Mijnen Rode Zee: spanning loopt op Oostduitsers mogen DDR uit «»£/ïos Een frisse wind in Italië Bemoeienis van steeds meer landen Steeds brutaler acties Franse 'struikrovers' 'Kaping van Frans vliegtuig opdracht V riendendienst Noodtoestand in VS-stad na ernstige rassenrellen ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION □I kamsteeg I voorschoten China valt VS aan op bevolldngsconferentie Succesvol jaar voor eerste socialistische premier Overstromingen Bangladesj ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 CAIRO (UPI/AFP/RTR) - Presi dent Hosni Mubarak van Egypte heeft gisteren zijn waarschuwing herhaald dat schepen van een land dat betrokken blijkt te zijn geweest bij het leggen van mijnen in de Ro de Zee, de doortocht door het Suezkanaal zal worden ontzegd. Mubarak, die het woord voerde op het vliegveld van Cairo na te rugkeer van een bezoek van vier dagen aan Joegoslavië, richtte zich niet tot een bepaald land en zei er niet zeker van te kunnen zijn dat "Iran of Libië verantwoordelijk" zijn geweest. De Egyptische minister van de fensie, Abdel Halim Abu-Ghazala, zei gisteren dat er "enige verden king" was dat Iran of Libië bij het leggen van mijnen in de Rode Zee en de Golf van Suez betrokken was. Zou de schuldige ontmaskerd worden, zei hij, dan zou Egypte zich het recht voorbehouden de maatregel te nemen die het goed dunkt. QUITO (AFP) - Op de nationale feestdag (10 augustus) heeft Ecua dor vrijdag een nieuwe president gekregen: de christen-democraat Oswaldo Hurtado droeg zijn be voegdheden over aan de conserva tieve politicus Leon Febres Corde- ro, die begin mei de tweede ronde van de presidentsverkiezingen nipt had gewonnen van zijn socia listische rivaal. PARIJS (RTR) - Een dissidente Iraanse officier heeft gisteren ge zegd dat de kaping van een Frans passagiersvliegtuig naar Teheran vorige week werd geleid door de ambassade van Iran in Bonn en werd uitgevoerd door drie mannen die voor de gelegenheid in Iran wa ren opgeleid. Kapitein Mohammed Ali Ariafar die Iran in december ontvluchtte, zei op een persconferentie in Parijs dat de opdracht voor de kaping door Teheran aan de ambassade in de Bondsrepubliek was gegeven. De Boeing-737 van Air France werd op 31 juli op een vlucht van Frankfort naar Parijs overmees terd en gedwongen naar Teheran te vliegen, na tussenlandingen in Genève, Beirut en Larnaca. De gegijzelden werden drie da gen later vrijgelaten toen de kapers het toestel ontruimden en de cock pit opbliezen. Op dat ogenblik be schuldigden de Franse media Iran van medeplichtigheid. Ariafar, die geheime inlichtingen aanhaalde van de Iraanse Mujahe- dinoppositie, zei dat de ayatollah Chomeini de kapingsorder had uit gevaardigd om Frankrijk te straf fen voor zijn steun aan Irak in de Golfoorlog en het bieden van asiel aan Iraanse oppositieleiders. De blauwdruk voor de kaping was vol gens hem gemaakt door de Pasda- ran, een Iraans veiligheidskeur korps, en doorgegeven aan een di plomaat van de ambassade in Bonn, die de kaping organiseerde in samenwerking met een plaatse lijke vereniging van islamitische studenten. De officier stelde de Pasdaran ook verantwoordelijk voor het leg gen van mijnen in de Rode Zee. Het keurkorps had, zei hij, een ma rinebasis ingericht in het uiterste noorden van de zee, waar zijn man schappen werden getraind in oor logvoering met mijnen. Over de Golfoorlog zei Ariafar dat de vier jaar dat hij nu duurt alle onderdelen van de Iraanse krijgs macht ernstig heeft verzwakt. DUBLIN (AP) - Bij een overval op een geldtransport in Dublin is gis teren een Ierse politieman om het leven gekomen. Een bende gewa pende mannen overviel het trans port van pensioengelden die naar het platteland zouden worden ge bracht. Zij ontkwamen met