Streuer geeft toeval geen kans 5^1 Rinaldi slaat toe bij GP in Luxemburg Meere hervindt vorm in Culemborg Hinault rapste in 's Heerenhoek Karsmakers heeft titel in zicht Burgemeester verbiedt voetbalduel Nederlands duo wereldkampioen bij zijspancombinatie O O Advocaat in dienst bij KNVB John Rep akkoord met Feyenoord Aiax bil VW in het nauw MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Na een tijdje met de vorm te hebben gesukkeld, was amateurwielrenner Michel Meere gisteren tijdens de ronde van Culemborg weer geheel in oude doen. De Alphenaar te kende via een bekeken gereden koers voor zijn derde overwin ning van het seizoen. Meere be hoorde in Culemborg tot een tiental vluchters, die later ver sterking kregen van de sterk rijdende Hilversummer Harry de Boer. Diens clubgenoot Van der Hoef waagde zich vervol gens aan een solo, een vlucht poging die uiteindelijk, mede door het werk van het Du Prie- duo Meere-Nederlof, werd te niet gedaan. Vervolgens was het Meere die attent meesprong in het wiel van de op zijn beurt ontsnapte De Boer. De vluch ters bleven tot aan de finish weg, waarna Meere zijn rivaal gedecideerd in de spurt klopte. Noordwijker Ton van Dui- venbode kwam zaterdag in Ka- merik dicht in de buurt van de zege. De Bollenstreek-renner betoonde zich de rapste uit een kopgroep van zes renners, het geen hem echter niet meer dan de tweede plaats opleverde. De ontsnapte Beuker was name lijk voor hem al als winnaar over de meet gekomen. Nico Zaal uit Hazerswoude legde be slag op de zesde plaats, terwijl Leen Janszen (woensdag een sterke vierde in de ronde van Ouderkerk) als elfde finishte. Junior Erwin Nieuwenhuizen betoonde zaterdag tijdens de klassieke omloop van de Krim- penwaard opnieuw zijn sprin terskwaliteiten. De Leidenaar kwam in de massaspurt als tweede over de streep. By de veteranenkoers in Heerle be hoorde Jan Zwaan tot een vier tal vluchters. De Swift-renner diende tenslotte met de derde plaats genoegen te nemen. 'S HEERENHOEK (ANP) - De Fransman Bernard Hinault heeft gisteren het profcriterium in 's Heerenhoek gewonnen. De nummer twee van de Tour de France versloeg voor 13.000 toeschouwers in de eindsprint zijn medevluchters Bert Oosterbosch en Joop Zoetemelk. Het drietal was twee kilometer voor het einde van de koers ontsnapt uit een kopgroep van zeven man. Ook de plaatselijke favoriet Jan Raas maakte deel uit van die vluchtgroep. Zaterdag won de Zwanenburger Theo Smit de ronde van Kamerik voor beroepsrenners. Hij versloeg in de eindsprint van het 110 kilometer lange criterium zijn medevluchters, onder wie Gerrie Knetemann en Laurent Fignon. Over de komst van de tweevoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk verkeerden de organisatoren lang in onzekerheid. Fignon had het vliegtuig gemist, maar landde met een privetoestel toch nog op tijd op vliegveld Zestienhoven om te kunnen starten in Kamerik. VELSEN (GPD) - De gemeen te Velsen heeft gisteravond naar aanleiding van ongere geldheden die zaterdag hebben plaatsgevonden voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd Tel star—AZ besloten dat er woens dagavond niet gespeeld mag worden op het Sportpark Schoonenberg. Telstar had de organisatie toegewezen gekre gen van de slotavond van het toernooi om de Noord-Holland Cup, maar de moeilijkheden die de voetbalfans van AZ en Telstar afgelopen zaterdag ver oorzaakten, waren voor het col lege van B en W aanleiding om het spelen van de wedstrijd om de derde plaats en de fmale in Velsen te