Paleisrevolte in Costa Rica Stakers steken bussen in brand Walesa: dialoog dank zij amnestie Neutraliteit wellicht voorbij Strijd laait op na moord in Columbia Naargeestige grap Reagan uitgelekt Ortega: CIA wil lid regering vermoorden Dode bij betoging in Belfast Congres geeft Duarte 70 miljoen extra S.Arabië wil VS-wapentuig Tsjernenko en Reagan willen vrede MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 MANAGUA - In Costa Rica, dat vorige week van minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking 30 miljoen gulden economische hulp kreeg toegezegd, lijkt zich een soort van paleisrevolutie te voltrekken. Na verschillende geruchten over een staatsgreep is nu plotseling het hele kabinet van president Luis Alberto Monge afgetreden. Heel wat waarnemers hebben het idee dat op het ogenblik niet Mon ge maar zijn heel wat conservatie vere vice-president Armando Arauz het voor het zeggen heeft. Het door een economische ramp spoed geteisterde Costa Rica is de afgelopen maanden het toneel ge weest van verschillende stakings golven. Een week geleden kwam door Rob Sprenkels het tot een gewapend treffen tus sen de politie en de nu al een maand stakende arbeiders op de bananenplantages van de Ameri kaanse gigant United Brands. Daarbij vielen verschillende doden en gewonden. Binnen de Costaricaanse rege ring hebben altijd grote verschillen bestaan over het in de praktijk brengen van de door Monge gepro clameerde „neutraliteit". Monge lijkt sinds het eind van vorig jaar elk mogelijk conflict met de sandi nisten in Nicaragua uit de weg te willen gaan. Sommigen van zijn BOGOTA (DPA) - Columbiaanse regeringstroepen hebben zondag in het westelijk berggebied de jacht geopend op een groep van minstens 200 guerrillastrijders, die een dag eerder een aanval hadden uitgevoerd op de stad Yumbo. Bij die aanval werden 30 mensen ge dood en 40 gewond. Volgens een woordvoerder van de politie hebben bij de aanval op Yumbo de links-nationalistische guerrillabeweging M-19, de pro- communistische FARC en de ma oïstische EPL samengewerkt. De aanval werd geleid door M-19-lei- der Rosemberg Pabon, die in 1980 ook aan de leiding stond van de gij zeling in de ambassade van de Do minicaanse Republiek. Pabon ver klaarde tijdens de drie uur duren de bezetting, dat het een protestac tie was tegen de moord op de ideo loog van M-19 Carlos Toledo Plata afgelopen vrijdag. Toledo Plata, die van een amnestieaanbod van de overheid gebruik had gemaakt en als arts in een ziekenhuis werk te, werd in de stad Bucamaranga door twee onbekenden vanaf een motorfiets doodgeschoten. medewerkers, het nationale be drijfsleven met de twee belangrijk ste kranten van het land voorop, een ook een invloedrijk deel van de top van de gemilitariseerde politie macht zouden daarentegen de san dinisten het liefst zoveel mogelijk dwars willen zitten. Zo zijn de Ni caraguaanse contra-revolutionai ren in Costa Rica de afgelopen maanden vaak terzijde gestaan door Costaricaanse autoriteiten terwijl Monge en zijn vertrouwens mensen juist proberden om hen te neutraliseren. Vorige maand stelde het Costari caanse bedrijfsleven aan Monge een ultimatum: belastingverlagin gen en een harder optreden tegen stakers of wijzelf gaan in staking vanaf 17 augustus. Monge's minis ter van binnenlandse zaken, Alfon so Carro Zuniga, uit de conserva tieve hoek, verklaarde vorige week dat Monge een paar maatregelen zou moeten nemen. „Mocht hij het niet kunnen dan moet vice-presi dent Armando Arauz het maar doen", aldus minister Carro. Arauz heeft inmiddels toegege ven dat hij het is geweest die alle ministers opdracht heeft gegeven om af te treden, al beweerde hij dat hij dat op bevel had gedaan van president Monge. Desalniettemin lijkt het toch op een paleisrevolutie als gevolg waarvan hoogstwaar schijnlijk de progressief gezinde minister van publieke veiligheid, Solano Calderon, zal verdwijnen. Er wordt in Costa Rica een rechts kabinet verwacht en men houdt ook rekening dat de „neutrale" op stelling ten opzichte van de Midde- namerikaanse problematiek zal worden gewijzigd. LOS ANGELES (AFP/UPI) - Op