Op naar het jaar 2000 Hoe een hobby in handel veranderde In computerkampen is de toekomst al begonnen het ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 Kinderen in een computerkamp op de Veluwe: "Een computer is veel leuker dan een onderwijzer". door Ben Rogmans ten van congruentie en configu ratie. Ze kennen wellicht niet al le termen, maar ze begrijpen de principes die erachter liggen en ze kunnen er nog wat mee doen ook. Schildpad In plaats van een zenuwachtig op en neer knipperende cursor heeft LOGO een turtleeen schildpad. Het eerste wat de kin deren leren is hoe ze dat schild padje over hun beeldscherm kunnen laten lopen. Ze geven de schilpad opdrachten: forward, left turn, right turn. Omdat het spoor van de schildpad een lijn over het beeldscherm trekt, kan ermee getekend worden: huizen, bloemen, spirograaftekeningen en dergelijke. In vergelijking met een computertaal als BASIC zijn de opdrachten in LOGO erg kort en in gewone mensentaal geformuleerd. Bovendien geeft LOGO altijd meteen antwoord. Een kind kan de was doen: in Vierhouten scharrelen de schil- padjes al na een uur druk over het scherm in de richting die de kinderen hebben aangegeven. En zo wordt ze geleerd dat pro grammeren leuk is, een spel. En niet iets ingewikkelds voor enge bollebozen. In het boek Mindstorms be weert Seymour Papert dat ieder een een wiskundeknobbel heeft. Hij noemt het triest dat vakken als wiskunde en grammatica door zoveel leerlingen gehaat worden omdat ze op zo'n verve lende manier gepresenteerd wor den of bijvoorbeeld omdat „tech nische vakken nou eenmaal niks zijn voor meisjes". Daarvan geeft Papert tal van voorbeelden uit zijn nu al twintig jaar oude prak tijk met kinderen en computers. Zijn theorie bestaat uit een beetje Piaget, een beetje futuro logie en een beetje antroposofie, lijkend op die van de Summer- hillschool van O'Neill. Die laat ste liet de kinderen zo vrij moge lijk in hun leerproces, maar pro beerde wel op elk moment in de acute behoefte van het kind te voorzien. Het resultaat was dat de kinderen hun talenten meer konden benutten dan in het be staande onderwijssysteem. Daar in is immers de vraag of je iets nodig hebt op dat moment, vol- Menige emigrant heeft er een in zijn tuin staan: een schaalmodel van een echte Hollandse molen, ontworpen door Rinus Gebe uit Haarlem. Zijn zoons verkopen ze in de vorm van bouwpakketten, sinds ze werkloos werden. Toen de broers Peter en Leo Gebe uit Haarlem twee jaar geleden van vakantie terugkeerden wachtte thuis een onaangename verrassing. Voor beiden lag een ontslagbrief van hun toenmalige werkgevers in de bus. Piekerend over nieuwe bezigheden kreeg het tweetal een inval: waarom niet geprobeerd een handel op te zetten van de hobby van hun vader? "En toen kwamen ze dus naar mij", vertelt Rinus Gebe (73) uit Haarlem die vijfjaar geleden uit liefhebberij begon met het in elkaar knutselen van ongeveer één meter hoge molentjes. De broers Gebe wilden de molens in bouwpakketten gaan fabriceren en verkopen. Rinus Gebe Ze vroegen of ik het goed vond. Ik heb gezegd: jullie gaan je gang maar. Ik hoop dat jullie er rijk mee worden. En verdomd, ze hebben er nu hun handen aan vol". Sinds anderhalfjaar draait het inmiddels opgerichte bedrijf GEBE Tuindekoratie op volle toeren. Bouwpakketten van een wipmolenmodel uit 1400 waarvan de wieken kunnen draaien en gemaakt van weerbestendige, watervaste materialen vinden tegen de prijs van een kleine tweehonderd gulden hun weg naar diverse landen. Peter en Leo Gebe, nu wonend in respectievelijk St. Oedenrode en Horst, blijken met hun handel een aantrekkelijk gat in de markt te vullen. Het echtpaar Gebe: "We vinden het heel fijn voor de jongens. Ze vullen elkaar ook prima aan. Peter is heel goed in het leggen van contacten, hij is pas nog op een beurs in Liverpool geweest. Leo is ontzettend handig, wat z'n ogen zien maken z'n handen". "Ze hebben wel heel wat moeten investeren in dure houtbewerkingsmachines maar dat hebben ze zonder subsidies voor elkaar gebokst. Ze