LEIDSCH DAGBLAD Corsica blijft onregeerbaar Arbeiderspartij en Likoed op zoek naar een oplossing SPERZIEBONEN EN VARKENSLEVER sj&W d Ook goud voor Ria 'Tof ziens in Zuid-Korea Duitsers en Nederlanders slaags in campingcafé Dollar vijf cent hoger Vier doden bij trein ongeluk in Duitsland 'Chomeini had een hartaanval' FESTIJN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37472 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttxrs 54 2300 AS Leiden Voor tel.nrs. zie cololon Nieuws uit Los Angeles op pagina 9, 10, 11, 12 en 13 Ria Stalman bracht ten slotte het aantal gouden medailles voor Nederland op vijf. Zij deed wat van haar werd verwacht, ze won het discuswerpen. Maar de in Amerika trainende Nederlandse liet haar supporters lang in onzekerheid. Pas in haar laatste worp overtroefde zij met 64.86 meter de rest. Sinds Londen (1948) heeft Nederland niet meer zoveel medailles (foto anp) veroverd: in totaal 13! De laatste De Portugees Carlos Lo pes werd de laatste gou den-medaillewinnaar van deze Spelen. Hij was de snelste op de marathon. De Nederlanders Nij- boer en Lambregts gaven onderweg op. Cor Vriendt eindigde als 39ste. (foto api Toen viel de avond in Los Angeles. De Spelen van Los Angeles gin gen ten onder in een grootse show, daverend vuurwerk en hartstoch telijk gejuich van de tienduizen den Amerikanen op de tribunes. Het sportfeest was voorbij. Tot ziens. Over vier jaar in Seoel. Verkiezingen leveren geen meerderheid op PARIJS (GPD) - Regionale verkiezingen in Corsica heb ben geen antwoord gegeven op het probleem dat het twee jaar oude parlement van het eiland teistert: onregeerbaar heid. Terwijl na de stembusuitslag van gisteren de radicalise ring van links en van rechts blijkt toegenomen, liggen op nieuw de machtsverhoudingen binnen het Corsicaanse parlement zo ongelukkig dat geen duidelijke meerderheid er de doorslag zal kunnen geven. Werkgroepen in Israël ingesteld OPENDE (GPD) - De rijkspolitie korpsen van Marum en Zuidhorn, geholpen door collega's uit Smal- lingerland en Achtkarspelen, heb ben in de nacht van zaterdag op zondag een eind moeten maken aan een massale vechtpartij tussen Duitse jongeren en bezoekers van een café Bos in Opende. Een Duitser raakte gewond toen hij met éen barkruk op zijn hoofd werd geslagen. Overmatig drank gebruik was volgens de politie de oorzaak van de rellen. Dertig Duitsers hadden zaterdag een bezoek gebracht aan de Drag- races, sprintwedstrijden voor mo toren, in Drachten en overnachtten op de camping Strandheem. 's Avonds zochten zij vertier in het tegenover de camping gelegen ca fé. Tegen half elf werd de politie gealarmeerd toen er tussen de Ne derlandse en Duitse cafébezoekers moeilijkheden dreigden. De politie slaagde er aanvanke lijk in de kemphanen te scheiden, maar omstreeks middernacht bra ken opnieuw vechtpartijen uit. Agenten uit Zuidhorn en Marum stonden machteloos. Pas nadat as sistentie kwam van collega's uit Smallingerland en Achtkarspelen kon een eind worden gemaakt aan de kloppartij. AMSTERDAM (ANP) - De dollar is vandag op de Amsterdamse wissel markt weer fors in prijs gestegen. De middenkoers was vanmorgen f3,289. Vrijdag is de middenkoers vastgesteld op f3,239. Volgens valutahandelaren is er sprake van een vrij dunne markt, waarin een betrekkelijk geringe vraag de koers al flink omhoog kan drukken. Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 12, middagtemperatuur onge veer 23 graden. Matige wind uit noor delijke richtingen. 14 augustus Zon op: 6.22, onder: 21.06 uur. Maan op: 22.32, onder: 9.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.46 en 18.14 uur, laagwater om 1.52 en 14.04 SCHIPHOL - Vijftien rennertjes vertrokken gisterochtend vol goede moed van Schiphol naar Japan om daar deel te nemen aan de wereld kampioenschappen fietscross. Deze zullen op 17, 18 en 19 augustus in de Japanse stad Suzuka worden gehouden. De kinderen moeten de reis van ruim 5000 gulden zelf beta len. Alleen zes oudere deelnemers 14 tot 18 jaar) krijgen van de KNWU financiële steun, omdat de wielrennersbond af wil van het idee dat crossen een sport voor 'kleuters'is. (fotoANPi HEILBRONN (DPA/AP) - Bij een treinongeluk nabij het station van Heilbronn in de Westduitse deel staat Baden-Wüerttemberg zijn gisteravond vier mensen omgeko men en 57 gewond. Zevenentwin tig gewonden konden ter plaatse worden behandeld. Dertig zijn naar ziekenhuizen overgebracht. De materiële schade bedraagt on geveer vijf miljoen gulden. Een van de doden is de CDU-par- lementariër Josef Wilhelm Hauser uit Göppingen. Het ongeluk ge beurde op een baanvak waar aan de spoorlijn