Pakistan plaats op neemt troon Frankrijk wint spektakelstuk Sensatie blijft uit bij handbal VS ontketenen volleybalgeweld Hockeyvlam gedoofd: 2-5 Judoka al zeven jaar onoverwinnelijk Joegoslavië stopt Duitsland Goud na drie kampjaren" Olympische voetballers in voetsporen van professionele collega's Jubel om gouden hockeymedaille Ook Hermans stopt ermee Roemeense mist goud VS in rol Sowjet-Unie MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 13 LOS ANGELES (DPA/SID) - De Westduitse toernooimen- taliteit en Jochen Fraatz, in zijn eentje goed voor zeven treffers, waren onvoldoende voor een volledige sensatie in het Olympische handbaltoernooi bij de heren, door de af wezigheid van de meeste landen uit het Oostblok, met de DDR en de Sowjet-Unie als belangrijkste wegblijvers, in waarde gekelderd. Het klasseverschil met Joegoslavië bleek daarvoor nog net te groot voor het, als vanouds, hartstochte lijk vechtende zevental uit de Bondsrubliek: 18-17. Joegoslavië, vorig jaar van het wereldkampioenschap afgehou den door Rusland, speelde zijn ei genlijke finale in een eerder sta dium tegen de latere winnaar van het brons, Roemenië (19-18). De aanwezigheid in de eindstrijd van het Westduitse team, het jongste in Los Angeles, was een verrassing op zichzelf, al werkte de gelukkige groepsindeling duidelijk in het voordeel. Ter opvulling van het uit gedunde deelnemersveld was elke meevaller er één voor de wereld kampioen van 1978, die nadien in een diep dal was getuimeld. In Los Angeles blonk zowaar het goud, maar meer dan een finaleplaats, hoe mooi ook, was onhaalbaar. Wilskracht Daarvoor waren de Joegoslaven te overheersend. Op wilskracht en met lange afstandstreffers van Mi chael Paul, ingezet als joker, bleef de Bondsrepubliek lang bij, maar telkens sloegen de Joegoslaven, die de veerkracht van de tegen stander bijna planmatig sloopten, onmiddelijk terug. Vier minuten voor tijd werd de voorsprong ver groot tot drie doelpunten. Genoeg voor het Olympische goud, hoewel Erhard Wunderlich, het ditmaal amper bulderende handbalkanon, met nog een dertigtal seconden te spelen, de (eind)stand bracht op 18-17. Een herhaling van 1972 in München kon de Joegoslavische victorie echter nauwelijks worden genoemd. Zoals het Olympische brons van Roemenië (23-19 winst op Denemarken in de troostfinale) evenmin glansde als vier jaar gele den in Moskou. Daarvoor was het toernooi te zeer gedevalueerd. Doelpuntenmakers in de finale: Joegoslavië: Isakovic (6, waarvan 5 uit een strafworp), Kalina (4), Ele- zovic (3), Vukovic (2), Vujovic (2/1), Kuzmanovski (1); Bondsrepubliek Duitsland: Fraatz (7/3), Paul (4), Wunderlich (3), Springel (2) en Roth (1). Frangois Brisson kopt Frankrijk r opleverde LOS ANGELES (SID/ANP) - Go for gold. Ook de Amerikaanse vol leybalheren gingen voor het Olym pische goud en slaagden, hoewel geen favoriet, bijna vanzelfspre kend in die opzet. De eindstrijd te gen Brazilië werd, tekenend voor de instelling en kracht van het gastland, een fonkelende uitvoe ring. De setstanden waren veelzeg gend: 15-6, 15-6, 15-7. Brazilië was vooraf goede kan sen toegedicht. In de groepswed strijd hadden de sierlijke Brazilia nen, gevormd op het strand en met LOS ANGELES (GPD) - Het moet wel heel raar lopen als straks namen als Jean- Philippe Rohr, Dominique Bijotat, Daniel Xuereb, Philippe Jeannol en Francois Bris son niet regelmatig opduiken in verslagen over het Franse voetbal. Deze heren speel den zich namelijk op het semi-professione- le, dus daar eigenlijk niet thuis horende, Oympische toernooi in de kijker en keren na de met 2-0 gewonnen finale tegen Brazi lië met goud behangen terug naar Frank rijk waar hen wellicht lucratieve aanbiedin gen wachten. Even terug in de recente geschiedenis. Negen jaar geleden worstelde de amateur- sectie van de KNVB met de Franse ama teurs om toegang tot het olympische evene ment van Montreal. In Caen kreeg Oranje een draai om de oren van de 'Haantjes', die in Canada vooral steunden op ene Michel Platini, die daar al enige vedetten om zich