Kabinet wil hoger loon topambtenaar Hoogleraar had geen tijd voor nazorg hoop op Nederland Canada-zwendel: 10 gedupeerden bekend Sandinisten zetten 'Noodverband' moet uittocht stuiten Vaker nieuw thuis voor asielkatten en -honden 'Soldaatjes' laten trein NS stoppen Monument in Ede herdenkt vluchtelingenkamp Belgen Verwoestende rit ambulance öoete geeiSt zorgde anonieme brief. Justitie voor omKopen uit wroeging. Hij had verklaard, van ambtenaar kopen van de ambtenaar zodat eer der informatie verkregen zou wor den. De teruglopende resultaten van het Strijense bedrijf zouden de drijfveer zijn geweest. Incontinentieoperaties in Utrecht voorlopig stopgezet ZATERDAG II AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Om de uittocht van topambtenaren van Economische Zaken naar het bedrijfsleven te stuiten, zal het kabinet na de zomervakantie een 'noodverband' aan leggen in de vorm van hogere salarissen. Die tijdelijke oplossing loopt voor uit op een „meer structurele aanpak die mogelijk wordt wan neer volgend jaar de resultaten van de zogenaamde pakketvergelijking beschikbaar komen", aldus minis ter Van Aardenne van economi sche zaken in antwoord op schrif telijke vragen van het kamerlid Van der Hek (PvdA). Naar die pakketvergelijking van arbeidsvoorwaarden in de particu liere sector en vergelijkbare over- heidsfucties wordt in opdracht van minister Rietkerk van binnenland se zaken een onderzoek ingesteld. Die opdracht werd verleend in een tijd dat de politiek wilde weten in hoeverre ambtenaren netto meer verdienden dan werknemers in het bedrijfsleven. Nu oppert minister Van Aarden ne voor de eerste maal de mogelijk heid om de pakketvergelijking aan te grijpen voor een blijvende deni vellering van de ambtenarensala rissen. Tot dusver was de indruk gewekt dat de salarisverhogingen voor hogere ambtenaren bij econo mische zaken een tijdelijk karakter zouden dragen. Van Aardenne signaleert dat niet alleen het salaris maar ook de se cundaire arbeidsvoorwaarden „over het algemeen veel rianter zijn dan bij de overheid". In totaal hebben 23 hogere ambtenaren aan de Bezuidenhoutseweg in de perio de van 1 januari tot en met 19 juli hun ontslag gekregen dan wel aan gevraagd. Daar stonden slechts drie nieuwe topambtenaren tegen over die uit het bedrijfsleven kwa- Van Aardenne vreest dat het ef fect van dit „eenrichtingsverkeer" nog veel ingrijpender zal worden als een noodmaatregel achterwege blijft. DEN HAAG (ANP) - Steeds meer honden en katten die zijn opgeno men in de asiels van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren gaan terug naar hun oude baas of krijgen een nieuwe eige naar. Vorig jaar was dat het geval met zeven van de tien honden en katten die in de asiels verbleven. In 1978 was dit voor honden nog slechts vijf op de tien en voor kat ten vier op de tien. Dit blijkt uit het jaarverslag van de vereniging. Het aantal dieren dat in een van de ongeveer negentig asiels van de Dierenbescherming terechtkomt loopt overigens terug. In 1978 wer den nog 56.000 honden en 37.000 katten opgenomen tegen vorig jaar respectievelijk 41.000 honden en 34.000 katten. Van de honden die vorig jaar werden opgenomen, wa ren er 22.000 als zwerver opgepakt. 19.000 maal deed de eigenaar af stand van zijn of haar hond. Het aantal opgenomen zwerfkatten be droeg 20.000. Veertienduizend maal werd er afstand van gedaan. Tatouage Van de honden gingen er 13.000 terug naar hun eigenaar. Volgens de Dierenbescherming begint de enkele jaren geleden verplicht in gevoerde tatoeage van honden merkbaar te worden. 