Leiden krijgt Chinese school Leiden uit de lucht gezien (5) De Camp: oude wijk weer in ere hersteld Volgende week aanvang werk Stationsweg Lezing over toeval in de wetenschap Lezers schrijven OSL Gijselaarsbank Om communicatie tussen ouders en kinderen te verbeteren ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 DO/ST LEIDEN door Jan Rijsdam LEIDEN De wijk De Camp is één van de oudste gedeelten in de Leid- se binnenstad waar de stadsver nieuwing onverbiddelijk heeft toe geslagen. In het gebied tussen de Rijn (linksboven op de foto) en de Oude Vest (rechtsonder) kunnen we na de bouwvakvakantie geen hoek omslaan of er wordt wel gebroken, gebouwd of gerestaureerd. In vroeger eeuwen waren het de Onze Lieve Vrouwenkerk en tal van kloosters die de wijk een vroom karakter gaven. Vorige eeuw daar entegen kreeg de buurt een slechte naam. De Camp werd de evenknie van de Amsterdamse walletjes en raakte langzaamaan in verval. Weer later namen handelaren in lompen en oude metalen bezit van de buurt. Begin jaren zestig stond de wijk op de nominatie om van de Leidse kaart te worden weggevaagd. Ver keer en parkeren zouden ruim baan krijgen. Plannen waarvan nooit iets terecht is gekomen, zij het dat de bulldozer wel het nodige voorwerk verricht heeft. LEIDEN Met de voorbereidende rioleringswerkzaamheden op de Stationsweg wordt maandag be gonnen. Tot eind december zal er wordt gewerkt aan deze klus. Het werk dat de meeste tijd in beslag neemt, is het graven en heien van een bouwput in het kruispunt Rijnsburgersingel/Morssingel. Van dertien tot en met 31 augus tus is het werk geconcentreerd op het kruispunt. Op 1 september wordt begonnen met het graven van een sleuf langs de zijde van de coffeeshop de Bruine Boon. Tij dens de festiviteiten van 3 oktober komt het werk stil te liggen en zal er een noodweg van hoogoven-af- valslakken voor de optochten wor den aangelegd. In de periode van 13 augustus tot 1 september zullen autobussen en ander verkeer een alternatieve rou te volgen. Voor zover de werk zaamheden het toelaten, blijft la den en lossen mogelijk Bewoners worden verzocht om tijdens op haaldagen van huis- en grofvuil de zakken zo neer te zetten dat de huisvuilauto er bij kan komen. In de jaren zeventig werden weer nieuwe plannen gesmeed. Deze keer ging het er om de wijk in ere te herstellen. Zo is het gekomen dat De Camp thans aan de vooravond staat van de zoveelste metamorfo se. Op de luchtfoto zien we een deel van de wijk, omsloten door de Rijn (in de linker bovenhoek), het Galge water (rechtsboven) en de Oude Vest (rechtsonder) waar het straks zal gonzen van de stadsvernieu wing sactiviteiten. De kademuren langs de grachten werden de afgelopen jaren al ver nieuwd. Dit jaar is een begin ge maakt met het vernieuwen van de riolering. In het midden van de luchtfoto zien we, op de hoek van de Ursulasteeg en de Caeciliastraat, de plek waar een nieuwe binnen- stadsschool voor het protestants- christelijk en katholiek onderwijs in aanbouw is. Ten noorden van de school blijft nog ruimte over voor de bouw van enkele winkels en wo ningen die het gat langs de Haar lemmerstraat zullen opvullen. Links van de plek waar de con touren van de school zichtbaar zijn staan 29 bejaardenwoningen waarvan de bouw reeds vorig jaar gereed kwam. Daartegenover staat, aan de Caeciliastraat en de Lange Lijsbethsteeg, het fraai ge restaureerde Sint Elizabethgast- huishof. Ten westen van het gasthuishof en van de nieuwe bejaardenwonin gen zien we rond een opslagplaats een aantal bouwvallige panden die in de