Lewis: 'Zonder kracht van God zijn we nergens' Hoopvol optreden De Bruin Ik was hier voor mezelf <&P Getergde Coe krijgt z'n zin Superatleet evenaart record Jesse Owens Moskou in ban van het 'alternatief 'Gouden' Ria Stalman wars van vlagvertoon MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA II LOS ANGELES (GPD) - Carl Lewis bleef de eenvoud zelve, of wekte althans die schijn. Elke vergelijking met Jesse Owens, wiens legendarische record hij als eerste atleet ter wereld 52 jaar na dato evenaarde, wees de superatleet zaterdagnacht resoluut van de hand. „Jesse Owens", zo hield Frederick Carlton Lewis de internationale media in de bomvolle perstent de spiegel voor, „is voor mij nog steeds dezelfde als vóór deze Olympi sche Spelen: een legende. Bij hem vergeleken ben ik maar een hele gewone jongen. Ik voel me ook nog steeds dezelfde Carl Lewis van zes jaar geleden, behalve dan dat ik wat ouder ben geworden en er nu veel meer journalisten belangstelling voor mij hebben dan toen". Calvin Smith reikt Carl Lewis het estafette-stokje, waarna de Amerikaan als uiteindelijk zijn vierde gouden plak zal incasseren. Maar met zijn vierde olympisch goud op de afsluitende estafette, die het Amerikaanse kwartet afraf felde in de fantastische wereldre cordtijd van 37,83 seconden, gaf het duplicaat van Jesse Owens daarmee tegelijk zijn naam aan de ze Spelen. Want of hij het nou leuk LOS ANGELES (GPD) - Erik de Bruin heeft zaterdag op een heel wat plezieriger wijze afscheid van het olympisch atletiektoernooi genomen dan Elly van Hulst. De 21-jarige Hardinxvelder straalde tevredenheid uit na zijn achtste plaats bij het kogelstoten (19.65 m), maar Elly van Hulst kon met moeite haar teleurstelling over de twaalfde en laatste plaats in de 1500-meterfinale (4.11,58) verber gen. „Achteraf gezien", zei Van Hulst, "was het mijn eigen fout. Ik had eerst even willen afwachten hoe de race zich zou ontwikkelen. Ik had baat bjj een snelle race. Als het niet hard zou gaan moest ik zelf het tempo gaan bepalen. Maar ik zat te vroeg ingesloten en toen het tempo omhoog ging kon ik niet meer aansluiten", ver klaarde de Leeuwardense, die zich veel meer van dit olympische toernooi had voorgesteld. Begin van dit jaar toonde ze bij de EK van Gothenburg aan met vertrouwen het seizoen tegemoet te mogen zien. Zilver werd haar deel, maar vooral de wijze waarop die tweede plaats tot stand kwam leek veel perspectief te geven voor een goed outdoorsei- zoen. In Gothenburg beschikte ze over een sterk eindschot, maar in Los Angeles was dat zowel op de 800 als 1500 meter haar zwak ke punt. Zaterdag was op de 1500 meter één tempoverhoging al te veel r Van Hulst, die tijdens de Spelen nogal eens met de atletiek- leiding botste. Overigens was die leiding ermee akkoord gegaan, dat ze zich de laatste dagen buiten het olympisch dorp met haar persoonlijke trainer Theo Kersten had mogen voorbereiden. „Als je nagaat dat de Italiaanse Dorio in een tijd van 4.03,25 wint, dan had ik hier mogelijkheden moeten hebben', vond Elly van Hulst, die sinds '81 nationaal recordhoudster is met 4.03,78. „Ik hoop nu in Brussel, Zurich, Hannover en Nice, wedstrijden waar voor ik een uitnodiging heb, toch het seizoen goed te maken". Erik de Bruin kan terugzien op een leerzaam en sportief ge slaagd toernooi. Aan de negende plaats bij het discuswerpen kop pelde hij een achtste bij het kogelstoten. "Gezien de kwaliteit van het toernooi mag ik tevreden zijn. Het is toch opvallend hoe men sen van