Lopes 'sloopt' alle favorieten 099 Marijke Engelen Europa's beste Nijboer: 'Klap komt hard aan' 'We hebben het niet slecht gedaan' Belgrado '92 concurrent Ehrens niet in actie: '/fe kon wel huilen Amerika anse ruiters heersen Perfecte demonstratie Ruiz Louganis vestigt uniek record Portugese veteraan dwingt respect af Blootvoets Olympische chef de mission Van Wimersma Greidanus: PAGINA 10 SPORT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 LOS ANGELES (DPA) - Amster dam heeft er nog een concurrent bij voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen in 1992. Zaterdag stelde Belgrado in Los Angeles zijn kandidatuur bij het Internationaal Olympisch Comi té. Daarmee is het aantal kandi daten op zes gekomen: Amster dam, Barcelona, Parijs, Nieuw- Delhi, Brisbane en Belgrado. Voor de Winterspelen in 1992 zijn eveneens zes steden in de markt: Berchtesgaden, Lilleham- mer, Falun, Albertville, Sofia en Cortina d'Ampezzo. LOS ANGELES - De Olympische Spelen waren voor Rob Ehrens al voorbij, voordat hij aan de beurt was. De 26-jarige Limburger was gisteren in het met 30.000 toe schouwers bezette Santa Anita Park gedwongen toe te kijken. Eh rens was een ruiter zonder paard geworden. De 11-jarige bruine ruin Oscar Drum stond kreupel op stal, niet in staat om het zware Olympi sche parkoers te springen. Net als Rob Druppers kwam Rob Ehrens niet eens aan deelneming aan de Olympische Spelen toe. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité ontving het bericht van het terugtrekken van Ehrens met gemengde gevoelens. Tenslot te was met het vervoer van paard, ruiter, chef d'equipe en verzorgster zeker een bedrag van ruim 30.000 gulden gemoeid geweest. ..Toen het vast stond dat Oscar Drum kreupel was kon ik wel hui len", aldus Ehrens. „Het zal je maar gebeuren. Ben ik hier al ruim twee weken om op de laatste dag eindelijk in actie te komen en dan overkomt me zoiets. Nou blijk ik helemaal voor niks in het voorsei zoen mijn stinkende best gedaan te hebben om me te kwalificeren. Dat is me dan met grote moeite gelukt en nu laat mijn paard me in de steek". Rob Ehrens had er bij het NOC nog op aangedrongen een reserve- paard mee te mogen nemen. „In Weert heb ik nog Reinolvio op stal staan. Dat paard heeft ook veel ver mogen en zou hier best hebben kunnen springen. Maar het NOC gaf er geen toestemming voor". Al kort na aankomst in Los An geles merkte Ehrens dat er iets met Oscar Drum aan de hand was. „Hij had een gevoelige plek aan een van de voorbenen. Zo op het oog niets bijzonders. Misschien gebeurd tij dens de vliegreis, of anders hier in de stallen. Een soort verzwikking, maar je zag echt niets aan het been. Geen verdikking of zo. Alleen merkte je het aan de reacties van Oscar Drum". In overleg met dierenarts prof. dr. Breukink werd besloten Oscar Drum rust te geven en te behandelen met stoombaden en ijscompressen. Ehrens: „Ik kon er intussen uiteraard niet mee werken, maar dat was niet zo'n ramp. Het paard heeft intussen wel laten zien dat het kan springen. Drie dagen geleden leek alles toch nog in orde te komen. Ik had er weer alle vertrouwen in dat het nog met een sisser af zou lopen. Totdat ik hem vrijdag van stal haalde en Er zijn verschillende dierenartsen bij Oscar Drum geweest. Ehrens: "Het is een hard gelag, maar het is niet anders. Het is de realiteit, waar ik mee moet leven. Ik had me veel van de Olympische Spelen voorge steld, maar dit had ik nooit voor mogelijk gehouden". LOS ANGELES - Net als in de landenwedstrijd hebben de