepperig maar het is zo langzamerhand een hele eer om een ontwerp voor onze gids te mogen maken". „Een vrijwel wekelijks terugke rend probleem is dat het ontwerp waarvoor je kiest steeds voldoende relatie moet hebben met het geko zen programma. Dat levert in een enkel geval wel eens problemen op. Het is immers een hele toer om de relatie die je met een regisseur hebt opgebouwd weer te herstellen nadat er een omslag is verschenen dat absoluut niet parallel blijkt te lopen met de uiteindelijke bedoe lingen van zo'n programma". Overigens is die relatie met het gekozen programma steeds de eni ge echte voorwaarde voor het on derwerp. Geheel in stijl van de VPRO is vervolgens alle mogelijke vrijheid aan de ontwerpers gelaten. Dat principe heeft in de loop der jaren diverse opmerkelijke omsla gen opgeleverd. Zo werd de gids naar aanleiding van een program ma over het Midden-Oosten ver pakt in een afbeelding van een Per zisch tapijt. Een programma over de lobby voor Israël in de Verenig de Staten leidde tot een afbeelding van een vlag waarin de Amerikaan se sterren en strepen waren ver mengd met enkele jodensterren. En eveneens volgens een VPRO- traditie werd de spot met de eigen club gedreven toen het intern hom meles was. Een verscheurd VPRO- vignet prijkte toen op de gids. De honderd omslagen op de ex positie zijn gecreëerd door een groep van 45 ontwerpers. Op een groot aantal van hen wordt nog we kelijks een beroep gedaan. De ten toonstelling in Bussum wordt ge houden in gebouw De Vonk (Na- ssaulaan 34) en is drie weken lang te bezichtigen van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. De officiële opening van de ex positie, zaterdag a.s., wordt opge luisterd door de dildo's, een groep die zichzelf omschrijft als „ko misch nachtclubduo voor verlepte idealen en brandend maagzuur". HILVERSUM (GPD) - 'Het Andere Net'. Onder die titel gaan Ivo Niehe, Ron Brandsteder en Adelheid Roozen voor de TROS-tele- visie vier amusementsprogrammaatjes presenteren. Het is de be doeling dat de programma's worden gevuld met 'gekke beelden' die op de Nederlandse op buitenlandse televisie te zien zyn ge weest. Het drietal wil die beelden door toevoeging van nieuwe inleidin gen nog lolliger maken. De programma's worden het tv-presenta- tiedebuut van Adelheid Roozen. Zij maakt deel uit van de groep Purper. De eerste uitzending van 'Het Andere Net' is op 23 sep tember. :LVERSUM (GPD) - Na _de komst van Sky Channel en Music Box kan tv-kij- kend Nederland in de loop van het komende jaar nog een uitbreiding van het tv- lanbod met twaalf of meer :ommerciële, publieke of ibonnee-tv-stations ver wachten. De omroepgidsen hebben de taak om het publiek te gaan helpen fc>ij het maken van een keuze uit die massa en bij vrijwel alle bladen be staan dan ook plannen om het Siteeds groeiende .spoorboekje' aan tie passen. De programma's moeten zo overzichtelijk mogelijk worden bpgenomen en dat betekent bij de Jheeste bladen: uitbreiding van zo- Vvel het aantal pagina's als het me dewerkersbestand. Bovendien speelt de concurrentieslag tussen de omroepen zich ook altijd op het hiveau van de gidsen af; met name bij de omroepen met een „populai re signatuur" (AVRO, TROS, Vero nica) is de status en'dus de hoe veelheid zendtijd afhankelijk van het aantal (lid)abonnees op de gids; tientjesleden komen we voorname lijk tegen als sympathisanten bij geprofileerde omroepen als VPRO, EO en in mindere mate KRO en NCRV- De grootste uitbreiding staat op stapel bij TROS-Kompas. „Het eni ge dat bij ons niet verandert is het kleine formaat", aldus een redac teur van de TROS-gids, donder dag. Door de redactie in Amster dam is de afgelopen weken hard gewerkt aan de