badinerende toon kondigde presi dent Reagan een ophanden zijnd bombardement op de Sowjet-Unie aan toen hij zaterdag een stemtest deed voorafgaand aan de opname van zijn wekelijkse radiopraatje. Naar verluidt stonden de opna me-apparaten van zeker twee ra- dio-omroepmaatschappijen al aan zo'n vijf tien minuten voordat Reagan met zijn feitelijke toe spraak begon. Ze registreerden dat hij zei dat hij zojuist een wet had getekend die de Sowjet-Unie ver bant en het laten opstijgen van bommenwerpers aankondigde. „Mede-Amerikanen", zo begon de president de geluidscontrole, „met genoegen deel ik u mee dat ik een wet heb getekend die Rusland voorgoed verbant. We beginnen over vijf minuten te bombarde ren". De aanhef van de echte rede luid de: „Met genoegen deel ik u mee dat ik vandaag een wet heb gete kend die het groepen van gods dienstige studenten toestaat een recht uit te oefenen, dat ze te lang hebben moeten missen: de vrijheid om buiten de lesuren op openbare scholen voor voortgezet onderwijs bijeen te komen". De woorden van de president werden vastgelegd op een geluids systeem waar de meeste journalis ten geen toegang toe hebben. Me dewerkers van de twee omroepen in kwestie - CBS en Cable News Network - weigerden aanvanke lijk, op bevel van hun superieuren, over de zaak te praten maar naar verluidt heeft de Witte-Huiswoord- voerder de staven van deze omroe pen gevraagd geen aandacht aan de kwestie te schenken. Larry Speakes zou er op hebben gewezen dat commentaren als het onderha vige, die vóór de opname worden gemaakt „off-the-record" zijn. Terwijl de campagne voor de presidentsverkiezingen op 6 no vember warm begint te draaien, kan de „verspreking" van Reagan ernstige gevolgen hebben en kan die het beeld van de „de cowboy- op-oorlogspad" versterken dat hij toch al heeft bij een flink deel van het kiezerskorps. Waarnemers houdep er ernstig rekening mee dat Reagan, op een moment dat de betrekkingen met de Sowjet-Unie bijzonder gespan nen zijn, met deze „uitglijder" de angst voor een kernoorlog zal aan wakkeren net zoals zijn bewape ningspolitiek en de afwezigheid van een dialoog met Moskou veel Amerikanen zorgen baren. In oktober 1982 maakte presi dent Reagan eerder een forse mis kleun in zijn omgang met geluids apparatuur die, voor hem jammer genoeg, wel registreerde wat hij zei. Denkend dat de band niet mee liep noemde hij, in de aanloop naar een radiotoespraak over Polen, de Poolse leiders een „bende die ner gens goed voor is". WASHINGTON (AFP/UPI) - De coördinator van de sandinistische junta, Daniel Ortega, heeft beves tigd dat de Amerikaanse geheime dienst, CIA, een plan had opge steld om voor de komende presi dentsverkiezingen van 4 november een of meer leden van de junta te vermoorden. In een gisteren in de Washington Post gepubliceerd vraaggesprek verklaarde Ortega dat de Nicaraguaanse inlichtingen diensten enkele weken geleden kennis hadden genomen van dit komplot. Hij gaf geen bewijs voor deze beschuldiging en beperkte zich er toe te zeggen dat de te zijner beschikking staande informaties solide waren. Hij kon niet zeggen wie van de negen leden het doelwit waren en was er niet zeker van of president Ronald Reagan op de hoogte was gesteld van het kom plot. Volgens Ortega zou het plan van de CIA bedoeld zijn geweest om te doen geloven dat de mooorden door andere leden van de junta zouden zijn gepleegd hetgeen zou dienen als voorwendsel voor een Amerikaanse interventie in Nicara gua. In hetzelfde vraaggesprek uitte Ortega zich optimistisch over de huidige besprekingen tussen Was hington en Managua. Zij zouden kunnen leiden tot een politieke op lossing via onderhandelingen. Die onderhandelingen waren een posi tief feit. Zij begonnen op 1 juni met een onverwachts bezoek van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, aan Managua. De onderhandelaars hebben elkaar sedertdien twee keer ontmoet, in Mexico en Atlan ta. „Er is een duidelijke soepelheid in het overleg en wij denken dat die soepelheid een zeer belangrijk element is". De priester Ernesto Cardenal, minister van cultuur, heeft zondag de eis van het Vaticaan dat