een be drag van 220.000 pond (650.000 gul den). De omgekomen politieman es corteerde het transport. De rovers ontsnapten in drie auto's. Het Russische persbureau TASS beschuldigde gisteren de landen in het westen en meer in het bijzon der Frankrijk, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ervan, dat zij van het mijnenvegen in de Rode Zee gebruik maken "om hun mili taire aanwezigheid in dit strate gisch belangrijke gebied te vergro ten". De genoemde landen hebben op verzoek van Egypte marinesche pen naar de Rode Zee gestuurd om mijnen op te sporen en onschade lijk te maken. TASS verklaarde naar aanlei ding van het vertrek van Franse marineschepen naar de Rode Zee op donderdag dat de regering van het voormalige Franse Djibouti dat aan de zee ligt, niet om Franse hulp had gevraagd bij het vegen van mijnen voor haar kust. Donderdag had de minister van buitenlandse zaken van Djibouti, Moumin Bah- don Farah, in Parijs gezegd dat zijn land "op het ogenblik niet om de interventie van Frankrijk heeft ge vraagd". Egypte heeft ook aan Italië ge vraagd om hulp bij het mijnenve gen in de Rode Zee en de Golf van Suez, zei president Mubarak, en het is daarmee het vierde land dat daartoe is uitgenodigd (Nederland is eventueel bereid ook mee te doen, zo werd gisteren van officiële zijde in Den Haag vernomen). Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van defensie heeft desgevraagd verklaard van niets te weten naar aanleiding van een bericht uit Bonn, dat een Rus sische mijnenveger aan het werk is in het zuiden van de Rode Zee. Teheran heeft gisteren nogmaals tegengesproken voor het leggen van de mijnen verantwoordelijk te zijnT Dergelijk optreden is in strijd met de beginselen van de buiten landse politiek van de islamitische republiek, zei opperrechter Ayatol lah Seyed Abdolkar voor Radio- Teheran. Revolutieleider Ayatol lah Chomeiny had donderdag al Iraanse verantwoordelijkheid afge- De Saudi-Arabische minister van defensie prins Sultan Ben Ab- BONN (GPD) Bijna alle 55 Oost duitsers die wekenlang in de per manente vertegenwoordiging van de Bondsrepubliek Duitsland in Oost-Berlijn hadden gebivak keerd, zijn in het westen aangeko men. Slechts drie van hen zouden nog in de DDR verblijven. Dit is bekend gemaakt op een persconfe rentie van de werkgroep 13de au gustus (ter herinnering aan 13 au gustus 1961 toen de muur werd ge bouwd) in West-Berlijn en beves tigd door een regeringswoordvoer der in Bonn. De 55 Oostduitse burgers, onder wie ook kinderen, waren naar de vertegenwoordiging van West- Duitsland aan de Hannoversche Strasse gevlucht om op die manier hun definitieve vertrek naar het westen af te dwingen. Aanvanke lijk weigerden de Oostduitse auto riteiten wekenlang zelfs maar te praten met de leider van de West- duitse missie in Oost-Berlijn, Hans-Otto Brautigam. Pas nadat de Bondsrepubliek besloot om de vertegenwoordiging voorlopig voor bezoekers te sluiten, kwamen de onderhandelingen over het lot van de DDR-burgers op gang. Als gevolg daarvan verlieten zij alle maal vrijwillig het gebouw. Hen was toegezegd dat ze geen schade van hun actie zouden ondervinden en in het westen ging men er van uit dat ze ook de DDR zouden mo gen verlaten. Dat is relatief snel ge beurd. Inmiddels is ook de permanente vertegenwoordiging weer open. Maar bezoekers worden nu in een speciaal gebouwde kleine ruimte gelaten en kunnen in eerste instan tie slechts van achter glas hun wensen kenbaar maken. Dit om te voorkomen dat de Westduitse ver tegenwoordiging in Oost-Berlijn gaat fungeren als een „zekere sluis" naar het westen. Op de persconferentie in West-. del-Aziz noemde het leggen van de mijnen op scheepvaartroutes in de Rode Zee in een interview met een in Londen verschijnend Arabisch