28.000 hon den vonden een nieuwe baas. Drie duizend honden overleden in het asiel of moesten worden gedood. Van de katten gingen er driedui zend terug naar hun oude eigenaar en kregen 23.000 een nieuwe eige naar. De overige achtduizend overleden in de asiels of werden gedood. Thans worden proeven ge nomen om ook katten te tatoeëren. In 1978 lag het aantal dieren dat moest worden gedood of dat in de asiels overleed aanmerkelijk hoger dan vorig jaar. Zes jaar geleden trof dat lot 15.000 honden en 22.000 kat ten. De gedachte bij het publiek dat dieren worden gedood om plaats te maken voor nieuwe is vol gens de Dierenbescherming on juist. Dieren overlijden in asiels net zo goed als bij mensen thuis. Dat wordt nog versterkt door het feit dat door de grote concentraties dieren ziektes meer slachtoffers kunnen maken. Soms moeten die ren worden gedood omdat zij niet tegen het asielleven kunnen (ken nelneurose bij honden). Het vorig jaar ingevoerde sys teem om dieren uit (over)volle asiels naar asiels elders in het land te brengen, heeft volgens de Die renbescherming bijgedragen aan de gunstige ontwikkeling. De kos ten van de asiels drukken sterk op de financiën van de vereniging. Zij sloot het jaar 1983, waarin bijna drie miljoen gulden aan kosten werd gemaakt, af met een nadelig saldo van 360.000 gulden. De moei lijkheden worden volgens de ver eniging nog vergroot doordat vele gemeentebesturen zich onttrekken aan hun plicht om gedurende de wettelijke termijn de kosten van de opvang van zwerfdieren aan de asiels te voldoen. Mishandeling De landelijke inspectiedienst van de Dierenbescherming heeft in 1983 322 processen-verbaal op gemaakt wegens onder meer die renmishandeling, -kwelling en -verwaarlozing. Volgens de di recteur van de dienst, mr. D.Th. van Oers, moet hierbij worden bedacht „dat dit slechts het topje van een ijsberg van dierenellen- de vormt". Hij beklaagt zich over de gebrekkige mogelijkheden die de huidige wetgeving biedt om tot vervolging over te gaan. Daarnaast meent hij dat een waarschuwing en nacontrole me nigmaal effectiever werkt dan het zonder aankondiging gege ven proces-verbaal. TILBURG (ANP) - Twee kinde ren hebben in Tilburg voor consternatie gezorgd door met een klapperpistool een perso nentrein tot stoppen te bren gen. Het tweetal, jongens van 12 en 14 jaar, was „soldaatje aan het spelen" op de spoorrails ter hoogte van NS-station West. Toen om 19.00 uur een trein vanuit de richting Roosendaal het station naderde, namen de „soldaten" een schiethouding aan. De machinist van de trein schrok hiervan zo hevig dat hij de trein met behulp van de noodrem tot stilstand bracht. Daarna zette de machinist de achtervolging in en wist de 14- jarige jongen te achterhalen. Hij nam hem op de locomotief mee naar het Centraal Station, waar hij de jongen aan de gea larmeerde politie overdroeg. De jongen verklaarde tegen over de jeugdpolitie samen met zijn vriendje wel vaker sol daatje te spelen op de spoorlijn. EDE (GPD) - „Deze zwerfsteen doet ons denken aan de tijd dat wij rondzwierven, voordat wij in Ede terecht kwamen". Met deze woor den vertolkte de 80-jarige Vlaming J. Govers gistermiddag de gevoe lens van zijn landgenoten nadat op de Ederheide een herdenkingsmo nument was onthuld ter nagedach tenis aan het Belgische vluchtoord dat er van 1914 tot 1918 is geweest. Al voor het vierdejaar op rij trekt elk jaar een groep van circa 40 Bel gen naar Ede om de tijd te herden ken die zij, tijdens het geweld van de Eerste Wereldoorlog, in een Ne derlands vluchtoord