de priesters in de Nicaraguaanse rege ring aftreden van de hand gewe zen. „Wij zijn bereid de sancties te aanvaarden die men zal treffen, omdat wij niet zullen ophouden het volk te dienen door de rege ringsposten die ons zijn toever trouwd", aldus Cardenal tegenover de pers in Managua. Volgens Car denal hebben de vier priesters die regeringsfuncties bekleden tot 30 augustus de tijd gekregen hun functie neer te leggen. Vrijdag had het Vaticaan een verhuld ultima tum aan de priesters gesteld. BELFASTUPllAFP- Bij rellen in Belfast waarbij de politie met plastic kogels schoot op een menigteis gis teren een man omgekomen en zijn zeker 20 mensen, onder wie vrouwen en een kindgewond. De Noordierse politie trachtte zondag bij een anti- Britse betoging in Belfast tussenbeide te komen Amerikaanse advocaat, lid groep, te arresteren. Een man werd. door een plastic kogel getroffen en overleed. Zeker 20 mensen werden gewond, meldden ziekenhuizen in het gebied. Veel vrouwen waren onder de gewonden en een radiosta tion in Londen berichtte dat een 4-jarig kind door een plastic kogel in de keel werd getroffen. De botsingen tussen politie en demonstranten ont stonden toen de politie wilde overgaan tot arrestatie van Martin Galvin. voorzitter van Noraid, het Ameri kaanse pro-republikeinse Noordierse hulpcomité. Gal vin, aan wie de toegang tot Groot-Brittannië is verbo den, was donderdag illegaal Ulster binnengekomen om deel te nemen aan de herdenking van de 13 de ver- pro-republikeinse jaardag van de wet op preventieve hechtenis en de 15de verjaardag van het inzetten van Britse troepen in Noord-Ierland. De Amerikaan wist in het gewoel aan de politie te ontkomen. Het was voor het hoofdkwartier van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA), in de katholieke wijk West-Belfast dat de politie trachtte Galvin aan te houden. (foto ap» WASHINGTON (REUTER/UPI/ DPA/AFP) - Het Amerikaanse Congres is vrijdag akkoord gegaan met de verlening van 70 miljoen dollar extra militaire hulp aan El Salvador. Daarmee komt de totale hulp voor 1984 aan dit land op 196,5 miljoen dollar (ruim 600 mil joen gulden). Dat is tweemaal zo veel als in 1983. President Reagan had om 117 miljoen dollar extra hulp gevraagd. Maar hoewel hij nu minder heeft gekregen, wordt de stemming in het Congres toch gezien als een be langrijke overwinning voor hem op weg naar de Republikeinse con ventie in Dallas, die 20 augustus begint. Reagan zal daar door zijn partij worden benoemd tot Repu blikeins presidentskandidaat voor de verkiezingen van november. Het Huis van Afgevaardigden, waar de Democraten een meerder heid hebben, speelde een cruciale rol bij de stemming in het Congres. De afgevaardigden verwierpen vo rige week Reagans verzoek om ex tra militaire hulp voor El Salvador. De door Republikeinen gedomi neerde Senaat stemde daarentegen enige dagen geleden voor de volle 117 miljoen dollar die de president vroeg. Uit de onderhandelingen die daarop tussen de beide huizen van het Congres volgden, kwam een compromis uit de bus rollen. Het Huis zou zijn verzet tegen de extra hulp opgeven, maar Reagan zou niet de volle 117 miljoen dollar krijgen maar 70 miljoen. Vrijdag werd gestemd over het compromis. Het Huis stemde met 234 tegen 161 stemmen voor, waar na ook de Senaat akkoord ging. De vraag was hoe het Witte Huis zou reageren. Reagans woordvoerder, Larry Speakes, had van tevoren verklaard dat de regering zou blij ven proberen het volle bedrag bin nen te halen. Maar na de stemming in het Coneres zei Speakes „ver heugd" te zijn dat het Huis tot een beslissing was gekomen. „We zien het als een goed voorbeeld van sa menwerking" tussen Democraten en Republikeinen, zei hij op Rea gans vakantieadres in Californië. Offensief Dat veel Afgevaardigden uitein delijk toch voor extra geld stem den was volgens sommige Demo cratische leiders vooral een gevolg van de informatie die zij deze week in besloten vergaderingen kregen over de situatie in El Salvador. De Afgevaardigden werden toege sproken door de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Midden-Amerika, generaal Paul Gorman, en