De staf is maf en dat is een voordeel Voor vijfde maal gehandicaptenkamp LCKV Vier miljoen voor opknappen 54 huizen Opnieuw zege Huub Nelisse Mildere straf geëist tegen Oegstgeestenaar PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 Het blijft die donderdagmor gen lang rustig bij De Veen- hoeve, de boerderij in het Gelderse Heerde waar zo n vijftig kampeerders van de Leidse Christelijke Kam peervereniging voor een week zijn neergestreken. Uit slapen is het parool en dat komt na vijf pittige dagen goed uit. Het loopt al bijna tegen het middaguur wanneer de dag met de gebruikelijke bijeenkomst van deelnemers, begeleiders en stafleden wordt begonnen. De LCKV-vlag wordt gehesen, een lied gezongen en iets wat lijkt op een gedicht (of is het een christe lijk vers?) wordt voorgedragen. En dan is er koffie. Kamp 34 is wakker. En plotseling goed wakker. De komst van een journalist heeft voor enige opwinding gezorgd en werkt bij sommigen zelfs sti mulerend op de rijm- en zang kunst. De deelnemers, in leeftijd variërend van 12 tot 22 jaar, zit ten merendeels in rolstoelen. Kamp 34 is namelijk een kamp voor lichamelijk gehandicapten. Voor het vijfde achtereenvol gende jaar vindt een dergelijk kamp plaats. In officiële termen heet zoiets een eerste lustrum. In elk geval hebben de gehandicap tenkampen zich in de nu al 65- jange kampeertraditie van de LCKV een vaste plaats verwor ven. En het zijn bepaald niet al leen Leidenaars die er aan deel nemen. Ook lichamelijk gehan dicapten uit de Rijn- en Bollen streek en zelfs daarbuiten zijn van de partij. Fanja Kesbeke en Nico Zijl stra, die de hoofdleiding vormen en met 26 andere vrijwilligers het de 21 gehandicapten zo goed mo gelijk naar de zin proberen te maken, zeggen dat enige rust hard nodig was. Het uitgebreide programma van de afgelopen da gen met allerlei spelen en onder meer ook een langdurige speur tocht heeft veel energie gevraagd van alle aanwezigen. Intensief Voor de buitenstaander lijkt het aantal begeleiders - de mees ten zijn tussen de 20 en 30 jaar - onevenredig groot. Fanja Kesbe ke daarover: "Er is geen begelei der teveel. Voor het programma dat wij willen draaien zijn er eer der begeleiders tekort. Ga maar na: elke deelnemer heeft een vas te begeleider. De contacten zijn heel intensief. Een begeleider helpt met wassen, kleden, eten en bij de evenementen. En dan Voor het vijfde achtereenvolgende jaar organiseerde de Leidse Christelijke Kampeervereniging (LCKV) de afgelopen week een kamp voor lichamelijk gehandicapten. Moe maar voldaan keerden vandaag de ongeveer vijftig deelnemers, begeleiders en stafleden - zowel afkomstig uit Leiden, de Rijnstreek en de Bollenstreek - terug van een inspannend verblijf in het Gelderse Heerde. Verslaggever Bert Paauw draaide een dag mee in het kampgebeuren. Terwijl deelnemer Koos Mens (rechts) een stukje voorleest wordt de vlag gehesen bij het begin i i kampdag. hebben we natuurlijk ook vrij willigers nodig om te koken, boodschappen te halen en de verschillende spelen uit te dokte- Nico Zijlstra vult aan:"Het is stevig aanpakken geblazen voor iedere vrijwilliger. Dat komt door onze manier van werken die afwijkt van wat gebruikelijk is in de meeste gehandicaptenkam pen. Wij draaien met de gehandi capten in principe hetzelfde pro gramma af als met valide kam peerders. Door de handicaps is de voorbereiding en begeleiding veel langduriger en intensiever. Maar we doen niet overdreven voorzichtig". Dat laatste blijkt als de club zich 's middags op het nabijgele gen Heerder strand gaat verma ken. Wie dat wil wordt van zijn of haar rolstoel overgeheveld in een opblaasboot. Dat gebeurt bij voorbeeld met de 17-jarige Lau rens van Schaik uit Bodegraven die niet kan praten maar bij wie het plezier uit de ogen straalt. De door Bert Paauw begeleiders schrikken er ook niet voor terug om deelnemers met stoel en al een eindje het wa ter in te rijden. Niet iedereen wil overigens het water in. De 21-jarige Yvonne Turk uit Leiden en de 20-jarige Ina van Duin uit Katwijk bekij ken het gespetter liever vanaf de kant. Beiden zijn ervoor het der de jaar bij maar waren deze keer liever naar een LCKV-kamp voor iets oudere gehandicapten in België gegaan dat door gebrek aan belangstelling echter niet kon doorgaan. Toch vermaken ze zich wel. "Je doet veel, het is heel