dagblad "misdadig" en een onder graving van de stabiliteit en veilig heid in het gebied. INNSBRUCK (DPA) - Tien jongens in Tirol die liever in de ziektewet liepen dan te moeten werken, hebben eikaars vin gers gebroken om dat te berei ken. De rijkspolitie in Tirol on- dekte de zwendel gisteren. Berlijn verzekerden enkele via de vertegenwoordiging „gevluchte" Oostduitsers dat zij deze weg ei genlijk niet hadden willen kiezen. Vanwege het gevaar namelijk dat daardoor de verzoeken van zeer ve le andere Oostduitsers om de DDR te verlaten helemaal niet meer ge honoreerd zouden worden. Een man verklaarde echter dat hij „met de rug tegen de muur stond" en „er niets anders overbleef'. Volgens de werkgroep 13de au gustus zijn sinds de bouw van de muur 196.000 Oostduitsers op ille gale wijze gevlucht en 296.000 le- In Italië, het bolwerk van chris tendemocratische politiek in Eu» ropa, hebben de veranderingen zich het afgelopen jaar in opmer kelijk tempo voltrokken. De ar chitect van die boven verwach ting succesvolle nieuwe koers is de ambitieuze socialist Bettino Craxi, de man die sinds zijn par tij in 1980 weer regeringsverant woordelijkheid ging dragen, ver schillende kabinetten ten vaL bracht, om uiteindelijk zelf de eerste socialistische premier van Italië te worden. door Ton van Brussel Electoraal gezien hebben de Italiaanse communisten de afge lopen tien jaar het beste garen gesponnen bij de afkeer van de kiezers van de in schandalen grossierende politici van de De- mocrazia Christiana. Maar Craxi wist behendig te profiteren van het onuitroeibare schrikbeeld van regerende communisten. Al neemt de Italiaanse PCI een vol strekte andere, want veel gema tigder positie in dan bijvoor beeld de Franse zusterpartij van George Marchais, in Italië geldt in invloedrijke politieke kring de ongeschreven wet dat de com munisten nooit meer dan zijde lings bij de regering betrokken mogen zijn. Wespennest Bettino Craxi wist precies een jaar geleden een vijfpartijenkabi- net te formeren en beloofde een nieuwe benadering, in 'Neder landse' termen het best te om- PARIJS (GPD) - In de Midi houdt de kleine misdaad er niet mee op buitenlandse toeristen te beroven door hun auto klem te rijden. Al wekenlang doen geruchten de ron de over 'de bende met de BMW', die op brutale manier toeristen langs de weg drukt of hen eenvou dig op parkeerterreinen overvalt. De politie heeft laten weten dat er van een dergelijke BMW-club geen sprake is. Het gaat om kruimeldie ven met een grote mond die zich van gestolen auto's voorzien om de wegen onveilig te maken. Nog deze week werd een Neder lands echtpaar bij Valergues in de Herault door een passerende auto tot stilstand gebracht en twee ge maskerde boeven zwaaiden met een revolver. De Nederlanders lie ten zich niet van de wijs brengen. Ze gaven vol gas en wisten aan hun aanranders te ontsnappen. Een even onverstoorbaar Belgisch echtpaar wist op deze manier in Tegen de jongens van tussen de 18 en 20 jaar is proces-ver baal opgemaakt wegens het toebrengen van zwaar lichame- gaal. Bij vluchtpogingen vonden 183 mensen de dood. Het blad van de Oostduitse com munistische partij, Neues Deutschland, publiceerde gisteren uitlatingen van Herbert Haber, een prominente Oostduitse expert op het gebied van betrekkingen met West-Duitsland. „Het doel van iedere zinnige po litiek moet zijn de bewapening een halt toe te roepen, zich te verzetten tegen confrontatie en in de richting te sturen van ontwapening en ont spanning", aldus Haber, die lid is van het politburo van de commu- schrijven als een 'no-nonsense' aanpak. Zijn kansen werden laag aangeslagen: in ruil voor het pre miersschap eisten en verkregen de christen-democraten bijkans alle relevante functies. Op niet meer dan vijf