naam het te kwaad met hun zenuwen hebben. Voor ieder een begint de wedstrijd met nul. Ook voor de sterkste atleten. Zelf heb ik helemaal geen last van de zenuwen gehad. Ik vond het heerlijk om voor zoveel mensen in actie te kunnen komen", aldus Erik de Bruin, die overigens alleen in zijn eerste poging een geldi ge stoot liet opmeten. Met deze 19.65 meter bleef de nationaal recordhouder (20.20 m) overigens maar 33 centimeter van het olympische diploma verwijderd, al is het talent reèel genoeg om te beseffen dat dit anders zou zijn geweest als de Oostblokatleten hadden deelgenomen. vindt of niet, de Olympische Spe len van Los Angeles zullen voor al tijd in één adem genoemd worden met de naam van Carl Lewis. Zoals dat eerder gold voor Jesse Owens (Berlijn 1936) en Fanny Blankers- Koen, die bij de Spelen van Lon den (1948) tot eenzelfde oogst kwam. De prestatie die Carl Lewis in het elke dag bijna barstensvolle Coli seum verrichtte mocht dan welis waar niet meer als een verrassing komen, het vertoon van macht maar vooral de eenvoud waarmee die superreeks tot stand kwam is uniek in de sportwereld en is ook met niets te vergelijken. Terecht ook, zo bleek in de Amerikaanse metropool, werd hij al ver voor de ze Spelen uitgeroepen tot de onge kroonde koning van de heden daagse atletiek. De sportwereld zal ook heel lang moeten wachten voor er weer een atleet opstaat die Carl Lewis naar de kroon kan ste ken. Hoe oppermachtig de nu al schatrijke Amerikaan is, onder streepte hij nog eens ten overvloe de op de 4 x 100 meter. Als laatste gestart overbrugde Lewis de 100 meter in de onwaarschijnlijk snelle tijd van 8,94 seconden, waarmee hij als eerste onder de negen secon den dook. Omgerekend komt dat neer op een snelheid van boven de 40 kilometer per uur, waarmee Carl Lewis nog net binnen de bebouw de kom mag lopen. Eenvoud Het was echter vooral de een voud waarmee zijn overwinningen tot stand kwamen, die zo'n diepe indruk hebben achtergelaten bij ie dereen die maar een greintje ver stand van atletiek heeft. Ook bij die atleten die hem het succes am per gunden en hem daarom ook niet konden luchten of zien. De roddel en achterklap nam daar door ook steeds grotere vormen aan. Steevast werd daarbij ook ver wezen naar zijn doorgaans extrava gante levensstijl en zijn liefde voor mooie auto's en kleren, waaraan Carl Lewis de bijnaam „showboat- Carl" te danken heeft. Maar over één aspect waren zijn fanatiekste tegenstanders, met Calvin Smith voorop, het zaterdagnacht roerend eens: er is geen atleet ter wereld die ooit heeft nagestreefd wat Carl Lewis in Los Angeles heeft be reikt. MOSKOU (AP) - Terwijl de Olym pische zomerspelen hun einde na deren, worden in de boycottende Oosteuropese landen voorberei dingen getroffen voor alternatieve spelen die in de Russische pers van grotere sportieve betekenis wor den genoemd dan die van Los An geles. De Alternatieve spelen zullen volgende week in een aantal Oost europese landen beginnen. De hoofdmoot, "Droezjba '84" (Rus sisch voor vriendschap *84), zal be staan uit een twee weken durende reeks atletiek- en andere wedstrij den in de sportarena's, waar in 1980 de zomerspelen van Moskou werden gehouden. Met Droezjba '84 willen de Rus sen de uit Los Angeles weggeble ven atleten de kans bieden hun krachten te meten. In persberich ten is opgemerkt dat er een groot aantal wereldkampioenen van de partij zullen zijn. LOS ANGELES (GPD) - Terwijl de loopsters van de Amerikaanse dames-estafetteploeg op de baan van