Smalspoortrein mag nog in Katwijkse duinen blijven Nelisse winnaar bloemenmarathon GAK beslist over Zilverfabriek mee PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 Deelnemers aan de superstar-verkiezing gebroederlijk bijeen. Op de rand van het zwembad zit hoofd- scheidsrechter Kees de Vreugd Niet meer inbraken in de vakantie tijd Ondanks de vakantietijd is het aantal inbraken niet noemens waardig gestegen. In Warmond bijvoorbeeld wordt niet méér in gebroken. In Leiderdorp daaren tegen is het aantal inbraken zelfs minder dan gewoonlijk. "Heel frappant", oordeelt een politie woordvoerder. "maar het is op het ogenblik heel stil". In Voor schoten is ook nog niets van een opleving van het inbreken ge merkt: deze zomervakantie on derscheidt zich tot nu toe in dat opzicht in niets van andere perio des in het jaar. Uitgesproken ideëen over dit toch opmerkelijke feit heeft geen van de politiewoordvoerders. "Misschien zijn de inbrekers zelf ook wel voor de regen naar het buitenland gevlucht", grapt er één. Een mogelijke verklaring ligt in het feit dat vrijwel alle po litiekorpsen sinds kortere of lan gere tijd speciale vakantieprojec ten hebben. Mensen die op vakantie gaan kunnen dat bij de politie melden, die op een kaart systeem bijhoudt wie wanneer weg is. Gedurende die periode controleren agenten regelmatig de woning, zowel overdag als 's nachts. In Leiderdorp doen de agenten dat zelfs te voet. Daar is het vakantieproject niet alleen het uitgebreidst, maar ook het succesvolst. Volgens een woordvoerder meldt ongeveer een kwart van de Leiderdorpers zijn vakantie aan, wat voor de po litie het controleren van zo'n dui zend woningen betekent. "Maar omdat het in de vakantie over de hele linie wat rustiger is, hebben we daar ook de tijd voor". Wie zich aanmeldt aan de Van der Valk Boumanweg, krijgt voordat hij weggaat bezoek van de poli tie. Die verstrekt dan vrijblij vend adviezen over een betere beveiliging van de woning. Dan gaat het niet alleen om adviezen als een goed verzorgde tuin ach terlaten, geen gordijnen dicht doen, briefjes achterlaten en der gelijke, maar ook krijgen de be woners zo nodig adviezen over de aanschaf van inbraakbesten- diger hang- en sluitwerk. In hoe verre die adviezen ook daadwer kelijk worden opgevolgd weet de Leiderdorpse politie niet. "Dan zouden we alle huizen twee keer moeten controleren, en daar heb ben we gewoon geen tijd voor", verklaart hij. Wel heeft hij de in druk dat als gevolg van het vakantieproject het aantal inbra ken langzaam maar zeker af neemt. V akantieproj eet De animo bij de burger voor de vakantieprojecten is in gemeen ten als Voorschoten en Warmond kleiner. Een flink aantal mensen belt wel naar het politiebureau, maar als ze horen dat ze even op het bureau een kaartje met gege vens moeten komen invullen, la ten ze het vaak verder zitten. Maar een dikke honderd adres sen heeft men op het ogenblik toch wel in de kaartenbak zitten, aldus een woordvoerder daar. Ook de Warmonder loopt na enkele jaren nog altijd niet erg warm voor het vakantieproject. In het zomerseizoen melden zich er zo'n zestig tot zeventig inwo ners van de recreatiegemeente zich ervoor aan 'maar er komen er toch wel steds meer', vertelt een woordvoerster. Tijdens de vakantie wordt de woning enige malen bekeken door de politie, en daarbij wordt dan tegelijker tijd bekeken wat de mensen zelf aan de veiligheid hebben ge daan: hoe is het hang- en sluit werk, hoe hebben ze de 'opvang' van de post geregeld, enzovoorts. Bij terugkomst vinden de War- monders dan ook altijd een lijstje van de politie in de bus met daar op vermeld wat ze goed en fout hebben gedaan. In de gemeente Sassenheim - Warmond vormt samen met Sassenheim één bu reau - wordt wel meer ingebro ken, in Warmond niet. "Mis schien heeft het feit dat War mond maar klein is daar iets mee te maken", oppert de woordvoer ster als mogelijke verklaring. Ze hoopt wel dat zich wat meer War- monders aanmelden voor het vakantieproject - dat overigens het hele jaar doorloopt. "Nu con troleren we de huizen op een rus tig uurtje. Als er echt veel men sen zich aanmelden, kunnen we er een speciale dag voor vrijma ken", denkt ze. Wie wordt "superstar van deze streek? Een aantal sporters uit deze regio zal vrijdag 24 augustus gaan uit maken wie de meest veelzijdige, sportman van Leiden en omstre