Amerikaanse springruiters gisteren ook de strijd beheerst in het individuele springcon cours. Na een barrage zegevierde de 36-jarige Joe Fargis met Touch of Class voor zijn vier jaar jongere partner en vriend Conrad Homfeld met de Trakehner schimmel Abdullah. De strijd om het brons werd eveneens beslist in een barrage, tussen de Zwitserse Heidi Robbiani, haar landge noot Bruno Candrian en de jonge Canadees Mario Deslauriers. Dank zij voortreffelijk reageren van haar paard Jessica kwam de 33-jarige Robbia ni, één van de twee amazones, die voor de tweede ronde mochten terug keren, in het bezit van de medaille. Grote verliezers in Santa Anita Park, waar ruim 30.000 toeschouwers op kwamen dagen, waren de Britten en de Westduitsers. Michael Whitaker, die als laatste in de tweede ronde mocht starten, zou bij een nieuwe foutloze rit het goud binnen mogen halen. Hij bezweek met Overton Amanda echter volledig onder de druk, lag overhoop met de driesprong en zakte met 28,5 strafpunten naar duizelingwekkende diepte (24e). Ondanks het wegvallen van Rob Ehrens was er wel degelijk sprake van enige Nederlandse inbreng. Niet minder dan acht paarden uit de vader landse fokkerij streden mee in het voorste gelid. LOS ANGELES (Van een speciale ANP-verslaggever) - Op de aller laatste dag van de Olympische Spelen heeft Marijke Engelen met een vierde plaats in de solo-klasse afscheid genomen van het kunst- zwemmen. De 22-jarige doktersas sistente uit Nijmegen eindigde gis termiddag in het halfbezette Olym pische zwembad als beste Europe se kunstzwemster achter het "ijze ren trio", de Verenigde Staten, Ca nada en Japan, vertegenwoordigd door Tracie Ruiz, Carolyn Waldo en Miwako Motoyoshi. Bij het voorzwemmen van zater dagmorgen schatte de jury de ze venvoudige Nederlandse kampioe ne niet hoger dan zevende. Maar in de finale zwom Marijke Engelen zo vrijuit en vielen haar bewegingen zo goed samen met de muziek, dat de na haar komende Europese con currentie geen schijn van een kans had. Engelen liep zelfs verder uit ten opzichte van de Zwitserse Ka rin Singer en de Westduitse Gu- drun Hanisch. De Britse winnares van de vijflandenwedstrijd Caroli- LOS ANGELES (ANP) - Schoonspringer Greg Louganis zorgde gisteren vanaf de tién- metertoren met zijn tweede gouden medaille niet alleen voor een hoogtepunt in de ei gen loopbaan, maar bezorgde de Verenigde Staten ook nog eens een uniek record. Het was namelijk de 81ste keer bij de Olympische Spelen van Los Angeles, dat een Amerikaan op de hoogste tree van het ereplat- form plaats nam om de nationa le hymne aan te horen. Daartoe weliswaar mede in staat gesteld door de afwezigheid van cun- currenten uit het Oostblok, maar niettemin een aantal, dat bij het voorbestaan van de Spe len denkelijk nooit meer zal worden geëvenaard. Vier jaar geleden won de Sovjet-Unie in vergelijkbare omstandigheden 80 gouden medailles, een aantal dat Amerika in 1904 ook al eens behaalde bij de Spelen van St. Louis. Na zijn prestatie op de drie meterplank, kwam de overwin ning van wereldkampioen Greg Louganis niet onver wacht. Hij was daarmee de eer ste Amerikaan, die beide góu- den medailles won sinds Pete Desjardin dat succes kende in 1928 in Amsterdam. ne Holmyard liep weliswaar iets in, maar niet genoeg om de achter stand na de verplichte figuren goed te maken. Marijke Engelen was uiteraard bij zonder blij, dat zij bij haar afscheid het beste resultaat uit haar kunst- zwemloopbaan bereikte. Oor spronkelijk had zij na de wereld kampioenschappen 1982 in Guaya