het Co liseum uitbundig hun olympisch kampioensfeestje vier den en het enthousiaste publiek daarbij betrokken, veegde Ria Stalman dicht bij de discusring de tranen uit haar ogen. Geheel op haar eigen wijze beleefde ze haar triomf. Beleefde een 32-jarige sportvrouw het hoogtepunt uit haar lange carrière. Voor het eerst sinds 1948, toen Fanny Blan- kers-Koen in Londen vier keer winnend toesloeg, was Ne derland een gouden atlete rijk. Op het moment dat die dolblije Amerikaanse sprintsters de vlag oprolden waarmee ze de gebruike lijke ereronde hadden gemaakt, werd gepoogd aan de rand van de baan Ria Stalman de Nederlandse driekleur in de handen te duwen. Chef d'equipe Henk van de Worp LOS ANGELES (GPD) - Acht maanden geleden gaf niemand nog een stuiver voor de atle- tiekloopbaan van Sebastian Coe, zaterdagnacht bewees hij het ongelijk van al die betwe ters in Engeland die hem al hadden afgeschreven. Maar met het goud op de 1500 meter, behaald na een machtige eind sprint waarop Coe jarenlang het patent had, snoerde hij ook de critici de mond die na zijn verlies op de 800 meter (zilver) tegen het opkomende talent Joaquim Cruz meenden dat er aan het rijk van de Brit een de finitief einde was gekomen. Glunderend van pret over de door insiders voor onmogelijk gehouden machtsgreep noem de Coe de race in Los Angeles „zijn beste sinds 1981". Zijn laatste grote triomf dateerde van vier jaar geleden in Mos kou, toen hij eveneens de 1500 meter op zijn naam schreef, maar daarna steeds naast de hoofdprijzen greep. Een klier ziekte leek vorig najaar een de finitief einde te maken aan de atletiekloopbaan van de we reldrecordhouder op de 800 meter. „Maar toen ik na Kerst mis van de artsen weer toe stemming kreeg om te gaan trainen", sprak Coe met glun derende stem, „heb ik keihard gewerkt, vooral in mentaal op zicht. Want geestelijk had ik een flinke knauw gekregen". De Brit hoefde slechts reke ning te houden toet zijn landge noot Steve Cramm, die net her steld van een blessure pas op het allerlaatste moment in Los Angeles arriveerde, maar met het zilver aantoonde waartoe hij ondanks een deels mislukte voorbereiding in staat is. Aan het rijk van Steve Ovett (uitge vallen) daarentegen lijkt defini tief een einde te zijn gekomen, net zo goed als dat geldt voor David Moorcroft, de wereldre cordhouder op de 5000 meter, die op zijn favoriete afstand al heel vroeg de aansluiting ver loor. De imposante manier waarop Said Aouita zich het goud op die afstand toeeigende, was een kopie van de manier waarop Alberto Cova dat eerder deed op de dubbele afstand. Het tempowerk liet de rappe en ge slepen Marokkaan over aan de Portugezen Camario en Leitao om vervolgens op 200 meter van de eindstreep vernietigend toe te slaan. Said Aouita, die onlangs in Hengelo het wereld record op de 1500 meter op een haar na miste, was toen ook zo zeker van zijn zaak dat hij op de laatste 90 meter vrolijk kus handjes uitdeelde naar het pu bliek. Even indrukwekkend was de met goud bekroonde overwin ning van hoogspringer Dietmar Mogenburg, die daarmee het succes van Ulrike Meyfahrt een dag eerder prolongeerde. De Westduitser, wiens deelneming door een aanval van ischias pas vier weken geleden definitief werd, ging niet één keer in de fout en had aan zes sprongen voldoende om tot 2.35 meter te reiken. De hoogte van 2.40 me ter, één centimeter boven het wereldrecord van de Chinees Zhu, was echter duidelijk te hoog gegrepen. Zoals dat voor zijn landgenoot Carlo Tran- hardt al gold