verbieden. Noord-Holland-toernooi buigt zich vandaag in en spoedbe raad over de plaats waar deze duels alsnog kunnen plaatsvin den. Haarlem is daarvoor de be langrijkste kandidaat. Bij de rellen in en rondom het stadion werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht aan het hekwerk en reclamebor den. Verder raakte een groot aantal toeschouwers gewond van wie er een nog steeds een in het ziekenhuis verblijft. ANDERSTORP (ANP) - Bij de races om de Grote Prijs van Zweden is de spanning van het wereldkampioenschap definitief weggeëbd. Nadat zaterdag de Fransman Christian Sarron zich de wereldtitel 250 cc had toegeëigend, lieten zondag de Nederlandse zijspan combinatie Egbert Streuer/Bernard Schnieders en de Amerikaanse 500 cc-coureur Eddie Lawson zich als de nieuwe wereldkampioenen huldigen. Omdat Angel Nieto vorig week op Silverstone al onbereikbaar was geworden in de 125 cc-klasse - hij verscheen dan ook niet eens op het weinig geliefde circuit van Ander- storp - zal het seizoenslot op 2 sep tember, in de Italiaanse plaats Mu- gello, weinig meer kunnen zijn dan een anti-climax. In de kleinste klasse (80 cc), waar de beslissing nog niet is gevallen, kan de titel de Zwitser Stefan Dörflinger nauwe lijks nog ontgaan. In Anderstorp was de situatie gisteren eigenlijk niet veel anders. De Nederlandse favorieten voor het wereldkampioenschap bij de zijspannen hebben niets aan het toeval overgelaten. Omdat het re gerend kampioensduo Rolf Biland/ Kurt Waltisperg al vroeg in het sei zoen op onoverkomelijke achter stand werden gezet door moeilijk heden met de afstelling van de Ya- maha-motor en een aantal keren uitvielen, hoefden de Assenaren Streuer en Schnieders op het laatst nog slechts te letten op de West duitser Werner Schwarzel en zijn bijrijder Andreas Huber. De 30-ja- rige Egbert Streuer, die al vier jaar een team vormt met de 26-jarige carosseriebouwer Bernard Schnie ders, liet bij de TT van Assen al we ten de wereldtitel boven alle Grand Prix-zeges te stellen en risico's daarom te zullen vermijden. Gustig Vorige week wonnen de Neder landers ondanks alle voorzichtig heid de Grote Prijs van Groot-Brit- tannië op Silverstone, waardoor de uitgangspositie in Zweden hele maal onverdeeld gunstig werd. Streuer stuurde de machine bere kend naar de benodigde vierde plaats en zorgde er slechts voor dat de Yamaha-krachtbron heel bleef en de driewieler de eindstreep haalde. Het Nederlandse tweetal, dat terug kan zien op een erg con stante GP-reeks, deerde de straat lengte (ruim 35 seconden) achter stand op Biland/Waltisperg niet in het minst. De Zwitserse titelverde diger haalde wel de derde overwin ning van dit jaar binnen, maar schoot daar in de algemene rang schikking weinig mee op. De com binatie Schwarzel/Huber, de enige overgebleven concurrent van Streuer/Schnieders, werd voor de zoveelste keer in de zesjarige Grand Prix-loopbaan slechts twee de en bleef dat ook in het klasse ment voor de wereldtitel, drie pun ten verwijderd van het grote sue- Sfeer De voorlaatste 500 cc-race van het seizoen leverde een opvallende aantal uitgevallen en gevallen cou reurs op. De eerste die wegviel was Franco Uncini. In de verhitte sfeer van de start kreeg de Italiaan de Suzuki niet op gang. De Ameri kaanse Honda-rijder Randy Mamo- la was als eerste weg gevolgd door de Brit Ron Haslam en de Frans man Raymond Roche, terwijl ook de favoriet Eddie Lawson en de Belg Didier de Radigues in het spoor bleven. De Brit Barry Shee- ne kwam al in de eerste ronde ten val. Onderzoek in het