Saoedi-Arabië 'redt' olieprijs Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange termijn niet te veel rente. Rabobank Q Formidabele hausse hervat Beursweek EpfWÉ EI Jansen de Wit wil bescheiden verder De Variabele Rente Hypotheek. Produktie fors omlaag 'Inhoud stroppenpot moet geheim blijven' Nederlandse schoen geeft terrein prijs Kort geding binnenvaart tegen staat ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 ECONOMIE PAGINA 9 BAHREIN (RTR/UPI) - Saoedi-Arabië heeft de produktie van olie aanzienlijk beperkt en verstrekt geen kortingen, zoals geruchten eerder deze week wilden. Volgens het ministerie van olie beliep de produktie in juli aanzienlijk minder dan 4,5 miljoen vaten per dag. Daarmee herstelt het land het produktie-evenwicht in de OPEC, in- plaats van dat te verstoren. In de verklaring van het ministerie wordt toegegeven dat Saoedi-Ara bië voor het eerst een transactie heeft afgerond waarbij olie wordt geruild tegen goederen. Maar daar bij is geen korting op de olieprijs gegeven. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven, maar het is vrijwel zeker dat het gaat om de aanschaf van tien vliegtuigen van het type Boeing 747. Saoedi-Arabië heeft binnen de Organisatie van Olie-Exporterende Landen de rol toebedeeld gekre gen van „swing producer", wat wil zeggen dat het land zijn produktie moet aanpassen aan de marktsitua tie. Onder normale omstandighe den produceert Saoedi-Arabië om streeks vijf miljoen vaten per dag, maar nu er een overschot aan olie is wordt dat dus minder. Kort zakelijk Dollar De koers van de dollar is gisteren op de wisselmarkt in Amsterdam bijna vier cent gedaald. De mid denkoers werd vrijdagmiddag af gemaakt op 3,2390 gulden nadat met donderdag op 3,2785 was uit gekomen. De advieskoersen voor de banken in Nederland luiden voor maandag 3,30 gulden verkoop en 3,18 gulden aankoop. Elders in_ West-Europa moest de dollar even eens terrein prijsgeven, hoewel te gen het scheiden van de markt een herstel intrad. Dat werd in verband gebracht met nieuwe cijfers voor de industriële produktie in de VS, die gunstig werden beoordeeld. Het aanvankelijke koersverlies werd aan de daling van de rente van het Amerikaanse schatkistpa pier geweten Holec Holec heeft over het eerste half jaar van 1984 een verlies geleden van 4,9 miljoen gulden, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. In 1983 werd over de vergelijkbare periode 17,4 miljoen verlies geleden. De directie wijst erop dat het met de kernactiviteiten van het bedrijf (elektrotechniek, sterkstroom) steeds beter gaat. Hierop werd 4,7 miljoen winst gemaakt. Het verlies is geheel te wijten aan de niet-kern- activiteiten. Holec is druk bezig die af te stoten en heeft in dat kader al Holec Control Systems in Hattem, Holec Ovens en Gasgeneratoren te Nijmegen en J. Kamps en Co te Brussel verkocht. Delta Lloyd Delta Lloyd Verzekeringsgroep heeft haar winst vóór belastingen over eht eerste halfjaar zien stijgen van 72 miljoen in 1983 tot 80 mil joen in 1984. Zij'verwacht dat de winst na belastingen over geheél 1984 iets hoger zal uitvallen dan die over het vorige jaar (122 miljoen). De winst steeg in, het levensverze- keringbedrijf van 48,2 miljoen tot 55,1 miljoen, in het schadebedrijf van 4,7 miljoen tot 5,6 miljoen en in de holding (voornamelijk beleggin gen) van 19,1 miljoen tot 20 mil joen. De totale omzet ging van 1,37 miljard over de eerste zes maanden van 1983 naar 1,41 miljard. Druivenoogst De druivenoogst in Frankrijk zla dit jaar vermoedelijk kleiner zijn dan die van vorig jaar doordat er in enkele wijngaarden in Frankrijk, vooral in het zuiden en zuidwesten, ziekte onder de druiven is uitge broken. Het ministerie van olie liet weten dat Saoedi-Arabië zijn rol binnen de OPEC zal vervullen en dat het de olieprijzen zal verdedigen in sa menwerking