had'verzameld. Zes en acht jaar na dato kregen Platini en co. de mondiale en Europese voetballief hebbers uit de luie stoel voor de televisie. Op het WK in Spanje en dit jaar in eigen land tijdens het EK trakteerden ze de voet balwereld op aantrekkelijk voetbal. Hetzelfde, maar in wat mindere mate, de den Platini's Olympische collega's, die on der de deskundige leiding van Michel Hi dalgo's opvolger Henri Michel in Los Ange les het goud veroverden op het al even technisch geschoolde Brazilië. De welgeteld 101.799 betalende toe schouwers in de schitterende Rose Bowl waar Johan Cruijff, Leo van Veen, Wim Suurbier, Huub Smeets, Thomas Rongen en Rinus Michels tevergeefs probeerden de Amerikaan warm te krijgen voor soccer, droegen er in belangrijke mate toe bij dat de finale een aardig kijkspel werd. Twee teams die elkaar in eerste instantie op basis van techniek het leven zuur maakten. Tweeëntwintig kerels ook die beseften dat olympisch goud een aanzet is tot een lucra tief contract en daar in de warme Ameri kaanse avondlucht voor wilden werken. Jan Keizer Tussen hen in drentelde parmentig een inwoner van Volendam, Jan Keizer. Al twee keer actief tijdens het Olympische toernooi. Eerst om Joegoslavië-Kameroen (2-1) in goede banen te leiden, daarna om de spelers van Chili en Frankrijk (1-1) in toom te houden. De in eigen land veelvuldig ver guisde Keizer kreeg een prima rapport en hem werd met assistentie van Jorge Rome ro (Argentinië) en Kyung-Bok Cha uit Ko rea de eindstrijd opgedragen. Keizer floot voortreffelijk. Op een manier die het begrij pelijk maakt waarom hij buiten de eigen grenzen immer goede cijfers krijgt uitge reikt. Dat wordt wel eens verkeerd uitge legd, omdat het een publiek geheim is (wat soms door zijn oud-collega's in de open baarheid wordt gebracht) dat finaleplaat sen niet altijd worden bereikt op basis van kwaliteit. Op de Olympische Spelen scoor de de zeer attent leidende Keizer hoog, maar hoe hij datzelf had ervaren, blijft een geheim. In het olympisch handvest staat zwart op wit vermeld dat de drie hoogst eindigende sporters, hun trainer of manager verplicht zijn na de wedstrijd de pers te woord te staan. Voor scheidsrechters geldt dat aller minst. Keizer mocht onder geen beding tij dens het olympische amateur-evenement interviews geven en ook na de wedstrijd diende hij een slot op de mond te houden. Een regel, die de FIFA heeft uitgevaardigd, maar die aangeeft dat de super-professio nele voetbalorganisatie eigenlijk niets heeft te zoeken op het festijn der 'ama teurs'. 'The wave' Dat er in de prachtige Rose Bowl ruim honderdduizend mensen voor een nieuw Amerikaans bezoekersrecord zorgden, heeft niets te maken met het voor de Cali- forniër nog steeds oninteressante soccer. Ruim een jaar geleden, toen de kaartver koop startte, ontstond een stormloop, want LOS ANGELES (GPD) Het duurde heel lang voordat de spelers van het Westduitse hockeyteam de gang naar de kleedkamers ondernamen. Stefan Bloecher en Volker Fried hadden een „eeuwigheid" nodig om te beseffen dat de greep naar goud was mislukt. Het drong amper tot hen door dat de ruim vierduizend Pakistaanse fans onder de 22.000 kijkers uitzinning van vreugde om de groene shirts van hun „gouden" fans vochten. De 2-1 overwinning in de verlenging was verdiend, maar de (fictieve) prijs voor de meest strijdlustige ploeg ging naar de Bondsrepubliek. Hoewel de Aziaten jaarlijks naar de hoogste trofee van een topevene- ment solliciteren, geven ze fre quent de indruk te worden over vleugeld door Nederland, West- Duitsland, maar vooral door Au stralië. Het merkwaardige feit doet zich echter steeds weer voor dat manager-brigadier Atif kans ziet om zijn ploeg op het juiste moment klaar te stomen. Zo waren de Pa kistani al lang geen favoriet meer toen in 1981 de slag om de we reldtitel in Bombay ontbrandde, maar gewonnen werd er wel. In de aanloop naar Los Angeles, weerstonden kleinere naties als Frankrijk en Maleisië de balgoo chelaars, maar naarmate de Spelen naderden werd duidelijk dat trai ner