©rukker moet het op 'Kerkepad' niet worden. Het zwarte schaap van de gereformeerde familie ^In 8 jaar van 10.000 naar 150.000 bezoekers SATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 e 'Kerkepad', onbetwist een 9es.topper van de NCRV, haalt 6dit jaar zeker de 150.000 be zoekers. I Producer Joop Bosboom zei deze week op een persontmoeting in Woerden - waar 'Kerkepad' op 25 augustus en 1 september komt dat dit wel zo'n beetje het maxi mum zou moeten zijn. "Dat zal een omroep niet gauw van een activi teit zeggen, maar je stelt jezelf nou eenmaal een ideale grens. En die 9- ligt, dachten wij, bij dit aantal. Als si. het zo druk wordt, datje alleen nog maar naar de ruggen van mensen - moet kijken, dan wordt het minder leuk. Je zit ook met verkeerspro blemen, vooral in de kleinere dor pen. Sommige afgelegen dorpen hebben niet eens een busverbin ding. Maar een succes is het. De routes van volgend jaar liggen al weer klaar". Aan het eind van komt 'Kerkepad' twee keer deze kant op: naar 'Hartje Holland' c (Woerden, Kockengen en Nieuwer ter Aa) op 25 augustus en 1 septem- ber en naar de 'Monding van de Oude Rijn' (Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Noordwijk-Bin- nen en Noordwijkerhout) op 8 en 15 september. Verplicht 'Kerkepad' beleeft nu zijn acht stejaar. met 11 tochten op het 'plat teland' en 2 in steden. Dat dit pro gramma wel aansloeg, werd het eerste jaar al duidelijk: 10.000 lief hebbers op pad naar kerken en ka pellen overal in het land. Dat dit er na acht jaar 150.000 zouden wor den, zonder ook maar de geringste aanwijzing dat hiermee de top is bereikt, had niemand in Hilversum kunnen dromen. Joop Bosboom: "De mensen rekenen erop" De NCRV voelt zich aan dat le ger van kerk-enthousiasten min of meer verplicht, er voorlopig mee door te gaan. "De mensen rekenen erop". Wat het aanbod betreft is dat geen probleem. Bosboom: "We hebben zó'n stapel smeekbrieven van dominees en pastoors om hun kerk asjeblieft in een route op te nemen". Uit het gebaar dat Bos boom daarbij maakte viel af te lei den, dat zijn team nog jaren voor uit kan. "Je zou zeggen, dat we langza merhand de krenten wel uit de pap hebben gehaald. Maar met 2400 kerken die meer dan 100 jaar oud zijn, zijn we nog lang met aan het eind van ons latijn". Bosboom ver telde van een plaats in Groningen, die in een advertentie voor een pre dikant ter aanmoediging om te sol liciteren vermeldde, dat de kerk ooit in 'Kerkepad' was geweest. "Het is gewoon een erezaak gewor den om in zo'n route te zitten". Slechts één keer ging het met moeite en pijn. "Toen hebben we er zelf maar van afgezien, want we willen in een kerkbestuur daarover beslist geen onenigheid". Passie De 13 routes van dit jaar gaan langs 41 protestantse kerken (meest hervormd), 11 rooms-katho- lieke en 1 Russisch-orthodoxe, 6 kloosters en 6 musea. Met de voorbereidingen begon de omroep al in juni vorig jaar. Dat is ook wel nodig, als je zo'n 2000 vrijwillige medewerkers op de been moet brengen. Bosboom: "Opvallend is de enor me belangstelling voor kloosters. De kloosterlingen van Oosterhout hebben het geweten. Ze waren na afloop békaf. Sommigen hadden nog nooit zoveel mensen bij elkaar gezien. Ruim 11.000 bezoekers op twee zaterdagen. Te gek". Al in het vooijaar staan de men sen te trappelen van ongeduld. "Je krijgt dan overal vandaan telefoon tjes, waar we met 'Kerkepad' naar toe gaan. Het is een soort ziekte ge worden". Cees Timmer, hoofd in terne en externe betrekkingen van de NCRV, zwakte dat woord wat af. "Nou, een ziektelaten we zeggen een hobby, of een passie". De tv-uitzendingen over de rou tes boeken een waarderingscijfer van 7,9. Timmer: "Dat is zeer hoog". Meer dan 1 miljoen mensen kijken er wekelijks naar. Ongeveer 4,5 procent van de be zoekers maakt alle tochten mee, waar die ook zijn. Er zijn mensen die tussen de 50 en 100 gulden per zaterdag uitgeven aan reizen en do cumentatie- en fotomateriaal dat in de kerken wordt aangeboden. Dat 'Kerkepad' alleen voor de ouderen is, is een misvatting. Bos boom: "Er lopen steeds meer ge zinnen met jonge kinderen mee". Een reden om met 'Kerkepad' nog niet te stoppen is de 'sociale functie' van het programma. "Er ontstaan zelfs vriendschappen en relaties uit". En - wat moeilijker is na te gaan - misschien ook wel de religieuze functie. "De vesperdien sten waarmee elke route wordt af gesloten zijn tjokvol". Woerden en omgeving zijn klaar om de naar schatting 6000 'vreem de' kerkgangers te ontvangen. Aan alles is gedacht. Wie op de fiets komt, vindt langs de weg op be paalde afstanden zelfs behulpzame bandenplakkers. Geen gereformeerde in Neder land zal verbolgen naar de telefoon zijn gesneld