LEIDSCH DAGBLAD Akkoord Philips met vakbonden Reagan gaat fel tekeer egen Jalta-akkoorden n Rioolbelasting moet omhoog Voor een tientje véél wijzer -raad tegen leel- erkiezingen j.-Afrika Over arbeidstijdverkorting Scheepsbrand Rijnsburgse directeur beroofd Korter werken schept veel arbeidsplaatsen 071-89 6595 data voor uw HYPOTHEEK LEIDSCH DAGBLAD TERDAG 18 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37478 ctóuf: G. Koopman Idredadeurdrs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie colofon Hoe ziet de 2org rond de geboorte van een kind er uit in het buitenland? In Italië wordt te pas en te onpas de keizersnee gehanteerd, in België is thuis bevallen praktisch onmogelijk, in Engeland schrijft prinses Diana de mode voor. Kortom, een serie wetenswaardigheden over de geboorte in vijf Westeuropese landen. PAGINA 13 Bas de Gaay Fortman bezocht voor de Novib een aantal ontwikkelingspro jecten in Azië. In vier artikelen doet hij in EXTRA verslag van zijn ervaringen. Vandaag de eerste twee: India en Sri Lanka. Bericht uiteen computerkamp op de Veluwe, waar tussen krijgertje spelen en een boterham met pindakaas door de eerste stappen naar het jaar 2000 worden gezet. "De computer is veel geduldiger dan de leraar". CW YORK (AFP-REUTER-DPA- 5I) - De Veiligheidsraad van de •renigde Naties heeft gisteren de Zuid-Afrika ophanden zijnde rkiezingen voor deelparlemen- i van mensen van Aziatische af- mst en kleurlingen veroordeeld een stap van de blanke minder- idsregering in Pretoria, het sys- »m van rassenscheiding hechter verankeren. De zwarte meerderheid krijgt na- elijk geen parlementaire verte- inwoordiging. Met 13 stemmen voor en twee ithoudingen drong de Veilig- idsraad er bij alle landen op aan in erkenning te onthouden aan zogenaamde verkiezingen" die ;er deze maand in Zuid-Afrika jrden gehouden. De Verenigde aten en Groot-Brittannië onthiel- in zich van stemming. be resolutie, ingediend door o.a. jypte, India en Peru kreeg de in- emming van Nederland, Chi- I, Frankrijk en de Sowjet-Unie. De afgevaardigde van Zuid-Afri- verklaarde dat zijn land elke in- pnging van de VN in deze kwes- van de hand wijst. EINDHOVEN (ANP) - Vakbonden en Philips hebben gistermiddag in principe overeen stemming bereikt over de invoering van arbeidsduurverkorting per 1 januari 1985. Eer der was het overleg stukgelopen op twee punten: de vormgeving van de arbeidsduurver korting en de zeggenschap over de werktijden. Viet uitleggen als verdeling van invloedssferen WASHINGTON - (REUTER/UPI/ 1FP/DPA) - President Reagan leeft gisteren opgeroepen tot vrije democratische verkiezingen in )ost-Europa en verklaard dat hij Ie akkoorden van Jalta niet kan iccepteren als die worden uitge- egd als een Amerikaanse aanvaar- ling van de verdeling van Europa. Reagan deed deze harde uitspra- cen tijdens een lunch op het Witte luis met de leiders van de Poolse jemeenschap in Amerika. De bij enkomst was belegd ter herden- cing van de 40e verjaardag van de jpstand van Warschau aan het ein- ie van de Tweede Wereldoorlog. Over de verdeling van Europa zei leagan in zijn toespraak onder neer: „Ik zeg u met nadruk dat wij ilke interpretatie van de akkoor- len van Jalta verwerpen die sugge- ■eert dat Amerika de verdeling van ZEEBRUGGE (ANP) - Als gevolg van een explosie in de machineka mer is gisteravond laat brand uit gebroken aan boord van de Belgi sche baggerboot 'Vlaanderen 18'. Het schip ligt vlak voor de kust van