vermoeiend maar dan weet je tenminste dat je op vakantie bent geweest. Er wordt gelukkig niet zo tuttig gedaan". Geen bezwaar Laatstgenoemde opmerking wordt door veel deelnemers ge maakt. Wilma Legemaat die als arts de kampweek meedraait, zegt het helemaal geen bezwaar te vinden dat de meeste begelei ders niet uit de verplegende hoek afkomstig zijn. "Dat is juist wel eens goed voor de deelne mers. Betuttelen is er nu niet bij". Van gevaar voor de gehan dicapten - van wie sommigen kampen met spasticiteit dan wel spierdystrofieen of zijn geboren met een open rug - is volgens haar geen sprake. "Alle deelne mers hebben van hun huisarts toestemming gekregen om mee te gaan op kamp. Ik houd de me dicijnen in de gatert en ben aan wezig voor het geval er iets on verwachts mocht gebeuren. De begeleiders weten verder wel hoe ze moeten omgaan met de gehandicapten. Als je eenmaal is verteld hoe je iemand moet til len, dan lukt dat best. Daar heb je geen diploma verpleging voor nodig". Begeleiders die voor de eerste keer mee zijn met een dergelijk gehandicaptenkamp zeggen de eerste dagen toch wel wat twij fels te hebben gehad. Erica Zuur bier uit Leiden bijvoorbeeld voelde zich in het begin naar haar zeggen tamelijk onzeker. "Pak ik ze wel goed op? Als ik ze maar niet laat vallen. Had ik niet beter met een valide kamp kun nen beginnen? Zulke gedachten gaan door je hoofd. Maar het went snel hoor. Je wordt ook gauw eigen met ze. Je moet al leen wel ontzettend veel geduld hebben want ze zijn heel bewer kelijk. Wat me opvalt is dat de meesten zoveel plezier hebben, je wordt er zelf ook vrolijk van. Misschien komt dat ook wel door de opzet van het kamp. Niets moet. Er wordt ze niets opge drongen. En gelukkig maar. Er wordt in hun leven al zoveel voor ze geregeld". Erica Zuurbier is via een ken nis, de ook in het kamp aanwezi ge onvermoeibare sport- en spel- organisator Aat Segijn, enthou siast gemaakt voor het kamp. De meeste begeleiders blijken via een kennis op het kamp attent te zijn gemaakt. De 20-jarige Mar- greet Nugteren uit Voorschoten hoorde van een vriendin over het kamp. Mede in het kader van haar studie pedagogiek leek zo'n kamp haar een interessante erva ring. "Ik wist wel dat het zwaar zou worden, maar zo zwaar had ik toch niet verwacht. In het be gin voelde ik me een beetje onge makkelijk als ik iemand niet be greep of niet wist hoe ik iemand moest dragen. Maar de stem ming is heel goed en ongedwon gen dus dat gevoel is snel voor bij. Er gaan heus wel dingen ver keerd. Dat wordt dan makkelijk opgelost". Rotzooien De meeste deelnemers, hoewel echt niet allemaal lieverdjes, doen niet moeilijk al vragen ze wel de nodige aandacht. Emilie Vogelzang uit Katwijk. 19 jaar, is altijd in voor een stevige grap, deinst niet terug voor een fraaie play back creatie van Willeke Al bert! en geeft in één korte zin weer dat ze zich uitstekend ver maakt. "Ja hoor, lekker rotzooi en vind ik leuk". De 13-jarige He- leen Verdoes, ook uit Katwijk, heeft voorkeur voor spelletjes in het donker terwijl de uit Alk maar afkomstige maar zoals veel anderen in het Katwijkse Zee hospitium verblijvende Perry Huisman, 17 jaar, het houdt op de speurtocht. Behalve een bezoek aan het Heerder strand staat deelnemers en begeleiders die donderdag middag nog een heuse kermis te wachten op het erf van de boer derij. Het rad van avontuur, bus sen gooien, de vrouw met drie benen, een snoeptent, de grab belton en een poppenkast, het is er allemaal. Aat Segijn, de eerder genoem de 'sportknots', is druk in de weer met het maken van foto's. Ondertussen heeft de 'kook ploeg' de handen vol aan het be- reideo van het avondeten. Kip- pëSoep en Chili con came staan op het menu. Kok Eric van Heu- zen behoort tot de routiniers in het kamp. Hij heeft er al heel wat verschillende ervaringen in LCKV-verband opzitten. Jam mer vindt hij het dat het oudere gehandicaptenkamp niet is door gegaan waardoor het kamp in Heerde eigenlijk is overbezet. "Misschien is er te weinig propa ganda voor gemaakt, maar dat tweede kamp moet er volgend jaar wel komen". Annemarie van de Linden uit Noordwijk heeft er ondanks haar 19 jaar al bijna 14 LCKV-kampen opzitten, waarvan de laatste 7 als staflid. Zo'n kampweek is een vast onderdeel van haar vakan tie. Evenals anderen zegt ze een tentenkamp handiger en