Zakauddin de opwaartse lijn had opgepakt. Begin mei werd dat Nederland op eigen bodem twee keer duidelijk gemaakt, maar de twijfel omtrent de geëigende vorm om de gouden medaille over te ne men van het wel naar Moskou ver trokken India, nam grotere vor- LOS ANGELES (ANP) - Pierre Hermans, doelman van het Ne derlandse hockeyteam, heeft besloten zijn interlandloop baan te beëindigen. Hermans stond 85 keer in Oranje. De 31- jarige Amsterdammer begon het Olympische toernooi als eerste doelman, maar werd - na zwak optreden in de wedstrij den tegen Pakistan en Groot- Brittannië - vervangen door Lex Bos. "Werk en topsport zijn voor mij steeds lastiger te .combine ren. Op dit moment weet ik zelfs niet of ik wel met competi- tiehockey bij Amsterdam door ga", aldus Hermans. men aan toen de Sowjet-Unie in Pakistan de ene na de andere dreun uitdeelde. Twijfels, die tien dagen geleden werden versterkt toen de „groe nen" het aan een blunder van Pier re Hermans hadden te danken dat ze niet voortijdig naar huis werden gestuurd. Dat zou niets minder dan een ramp zijn, want in het cricket en hockey-gekke Pakistan kunnen de spelers zich maanden niet op straat vertonen als de eer van de „eigen" sport te grabbel wordt ge gooid. Een „straf' die de Indiërs na hun glorietijd ondergingen. Die zijn na de vroegtijdige uitschake ling op de Spelen van Montreal druppelsgewijs de eigen lands grens binnengesmokkeld, waarna ze enkele maanden ondergedoken hebben gezeten, omdat ze terecht vreesden dat er van hun have en goed aantrekkelijke brandstapels zouden worden gemaakt. Straf Die straf ondergaan de Duitsers beslist niet. De 'Mannschaft' heeft meer gedaan dan waartoe het op grond van de kwaliteit in staat mocht worden geacht. De Duitsers zaten ongeveer op de Nederlandse lijn, maar zijn inmiddels wegge sneld. Een gevolg van de systema tische inbouw van jonge talenten. Volker Fried (23), student aan de Sporthochschule, leverde in de eindstrijd de beste prestatie, in zijn kielzog trok hij de geboren Fin Markku Slawyck (22) mee, maar het meest opvallende was dat Tho mas Reek (20), Dirk Brinkmann (19) en Andreas Keller (18), wiens vader Carsten in 1972 hockeygoud won, geen meter onderdeden voor hun gelouterde semi-professionele tegenstanders. Bondscoach Klaus Kleiter, die in zijn club Limburger HC de werker Ekkhard Schmidt-Opper en super star Stefan Bloecher opleidde, heeft weloverwogen de jeugd een kans gegeven nadat ze twee jaar geleden in Koeala Loempoer met de jeugdwereldtitel aan de haal ging. Ze pasten wonderwel bij de routiniers Heiner Dopp, Felix Krull. Uli Haenel en Michael Peter, de 35-jarige Heidelberger, die in 1972 al met goud werd omhangen door in Munchen van Pakistan(l) te winnen. Nu, na 255 interlands vindt hij het welletjes, al heeft hij zijn ideaal niet kunnen bereiken: beroemder worden dan Franz Bec- kenbauer. Ruggegraat In Pakistan of India was het de topsporter gelukt, in eigen land schopte hij het wel zover dat hij in een dikke auto van een verzeke ringsmaatschappij werd gezet met het doel via zijn „bekende gezicht en naam" klanten te werven. „Mis- chi", zoals hij gemakshalve wordt genoemd, was de ruggegraat van het Duitse team, maar zijn onmis baarheid gaf hem niet het recht buiten de groepsdiscipline te stap pen. Toen hij eens een half uur te laat terugkeerde van de trouwerij van teamgenoot Werner Kaes- mann, mocht de „kapitein" vanaf de wal toekijken hoe Stefan Bloe cher als debutant het nieuwe Duit se idool werd. De superhockeyer uit Limburg kon in de eindstrijd zijn stempel niet op de wedstrijd drukken. Hij was totaal opgebrand en doordat centrumspits Heiner Dopp ook snel aan het eind van zijn latijn was, moest de jeugd trachten de Pakistani in hun specialiteit de overtroeven. Tot de tweede verlen ging lukte dat. Michael Peter had de hoop op een stunt a la München aangewakkerd, maar toen topsco rer Hassan Sardar de stand egali seerde, werd duidelijk dat Duits land niet kon winnen, hoewel voor al de jongeren op een hartverwar mende manier aantoonden dat er met een