doorbrachten. In totaal werden er toen bijna één miljoen Belgen in Nederland opge vangen. Op de Ederheide onder Ede vonden er ruim 5000 onder dak. Ter herinnering aan deze periode werd gistermiddag door de heer F. Baekelandt, de ambassadeur van DORDRECHT (ANP) - Tegen de Strijense groothandel in verwar mingsapparatuur Snikkers BV is gisteren voor de Dordtse recht bank een boete van 15.000 gulden geëist wegens het omkopen van een hoge ambtenaar. De man zou in ruil voor geld en goederen infor matie hebben verstrekt waardoor Snikkers installateurs van onder meer centrale verwarmingsinstal laties vroegtijdig kon benaderen. De ambtenaar zelf, werkzaam bij het directoraat-generaal van de volkshuisvesting van het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer in Zoetermeer, is verleden jaar ver oordeeld tot anderhalf jaar celstraf. Hij zou van meerdere bedrijven steekpenningen hebben aangeno men. De man is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. Ook tegen drie andere bedrijven nog zijn rechtsgedingen aanhangig ge maakt wegens het omkopen van de betreffende ambtenaar. De ambtenaar speelde informa tie door over lokaties van sociale woningbouw, welke apparatuur daarbij gebruikt zou gaan worden (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) - Tien gedupeerden hebben zich de afgelopen weken gemeld bij de Amsterdamse politie in verband met een grote zwendel met onroerend goed. In totaal gaat het tot nu toe om een bedrag van ongeveer 3 miljoen, dat door investeerders is belegd in certificaten, waardoor men aandeelhouder werd in een bouwproject in Canada. De meeste gedupeerden komen uit Noord-Holland De politie schat, dat het bij de totale affaire om 45 investeerders gaat, die samen voor ruim 5 miljoen het schip in zijn gegaan. De zaak kwam aan het rollen door de aangifte van vijf Volendammers, van wie er een zijn volledige lotto-prijs van een half miljoen gulden heeft verspeeld. De 36-jarige J. A. van D. uit Marken en de 64-jarige A. J. (een voormali ge Fries, inmiddels genaturaliseerd tot Canadees) zitten als hoofdver dachten vast. Hun voorarrest werd vorige week verlengd met 15 dagen. Op de vraag naar de voortgang in het onderzoek, deelt politievoorlich- ter Wilting mee, dat de recherche binnenkort versterking krijgt van een politieman van het Commercial Crime Team uit het Canadese Edmonton. Uit wat er tot nu toe duidelijk is geworden uit het onderzoek, spreekt hij van 'net Dallas'. Toen de certificaten van grond en deelname in een bouwproject niets meer waard waren, probeerden de mensen achter het bouwproject de deelnemers op een handige manier hun deelnamebewijzen afhandig te maken om op die manier alsnog vrij uit te kunnen gaan. De deelnemers zouden in ruil voor hun certificaten waardeloze aandelen krijgen in een nog op te richten oliemaatschappij. MANAGUA Nicaragua hoopt op een voortzetting van de in 1980 be gonnen Nederlandse wederop- bouwhulp, ook na het volgend jaar ten einde lopende vijfjarenplan. Minister Eegje Schoo van ontwik kelingssamenwerking, op dit ogen blik op bezoek in Nicaragua, wei gert voorlopig echter nog toezeg gingen in die richting te doen. Schoo heeft gisteren een Neder lands landbouwproject in Jalapa bezocht. Dat gebeurde met een he likopter van de sandinistische luchtmacht. Jalapa ligt bijna op de grens met Honduras en de streek is regelmatig het toneel van gevech ten tussen sandinistenen de zoge noemde contrarevolutionairen. De Nederlandse projecten daar zijn echter tot nu toe voor schade be spaard gebleven. Een pootaardap- pel-project