De Koning betreurt houding werkgevers Vliegtuig bij start: verongelukt drie doden Ontwikkelingshulp Nicaragua gekort Zes Turken uit Almelo omgekomen Twee nieuwe vormen gezinshulpverlening Ex-echtgenoot doodt vrouw MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Korter werken op laag pitje DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) betreurt het dat de werk gevers aarzelen over het doorgaan met arbeidstijdverkorting. Volgens de minister blijft het noodzakelijk het bestaande werk beter te verdelen, omdat anders de huidige werk loosheid niet kan worden opgelost. 'Dat is maatschappelijk en economisch onaanvaard baar', aldus de bewindsman. De bewindsman zei gisteren voor de AVRO-radio dat het er op lijkt dat de werkgevers het in 1982 ge sloten akkoord tussen werkgevers en werknemers over korter werken willen ondermijnen. De werkge vers willen volgens de bewinds man afwachten hoe de huidige kor tere werkweek gaat uitpakken. 'Alsof men zegt 'het is nu mooi ge noeg geweest, we gaan nu een poosje achterover zitten en eens wennen aan die arbeidstijverkor- ting', aldus De Koning. De teleurstelling van de minister is ingegeven door uitlatingen van de centrale werkgeversorganisa ties VNO en NCW, die de afgelo pen weken hebben gepleit voor een bevriezing van het proces van korter werken. De Koning compli menteerde gisteren de werkne mersorganisaties FNV en CNV die wèl blijven vasthouden aan de her verdeling van werk. MANAGUA (GPD) - Nederland zal Nicaragua geen financiële hulp verschaffen voor de verkiezingen van 4 november. Ook heeft minis ter Schoo (ontwikkelingssamen werking) tijdens haar bezoek aan Nicaragua laten doorschemeren dat er waarschijnlijk geen nieuw omvangrijk hulpprogramma voor de wederopbouw komt als volgend jaar het in 1980 begonnen vijfjaren plan afloopt. Het lijkt erop dat Nicaragua, in het kader van de herijkingsnota van minister Schoo die op 3 sep tember in de Tweede Kamer zal worden besproken, vanaf dat mo ment met de maten zal worden ge meten die op alle Middenameri- kaanse landen van toepassing zijn. De afgelopen jaren heeft Nicara gua het gros van de ontwikkelings hulp gekregen die Nederland aan Midden-Amerika heeft besteed. Nederlanse ontwikkelingssa- menwerkers die in Nicaragua ac tief zijn hebben echter de indruk dat de huidige hulp ook na 1985 tot op zekere hoogte zal worden voort gezet, hoewel dat dan vooral zal gaan gebeuren via randorganisa- ties als de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. De Nederlandse re- DEN HAAG (ANP) - Twee tot nu toe experimentele vormen van hulpver lening kunnen worden opgenomen in het normale takenpakket van de gezinsverzorging. Het gaat om de centra voor gezinsverzorging en gastge zinshulp. De nieuwe vormen van hulpverlening moeten voorzien in de toenemende vraag om hulp. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Van der Reyden (volksge zondheid) aan de door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur gesubsidieerde instellingen voor gezinsverzorging. De beide nieuwe werkvormen, die door de beslissing van de staatsse cretaris op één lijn zijn gekomen met de alphahulpverlening en wijkbe- jaardenverzorging, geven hulp buiten het huis van de cliënt. Ze richten zich op de opvang van de kinderen van cliënten, die voor hulpverlening in aanmerking komen. In een centrum voor gezinsverzorging gebeurt dat in een centraal gele gen accommodatie in een wijk, dorp of stad. Ook andere taken van de gezinsverzorging zouden volgens het ministerie vanuit een dergelijk cen trum kunnen worden uitgeoefend, als bij voorbeeld de was, de bereiding en verstrekking van maaltijden en aanvangshulp