met de andere leden van het oliekartel. De minister van olie van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said Al- Oteiba, verklaarde donderdag dat de OPEC haar produktieplafond van 17,5 miljoen vaten per dag zal verlagen als dat nodig is om de prijzen op peil te houden. De minister van olie van Iran, Mohammad Gharazi, verklaarde donderdag dat zijn land in geen ge val een verlaging van de olieprijzen zal accpeteren. Volgens hem moet de OPEC de prijzen op het huidige niveau houden door de produktie te beperken. Dat streven is onder druk geko men nadat de Sowjet-Unie onlangs haar olieprijzen verlaagde. Door de toenemende olieproduktie in ande re velden, zoals de Noordzee, ziet de OPEC bovendien haar greep op de oliemarkt voortdurend verslap pen. Verscheidene leden van de or ganisatie bieden hun olie wel met korting aan, om geen klanten te verliezen m. Benzine De prijzen van benzine en diese lolie zijn vandaag intussen omhoog gegaan. Super- en normale benzine worden met ingang van vandaag respectievelijk twee en één cent per liter duurder. Diesel en huis brandolie gaan twee cent per liter meer kosten. De meest voorko mende prijzen bij de zelftanksta- tions voor superbenzine, normale benzine en diesel worden zaterdag respectievelijk 182,8 cent, 177,8 cent en 118,4 cent per liter. De prijs van autogas (LPG) en stookolie blijven onveranderd. Een en ander is een gevolg van de gestegen koers van de dollar en het aantrekken van de noteringen op de internationale produkten- markt. UTRECHT (ANP) - De directie van het in financiële moeilijkheden verkerende textielbedrijf Jansen De Wit is bezig met het uitwerken van plannen om de beide vestigin gen van het bedrijf in Schijndel en Emmen zelfstandig en in afge slankte vorm voort te zetten. Deze opsplitsing zal zeker enkele tiental len van de 475 werknemers hun baan kosten. Dit heeft algemeen directeur C. Willemse gisteren na overleg met de bonden in Utrecht bekendgemaakt. 'Nieuwe VUT benadeelt mijnwerkers' HEERLEN (ANP) - Door in voering van de nieuwe VUT- wet dreigen honderden oud- mijnwerkers die thans ambte naar zijn achtergesteld te wor den in hun rechtspositie. Dat heeft de afdeling Oostelijk Zuid-Limburg van de ABVA KABO aan de minister van bin nenlandse zaken laten weten. Vrijwillig vervroegd uittreden wordt in de nieuwe wet name lijk by veertien dienstjaren al leen mogelijk voor oud-perso neelsleden die bij de voormali ge Staatsmijnen hebben ge werkt maar niet voor hen die voorheen werkzaam waren bij de toenmalige particuliere mij nen. Volgens ABVA/KABO zou dit een grove onbillijkheid be tekenen omdat de achtergestel de oud-mijnwerkers vóór de sluiting van de steenkolenmij nen hetzelfde werk deden als de bevoorrechte groep van per soneelsleden van de vroegere Staatsmijnen. De groep van hen die met achterstelling wordt bedreigd kende eertijds gelijke af drachtsplicht van pensioenpre mies aan het Algemeen Mijn werkersfonds. De ongelijkheid in rechtspositie heeft honder den oud-mijnwerkers ertoe ge bracht zich te wenden tot de ABVA/KABO. VLISSINGEN - Een tafereel uit vervlogen tijden op de rede van Vlissingen: een Belgische en een Nederlandse roeisloep die strijden om als eerste een loods af te leveren op een afmerende schoener. Aanleiding was het bezoek van het Poolse opleidingsschip 'Dar Miodziezy".