problemen voor gehandicapten' 'Leiden vol met Eerstejaars studenten aangekomen Twintig mille ontvreemd uit lunchroom ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION kamsteeg VOORSCHOTEN Project moet onwetendheid verminderen MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 LEIDEN LEIDEN Met een groots op gezet project zal de Leidse bur ger in de laatste drie weken van september worden gecon fronteerd met de problemen van gehandicapten in de stad. Het project zal bestaan uit drie onderdelen: een fototentoon stelling in de hal van het stad huis, een forumdiscussie en er wordt een soort hindernisbaan aangelegd, waar valide mensen in een rolstoel of met een afge plakte bril aan den lijve kun nen meemaken wat een handi cap betekent. door Henny van Egmond le stad is", vertelt Stella Vriezen, die samen met Antoinette Andrie- se het project op poten heeft gezet in het kader van hun eindexamen aan de Reinwardt Academie, een beroepsopleiding voor museum- medewerkers. Het porject is een initiatief van de werkgroep ver keer. Stella Vriezen: "Aan Leiden zelf is weinig te veranderen. Je kunt niet alles asfalteren en alle bruggetjes neerhalen. Maar als er nieuwbouw wordt gepleegd of er wordt een kruispunt aangepakt dan kunnen de ambtenaren er wel rekening mee houden". Het project is gericht op twee groepen: de ambtenaren en de vali de burgers. Voor de ambtenaren is er een forum, waar drie mensen vanuit verschillende invalshoeken een inleiding zullen houden. Het forum is niet vrij toegankelijk we gens ruimtegebrek. Gehandicap ten krijgen wel een uitnodiging. "Wü hopen dat er een grote op komst is van gehandicapten zelf, zodat die gerichte vragen kunnen stellen". Dat ambtenaren meer moeten weten over gehandicapten staat voor de twee stundentes als een paal boven water. "Evenals bij het publiek lopen er heel veel onwe tende ambtenaren rond, uitgezon derd die ambtenaren die constant met gehandicapten te maken heb ben. Maar die ambtenaren kunnen niet vaak goed zien hoe het is voor een gehandicapte in de stad", al dus Vriezen. Antoinette Andriese vult aan: "Het is geen onwil van de ambtenaren, maar meer onwetend heid. Zij stappen een hoge stoep op en denken er niet verder bij na". Stom Een voorbeeld van niet goed na denken is het fraaie, in monumen tale stijl gebouwde bruggetje bij De Lakenhal. Stella Vriezen: "Dat is een mooi bruggetje met op- en afritten voor rolstoelers. Prachtig, denk je dan. Maar voor rolstoelers zijn die op- en afritten te steil. Je .mag het geen stommiteit noemen, maar het is het wel. En daarom hebben we de ambtenaren ook als speciale doelgroep gekozen". De brug bij De Lakenhal. Mooi, mat En zo zijn er ook andere voor beelden in de stad te geven. Ande re struikelblokken vormen de uit stallingen van winkels. De Haar lemmerstraat is het mooiste voor beeld. Kriskras staan daar de win- kelrekken. Tussen de winkels en de rekken is onvoldoende loop- ruimte. Gevolg: een blinde kan niet over de Haarlemmerstraat. Maar ook elders in de stad staan obstakels genoeg. Paaltjes, recla meborden, papierbakken, neerge gooide fietsen enzovoorts belem meren de doorgang voor gehandi capten. "Je denkt er zelf niet bij na. Je kwakt zelf ook je fiets neer. Voor dat ik aan dit project begon, heb ik er zelf ook nooit aan gedacht", ver telt Vriezen. De vaste obstakels op de stoep zijn erg, "maar veel erger zijn de losse", aldus Andriesse. Om die op te ruimen is een mentali- LEIDEN - Een rukte van jewelste vanmorgen op het Schuttersveld: bijna 1.800 eerstejaars studenten op zoek naar hun mentor. De ko mende week zullen de nieuwelin gen, alvorens hun studie aan te vat ten, kennis maken met Leiden. De Enige Leidse Commissie Introduc tie Dagen (EL CID) heeft voor al lerlei activiteiten gezorgd. Na de opening in de Pieterskerk stond er vanmiddag een stadsver- kenning met thee drinken op de Burcht op het programma. De avond biedt voor elk wat wils. Be halve de studentenverenigingen die de deuren wagenwijd open hebben, is er in de Pieterskerk een optreden van Dr. Hot and Neon, maakt Jules Deelder zijn opwach ting in het universitaire complex aan de Cleveringaplaats en wordt er in het Micro-theater het toneel stuk "Jan Rap en zijn maat", een