van de negentwin tig kabinetsposten kwamen so cialisten en dat waren er drie minder dan in het ten val ge bracht kabinet-Fanfani. Craxi, die zelf niet op ervaring als minister kon bogen, werd de formatie van een wespennest toegedicht, waarin de christen democraten al het fundament ontwaarden voor een herstel van de eigen, traditioneel machtige positie. De praktijk heeft anders geleerd, waarbij het gegeven dat de regering-Craxi na een jaar nog steeds bestaat in de Italiaanse politieke cultuur niet in de laat ste plaats als verdienste mag worden aangemerkt. In zijn voordeel speelde de laatste maanden natuurlijk de uitslag van de verkiezingen voor een nieuwe Europees Parlement die de verliespositie van de chris ten-democraten, de winst van de communisten en de wederge boorte van de neo-fascisten be vestigde. De oppositie uitgezon derd heeft niemand behoefte aan de val van dit kabinet en de dan overmijdelijke nieuwe stembus slag. Want al kan de winst van de communisten niet worden losge zien van de dood, kort voor de Europese verkiezingen, van de charismatische leider Berlin- guer, de trend onder de kiezers is onmiskenbaar en voor het poli tieke establishment allerminst rooskleurig. Craxi is in Italië niet erg popu lair. Als Milanees geldt hij in het Gard aan hun overvallers te ontko men. Anders liep het af met drie Duit se families die ter hoogte van La Grande Motte langs de kant van de weg waren gaan zitten en hun auto niet tijdig meer konden bereiken. De boeven namen geld, sieraden en papieren mee en de BMW werd de volgende morgen een eind ver derop teruggevonden. Hij bleek een Zwitsers gezelschap ontstolen te zijn. De dieven hadden hem voor hun vertrek in brand gestoken. Maar ook in de buurt van Parijs stropen onverlaten de autosnelwe gen en de parkeerplaatsen af. Op de westelijke autoroute bij Mantes- la-Jolie werden twee jongens over- lijk letsel en fraude. De operatie- en behande- lingskosten voor de gebroken vingers en het ziektegeld waar op de jongens aanspraak maak ten, heeft de staat 21.500 mark gekost. nistische partij. Hij drong er op aan „langs de weg van dialoog terug te keren naar vreedzame economi sche en politieke betrekkingen". Naar het oordeel van Westerse diplomaten in Oost-Berlijn vormt de blijvende milde toon van de Oostduitse verklaringen over be trekkingen met Bonn de weerspie geling van de wens van de Oost duitse leider Erich Honecker zijn besluit om volgende maand naar West-Duitsland te gaan door te zet ten, ondanks verwoede pogingen van het Kremlin hem van gedach ten te doen veranderen. Craxi: besluitvaardig (foto AP) Romeinse regeringscentrum hoe dan ook al als een buitenstaan der, maar hij onderneemt boven dien weinig om daarin verande ring te brengen. Collega-politici en ook partijgenoten wantrou wen hem vanwege zijn geringe neiging tot compromissen en om zijn 'confrontatiestrategie' die een breuk betekent met het ge bruikelijke klimaat waarin be- slisssingen slechts tot stand ko men na uitputtende afwegingen van meer dan alleen partij-poli tieke belangen. De greep op de regering van allerhande geves tigde instituties en invloedsferen is het afgelopen jaar zichtbaar verminderd. Bij journalisten maakte de publiciteitsschuwe Craxi zich al snel gehaat en ook de altijd voor leidersschap ge vallen, die op een parkeerplaats laat in de avond waren uitgestapt. Ze schrokken zo dat ze de weg op renden om hulp te roepen. De ene werd onmiddellijk dodelijk overre den, de ander verloor een been. Deze serie wild-west-drama's loopt nu al zo lang dat zelfs de gen darmerie begrepen heeft niet lan ger werkloos te kunnen toezien. In plaats van achter een boom argelo ze toeristen te bekeuren die tien ki lometer harder rijden dan staat aangegeven, hebben ze nu beloofd