(foto anp>. Bij Jansen De Wit in Emmen, waar panties worden gemaakt, werken 250 mensen, en in de sok- kenfabriek in Schijndel 175 man, inclusief het verkoopapparaat. Wil lemse liet zich optimistisch uit over de toekomstkansen van de zelfstandige en afgeslankte vesti gingen in Emmen en Schijndel. De belangrijkste hindernis moet ech ter nog worden genomen: overeen stemming over verdere financie ring met de banken en het ministe rie van Economische Zaken. Ook met de bonden zal de ko mende weken verder moeten wor den onderhandeld over de reorga nisatie. De bonden hebben zich op zich wel voorstander getoond van een opsplitsing. Hoewel de loon- korting van tien procent voor het personeel van de baan is, zal er toch -naast de inkrimping- nog een bijdrage van de werknemers in het overlevingsplan nodig zijn, aldus directeur Willemse. Volgens een woordvoerder van de Industrie bond FNV valt daar in principe over te praten. Aandeel van Jaguar nog geen goudmijn LONDEN (DPA) - Speculanten de erop hadden gerekend met hun bij de privatisering van de automobielfabrikant Jaguar verworven aandelen een flinke winst te kunnen maken zijn be drogen uitgekomen. Gisteren bij de opening van de handel in de nieuwe aandelen op de Lon- dense effectenbeurs noteerden de aandelen 176 pence, niet veel meer dan de 165 pence waarvoor de Britse staat ze aan de man had gebracht. Later steeg de koers nog iets tot 178 pence. Jaguar, die onderdeel was van het automobielconcern BL (vroeger Britsh Leyland), is vo rige week geprivatiseerd. De belangstelling was zo groot dat de inschrijving op de aandelen acht maal overtekend was. Beursdeskundigen hadden ver wacht dat een stroom van te- leurgestelden op de beurs zou proberen alsnog aandelen in bezit te krijgen en dat de koers daardoor zou stijgen tot boven de 200 pence. Dat is tot nu toe dus niet gebeurd. Drukte op de Londense beurs bij de aandelenuitgifte. (foto ap> AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Bank wil niet dat Credit Lyonnais Nederland de boeken opent, opdat de omvang van de 'stroppenpot' geheim blijft. De centrale bank is er principieel op tegen, dat bekend wordt hoeveel banken opzij leggen voor eventue le calamiteiten. Dit bleek gisteren bij het kort ge ding dat de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) tegen Credit Lyonnais en DNB had aan gespannen. Hierin eist SOBI dat de procedure bij de Hoge Raad over de openlegging van de boeken door Credit Lyonnais wordt ver sneld. Volgens SOBI zouden beide gedaagden dit vertragen via node loze procedurele schermutselin gen. Volgens de advocaat van Credit Lyonnais, mr.C.D. van Boescho- TILBURG (ANP) - De bestedingen van de consument aan schoeisel zijn vorig jaar ten opzichte van 1982 in paren gezien gelijk gebleven met 3,5 paar, waarvan 1,8 paar van leer is. De teruggang van het lederen schoeisel en een toename van het verbruik van niet lederen schoeisel zet zich nog steeds voort. De gemiddelde aankoopprijs is in 1983 ten opzichte van 1982 gedaald met 3,4 procent. De omzet van de schoendetailhandel heeft zich in guldens uitgedrukt negatief ontwikkeld. De afzet van de Neder landse schoenindustrie is in 1983 gedaald met 3,1 procent tot 10,6 miljoen paar. Dit blijkt uit het vrijdag gepubliceerde jaarverslag over 1983 van het bedrijfsschap voor de schoenindustrie. De teruggang in de afzet van de Nederlandse industrie betreft uitsluitend het lederen schoeisel: 7.7 mil joen paar. De afzet van niet lederen schoeisel steeg met 9,6 procent tot 2,9 miljoen paar. De 121 geregistreerde schoenfabrieken telden eind vorig jaar 3.910 werknemers en ongeveer 750 thuiswerkers. Vergeleken met 1982 is dit een teruggang van 6,5 procent. In de 41 geregistreerde toeleveringsbedrij ven van de schoenindustrie zijn 790 personen werkzaam waaronder 240 thuiswerkers. Dit getal bleef vrijwel ongewijzigd. De algemene indruk van 1983 was volgens het jaarverslag: stabiel maar op een lager niveau. Ondanks de stabilisering zijn er toch nog bedrijven in problemen gekomen. ROTTERDAM (ANP) - Het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart CBRB, de organisatie van reders in de Rijn- en binnenvaart, heeft een kort geding aangespan nen tegen staatssecretaris Scher- penhuizen van verkeer en water staat. Via een gerechtelijke uitspraak wil de CBRB bereiken dat de