Zeebrugge. Van de elf bemanningsleden werd er één gewond. Hij is met een helikopter naar een ziekenhuis overgebracht. Een Nederlandse reddingsboot uit Cadzand bracht vannacht vijf man naar het zuster schip 'Vlaanderen 21'. De kapitein en twee bemanningsleden bleven aan boord van het schip dat van ochtend vroeg nog steeds brandde. Vijf sleepboten bevinden zich in de buurt van de 'Vlaanderen 18'. vende onderwerping van de bevol king van Oost-Europa". Reagan zei de akkoorden van Jalta vooral te zien als een belofte van de drie grote geallieerde mo gendheden om in de landen die werden bevrijd van de nazi's de on afhankelijkheid te herstellen en vrije en democratische verkiezin gen toe te staan. De president ver- klaarde dat hij zal blijven aandrin- m££dagen gen op de volledige naleving van de Jalta-akkoorden. Deze akkoorden werden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog gesloten door de Amerikaanse pre sident Roosevelt, de Sowjet-leider Stalin en de Britse premier Chur chill. De door deze leiders gemaak te afspraken zijn nog steeds om streden in de Amerikaanse poli tiek. Critici voeren aan dat Roose velt al of niet onbedoeld Polen en andere Oosteuropese landen heeft verkwanseld aan Stalin. LONDEN (Reuter!AFP/DPA) - Hol- lie Roffey, de jongste ter wereld met een ruilhart, heeft het niet gehaald. Zij stierf gisteren, 28 dagen oud, in het National Heart Hospital in Londen, waar zij werd verpleegd. Het meisje, dat was geboren met een hartgebrek waaraan zij vol gens de artsen binnen afzienbare tijd zou sterven, kreeg op 31 juli bij een meer dan vijf uur durende ope ratie het hartje van een Nederland se baby, die drie dagen na de ge boorte was overleden. Hollie was toen 10 dagen oud. Het ziekenhuis maakte gisteren bekend dat de baby 's morgens ern stige ademhalingsmoeilijkheden had gekregen en 75 minuten later was overleden. Naar de mening van de hartspe cialisten is Hollie niet aan de hart transplantatie overleden. Het ruil hart heeft tot het laatste moment goed gewerkt. Het waren echter bij komende complicaties die het meis je fataal zijn geworden. Zo trad er de transplantatie Het principe-akkoord houdt in dat de werktijdverkorting zal worden gerealiseerd in de vorm van 26 vrije daghelften. Eerder weigerde Philips daarmee in te stemmen. De bedrijfsleiding mag acht van deze daghelften vaststellen. De reste rende vrije daghelften zullen wor den vastgesteld nadat de onderne mingsraad daarmee heeft inge stemd. Er zal een zogenaamd indi catief jaarplan worden gemaakt voor alle werknemers. Het defini tieve dienstrooster zal uiterlijk een maand van tevoren worden vastge- steld. Voor alle afwijkingen op de ze regeling is instemming nodig van de ondernemingsraden. Als voor sommige werknemers de arbeidsduurverkorting niet kan worden verwezenlijkt mogen ze voor de helft van de desbetreffen de tijd kiezen of ze die uren later vrij willen hebben of dat ze die wil len laten uitbetalen. Met betrek king tot de andere helft is deze keuze aan de leiding. Tevreden Philips-onderhandelaar ing. F. van den Brandt is tevreden met het principe-akkoord. Hij had „liever een grotere stap willen doen naar flexibilisering van de arbeid, maar we moeten ook naar de haalbaar heid kijken. Ons hoofddoel was het op gang brengen van het proces". Volgens Van den Brandt was Phi lips bang voor een „te ingewikkel de besluitvormingsprocedure rond arbeidsduurverkorting en is dat gevaar bezworen". A. van der Veen van de Indus