met alle beschikbare krachten te gen de wegdieven van leer te zul len trekken. Een jongen in een 2CV viel hen na deze aankondiging snel PEKING (AFP) - China heeft de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd dat die zijn econo misch beleid wil dicteren. China deed dit op de wereldbevolkings conferentie die in Mexicostad aan de gang is. In een bericht vanuit de Mexi caanse hoofdstad meldde het pers bureau „Nieuw-China" dat het hoofd van de Chinese delegatie op de conferentie, Shen Guoxiang, Washington verweten heeft dat het de Chinezen wil voorschrijven welk beleid zij op het gebied van de economie en op andere terrei nen moeten volgen. Volgens het persbureau was dit de reactie van Peking op de aan kondiging van de regering van de Verenigde Staten, dat die elke hulp aan gezinsplanningsprogramma's zal staken van landen die een actie ve abortuspolitiek bedrijven. „Wij zijn niet van plan ons door andere landen te laten voorschrij ven hoe wij onze economie moeten inrichten. Die kwestie raakt het eocnomische en sociale systeem van een land en zijn fundamentele soevereiniteit", aldus Shen. China voert sinds het begin van de jaren '70 een strikte bevolkings politiek om een ongebreidelde toe name van het aantal geboorten te beperken. Doel is dat het aantal Chinezen in 2000 niet hoger ligt dan 1,2 miljard. Maar de autoritei ten spreken hardnekkige geruch ten tegen dat sterilisatie en abortus in landelijke gebieden actief wor den toegepast. Afgelopen maand zei Shen op een persconferentie in Peking over dit onderwerp dat dergelijke ingre pen slechts plaatshadden met in stemming van de betrokkenen, waar hij echter aan toevoegde dat „China een uitgestrekt land is en het is mogelijk dat op sommige plaatsen dwang is gebruikt". DHAKA (UPI) - De Liga van het Rode Kruis heeft een beroep op de wereld gedaan hulp te bieden aan de slachtoffers van overstromin gen in Banglades. Op de oproep is tot dusver gereageerd door Cana da, Noord- en Zuid Korea en Ja pan. Als gevolg van de overstromin gen moet de Bengalese regering de voelige Italiaanse bevolking loopt voor Craxi niet warm. Centraal in zijn aanpak staat het herstel van de economie, te bewerkstelligen door een terug dringen van de inflatie en het be grotingstekort. Snijden in de uit gedijde ambtenarenbureaucratie gold zeker in zijn eerste jaar als een te explosieve maatregel, maar als Craxi nog een jaar blijft zitten zal hij zeker niet willen volstaan met de huidige plannen om op de uitgaven te korten en de prijscompensatie te beteuge len. Deze laatste prestatie lever de hij na een uitputtingsslag met de door de communisten gedo mineerde vakbonden. Vertrouwenskwestie Een vertrouwensvotum in het parlement bevestigde vlak voor het zojuist begonnen zomerreces de steun van de vijf regerings partijen. Craxi heeft al herhaal delijk naar het wapen van de ver trouwenskwestie gegrepen en blijkt een bijzonder zintuig te hebben voor situaties waarin zijn partners geen andere keuze heb ben. Een tegenvaller deed zich afge lopen week voor toen hij, een dag na het vertrouwensvotum, zijn plannen gedwarsboomd zag voor een steunoperatie in het zwaar verwaarloosde en econo mische zwakke zuiden, de Mez- zogiorno, een stukje Derde We reld in Italië. Craxi koos ook hier voor een breuk met het verleden en had een gedecentraliseerde aanpak op het oog, waarbij Ro me de middelen verschafte die vervolgens onder verantwoorde lijkheid van lokale autoriteiten in handen. Zijn kornuiten werden de volgende dag gevonden omdat ze bezig waren een vrachtwagen te stelen. De Fransen zijn er echter al aan gewend dat ze op de politie niet hoeven te rekenen en de toeristen zullen die ervaring delen. „Onze taak is zwaar", aldus Frankrijks sterke arm, „want het gaat om de