Seoel nu reeds in vuur en vlam Olympisch ideaal in stilte begraven... Budd: 'Ik deed niets verkeerd' Acht atleten positief Scherpe kritiek Pravda I Olympische koorts in Los Angeles geweken 'Spelen moeten kleiner' 'Russen betreuren boycot' w -L" f Geldzucht kenmerkte Spelen in alle opzichten LOS ANGELES (ANP) - Tot dusver is bij acht deel nemers aan de Olympische Spelen van Los Angeles een vorm van dopinggebruik geconstateerd. De bekendste van de zeven is de Fin Martti Vainio, die op de 10.000 meter tweede werd achter de Italiaan Alberto Cova. Volgens de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité heeft de Fin spierversterkende middelen gebruikt. Mocht Vainio worden gediskwalificeerd dan gaat het zilver naar de Brit Michael McLeod. De Keniaan Mike Musyoki, die vierde werd, komt in aanmerking voor brons. Het da gelijks bestuur van het IOC zou vanavond over een eventuele diskwalifikatie beslissen. De vroegere wereldrecordhoudster speerwerpen, Anna Verouli uit Griekenland, werd eveneens op het gebruik van doping betrapt. Verouli gaf aanvankelijk toe verboden middelen te hebben gebruikt, maar ont kende later. Ze achtte zich het slachtoffer van "een samenspanning". Verouli, die in Olympia het Olym pisch vuur ontstak, slaagde er in Los Angeles niet in zich voor de finale te kwalificeren. Bij het gewichtheffen werden dit weekeinde twee deelnemers positief bevonden. De Oostenrijker Ste fan Langer werd direct uit de uitslag geschrapt. Voor de Zweed Goran Petterson, overigens geen medaille winnaar, moet de straf nog worden vastgesteld. Vol gens een verklaring van zijn ploegarts nam hij vlak voor het begin van het Olympisch toernooi spierver sterkende middelen tot zich. Kort daarvoor was hij in eigen land nog aan een test onderworpen. Hij was, na zilveren-medaillewinnaar Thomas Johansson, de tweede gewichtheffer uit Zweden die werd betrapt. Onder acht betrapte deelnemers zijn in totaal vyf ge- wichtheffers. Een wereldwijde uitnodiging van de Zuidkoreaanse ploeg: Tot ziens in Seoel 5 D 1 LOS ANGELES (AP) De voor zitter van het olympische organisa tiecomité, Peter Überroth, meent dat de zomerspelen van Los An gels de olympische beweging "nieuwe kracht" hebben gegeven maar vindt dat het aantal onderde len teruggebracht moeten worden. "Het feit dat deze spelen de be volking niet hebben opgezadeld met een schuld van miljarden dol lars heeft de olympische beweging geholpen", zei hij. "Ik denk dat de olympische beweging zeer gezond is, maar ik vind dat er een hervor ming moet komen en ik denk dat het internationale olympische co mité een hervorming zal overwe gen. Ik denk dat ze bepaalde spor ten en de omvang van de Spelen zullen bekijken en misschien er gens zullen snoeien." Überroth wilde ondanks aan dringen van verslaggevers niet in details treden. "Je moet kijken naar de deelname over de hele we reld. Je moet kijken naar de sport bonden zelf, hoe ze gerund worden en in hoeverre ze aan de sport bij dragen. Het programma voor Ko rea (1988) zal worden gewijzigd, maar ik weet niet wat de verande ringen zullen zijn." LOS ANGELES (AP) De Sow- jet-Unie en een aantal van haar bondgenoten beschouwen de boy cot van de 23ste zomerspelen als "een vergissing, als een politiek ge motiveerde acite die gene vurchten heeft afgeworpen." Dit zegt een prominent IOC-official, de Oosten rijker Phiüpp von Scholier, te heb ben vernomen van olympische funcitonarissen uit het Oostblok. Von Scholier voegde eraan toe dat de Russische beslissing tot een boycot afgelopen mei voor veel Oosteuropese