de ambassadeur in El Salvador, Thomas Pickering. Gorman zei later tegen de pers dat extra hulp dringend geboden was, omdat de regering van de Sal vadoraanse president José Napo leon Duarte gevaar liep het onder spit te moeten delven tegen de linkse guerrillastrijders. Volgens verscheidene berichten zouden die zich opmaken voor een groot scheeps offensief. Voor de stemming in het Con gres had Duarte nog met verschei dene Afgevaardigden gebeld om ze te verzoeken voor de extra hulp te stemmen. De Republikeinse af gevaardigde Jack Kemp riep zijn Democratische collega's op niet „het vloerkleed weg te trekken", onder El Salvador. De Democraat Dante Fascell meende dat Duarte een kans moet krijgen. Maar de ge matigde Democraat Clarence Long bleef zich echter afvragen „hoe ze zoveel geld in zo weinig tijd effec tief kunnen gebruiken". De extra gelden zijn bedoeld voor vrachtau to's. helikopters, patrouilleboten, artillerie, munitie en trainingsfaci- liteiten voor de Salvadoraanse strijdkrachten. LONDEN - Vijf bussen van de Britse staatsmijnen, de NCB, wer den gisteren in de as gelegd in de buurt van de Shirebrook-mijn in Noord-Engeland. De bussen die werkwillige mijnwerkers naar de mijnen vervoeren en pas met extra veiligheidsmaatregelen waren uit gerust, waren eerst met benzine overgoten en vervolgens aangesto ken. De NCB schat de schade op 150.000 gulden. door Lia van Bekhoven Elders in Noord-Engeland wer den twee auto's van een niet sta kende mijnwerker door brand be schadigd en een schuur van een eveneens werkwillige collega on derging hetzelfde lot. Ook daar houdt de politie ernstig rekening met opzet. De leider van de La- bourpartij, Neil Kinnock, beschul digde stakende mijnwerkers die gewelddadige middelen ter hand „Maggie's (That- Vrouwen betuigen steun aan Scargill. dere gewelddadige methoden van zijn leden. Toen hem enkele dagen geleden gevraagd werd naar een reactie zei Scargill het geweld bi) chers) spel te spelen". De enige die de mijnen te veroordelen en de po- baat heeft bij dergelijk gedrag, al dus Kinnock, is de regering. De op positieleider meende echter dat de stakende mijnwerkers die hun boekje te buiten gaan op de vin gers van een hand te tellen zijn. De president van de mijnwer kersvakbond, Arthur Scargill, wei gerde in te gaan op de beschuldi gingen van brandstichting en an- litie met klem te verzoeken einde te maken aan hun brute op treden tegen de stakende mijnwer kers. Dertig mijnwerkers hielden gis teren onder politiebewaking een bijeenkomst op een geheim adres in een poging de staking te breken. De mijnwerkersrebellen hopen de komende dagen in het hele land ap» mijnwerkers weer aan het werk te krijgen. Volgens de voorzitter van de staatsmijnen, Ian MacGregor zijn er allerlei aanwijzingen dat de staking zijn langste tijd gehad heeft. Ruim tienduizend mijnwerkers- vrouwen probeerden afgelopen za terdag in Londen het tegendeel te bewijzen. Uit het hele land waren echtgenotes, moeders en dochters van de stakers bijeengekomen om hun solidariteit met de mijnwer kers te betuigen. Twee vrouwen, die zich ook wel Scargirls naar mijnwerkersleider Arthur Scargill, gaven op Buckingham Palace een petitie af voor de Britse koningin met het verzoek steun te verlenen aan haar stakende onder danen. „Wat mij betreft kunnen al le mijnen morgen dicht", zei een mijnwerkersechtgenote, „want zo geweldig is het mijnwerkersbe- staan nou ook weer niet, als er maar nieuwe industrieën voor in de plaats komen". Onderweg werd tijdens de demonstratie druk ge collecteerd. Veel vrouwen zijn er van overtuigd dat premier That cher de stakende mijnwerkers en hun gezinnen „uit wil hongeren". De mijnwerkersgezinnen kun nen bijstand claimen, maar 70 gul den wordt daar wekelijks van afge houden omdat de stakingskas van de vakbond dat bedrag uit zou moeten keren. In werkelijkheid ontvangen de 150.000 stakende le den echter niets van de NUM. De demonstranten zeiden als het moest de staking nog maanden lang uit te kunnen zingen. „Maar Kerstmis wordt een hele moeilijke periode", gaf een vrouw toe. „Om dat wij en onze kinderen de afgelo pen maanden al