loop van dit jaar moeten plaatsmaken voor de bouw van nieuwe gezinswoningen. Het gaat om huizen, opgetrokken uit een wit te steensoort, die ook op twee ande re plekjes in de wijk (niet zichtbaar op de foto) zullen verrijzen. Ten oosten van laatstgenoemde locatie zien we een deel van het Caeciliacomplex waar de Leidse arts Boerhaave wereldgeschiedenis maakte. De eeuwenoude gebouwen in het hart van De Camp worden gerestaureerd. Links van de 29 nieuwe bejaar denwoningen zien we het Stevens hofje, aan de Haarlemmer staat, dat momenteel in de steigers staat. Het aangrenzende Sionshof (links) werd al eerder in oude glorie her steld. In de Imker bovenhoek van de fo to loopt de Boommarkt. Goed zicht baar is het gebouw van het Webster College dat zich spiegelt in het wa ter van de Rijn. Iets naar rechts zien we de vernieuwde Bostelb rug en het Kort Rapenburg waar de laatste hand wordt gelegd aan de werkzaamheden die te maken heb ben met de nieuwe overkluizing. In de rechter bovenhoek ligt de Blauwpoortsbrug, over het Galge water. die de Morsstraat/Steen- straat verbindt met de Prinsesse- kade en Haarlemmerstraat. Laatstgenoemde winkelstraat loopt dwars over de foto, iets boven het midden. In het Galgewater zien we de aanlegsteigers voor de Leidse rondvaartboten. Rechtsmidden van de foto ligt de Turfmarktbrug tussen de Turf markt en de Nieuwe Beestenmarkt. Linksmidden zien we de Lijsbeth- brug ter hoogte van de Lange Lijs bethsteeg. Rechts van de brug zijn nog net de daken zichtbaar van het stedelijk museum De Lakenhal. (luchtfoto Frans Rombout) LEIDEN - Pek van Andel houdt op donderdag 16 augustus in het kader van de Studium Generale van de Leidse universiteit een le zing over de rol van het toeval in de wetenschap. Serependiteit - de ongezochte vondst - speelt ook bij weten schappelijke ontdekkingen een rol. Vaak een grotere dan wordt ge dacht. Er is echter weinig over be kend, omdat binnen de weten schap weinig plaats is voor 'toeval ligheden', zo staat in de aankondi ging van de Leidse universiteit. Wetenschap wordt veronder steld logisch en rationeel te zijn. "Toch zijn het vaak irrationele fac toren die een stimulans geven aan de rationele methode", aldus de aankondiging. Van Andel heeft een aantal van die ongezochte vondsten in kunst, techniek en wetenschap gevonden. Hij spreekt daarover in het Centra le Voorzieningengebouw, Cleve- nngaplaats 1, het nieuwe universi teitscomplex aan de Witte Singel. De lezing begint volgende week donderdag om half acht. Naar aanleiding van het schrijven van Guus Walenkamp (4/8), Ego (21/7) en van het artikel over de El Cid van 8/8 even het volgende. Uit hetgeen de diverse schrij- vers/sters produceren kan degene, die het allemaal heeft gelezen, op maken dat er in wezen één punt is waar het allemaal om draait, name lijk het al of niet vertegenwoordigd zijn van bepaalde (actie)groepen op de El Cid informatiemarkt. Wat dit betreft ligt de fout niet bij Ego en Walenkamp, maar bij het, door menigeen in dit opzicht verfoeide, College van Bestuur van de univer siteit. Die zogenaamde 'informatie markt' is in de loop der jaren uitge groeid tot een vergaarbak van al lerhande groepen en instellingen die zich aan de aankomende stu denten presenteren in zo'n massa liteit dat de arme student-in-spe er na die markt uitziet als een wande lende reclamezuil, omhangen met tassen vol schreeuwende reclame, stapels folders en een barstende koppijn. Met andere woorden, het College van Bestuur heeft uit het oog verlo ren wat er voor de asprirant stu dent nu wel