quil willen stoppen, maar de intro ductie op het Olympische pro gramma gaf haar een nieuwe sti mulans. Aanvankelijk werd alles op het duet met Kathrien Eijken geconcentreerd, totdat dit voorjaar plotseling het bericht kwam, dat ook de solo was geaccepteerd. Er was toen nog nauwelijks zes we ken de tijd om de presentatie olym pische allure te geven. Ook voor Tracie Ruiz was het een laatste optreden. Het meisje uit Ha waii gaf een schitterende demon stratie, waarvoor het Italiaanse ju rylid Roberto Fellani zelfs naar de tien greep. Ruiz zou graag het voor beeld volgen van Esther Williams en filmster worden. Maar er is geen producent, die een waterballet in het script wil opnemen. De meisjes blijven daarvoor veel te lang onder water. Tot bijna een minuut toe. Van show is kubstzwemmen op die manier echte sport geworden. LOS ANGELES (GPD) - Niet de gedoodverfde favoriet Robert de Castella, noch diens belangrijkste tegenstrever van de laatste jaren Alberto Salazar, maar Carlos Lopes werd gisteravond gekroond tot olympisch marathonkampioen. De manier echter waarop de Portugese veteraan, 37 inmiddels, in het snikhete Los Angeles (32 graden) zijn snode plannen ten uitvoer bracht, waardoor in de helse temposlag de een na de ander moest afhaken, getuigde van grote klasse. Al tevoren had De Castella alom verkondigd dat deze marathon niet zou worden gewonnen door een van de favorieten, de wijze echter waarop de tempobeul uit Portugal afrekende met de gevestigde repu tatie en de gebundelde Afrikaanse krachten, dwong ook bij de Austra liër groot respect af. Op tien kilo meter van de verlossende eind streep in het Coliseum bevond De Castella zich nog in de groep van twaalf overgebleven lopers, even later moest echter ook hij het ant woord schuldig blijven op de krachtige demarrage van Lopes en viel De Castella als een der eersten af. In de afvalrace die daarop volg de zou niemand meer overeind blijven. „Tot 30 kilometer", gaf De Castella naderhand ruiterlijk toe, „kon ik het tempo prima volgen, maar toen Lopes steeds harder ging kwam ik in de problemen. Voor mij is dit een raadsel, want mijn voorbereiding op deze mara thon was perfect". „Het was het weer", klaagde Al berto Salazar na afloop steen en been, „dat mij parten heeft ge speeld. Ik ben niet gewend om in deze hitte te lopen, daarom heb ik ook drie weken in Florida getraind om te wennen aan deze hoge tem peraturen". Veel hielp het niet, want amper waren de 108 lopers in Long Beach voor de ruim 42 kilo meter op pad gegaan, of de sterk- sten in het veld lieten de gerepu teerde wereldrecordhouder al in de steek. De bedrukte gezichten van de twee coryfeeën op de marathon spraken voor zich. Maar hoe teleur gesteld over de afloop zij ook wa ren, toch konden beiden uiteinde lijk best vrede hebben met de over winning van Lopes, die vannacht de veruit sterkste indruk maakte. Toch liep Carlos Lopes in Los An geles pas zijn derde marathon, na- LOS ANGELES (ANP) - De atleet Marton Williams maakte in Los Angeles herinneringen los aan Abebe Bikila, de eerste man die in de Olympische geschiedenis twee keer de marathon won. In 1960 ren de de inmiddels overleden Ethio piër in Rome zonder schoenen naar het goud op het klassieke loopnummer. In 1964, bij de Spe len van Tokio, had Bikila bij zijn tweede overwinning wel schoenen aan. Marton Williams, een 27-jarige bewoner van de Maagden Eilan den, legde de Olympische mara thon van Los Angeles barrevoets af. Met zware pleisters onder de ge teisterde linkervoet arriveerde de