in Esteli is daarentegen vorige maand zo goed als vernie tigd, volgens de sandinistn door toedoen van de contrarevolutionai ren. Wellicht zal schoo in Nicara gua geld toezeggen voor de weder opbouw van dat project. Nicaragua heeft Nederland trou wens vorige maand ook gevraagd om zo'n een miljoen gulden voor stembiljetten, inkt en auto's, mate rialen die nodig zouden zijn om de verkiezingen van 4 november te kunnen realiseren. Noorwegen en Zweden hebben reeds dergelijke hulp verstrekt. Nederland is tot nu toe echter het antwoord schuldig gebleven. De sandinisten hopen dat minister Schoo nu uitsluitsel zal geven. In Managua wordt gezegd dat Nederland een van de landen is ge weest die hebben aangedrongen op een electorale krach (meting in Nicaragua. Daarom zou men nu een zekere verplichting hebben om bij de realisatie ervan steun te ver schaffen. Er lijken bij de Neder landse regering echter twijfels te bestaan over de representativiteit van de sandinistische stembusslag, nu vooral de conservatieve opposi tie heeft besloten de verkiezingen te boycotten. Wellicht dat het be zoek van minister schoo ophelde ring zal brengen. De sandinisten proberen de Ne derlandse minister van ontwikke lingssamenwerking er onderwijl van te overtuigen dat de door de Amerikaanse CIA gesponsorde contrarevolutionairen reeds even veel materiële en economische schade hebben aangericht als de strijd tegen dictator Somoza; vol gens sommige schattingen reeds 500 miljoen dollar. De verwoestingen tijdens de bur geroorlog vormden in 1980 de aan leiding voor Den Haag om tot het vijfjarenplan te besluiten. Het gaat om meer dan 280 miljoen gulden, plus nog eens noodfondsen van 180 miljoen. Over de wijze waarop dat geld door de sandinisten wordt besteed heeft minister Schoo reeds „algemene tevredenheid" uitge sproken, hoewel zij nog niets wil zeggen over wat er na 1985 zal gaan gebeuren. NUNSPEET (ANP) - Twee ambu lances en een politiewagen zijn vrijdag vernield bij een poging een 2-jarig jongetje uit Hulsthorst naar een ziekenhuis in Zwolle te bren gen. Dat heeft een politiewoord voerder meegedeeld. Het kind was in een vijver geval len en door omstanders gered. Het jongetje moest echter wel naar een ziekenhuis in Zwolle worden ge bracht. Een ambulance uit Nun- speet ging met het kind op weg, maar kwam op een zandweg fron taal in botsing met een politiewa gen, die ook naar het ongeval was gestuurd. De tweede ambulance uit Nun- speet nam het patiëntje over. Deze kwam op de weg tussen Nunspeet en Zwolle echter bij een inhaalma noeuvre in botsing met een perso nenauto en werd vrij ernstig be schadigd. Op halve kracht lukte het toch nog in Zwolle te komen, waar het jongetje werd opgenomen in een ziekenhuis. Nicaragua zet druk op Schoo België in Nederland, een monu ment onthuld (zie foto ANP). De zwerfsteen met de inscriptie „Bel gische vluchtelingenkamp, VOE 1914-1918, deze zwerfsteen doet ons denken aan het verleden" mar keert het punt waar gedurende vier jaren vele duizenden Zuiderburen het Duitse oorlogsgeweld ont vluchtte. „Tot voor een jaar of 25 geleden werd de nadruk nog vooral gelegd op de heldenmoed tijdens de grote veldslagen. In de meer recente ja ren zijn we ons meer gaan verdie pen op de zin, zoniet de onzin van die grote veldslagen. Vandaar dat het van grote betekenis is dat er nu geen monument van heldhaftig- "heid maar van medemenselijkheid wordt onthuld", aldus de Belgi sche ambassadeur. Het vluchtoord voor de Belgen in Ede was, volgens hem, een van de lichtpunten uit die periode. T> - men