zoveel gemist heb ben, is de druk groot om in decem ber te gaan werken om in ieder ge val kerstcadeautjes te kunnen ko pen. Maar als we daaraan niet toe geven en we blijven het tot Kerst mis volhouden, dan hebben we de strijd gewonnen". WASHINGTON (UPI) - Saoedi- Arabië wil 3000 Sidewinder-raket ten kopen van de Verenigde Sta ten, maar president Reagan wil het Saoedische verzoek nog niet voor leggen aan het Congres omdat hij bang is dat deze zaak hem politiek geen goed zal doen in dit verkie zingsjaar. Dat meldde zaterdag het Amerikaanse blad „Washington Post". Volgens de krant, die zich be roept op anonieme bronnen, is de Saoediers te verstaan gegeven dat de regering-Reagan niet van plan is de eventuele levering van Sidewin ders nog dit jaar aan te kaarten bij het Congres. Op zich is de regering voorstander van de transactie, om dat de raketten een versterking zouden betekenen van het defen sieve vermogen van de Saoediërs in het voor het Westen zo vitale ge bied van de Perzische Golf. Maar Reagan vermijdt in dit verkiezings jaar liever de confrontatie met de Amerikaanse joodse organisaties joodse groeperingen en het Con- DUBLIN (RTR) - President Rea gan en Sowjetleider Tsjernenko hebben in afzonderlijke brieven die gisteren zijn gepubliceerd ge zegd dat ze betere betrekkingen tussen eikaars landen willen. Ze antwoordden op brieven van de Ier Sean MacBride, winnaar van de Nobel- en Leninprijs voor de vrede en voorzitter van het in Ge- nève zetelende Internationale Vre desbureau, dat beide briefteksten in Dublin openbaar maakte. MacBride schreef de twee leiders nadat Reagan in juni had gezegd dat een kernoorlog nimmer gewon nen kon worden en nimmer moest worden gevochten, waarmee hij een topconferentie over ontwape ning suggereerde. In zijn antwoord gedateerd 24 ju li zegt Tsjernenko dat de verkla ring geen enkele verandering in houdt van het huidige Amerikaan se standpunt. „Onzerzijds hebben wij dikwijls gezegd dat wij goede betrekkingen met de Verenigde Staten op prijs zouden stellen", aldus de Russi sche president en partijleider. „Maar in dergelijke zaken moe ten beide partijen in goede wil met elkaar overeenkomen", voegt hij eraan toe. „Zoals U wel weet heeft men aan Amerikaanse zijde al heel wat over vrede en onderhandelingen ge zegd. „Niettemin druisen alle prakti sche handelingen van de Ameri kaanse regering in tegen de bele den wens dat besprekingen plaats hebben", aldus Tsjernenko. President Reagan zegt in zijn antwoord aan MacBride van 29 ju ni: „Ik kan U verzekeren dat ik en mijn regering naar middelen zoe ken waarmee wij de betrekkingen met de Sowjet-Unie op een stabie ler en constructiever leest kunnen schoeien". Reagan zegt dat hoewel er ingrij pende verschillen zijn tussen de politieke systemen van de twee landen, „Ik ervan overtuigd ben dat onze twee staten het gemeen schappelijke belang delen dat oor log moet worden vermeden en de huidige spanningen en bestaande bewapeningshoogten geredu ceerd. „Zoals ik heb te kennen gegeven zou ik erg graag de heer Tsjernen ko ontmoeten, als zulk een ont moeting op de juiste wijze werd voorbereid en zou bijdragen aan vooruitgang in onze betrekkin gen". LONDEN (AFP/Rtr.) - In Libië zijn onlangs vier mannen geëxecuteerd die verantwoordelijk zouden zijn geweest voor het doodschieten van een Britse politieagente bij de Libi sche ambassade in Londen. Dat meldde zaterdag het Britse dag blad „Daily Express". In een exclusief artikel op de voorpagina schrijft de krant dat de vier Libiërs in Tripoli na een ge heim proces zijn terechtgesteld „wegens misdaden tegen de staat". Officieel zouden zij zijn veroor deeld omdat ze er niet in waren ge slaagd een einde te maken aan de activiteit van Libische ballingen in Groot-Brittannië. Maar volgens een rapport van de Britse inlichtin gendienst was „hun werkelijke misdaad de roekeloze schietpartij die de 25-jarige agente Yvonne Fletcher stervend achterliet op straat", aldus de Daily Express. De krant geeft niet aan waar het geciteerde rapport vandaan komt en wanneer de executies in Tripoli voltrokken werden. Wel schrijft zij dat het rapport van de inlichtin gendienst nu bestudeerd wordt door de anti-terreurafdeling van Scotland Yard. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen kon de inhoud van het artikel in de Daily Express niet be vestigen. „Wat Libiërs met Libiërs doen gaat ons niet werkelijk aan Wel zijn we bezorgd over de zes 'Libië stelde daders terecht van Londense schietpartij' Britten die nog steeds worden vastgehouden in Libië sinds de omsingeling" van de Libische am bassade in Londen. De ambassade werd 10 dagen door de Britse politie omsingeld nadat vanuit het ambassadege bouw de schoten waren gelost die agente Fletcher dodelijk troffen terwijl ze toekeek bij een demon stratie van tegenstanders van het Libische bewind van Gaddafi. Het beleg eindigde met de uitwijzing van de 30 diplomaten en studenten die zich in de ambassade bevon den. Onder hen bevond zich de on bekende moordenaar van Fletcher. De Daily Express schrijft niet te Baghdadi en Matouq werden uit gewezen uit Groot-Brittannië na het beleg. De Daily Express schrijft dat Gaddafi hen wellicht uitgekozen heeft om te fungeren als zondebok. De Libische leider is woedend om dat door de moord op Yvonne Flet cher de ambassade werd tentoon gesteld als een geheim wapende pot en een onderkomen voor zijn Londense terroristische operatie tegen zijn politieke tegenstanders, aldus de krant. WASHINGTON (AFP) - De amnes tie voor politieke gevangenen in Polen is „een belangrijke ontwik keling" die de weg kan openen naar een economische en sociale Enig licht op venniste Libanezen BEIROET (Rtr.) - Een lijst met de namen van 764 mensen die door de Libanese autoriteiten worden vast gehouden, is gisteren in de kranten in Beiroet verschenen als onder deel van de pogingen het lot vast te stellen van de duizenden mensen die tijdens negen jaar burgeroorlog verdwenen. De lijst is uitgegeven door een speciaal comité dat in ju ni door de regering was gevormd te gaan i weten of de schutter zich onder de ten nog in leven zijn. geëxecuteerden bevond. Het blad noemt wel de namen van de te- rechtgestelden: Omar Sodani, de gewezen persattaché van de am bassade, de student Matouq Ma touq. Gaddafi's persoonlijke verte genwoordiger in Engeland Abdul Ghadir Baghdadi, en Ali Abuzieh De lijst bevat niet de namen van de 100 tot 200 mensen van wie de onofficiële milities teogeven dat zij als gijzelaars worden vastgehou den om vrijlating te verkrijgen van gevangenen in handen van rivalen. Verwanten van de vermisten hebben regelmatig protestacties gehouden om van de regering te ei sen stappen te ondernomen tot vrijlating van gijzelaars of het ver strekken van akten van overlijden indien geen spoor van de vermis ten gevonden wordt. Volgens de kranten worden som mige gevangenen beschuldigd van moord op politici en diplomaten, aanvallen op diplomatieke missies en andere gewelddadige politieke acties. In de nacht van zaterdag op zon dag is in Beiroet schade aangericht aan het flatblok waar oud-premier Shafiq al-Wazzan woont. Niemand liep verwondingen op In Zuid-Libanon werden zondag twee Israëlische soldaten tijdens een patrouille in de buurt van Ty- rus door een bomexplosie gewond dialoog. Dat heeft de leider van de verboden Poolse vakbond Solida riteit, Lech Walesa, gisteren ver klaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation CBS Walesa zei dat de overwinning van Solidariteit niet berust op een con frontatie met de autoriteiten. „De amnestie is een stap in de goede richting en men moet haar als zodanig beschouwen", aldus Walesa. „Wij wachten echter op an dere maatregelen die kunnen lei den tot een nationale verzoening en andere personen moeten wor den vrijgelaten". „Vroeg of laat moeten we om de tafel gaan zit ten", aldus Walesa. Hg voegde er aan toe: „We zijn niet van plan Po len in brand te steken, we willen het omvormen in een betere plaats om te leven". Volgens Walesa is Solidariteit sterker en belangrijker dan ooit. Hg zei vertrouwen in de toekomst te hebben en preciseerde dat alle vrijgelaten personen direct of indi reet contact met hem hadden opge nomen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7