nieuwe opzet die onder meer een andere indeling van de programma-gegevens in houdt en een uitbreiding van het aantal redactionele stukken. TROS-Kompas gaat meer aan dacht besteden aan de Belgische programma's, de coryfeeën Joop Landré, Klaas Samplonius, Erik de Zwart en Tom Mulder zijn als co lumnisten aangetrokken en het blaadje gaat meer gebruik maken van kleurendruk. Vandaag zal de ingreep, die na verloop van een half jaar zeven acht extra arbeidsplaatsen moet opleveren, met tv-spotjes worden aangekondigd. Het eerste Kompas- nieuwe-stijl zal volgende week ver schijnen; in deze editie is een re portage opgenomen over de 20-ja- rige geschiedenis van de TROS. Bij de AVRO en Veronica zullen de gidsen alleen iets dikker wor den. Om alle radio- en tv-program- ma's te kunnen afdrukken is er bij het VOO-blad sprake van een uit breiding met ongeveer tien pagi na's; Avrobode en Televizier krij gen elk wekelijks ongeveer vier pa gina's bij. Een AVRO-woordvoer ster zei desgevraagd: „De formule van onze bladen blijft hetzelfde. Die is goed en is trouwens altijd al goed geweest". De chefs van het KRO-blad Stu dio en van de VPRO-gids wilden maar weinig zeggen over de veran deringen van hun bladen vanaf ok tober. Bij Studio worden eerst de resultaten van een lezersonderzoek afgewacht en er is een team aan de slag met het uitwerken van nieuwe ideeën. Half september hoopt men klaar te zijn met de nieuwe formu- KEULEN - Geen scène uit een griezelfilm over een gekooide reus, die de onhebbelijkheid heeft niets-vermoedende voorbijgangers van straat te plukken, maar een gevelversiering van Michael Schwarze, te zien in de Keulse voorstad Weiden. Weer eens wat anders dan handen uit de mou wen en muren die oren hebben. (foto anp> Ook Boudewijn Paans, hoofdre dacteur van de VPRO-gids, wil pas over een maand iets zeggen over de vernieuwing van zijn blad, dat in elk geval ook dikker zal worden. De redactie van de gids zal met in gang van november worden uitge breid met minstens één man, de nu nog bij de Gooi- en Eemlander als rtv-redacteur werkzame Chris Kij- ne. Hij zal zich dan pas gaan bezig houden met het uitwerken van een nieuwe formule, maar blijft in elk geval ook het media- en omroep- nieuws volgen, waarvoor de VPRO-gids waarschijnlijk een nieuwe rubriek in het leven zal roe pen. Het blad EO-Visie van de Evan gelische B-Omroep zal met onge veer acht pagina's per editie groeien en de redactie wordt uitge breid met een redacteur. Op die ex tra pagina's zal voornamelijk toe lichtende informatie bij de radio programma's worden gegeven. Volgens een redacteur van Visie wordt er bij de EO nu ook aan ge dacht om over programma's van andere omroepen te gaan schrijven en men overweegt om op den duur ook het aanbod van Sky Channel op te nemen. Bij de VARA heeft men enige tijd geleden de gids al gemoderni seerd en bij de NCRV-gids bestaan helemaal geen plannen. „Met onze huidige capaciteit kunnen we voorlopig uit de voeten", aldus een NCRV-redacteur. Vfi* AVRO-programmadirecteur Wibo van de Linde kan vrijdagavond 24 augustus bij de TROS, zijn voormalige werkgever en thans con current, een eigen werkstuk aanschouwen. Zijn in het voorjaar van 1983 in vijf delen uitgezonden serie „Het geheim van Vreden hof' wordt dan samengepakt in één film opnieuw op het scherm gebracht. Voor de verfilming van het verhaal op Schiermonnikoog ge bruikte Van de Linde uitsluitend bewoners van dat eiland. De hoofdrollen worden gespeeld door Heieen Faber en Jelle de Jong. PAGINA 25 iPD) Een malle meid, zeggen e theaterdirecteuren. Cisca Beau- oux mag dat opvatten als een ompliment. Ze is nu 37 en wordt net warmte beschreven als een onderdeur'. Kortom, ze is