taaie eilandbewoner als voorlaatste loper in het Coliseum. Williams werd 77ste, in de tijd van 2.46,50. LOS ANGELES (GPD) - Na goed dertig kilometer zaten ze samen in het busje, dat op het olympisch marathonparkoers de uitvallers oppikte: Gerard Nijboer en Cor Lambregts. „We hebben toen maar gepro beerd elkaar wat op te beuren. Voor mij was het natuurlijk een teleurstelling, maar voor Gerard was het een echte af knapper", reageerde eenmaal uit dat busje gestapt, waarin ook gerenommeerde lopers als Geoff Smith en Rodolfo Go mez zaten, de Limburger Cor Lambregts. De aanwezigheid van meer uitval lers in dat vervoermiddel was niet meer dan een schrale troost. Ook het feit dat toppers als wereldkam pioen De Castella, Dixon, Salazar, Seko en anderen hevig teleurstel den in deze sterkst bezette mara thon ooit gehouden, kon de beide Nederlandse lopers niet beter stemmen. Ruiterlijk gaven ze toe, dat deze olympische marathon een rampdag betekende voor het natio nale super lange afstandlopen. Notabene de man, die ver in de schaduw van Nijboer en Lam bregts stond, de al 35-jarige Cor Vriend, was de eerste Nederlander, die het Coliseum bereikte. Hem viel een 39ste plaats ten deel. Het was zijn veertigste marathon die hij uitliep, „maar ik ben natuurlijk ook ontevreden met die tijd van 2.21.07", klonk het. In het Nederlandse atletiekkamp was stilletjes gehoopt op een nieuw feestje. Het zou de slotcere monie van de Spelen voor de be- 'paald niet imponerende nationale atletiekafvaardiging nog extra glans hebben gegeven na dat al door Ria Stalman behaalde goud. De klap kwam hard aan. „Na tuurlijk ook voor mezelf, maar vooral voor het hele Nederlandse marathongebeuren", vond Gerard Nijboer, de zilveren-medaillewin naar van de Spelen van Moskou en de Europees kampioen van '82'in Athene. „Voor mezelf is er nog de troost dat ik in het begin heb aangetoond goed mee te kunnen. Dat ik de kop nam was niet het gevolg van over moed, maar het ging in het begin niet hard. Bovendien kon ik fijn m'n eigen tempo lopen. Ik had he lemaal niet het idee dat. ik me for ceerde. Ik voelde dat Uc' had. Ja, ongebruikelijk koppositie wel. Meestal hou ik me in het begin van de race rustig en heb dan een sterk laatste stuk. Nu had ik helemaal geen laatste stuk...". „Na vijftien kilometer merkte ik al dat de krachten wat afnamen. Op zo'n 23 of 24 kilometer dronk ik wat mineraalwater waarna ik ste ken in de zij kreeg. Dat had ik ove rigens in mei van dit jaar ook in Amsterdam, maar daar had ik geen tegenstand. Ondanks m'n winst daar was dat ook een slechte mara thon. Gisteren begon ik me ook wat duizelig te voelen, ik had wat hoofdpijn. Ik denk niet vanwege het overigens niet overdreven war me weer of smogtoestanden. Ach, als je niet meer lekker gaat voel je toch gauw pijntjes". „Verschrikkelijk jammer, want ik had veel' vertrouwen. Dat bleek ook in het begin. Vorig jaar heb ik gepiekt op de WK van Helsinki en nu op Los Angeles. Beide keren ging het mis. Ik moet het gaan eva lueren wat nu precies de oorzaak is geweest. Neen hoor, dit betekent geen afscheid van de marathon voor mij. Ik heb al vaker klappen gehad en ben er weer overheen ge komen. Dat zal nu ook wel weer lukken", aldus Nijboer, die er niets voor voelde om door te gaan „en ergens in de veertig te finishen. Ik weet na de WK van Helsinki wat het is om laag te finishen", aldus de daar vorig jaar als 29ste binnenko mende Gerard Nijboer. In de bezemwagen dus ook Cor Lambregts, de 26-jarige Limbur ger, die er geen geheim van had ge