bewerking van het gelijknamige boek van Yvonne Keuls, opge voerd. Om middernacht wordt ie dereen geacht op een oor te liggen om morgenochtend tussen zeven en acht uur weer present te zijn op het gezamenlijke ontbijt. De studenten op het Schuttersveld. r veel te steil voor rolstoelgebruikers. teitsverandering nodig en dat is al tijd erg moeilijk. Daarom zou er ook in de eerste plaats wat gedaan moeten worden aan de vaste obsta kels. Bijvoorbeeld de paaltjes. "In feite zijn al die bruine en grij ze paaltjes slecht zichtbaar voor slechtziende mensen. Zij hebben wit en geel nodig. Maar dat mag niet vanwege het stadsschoon. Wij vinden dat puur een kwestie van smaak", zegt Andriese. Maar niet alleen de kleur van de paaltjes is belangrijk, vaak versperren ze ook gewoon de weg voor gehandicap ten. Makkelijk Vriezen en Andriese leggen ove rigens de nadruk op het feit dat speciale voorzieningen, zoals hel- lingbanen, niet alleen een positief effect hebben voor gehandicapten. "We willen dit niet alleen betrek ken op gehandicapten. Anders denken de mensen weer: ze willen weer een hellingbaan en dat kost geld. Maar al die faciliteiten, die je gaat maken, zijn ook gunstig voor andere mensen, zoals een ouder met een kinderwagen, bejaarden en dergelijke. En hellingbanen zijn voor niemand een belemmering. Ze zijn zelfs wel makkelijk". Toch wordt er tijdens het gehan dicaptenproject niet alleen gewe zen op de materiële kant, er wordt wel degelijk ook geprobeerd de mentaliteit van de mensen te ver anderen. Vooral de hindernisbaan is daarvoor bedoeld. "Het is ons idee om het nu eens anders te doen dan met de belerende vinger. Laat de mensen het zelf maar ervaren. Toen we de eerste week hiermee bezig waren, merkten wij dat ook. Als je in een rolstoel zit of blind bent, dan schrik je je dood, wantje kunt praktisch nergens komen in de stad", zegt Vriezen. Zo ontstond het idee mensen zelf te laten meemaken hoe het is als gehandicapte. Daarom wordt de hindernisbaan gebouwd, waar vali de mensen met een rolstoel of afge plakte bril rond kunnen lopen. "Ie dereen die het doet, is meegeno men. Als je zo'n hindernisbaan loopt, onthoudt je er wat van". De hindernisbaan staat van zeven tot en met veertien september op het plein bij het stadhuis. Gehandicap tenorganisaties geven daar ook in formatie. In de hal van het stadhuis is de tentoonstelling ingericht. Behalve foto's van knelpunten in Leiden, wordt er ook een videofilm ge draaid. "We hebben met vier groe pen gehandicapten gewerkt: rol stoelgebruikers, blinden, slecht zienden en slechthorenden. Vanuit hun optiek laten we de stad zien", aldus Vriezen. De twee eindexamenstudentes zijn al een tijd bezig met het pro ject. Ze studeren erop af. De vraag waarom toekomstige museumme dewerkers een dergelijk project opzetten, ligt voor de hand. "Ik heb het gekozen omdat het niet zo'n museaal karakter had. En het leek ons gewoon nuttig. Dit is een maat schappelijk probleem en dat heb je in een museum veel minder", ver telt Antoinette Andriese. En Stella Vriezen: "Het is zo'n groot pro bleem om mensen voor kunst te in teresseren. Soms vraag je jezelf af: waarom moet je eigenlijk mensen voor kunst interesseren. Hier stel je die vraag niet. Dit is gewoon nut tig". ter gemaakt van twintig girobetaal kaarten met pasje en een bedrag van 1.100 gulden. Via de achter kant waren zij 's ochtends het huis binnengekomen, waar zij ook nog het slot van een antiek bureau ver nielden. Ook in de Rembrandtstraat werd bij een inbraak, die 's middags tus sen kwart over vier en half zeven moet hebben plaats gehad, een flinke buit binnengehaald. Daar werden een casettedeck, tuner en geluidsboxen ontvreemd. De die ven gingen er ook met veertig giro betaalkaarten vandoor. Tevens hadden zij alle kasten doorzocht, maar daarin kennelijk niets van hun gading aangetroffen, behalve twee tassen, waarin zij hun buit op borgen. Zij zijn binnengekomen door de voordeur te forceren. LEIDEN - Uit een lunchroom aan de Donkersteeg is afgelopen week einde een kluisje met 20.000 gul den erin uit de muur gebroken en meegenomen. In de kluis bevon den zich ook girobetaalkaarten en bankcheques. Eveneens is uit de kassa het wisselgeld weggenomen. De dief, die