kleine misdaad en die vindt je niet zo makkelijk". De bereidheid om echt te zoeken was echter al heel wat. Nog te vaak wordt de hulp die de politie de slachtoffers biedt ge personifieerd door een leesblinde analfabeet in een slecht verlicht kantoor die in slow-motion achter een overjarige schrijfmachine plaats neemt om daar met twee vingers een rapport te tikken, dat na het vertrek van de aangevers door geen hond meer wordt inge zien. Geen wonder dat acties tot zelfverdediging in Frankrijk aan de orde van de dag zijn. LAWRENCE (AP) - In de Ameri kaanse stad Lawrence is gisteren de noodtoestand uitgeroepen als gevolg van ongeregeldheden tus sen blanke en Latijnsamerikaanse inwoners van de stad. Woensdag en donderdagavond was het in de stad tot ongeregeldheden geko men tussen de twee bevolldngs- groepen. Burgemeester John Buckley en zijn vijf wethouders besloten una niem de noodtoestand uit te roe pen in de stad in de staat Massa chusetts. Ondanks massale aanwezigheid van de politie kwam het donder dagavond opnieuw tot geweldda digheden in de arbeiderswijk To wer Hill. De spanningen zijn in die wijk de afgelopen maanden voort durend toegenomen. De politie trad met traangas op tegen de groepen die elkaar met stenen, flessen en brandbommen bekogelden. Van blanke zijde wer den leuzen geroepen als "USA, USA, USA" en "Rot op, wij waren hier eerder". De Latijnsamerikanen, die in de VS Hispanics worden genoemd, vormen een etnische minderheid bestaande uit Mexicanen, Cuba nen en mensen uit andere landen in Midden- en Zuid-Amerika. Volgens sommige berichten zou er ook geschoten zijn, maar nie mand werd getroffen. Vier mensen raakten licht ge wond en er werden 20 arrestaties verricht wegens plundering, aan zetten tot geweld, verstoring van de openbare orde en mishandeling van een politieman. voedselimport vergroten van 1,6 miljoen tot 2,4 miljoen ton, zo een betrokken minister verklaard. Donderdag kwamen in Bangla desh ministens 25 personen om het leven, toen drie boten die slachtof fers van de overstroming evacueer den omsloegen. Een brug die de hoofdstad Dhaka met het noorden verbindt, is weggespoeld. zouden worden verdeeld. Dat plan had enige kans gemaakt, ware het niet dat veel parlemen tariërs al druk doende waren met de vakantiebagage en bij de stemming verzuimden. Besluitvaardig Onverwacht heeft Bettino Cra xi het afgelopen jaar laten zien dat ook zonder regerende com munisten veranderingen moge lijk zijn. Dat is zonder meer een klap voor de pragmatische PCI die eind jaren zeventig na een kortstondig avontuur met de christen-democraten hoog had ingezet op het 'linkse alternatief, dat een samenwerking met de socialisten beoogde. Craxi heeft dat aanbod hautain afgewezen in de wetenschap dat zijn kleine socialistische partij door het communistische ge weld zou worden vermorzeld, terwijl aansluiting bij de licht ontredderde christen-democra ten daarentegen aanzienlijk meer ruimte zou geven aan zijn persoonlijke ambities. Italië is nog lang niet uit het economi sche en bestuurlijke dal, maar de eerzucht van deze premier heeft het land wel een nu veelbespro ken Decisionismo gebracht, een besluitvaardigheid waaraan het jaren heeft ontbroken. -ADVERTENTIE n geplaatst Een hele geruststelling voor U als L ieg Zuid B V. Hofweg 39 Voorschoten (».o. Zilverfabrlek) Telefoon 071 - \KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEIDlJ PACKED 'l R( )^xor>L col LONDEN - Het beroemde beeldje van Eros, dat de zuil op het Londense Piccadilly Circus sierde, is nu op weg naar Schotland waar het gerestaureerd zal worden. In de loop der jaren is het beeld nogal toegetakeld waardoor herstel van met name een been noodzakelijk is geworden (f0to anp>.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7