wilden echt helemaal op eigen benen staan". Een trotse Rinus Gebe laat een bouwpakket zien zoals dat door het bedrijf van zijn zoons wordt geproduceerd. De 115 centimeter hoge molens kunnen naar zijn zeggen in één dag in elkaar worden gezet waarna ze nog wel moeten worden geschilderd. "Schilderen moeten de mensen zelf doen. Dan kunnen ze hun favoriete kleuren kiezen. De één wil blauw, de ander wil rood". Overigens bemoeit de heer Gebe zich zo weinig mogelijk met het bedrijf van zijn zoons. Uit liefhebberij zet hij af en toe nog wel graag een molen in elkaar. Gebe over het hoe en waarom van die hobby: "Toen ik vijfjaar geleden door een mislukte voetoperatie werd afgekeurd als huis- en decoratieschilder had ik geen zin om thuis de hele dag voor het raam te gaan zitten koekeloeren. Ik dacht: ik ga eens een molentje in elkaar zetten. Ik heb m'n hele wnl1 AFLEVERING 6 Wie meent ook het gat in de markt te hebben gevonden, kan contact opnemen met de redac tie van deze krant (telefoon 071- 144941 toestel 240). Na de zeilkampen, de doe-kampen en de overlevingskampen is een nieuwe rage in opkomst: de computerkampen voor kinderen. Voorvechters van de gemakkelijk toegankelijke computertaal LOGO hebben de afgelopen drie jaren voor het eerst dit soort kampen georganiseerd. De jeugdige bezoekers amuseren zich opperbest. Tussen een boterham met pindakaas en krijgertje spelen door is het één en al computer wat de klok slaat. "Het is wel vervelend dat er zoveel werkloze leraren komen, maar door het invoeren van computers komen er ergens anders weer banen bij", orakelt een lts-leerling van veertien. Een jongetje van elf jaar zit in de vensterbank van een fraai landhuis in het plaatsje Vier houten op de Veluwe. Hij rukt zich met veel moeite zich los van zijn striphelden Paling en Ko en zegt: „Een computer is veel leuker dan een onderwijzer. Als je iets niet snapt, legt hij het wel tien keer uit. Een computer wordt nooit kwaad, hij blijft altijd rustig". Andere striple zertjes vallen hem bij. Ze prijzen de zegeningen van de nieuwe wereld van chips, mi cro's en monitors. „Er komen overal computers. Ze zijn niet tegen te houden. Wie nu niet leert hoe hij ermee moet omgaan, heeft later een ach terstand". Het zijn de deelnemers van een computerkamp voor kinderen van de Zwolse stichting LOGO- K. Ze hebben gezwommen, krij gertje gespeeld en boterhammen met hagelslag en pindakaas ge geten. Nu gaan ze spelen met computers, want daarvoor zijn ze hier. Voor ruim 300 gulden per week kunnen ouders hun kinde ren een weekje stallen in wat ge noemd wordt „de ideale leerom geving": een combinatie van spe len en leren. De vierentwintig kinderen die hier een week ver blijven, zijn verdeeld in twee groepen. Eén groep speelt bin nen met computers, de andere buiten in het bos of het zwem bad. Ouders die hun kinderen willen voorbereiden op de toe komst, kunnen niet meer zonder dergelijke zomercursussen, die de afgelopen jaren dan ook als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Zoals zo vaak met nieuwe trends, is ook deze komen over waaien uit de Verenigde Staten. Daar wordt al veel langer en op veel grotere schaal in de zomer met computers gespeeld. Ver schil met Nederland is dat daar ook duizenden scholen LOGO en andere moderne computertalen in hun lessenpakket hebben op genomen. Bij ons verzuimt het onderwijs tot nu toe iets te doen aan het belangrijkste vak van de toekomst: programmeren. De kinderen in Vierhouten weten het: „De veranderingen in het onderwijs gaan veel te lang zaam", zeggen ze. „We moeten wel naar zo'n kamp toe omdat we op school geen of te weinig mi cro's hebben. Als we niet leren om met computers om te gaan, dan hebben we over twintig jaar een achterstand. Bovendien is het nog leuk ook, zo'n weekje hier". Spelen „Mijn leren is spelen, mijn spe len is leren". Hieronymus van Al phen zei twee eeuwen geleden in één zin waarvoor psychologen nu dikke boeken nodig hébben. Er is nog maar weinig bekend over hoe leerprocessen precies verlopen. Wel is duidelijk