gewerkt werd. Door nog onbekende oorzaak raakten vijf slaap- en ligrijtuigen plus een bagagewagon van de sneltrein Stuttgart-Hamburg uit de rails en kwamen enkele meters lager scheef terecht. De andere drie wa gons liepen eveneens uit de rails, maar zij bleven overeind staan. De locomotief bleef in het spoor. Er bevonden zich bijna 300 reizi gers aan boord van de trein, die niet hard ging omdat hij te Heil bronn zou stoppen. Het baanvak bij Heilbronn is twee uur versperd geweest. Een woordvoerder van de Duitse Spoorwegen zei dat de machinist van de trein op een eerder station schriftelijk op de hoogté is gesteld van de werkzaamheden aan de spoorlijn en van een voorgeschre ven snelheid van veertig kilometer per uur. Of hij zich aan die snelheid heeft gehouden is nog onduidelijk. De machinist is in shocktoestand opgenomen in het ziekenhuis en kon nog niet worden gehoord. JERUZALEM (GPD) - De Israëlische Arbeiderspartij en de Likoed hebben giste ren besloten tot het oprich ten van twee gezamenlijke werkgroepen, die zich over de economische problemen en de defensievraagstukken gaan buigen. De beide par tijleiders Jitschak Sjamir en Simon Peres zullen eind de ze week onder vier ogen de personele vraagstukken be spreken en daarbij het grote twistpunt: wie van beiden meer recht heeft op het pre mierschap. Kringen in de Arbeiderspartij beschuldigden gisteren de Likoed ervan de besprekingen opzettelijk te rekken om lijsttrekker Peres van de Arbeiderspartij te laten falen in zijn formatiepogingen. Over twee weken moet Peres verslag uitbren gen aan de president. Het is ge bruik dat de formateur dan nog eens drie weken de tijd krijgt. Maar president Chaim Herzog heeft het recht een andere formateur aan te wijzen. De Likoed hoopt in ieder geval dat premier Sjamir dan de kans krijgt een formatiepoging te wagen. Waarnemers menen dat ondanks de huidige strubbelingen de kan sen op het vormen van een natio nale eenheidsregering toenemen, omdat geen van beide grote partij en in staat is een kabinet op basis van een kleine coalitie samen te stellen. Tegelijkertijd sluiten ze niet uit dat, mochten de huidige pogingen mislukken, Israël op nieuw naar de stembus moet. Op een totaal van 61 zetels verwier ven de rechtse partijen er dertig en ze bleven daarbij ongeveer op hun oude peil. Opmerkelijk binnen dit rechtse kamp is de intrede van het Nationaal Front van Jean-Marie le Pen, wiens Corsicaanse voorman kans zag de rechtse splinterpartij en achter zich te krijgen met de be lofte niet van zelfbeschikking maar wel van 'het terugvinden van de ei gen identiteit'. De linkse partijen verwierven sa men vijfentwintig zetels, waaron der de communisten die er zes be haalden. Er was sprake van een lichte vooruitgang (drie procent), terwijl de linksradicalen met drie procent achteruit liepen. Tot de linksradicalen rekent men de onaf hankelijkheidsbewegingen, waar onder het 'nationale bevrijdings front' (FLNC), dat bij de wet verbo den werd en de enige organisatie is die nog doorgaat met het plegen van aanslagen. De 'politieke vleu gel' van de FLNC verwierf echter drie zetels. Deze doorbraak zal op .de machtsverhoudingen invloed hebben. In ieder geval staat vast dat het linkse blok in het regionale parlement met zijn 25 zetels op de ze drie afgevaardigden geen be roep zal doen en waarschijnlijk evenmin op de drie aanhangers van de gebroeders Simeoni: 'vrij heidsstrijders' met een al roem ruchte historie. Binnen het rechtse blok van 30 afgevaardigden doet zich de gelijk luidende vraag voor of de gaullis ten en de aanhangers van oud-pre sident Giscard zullen willen steu nen op de zes aanhangers van het Nationaal Front. Wanneer ze dit doen kunnen ze rekenen op de Gewonde bij bordeelbrand AMSTERDAM (ANP) - Bij een brand in een bordeel aan de Stad houderskade in Amsterdam is van morgen vroeg een vrouw gewond geraakt. Zij is van het pand ge sprongen en ligt in een ziekenhuis. Op het moment dat de brand uit brak waren er zes mensen in het pand aanwezig. Twee vrouwen werden met rookvergiftigingsver schijnselen naar een ziekenhuis ge bracht, maar zijn inmiddels al weer naar huis. Het pand is uitgebrand Dc oorzaak van de brand is nog niet bekend. De recherche stelt een onderzoek in. hoon van de regeringspartijen op het vasteland, die er op uit zijn - met het oog op de parlementsver kiezingen van '86 - de rechtse op positie in de schoenen te schuiven dat ze gemene zaak maakt met de 'fascisten' van Le Pen. Chomeini. (foto anp> Bani-Sadr: NEW YORK (AP) - De vroegere Iraanse president Abolhassan Ba- ni-Sadr heeft gezegd dat de Iraanse leider ayatollah Chomeini een hart