thuis. Cliënten die van een centrum gebruik maken moeten daarvoor een eigen bijdrage betalen. Die is lager dan de eigen bijdrage voor hulpverlening thuis. Bij gastgezinshulp worden kinderen van de cliënt gedurende enkele uren per dag of hele dagen ondergebracht in een ander gezin, dat bereid is deze (vrijwilligers)hulp te verlenen. De instelling voor gezinsverzor ging kiest het gastgezin, bepaalt of de hulp nodig is en bemiddelt tussen gastgezin en cliënt. Gastgezinnen krijgen een bescheiden onkostenver goeding van aanstelling. In de brief geeft de staatssecretaris de instellingen ook de mogelijkheid om voortaan hulp te verlenen buiten de kantooruren als de omstandighe den dat noodzakelijk maken. Daarmee DEN HAAG (ANP) - De kinderbij slag moet zodanig worden ver hoogd dat een gezin met een mini muminkomen daaruit de kosten van de kinderen kan betalen. Dit is een van de drie voorstellen over wijziging van de kinderbijslag van het college algemene bijstandswet in een ontwerpadvies over de koopkrachtontwikkeling van ech te minima. De werkgeversvertegenwoordi gers in het college hebben zich tot dusverre over deze voorstellen nog niet willen uitspreken. Het defini tieve advies wordt in september verwacht. Het college heeft berekend dat de financiële ruimte van een echt paar met kinderen bijna vijftien procent minder is dan van een echtpaar zonder kinderen. Vooral op minimumniveau wordt de hui- Advies college: kinderbijslag minima omhoog dige toestand onaanvaardbaar ge noemd. Het college geeft drie mo gelijkheden: - kinderbijslag verhogen tot kos tendekkend niveau voor mensen met een minimuminkomen. Die nieuwe bijslagen kunnen eventu eel variëren afhankelijk van de leeftijd van de kinderen. Ook ou ders die meer verdienen krijgen deze hogere bijslag. Voor hen is die echter niet kostendekkend omdat het een bekend verschijnsel is dat kinderen „duurder" worden naar mate de ouders meer verdienen. Dit voorstel pakt het duurst uit. - in het tweede voorstel, dat minder ver gaat, moeten ouders 2,5 pro cent van de kosten van hun kinde ren zelf betalen. De rest moet uit de kinderbijslag kunnen worden be taald; - het minst verstrekkende voor stel is: ouders op minimumniveau een kostendekkende of bijna kos tendekkende kinderbijslag te ge ven. Boven modaal kan de kinder bijslag lager zijn. Het lijkt het college de beste op lossing om via de kinderbijslag de positie van ouders met een mini muminkomen te verbeteren. Er hoeven dan geen nieuwe instru menten ontwikkeld te worden. moet het streven naar korter werken op centraal niveau worden ondersteund, vindt De Koning. De mensen moeten worden aange moedigd en niet geremd, zei hij. De minister vindt het ongelukkig dat nu de indruk ontstaat dat de werk gevers op centraal niveau van de afspraken afwillen of deze op zijn minst willen onderbreken. Minister De Koning vindt dat de principiële stap gezet is om de be drijfstijd los te koppelen van de ar beidstijd van individuele werkne mers. Dat proces moet worden voortgezet. Belangrijk blijft wel dat de rendementen van het be drijfsleven niet mogen worden aangetast, en dat ook de bedrijfs tijd niet wordt verkort. Het kabi netsbeleid is er daarbij op gericht om door middel van lagere pre mies en belastingen ruimte voor korter werken te scheppen. Hij wijst overigens ook het plan van de Dienstenbond FNV van de hand, die net als de werkgevers gering wil, zo Ujkt het, niet langer heeft gepleit voor loonsverhogin- te boek staan als verreweg de gen. Hoewel het kabinet het cao- grootste Europese donateur van overig over wil laten aan de be- het sandinistische Nicaragua. Wel- arijfstakken, gelooft De Koning licht spelen de