door een bij het ministerie be- O achterhaalde dat een ex-directeur 1 van Snikkers de brief had gestuurd -I- dat de gehele directie van Snikkers 1 akkoord was gegaan met het om- en wie de installateurs waren. Vol gens de officier van justitie in Dor drecht, mevrouw mr H.J.M. van Maren-van der Kaaij, had de amb tenaar in de jaren van 1977 tot en met 1982 zeker 40.000 gulden in contanten ontvangen en boven dien vele geschenken als een gou den ketting, een stereo-installatie en een filmcamera. Ook werd de man regelmatig onthaald op bezoeken aan sex- clubs, bowlings en restaurants, ter wijl af en toe ook een reis naar het buitenland op het programma stond. Zo af en toe werd ook de chauffeur van het ministerie, die voor de ambtenaar reed, wat toege stopt. De zaak was aan het licht geko- De directie besloot ook de Haag se zwemclub Ziam/Vitesse te spon soren, met een bedrag van 30.000 gulden. Ook dit werd het bedrijf door de officier van justitie verwe ten, omdat de sponsoring slechts voortgevloeid was uit de weten schap dat de ambtenaar voorzitter was van de zwemclub. Toen de man als voorzitter aftrad zou de sponsoring zijn gestaakt. Rechtbankpresident mr N.W. Huijgen concludeerde uit de ver klaringen, dat het omkopen veelal geschied was uit een zwarte kas bij Snikkers. Deze kas werd gevuld door de opbrengst van goederen die als kapot of vernield te boek stonden. Het 16-jarig dochtertje van de familie Doornekamp uit Hoe velaken zal voorlopig niet van haar incontinentieproblemen worden afgeholpen. Het meisje is onder behandeling van de Utrechtse hoogleraar in de uro logie, prof. dr. B.L.R.A. Cool- saet. Vorige week besloot de di rectie van het Academisch Zie kenhuis Utrecht (AZU) dat pro fessor Coolsaet voorlopig geen incontinentieoperaties meer zal uitvoeren. Klachten van patiën ten en verpleegkundig perso neel over het totale gebrek aan begeleiding waren de reden. De familie Doornekamp ver nam het nieuws over het stop zetten van de operaties uit de krant. Een dag voor de perspu- blikaties had de heer Doorne- door Rian van Kuppenveld kamp zijn bezwaren over dok ter Coolsaet aan een lid van de medische directie van het AZU uiteengezet. Over stopzetten van de operaties was toen niet gesproken. Het dochtertje van de familie Doornekamp lijdt aan inconti nentie en had al geruime tijd een stoma (kunstmatige blaas- uitgang). In 1983 bleek dat de stoma vernieuwd moest wor den. Zo kwam de familie Doornekamp in contact met de Utrechtse hoogleraar Coolsaet, die gespecialiseerd is in het verhelpen van incontinentie. In juli 1983 had de familie voor het eerst contact met pro fessor Coolsaet. „Het gesprek duurde zo'n tien minuten", al dus de heer Doornekamp. „Coolsaet deelde ons mee dat hij onze dochter zou opereren". Op 16 oktober 1983 onderging het meisje het eerste deel van de operatie. Zij kreeg een kunstmatige sluitspier en een pompje, waarmee ze na verloop van tijd zelf in staat moest zijn het ledigen van haar blaas te re gelen. In februari 1984 volgde het tweede deel: de stoma werd vewijderd en de blaas werd ver groot. In mei bleek dat het pompje niet werkte en vervan gen moest worden door een nieuw. Die ingreep werd echter steeds op de lange baan ge schoven. Op 3 juli kreeg het echtpaar Doornekamp te horen dat de operatie voor onbepaalde tijd was uitgesteld. De ouders wer den woedend en eisten een ge sprek met dokter Coolsaet. Na veel gesoebat kregen zij de arts op 12 juli te spreken. Die zei dat hun dochter op 16 juli geope reerd zou worden, maar ook dat ging niet door. Na vanaf februa