maakt mee te willen doen met de eerste tien. Cor Vriend zei later dat hij Lambregts hiervoor gewaar schuwd had. „In je derde mara thon mag je dat niet verwachten. Van Gerard kan ik het begrijpen. Hij heeft waarschijnlijk niet dezelf de fout willen maken als Grete Waitz bij de dames. Zij wilde later in de race Joan Benoit nog achter halen, maar was al gauw kans loos", vond de geroutineerde Bra bander. „Achteraf heb ik misschien te veel gewild, maar het is nu .een maal mijn karakter. Bovendien had mijn uitvallen niets te maken met vermoeidheid,", reageerde Cor Lambregts. KNAU's marathoncoach Wim Verhoorn noemde het materiaal- pech, waaraan de Limburger ten onder ging. „Ik had blaren en voe ten zoals je die ook hebt als je een hele tijd in een warm bad hebt ge zeten. Van de pijn kon ik niet meer lopen", aldus Cor Lambregts. „Ik heb m'n sokken nog uitgedaan en het met blote voeten in de schoe nen geprobeerd. Het ging gewoon niet meer". Wim Verhoorn vond dat Lam bregts niet voor de goede sokken had gekozen. „Maar misschien heeft hij ook voetproblemen gekre gen omdat we voor het eerst ken nismaakten met die sproeiers langs de weg. De sokken raken dan doorweekt. Het waren net spon- Even voor en even na de dertig kilometer verdween het Neder landse duo in dé bezemwagen. Een flinke illusie armer. dat hij eerder in New York was uit gevallen en vorig jaar in Rotterdam als tweede (in de Europese record tijd van 2.08.39) finishte achter De Castella. Met zijn triomf in Los Angeles (2.09.21), een nieuwe olympische recordtijd, onderstreepte de we reldkampioen veldloop van dit jaar ook nog eens ten overvloede de sterke opkomst van Portugal op de lange afstand. Eerder dit seizoen verbeterde Fernando Mamede het wereldrecord op de tien kilometer, op de eerste dag van de Spelen ver overde de Europees kampioene op deze afstand, Rosa Mota, het brons in de vrouwenmarathon. Die suc cessen moeten voor een niet gering deel worden bijgeschreven op het conto van trainer Mario Moniz Per- reira, onder wiens bezielende lei ding de atletiek in Portugal een steeds grotere vlucht neemt. Doodziek Hij was het ook die Carlos Lopes er steeds weer van probeerde te overtuigen dat hij niet op twee paarden moesten wedden, maar moest kiezen tussen de baanatle- tiek (5 en 10 km) of de marathon. Maar eigengereid als de bankem ployé voor halve dagen was, bleef hij aanvankelijk doof voor het goedbedoelde advies van Perreira. „Ik heb geen voorkeur voor baan, weg of cross, mijn enige kwaliteit is dat ik een groot aanpassingsver mogen heb", zei hij vorig jaar in Rotterdam. Zijn volledig mislukte missie in New York bracht de winnaar van het zilver op de tien kilometer van Montreal pas tot andere gedachten. Vanaf dat moment besloot hij ook de baanatletiek de rug toe te keren en zich volledig te gaan concentre ren op de marathon. En dat op een leeftijd dat anderen hooguit nog op recreatief niveau sport bedrijven. Niet echter Carlos Lopes, die zo zoetjes aan ook doodziek wordt van vragen die betrekking hebben op zijn leeftijd. „Er zijn nog wel 75- jarigen die eën marathon lopen", reageerde de winnaar van het goud geprikkeld, „het enige verschil is dat ik geleidelijk naar de top ben toegegroeid. Anderen zijn te vroeg begonnen en vervolgens snel ver sleten. Ik zal ook pas stoppen als ik met de training die ik nu doe niet meer bij-de top kan komen. Maar ik heb er geen idee van waar dat tijdstip ligt". Even opmerkelijk als de machts greep van Carlos Lopes was het zil ver voor John Treacy. De Ier ver