triebond FNV meent dat Philips belangrijke concessies heeft ge daan aan de bonden. De zeggen schap over de arbeidstijden is zijns inziens goed geregeld doordat aan ondernemingsraden belangrijke invloed is toegekend. „Ook de fle xibiliteit is tot verstandige propor ties teruggebracht", aldus Van der Veen. Hjj kondigde aan dat de bonden bij de volgende cao-onderhande lingen niet alleen aandacht zullen schenken aan arbeidsduurverkor ting maar ook aan het handhaven van koopkracht. Daarbij wees hij op de florissante winstcijfers die Philips donderdag heeft bekend gemaakt. Van den Brandt waar schuwde dat de bonden „niet in de war moeten raken door rende mentsherstel". RIJNSBURG - Een fabrieksdirec teur is gisteren in Rijnsburg op klaarlichte dag op straat beroofd t/an 12.000 gulden. De man werd onder bedreiging van een vuurwa pen gedwongen het geld, dat hij bij een bank aan de Oegstgeesterweg had gehaald om zijn personeel mee uit te betalen, af te geven. De dader wilde aanvankelijk met een crossmotor op de vlucht slaan. Hij kreeg de motor echter niet aan de praat en zette het vervolgens op beidsduurverkorting is doorge- een lopen. Op de Oude Vlietweg voerd, zullen nog dit jaar nieuwe raakte de inmiddels gewaarschuw- arbeidsplaatsen ontstaan. Zestien de politie het spoor bijster. Wel procent van die ondernemingen werden op de vluchtroute een heeft de nieuwe werkgelegenheid helm, bivakmuts en trui van de al sinds 1 januari 1983 geschapen. darmperforatie op, waardoor opnieuw operatief ingegrepen moest worden. Weer enkele dagen later bleken haar nieren niet meer te functioneren en moest zij op een kunstnier worden aangesloten. Haar toestand leek bergafwaarts te gaan, maar de laatste dagen was men in het ziekenhuis toch wat optimistischer over haar overle vingskansen. De foto toont de baby Hollie vlak na de harttransplantatie in juli van dit jaar (Foto ap» overvaller aangetroffen. "Ons advies kost u niets" UIPS Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 Kok plast in soep PEKING (AFP) - De kok van een restaurant in Tianjin bij Pe king is deze week veroordeeld tot twee jaar heropvoeding in een werkkamp omdat hij onder meer placht te wateren in de eiersoep en een rat op te dienen onder het etiket .gekruide kip', aldus het dagblad "Tianjin Ri- bao" dat gisteren Peking be reikte. Er was een onderzoek ingesteld nadat een lezer van de krant de aandacht had ge vestigd op de zijns inziens twij felachtige hygiënische omstan digheden in het eethuis. Gevelonderhoud- Veel achterstallig onderhoud door geldgebrek systemen. Dit blijkt uit een onderzoek i Loontechnische Dienst van het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid. In driekwart van de bijna 600 on derzochte bedrijven kwamen af spraken over arbeidsduurverkor ting voor. De in de cao's opgeno men bepalingen hierover worden volgens het rapport in verreweg de meeste ondernemingen nageleefd. Bij meer dan de helft van de bedrij ven met arbeidsduurverkorting had deze de vorm van roostervrije dagen of uren. Contracten waarin speciaal voor jongeren een kortere arbeidstijd is afgesproken, zijn vooralsnog een zeldzaamheid. In het onderzoek is het effect van arbeidsduurverkorting in 1983 en 1984 nagegaan op het behoud en scheppen van arbeidsplaatsen. Bij 6,8 procent van de ondernemingen was er tot 1 februari van dit jaar sprake van behoud van werkgele genheid, die zonder arbeidsduur verkorting zou zijn verdwenen. Voor de rest van dit jaar