ziekenhuis leerde dat hij er met een lichte knieblessure vanaf is gekomen. De Italiaan Lorenzo Ghiselli was er met waarschijnlijk een gebroken been ernstiger aan toe. Op het ruim vier kilometer lange Zweedse circuit, met veel nauwe bochten, spitste de strijd zich al snel toe op het duel tussen titelpre- tendent Lawson en zijn naaste ri vaal Roche. Mamola, die zijn land genoot nog wel partij had kunnen geven, zette de motor al spoedig met een kapotte carburateur aan de kant Ron Haslam (oververhitte motor) en De Radigues (rempro- blemen) werden daartoe eveneens gedwongen. Schaduw De 25-jarige Lawson, een pupil 500 cc-klasse: 1. Eddie Lawson (Vst) Yamaha 120,930 km in 50 minuten en 1,03 seconde - ge middelde snelheid 145,0 km/uur, 2. Ray mond Roche (Fra) Honda 50.04,17, 3. Wayne Gardner (Aus) Honda 50.20,51,4. Takazumi Katayama (Jap) Honda 50.37,39, 5. Rob McElnea (GBr) Suzuki 50.54,56,6. Virginio Ferrari (Ita) Yamaha 50.56,73, 7. Boet van Duimen (Ned) Su zuki 50.58,95. WK-stand: 1. Eddie Lawson (VSt) 134 punten (we reldkampioen), 2. Randy Mamola (VSt) 96, 3/4. Freddie Spencer (VSt) 87, Ray mond Roche (Fra) 87, 5. Ron Haslam (GBr) 67,6. Barry Sheene (GBr) 34. Zijspan-klasse: 1. Biland/Waltisperg (Zwi) LCR92.173 kilometer in 39 minuten en 22,87 secon den - gemiddelde snelheid 141,2 km/ uur, 2. SchwSrzel/Huber (Brd) LCR 39.27,69, 3. Michel/Fresc (Fra) LCR 39.31,24, 4. Streuer/Schnieders (Ned) LCR 39.58,10. WK-stand: 1. Streuer 75 punten wereldkampioen, 2. SchwSrzel 72, 3. Michel 65, 4. Biland 57, 5. Jones 32. IMmfraiHerweh (Brd) Real43 minu- ten en 28,67 seconden, 2. Christian Sar ron (Fra) Yamaha 43.28,91, 3. Jacques Cornu (Zwi) Yamaha 43.29,21. WK-stand: 1. Christian Sarron (Fra) 109 punten (wereldkampioen), 2. Manfred Herweh (Brd) 85, 3. Carlos Lavado (Ven) 65, 4. Alfonso Pons (Spa) 60, 5. Anton Mang (Brd) 58. Hennie Hemmes kampioene in toerwagenklasse van de teruggetreden wereldkam pioen Kenny Roberts, kwam mede door het uitvallen van andere pro minenten eenvoudig op kop, als een schaduw gevolgd door Roche. De Californiër, die de concurrentie van Freddie Spencer al eerder moest missen wegens een sleutel beenbreuk van zijn landgenoot, volstond niet zoals Streuer/Schnie ders met de vierde plaats, die ook voldoende was geweest voor de wereldtitel. Hij werd in de voor laatste ronde even voorbij ge streefd door Roche, maar toonde bij het ingaan van de laatste bocht toch weer klasse en mentaliteit. De Australiër Wayne Gardner werd derde, gevolgd door de Jappanner Katayama. Tijdens de Grote Prijs van San Marino begin volgende maand is slechts de strijd om de tweede plaats in het wereldkam pioenschap nog interessant. Ma mola, Roche en Spencer, die dan voldoende hersteld moet zijn, mo gen uitvechten wie de slippendra- ger wordt van Lawson. Troonopvolger (DPA/SID) - De 500 cc-categorie wordt in de motorsport doorgaans de „koningsklasse" genoemd, maar de spanning, geschapen door de coureurs op de kwartliter moto ren, heeft zeker dit Grand Prix-sei- zoen een bijna gelijkwaardige „kroonprinsklasse" opgeleverd. Christian Sarron diende zich zater dag bij de Grote Prijs van Zweden aan als de troonopvolger van de af getreden Carlos Lavado. De voor aanvang van het seizoen nauwe lijks verwachte wereldtitel werd in het Franse Yamaha-kamp uitbun dig gevierd. De nieuwe kampioen, die in de laatste race in Mugello op 2 september niets meer kan gebeu ren, werd zelfs van vreugde in het water gegooid, waar hij gezelschap kreeg van zijn complete team. Sarron verdiende de