Zich vermoedelijk za terdagmiddag heeft laten insluiten, had nog enkele pakken koffie en thee klaarstaan om mee te nemen. Maar kennelijk werd hij verrast en moest hij deze lekkernijen achter laten. KLAPPEN - Een Leidenaar is za terdagnacht op de Langebrug door drie Hagenaars zonder enige aan leiding in elkaar geslagen. Hij liep lichte verwonden aan zijn gezicht op. De daders, van 20, 21 en 25 jaar, zijn door de politie ter plaatse aan gehouden. ALTIJD KEUS UIT 200 OCCASIONS OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID' Breakdance In het Breehuys wordt woens dagavond 15 augustus een breakdance en electric boogie dansshow georganiseerd. Ieder een wordt uitgedaagd om tegen de beste dansers te komen dan sen. Aanvang 19.30 uur, Bree straat 19. Duivensport De Reisduif heeft met jonge duiven een wedvlucht gehouden vanuit Soissons. De uitslag is als volgt: le - F. Penseel; 2e, 9e en 10e - N. de Groot en zoon3e W. Kop; 4e, 5e en 7e - W. v.d. Hoogt; 6e G. v. Stein; 8e - J. Harteveld. De uitslag van de door de post duivenvereniging Het Oosten georganiseerde wedvlucht voor jonge duiven vanuit Soisson is als volgt: le en 8e - T. v. As en zoon; 2e en 10e - B. v. Putten3e, 4e, 7e en 9e - P. v. Duyl; 5e J. Verbaan; 6e - R. v.d. Hieuwen- dijk. Van de door de LPC georgani seerde wedvlucht vanuit Soisson is de uitslag als volgt: Ieen3e-P. de Haas: 2e - J.C. v.d. Meijden; 4e, 7e en 9e - J. Staffelen5e en 6e- J. Siera; 8e en 10e - J.H. Pen en De Postduivenvereniging De Blauwkras organiseerde een wedvlucht vanuit Soisson waar van de uitslag als volgt is: le en 9e - A. v. Holst2e en 4e - comb, de Mooy; 3e en 10e R. Verhoogt; 5e, 6e en 8e - H. Koome; 7e - comb. V.d Blom. door Bart Jungmann Een vliegtuig moest al eens naar een ander vliegveld uitwij ken. De piloot kon wel contact krijgen met Schiphol, maar an dersom stuitte de luchthaven consequent op de muziek van één of andere piraat. Inspecteur J.A. Gelderman, chef bijzondere recherche van de Leidse politie wil maar zeggen: zonder risico is de radiopiraterij allerminst. "Ja, dat kan soms heel gevaarlijk zijn. De brand weer heeft er vaak genoeg last van, een paar weken geleden nog is er daarom een radio-amateur gepakt. Voor hetzelfde geld wordt er een ambulance buiten spel gezet". Brigadier C.M. van der Burg, plaatsvervangend chef bijzonde re wetten, knikt instemmend: "Momenteel zit er ook weer één tje op onze mobilofoon te sto ren". Hij voegt er aan toe: "Ze zeggen vaak: we zijn technisch voldoende onderlegd. Zoiets ge beurt ons niet. Maar meestal zijn ze helemaal niet zo technisch on derlegd". Gelderman: "Voor hun is het vaak een sport, een spelletje. Ze weten dat ze het risico lopen ge pakt te worden. Maar voor ons is het misschien ook wel een sport, maar dan wel tussen aanhalings tekens". Over een eventuele le galiteit van de piraterij willen de twee politiemensen zich niet uit laten, maar Van der Burg denkt wel: "Als het wordt vrijgegeven, zakt het volgens mij in als een plumpudding. Juist het risico van gepakt worden, geeft ze een kick". Gelderman heeft een lijstje ge maakt en somt op: in 1982 28 ille gale zenders opgepakt, in 1983 waren dat er 33 en halverwege '84 ligt dat aantal op 22. "Relatief vrij veel", vindt hij zelf ook. Hoeveel piraten er in Leiden zijn? Moeilijk te schatten. Er ko men piraten, er gaan piraten. "Tussen de vijfentwintig en de dertig", waagt Van der Burg toch een poging. De feitelijke opsporing ligt in handen van de Radiocontrole dienst, een onderdeel van de PTT. Van der Burg: "De politie gaat mee in geval een zendama teur moeilijkheden maakt". Erg vaak komt dat niet voor. Van der Burg weer: "Ik doe dit werk nu een jaar of vier en het is maar een enkele keer dat er problemen zijn". Het past in het beeld van de sport dat het illegaal zenden ken nelijk voor veel piraten is. "Ze weten wat voor risico ze lopen", zegt Van der Burg "Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat het voor velen een soort ver slaving is". Die ene keer dat er wel moeilijkheden waren "zijn Zendamateurs zijn het, maar iedereen kent ze beter als pira ten. Wie er nooit naar geluis terd heeft, leest er over in de krant; als de Radiocontrole dienst weer een etherpiraat uit de lucht