ken is. Aan deze 'Superstar-ver- kiezing' doen onder andere mee Leidenaar Bennie de Roo (Uni- tas Leiden, Nederlands zaalvoet balteam). Frans Stouten uit Lei den (LDWS), Katwijker Willem Vooijs, Henk Grimbergen uit Rijnsburg, Leidenaar Eric-Jan Berendsen (DIOK) en Katwijker Teun de Vreugd. Het Rijnsburgse zwembad 't Waterbos vormt het décor van deze superstarstrijd. Daar zullen de deelnemers uitmaken wie een auto het verst kan wegduwen en wie het snelst met een kruiwa gen langs een aantal hindernis sen kan rennen. Ook zullen de superstar-kandidaten met spe ciale plastic schoenen over het water moeten lopen en beproe ven ze hun krachten met het la den van biervaten. Verder wordt een waterfiets- en hometrainer race en een wedstrijd kogelslin geren gehouden. Hoofdscheidsrechter is de sterkste man van Nederland, Katwijker Kees de Vreugd. Hij zal tijdens het evenement nog een staaltje van zijn kunnen ge ven door twee auto's tegelijk te trekken en met blote handen een fiets tot een klein pakketje op te vouwen. Presentator van de su perstarverkiezing is Olaf Hoen- son. De jury staat onder leiding van Leidenaar Joop Riethoven. Bij voldoende belangstelling wordt tussen de verschillende onderdelen van de wedstrijd nog een play-back-show gehouden. Deelnemers kunnen zich aan melden door een briefje te schrij ven met naam, adres, telefoon nummer en de artiest of groep die ze willen imiteren. Zenden aan Het Waterbos, Valkenbur- gerweg 116, 2230 AC Rijnsburg. De superstarverkiezing begint om zeven uur 's avonds. Om on geveer elf uur zal bekend zijn wie zich een jaar lang superstar mag 's Middags wordt in het zwem bad de 'Wat is dat'-kindershow opgevoerd. Die begint om half drie. Werkgroep niet erg blij met compromis WASSENAAR - De trein- tjes van de Nederlandse Smalspoorstichting (NSS) kunnen voorlopig een reeks van jaren door het duinge bied van Katwijk en Wasse naar blijven rijden. De NSS en Staatsbosbeheer hebben na langdurig overleg een compromis bereikt met als resultaat dat het smalspoor slechts ten dele zal worden opgebroken. In hoofdlijnen houdt de nieuwe overeenkomst in dat het opstap punt bij de 'Frieze Wei' wordt ver plaatst naar de directe omgeving van de velden van de voetbalclub Quick Boys. De nieuwe lijn loopt via het transformatorhuisje en de zogenoemde Duitse muur naar de Wassenaarseslag. Daar wordt ge keerd en via dezelfde route voert de tocht weer terug naar Katwijk. In tegenstelling tot de route die op dit moment nog wordt afgelegd, wordt niet langer in een 'lus' gere den. "Dat hadden wij natuurlijk liever wel gedaan, maar met dit be reikte resultaat zijn wij toch zeer tevreden", zegt P. Lammens van de NSS. De stichting prijst zich vooral gelukkig met het feit dat het fraaie natuurgebied, dat doorgaans niet toegankelijk is, mag worden doorkruist. Volgend jaar zal de tocht met het historische treintje echter niet meer langs de duinmeertjes voe ren. "Maar de mensen blijven wa ter zien, bijvoorbeeld op het deel van de route langs het kanaal", al dus Lammens. De totale afstand die wordt afgelegd - ongeveer 12 kilometer - blijft overigens gelijk. Het idee leeft bij de NSS om tij dens de twaalf toegestane rijdagen (buiten het broedseizoen in de maanden juli, augustus en septem ber) de 'treinreizigers' uit twee ver schillende tochten een keuze te la ten maken. Een ritje tot nabij het transformatorhuisje en een (duur dere) tocht naar de Wassenaarse slag. "Maar daarover moeten nog afspraken worden gemaakt", ver duidelijkt Lammens. Gesprekken Aan het nu bereikte compromis zijn tal van gesprekken voorafge gaan. Staatsbosbeheer heeft lange tijd op het standpunt gestaan dat het unieke smalspoor moest ver dwijnen, omdat het schade zou toe brengen aan het duingebied. De NSS bestreed dat. De Leidse Duinwatermaatschap pij, die het spoor destijds aanlegde voor vervoer van materialen, hield zich in de discussie steeds afzijdig. De eigenaresse van het spoor liet wel weten dat verwijdering van de rails zou betekenen dat het vervoer op een andere wijze zou moeten worden geregeld. Iets dat wellicht nog meer schade zou toebrengen aan het duingebied. Uiteindelijk werd mede op initia tief van burgemeester C. Bos van Katwijk een gesprek gearrangeerd waarbij werd geprobeerd alle be trokken partijen op een lijn te krij gen. Dat is nu gelukt. Het resultaat stemt ook de