dat kinderen vanaf het moment dat ze geboren worden als een razen de aan het leren slaan. Kinderen hebben er plezier in om iets te leren waarmee ze iets kunnen doen. In het onderwijs schort het daar vaak aan. Van veel zaken die men daar moet leren is vol strekt onduidelijk waarvoor ze gebruikt kunnen worden. De enige drijfveer is het halen van een hoog cijfer, een griffel van de meester of een zoen van de juf. De theorie die achter de ideale leeromgeving van het computer kamp in Vierhouten zit, is af komstig van de Amerikaan Sey mour Papert. in zijn land de com putergoeroe genoemd. In zijn on langs in het Nederlands vertaal de boek 'Mindstorms' verdedigt Papert zijn belangrijkste uit gangspunt: kinderen vinden le ren leuk als ze de resultaten van dat leren ervaren als een bron van macht. Het huidige onder wijssysteem houdt daar geen re kening mee en zal dus aan zijn eigen falen tenonder gaan. Vol gens Papert is de computer de ideale leerpartner voor een kind. Iets bijleren betekent meer macht over het apparaat. Een leerpartner met ongekende mo gelijkheden. Papert voorspelt dat de meest geavanceerde computerprints van nu in hét jaar tweeduizend voor één dollar gemaakt worden. Het toetsenbord en de kabeltjes zullen in verhouding het duurst zijn. Iedereen zal zo'n apparaat in huis hebben. Iedereen moet er mee kunnen omgaan. Het den ken van de mensen zal erdoor veranderen. Mensen gaan op twee manieren denken: tech nisch als ze met de computer werken, sociaal als ze met andere mensen omgaan. Onschuld mmmmmmmm De theorie is overrompelend en geeft veel volwassenen een gevoel van onbehagen. Dat ge voel wordt versterkt als we in Vierhouten de angstaanjagende onschuld van de kinderen erva ren. Ze willen geen piloot wor den, maar vliegtuigprogram meur. Geen tramconducteur, maar programmeur van ver keerssystemen. De „micro-kids" worden ze in Amerika genoemd. Onder hen de miljonair Rawson Stovall, elf jaar oud en auteur van een in tientallen dagbladen verschijnende rubriek over soft ware. Onder hen de „Tien van Milkauwee", die het scenario van Wargames tot werkelijkheid maakten door erin te slagen de centrale computer van het kern wapenlaboratorium van New Mexico te kraken. Maar ook hon derdduizenden hobbyisten, spel letjesmaniakken en amateurpro- grammeurtjes. Papert is een oud-leerling van de wereldberoemde kinderpsy choloog Jean Piaget. Uit diens denkbeelden heeft hij een greep gedaan. Piaget was op zoek naar een theorie van het leerproces. Hij constateerde dat kinderen vanaf het moment dat ze geboren worden, een enorme drang heb ben om dingen te leren. Waar Piaget vooral op zoek ging naar het hoe en waarom daarvan, heeft Papert meer gekeken naar wat hij met die leerdrang zou kunnen doen. Papert ontwierp de computer taal LOGO, die tamelijk dicht bij de menselijke taal staat. LOGO bevat daarnaast elementen uit-de wiskunde. Er kan mee worden getekend, geschreven, gemusi ceerd en gerekend. Zet een kind achter een met LOGO gepro grammeerde computer en hij be grijpt binnen een uur dat een rechte hoek negentig graden is, dat je driehonderdzestig graden nodig hebt om een cirkel, vier kant of driehoek te maken. Bin nen een dag gebruiken ze de wet- strekt irrelevant. Het rooster be paalt wat er waar en wanneer ge beurt. Tenonder De mensen achter het bestaan de onderwijssysteem kunnen volgens Papert kiezen: of ze ver anderen, of ze gaan tenonder. Ze ker in Nederland nemen veran deringen in het onderwijs veel tijd in beslag. Er moet met zesen dertig organisaties van diverse levensbeschouwelijke richtin gen gepraat worden, en die zijn het nooit met elkaar eens. Vaak lijken de belangen van de docenten belangrijker dan die van de kinderen. „Onderwijs is rechtspositie", zei laatst een do cent, illustrerend waarom hij dacht dat de veranderingen zo verschrikkelijk traag worden in gevoerd. Papert heeft becijferd dat als je elk kind op school een personal computer geeft, de kos ten van het onderwijs geminima liseerd kunnen worden. De kin deren in Vierhouten vinden le ren