staatssecretaris overgaat tot uitstel van zijn beschikking op grond waarvan het hele kolenvervoer per binnenschip naar de Nederlandse Elektriciteitscentrales vanaf 15 au gustus over de schippersbeurzen wordt afgewikkeld. De procedure dient vermoedelijk in de loop van volgende week voor de president van de rechtbank in Den Haag. Volgens de CBRB leidt de invoe ring van de beschikking van de staatssecretaris tot grote schade voor de rederijen. Bovendien door kruist het besluit, aldus de reders, het overleg dat nog gaande is om voor zowel de particuliere binnen schippers als de rederijen en de centrales tot een aanvaardbare contractregeling te komen. Kolenaanvoer De drie centrales (Nijmegen, Geer- truidenberg en Buggenum), die voor hun kolenaanvoer van bin nenschepen gebruik maken, zullen eveneens via een kort geding tegen de staatssecretaris alsnog uitstel van de beschikking proberen te krijgen. Tot nu toe wordt een groot deel van het kolenvervoer naar de cen trales buiten de schippersbeurzen om geregeld op basis van contrac ten met rederijen. De particuliere binnenschippers hebben daar al sinds jaar en dag tegen geprotes teerd en willen dat vrijwel het vol ledige kolentransport via de beurs gaat lopen. ADVERTENTIE ten, raken deze opmerkingen van SOBI „kant noch wal". Na het ge rechtelijke bevel van de Onderne mingskamer eind vorig jaar dat Credit Lyonnais de boeken moest openen, kozen zowel deze bank als DNB ervoor om hiertegen in hoger beroep te gaan vanwege de princi piële kanten van de zaak, aldus Van Boeschoten in het kort ge ding. Volgens SOBI boekte Slaven- burgs in 1981 niet een winst van een miljoen, zoals het jaarverslag meldde, maar een verlies van 24 miljoen gulden. Dit zou zijn ver sluierd door te schuiven met reser vepotjes. SOBI spande een proce dure aan bij de Ondernemingska mer, die over dergelijke zaken be slist. Om te kunnen oordelen wil de Ondernemingskamer de boe ken zien. Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. De huidige variabele rente is aantrekkelijk laag en be draagt bij gemeentegarantie en maand- betaling 8,2%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft 'u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad ÏWhl ':r MgpgMHWjg |TjW door C. Wagenaar Na enige dagen van consolidatie en daardoor onregelmatige koersbe wegingen hervatte de Newyorkse effectenbeurs met een sprong van bijna 30 punten de formidabele hausse van de vo rige week. De Dow Jonesindex die aanvankelijk beneden de 1200 viel kon zich hierdoor weer ruim boven dit niveau verheffen. Amsterdam deed het veel be ter. Hier werd maandag het for midabele beursslot van Wall Street van de vorige week nog dunnetjes overgedaan met een twee punten hogere algemene beursindex. Dinsdag trad een lichte reactie in maar door blij vende interesse voor onze inter nationals was het leed spoedig geleden en na drie dagen handel stond het algemeen beursgemid- delde nog eens 3,5 punt hoger dan dat van vorige week vrijdag. De steun voor onze beurs werd ditmaal ontleend aan hoge ver wachtingen voor de volgende week bekend te worden kwar taalcijfers van een aantal interna tionale concerns. Deze week opende Koninklijke Shell de el ke drie maanden terugkerende show van de winstcijfers. En ook hier waren de verwachtingen hoog opgeschroefd. Nadat ons hoofdfonds eind juli nog tot f 137 was teruggelopen na eerder dit jaar op f 167 te hebben gestaan, was er in de afgelopen hausse- week al een herstel van f 15 opge treden en kwam de notering woensdag jl. nog eens f 8,- hoger op f 159 te staan. De 25 procent hogere winst die donderdag be kend werd, had echter enige ver kopen tot gevolg waardoor de stijging niet kon worden voort gezet. Ook de rest van de beurs deed hierdoor een stapje terug, maar hervatte gisteren weer de hausse. Wall Street was deze week aan vankelijk nog al