titel door zijn regelmatig seizoen met eerde re overwinningen in Oostenrijk, West-Duitsland en Groot-Brittan- nië, maar hij profiteerde ook van de pech van bijvoorbeeld Manfred Herweh, die vorige week op het circuit van Silverstone in gewon nen positie van zijn motor vloog. Herweh liep slechts enkele schaaf wonden op bij de schuiver, maar de opgelopen puntenachterstand op Sarron bleek in Zweden te groot. De dertigjarige Westduitser toonde zaterdag in Anderstorp toch nog even zijn kunnen. Hij won vóór Sarron en de Zwitser Jacques Cornu. Hoe spannend de en hoe klein de achterstanden De nieuwe wereldkampioenen waren, wordt voldoende aange toond door de tijden van de koplo pers. Tussen de aankomst van Her weh en die van Lavado - de Vene zolaanse titelverdediger werd ze vende - verstreken net twee secon den. Door de geringe verschillen kon het gebeuren, dat de Span jaard Alfonso Pons, die kort het einde nog leidde, door acht coureurs voorbij werd gestoven toen hij een remfout maakte. LUXEMBURG (AFP) - De Ita- se schier onverslaanbaar was, heeft liaanse motorcrosser Michele Ri- de Grote Prijs van Luxemburg naldi, die al enige tijd bij Grand aangegrepen om zijn landgenoot Prix-wedstryden in de 125 cc-klas- Corrado Maddii toch nog van de ZANDVOORT (ANP) - De lijke autocoureur Hennie Hemmes uit Den Haag is gisteren op het cir cuit van Zandvoort,'hoewel ze niet bij de eerste drie eindigde, voor het eerst in haar loopbaan landskam pioene geworden in de zwaarste toerwagenklasse. REUSEL (ANP) - Motorcrosser Toon Karsmakers heeft zondag in Reusel de nationale titel in de 500 cc-klasse vrijwel veilig gesteld. De coureur uit Waalre won in de-zesde wedstrijd van het Nederlands kam pioenschap beide manches. Met nog twee confrontaties voor de boeg kan hem weinig meer gebeu ren. Op het circuit van Reusel, waar 2.000 bezoekers toekeken, was Bennie Wilken tot twee keer toe het snelst weg. De oppermachtige Karsmakers, die als vierde over het starthek schoot, had de opgelopen achterstand echter binnen enkele ronden weer goed gemaakt. Henk Seppenwoolde, die in het klasse ment de tweede plaats bezet, kwam in de eerste heat niet over de finish. In de tweede werd hij vier de. Tussenstand NK na zes wedstrij den: 1. Karsmakers 319 punten; 2. Sep penwoolde 237; 3. Herlings 234; 4. Sigmans 233; 5. Wilken 200; 6. Ver- waayen 188. eerste plaats te verdrijven in de stand voor het wereldkampioen schap. Rinaldi veroverde zondag in Ettelbrück, bij de laatste confron tatie van het seizoen, de titel door de eerste manche te winnen en in de tweede als vierde over de streep te komen. Hij verzamelde daarmee net voldoende punten om Maddii, die zich niet in de voorste gelede ren kon handhaven, naar de twee de plaats te verwijzen. De Nederlandse troef Kees van der Ven verdedigde zijn bronzen medaille met verve. In de eerste manche werd hij derde achter Ri naldi en Fanton. Die prestatie bleek uiteindelijk voldoende, om zich de Belg Alain Lejeune van het lijf te houden. Lejeune waagde nog wel een ultime poging zich bij de top drie te scharen door onder meer de tweede manche winnend af te sluiten. Hij kwam niettemin zeven punten tekort om Van der Ven nog te passeren in de eind stand. Opmerkelijk was het goede rijden in Luxemburg van de Ne derlanders John van den Berk, Jan Postema en John Hensen. Het drietal finishte beide omlopen bij de beste tien. Jan-Dik Leurs wordt door de spelers van Haarlem Nicols op de schou ders genomen na het behalen van het Nederlands honkbalkampioenschap, gisteren in