ri in het ziekenhuis gelegen te hebben, mocht het meisje op 17 juli naar huis voor een korte vakantie. Op 29 juli stond de familie Doornekamp bij het AZU op de stoep met de vraag wanneer hun dochter nu wèl zou worden geopereerd. Dat wist men niet. De pompjes moesten besteld worden, maar dat was een ver haal dat de ouders al sinds mei hoorden. Bovendien bleek pro fessor Coolsaet op vakantie. Op 2 augustus diende de va der een officiële klacht over de gang van zaken in bij de direc tie van het AZU. De volgende dag las hij in de krant dat de incontinentieoperaties onder leiding van dokter Coolsaet voorlopig waren stopgezet. Daar was hem donderdags niets over gezegd, wèl had hij toen gehoord dat er meer klachten lagen over de gang van zaken. Afgelopen maandag diende de heer Doornekap een officiële klacht in bij de inspec teur van de volksgezondheid. Doornekamp trekt de be kwaamheid van professor Coolsaet als operateur op geen enkele manier in twijfel. Wèl verwijt hij hem dat hij de pa tiënten geen enkele begelei ding geeft. „Onze dochter heeft Coolsaet na juli 1983 nooit meer gezien. Wij kregen hem met moeite voor de tweede keer te spreken. Het zijn een heel nieuw soort operaties, en als de professor iets nieuws begint, dan moet hij er bovenop zitten. Alles controleren, bij de patiën ten aan bed komen. Nu moest de rest van de urologen maar zien dat ze de boel rechtbrei- den". Doornekamp heeft bij de in specteur van de volksgezond heid en de directie van het AZU ook een klacht ingediend het het ziekenhuis de reorganisatie van de afdeling urologie over te la ten aan professor Coolsaet. „Het is duidelijk dat die man dat niet kan, hij kan geen lei ding en begeleiding geven. Dat is helemaal geen schande, want dr. Coolsaet is ongetwijfeld een zeer kundig arts, maar leiding geven is iets anders. En ook aan zijn begeleiding schort wel het een en ander. Een dokter die zó'n operatie uitvoert, hoort er te zijn als je hem wilt spreken". Het gebrek aan begeleiding van de patiënten is vooral te wijten aan het feit dat professor Coolsaet zijn hoogleraarschap in Utrecht combineert met een particuliere praktijk in het Bel gische Antwerpen, waar hij vandaan komt. Van die particu liere praktijk was de familie Doornekamp overigens niet op de hoogte. De vraag hoe het AZU een hoogleraar heeft kunnen aan stellen, die twee dagen per week zijn eigen particuliere praktijk drijft, wordt door de medisch-directeur van het Aca demisch Ziekenhuis, mevr. dr. E. Borst-Eilers, beantwoordt met: „Het AZU heeft dit nooit toegestaan. We werden gecon fronteerd met de benoeming van een hoogleraar die bedon gen had dat hij zijn particuliere praktijk mocht aanhouden. Bij de benoeming van professor Coolsaet in 1979 was er nog geen lid van het AZU vertegen woordigd in de benoemings commissie van medici-hoogle raren. Dat is nu veranderd en nu keuren wij dit ook niet meer goed". Dit voorjaar werd duidelijk dat de situatie op de afdeling urologie onhoudbaar was. De AZU-directie stelde Coolsaet toen voor de keus: Antwerpen of Utrecht. Na enkele dagen be denktijd zei Coolsaet voor Utrecht te kiezen en zijn prak tijk in Antwerpen te zullen overdragen aan een ander. Af gesproken werd dat een en an der vóór 1 oktober geregeld zou zijn. Inmiddels had de combinatie Utrecht-Antwerpen voor gigan tische problemen gezorgd. Op de Utrechtse afdeling urologie waren ook assistenten in oplei ding. Om de opleiding van toe komstige specialisten te mogen verzorgen, moet een ziekenhuis aan bepaalde richtlijnen vol doen die opgesteld zijn door