om 'Leusden' te bel- len, toen de delegatie van de Gere- 3 formeerde Kerken in Nederland op de algemene vergadering van de Gereformeerde Oecumenische Sy node in Chicago zwaar en lang on der vuur werd genomen. In de 'ket terse hoek' werd gedrukt, zoals hoofdredacteur Noordmans van de Leeuwarder Courant schreef. Bij het landelijke bureau in Leusden zyn tenminste geen telefoontjes binnengekomen ter bemoediging van de eerwaarde afgevaardigden. Wie daaruit concludeert, dat men de delegatie waarin ook me vrouw mr. E..Elkerbout zat - mans genoeg achtte om haar eigen boon tjes te doppen, ziet de zaak toch iets te mooi. Eerder is aan te ne- Imen, dat het gehakketak aan de overkant van de oceaan de vader landse achterban volslagen onbe roerd liet. Waarbij de vakantie en de Spelen ook wel van invloed zul len zijn geweest. Wat zal men zich druk maken om vitterijen in de verre gereformeerde familie, als het al zo moeilijk is, het eigen gezin dichtbij nog een beetje bij elkaar te houden? Toch neemt de delegatie alles wat haar in Chicago is overkomen en opgedragen wel mee naar huis. Samenstelling van deze pagina S.J. de Groot Ze zal er verslag van moeten doen, en de eigen synode zal nog dit jaar moeten uitspreken, of het nog wel zin heeft, het lidmaatschap van de oecumenische synode voort te zet ten. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode lijdt aan haar eigen Door een basisformule te beden ken, die het 'traditionele gerefor meerde geloof, geworteld in Schrift en belijdenis' tot norm ver heft voor handel en wandel van al le lid-kerken, dacht men de leer stellige zuiverheid binnen eigen gelederen veilig te hebben om heind. Hoé gereformeerden zich onderling ook mogen onderschei den, over wezenlijke zaken moeten ze het eens zijn. Discussie in prin cipe uitgesloten. Maar dat is anders uitgepakt. De vertolkers van de leer zagen wel over het hoofd, dat ook de ge reformeerde geloofsbeleving niet ongevoelig is voor wat in de omrin gende samenleving gebeurt. Ster ker nog: dat die beleving, hoe dan ook, kan mee veranderen. Geloven wordt dan meer een open proces dan een vastomlijnd standpunt. Meer een zoeken naar wat 'waar' is en als zodanig wordt ervaren dan een gehoorzaam nazeggen van wat anderen eens beleden. Wie dat in de praktijk beoefent, kiest niet de gemakkelijkste weg. Die krijgt het vroeg of laat aan de stok met mensen van de rechte lijn. Dat geldt voor individuen en groepen maar ook voor kerken. Een lid van een gesloten kerkenfa- DR. KOUWENHOVEN ....zelfrespect.... milie dat het waagt, de uitgestip pelde route te verlaten om in braak liggend gebied nieuwe ontdekkin gen te doen en ook eens naar ande re stemmen te luisteren, kan moei lijkheden verwachten. Zo'n kerk wordt teruggefloten naar het oude grondigheid over haar dubieuze kijk op het gezag van de bijbel. Die is verre van reformatorisch. En waar zijn de tuchtmaatrege len gebleven tegen predikanten die met hun geschriften de klassieke belijdenis in diskrediet brengen (zoals de Leidse studentenpredi kant dr. Herman Wiersinga met zijn eigengemaakte verzoenings leer en zijn onbijbelse praat over de zonde)? En dat alles onder het motief dat er maar één bijbel is. De synode kan niet toestaan, dat er binnen haar invloedssfeer 'twee bijbels' in omloop zijn. Die opmerking van haar Ameri kaanse orthodox-presbyteriaanse voorzitter deed bij de Nederlandse delegatie de vlam in de pan slaan. Zo onaangenaam was het nu ook weer niet bedoeld, suste de - voor de tweede keer als voorzitter her kozen predikant Galbraith. Maar het moet wel duidelijk zijn, welke interpretatie van de Heilige Schrift in de synode zal gelden. Onder ge reformeerden behoort geen plaats te zijn voor theologisch liberalis- Dat heeft de synode van Chicago met de Nederlandse gereformeer den ook geprobeerd. Zij moeten hun pastorale ad- viest!) aan de plaatselijke gemeen ten met betrekking tot de homo seksuelen (toelating tot avondmaal en kerkelijke ambten) herzien. Ho mo's die hun aard in daden omzet ten zijn nu eenmaal zondig. De Nederlandse zusterkerk moet zich nog maar eens beraden maar dan wel met gereformeerde Duidelijk is wel, dat de Neder landse kerk in de gereformeerde stal voorlopig het zwarte schaap blijft. Hoe de lid-kerken onderling ook mogen verschillen, de synode wil niet de naam hebben, dat er bij haar veel makke schapen in één hok gaan. Ze hoopt dan ook, dat de Neder landse kerk - die goed is voor een kwart van de begroting aan inkom sten haar omzwervingen op geeft, en dat over een paar jaar met vreugde kan worden vastgesteld, dat het verloren schaap terecht is. Als de Nederlandse gereformeer den in de oecumenische synode geen gehoor vinden voor hun