verwacht 6,4 procent van de bedrijven dat dit het geval zal zijn. Sinds begin 1983 zijn bij 16,6 procent van de onder zochte bedrijven door arbeids duurverkorting nieuwe arbeids plaatsen ontstaan; in het nog reste rende gedeelte van 1984 wordt bij een kwart van de ondernemingen verwacht dat arbeidsduurverkor ting extra arbeidsplaatsen zal ople veren. Het behoud en het schep pen van arbeidsplaatsen deed zich tot mei 1984 vooral bij de grotere ondernemingen voor, zo blijkt uit het rapport. Uit het onderzoek blijkt verder dat 34 procent van de werkgevers de voorkeur geeft aan roostervrije dagen bij 10 procent arbeidsduur verkorting. 26 procent zou het liefst verkorting van de werktijd per week zien en 19 procent vindt een kortere werkdag het meest wenselijk. Zomers DEN HAAG (GPD) - De rioolbe lasting moet fors omhoog. Dat is nodig om onderhoud aan het riool- buizennet mogelijk te maken. Ge meenten komen per jaar ongeveer een half miljard gulden tekort om de hoogst noodzakelijke werk zaamheden aan de riolen te kun nen uitvoeren. Geldgebrek heeft Milieu Technische Service/Leiderdorp tot gevolg dat veel onderhoud op de lange baan wordt geschoven. Over enkele jaren kan dat tot een rampzalige situatie leiden. Dat staat in een ontwerp-beleidsnotitie van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu. De rioolbelasting bedraagt per jaar ongeveer 75 gulden per huis. Voorgesteld wordt dat bedrag te verdubbelen. In de notitie van het departement staat dat in probleem gemeenten (de steden waar vooral in oude wijken kilometers riole ring aan vervanging toe zijn) de De weersverwachting van het KNMI luidt voor morgen: Zonnig. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Matige zuidoosten wind, kracht 3. 19 augustus Zon op 6.31, onder 20.56 uur Maan op 23.44, onder 14.50 uur Hoogwater en Katwijk om 8.39 en 20.58 uur, laagwater om 4.28 en 16.46 20 augustus Zon op 6.33, onder 20.55 uur Maan onder 16.04 uur Hoogwater in Katwijk om 21.56 uur, laagwater om 5.08 i uur data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 1 Lelden Potgieterlaan 3 timenwoning 110.000,- Lelden Zoeterwoudieweg 144 hoekwoning 1 159.000,- Lelden De Mey Streetkerkstr. 53 herenhuls f 237.500,- Leiderdorp Anna vin Burenstmt 6 Zoeterwoude Grutto 14 Zoeterwoude Servatluxstraat 15 Oegstgeest Regentesselian Oegstgeest Prins Bemhirdlain 41 tussenwoning 1 110.000,- hilt wrlist. villi 550.000,- hissenwonlng 1 179.000,- hoekherenhuls 1 125.000,- vllls 1 359.000,- Wij kunnen momenteel hypotheken aanbieden waarbij de rente voor 10 jaar vaststaat RENTE 8,5 M/A op basis van annuiteiten RENTE 7,9 M/A op basis van aflossingsverzekering DE GROOT rioolbelasting zou moeten worden opgetrokken tot 200 gulden per jaar. Anderhalf miljard gulden per jaar is nodig om onderhoud te ple gen en om oudé rioleringsbuizen te vervangen. De gemeenten krijgen via de belastingen echter maar een miljard binnen. Als gevolg van ge meentelijk bezuinigingsbeleid schiet het onderhoud van de riolé- ring er vaak bij in. Minister Winsemius van volks huisvesting en milieu zal binnen kort met zijn collega's van binnen landse zaken en financiën nader overleg hebben over de voorstellen om te komen tot het optrekken van de rioolbelasting. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. VANAVOND (20.30 uur) HET GOEDE DOEL Morgenmiddag (15.00 uur) FOX THE FOX In de feesttent van J. S. Meddle, Oud Ade U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1