terzake doende is en wat niet. Mensen die gaan studeren kunnen heus zelf wel bepalen wat er voor hen belangrijk is te weten. Student-gerelateerde zaken zou den op overzichtelijk wijze bij de diverse vakgroepen gepresenteerd kunnen worden middels aanprik- borden en stapeltjes met folders. Willen de studenten nog meer we ten dan gaan ze maar eens zelf op stap om er achter te komen wat er allemaal te koop is. Blijkbaar is het College van Be stuur niet in staat (of capabel?) het kaf van het koren te scheiden; ik kan me voorstellen dat studenten verenigingen en instellingen die zich opwerpen voor student-gere lateerde zaken (ga daar maar eens een grens trekken!) zich op de nieuwbakken student werpen, maar er moet niet uit het oog verlo ren worden, dat sommige vereni gingen of instellingen een goede mens-visie uitdragen terwijl ande ren wat dit betreft alleen maar mensonterend zijn. Ego's uitlatingen in woord en ge schrift zijn in menig opzicht men sonterend, dat kan ieder welden kend mens horen en zien. De werk zaamheden van de Leidse werk groep Homosexualiteit zijn mens vormend en maken het individu van zichzelf bewust. Ik stel hier met opzet twee uitersten tegenover elkaar. Want het zou het College van Bestuur toch duidelijk moeten zijn wat voor informatie ze de stu dent opdringen. Er is een verschil tussen vrije keuze van informatie, namelijk die informatie die men zelf opzoekt en al of niet accepteert en informatie die men krijgt opge drongen; in het El Cid-geval kiest namelijk het College van Bestuur ervoor dat 'democratisch' iedereen op de El Cid-markt mag staan, of je nu verkondigt dat bepaalde bevol kingsgroepen maar beter niet kun nen bestaan of dat we trouw moe ten zijn aan God's geboden, met al le nuances daar tussen in. Het College van Bestuur heeft kennelijk nog nooit van het begrip ethiek gehoord en de El Cid-com- missie blijkt ook al niets af te we ten van wat moreel gesproken wel en niet door de beugel kan. Het zou beter zijn als de informa tiemarkt in haar huidige opzet zou verdwijnen. De huidige opzet is na melijk openbaar en zodoende uit nodigend voor allerlei groepen en instellingen die eigenlijk niets met studentenzaken te maken hebben. Het Oud Strijders Legioen, de di verse banken en noem maar op dienen niet uitgenodigd te worden voor zo'n markt. Maak er een be sloten markt van die alleen toegan kelijk is voor groepen en instellin gen die werkelijk tot nu nut zijn van de mensheid, en dus ook tot nut van de student. Henk Francino, Levendaal 132a, Leiden Mag ik nog eenmaal een weder woord schrijven tegen J.C. Geel kerken, die weer wil pleiten om de De Gijselaarsbank elders te plaat- Dat kan toch niet meer. Je kunt een uitspraak van de gemeente raad, dus de meerderheid van de burgerij, niet naast je neerleggen. De gemeenteraad heeft besloten de bank op zijn oude, historische plaats te herbouwen. Laten we toch niet weer gaan zeuren. De be slissing is toch gevallen. Je gaat Van der Werff of Rem brandt toch ook niet verplaatsen? Ja, Boerhaave is verplaatst, die is meeverhuisd met het academisch ziekenhuis. Dat is logisch. Het uitzicht op het Rapenburg is overigens voor het grootste deel van het jaar gering door de bomen. Dit is mijn laatste weerwoord. La ten we de bank nu maar snel her bouwen. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden LEIDEN - Kinderen van Chinese ouders kunnen vanaf 25 augustus Chinees leren op een speciale school. Dat lijkt zoiets als water naar de zee dragen, maar dat is het niet volgens de initiatiefneemster Chioe Verlaan. Want de meeste kinderen spreken alleen maar Ne derlands, terwijl hun ouders slechts Chinees spreken. door Annemiek Ruygrok De oorzaak hiervan ligt in het feit dat deze mensen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in hun res taurant werken en dus weinig tijd hebben voor hun kinderen. Die worden naar school gestuurd en 'vernederlandsen' totaal. Met als gevolg dat zij nauwelijks meer met hun ouders kunnen communice- Chioe Verlaan: "Ik zie het aan mijn eigen kinderen. Die spreken ook vrijwel alleen maar Neder lands. Toen wij vorig jaar op vakantie naar China gingen, kou-' den zij de familie nauwelijks iets vertellen van het leven hier in Ne derland. Dat ging voornamelijk met handen en voeten". Sinterklaas Dat die moeilijke communicatie vaak tot navrante situaties kan lei den, schetst Chioe met een voor- geren. De kinderen konden hun ouders met geen mogelijkheid uit leggen wat Sinterklaas nu eigenlijk Nadat Chioe aan een televisie programma over de Chinese ge meenschap in Nederland had mee gewerkt, kwam zij op het idee om een Chinese school op te richten. In haar eentje vond zij dat een beetje griezelig. Vandaar dat zij de morele steun vroeg en kreeg van de Chinese ambassade en de Alge mene Chinese Vereniging in ons land. Via die vereniging komt zij ook aan haar leerboekjes. In adver tenties in de Chinese krant, die eens in de veertien dagen ver schijnt, maakte zij ouders op haar initiatief attent. En toen ging het balletje hard rollen. Want inmid dels hebben zich al dertig kinderen aangemeld. Een schoollokaal huurt ze van de openbare school de Twee Sleutels aan de Rijnsburger- singel 55. En op 25 augustus heeft de feestelijke opening plaats in aanwezigheid van de Chinese con sul en wethouder Van Dongen (on derwijs). Chioe Verlaan: "Mijn kinderen spreken ook bijna alleen Nederlands (foto Holvast) beeld van het Sinterklaasfeest: school. Iedereen had 's ochtends "De kinderen willen in die tijd na- een cadeautje in zijn schoen gevon- tuurlijk allemaal 's avonds hun den. Maar bij de Chinese kinderen schoen zetten. Maar de Chinese thuis werd gezegd dat ze hun kinderen kwamen met een beteu- schoenen netjes moesten oprui- terd gezicht de volgende dag op men en niet in de kamer laten slin- Mandarijn De kinderen komen van heinde en verre: niet alleen uit Leiden hebben ze zich gemeld, maar ook uit Sassenheim, Lisse, Zoetermeer en zelfs Amsterdam. Hoewel in Amsterdam eveneens een Chinese school is (waar 300 kinderen les krijgen), vond deze jongen het leu ker om naar de "Leidse" Chinese school te gaan. Want Chioe Verlaan - of Cheng Chioe Niang zoals haar volledige (meisjes)naam luidt - is van plan het Mandarijn-Chinees te onderwijzen, het Algemeen Be schaafd Chinees. En in Amsterdam wordt het Kantonees gedoceerd, wat een dialect is. De dertig kinde ren variëren in leeftijd van 4 Vz tot 20 jaar. Ze krijgen op zaterdagmid dag van één tot drie uur les van Chioe en een tweede leerkracht. Zij verwacht dat in de toekomst het aantal aanmeldingen zal toene men. Dus zit het erin dat zij, behal ve deze "eerste klas", ook een tweede en derde klas zal openen. Maar in het begin zal het spelen derwijs leren van het Mandarijn- Chinees al haar aandacht krijgen. Wanneer het eerste leerjaar ach ter de rug is, bekijkt zij hoe het ver der zal gaan. Het plan is om ook de ouders meer bij dit extra onderwijs te betrekken. Zij denkt hierbij aan een ouderraad, waarin de ouders hun zegje kunnen doen. Dat bevor dert het contact tussen de ouders onderling ook een beetje, is haar fi losofie. Maar in eerste