leuk en de school vervelend. Ze denken dat het onderwijs in zijn huidige vorm het niet lang meer maakt. „Het is wel verve lend dat er zoveel werkloze lera ren komen als de computers worden ingevoerd, maar door de computers komen er ergens an ders weer banen bij", orakelt een lts-leerling van veertien. Zolang de computer nog niet op grote schaal in het onderwijs is ingevoerd, zullen de zomer kampen een onstuimige groei doormaken. De ouders kunnen niet achterblijven: wie zijn kin deren over een paar jaar nog wil helpen met het huiswerk, moet nu het programmeren onder de knie zien te krijgen. De organisa tor van het kinderkamp in Vier houten beijvert zich voor de in troductie van LOGO in Neder land. Niet alleen bij kinderen, maar ook bij volwassenen. „LO GO heeft de toekomst", zegt On- no Kuiper, voorzitter van het be stuur LOGO-K en als werkloze vrijwilliger een van de motoren achter de stichting. Naast de computerkampen organiseert hij het LOGOhuis in club- en buurt huizen. Met een twaalftal micro's worden her en der 'opstellingen' gemaakt Voor een luttel bedrag kunnen volwassenen binnen een uur tekenen met de schildpad. Iedereen is enthousiast. Onno Kuiper: „Laatst waren we in een clubhuis voor zogenaamde rand groepen. Ze hadden het zo onder de knie. Geen enkel probleem gehad. Er moest wel een pot bier naast de computer staan". Geen ruimte*"""^" De stichting LOGO-K heeft grootse plannen. Onno Kuiper: „Aan de gemeente Zwolle heb ben we een pand gevraagd. Dat is nu al een jaar geleden en nog steeds hebben we geen behoor lijke reactie gehad. En dat terwijl Zwolle LOGO-stad van Neder land kan worden. Als je bedenkt wat een uitstraling daarvan kan uitgaan, ongeloofelijk. Helaas treuzelt de ambtenarij zoals ge woonlijk weer behoorlijk. Hele scholen staan leeg, maar wij krij gen geen ruimte. We draaien zon der subsidie en zonder steun van het bedrijfsleven: we willen ons niet binden aan een bepaald merk computer". De victorie die bij Zwolle had moeten beginnen, laat nog even op zich wachten. Samen met een aantal Nijmeegse psychologen (die zich verenigden in de LO- GO-groep Nijmegen) gaat men door. Kuiper geeft de moed niet op: „LOGO verovert de wereld. Het is de taal voor beginners, voor kinderen vooral, met ver schrikkelijk veel mogelijkhe den". De grote goeroe Papert in de Verenigde Staten kan tevre den zijn. Nadere informatie: Stichting LO GO-K, postbus 1407, 8011 PE Zwolle (038-224767. LOGOgroep Nijmegen, postbus 1408, 6501 BK, Nijmegen (080-238130). Het boek 'Mindstorms' van Seymour Papert is in het Neder lands verschenen onder de titel 'Computers en Kinderen' (uitg. Bart Bakker). leven al interesse voor molens gehad. Als ik er eentje zag bleef ik altijd staan. Een prachtig gezicht toch, die draaiende wieken". "Echt verstand van molens heb ik nooit gehad, maar ik kan de verschillende modellen wel ongeveer uit elkaar houden. De eerste molen heb ik uit m'n blote hoofd gemaakt. Van lieverlee ben ik er steeds meer ingerold". Gebe plaatste z'n fraaie werkstukken in de voortuin van zijn woning aan de Haarlemse Vondel weg waar ze als blikvanger fungeren. Automobilisten en fietsers die voorbij komen houden regelmatig stil en bellen aan. Het geld van de verkochte exemplaren wordt gebruikt voor het aanschaffen van materialen voor nieuwe modellen. Gebe: "Ik maak nu niet zo gek veel molens meer hoor. Zo af en toe nog wel een. Pas nog heb ik een achtkantige molen gemaakt voor een Amerikaan uit Dallas die hier een keer langsreed en er graag eentje wilde hebben voor thuis. Er staan er wel meer van mij in het buitenland". Liefhebbers van een molen worden tegenwoordig meestal door Gebe doorverwezen naar het bedryf van zijn zoons. "En we krijgen veel vragen hoor De mensen hebben belangstelling voor die molens, het is echt aangeslagen" Nadere inlichtingen: tel. 04138-72977/04709-6127. BERT PAAUW Rinus Gebe (73) met enkele van zijn molens in de voortuin van zijn woning aan de Haarlemse Vondelweg. ifoioc. de Boen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17