sportofficials "een schok en een complete verrass- sing" betekend. De Oostenrijker zei de vrees van een meerderheid binnen het 92 le den tellende IOC als zou de Sow- jet-Unie ook de spelen in Seoel wil len boycotten dan ook niet te de len. "De supermachten hebben hun les nu wel geleerd," aldus Von Scholier. De Sowjet-Ünie en 16 van haar bondgenoten hebben de Spe len in Los Angeles geboycot omdat naar hun zeggen hun atleten waren bedreigd en de Verenigde Staten de olympische regels overtreden zouden hebben. Volgens Von Scholier "is de tijd van boycots door de supermachten definitief voorbij. Zelfs de Russen realiseren zich nu hoe onpopulair de boycot onder hun landgenoten is. Ik ben er zeker van dat ze zoiets niet nog eens zullen uithalen." Sam, the Eagle is niet meer. Hier zijn opvolger. (foto ap> LOS ANGELES (GPD) De olympische vlam is vanmorgen in Los Angeles gedoofd, in tweeërlei betekenis zelfs. Met als hoogtepunt zestien toer- nooidagen zonder noemens waardige incidenten gaat de Amerikaanse metropool na 4 jaar olympische koorts over tot de orde van de dag. Vermoeid, met olympische kringen onder Ide ogen. Nog niet gehinderd door financiële en organisatori sche beslommeringen blikt Seoel vanaf nu begerig naar het bezit van de fakkel. Als voorschot daarop mocht de burgemeester van de Zuid koreaanse hoofdstad, Bo Hyun Yum, de originele olympische vlag tijdens de met groots spek takel omgeven slotceremonie in ontvangst nemen. Een pri- Imeur overigens, die vlagpara- de. Nooit was het in de historie van het door Pierre de Couber- tin uit de Griekse geschiedenis geplukte meerdaagse, vanaf 1936 door de politiek omsingel de, sportvermaak voorgeko men dat de echte olympische vlag linea recta van de 'oude' naar de 'nieuwe' organisatie- stad overging. Yum mocht zich derhalve al 4 jaar voor dato in het middel punt van de wereldbêlangstel- ling wentelen, nadat zijn colle ga Tom Bradley van L.A. hem het vaandel via enige LAOOC- officials en IOC-president Juan Antonio Samaranch had toe vertrouwd. Glimmend van trots liet de Koreaan zich al die aandacht aanleunen. Als bij eerdere gelegenheden gelijk zo vele van zijn collega's meer denkend aan de nakende naamreclame voor zijn stad dan aan de talloze nog op te los sen stadsproblemen. Sinds vanmorgen staat Seoel dus in vuur en vlam voor de 24ste Spelen, het moet gezegd dat Los Angeles 'Sam the Eagle' in het Coliseum waardig liet aflossen door het tijgerach tige symbool van de Spelen '88. Met de marathon als uitsprin gend programma-onderdeel sloot het LAOOC de Olympi sche Spelen van Los Angeles even imposant af als het die be gonnen was. Muzikaal binnen geleid in het Coliseum door de 750 musici tellende 'All-Ameri can Olympic Marching Band' gaven de al dan niet met me dailles gedecoreerde deelne mers zich, uitgevend voor één olympische familie, over aan een ongedwongen verbroede ringsfeest. Door 'the Seoul City Dance Theatre' en 'the Dance Theatre of Harlem' omlijst met folkloristische dansen, vocaal ondersteund door de Ameri kaanse zanger Lionel Richie. Zodat althans één avond de suggestie in leven werd gehou den dat de schone beginselen van de Franse baron De Cou- bertin niet helemaal plat zijn getreden. Aan alle officiële olympische plichtplegingen was toen al voldaan. Neergehaald was de olympische vlag, gedoofd ook al de duurst betaalde olympi sche vlam, nadat daarvoor de vlaggen waren gehesen en volksliederen gespeeld van de olympische bakermat Grieken land, de Verenigde Staten en Zuid-Korea. Als teken van vriendschap en begrip hadden