de Specialisten Registratie Com missie. Een van die eisen is dat er ten minste twee ervaren Staf medewerkers zijn. Dit is op het AZU niet het ge val. De afdeling urologie heeft weliswaar behalve professor Coolsaet twee stafmedewer kers, maar een van hen houdt zich niet met incontinentiepro blemen bezig (en dat was juist het paradepaardje van de afde ling), terwijl de ander nog te weinig ervaring heeft. In mei klaagde de in oplei ding zijnde assistenten over het gebrek aan begeleiding. Profes sor Coolsaet dat zij daar wel ge lijk in hadden en gaf zijn oplei dingsbevoegdheid terug. De AZU-directie wist van deze be slissing niets, tot hij al geno men was. Mevrouw Borst: „Een dergelijke snelle beslis sing ligt wel in de lijn van het karakter van professor Cool saet, maar wij hadden er wel graag bij betrokken willen wor den. Het hebben van oplei- dingsbevoegdheid is eigenlijk toch wel een voorwaarde voor een academisch ziekenhuis". Een zienswijze waar de Ne derlandse Vereniging voor Urologie (de specialistenver eniging) het van harte mee eens is. Voorzitter professor H. J. de Voogt: „Het is in het belang van een specialist (Coolsaet - red.) en het AZU de opleiding weer aan te vragen. De vereni ging heeft gezorgd dat de assis tenten hun opleiding elders kunnen voortzetten. Verder kunnen wij ons niet mengen in de kwestie". Was het met de opleiding al fout gelopen, hetzelfde gebeur de eind juli met de patiënte- nopvang. Na een aantal klach ten over falende begeleiding werden de operaties stopgezet, de patiënten wordt nu gewezen op de mogelijkheid zich in an dere ziekenhuizen te laten be handelen. Mevrouw Borst: „Het is niet gunstig als de patient na de operatie met een andere arts wordt geconfronteerd. Het be treft een nieuw soort operaties, die vaak niet helemaal lukken of gewoon mislukken. Profes sor Coolsaet is een ongelooflijk goed operateur, daar is ieder een het over eens, maar de grootste problemen ontstaan bij deze patiënten vaak na de operatie. Toen wij zagen - en er klachten van patiënten kwa men - dat de begeleiding fout ging, hebben wij eind juli ge zegd te stoppen met de inconti nentieoperaties tot professor Coolsaet de begeleiding kon opnemen". Ook de inspecteur van de volksgezondheid, Remmen, heeft inmiddels een aantal klachten over de gang van za ken op de urologie op zijn bu reau liggen. Hij zal binnen een week een gesprek met het AZU hebben om de continuiteit van de patiëntenopvang te garande ren. Acties zal hij echter pas on dernemen als hij zich niet kan verenigen met de door het AZU aangedragen oplossingen en de veiligheid van de patiënten in het geding komt. De factulteit geneeskunde van de Utrechtse universiteit stelde in 1979 Coolsaet aan als hoogleraar. Van de faculteit kreeg de professor toestem ming zijn praktijk in Antwer pen voort te zetten. De huidige decaan, prof. dr. F. Schwartz, was niet bij de benoeming be trokken. Hem staat bij dat Coolsaet toestemming kreeg voor één dag particuliere prak tijk. Maar verder is de faculteit niet betrokken bij de patiënte nopvang, dat is uitdrukkelijk een zaak van het ziekenhuis. Zoals ook de opleiding van spe cialisten buiten de competentie van de faculteit valt. Professor Coolsaet ten slotte is op vakantie en niet bereik baar. Mevrouw Borst-Eilers: „We gaan met professor Cool saet in zee als de begeleiding van de patiënten beter gecoör dineerd wordt. De opleidings- bevoegdheid vragen we weer aan als de staf gestabiliseerd is en uitgebreid met een ervaren uroloog".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5