scheen in Los Angeles pas voor de eerste keer aan de start van een marathon, waartoe hij eerst in mei van dit jaar in overleg met zijn trai ner had besloten. LOS ANGELES (GPD) - Hij ziet er nog even kwiek uit als drie we ken geleden, slechts het bruinver brande gezicht verraadt zijn lang durige aanwezigheid in de felle zon van Los Angeles. Niet alles is in de voorbije weken weliswaar even rimpelloos verlopen, „maar echte problemen", zegt Tjeerd van Wi mersma Greidanus hebben zich in de Nederlandse ploeg toch niet voorgedaan". De chef de mission is zichtbaar opgelucht, maar zou het ook als zijn verdienste mogen be schouwen dat de grote Oranje-af vaardiging meer een eenheid vormde dan ooit tevoren. Opgegroeid in de wereld van de topsport kent de ex-roeier de no den van een atleet aan de voor avond van een belangrijke wed strijd beter als geen ander. Sfeerge voelig als hij is, hechtte Greidanus er sterk aan van het heterogene ge zelschap een hecht collectief te smeden. Ook daarin is hij uitste kend geslaagd. En het was ook geen toeval dat diverse sportlieden het olympisch dorp vaak voor dag en dauw verlieten om de hockey- ploeg of Pedro van Raamsdonk aan te moedigen. „Die morele support", zo liet Greidanus in de afgelopen weken keer op keer weten „vind ik een goede zaak. Daar hebben we ook heel bewust naar gestreefd". On der het motto samen uit. samen thuis, werd ook slechts in drie ge vallen (Druppers, Van Egmond en Nijdam) toestemming gegeven om voortijdig naar Nederland terug te keren. Ook dat was een bewuste keus. Greidanus heeft niet de in druk dat de aanwezigheid van de „vakantievierders" negatief heeft gewerkt op de sportlieden die nog in actie moesten komen. „Dat risico is weliswaar aanwe zig", onderkent Greidanus, „maar met de betrokken coaches hebben we steeds weer overlegd om die sportmensen op de tribune te krij gen. En dat is aardig gelukt. Maar dat heeft mede gewerkt doordat wij in het olympisch dorp een goe de accommodatie hadden, maar wel in een sterk geisoleerde sfeer. En dat heeft zeker in de aanloop- week bijgedragen tot de eenheid die de ploeg nu is. Ze gaan nu naar de judoka's kijken, iets wat ze an ders misschien niet gedaan zouden hebben. Dat heb ik ook van het be gin af als een van mijn taken be schouwd. Toch was het vaak voort durend een kwestie van improvise ren, maar het voornaamste voor mij was steeds weer de stemming op peil te houden". Flexibel als Greidanus is slaagde hij er in de afgelopen weken ook in problemen die zich voordeden simpel glad te strijken, net zoals hij ook van hot naar her rende om Oranje-sportlieden een hart onder de riem te steken. Nooit deden coa ches of atleten vergeefs een beroep op hem, steeds weer probeerde de chef de mission de meest optimale omstandigheden te scheppen voor het leveren van een topprestatie. Ook in dat opzicht blikt hij nu reeds met een tevreden gevoel op deze Spelen terug en weigert hij categorisch de waarde van medail les af te meten tegen de afwezig heid van de Oostbloklanden. De totaalbalans is Greidanus ook zeker niet tegengevallen en steekt nu al uiterst positief af tegen de oogst aan medailles bij de Spelen van Moskou en Montreal. „Behou dens een paar tegenvallers als de wielrenners op de weg, de blessure van Druppers en de foute wissel van de zwemsters", vat Greidanus het toernooi samen, „vind ik niet dat wij het hier slecht gedaan heb ben. Van Nijdam hadden de men sen misschien iets meer verwacht, maar met zijn zesde plaats kun je toch niet zeggen dat hij gefaald