Amerikaanse en Koreaanse LONDEN Het nieuwbakken Britse loopwonder Zola Budd, die afgelopen vrijdag betrokken was bij de valpartij van favoriete Map' Decker op de 3.000 meter, heeft jn een Brits boulevardblad ontkend verantwoordelijk te zijn voor het ongeluk. De in Bloemfontein geboren Budd zegt in de maandageditie van de Daily Mail, die ook het olym- Knallend uiteinde. (fotoAP) kinderen geschenken uitgewis seld. In navolging van LAOOC- president Ueberroth („Dank u atleten, bedankt vrijwillers, mensen, staf') had IOC-presi- dent Samaranch zich toen ook uitgeput in het toezwaaien van dank richting de Amerikaanse president Reagan, de Ameri kaanse bevolking, de Califor- nièrs, de mensen van Los An geles en de burgemeester van L.A. Er schoten derhalve maar weinig personen over die niet bedolven raakten onder de stortvloed van Samaranch' dankbetuigingen. Zeker LA- OOC-president Ueberroth niet, die door Samaranch „uit erken telijkheid voor bewezen dien sten" werd onderscheiden met de gouden eremedaille van het IOC. Een dankfestijn derhalve, die slotceremonie. Knallend uitge luid met vuurwerk. Waarna ie dereen in Los Angeles, al dan niet getekend met olympische kringen onder de ogen, rustig kon gaan slapen. Seoel zal in de komende 4 jaar door alle finan ciële en organisatorische be slommeringen, die de Spelen nu eenmaal met zich meebren gen, nog weieens beklemd wakker worden. GERARD VAN PUTTEN pisch dagboek van de enige maan den geleden tot Brits staatsburger genaturaliseerde 18-jarige publi ceert, dat ze ervan "overtuigd is niets verkeerd gedaan te hebben." Volgens de gemeenlijk barre voets rennende Budd "heeft het weinig zin om de schuld in de schoenen van wie dan ook te schui ven, maar ik begrijp Mary's frustra ties en woede wel. Zij zegt dat het mijn fout is. Ik zeg niet dat het haar fout is," aldus Budd. In haar column geeft Budd als haar lezing van de gebeurtenis dat ze plotseling een "douw" van ach teren kreeg nadat ze de koppositie op de 3.000 meter had ingenomen. Ze voelde spikes langs haar hiel krassen en vervolgens zag ze de Amerikaanse vallen. "Ik kon het niet geloven. Het was verschrikkelijk. Ik wilde er meteen mee ophouden, hoewel voor mij de race eigenlijk al voorbij was," schrijft de Britse, die als zevende finishte, werd gediskwalificeerd en daarop weer in ere hersteld. Na de race, zo verhaalt Budd, had Decker - "mijn idool, en dat blijft zo" - haar in razende drift toe- gekrijsd en had geweigerd haar ex cuses te aanvaarden. "Het spijt me echt enorm voor haar. Het is allemaal zo ongelukkig en oneerlijk voor ons beiden," ver zucht Budd in haar als "wereldpri meur" geafficheerde column in de Daily Mail. MOSKOU (Reuter) - De Pravda, het Sowjet-partijblad, heeft de Olympische Spelen van Los Ange les de meest eenzijdige, chauvinis tische en door politiek beheerste aller tijd genoemd. „De geest van vrede en vriendschap, essentiële elementen van de Olympische tra ditie, werd in Los Angeles vervan gen door een sfeer van stelselmatig nationalisme", aldus de Pravda. Het partijblad van de Sowjet-Unie, evenals de meeste van de landen uit zijn invloedssfeer afwezig tij dens het grootste sportevenement ter wereld, vervolgde: „De Spelen hadden meer weg van een groot schalig gevierde feestdag in de Verenigde Staten, dan een interna tionaal sportevenement". Ook de beoordeling van de sportieve pres taties werd nog eens bekritiseerd: „De afwezigheid van veel van 's werelds beste atleten zou reden moeten zijn tot relativeren. Het te gendeel was het geval". De Olym pische Spelen