heeft gehaald. Veel lijkt het niet te helpen, de piraten zijn met te veel en ko men veelal terug. "Als je er eenmaal in zit, kom ie er niet meer uit", zoals één van hen zegt. Een kleine serie artikelen over een fenomeen dat ook in deze regio 24 uur per dag op de FM-band te vinden is. Van daag als afsluiting de 'tegen partij': de politie 'Achter de schuif, de titel van deze zomerrubriek, is een vakterm: het geluid in de stu dio wordt weggedraaid. Ter wijl de luisteraar muziek hoort, kan de piraat onge stoord praten. een collega en ik later nog eens langs geweest en is dat allemaal uitgepraat". Hij begint te lachen. Een leuk voorval: "Een collega van mij heeft een nogal barse stem. Begon een vrouw spontaan te huilen toen we daar binnen kwamen. Komt door de span ning, hè". Van der Burg wil één ding graag duidelijk hebben: het op sporen van illegale zenders is maar een deel van de taak. Bij zondere wetten hebben ook nog wel andere dingen te doen: zoals verdovende middelen en vuur wapens. "Het is vaak een belan genafweging". En hij vindt dat die andere twee zaken in de regel toch iets meer gewicht in de schaal leggen. "Ik heb wel eens tegen de Radiocontroledienst ge zegd: kom de komende ander halve maand maar niet langs. Geen tyd". Als er wel tijd is, komen Radio- controledienst en politie pas in actie als er klachten zijn. "Dat zijn er bij ons vrij veel", weten Van der Burg en Gelderman. "Vaak omdat de radio, de tv of soms ook het elektrisch orgel ge stoord worden". Als de RCD ge legenheid heeft ("Een landelijke organisatie met districten"), Brigadier Van der Burg (links) en inspecteur Gelderman bij de vangst van donderdag 19 juli. De installaties van de zenders Tienen (waarde 2.500 gulden) en Jamaica (waarde 2.000 gulden) liggen uitge stald. «foto Holvast) trekken de peilwagens de stad in op zoek naar de hinderlijke zen ders. "Dan kan het natuurlijk wel eens voorkomen dat we ook andere piraten uit de lucht halen. Piraten die we toevallig tegenko men", zegt Gelderman. Het is in elk geval niet zo dat alleen jacht wordt gemaakt op de meer commerciële zenders en dat een piraat met meer ideële doelstellingen ontziet wordt (zo als Radio 88 vermoedt). "Nee, we kijken beslist niet naar de in houd van het programma. We reageren op klachten". Wat betreft de commerciële zenders is het wel zo dat adver teerders ook een risico lopen ge pakt te worden. Gelderman: "Ie mand die de middelen biedt om uit te zenden, is ook strafbaar" Moeilijk te bewijzen natuurlijk. Gelderman lacht zelfverzekerd: "Als het moet, is daar natuurlijk wel een modus voor te vinden Daar kun je dan heus wel je vin gers achter krijgen". RCD en politie hebben zo hun vaste klanten. "Radio Atlantis hebben we al zo'n vijf keer ge pakt'De eerste keer wordt al leen de zender meegenomen, de tweede keer alle daaraan gekop pelde apparatuur en de derde keer alles wat met de zendinrich- ting te maken heeft. Alle platen bijvoorbeeld. Gelderman voegt daar aan toe. "De eerste keren krijgen de piraten een boete en dat kan oplopen tot een hechte nis". Sommige piraten riskeren zelfs dat. Van der Burg zei het al: een soort verslaving. Dank zij een scanner kunnen piraten te weten komen waar de peilwagens zich bevinden. Van der Burg: "Vaak ook staan ze op de uitkijk". RCD en politie heb ben zo hun methoden om tegen spel te bieden, "maar we moeten maar niet te veel over de tactiek praten", vindt Van der Burg. Het is niet nodig dat de piraten op heterdaad worden betrapt. Het hebben van een zendinstalla- tie is al strafbaar. Soms wordt de deur dan wel eens wat langer dicht gehouden om de zender te verstoppen. "Maar meestal komen de in stallaties na een beetje praten wel te voorschijn", weet Van der Burg uit ervaring. "En als zo'n kleintje eens een keer z'n zaakje goed verstopt heeft, moet je daar verder ook niet moeilijk over doen". Want aan de andere kant "hebben we ook wel eens gehad dat een man met z'n installatie ons tegemoet liep Die wilde de mensen waar hij bezig was niet in moeilijkheden brengen". Forse buit bij inbraken op klaarlichte dag LEIDEN - Op klaarlichte dag heb ben inbrekers zich zaterdag in een huis aan de Boerhaavelaan mees-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3