heeft". In de visie van Greidanus geldt dat evenmin voor de organisatie in Los Angeles. Afgereisd met de no dige scepsis en verontrust door de onheilspellende berichten die Ne derland al ver tevoren bereikten, viel het uiteindelijk allemaal reus achtig mee. „De veiligheidsvoor zieningen", zo beaamt de chef de mission, „waren weliswaar erg streng, maar dat ging wel op een heel vriendelijke manier. Dat was ook het grote verschil met Moskou, waar ze erg stug deden. Daarom werden die maatregelen hier ook gemakkelijk geaccepteerd en nau welijks als een probleem ervaren". Datzelfde gold ten aanzien van de verkeerschaos en de transport problemen, die er niet waren, en de smog, die slechts zo nu en dan roet in het eten gooide. Daarentegen was er wel de commerciële invloed op deze Spelen, die door menigeen als uiterst hinderlijk werd ervaren. Ook door de vaderlandse chef de mission. De uitwerking van ABC, het televisiestation dat het alleen vertoningsrecht had, noemt hij „een hele slechte, die in het olym pisch dorp ook erg slecht bij de buitenlandse sportlieden is geval len.". Maar aan buitenlandse prestaties hadden de Amerikanen geen bood schap, net zomin als de organisatie zich iets gelegen liet liggen aan de regels van het IOC. Het handelde naar eigen goeddunken. Greida nus: „Doordat Los Angeles de eni ge kandidaat voor deze Spelen was, verkeerden zij in een zekere machtspositie en konden daardoor in de richting van het IOC dingen anders doen dan het IOC graag zou willen. De enorme vercommercia- Amateurregel De chef de mission verwijst ver volgens naar de versoepeling van de artikel 28 van het olympisch charter, de bijna beruchte ama teurregel die drie jaar geleden op het olympisch congres in Baden Baden drastisch werd versoepeld maar bij deze Spelen volledig om zeep werd geholpen. Behoudens enkele takken van sport als bij voorbeeld hockey en roeien lopen er in het olympisch dorp nog am per amateurs rond en hebben de Spelen het stadium van het semi- professionalisme al lang benaderd, zo niet overschreden. Maar als je dan ziet dat atletiek- coryfeeën als Edwin Moses en Ma ry Decker in Los Angeles levens groot staan afgebeeld op reclame borden, is Nederland dan niet roomser dan de paus? „Dat stand punt", verdedigt Greidanus het NOC-beleid, „bepaal je in de voor bereidingsfase. Maar als dan hier blijkt dat het internationaal nogal gemakkelijk wordt opgenomen, dan denk ik datje dat zelf ook kunt doen en dat je je wat milder en wat minder formeel kunt opstellen dan je een maand geleden deed. In het olympisch charter staat een aantal dingen waaraan je je probeert te houden, maar je hoeft je natuurlijk niet formeler op te stellen dan an deren doen of er achteraan te lo pen". Persoonlijk zou de chef de mis sion er ook geen enkel probleem mee hebben wanneer het IOC zou besluiten om er volledig open Spe len van te maken. „Als je kijkt naar wat er op deze Spelen gebeurt, moetje constateren dat in een aan tal takken sport de echte wereld top er niet is. Enerzijds omdat een aantal landen er niet is, anderzijds omdat professionals niet worden toegelaten. Ik zou er persoonlijk geen problemen mee hebben als je iedereen laat meedoen, want dan heb je, sporttechnisch gezien, de echte top bij elkaar. Voor het ni veau van de Spelen zou het interes sant zijn"., „Maar", zo weet ook Greidanus, „de moeilijkheid is natuurlijk de opstelling van het Oostblok. Daar om zullen open Spelen ook niet een, twee, drie te regelen zijn".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10