Haarlem. Dat gebeurde na een overwinning tegen Amstel Tij gers. De Nicols incasseerden de Nederlandse honkbaliitel voor de negende maal. De Haarlemmers waren in de competitie '84-'85 superieur. Halver wege de competitie was het al duidelijk dat de titel naar de club uit de Spaarnestad zou gaan (Foto anpi ZEIST (ANP) - Dick Advocaat, oud-speler van onder meer FC Den Haag, Roda JC en het afgelopen seizoen nog actief bij FC Utrecht, heeft een nieuwe baan. De midden velder treedt per 1 september in dienst van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond. Advocaat, die in het bezit is van het diploma oe- fenmeester 1, zal vooral betrokken worden bij het jeugdplan Neder land. De Hagenaar, die een con tract tekende van twee jaar, zal voornamelijk als assistent van de huidige coach Bert van Lingen gaan functioneren. JISP (GPD) - John Rep heeft met landskampioen Feyenoord over eenstemming bereikt over een tweejarig contract. De Jisper is vanmorgen echter wel naar Norg afgereisd, waar PEC Zwolle een trainingskamp van een week houdt, daar Feyenoord de vraag prijs van de Zwollenaren voorals nog te hoog vindt. Vandaag wordt er verder gepraat. Feyenoord heeft haast, want het wil voor woensdag de transfer rond hebben daar Rep dan nog voor de Rotterdammers mag uitkomen in Europees ver- band. 25-jarige middenvelder Alex Kamstra, die niet accoord is gegegaan met een nieuwe aanbieding van zijn Zwolse werkgever PEC, zal het komend voetbalseizoen op huurbasis spe len bij Go Ahead Eagles. Gert van der Brink, een negentienjarige spits, kreeg van PEC Zwolle geen contract meer voorgelegd. Van der Brink bereikte wel overeenstem ming met FC Wageningen, waar mee hij een verbintenis aanging voor een jaar. DEN HAAG (ANP) - In de oefen campagne ter voorbereiding op de competitie ontsnapte Ajax zater dag aan een puntendeling met FC VW. Tot twee minuten voor tijd hielden de ploegen elkaar in even wicht Toen bezorgde Frank Rij kaard de Amsterdammers alsnog de overwinning: 2-3. Vijfduizend toeschouwers had den eerder gezien hoe Verbeek VW op voorsprong had gezet. Marco van Basten produceerde vervolgens twee treffers, waarvan een na rust. Ajax kon die voor sprong niet vasthouden. Opnieuw Verbeek zorgde voor de gelijkma ker. Hij kon VW niet voor een ne derlaag behoeden. Gisteren revan cheerde zijn ploeg zich echter door met 3-0 van Fortuna Sittard te win- Feyenoord won heel wat royaler dan Ajax. Tegen de amateurclub TEC werd het in.Tiel voor driedui zend kijkers 8-1. Halverwege was het 4-1. Hoekstra (2), Cali (2), Gullit, Been, Duut en Houtman scoorden voor de Rotterdammers. Ook PSV scoorde er tegen de amateurs van Nuenen op los. Bryl- le en Thoresen waren met elk drie doelpunten op schot. Valke en Hy- sen (eigen doel) bepaalden de eind stand op 7-1. Tijdens de strijd om de Noord- Holland-Cup zorgde Volendam voor een aangename verrassing door Haarlem met 4-0 te verslaan. Halverwege bezat de ploeg van Leo Beenhakker een 1-0 voor sprong. Voor tweeduizend toe schouwers verzorgden Holshuysert (2), Guyt en Runderkamp de tref fers. FC Utrecht en KV Mechelen deelden in de Domstad de punten: 3-3. Beukers, Van der Hooft en De Kruyk doelpuntten voor de thuis club. FC Groningen schoot met scherp tegen de amateurs van Ro den: 10-1. Huizing (3), Van Dijk (2), Huisstra (2), Bosman, Mason en Hiddink waren de schutters. Ook Go Ahaed Eagles haalde gis teren fors uit. De amateurs van Terschelling werden met 15-1 (8-0) het slachtoffer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15