relaties met Was- werkgevers en werknemers al- hington daarbij een rol. le beschikbare ruimte moeten ge- Verder heeft minister Schoo dui- bruiken voor de financiering van delijk gemaakt dat zij de hulp tij- bet korter werken, dens het laatste jaar voornamelijk wil toespitsen op de landbouwsec tor. „Ten eerste omdat het een prioriteit is van de Nicaraguanen zelf, aldus haar uitleg, „ten tweede omdat er direct een heleboel men sen profijt van trekken en ten der de omdat het minder strategisch kwetsbaar is dan bijvoorbeeld de havenontwikkeling". De sandinisten hadden eigenlijk gerekend op ongeveer één miljoen gulden voor stembiljetten, inkt en vervoersmiddelen, die nodig zijn bij de verkiezingen van 4 novem ber. Minister Schoo: „Ik heb niet besloten om hulp te geven voor de verkiezingen. Ik geloof dat die ver kiezingen, die nu zo'n eerste stap zijn, eerst maar eens moeten wor den afgewacht". Volgens minister Schoo zal Ne derland officiële waarnemers naar het stembusspektakel sturen. ..iw" -—-i'.— Het totaal vernielde wrak van het sportvliegtuigje Gewonden bij vechtpartij op camping AMSTERDAM (ANP) - Bij een vechtpartij op een camping in Am sterdam tussen campingbezoekers en politie-agenten zijn in de nacht van zaterdag op zondag relschop pers en agenten gewond geraakt. Twee politiemannen en drie vech tersbazen moesten in een zieken huis worden behandeld. Om twee uur 's nachts mishan delde een drietal dronken Amster dammers twee Italianen op de camping Zeeburg in Amsterdam. Daarna werd een vrouwelijk perso neelslid van de camping lastig ge vallen. Toen de drie mannen de in boedel van de kantine te lijf wilde gaan riep de campinghouder de hulp van de politie in. HILVERSUM (GPD/ANP) - Een vliegtuigongeluk heeft zaterdag middag in Hilversum het leven ge kost van de 38-jarige Ronald Doer- ga uit Naarden en zijn twee zoons van 13 en 14 jaar. Een vierde inzit tende, een 33-jarige vrouw, is zwaargewond opgenomen in het slechts hulp te geven op werkdagen vervallen. GRONINGEN (ANP) - Op het ter rein van de Eemshaven in Noord- Groningen is zaterdagmiddag een nieuw wereldrekord vliegeren ge vestigd. Herman van de Broek uit Maarssen en Jan Pieter Kuil uit Nieuwegein lieten op het haventer rein een vlieger van 650 meter leng te op. De vlieger, gemaakt van spi- nakemylon in de vorm van een slang, bleef meer dan 20 minuten geheel los van de grond. Het oude record staat op naam van Ameri kanen, die een vlieger van 478 me ter lang de lucht in lieten gaan. De recordvlieger heeft een oppervlak van 770 vierkante meter en weegt 53 kilo. De geslaagde recordpoging met de langste vlieger zal worden de strikte subsidievoorwaarde voorgedragen voor opname i Verf spoor verraadt inbreker UTRECHT (ANP) - Een 47-jari- ge Utrechter die bij een inbraak in een bouwkeet in de Domstad verfspullen stal om daar zijn ca ravannetje mee op te schilde ren, heeft van de gestolen waar maar heel even plezier gehad. Een lek in een van de gestolen verfbussen deed hem de das om. Het lek liet een duidelijk verfspoor achter, dat recht streeks naar de caravan van de dader leidde. Toen de politie bovendien voor de caravan ook nog eens twee met verf bespat- te klompen aantrof, wist men zeker dat men op het goede spoor zat. Ontkennen had ver volgens voor de uit zijn slaap gewekte caravanbewoner wei nig zin meer. brandwondencentrum in Bever wijk. Het ongeval gebeurde direct na de start, toen het toestel om on verklaarbare reden van de baan raakte en tegen een bunker aan de rand van het vliegveld botste. Het toestel, de PH-AFL van het type Socata TB-9, vertrok om streeks kwart voor vijf zaterdag middag met bestemming Schip hol. Terwijl het op de startbaan snelheid maakte, kwam het vlieg tuigje in de problemen, raakte van de baan en botste, nog vóór het van de grond had kunnen komen, te gen een verderop gelegen bunker. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart vloog het toestel direct in brand. Hulp kwam vrijwel ogenblikke lijk op gang, de brandweer was snel ter plaatse. Wel werd de hulp verlening bemoeilijkt doordat vele nieuwsgierigen op het ongeluk wa ren afgekomen en met hun auto de wegen verstopten. Het toestel, dat eigendom was van het op het vliegveld Hilversum Guinness Book of Records, (foto ANP) ten ZEEBURGERTUNNEL - Rijks waterstaat heeft Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk (Volker Stevin-concern) opdracht gegeven voor de bouw van de Zeeburger- tunnel in Amsterdam. De aan- neemsom bedraagt f 80 miljoen, al dus Van Hattum. De tunnel onder het IJ wordt in de komende vijf jaar gebouwd in de buurt van Schellinkwoude, op de plaats waar de toekomstige ringweg rond Amsterdam het Bui ten IJ kruist. De tunnel wordt 900 meter lang, waarvan 330 meter wordt afgezonken in drie elemen- BELGRADO/OSSENDRECHT - Bij verkeersongelukken in eigen land zijn het afgelopen weekeinde acht mensen om het leven geko men en verschillende gewonden gevallen. Zes mensen uit Almelo kwamen om bij een verkeersonge val in Joego-Slavië op de als ge vaarlijk bekend staande Joegosla vische autoweg „Autoput" in de buurt van de stad Slavonski Brod. Het ongeluk gebeurde toen een personen busje met een Turks ge zin uit Almelo tussen Belgado en Zagreb door nog onbekende oor- Mak op de linkerweghelft terecht kwam en frontaal op een tegemoet komende autobus botste. De 44-ja- rige bestuurder, zijn 45-jarige vrouw en hun vier kinderen in de leeftijd van drie tot negen jaar kwa men om het leven. Ook de Joego slavische chauffeur van de autobus verloor het leven. Door een verkeersongeluk in Os- sendrecht zijn zaterdagmorgen drie mensen om het leven geko men en vier mensen gewond ge- HENGELO (ANP) - In een flatwo ning in Hengelo is gisteren de 33- jarige mevrouw J. Boschaart uit die stad door haar voormalige echt genoot met messteken om het le ven gebracht. De dader heeft zich een half uur na het gebeuren op het politiebureau gemeld. Twee van de drie kinderen van het slachtoffer; respectievelijk twee en veertien jaar oud, zijn in de woonkamer getuige geweest van de gewelddadige dood van hun moeder. De politie heeft hen voor lopig bij kennissen van de omge komen vrouw ondergebracht. Een derde kind, een dochter van zeven tienjaar, woonde niet meer bij haar moeder thuis. Volgens mededelingen van de politie is de vrouw meerdere keren met een keukenmes gestoken. Zij overleed ter plaatse aan de opgelo pen verwondingen. De man en de vrouw woonden al een jaar ge scheiden. De politie tast nog in het duister over het motief van de steekpartij. raakt. Door nog onbekende oor zaak kwamen een personenauto en een bestelauto frontaal met elkaar in botsing. De botsing kostte drie mensen uit de personenauto het le ven. Vier mensen uit de bestelbus moesten gewond worden overge bracht naar een ziekenhuis. De 20-jarige motorrijder J.C.R. de Boer uit Heemskerk is gisteren in Krommenie om het leven geko men. Volgens de politie heeft de Heemskerker op een motor te hard gereden. Daardoor kon hij een flauwe bocht niet nemen en raakte zo op de andere weghelft waar hij ten val kwam. De motorrijder, die de motor van een vriend had geleend en zonder geldig rijbewijs reed, kwam onder een rijdende auto terecht en was op slag dood. Een 18-jarig meisje uit Rosmalen is zatermiddag in Den Bosch dode lijk verongelukt toen zij de weg wilde oversteken. Daarbij werd zij geschept door een auto. In Best kwam een 16-jarige jongen met zijn bromfiets ten val en onder een vrachtwagen terecht. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 63-jarige mevrouw Banken uit Wamel is gisteravond in Dreu- mel omgekomen toen zij werd ge schept door een personenauto. Zij reed met haar fiets een voorrangs kruising op. De eveneens 63-jarige mevrouw Dooper uit Sondel kwam om toen zij met haar man langs de kant van de weg wandelde. Zij werd door een achteropkomende auto geschept. Haar man bleef on gedeerd. SCHIPHOL (ANP) - Minister De Koning (Antilliaanse zaken) houdt vooralsnog vast aan het uniever- band tussen Aruba en de overige vijf eilanden van de Nederlandse Antillen. Volgens De Koning is het unieverband de beste vorm waarin de samenwerking tussen Aruba en de overige vyf eilanden kan wor den geregeld, wanneer Aruba op 1 januari 1986 een aparte status krijgt. Dit heeft de minister zaterdag middag op Schiphol meegedeeld vóór z(jn vertrek naar de Neder landse Antillen. Tijdens zijn ver blijf aldaar, waarin hij alle zes ei landen zal bezoeken, wil de minis ter vernemen welke bezwaren te gen het unieverband bestaan en aan welke andere mogelijkheden De Koning houdt vast aan unie Antillen Met nadruk wees De Koning er op, dat het besluit tot een uniever band op de ronde-tafelconferentie een besluit van de drie betrokken partijen is geweest. „Dit besluit kan alleen gewijzigd worden wan- gevestigde luchtvaartbedrijf Ben Air, is geheel uitgebrand. Pas 's avonds tegen negen uur waren de drie lijken geborgen. Over het lot van de in Beverwijk opgeNomen vrouw is nog niets bekend. De Rijkspolitie Dienst Lucht vaart heeft het onderzoek naar de toedracht van het vliegtuigongeluk op zich genomen. Volgens een woordvoerder kan het wel enkele weken duren voordat komt vast te staan hoe de piloot van de start baan kon raken. Het afgelopen weekeinde werd meteen al een be gin gemaakt met het verhoren van verschillende ooggetuigen van de botsing. Het ongeluk van zaterdag is ove rigens het derde in vier maanden tijd. Ook in mei en juli waren er crashes in de omgeving van vlieg veld Hilversum. Bij een landing in de bomen bleven eerder een piloot en vier parachutisten ongedeerd en vorige maande belandde een toestel nog in een Loosdrechtse tuin. Ook toen kwam de piloot met de schrik vry. Studie bepleit verplichting minimum aantal vrouwen in dienst te nemen DEN HAAG (GPD) - Het zou voor de werkgelegenheid van vrouwen goed zyn als bedrijven worden ver plicht een minimum aantal vrou wen in dienst te nemen. In het bui tenland blijken dergelijke regelin gen discriminatie tegen te gaan en bovendien de arbeid beter te ver delen. Dit staat in een studie, ge maakt in opdracht van de Emanci- patieraad. De onderzoekster, mr. M.M. San- derse van de TH in Delft, baseert haar conclusies op regelingen in de Verenigde Staten en in Zweden. Daar legt de wet bedrijven bepaal de verplichtingen op. In Zweden bijvoorbeeld geldt de regel dat ten minste veertig procent vrouwen in alle functies van bedrijven werk zaam moeten zijn. Lukt het een bedrijf niet daaraan te voldoen dan moet verantwoor ding worden afgelegd. Via scho ling en sociale werving moet wor den getracht de doelstelling alsnog te halen. De studie stelt dat dergelijke re gelingen bedrijven die welwillend genoeg zijn, stimuleert om hun huidige selectie- en promotiebe leid voor personeel goed te onder zoeken op verborgen obstakels voor vrouwen. In de Verenigde Staten voldoen bedrijven heel goed aan de verplichting vrouwen niet te discrimineren, omdat er wettelijke mogelijkheden zijn voor vrouwen om forse schadevergoe dingen te