overdosis aan werklust en discipline veel te bereiken is. Veel, net niet het hoogste, maar wie de talenten op een rij zet, moet con cluderen dat de oosterburen er be ter voorstaan dan wij. Jan-Hidde Kruize stuit op Shahid Mohd. Een illustratief beeld LOS ANGELES - De Hollandse hockeyers misbruikten de laatste speeldag om India een fijne thuis komst te verzekeren. Met 5-2 ging de nog slechts vaag flakkerende vlam geheel uit, wat overigens ook gold voor Australië, de gedood verfde kampioen. In 1981 hadden de Aussies in Bombay wereldkam pioen moeten worden, maar strui kelden over de „over-mijn-lijk- mentaliteit" van de... Duitsers. In de strijd om het brons kwam de „Nederlandse" instelling boven, alleen de eerste plaats telt, de reste rende metalen zijn goed voor de vuilnisbak. Het via de Sowjet-boy- cot toegelaten Groot-Brittannië vond de Australische opvatting prachtig, want voor het laatst in 1948 op eigen bodem was er ereme taal verdiend. Het brons, dat via een 3-2 zege werd behaald, werd onmiddellijk gekoppeld aan een voor Nederland wrang grapje: als jullie er prijs op stellen willen we wel naar Nederland komen voor het spelen van een demonstratie wedstrijd... Al binnen één minuut sloeg In dia toe. Fernandes, met Shahid de grootste goochelaar in de Indische voorhoede, kreeg de bal eigenlijk toevallig tegen de stick en prompt zag de verblufte Bos de bal al ach- iedere zichzelf respecterende Amerikaan wenste in zijn kennissenkring met kaartjes te zwaaien. Onbelangrijk voor welk evene ment, want zelfs de meest onbekende tak ken boekten bezoekersrecords. Op het mo ment van de jacht hadden ze zelfs nog geen idee welke teams er zouden deelnemen, dus was het logisch dat zowel Frankrijk als Brazilië luidkeels werden aangemoedigd. In die entourage vermaakten beide teams de kijkers opperbest. Eigenlijk overbodig, want de hoogtepun ten van de eindstrijd vonden plaats in de rust en in de pauze tussen het eindsignaal en de overhandiging van de medailles aan Frankrijk, Brazilië en Joegoslavië (2-1 zege op Italië) door de Braziliaanse FIFA-voor- zitter Joao Havelange. De Amerikanen hebben er bij baseball en American football een gewoonte van ge maakt zichzelf op dode momenten bezig te houden via 'the wave'. De kijkers in een be paald vak staan op, steken de armen in de lucht en 'slaken een aanmoedigingskreet. Als zij gaan zitten, neemt het volgende vak de dienst over, etc. Daardoor ontstaat een indrukwekkende golfbeweging die de hon derdduizend „acteurs" dermate boeit, dat ze er geen genoeg van kunnen krijgen. Een bezigheid die navolging verdient, maar waar vinden we in ons land nog een vol sta dion? ter hem liggen. De treffers volgden elkaar in snel tempo op. Na acht minuten stond Nederland zelfs voor met 2-1 door toedoen van Diepeveen en Van 't Hek, die beide malen werden bediend door Doyer. Dat waren eigenlijk meteen de laatste wapenfeiten van Neder land. Halverwege de eerste helft zorgde Fernandes in de rebound van een strafcorner voor de gelijk maker (2-2). Van dat moment was er nog maar één ploeg, die speelde India. Vineet Kumar (strafcorner), Shahid en Zafar Iqbal drukten dat in de tweede helft in de score tot uitdrukking: 5-2. Da Silva, die wordt beschouwd als de beste spelverdeler van de we reld, als middelpunt, nog met 3-1 van hun tegenstander in de finale gewonnen. Dat bleek voor Brazilië geenszins een garantie voor verder succes en voor de Verenigde Sta ten een wijze les. De basis voor de Amerikaanse triomf werd gelegd in een trai ningskamp, dat drie jaar duurde. Bijna dagelijks nam Doug Beal, de waarschijnlijk scheidende oefen- meester, zijn mannen onder han den. Er was nog het één en ander te vereffenen. Sinds Mexico (1968) ontbrak de Verenigde Staten, toen zevende, op de Olympische Spe len. Het meerjarenplan wierp vruchten af. Voor Brazilië in de vorm van zu re druiven. De nummer twee van de wereld ging ten onder in het Amerikaanse volleybalgeweld, ge baseerd op een krachtig blok en keiharde smashes. Ook het thuis voordeel werkte door. De Verenig de