argu ment dat de situatie in eigen land een eigen houding en aanpak vraagt, dat zij dóór in een na- christelijke samenleving - hun ge loof, in dynamische verbonden heid met de traditie, moeten waar maken, dan zit er weinig anders op dan de band met de familie los te laten. Die Nederlandse kerk wil ook weieens uit de beklaagdenbank, die de synode voor haar heeft gere serveerd. Dat kan, naar het schijnt, alleen, als ze in het voorgescheven gareel terugkomt. Maar de Neder landse delegatie in Chicago is niet van zins, dót aan haar synode voor te stellen. Een synode met zelfres pect zal bijvoorbeeld haar advies over de homofilie niet willen terug nemen, zei voorzitter dr. Kouwen- hoven al. De Nederlandse kerk zal loyaal lid van de gereformeerde wereldfa milie kunnen blijven, als die fami lie haar leden minder strak bindt en ruimte laat voor nieuwe, zich ontwikkelende inzichten en ge sprek daarover. Of om het met de afgevaardigde professor De Gaay Fortman sr. te zeggen: als de lid kerken op een andere manier met elkaar omgaan. Minder juridisch, meer evangelisch. Het kan een begin van een ande re gezindheid zijn, dat de helft van de synode de Nederlandse zuster kerk geen ultimatum wilde stellen. Intussen is de positie van de oe cumenische synode zelf niet min der problematisch dan van haar Nederlandse lid-kerk. Houdt deze synode onverkort vast aan haar eenmaal gekozen structuur, dan zal ze op den duur leden verliezen. Het is wel zeker, dat de Nederlandse kerk in dat ge val niet alleen zal vertrekken. Maar verandert zij haar status van 'syno de' met 'zeer dringende' advie zen aan de lid-kerken - in een meer vrijblijvend ontmoetings- en gesprekspodium voor uiteenlopen de gereformeerde tradities, dan zullen er óók leden afhaken. Zoals de Nederlandse christelij ke gereformeerden. Die voelen zich als nakroost van de Afschei ding (van 1834) toch al niet erg be haaglijk in het gezelschap van de kinderen der Doleantie (van 1886). Er is te weinig vanuit de bijbel gesproken, klaagde hun afgevaar digde dominee Westerink van Urk. 'Chicago' had hem teleurgesteld. 'Te weinig spiritueel'. Natuurlijk is de Zuidafrikaanse apartheid ver keerd, maar om de verdediging daarvan nou tot 'ketterij' te be stempelen, nee, dat had toch wel wat minder scherp gekund. En dat de algemene vergadering - tegen de belofte in - geen afdoend ant woord heeft gegeven op de vraag of een lid-kerk van de synode ook bij de Wereldraad van Kerken mag horen, zit de mannen van de rechte lijn ook al niet lekker. Was 'tijdge brek' de enige oorzaak? De conclusie moet zijn, dat 'Chi cago' de 'geestelijke crisis' binnen de Gereformeerde Oecumenisch Synode - waarover voorzitter Gal braith het had niet heeft opge lost. Dat is ook moeilijk te ver wachten, als niet éérst de oorzaken van die crisis zijn blootgelegd. Het ene land is het andere niet en ook de ene kerk is de andere niet. Ge loof en belijden laten zich, zeker in deze tijd, niet meer zo gemakkelijk reglementeren. Vreemd eigenlijk, dat de 'recht- lijnigen' daar maar niet aan willen. De vragen en problemen van het leven, de verschuivingen in cul tuur en samenleving doen toch ook hün huis soms schudden, hoe hecht doortimmerd het ook mag zijn. Heeft de gereformeerde reli gie daar dan geen boodschap aan? Of wordt haar boodschap louter bepaald door wat er in vroeger eeu wen over is gedacht? Je zou op z'n minst oprechte be langstelling mogen verwachten voor wat mede-gelovigen, van de zelfde afkomst nog wel, inspireert als zij - met vallen en opstaan - naar antwoorden zoeken. Andere antwoorden op oude vragen, hel pende antwoorden op actuele vra gen. En een beetje waardering voor al die geestelijke inspanning kan ook geen kwaad. Dat hoeft nog geen in stemming te betekenen. Wie de dingen anders ziet en zegt, wordt al gauw veroordeeld. Vaak is dat dé manier om zelf zijn nek niet te hoeven uitsteken. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, ha, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Franken, Zeist, ha, met doven; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwyk) 9.30 ds. Wolthaus, Zoeterwoude; Bethlehemk. (Driflstr.) 10 dr. v.d. Zwaan, herv.-geref. dienst; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Kool- Waalse kerk (Breestr.) geen dienst; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. J. Sierat, L.dorp; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethle- Oude Vest 10 ds. Brederveld, Soest; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ja- cobi-van Duijn, L.dorp; Merenwyk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 hr. W. de Boer. Geref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driflstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 dienst. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Groenesteeg- Vestestr.): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch 6): 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zo. 10, Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11, Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk. 9.30 ds. Broeijer, Utrecht, 6.30 ds. Samsom, R.dam; Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Broeck, Bode graven; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, ha; Salv.kerk 6.30 ds. R. J. Bakker, A.dam, opendeurdienst; G. Herderk. 10 ds. Verheul, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9.30 ds. Hoogendijk, ha, 10.15 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudsh. kerk 10 hr. E. Wormer, A.dam; Sionsk. (Planetensingel) 9.30 ds. Breure, Hei louw, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Gesink, Noordwijk; Salv.kerk 9.30 ds. Gesink, 6.30 ds. R. J. Bakker, A.dam, opendeurdienst. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 6.30. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Woensdregt, 6.30 br. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw 62): 10 ds. W. Veenstra. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. J. Visser. Pinkstergem. (school Batenstem 16): 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kerpesteijn, Nieuw-Lekkerland. 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, do 23 aug. 7.30 ds. v. Dijk, R.dam. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef. Salv.kerk 9.30 ds. Quak, Vianen, 6.30 kand. P. J. Visser. A.dam; Bethl.kerk 9.30 hr. A. E. van Eeden, Putten, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman. 6.30 ds. Bruijn, Gouda. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 leesd., 3 student M. Dronkers. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Rib- bers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Ha- rinck, 22 aug. 7.30 ds. v.d. Poel. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Paul, Z.meer. Geref. Kerk: 9.30 ds. Mulder, Ommen, 5 ds. Noordam, Bleiswijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. v.d. Wal, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 9 ds. v.d. Wal, 7 ds. Kris pijn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hei- dema, R.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kol- dewijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. v. Achterberg, Leiden; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 ds. C. B. Dekker, Rucphen, interk. evang.dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Koster, 6.30 hr. Vercouteren, Voorburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. v Sliedregt, Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 4 ds. v. Slie dregt; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Driebergen; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 kand. Spaans; Overduin 2.15; wijkgebouw 'Hoek steen' (Burgersdijkstr.) 10 Duitse dienst, ds. Wattjes. Ver ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwyk (au la P Groen-college)- 9.30 ds. N. van Eg- mond, Utrecht. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. P. C v.d Bos, 5 ds v Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. v. Breevoort, zie ook Ontmoetingskerk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slag- Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. Baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. C. Brussel, Andijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv. Gem. 10 en 7 ds. Lapré, ha; Huize 'Rhijndael' 3 dr. Bade, ha. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, ha. Zie ook herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10.30 mevr. ds. Westera; Scheppingsk 9 mevr. ds. Westera. Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftig- schild, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30 LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. L. Broek, O.geest. Geref. Kerk: 9.30 kand. Dijkhuizen. Amstelveen, 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 ds. Jas pers Focks. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 5 ds. Boxman Ned. Geref Kerk (Salvaton): 10.30 ds Janse, 7 ds. Mul, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dy- Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30. Manakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Engelbew. zat. 7. zo 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Geer, Woerden, ha, 6.30 ds. Kielder, Vianen, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wouters, A.dam, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 ds. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn. 6.