over zichtelijker te vinden dan het verblijf op de boerderij in Heer de. Voordeel De 17-jarige Leidenaar Koos Mens, over het algemeen nogal nadrukkelijk aanwezig, zit er niet zo mee. Hij vermaakt zich wel. Zijn woorden zijn wellicht kenmerkend voor de gedachten van de andere deelnemers. "Er wordt hier niet moeilijk gedaan. Je hoeft ook niet speciaal vroeg naar bed omdat je gehandicapt bent. Weet je, de staf is maf. En dat is een groot voordeel, dan krijg je geen getut". Auto in sloot vrouw verdrinkt ZOETERWOUDE - Een 53-jarige inwoonster van Zoeterwoude in vannacht bij een verkeersongeval op de Broekweg in haar woon plaats om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de echtgenoot van de vrouw de macht over het stuur van zijn personenau to verloor. De auto reed tegen een boom en kwam daarna zijdelings in een moddersloot terecht. De vrouw werd uit de auto geslingerd en raakte daarbij onder de ailto. Zij kwam door verdrinking'bm het le ven. De 46-jarige bestuurder liep lichte verwondingen op. Volgens de politie verloor de be stuurder de macht over het stuur toen hij probeerde de rechterpor tier te sluiten. WARMOND - Geboren: Joyce d.v. Kerkvliet J.F.M. en Schouten Y. Veer- polder 67. Maria L.C. d.v. V. Wetten H.J.P. en V.d. Ameele C.M.C. Klooster wei 309. Renske J.L. d.v. Slingerland M.L. en Wassenaar I.J.M. Herenweg 10. Sander z.v. Fase G.J.M. en Honig G.A. V.d. Woudestraat 59. Janneke d.v. Wil- lemsen J.F.M. en Kolfoort L. Herenweg Renovatie nu stap dichterbij ZATERDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Police Python 357' van Alain Corneau, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafe- WASSENAAR - De renovatie van 54 woningen in de Wassenaarse Rozensteinstraat, Willibrordus- straat, Kasstraat en Broekweg is weer een stap dichterbij gekomen. B en W stellen de gemeenteraad voor ruim vier miljoen opzij te leg gen voor de opknapbeurt van deze woningwetwoningen die stammen uit het jaar 1921. Dit bedrag, dat de gemeente gro tendeels van het rijk hoopt terug te krijgen, is voldoende om alle 54 woningen op te knappen. Een op merkelijke zaak omdat veertien be woners te kennen hebben gegeven geen behoefte hebben aan een re novatie. Zij vinden een grote op knapbeurt voldoende. De gemeen te gaat er echter van uit dat deze mensen kunnen worden omgë- praat. Caeciliastraat 18, disco, 22-2 t NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987. onen soos, vanaf 22 uur. LEIDERDORP - Op weg van Al phen naar Noordwijk namen de deelnemers aan de rolstoelmara thon het er in Leiderdorp even van. Ze lasten rond half twee een rust pauze in bij de parkeerplaats aan de Klimopzoom (Foto Holvast) NOORDWIJK - Leidenaar André Moedig is zesde gebleven in het al gemeen klassement van de rol stoelrace, de Bloemenmarathon. Gisteren werd Moedig achtste in de rit Alphen aan den Rijn-Noord- wijk. Winnaar werd opnieuw Huub Nelisse uit Vlaardingen, die ook in het algemeen klassement aan de leiding gaat. Ongelukkig verliep de rit in de B-groep voor Hillegommer W. van der Bosch. In Leiden kwam de rol stoelrijder op de Willem de Zwij gerlaan ten val. Daardoor kwam Van den Bosch als laatste binnen van de groep. De overwinning ging hier naar Wiggert Prins. Cees van der Zaal uit Ter Aar werd zesde. In het algemeen klassement staat hij op een-zevende positie. DEN HAAG-OEGSTGEEST (GPD) - Twee weken minder ge vangenisstraf dan eerder tegen hem was uitgesproken, hoorde gis termorgen een 21-jarige Oegstgees tenaar in hoger beroep tegen zich eisen. De Oegstgeester jongeman was in hoger beroep gegaan omdat hij de acht weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaarde lijk waartoe hij in eerste instantie was veroordeeld, wat veel vond. Procureur-generaal mr. De Hoogh eiste de iets mildere straf van twee maanden cel, waarvan er een voor waardelijk. Met name omdat de diefstallen waarvoor de Oegstgee- naar terecht stond, en die hij alle heeft bekend, al in 1981 waren ge pleegd. Hij heeft in mei van dat jaar uit de Zuiderparkschool aan de Asser- straat in Leiden samen met een an der een platenspeler en kisten met microscopen gestolen. En in die» zelfde maand uit de Engelendaal- school in Leiderdorp een kleuren televisie, een cassetterecorder en een filmprojector. Bovendien heeft hij de diefstal van een versterker uit een Leidse winkel