klein, naar beschikt over een grote stem vaarmee ze overtuigend kan uitha- n. Het theaterpubliek kent haar via liteenlopende produkties. Niet als ster, maar meestal sterk op het tweede plan. Boven het gemiddel de dus, nèt niet aan de top. Mis- fcchien dat haar afmetingen haar in hebben gespeeld. Maar daar it ze niet mee. loor Jacques J. d'Ancona Sinds de Kleinkunstacademie 1971) staat Cisca Beaudoux op ilanken van verschillend formaat, ie deed de geruchtmakende musi- :al 'Salvation', ze kwam in het ca- >aret-ensemble van vaderfiguur tients Gratama, kreeg daar haar erste trotse solo's te doen en ging rerder. Soms min of meer ano- tiem, zoals bij het schooltoneelge- elschap van Wim Zomer en bij het 'etuigende vrouwencabaret van ïatascha Emanuels, waar een dein publiek haar in de weer zag net de feministische boodschap- >entas. En daarna opnieuw cabaret in ninimaal formaat bij meester Sie- o Hoving waar ze drie program- en evenveel seizoenen mee- iobbelde tot het hoog tijd werd om vertrekken. Wat hij en Marijke loving haar niet in dank afnamen, mwens. En vervolgens in Amerikaanse .1 op pad met de musical 'Bubb- g Brown Sugar* waar Cisca Dick Tesselaar (43) is al tien jaar namens de PvdA wethouder in Leidden. Eerst van onderwijs, sport en samenlevingsopbouw, sinds 1980 met volkshuisves ting, sport en recreatie in zijn portefeuille. Dat is hem niet in de koude kleren gaan zitten: hij werd onlangs getroffen door een hartaanval, maar ver wacht in september weer aan het werk te kunnen. Dat zal ook wel moeten, wil hij ten minste zijn uit spraak "meer dan 25 jaar wethouder" te willen zijn gestand doen. In zijn vrije tijd speelt hij hockey en timmert aan een zeilboot. Hij zegt geen kijkgewoontes, maar wel een video recorder te hebben: "De tijd dat bij ons voor de tele visie de maaltijd werd verzet is voorbij". Kijkt naar eigen zeggen hooguit in de weekeinden, heeft desondanks voor 'Dwangbuis' acht dagen per week televisie gekeken. nog een kwartier lang de camera man vervloekt die dit filmde: "Zag ik nou wel of niet een glimp van die Nijboer. Of was het toch die Nieuw-Zeelander?". Geheel terneergeslagen zag ik Lopes winnen. Het feestelijke eind- spektakel kon mij gestolen wor den. Maandag: Met een half oog iets Elvis-achtigs gezien. Wat een ge- kwijl. Dan de vaste prik: Hill Street Blues. Spanning, sensatie, gemoraliseer, kortom: een echte NCRV-keuze. Direct na de Nederlandse uit voering de Engelse-, op kanaal 7. Zelfde procédé, maar niet ver taald. Weten nu alvast, wie er in de komende afleveringen dood zullen gaan. Dinsdag: VARA- en EO-avond. Veel gedaan dus. Zal de VARA weer eens een tientje sturen. Woensdag: Vooraf gewaar schuwd: "Opgeklopte kitsch", de Volkskrant leidt mij in deze. Toch gekeken naar 'Het geheim van de Andrea Doria'. Als het om bootjes en/of varen gaat ben ik present. De golven klotsten weer verschrikkelijk. De mannen in de duikersklok kregen rare hoge stemmetjes. De onvermijdelijke Amerikaanse blondine nam moedige besluiten. Wie betaalt dit soort grappen eigenlijk? Donderdag: By het schilderen van het slaapkamerraam af en toe een oogje geslagen op een in een matrozenpakje gehulde Frank Sinatra: de grootste boef van Las Vegas? Nee, dan China town, cool en bloederig. Veel borsthaar en schattige haargolf- jes. Eens genept, altijd genept. De kluis: toch wel spannend. Wie herinnert zich nog 'het ding' op het Zandvoortse strand? DICK TESSELAAR Cisca Beaudoux: 'Ik ga gewoon spelen'. Beaudoux vooral organisatorisch werk kreeg, omdat geen van de vrouwelijke hoofdrollen zo vrien delijk was om een poosje uit te val len. Jammer dus. En op de lang speelplaat is haar naam verkeerd gespeld... In de muzikale komedie 