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 7 hr. Voogt. Holl.Rading. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 prof. mr. Reuge- brink, L.dorp, 6.30 ds. Bergsma, Abbe- Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 ds. De Graaf, 's Gravenzande. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Post, Wilnis, 7 hr. Fluit, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Hemstede, Leiderdorp, 5 hr. Visser; Vinkenlaan 7 ds. Kuiper, Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; geref. Buurtkerk 7 nam. ds. Keuning, ha; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, 8 nam. Duitse dienst, ds. Wattjes; Sole Mio 9 ds. Krispijn, H.gom, ha. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Korenhoff, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. C de Jong. Rk Kerk. Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11, 7 nam. Duitse dienst, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Keuning. Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter, oecum. dienst, Pauluskerk 10 ds. Da Costa, ha; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Bosman, 7 hr. v. Straalen. Geref. Kerk: zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4.30 Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. A. J de Jong. Leiden. Endegeest. 10 ds. Friedench. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Boswyk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem 9.30 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 7 ds. v.d. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Schuurman, Katwyk aan Zee, 5 ds. Romein, R.dam; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Cam ping 'Koningshof 10 hr. J. Faber, Ne- derhorst den Berg. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9.30 ds. J. C. v. Egmond, Ommen, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. v. Eg- mond. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. H. W. v. Egmond, Den Helder. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Graaf, 's Gravenzande. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. Wijmenga. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Snijders, Haarlem, 7 ds. Hengstman- gers, Bloemendaal. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. 7 zie herv gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aamoud- Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10 30 ds. J. v.d. Witte, Zeist. Rk Kerk. zat. 7. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Wiege- raad. De Bilt, 6.30 dr. Bezemer, Scheve- ningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. v. Roon. Katwyk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Lei den, 6.30 ds v Echten, Schiedam. Geref. K Vryg.. 9 30 leesdienst. 5 ds Heida. VOORHOUT Herv. Gem. 10 ds. C. J de Jong Rk Kerk: zat 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Eekhof. Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. v Slooten, Renswoude, 4.30 ds. Arkeraats, Giessendam. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en 3.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv Gem. Brugk. 9.30 ds. Talsma, Den Haag, 5 ds. Roet man; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 dr. Meyers. Leiden; Imm.kerk 9.30 ds. De Bruin, Reeu wijk, 7 hr. Tielkemeyer, Reeuwyk. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds De Moor, 5 dr. Bade, Koudekerk; Ontm.kerk 10.15 ds De Moor. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Rossum, Voorburg. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Mey- ering, Voorschoten Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 vicaris R. Fechner, Leiden, 4.30 dr Hoek, Veenendaal; Kievietk. 10 prof. dr. Berkhof, Lei den; Messiask. 10 ds. Eschbach. Nootdorp, Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. Spil ker, Renswoude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Baak Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam); 10.30 ds Werner Rk Kerk: Will. zat. 7. zo. 9 30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11 G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11 WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Wolters. Was- Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Bos. Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden Geref. Kerk: 9 30 hr. Fluit, Gouda, 7 ds. Cziria, Rynsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30, Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. H Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv Gem 9.30 ds. Heymans, Alphen. 6.30 ds Moll, Al phen. Geref. Kerk 9 30 ds. Buikema. 6 30 ds. Broer Remonstr. Gem 10 mevr. ds. Thie- me, Gouderak.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11