werden verder een bijdrage aan de herverkiezing van de Amerikaanse president Ronald Reagan genoemd. De luchtvervui ling in de hoofdstad van Californië werd als een geestelijke belasting voor de buitenlanders afgeschil derd, waarbij de Britse atleet Steve Ovett, ingestort tijdens de finale van de 1500 meter, als voorbeeld werd aangehaald. Ook het thuis voordeel van de Amerikaanse sportlieden drukte, volgens de Pravda, zwaar op de sportmensen en juryleden uit het buitenland. De Sowjet-pers publiceerde tijdens de Olympiade dagelijks de uitslagen, naast vernietigende commentaren van correspondenten, maar zowel radio als televisie negeerde de Olympische Spelen van begin tot einde. Decor van de slotceremonie, het grote verbroederingsfeest, (foto epu> Seoel begint aan de Spelen. Burgemeester Bo Hyun Yum zwaait met het olympisch vaandel. (foto epu> Vrijbrief LOS ANGELES (GPD) - De mas sahysterie en het enorme vlagver toon waarmee vannacht in Los An geles de 23ste Olympische Spelen zijn afgesloten, vormden een pas send decor voor de sfeer waarin zich het evenement heeft voltrok ken. In de sportboeken zullen de Zomerspelen van Los Angeles worden bijgeschreven als die van Carl Lewis, de koning van deze USA-Games, daarbuiten zal deze Olympiade echter de geschiedenis ingaan als de Spelen van de com mercie, waarbij het begrip amateur ook definitief overboord werd ge zet. Maar het waren bovenal de Spelen waar gezondigd werd tegen alle regels die voor het Internatio naal Olympisch Comité ooit heilig waren. Tot groot verdriet van de meeste IOC-bonzen moesten Juan Anto nio Samaranch en de zijnen in de voorbije weken lijdzaarri toezien hoe de organisatie in Los Angeles handig misbruik maakte van de machtspositie waarin de Amerika nen verkeerden. Daardoor kon het LAOOC, de organisatie onder de bezielende leiding van Peter Ue berroth, een zakenman pur sang, ook ongestraft de spot drijven met de veelal achterhaalde olympische principes. Met Samaranch voorop zal het IOC zich in de afgelopen weken ook terdege hebben beseft dat het hek van de dam is en er der halve geen weg terug meer is. Al over vier jaar in Seoel zal daarvoor het vervolghoofdstuk worden ge schreven. Vertekend Deze Spelen stonden echter ook in het teken van de uiting van na tionalistische gevoelens, waarin de Amerikanen al eveneens voorop liepen. Gefrustreerd als zij waren door de afwezigheid van de Sow jet-Unie en haar bevriende naties greep het Amerikaanse volk, een hecht front als het bij deze Spelen vormde, ook elke gelegenheid aan om blijk te geven van hun gevoe lens voor het vaderland. Met de re- cordoogst aan gouden medailles konden de Amerikanen zich ook in dat opzicht naar hartelust uitleven, maar zagen zij gemakshalve over het hoofd dat de goudoogst veelal een sterk vertekend beeld gaf van de ware krachtsverhoudingen in de sportwereld. De door de Oostblok-landen als argument aangevoerde reden om uit Los Angeles weg te blijven, bleek echter ongegrond. Imposant als de veiligheidsmaatregelen wa ren die de organisatie had getrof fen, viel daar evenmin iets op aan te merken als op de organisatie van deze Spelen, die de toets der kri tiek glansrijk kon doorstaan. Afge reisd met de nodige scepsis door de verontrustende berichten die de wereld al ruim tevoren vanuit Los Angeles had bereikt, was er ook nooit sprake van een onontwarde verkeersknoop en bleek het smog- probleem tijdens de Spelen al eveneens sterk overtrokken. Even als dat gold voor de hitte die nooit grotere waarden bereikte dan net boven de dertig graden. kon