aanval heeft gehad. Hij zei dat in een interview met blad Newsweek. Bani-Sadr verklaarde in zijn bal lingsoord Parijs dat de Iraanse raad van experts "relatief gematig de" ayatollah Hossein Ali Montaze- ri heeft aangewezen als opvolger voor Chomeini, aldus Newsweek. Hoewel Chomeini de hartaanval overleefde, zou hij nog zeer ziek zijn, aldus Bani-Sadr, die vorige week in een interview met het Pa rool verklaarde dat Chomeini was overleden. "Het post-Chomeini tijdperk is een maand geleden ingetreden," aldus Bani-Sadr tegen Newsweek. "Op dit moment zijn degenen in het regime die streven naar vrede en matiging aan de winnende hand." De oud-president verklaarde ver der dat Iran betrokken is by het leggen van mijnen in de Rode Zee en dat dat een voortvloeisel is van de machtstrijd in Iran. Ondanks tal van zorgelijke voortekenen zijn de Olympi sche Spelen van Los Ange les sportief en organisatorisch een succes gebleken. De veiligheid van bezoekers en deelnemers is effectief gewaarborgd, de zo gevreesde smog en verkeersdrukte zijn meegevallen. Dat de Sowjet-Unie en de Oostblok landen behalve Roemenië wegble ven van deze spelen, was in sommi ge takken van sport zeker voelbaar, maar had op het verloop van de spor tieve krachtmetingen opmerkelijk weinig invloed. Zeker niet alles was koek en ei in Los Angeles. De greep van de com mercie op deze Spelen ging heel ver, nadat het IOC de organisatie in parti culiere handen had overgedragen. Ook de macht van de Amerikaanse televisie kon van het hele gebeuren een media-happening in Amerikaan se stijl maken. Het Internationaal Olympisch Comité zal toch moeten proberen deze zaken meer in de hand te houden, maar het staat ook vast dat na Los Angeles de sportwe reld niet meer zal zijn wat deze ooit was. Een steen des aanstoots werd ook de vaderlandsliefde van de Ameri kaanse toeschouwers, die zich al lengs ontwikkelde tot een weinig ple zierig chauvinisme. Gedragen op de vleugelen van het succes en ook op gejut door de media, en dan vooral door de televisie, kon de sportieve waardering voor verliezers maar ook voor winnaars uit den vreemde al te vaak op de achtergrond geraken. Overigens is menig ander land, waar onder het onze, geen haar beter als het gaat om de nationale successen in de sport. Denken we alleen maar aan het tijdperk van Ard en Keessie en aan de gloriejaren van Ajax en Feyenoord. Als de Spelen van Los Angeles iets hebben aangetoond, dan is dat wel dat een boycot van het spektakel ab soluut geen effect sorteert. De Afri kaanse landen ervoeren dat in 1976, de Amerikanen in 1980 en nu dan de Sowjet-Unie en zijn satellieten. De Spelen gaan door, en wie niet mee doet is heel snel vergeten. Het wapen van de boycot keert zich als een boe merang tegen de gebruiker ervan. Bij de wegblijvers is de frustratie enorm en de alternatieve sportfestijnen in het Oostblok zullen dat gevoel niet kunnen wegnemen. Op deze Spelen is verder geble ken, dat het begrip 'amateur' in geen enkel opzicht meer te rijmen valt met het begrip 'topsport'. Dat is natuurlijk al jaren zo, maar het wordt tijd dat de sluier van huichelarij en schijnheilig heid wordt weggetrokken. In Los An geles gaven sommige atleten tot op de dollar precies aan hoeveel zij aan hun veroverde medailles dachten te zullen verdienen. Daarom is het beter om de Spelen toegankelijk te maken voor allen, dus ook voor profs. Als de scheidslijn niet meer kan worden ge trokken, moet deze in dit geval ver dwijnen. Dat lijkt jammer voor de aloude en hooggestemde idealen van de Olympische Spelen, maar het is tegelijk een opdracht voor de sportlie den zelf om hun sport te beschermen tegen verval en bedrog, zoals doping en omkoping. De Olympische Spelen kunnen in dat geval het grootste sportevene ment ter wereld blijven, een festijn waarop men zich mag verheugen. Laten we hopen dat we in Seoel in 1988 kunnen lezen: Tot ziens in Am sterdam. VERDIKKEME, toch. dat telkens weer die TV-pagina onbreekt. Kunnen ze hiernaast geen TV-gids kopen? Neem voor een complete krant zélf een abonnement. Zit je dagelijks goed. Ja. ik wil uw krant een kwartaal (f 63.10) Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor 10.- Naam Adres Postcode Plaats "Weldon U kunt de2e bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden Bellen kan ook, teL 071-I4494I LEIDSCH DAGBLAD DE COMPLETE KRANT OVER WERELD STAD EN LAND OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. OP NAAR FIETSCROSSKAMPIOENSCHAPPEN IN JAPAN Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, 1 QC 500 gram J Varkenslever, 500 g &25" - he|jn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1