op een hoogte van 2.22 meter. Een even grote te leurstelling beleefde wereldre cordhouder Zhu, die niet tegen de druk bestand was en tevre- den moest zijn met het brons. en atleet Stijn Jaspers waren daar mee het stadion binnen gekomen. Ria Stalman voelde echter niets voor dit vlagvertoon. „Ik was hier niet voor Nederland bezig. Ik vind het trouwens toch onzin als men het heeft over zoveel medailles voor een bepaald land. Ik wierp hier helemaal voor mezelf en voor een paar mensen, die me veel ge holpen hebben", reageerde na af loop een dolgelukkige Ria Stal man, die met 'die paar mensen' doelde op haar persoonlijke (Ame rikaanse) trainer Roy Aguayo en op Herman Buuts en Peter Ver gouwen, resp. KNAU's trainings coördinator en NSF-sportarts, die haar vanuit Nederland zoveel mo rele steun hadden gegeven. De nu al zeven jaar in Arizona studerende en trainende Haagse, die helemaal verslingerd - „zeg maar verslaafd" - is aan het dis cuswerpen, heeft in ons land niet veel mensen aan wie ze dank ver schuldigd is. Sterker nog: de laat ste keer dat ze met tranen in de ogen stond, maar toen van ver driet, was dat vanwege een nega tieve NOC-beslissing. Dat was in '76 toen ze niet mee mocht naar de Spelen van Montreal. Champagne Nu was er gisteren plotseling die fles champagne van het NOC, haar vanaf de tribune overhandigd door Ruud Frese en Wim Cornelis. „Ach, laten we er maar over ophou den. Inderdaad was die beslissing toen aanleiding voor mij om naar Amerika te gaan, maar ik koester geen persoonlijke rancunes. Het is gewoon het hele systeem in Neder land dat niet deugt. Kijk eens hoe weinig middelbare scholieren aan sport doen en hoe hoog de NOC- eisen zijn. Nederland heeft nu een maal geen sportklimaat", klonk het uit de mond van de half-Ameri- kaanse. „En ik denk dat die instelling van de Amerikanen er mede debet aan is geweest dat ik in die laatste worp nog voorbij Leslie Deniz kon komen. De Amerikanen zijn wat optimistischer, tonen ook meer zelfvertrouwen'.Die eigenschap pen kwamen Ria Stalman zaterdag bijzonder goed van pas. Ze was duidelijk geschrokken van die 64.86 m van Deniz in die vijfde beurt nadat Ria al in de eerste ron de met 64.50 m de leiding had ge nomen. Die geslaagde poging van Deniz stond bovenaan op het sco rebord toen Herman Buuts, die Erik de Bruin bij de warming-up had bijgestaan, het Coliseum bin nenkwam. „Ik kreeg de schrik van m'n leven", reageerde de eerste Ria Stalman is blij met haar gouden plak. "Maar ik vind het onzin als mt een bepaald land", meende de discuswerpster. technische man van de KNAU. vreugdesprongen uit, maar op het i nadenk over die laat- erepodium ging er veel door me ste worp begin ik te trillen. Ik wist heen' dat Deniz een sterke wedstrijd mentaliteit heeft. Ze is eigenlijk jaar bij het begin mijn trainingsmaatje en wordt ook ning dacht dat het getraind door Aguayo. Alleen de Dan te bedenken dat ik vorig de wintertrai- i'n laatste sei- worden. Ik dacht eerst laatste maanden hebben we weinig dat ik te oud werd voor deze samen gedaan omdat we dat niet sense", verklaarde ze tijdens de zo zinvol vonden. Het was voor mij persconferentie in (uiteraard) voor ineens alles of niets. Een moeilijke treffelijk Engels, zaak bij werpnummers, want je Vorig jaar was ze met haar zeven- moet toch beheerst blijven, letten de plaats bij de WK in Helsinki op je techniek. Die laatste worp weliswaar voor het eerst de beste was een stuk feller. Onbewust was niet-Oosteuropese werpster, maar ik na die 64.50 