het Amerikaanse volk er geen genoeg van krijgen en trokken alle wedstrijden, die van de hockeyers uitgezonderd, een massale toeloop. Takken van sport die in ons land worden bezocht door drie man en een paardekop trokken in Los An geles vaak 20.000 bezoekers of meer. Met als onbetwist hoogte punt de voetbalfinale zaterdag avond tussen Frankrijk en Brazilië, die 101.799 mensen op de been bracht. Drijfveer Terecht zou het LAOOC zich ook op de borst mogen kloppen voor de vriendelijke en ongedwongen sfeer waarin deze Spelen zich vol trokken. En dat was niet in het minst de verdienste van de 60.000 vrijwilligers die Peter Ueberroth had weten te mobiliseren, waar door fiks kon worden bezuinigd op de salarispost. Want vooral in fi nancieel opzicht werden de Spelen van Los Angeles een groter succes dan sportief gezien. Desondanks Want voor alles wilde de Ameri kaan er bij zijn, ongeacht om welke tak van sport het ging. Volgens een eerste voorzichtige conclusie van tien antropologen die het feno meen Olympische Spelen hebben bestudeerd en hun ervaringen aan de hand van gesprekken met deel nemers, toeschouwers en journa listen volgend jaar in boekvorm willen uitgeven, zou dat de belang rijkste drijfveer zijn. Maar deson danks hebben zij zich verbaasd over de immense uitstraling die de ze Spelen op het Amerikaanse volk had en die een van hen verleidde tot de conclusie „dat alleen een derde wereldoorlog meer mensen op de been zou brengen". Het lijdt daarom ook geen twijfel dat het LAOOC de Spelen van Los Angeles met winst zal afsluiten. En het is lang geleden dat een organi sator dat Peter Ueberroth kon na zeggen. Maar de prijs die de olym pische beweging daarvoor moest betalen was, zeker in de ogen van de meest conventionele olympiërs, een erg hoge. De keerzijde van de ze commerciële Spelen was ook dat ABC, het televisiestation dat het alleenvertoningsrecht had en hand in hand ging met de organisa tie, lak had aan spelregels én bui tenlanders. „Het was onze taak", gaf Tom Osenton van ABC Sama ranch en de zijnen te verstaan, „om een show in de Amerikaanse huis kamer te brengen". Het doel heilig de voor ABC daarom ook alle mid delen, hoe krampachtig Sama ranch ook het aloude principe van De Amerikaanse atleten sloten zich gretig aan bij de geldzucht die deze Spelen in alle opzichten ken merkte. De versoepeling van de amateurregel werd door sportcory- feëen als Edwin Moses, Mary Dec ker, Dwight Stones en Carl Lewis geintepreteerd als een vrijbrief voor puur professionalisme. Zon der blikken of blozen bevestigde Edwin Moses ook dat zijn atletiek- ïnkomen vorig seizoen 475.000 dol lar bedroeg, los nog van de re clameinkomsten die hij mocht in casseren. Omgerekend in Neder landse guldens komt dat neer op zo'n anderhalf miljoen gulden, be dragen die tot voor kort alleen wer den uitbetaald in de meest profes sionele takken van sport. De professionalisering van de Olympisch Spelen is daarmee ook definitief een feit geworden, in welke bochten het IOC zich ook wringt om de schijn op te houden dat geld nog steeds van onderge schikt belang is. Het comité Am sterdam 1992, dat zich in Los Ange les twee weken de ogen uitkeek, zal echter moeten beseffen dat de Olympische Spelen in alle opzich ten volledig ten prooi zijn gevallen aan de commercie, dus aan geld. Alleen op die manier blijkt het nog mogelijk Olympische Spelen winstgevend af te sluiten. In Los Angeles werd het volstrekt achter haalde olympische ideaal in alle stilte ten grave gedragen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9