instantie is haar doel het vernederlandste nage slacht de Chinese taal en cultuur bij te brengen. Opdat het contact tussen ouders en kinderen beter wordt. En situaties dat deze kinde ren hun ouders niet kunnen duide lijk maken dat morgenavond een rapportenavond op school wordt gehouden verleden tijd zijn. Vakantie Het buurtcentrum De Kooi heeft voor de komende weken een reeks vakantie-activiteiten geor ganiseerd voor kinderen in en bij het buurthuis 'Mirt Honken'. De activiteiten beginnen dinsdag aanstaande met tekenfilms voor kinderen van vier tot en twaalf jaar aanvang half twee). Woens dag kunnen kinderen van drie tot en met twaalf jaar handenar- beiden (half twee). Donderdag kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar roeien. Voor dit onderdeel, dat om half twee be gint, is een zwemdiploma ver plicht. Volgende week vrijdag is er een uitstapje voor de hele fa milie naar Oud Valkenveen. het pretpark van de familie Boltini. Om negen uur is het vertrek van af het clubhuis. De week daarop, van 20 tot en 24 augustus, zijn er ook vakan tie-activiteiten. Maandag is er film voor kinderen van vier lot en met twaalf jaar (half twee). Dinsdag zijn er oude volksspelen voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar op de speeltuin Oos terkwartier aanvang half twee). Handenarbeiden kunnen kinde ren van drie lot en met twaalf jaar weer op woensdag (half twee). Donderdag is er even r.ol- lerskate-disco, die begint om half twee. Vrijdag tenslotte is er weer een uitstapje voor de hele familie naar De Efteling, vertrek acht Voor jongeren van dertien jaar en ouder is er een speciaal pro gramma, een soort individuele sportcompetitie. Op het program ma staan onder andere buks- schieten. een hindernisbaan, paalgooien. steentillen en roeien. De sportcompetitie is over meer dere dagen verspreid. Opgeven kan elke dinsdag- en donderdag avond aan de bar van het club huis (vragen naar Jack Schaaf- stra. Henme Webbers of Paul van der Heuvel). Bellen kan ook: tel. 130914. Halverwege augustus krijgt het clubhuis overigens een nieuw telefoonnummer: 221197 SSR De studentenvereniging SSR heeft in het kader van de intro- ducliesweek voor de eerstejaars studenten een serie activiteiten georganiseerd. Een kleine greep maandagavond rond elf uur speelt de Leidse funkrockgroep Munck in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd. Dinsdag is er een discussie-avond met deelname van het VVD-Tweede Kamerlid Rempt, de directeur van de Leid se sociale dienst Scheepbouwer, Greetje Lubbi van de voedings bond FNV, het D'66-Tweede Ka merlid Engwirda, de Leidse hoogleraar Van Praag en zijn Utrechtse collega Kwant. Het the ma is 'Eén miljoen werklozen'. De discussie staat onder leiding van twee VARA-joumalisten. Aan vang acht uur. Woensdag is er een literaire avond met de schrijvers Maarten Biesheuvel. Willem Brakman en Patrizio Canaponi, die uit eigen werk voorlezen, maar ook in dis cussie gaan met redacteuren van het Amsterdamse studentenblad Propia Cures en van het Leids li terair blad Wildgroei. De literai re avond begint om acht uur. Er staan overigens nog veel meer ac tiviteiten op het programma van SSR. Uitgezonderd maandag is er elke ochtend een ontbijt en be gint het middagprogramma om half vijf. Jazz ln Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg. treedt dinsdagavond de jazzformatie 'Stairs' op. De zan geres van 'Stairs' is Lucy Stey- mel. De groep speelt voorname lijk eigen nummers. Het optreden begint om negen uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3