Staten staat allerminst bekend als een volleybalgek land, maar tij dens het Olympische toernooi za ten de tribunes bij alle wedstrijden volgepakt met 12.000 toeschou wers. „Wij hebben het beste team van de wereld. Ook voor de afwezi ge Sowjet-Unie hebben we geen vrees", verklaarde Doug Beal, de winnende oefenmeester. Brazilië ondervond waarom. Bovendien won de Olympische kampioen van 1984 tijdens een voorbereidende toernee meermalen van de rege rende kampioen. LOS ANGELES (SID/AFP) - Met een noodlottige fout van Doina Staiculescu en een onverwachte triomf van Lori Fung kwamen de moderne ritmische sportgymnas- tiekwedstrijden, voor het eerst op het programma van de Olympische Spelen, ten einde. Bevangen door de zenuwen liet de Roemeense, bij na verzekerd van het goud, tijdens de laatste oefening het lint vallen. Cori Fung, een 21-jarige Canadese, greep de geboden kans wel met beide handen aan. Het verschil in de eindstand was minimaal: 0,05 punt. Ongeveer 10.000 toeschouwers zagen de dramatische ontknoping. Zoals zij ook getuige waren van het falen van de gedoodverfde favorie te. Bij afwezigheid van de Bulgaar- sen, dominant in deze tak van de turnsport, leek het eerste Olympi sche goud voorbestemd aan Marta Bobo. De kleine Spaanse bleef ver bij de verwachtingen achter. Ze werd slechts negende. Doina Stai culescu nam, eenmaal in Los An geles, de rol van favoriete over. Elegant trippelde ze met hoepel, knotsen en bal over de mat. Haar baloefening werd zelfs gewaar deerd met 9,90 punten. Met het lint ging het echter volledig mis. Ze verloor de concentratie en de toe kijkende Cori Fung, na Staiculescu aan de beurt, sloeg onverbiddelijk toe. LOS ANGELES (AFP) De Ver enigde Staten heeft bij afwezigheid van het oostblok tijdelijk de rol van worstel-grootmacht overgeno men. In de vrije stijl behaalden de Amerikanen op eigen bodem ze ven van de tien gouden medailles. Een vraatzucht, die voorheen uit sluitend aan de Russen was voor behouden. In Los Angeles was het worste len met het gewichtheffen waar schijnlijk het grootste slachtoffer van de absentie van de Oosteuro peanen. Het toernooi was stuitend gedevalueerd en de wereldranglijst werd constant geweld aangedaan. Waar in Moskou vier jaar geleden, zonder de Amerikanen weliswaar, de Russen op vrijwel alle fronten zegevierden, waren het nu de Ame rikanen die in vrije stijl naar het goud worstelden. Van een werkelijke krachtmeting was even wel geen sprake. Daarvoor ontbra ken te vaak de echt sterke worste laars. Los Angeles was een tweede rangs toernooi met eerste klas prij- LOS ANGELES (Rtr/ANP) - Yasu- hiro Yamashita heeft zijn wmnelijkheid bewaard. Al zeven jaar is de beste Japanse judoka al ler tijden ongeslagen. In de open klasse van het Olympisch toernooi kwam aan die status vrijdagavond geen einde. Ondanks een kuitbeen- blessure behaalde de 27-jarige Ja panner de gouden medaille. In de finale bracht hij zijn 127 kilo opti maal in de strijd waardoor de Egyptische zakenman Mohamed Rashwan in het grondgevecht vlot werd verslagen. Na zijn overwinning biggelden de tranen over zijn wangen. Drie voudig wereldkampioen, acht keer kampioen van zijn land (vijf keer meer dan wie ook), miste hij een Olympische titel. In 1976 (Mon treal) was hij te jong, vier jaar later in Moskou bleef Japan in navol ging van de Verenigde Staten thuis wegens de Afghaanse kwestie. Door die boycot miste Yamashi ta de kans op twee gouden plak ken. In de Russische hoofdstad had hij willen uitkomen in het zwaargewicht en de open klasse. In Los Angeles was dat niet mogelijk door een wijziging in de reglemen ten, die nu voorschrijven dat een judoka uitsluitend in een klasse mag uitkomen. Yamashita koos voor alle categorieën, Willie Wil helm om deze Japanner te ontlo pen voor het zwaargewicht. Ya mashita maakte het niets uit. Hoe wel hij in de tweede ronde tegen de Westduitser Sehnabel een kuit beenblessure opliep, die hem in toenemende mate immobiliseerde, was hij voor iedereen veel te sterk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13