'Madam' van Annie M. G. Schmidt kreeg ze meer te doen. Vooral toen Trudy Labij het wegens ziekte een tijd moest laten afweten, brak er een grandioze periode aan voor (foto GPD) Cisca als tegenspeelster van Conny Stuart. Ze oogstte veel succes met die rol, maar schoot er in de publi citeit weinig mee op, omdat alle re censenten al lang geweest waren. Opnieuw jammer. Dat typeert een beetje de carrière van Beaudoux. In haar volgende programma was ze immers slechts 'invalster'. Dat gebeurde in het ca baret 'Verwende Krengen' van Guus Vleugel, waar ze Reina Boe lens mocht vervangen. Voorlopig haar laatste rol, want daarna wilde ze sleutelen aan zichzelf en een am bitieus eigen soloprogramma voor bereiden. Voor audities voelt ze niets. „Dan hebben ze wèl en dan weer geen geld, je weet hoe dat gaat. Op deze leeftijd en met mijn ervaring weten ze toch wat ze aan me heb ben? Van mijn lengte heb ik in 't vak nooit last gehad. Het is geen handicap. De pers blijft charmant over me schrijven als 'dat kleintje'. Vroeger wilde ik bij het ballet of actrice worden". Een gierende uithaal volgt, pa tent Beaudoux. Nu dus aan de gang met een eigen programma. Hoe zijn de mogelijkheden? Cisca Beaudoux: „Er moet wat staan (na druk), ik mag niet keutelen. Ik heb geen zin om op mijn bek te gaan, maar ik weet dat theaters vaak drie avonden per week leeg staan en dus zoek ik af en toe een gaatje. Ik zie niets in een officiële première en ga gewoon spelen". Cisca Beaudoux heeft ongeveer de helft af van haar soloprogram ma. Ze brengt enkele prima nieu we liedjes mee (auteur P. van Dijk) en komt ook met teksten van Rients Gratama, Hans Dorrestijn, Jan Boerstoel en anderen. Bege leid door pianist Ron Plooyer steunt Beaudoux op haar sterke uitstraling en haar gein in de vorm van een rare hoed en malle pasjes. "Je hebt helemaal niet gekeken", zegt Nijnke, mijn dochter, als ik meld aan dit stukje te gaan be ginnen. Ze heeft gelijk. Manmoe dig stort ik mij op deze dwaze toezegging. Donderdag: Mijn zoon heeft geld en huurt videofilms. Zie voor de derde keer 'Being There'. Even beter dan het Nederlandse produkt 'Pruimenbloesem', dat hiervoor in de videoklep zat. Daarna opgewekt aan de sport. Twee juffrouwen met gelijmde haren, knijpers op hun neus en vastgeschroefde glimlachjes ver dwijnen regelmatig onder water. Als ze boven komen lachen ze nog steeds. "Haaien er bij gooi en, om die lachjes er af te krij gen", meldde een persoon de vol gende dag op de radio. Wat hard, maar toch wel ter zake. Vrijdag: Mijn zoon heeft nog steeds geld. Nieuwe videofilm: 'An American gigolo'; een jon gen van slechte zeden vrijt rijpe re dames op. Gelukkig komt de ware liefde juist op tijd uit de sui kerpot. Nee, dan het Nederlandse mannenhockey: gedegen, fanta sieloos, futloos gaan ze ten on der. Zoals in alles komt ook hier de ouwe tijd weer glansrijk te rug. Nederland wordt wegge speeld door India. Zaterdag: Er was een video film en dus nog steeds geld. Ik heb hem niet gezien en kan dus niet verhalen. Wel een forum gezien, over de Olympische Spelen. Die van de Telegraaf blijkt ook in het echt een eng mannetje. Onze lachlust werd echter opgewekt door een horizontale(?) tuinkabouter. De ze leuke rakker, wethouder sport te Amsterdam, verdedigde met verve het grootkapitaal dat dit soort Olympische Spelen finan ciert. Met Joop van der Reijden, de Telegraaf en de CPN komen de Olympische Spelen vast naar Nederland. Zondag: Het geld is op, geen huurfilm dus. Wel Olympische Spelen: twee uur en tien minu ten hardhollen, marathon. In den beginne: twee Nederlanders voorop. Ik voelde onmiddellijk dat dit niets kon worden. Heb

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25