eisen. Invoering van de mogelijkheid van schadevergoe ding zou ook in Nederland gunstig kunnen werken, is een conclusie van de studie. De onderzoekster beveelt op ba sis van de ervaringen in de VS en Zweden ook aan om overheidssub sidies en regionale investeringsre gelingen te verbinden aan de eis vrouwelijk personeel gelijke kan sen te geven. In Nederand is het principe van dergelijke regelingen bekend. Het kabinet wilde nog niet lang gele den bedrijven verplichten ten min ste 5 procent gehandicapten in dienst te nemen. In het deregule ringsproces sneuvelde dat voorne men echter. Het kabinet overwoog in 1980 of soortgelijke regelingen ook gun stig zou kunnen werken voor ande re groepen, in het bijzonder voor jongeren. De Emancipatieraad be sloot vervolgens op eigen initiatief te onderzoeken of ook vrouwen kunnen profiteren van een derge lijke regeling. De Emancipatieraad heeft zelf nog geen standpunt be paald over de studie. WJLP - In Wilp werd dit weekeinde de Mooiste Straathond gekozen. Deze deelnemers staan met hun honden (links Rakker van 3,5 jaar en rechts Rakker van 1 jaar) te wachten op hun beurt. De zon liet het aardig afwe ten: het was hondeweer.... (foto anpi neer alle partijen daarmee instem- Enige tijd geleden hebben de vijf eilanden tijdens een eerste topbe- raad met de Antilliaanse regering het unieverband met Aruba afge wezen. Tijdens het topoverleg hier over, dat in de eerste week van au gustus op St. Maarten werd ge voerd, kwamen de landsregering en de vijf eilanden overeen, dat een werkgroep alternatieve vormen voor een samenwerkingsverband met Aruba zouden gaan bestude ren. Een tweede groot probleem waarmee De Koning tijdens zijn verblijf op de Antillen zal worden geconfronteerd, betreft het zogehe ten solidariteitsfonds, dat de finan ciële gevolgen van de uittreding van Aruba moet opvangen. Kind van drie jaar gewurgd ROTTERDAM (ANP) - In de kel der van haar ouderlijk huis in Rot- terdam-Overschie is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van de driejarige Shirley Deurloo. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is het kind ge wurgd. De politie denkt dat er sprake is van „een misdrijf met seksuele motieven". De Rotterdamse recherche heeft een team van zestig man gefor meerd, dat is begonnen aan een grootscheeps buurtonderzoek. Volgens de woordvoerder maakt men zich ernstige zorgen in Over- schie, omdat ook is gebleken dat een vieijarig meisje zaterdag is las tiggevallen. Dit kind ontsnapte toen ternauwernood aan het lot dat Shirley Deurloo gisteren trof. Poging tot uitbraak verijdeld DEN HAAG (ANP) - Het personeel van de gevangenis in Schevenin- gen heeft gisteravond op het nip pertje een uitbraakpoging weten te voorkomen. Bij het incident zijn geen gewonden gevallen. De poli tie trok uit voorzorg een cordon op rond de gevangenismuren. Volgens de directie van de ge vangenis stond een gedetineerde op het punt de benen te nemen. Hij had een gat in zijn celmuur gebei teld. Als de man was weggekomen hadden zeker drie tot vier anderen zijn voorbeeld gevolgd, zo denkt de directie. Omdat het bewakingspersoneel al vroeg in de avond lucht kreeg van de uitbraakplannen werd de politie gealarmeerd. De Haagse ge meentepolitie trok samen met de marechaussee een cordon op rond de muren van het gevangenister rein. Enkele tientallen politiemen sen werden ingeschakeld, maar hun optreden bleek achteraf niet nodig. De man die trachtte te vluchten is een bekende klant in de Scheve- ningse gevangenis, aldus de direc tie. Volgens directeur J.F. van Huët nam hij het mislukken van zijn vluchtpoging 'sportief op.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5