gemeente Katwijk te vreden. De plaatselijke raadsleden drongen er al eerder bij hun burge meester en wethouders op aan de ze toeristische attractie voor de badplaats te behouden. Minder gelukkig met het com promis is de werkgroep Berkheide, die deel uitmaakt van de stichting Duinbehoud. De werkgroep meent dat het duingebied alleen maar meer wordt aangetast door de aan leg van. nieuwe "paden. Omdat de NSS twaalf rijdagen zijn toegewe zen meent B. ter Haar van de werk groep dat de treintjes ook voor een deel buiten het broedseizoen zul len rijden. Ter Haar is verbaasd over de op stelling van Staatsbosbeheer. "Bosbeheer heeft altijd gezegd dat het duingebied' niet verder mag worden aangetast. Dat gebeurt nu wel". Volgens Ter Haar zal binnen de stichting Duinbehoud spoedig worden gesproken over eventuele protesten. "Dat moet snel gebeu ren, want ze zijn nu al druk bezig om het nieuwe tracé te bekijken. Als we niet oppassen zijn we te laat", zegt de Katwijker. Intussen heeft de NSS ook voor de komende weken toestemming gekregen enkele ritten door de dui nen op het 'oude' traject te maken. Vandaag, op 11, 18 en 25 augustus en op 1 september zullen wederom dagelijks zeven ritten worden ge maakt. Het vertrekpunt is voor de ze ritten nog de 'Frieze Wei', nabij de Soefi Tempel aan de Sportlaan. De smalspoortrein met NSS-locomotief Maria. Hij kan blijven rijden, maar de werkgroep Berkheide is niet zo gelukkig met de nieuwe overeenkomst. (foto PR) Race trekt veel volle in Oegstgeest OEGSTGEEST De derde inter nationale rolstoelrace, de bloemen marathon, is gewonnen door Huub Nelisse uit Vlaardingen. De rol stoelatleet toonde zich een sterk winnaar. Niet alleen won hij de af sluitende wedstrijd op het door veel toeschouwers omzoomde par cours rond het winkelcentrum de Lange Voort in Oegstgeest, maar ook in de eerder verreden etappes van de marathon was de Vlaardin- ger steeds voorin te vinden. De rolstoelrace was een week eerder begonnen met een proloog in Rijnsburg. Daar toonde zich de Westduitser E. Marklein de snelste. Een dag later al moest de ongeluk kige Marklein in Limburg, na be trokken te zijn geweest in een bot sing, gewond de strijd staken. Za terdag was de Westduitser al weer in Oegstgeest aanwezig en vertelde hij volgend jaar zeker weer van de Agenda DINSDAG Leiden Buurthuis Mirt/Honken, tekenfilms voor kindeen, 13.30 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67, sportdag voor kinderen, verzamelen om 10 uur. Voorschoten Lindehoeve, tafeltenniswedstrijden, 6-9 jaar van 10-12 uur, 10-15 jaar van 14-16 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 10 tot 17 au gustus door. Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Voorschoten Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. poartij te zijn om revanche te ne- Ter afsluiting kregen de deelne mers zaterdag de etappe Sassen- heim-Oegstgeest voorgeschoteld. Het eerste deel trokken de rijders gezamenlijk door de streek en in Oegstgeest werd het wedstrijdge deelte afgewerkt. Hier toonde Huub Nelisse zich de sterkste. Hand in hand met de buiten mede dinging meerijdende Kees van Breukelen uit Utrecht ging hij ze gevierend door de finish. Tweede en derde werden Henk Baggen en Jos v.d. Donk. Leidenaar André Moedig werd vijfde. In de B-groep toonde Wiggert Prins zich de snel ste. Cees van Zaal uit Ter Aar werd zesde. Bert Brandhorst werd alge meen winnaar. Na afloop van de in totaal 314 ki lometer lange wedstrijd van het Duitse Aken naar Oegstgeest ble ken de deelnemers blij te zijn dat de strijd er op zat. Wim van der Bosch uit Hillegom, die bij de B- groep meereed, toonde zich tevre den over zijn tweede bloemenma rathon. Volgens de Hillegommer was het dit jaar veel beter gegaan dan vorig jaar. "Vorig jaar reed ik met een normale rolstoel en dat was erg zwaar. Nu ben ik gestart in een wedstrijdstoel en dat ging pri- Veel plezier aan de wedstrijd had ook de buiten mededinging meerij dende Kees van Breukelen be leefd. De Utrechter, die als bewe- ginsonderwijzer op een mythyl- school werkt, vertelde wel eens on der dezelfde omstandigheden als de gehandicapten sport te willen bedrijven. Van Breukelen was bijzonder positief over zijn ervaringen in de afgelopen week. Het was de Utrechter vooral duidelijk gewor den dat de rolstoelatleten echte topsport bedrijven. "Iets wat ik als trainer van