m toch wat minder flinke rugklachten begonnen bij explosief geworden. Dat is niet Stalman twijfels op te roepen goed maar het overkwam me". over de toekomst. Vooral dank zij de hulp van sportarts Peter Ver- laatste poging gouwen en een aangepaste trai ning, waarin voor sommige onder delen van het krachtwerk geen plaats meer was, kon ze doorgaan. De techniek had er baat bij en toen kort geleden in het dicht bij Los In de zesde (65.36 m) gebeurde dan waarop ei genlijk het Nederlandse kamp in clusief Ria Stalman, die op het be slissende moment karakter toon de, van tevoren had gerekend. De nationaal recordhoudster had .voor Angeles gelegen Walnut 71.22 het toernooi de favorietenrol niet ter ver wierp was duidelijk, dat ontdoken. „Maar in zo'n toernooi merk je hoe groot de druk is. Bovendien was het in dit stadion moeilijk wer pen. Op een gegeven moment was ik net zo nerveus als in '68 bij de nationale jeugdkampioenschap pen", ondervond Ria Stalman, die na haar geslaagde laatste poging nauwelijks emotie vertoonde. Pas op het erepodium gingen de han den omhoog. „Ik ben nu eenmaal geen type dat zich in de vorm van zelfs een bedreiging was geworden voor het Oostblok. Slechts vier Oostduitse, een Russische en een Bulgaarse werpster hadden ooit hoger gescoord. „Met het Oostblok erbij was ik misschien geen eerste geworden, maar ik had volop mee kunnen doen. Het zal altijd de vraag blijven wie er gewonnen zou hebben. De wedstrijd zou ook anders zijn ver lopen. Ik heb inmiddels uitnodi gingen vanuit het Oostblok. Ik be- he t heeft o kijk nog wat ik ermee doe. In Ne derland heb ik eerst toch twee we ken nodig om te acclimatiseren. Misschien moeten die Oostblok-at- letes mij nu maar op komen zoe ken...". Het afgelopen seizoen liet Ria Stalman zich niet in ons land zien. „Dat is een voordeel geweest. De Amerikaanse pers kent mij nauwe lijks. Daarom werd ik niet gecon fronteerd met dat favoriet zijn", vindt de atlete, die zeven jaar lang keihard heeft gewerkt en nu zelf de erkenning heeft afgedwongen. Bovendien is er nu eindelijk fi nancieel gewin. Dat is nogal wat voor een discuswerpster, want in tegenstelling tot lopers zijn ze niet erg in trek bij grote wedstrijden. Ria Stalman is daar bepaald onge lukkig mee. Haar eerste financiële winst is overigens een bepaald niet geringe. Haar sponsor betaalt haar volgens het contract veertigdui zend dollar uit en dat is bij de stij gende dollarkoers niet zo veel min der dan anderhalve ton. In september - mogelijk wat la ter omdat de KNAU enkele invita ties uit China heeft gekregen ver laat Ria Stalman Nederland weer. Financieel kan ze, zoals ze het uit drukt, weer een tijdje vooruit. Aan de Arizona State University in Te- pe neemt ze dan na de Franse taal studie de studierichting massa communicatie ter hand. En natuur lijk de discus, waarmee ze al acht tien jaar door het leven gaat. stalte kreeg, moet zijn concurren ten met lamheid hebben geslagen. De 100 en 200 meter won hij met een straatlengte voorsprong, bij het verspringen had Carl Lewis aan één sprong voldoende om het goud op zak te steken en vervol gens razendsnel huiswaarts te ke ren. En dat was nou uitgerekend tegen het zere been van het mas saal toegestroomde publiek dat op deze avond niet eens de gelegen heid kreeg hem te aanschouwen. „Maar de mensen", zo liet Carl Le wis zaterdagnacht nog eens ten overvloede weten, „hebben er to taal geen weet van wat het van een menselijk lichaam vereist om in één week zo vaak aan de start te moeten