beduusd over de moed die vorige week vrijdag was betoond en waarbij de index bijna 100 punten was verhoogd. Vooral toen bekend werd dat rente-goeroe Kaufman, die we gens zijn meestal sombere rente- verhalen beter als rente-doem denker omschreven kan worden, met vakantie was, nam de voor zichtigheid toe. Er begonnen zelfs commentaren de ronde te doen dat uit de jongste uitlatin gen van topman Volcker van de Amerikaanse centrale banken evengoed een streven naar ingrij pen in de kredietverstrekking zou kunnen worden opgemaakt. Vorige week had juist de indruk dat het centrale bankwezen neu traal zou blijven, een belangrijke positieve invloed op de beurs. Hoe dan ook de rente begon te weifelen en beëindigde de recht lijnige daling van de eerste au gustusdagen. Doemdenkers Daarnaast relativeerden be zonnen beurseconomen de af- koelingssignalen die uit een aan tal conjunctuurcijfers over de maand juli zichtbaar waren ge worden en vorige week tot nogal optimistische conclusies hadden geleid. Niet een vertraging in de forse groei zou de reden zijn ge weest voor een aantal lagere cij fers, maar de vakantieperiode en het daardoor interen op voorra den. Dit zou in september juist weer tot een extra impuls voor waarts kunnen leiden wat de Re publikeinse regering in de maand oktober vlak voor de pre sidentsverkiezingen best zou kunnen gebruiken. Koren daar om op de molen van al die doem denkers die al geruime tijd een conjuncturele oververhitting voorspellen en het weer opleven van de inflatie in het vooruitzicht stellen. Voorlopig zijn ze echter in de verdediging gedrongen, want de hervatte hausse van donderdag was juist gebaseerd op optimistische verwachtingen dat de inflatie in Amerika laag zal blijven en de economische groei zich wat zal matigen. Dat deze week de internationa le financieel-economische situa tie desondanks weer geheel an ders werd beoordeeld dan vorige week, bleek ook uit het gedrag van de Amerikaanse dollar. Liep de waarde daarvan tijdens de enorme beurshausse flink terug, deze week brak weer een krach tig herstel door. In Amsterdam brokkelde de dollar begin augus tus af tot f 3,22, maar sprong toen bleek dat in Wall Street de bezin ning terug was gekeerd en de rente begon te weifelen op één dag weer zes centen omhoog. Na dien trad opnieuw een daling in. Aarzeling De obligatiemarkt wist ook niet meer welke kant het uit moest. Aanvankelijk was er nog een krachtige stijging, want de nieuwste 8,75 procent staatsle ning kwam op 101 procent tegen 100 procent als emissiekoers. Maar daarna trad ook hier een aarzeling op. Deze maand zullen er binnen het regeringskamp knopen moeten worden doorge hakt inzake de nieuwe begroting en de uitkomst daarvan kan be langrijk zijn voor de beurs. Daar om heerst er in deze tijd meestal een sfeer van afwachten. Afwachten heerst er nu ook voor de komende winstcijfers op de aandelenmarkt. Daar is deze week echter nog flink op goede berichten vooruit gelopen als bij de rest van de internationals die er f 3 tot f 5 verder door konden stijgen. Alleen een forse winst- verbetering van 50 tot 100 pro cent zal kunnen voorkomen dat de koersreactie dezelfde wordt als donderdag voor Koninklijke Petroleum. Rond f 5 meer werd er voorts nog betaald voor Gist-Brocades, Heineken, Nationale Nederlan den en VNU. Tien tot twintig gulden hoger kwamen ACF en Verenigde Glas te staan. De beurshausse van vorige week sprong ditmaal ook over op de Europese optiebeurs. De week- omzet die de laatste tijd door gaans rond 75.000 contracten be woog steeg tot 150.000 contrac ten en dus tot 30.000 gemiddeld per dag. De grootste belangstel ling bestond wederom voor de aandelen Philips, Akzo en Ko-« ninklyke Petroleum waarbij aan de call-kant de dagomzet regel matig opliep tot 8000 contracten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9