voor geluids- en beeldapparatuur op zijn gewe ten. Dit alles om aan geld te komen voor heroine, waaraan hij is ver slaafd. De president van het Haag se gerechtshof, mr. Van der Ham, wilde dan ook weten hoe het op dit moment met de verslaving van de Oegstgeestenaar zit. Naast de me thadon die hij gebruikt, neemt hij ook nog af en toe een shot heroine, gaf de Oegstgeestenaar toe. Hij denkt overigens zelf pas echt van de drug af te komen als hij vast werk heeft. Daarop heeft hij nu uit zicht en daarom probeert hij nu besteldienst koerier te worden. Mede om die reden had de meer voudige kamer van de Haagse rechtbank, waarvoor hij een maand geleden terechtstond voor diefstallen die hij dit jaar heeft ge pleegd, erin toegestemd de behan deling van zijn zaak enkele maan den aan te houden. Bovendien mag zijn advocaat dan komen met een voorstel om een eventuele gevan genisstraf, tegen hem is toen acht maanden cel geeist waarvan vier maanden voorwaardelijk, om te zetten in een zogenoemde alterna tieve straf. Hiervoor voelde ook de verdachte wel. Daarentegen ziet hij er niets in om in een afkickcentrum te wor den opgenomen om een poging te doen definitief van zijn verslaving af te komen. Een verslaving die hem toch telkens weer op het die venpad lijkt te brengen. Dit voor stel was gedaan door het Leidse Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD), dat zonder een dergelijke kuur weinig perspectief voor hem ziet. cureur-generaal. Hij wees net ge rechtshof er echter op dat een strijd tegen heroineverslaving er een van jaren is, zodat niet te snel resultaten kunnen worden ver wacht. „Nu zegt de verdachte ein delijk ook zelf er wel af te kunnen komen en de iets mindere strafeis van de procureur-generaal moet voor hem een stimulans zijn", al dus mr. Sprenger. Het Haagse gerechtshof doet 24 augustus uitspraak. De renovatie houdt in dat de voor- en achtergevel worden 'opge trokken' en dat de bewoners de be schikking krijgen over een cv-in- stallatie. Daarnaast worden de houten raamkozijnen vervangen door kunststof exemplaren en krij gen de bewoners nieuwe dakpan nen, keukeninrichtingen, plafonds en gas-, water en elektraleidingen. Ook worden de vloeren van de begane grond vernieuwd en komt in de meeste huizen dubbele begla zing. Vloeren, wanden en daken worden bovendien thermisch geï soleerd. De indeling van de wonin gen blijft gelijk. Omdat de aanpassingen nogal in grijpend zijn, zullen de bewoners 13.30-15.30 hun huis een tijdje moeten verrui len voor een wisselwoning. De wo ningbouwvereniging 'St. Willibror- dus' heeft in Oostdorp enkele wo ningen beschikbaar voor dit doel. Voor de inrichting van deze huizen hoopt de vereniging van het rijk 4.000 gulden te krijgen per woning. Ditzelfde bedrag kunnen de be woners in handen krijgen wanneer zij na de renovatie hun woning op nieuw moeten inrichten. Op dat moment zullen ze toch al voor ho gere woonlasten komen te staan. Na de verbouwing moeten de wo- TANDARTSEN ningen per maand 405,47 gulden £>e weekenddienst voor Leiden, Lei- opbrengen. Momenteel liggen de derdorp en Oegstgeest wordt waarge- huurprijzen zo'n 138 gulden lager, nomen door: De bewoners kunnen echter drie BB. de Boer, Lammenschansweg 28, tot vijfjaar lang in aanmerking ko- Leiden, tel. 124172; spreekuur za en zo men voor een zogeheten 'huurge- omVoo^^oteni wassenaar wenmngsbydrage Bovendien Cruli Rozenvetdlaan 14. Wassenaar, kunnen ze aankloppen voor een tel. 01751-11792 huursubsidie. monstratie pijpen maken, 13-17 i Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, knutselen kinderen, 10-12 uur, sport en spel. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 10 tot 17 au gustus door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. i Voorschoten Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, I Cincru -V2#- H Af^RI AD ®'l automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren LLIUJV/n UHUnUHU administratie- en Per oost 185 50 WF.IWiri7Pn HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G. Koopman Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D. Paauw ƒ240,50 Plv Alg. redactiechef J. Kroon (stad) B W. T. Jungmann (plv) H I J. Veldhuizen (regio) P J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H.Schrama (feature) tel. 071-144941.1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2