komen. Zij letten alleen maar op de finales, maar daar gaan wel series en kwalificaties aan vooraf. In eerste instantie was ik geschokt door de reacties van het publiek, maar later begreep ik dat ze waren gekomen om Carl Lewis te zien". Druk „Geestelijk en fysiek", zo wilde de superman onder de atleten ook best toegeven, „ben ik nu ook aan het eind van mijn latijn. De laatste maanden werd ook steeds weer een parallel getrokken tussen mij en Jesse Owens, dat heeft een enorme druk op mij gelegd. Het grote verschil met 1936 is ook dat de Spelen nu volledig worden be heerst door de commercie, waar door ook de relatie met de pers nu een totaal anders is. Maar geloof me, het maakte deze week voor mij geen enkel verschil of ik aan deze Spelen nu 50 of 50.000 dollar zou overhouden, het enige dat voor mij telde waren die vier gouden me dailles. En die kan niemand mij meer afnemen". Carl Lewis beschouwt het echter wel degelijk als een eer te worden vergeleken met Jesse Owens. „Want hij is een van de grootste co ryfeeën die de atletiek ooit heeft voortgebracht. Om hetzelfde als hem te kunnen bereiken heb ik ja renlang keihard moeten werken, want talent is niet voldoende om aan de top te komen. Maar deze vier gouden medailles heb ik niet alleen aan mezelf te danken, maar ook aan m'n ouders, mijn vrien den, Joe Douglas en Tom Tellez, mijn trainers. En daar ben ik ze dankbaar voor, want Carl Lewis deed het niet alleen". In zijn dank woord na afloop van de estafette betrok hij ook God. „In de laatste dagen zijn we steeds dichter naar elkaar toegegroeid, doordat we daar met z'n vieren voor hebben gebeden. We hebben alle vier het talent van God gekregen om heel erg hard te lopen", predikte Carl Lewis, „want zonder de kracht van God zijn we nergens". Aanvoerder In Los Angeles was Carl Lewis ook de onbetwiste aanvoerder in de reeks aan atletieksuccessen die de Amerikanen op de baan behaal den. Toch viel het aantal van 16 gouden medailles, verdeeld over 38 onderdelen, ietwat tegen, vooral als men bedenkt dat de Oostblok atleten niet in het Coliseum verte genwoordigd waren. Per traditie heerste het gastland op de korte af standen, inclusief de estafettes, bit tere tegenvallers op de slotdagen waren er echter de oorzaak van dat de Amerikanen niet dat imposante machtsvertoon aan de dag konden leggen als waarop in feite was gere kend. Maar ook prestatief (slechts één wereldrecord) viel het atletiek toernooi door de mand, in vergelij king althans met de grote oogst aan wereldrecords die het Oost blok dit seizoen al afleverde. De ge ringe tegenstand op een aantal on derdelen zal daaraan echter niet vreemd zijn geweest. Met de wed strijden in Europa in het vooruit zicht, waar de finales in een aantal plaatsen sterker bezet zullen zijn dan in Los Angeles, kan het daar om ook nog een hete zomer wor den. In Los Angeles was Carl Lewis in zijn eentje ook succesrijker dan welk ander Europees land in totali teit. Maar de „atletiekkoning van Los Angeles", wiens naam onver brekelijk aan de 23e Olympische Spelen verbonden zal blijven, is dan ook niet zo maar iemand. Want Frederick Carlton Lewis is een ab solute grootheid, die maar eens in de 50 jaar wordt geboren en daar om ook niet snel een opvolger zal krijgen. Want dat is hooguit hijzelf, die vanaf nu jacht gaat maken op het legendarische wereldrecord van verspringer Bob Beamon. Carl Lewis zal niet eerder rusten voor hij dat record te pakken heeft.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11