een gehandicapten sportvereniging al vermoedde, maar het is me nu duidelijk gewor den", aldus de Utrechter. Van Breukelen hoopt dat zijn voorbeeld navolging vind en dat veel meer valide sporters de stap willen doen naar de gehandicapte sportmensen. "Dat werkt aan bei de kanten positief. Dat heb ik deze week wel gemerkt". Ook de organisatie van de mara- Op heterdaad betrapt bij inbraak OEGSTGEEST - Een 21-jarige vrouw uit Utrecht is gistermiddag op heterdaad betrapt bij een in braak in het Oegstgeester internaat Curium. De vrouw was binnenge komen in een verlaten vleugel door het verbreken van een deur en een aantal tussendeuren. Elders in het gebouw aanwezige leerlingen hoorden geluid in de vleugel waar in de vrouw zich bevond en waar schuwden de politie. Die kon de vrouw, die al een aantal spullen van haar gading bij zich had, op he terdaad betrappen. thon was tevreden over het succes van de etappewedstrijd. "Er ston den overal langs de route veel men sen te kijken en het is toch de be doeling van deze wedstrijd om te laten zien wat de gehandicapte sporter kan", aldus Lex van Vliet, een van de organisatoren. Hoewel er nog niet over is ge sproken staat het, volgens Van Vliet, vrijwel zeker vast dat er ook volgend jaar weer een internatio nale marathon wordt verreden. Er zijn al contacten gelegd met spor ters uit Engeland en het staat ook vast dat er meer Duitsers dan dit jaar meedoen. Teleurgesteld toonde Van Vliet zich over de houding van Belgi sche rolstoelatleten. "Wij hadden overeenstemming bereikt over de komst van de Belgen. Maar ter elf der ure haakten ze af, omdat ze geen startgeld kregen. Onbegrijpe lijk die houding. Reis- en verblijf kosten worden door de organisatie betaald en dan vragen ze nog start- geld. Dat kon echt niet, het organi seren van de marathon kost al 70.000 gulden". VOORSCHOTEN - Het zal deels van de bedrijfsvereniging (GAK) afhangen of het reddingsplan voor de twee failliete dochters van de Koninklijke Van Kempen en Be geer in Voorschoten kan worden uitgevoerd. Het GAK zal de curato-. ren van Zilfa en DCW de garantie moeten geven dat de overgebleven drie werkmaatschappijen van 'De Zilverfabriek' niet worden opgeza deld met de claims die het nog op die twee failliete dochters heeft. Wettelijk heeft de bedrijfsvereni ging daartoe wel alle recht. Op voorwaarde dat het GAK die vordering (grotendeels) wil kwijt schelden willen de curatoren H. Tiethoff en H.G. Blankensteijn trachten zo'n 70 van de 130 arbeids plaatsen te redden. In dat plan wordt onder meer de mogelijkheid aangevoerd dat een aantal aktivi- teiten van DCW en Zilfa kunnen worden overgeheveld naar de drie gezonde 'poten'. De industriebonden FNV en CNV, die vorige maand ook de be zetting van de Zilverfabriek onder steunden, zijn nog in onderhande ling met de bedrijfsvereniging. Woordvoerder Zwijnenburg van de FNV laat zich niet al te optimis tisch uit over de resultaten van die onderhandelingen. Hij zegt dat de betreffende bedrijfsvereniging zich in soortgelijke situaties in het verleden nogal star heeft opge steld. Bovendien zijn de bonden behoorlijk geschrokken van het to tale schuldenbestand van de twee failliete dochters. Buiten een exter ne schuld van 1,45 miljoen hebben de twee ook nog schulden aan de holding zelf. Naar verwacht wordt het perso neel van de Zilverfabriek morgen middag verteld hoeveel van de werknemers er kunnen blijven en wie er wordt ontslagen. Vandaag en morgen is het hele bedrijf nog gesloten. Officieel zou men, na een collectieve vakantie van drie we ken, vandaag weef aan het Werk gaan. Het faillissement van Zilfa en DCW, dat vorige week woensdag werd aangevraagd, gooide roet in het eten. Woensdagmiddag zullen bon den, raad van bestuur en curatoren weer om de tafel gaan zitten. Dan zal ook worden gepraat over de stand van zaken bij de onderhan deling met derden over de overne ming van een aantal aktiviteiten van DCW. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren: geen administratie-en Per post 85,50 W. F. J. Wirtz en Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon; 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeve Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie ii het Indien éen maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Ad|. Hoofdredacteur J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2